Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 19:46
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Komu bije dzwon

Kapliczkę przydrożną Jezusa Frasobliwego na OLX można kupić już za 300 zł, ale są i droższe za 3000 czy 6000 zł. Można ją sobie postawić w ogrodzie jako ozdobę. Czy coś jest mnie w stanie jeszcze zaskoczyć?

 

Ostatnio media tomaszowskie wciąż mnie zaskakują promowaniem dziwactw wszelakich. Pogrzeby, tragedie, śluby, komunie, wydarzenia szokujące opinię publiczną. I o ile jestem w stanie zrozumieć tradycyjne, wywodzące się z różnych kultur, czy wierzeń formy pożegnania zmarłych np. w Islamie pochówek następuje w pobliżu miejsca zgonu, w Tybecie rodzina czeka, aż sępy pożrą zmarłego, w Hinduiźmie zmarli są spalani na brzegach rzek, aby prochy zmarłego wrzucić no nurtu to dziwi mnie odbieganie od tradycyjnych form  pożegnania zmarłego przyjętych w kulturze europejskiej, w której to złożenie trumny czy urny z jego prochami powinno nastąpić w miejscu do tego przeznaczonym lub prawnie wskazanym.

 

Ale przecież pogrzeby, śluby, komunie, kapliczki czy krzyże to w Polsce niezły biznes, a w poszukiwaniu kolejnych wariactw, które dziś można sprzedać w tych okolicznościach to bolączka nie tylko firm specjalizujących się w tych usługach. To bowiem my sami często dla szpanu "cudujemy". Pytanie jednak dokąd to cudowanie nas prowadzi?

 

Umalowane, wyczesane opalone w solarium dziewczynki przystępujące do pierwszej komunii, nikogo już nie szokują. Ale dziś już nie tylko media, opinia publiczna i znajomi czy drony nas obserwują. Zaczynamy żyć jak w Big Brotherze sprzedając całą naszą intymność.

 

Ja też miałam pewien etap, kiedy zachwyciłam się social media. Dziś moja wolność zaczyna przejawiać się w ochronie mojej prywatności. I o dziwo jest mi z tym znacznie lepiej. Teraz dzielę się tym co myślę, a nie tym co zjadłam na śniadanie. Ale to mój wybór. Faktycznie pogrzeby, wesela, komunie to trudny temat na blogerskie publiczne przemyślenia, ale… w dobie kiedy nie ma już miejsca na „zwykły” pogrzeb, ślub, a zwykła komunia czy rocznica to już przeżytek, wszyscy poszukują sposobności, aby się pokazać, zabłysnąć, zaszpanować bo przecież na portalu, na fb, na Intagramie trzeba istnieć.

 

Kupujemy więc kapliczkę, stawiamy w ogrodzie i już jesteśmy inni. No bo przecież czerwona sukienka ślubna, drużba na rolkach czy pan młody w trampkach już nie szokują. Trzeba stale poszukiwać, żeby zaskoczyć, mierzalność zaskoczenia w ilości lajków, albo ciekawskich oczach widać.

 

I o ile w trakcie ślubu może to być zrozumiałe albo wytłumaczalne jak trąbiące auta, syreny, czy fajerwerki to w okolicznościach pogrzebowych zaczyna mnie dziwić. Pewnie wolność według wielu polega na tym, aby robić co i kiedy się chce. Pytanie jednak zadaję sobie jakich granic nie przekraczać, aby zamiast planowanego efektu wow nie uzyskać tragicznego czy graniczącego z farsą. Dlatego mam dużo większe wątpliwości, kiedy uczestniczę w pogrzebie zimą, a przemówienia lansujących się kolegów zmarłego trwają w nieskończoność bo według mnie to nie spektakl dla widzów tylko cierpienie najbliższych, czy jak widzę kapliczki na podwórkach zamiast skrzatów, niż jako gość pary młodej obserwuję uśmiechniętego drużbę na wrotkach. A wszystko przecież zależy od tego komu i dlaczego w Tomaszowie bije dzwon.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Leopold Buczkowski 22.07.2018 22:30
Pani Rzecznik, chciałbym zapytać o taką sprawę: Łukasz Warzecha po raz kolejny zablokował mnie na Twitterze:( Już nie liczę nawet kótre to konto tam. Za co? Podlajkowałem post Ziemowita Kossakowskiego, w którym ten ostatni twierdzi, że Warzecha ma kompleksy związane ze wzrostem. Teraz muszę wylogowywać się by przeczytać co Warzecha pisze :( Jako mieszkaniec Tomaszowa do kogo powiniem się zgłosić jak nie do Pani?

FUS częścią budżetu gmin 20.07.2018 12:30
Nilu, kiedy odpowiesz? Liczę też na jakiś pełen patosu wątek ile to odprowadzsz podatków i w związku z jesteś solą tej ziemi.

Z wczoraj wzięte 19.07.2018 15:32
Jeszcze tak, bo Ty Mariusz też to czytasz, i czasami bardziej mi zależy na Tobie, niż osobach zamieszczajacych posty (nie lekceważenie kogokowiek, a przeniesienie środka cieżkości w przekazie), i tak: wczoraj - domyślasz się gdzie - przyszedł Ukrainiec i pyta się czy za opłatą mogła by się z nim pokochać.... Szok? No ale tak było. Tak zapytał do najmłodszej z Pań. I m. mi to opowiada przez telefon i pyta się co robić. No ja mówię, że to jest pytanie o jej czas prywatny, jeśli jej się podoba, nie ma innych zastrzeżeń - no to w sumie co nas to obchodzi? Ale w godzinach pracy nie i proszę wyjść. No i tak mu powiedziała i bez mojego doradztwa. Nie ma powodu do wzywania policji? Bo z jakiej paki? Co to? Ja się nie mogę zapytać kogoś czy nie ma nic przeciwko bym ją przeleciał? Nie ma żadnego stosuknu zależności klient pyta osobę obsługującą. No co? Ona odmawia, ten przestaje i już. Nie ma żadnego molestowania. Jest gaz, jest przycisk do firmy ochroniarskiej. Facet nie jest pijany, nie jest agresywny. Nie ma się czego specjalnie bać. Normalna międzyludzka sytuacja. Ale o czym to świadczy? Jest moim zdaniem - znaczna grupa społeczna, na razie nie definiowana, w ogóle Broń Boże nie dyskutowana, która po prostu jakoś musi zaspokajać podstawowe potrzeby. Przyjeżdżają Ukraińcy, są postulaty by otwierać się też na inne kierunki. Pierwszymi emigrantami zwykle są meżczyźni. Uważacie, że wszyscy będą wstrzemieźliwi czy majac jednoroczne plany pobytu tutaj będą zakładać rodziny z brzydszymi kobietami? Przecież tak nie będzie. Zamiast rozważyć instytucjonalizację tego, przy okazji zarobić trochę to zaciskamy oczy, uszy i naznaczamy ludzi jako zboczeńców.

FUS 19.07.2018 16:05
W drugą stronę też tak w liberalnym wolnym od przesądu społeczeńśtwie, też tak to powinno wygladać. Babka ma ochotę, pyta wprost. I tak to wyglada. Jako, że slęczałem nad książkami i po barach nie bywałem, to sam tego nie widziałem, ale ludzie z Polski opowiadają, że na Wyspach rozpusta. Rozpusta bo co? Bo ludzie sypiają ze sobą jedna noc po zabawie, nie majac ze sobą potem za dużo wspólnego? Inną kwestią jest gdy dojdzie do zapłodnienia. Wtedy - ja tak uważam - zapłodniłeś - wychowujesz. Takie też jest prawo. I ok. Nie ma to tamto. Ale to nie jest tak, że przed zapłodnieniem tak trudno się ustrzec. Jednym słowem: dość hipokryzji, dość kieratu fałszywych norm, koniec ze swobodą seksualną tylko dla bogatych których i tak stać by pojechać dalej. Kochajmy i nie oszukujmy się!

Do Nila 19.07.2018 14:43
Ty jestes pewnie tym udacznikiem życiowym który mi smrodzi i warczy pod oknem (często po północy), trzydziestoletnim BMW. Tak? A zawodow pewnie po cichu wyozi innym "udacznikom", którzy oszczedzają na legalnym opróżnianiu szamb, wywozi im nieczystości i spuszcza po zmroku ...do miejskich studzienek. Tak jest! Niech żyje biznes, niech żyje przedsiębiorczość. Ty mnie będziesz oceniał. Schamety jakimi się posłużyłeś trochę na to wskazują. O ile facetowi łatwiej i szybciej zadbać o powierzchowność o tyle u loch prawda jest trudniejsza do zatuszowania. Nie wystarczy siłownia dwa razy w tygodniu, to i trzeba normalny obiad zjęć nie ze styropianiu, czy KFC. By to się jeszcze na jakąś umysłowość przekładało, no ale tę widać poflirowawszy sobie z jedną czy drugą na licznych portalach społecznosciowych stworzonych w tym celu. Dziewczyny w burdelach są niejednokrotnie dużo mądrzejsze. Twojej baby oceniać nie będę, Twój problem, na takich zasadach jak Ty ożenić mógłby się już z 10 razy. Ale co ty tam możesz wiedzieć. Swoją Jadźkę poznałeś na potańcówce ...gdzie tam się jeździło 10 lat temu w tych kręgach? Omega nad Zlewem? No i ustawiłeś się życiowo :)) Gratuluje, nic mi do tego.

Lilith 19.07.2018 07:38
Wiekszość z postujących nie zrozumiala wpisu pani Agnieszki....cóż....najlepsz y jest ten od wpisu niedojebanego wiecznie spragnionego uciech z młodym cycuszkami 40latka...sam okresla sie jako pan z 10kg nadwaga...no cóż.... Jestes zwykłym chamem z małym fiucikiem...piszesz nie W temacie ...ale cóż...takich jest wielu w przestrzeni wirtualnej...najpiekniejsze W ludziach jest to že sa różni....chudzi...grubi..brz ydcy...ladni...to jest urok ..ale to tylko kwestia gustu Co komu sie podoba...co kogo podnieca....ale ty tego W swym ograniczony umyśle nigdy nie pojmiesz..bo ograniczasz sie sam .To chyba tyle w temacie nie zwiazanym z tym co chciała przekazac pani Agnieszka.

Fizjologiczne Usługi Socjalne 19.07.2018 10:09
"cóż...takich jest wielu w przestrzeni wirtualnej.." i nie tylko wirtualnej. Jesteśmy częścią społeczeństwa i to większościową bo i żonaci faceci są samotnikami seksualnymi (już nie będę się rozpisywał jak wyglądają tomaszowianki po 40stce, każdy widzi), szczególnie w takich małych miastach z jedną agencją na Niebrowie z paniami brzydszymi od żon. Alternatywą są patologie. I o podjęcie tego problemu ja apeluje. Po prostu władze miasta i starostwo coś powinno robić. 10 mieszkań opłacanych przez samorząd w dziesieciu różnych lokalizacjach. by na seks nie trzeba było włóczyć się godzinę. Tylko tyle.

Nilu 19.07.2018 13:59
Każdy widzi, że Polki są pięknymi kobietami ale niestety niezadbani polscy mężczyźni nie dorastają swoim kobietom do pięt. Nieudacznik życiowy wymaga od społeczeństwa żeby dołożyło się do jego życia seksualnego ..... trzeba mieć tupet.

Głupoty 18.07.2018 14:52
na górze, głupoty na dole...zmarnowałem czas.

? 18.07.2018 12:38
Sylwia, winisz mnie za to, że musiałaś zamknąć biuro? Moja wina, że Rysiek z tą z dziobtą twarzą z Poznania polecieli sobie podczas okupacji Sejmu na Maderę? Moja wina, że kończysz studia na na uczelnii Vistula ula ula po czterdziestce? Co ja mam z tym wspólnego?

"Malzonka" Czy to o to chodzi? 18.07.2018 08:26
w opowiadaniu na teamt "małżonki" teść należyt czytać jako zięć. Jeszcze raz przepraszam za literówki

Agnieszka Drzewoska 17.07.2018 19:02
Właśnie przeczytałam komentarze, sporadycznie to robię, ale zapytano mnie czy mnie nie denerwują więc odpowiadam publicznie, nie, nie denerwują. Nawet jestem zadowolona bo dawno tak się nie uśmiałam. Jeśli ktoś ma tyle czasu, żeby pisać pod moim blogiem to zaczynam nawet go lubić.

Maciek 17.07.2018 18:23
A co to za ,, serwis z filami prono" gdzie to mozna znalezc?

FUS częścią budżetu gmin 17.07.2018 18:49
Na Twoim ulubionym na pewno też znajdziesz.

@ 8 17.07.2018 17:31
Cusik mi się widzi, że już chyba za późno ...

"Malzonka" Czy to o to chodzi? 17.07.2018 17:10
"Małżonka" kojarzy mi się z jedną pozycją do końca życia. No i właśnie brzuszek większy od cycuszkow. Jej ojciec sądzil pomidory w PRL jako jeden z trzech któremu KM PZPR zezwolił. Teraz narzeka na pracowników, choć te facto jest to tęsknota za przeszłością gdy na pniu wchodziło wszystko, kasza zawsze była nabita, na działki wydawać nie trzeba było, bo takie funkcje spełniały ładniejsze pracownice. Za darmo. Córkę traktował jednak jako świętość. Gdy zwykli ludzie stali w tygodniowych kolejkach po podstawowe wyposażenie mieszkania, w tym domu niczego nie brakowało i wszystko było na czas. Dzieciak odzywiony, aż do tego stopnia ze pulchne zostało do dziś. Studia skończyła w Łęczycy, trochę po kryjomu, bo wstyd że z tak zamożnego domu, a w zwykłej powszechnej rywalizacji wypadła tak blado. Przyszły teść, wyłoniony wśród fornali. Trochę bystrzejszy na tle reszty, bardziej wygadany, być może nawet z podupadlego inteligenckiego domu. W ciągu kilku lat zastawiania sidel, trochę szantażem, trochę obietnicą w końcu udało się. Tatuś kupił od razu mieszkania 80 metrowe przy Szerokiej, obojgu po audi a4, bo locha w końcu za 17nastym razem zrobiła prawo jazdy by jeździć do oddalonego o kilometr Kaufladu. Co by się z "motlochem" w autbusie nie mieszać. Motłoch w autobusie często po państwowych warszawskich studiach z 3 językami, o stypendiach zagranicznych nie wspominając i "popatrzyła co im to dało. Hłe hłe hłe. Na samochodzik nawet nie mają" Bystrzejszy fornal raczej na boki nie skacze, bo trzeba jechać godzinę do Łodzi, a smycz krótka. Męczy się i powoli zdycha. Czy to oznacza w Tomaszowie słowo "malzonka", "zonka", "loszka"? Jeszcze 20 lat temu kobiety z tych środowisk wyróżniały się złotymi zębami, i tlenikna grzywna. "A jak! Się ma, Się pokazuje!" Powiem tak, niektóre dziewczyny w Biedronce na Langego są bardziej pociągające od tych małżonek z stych domów. O fizycznosc mi chodzi. Kształta na pupa, z przodu nawet zarysowane sie czasem wzgorek lonowy. Oba środowiska obserwuję od przeszło 30 lat.

ds 17.07.2018 15:37
do Redaktora Naczelnego , Drogi Panie Mariuszu , często widzę na NT- komentarz odrzucony z powodu ( brak związku z tematem felietonu ), więc pytam co to jest ? Hyde Park internetowy Pan dopuszcza ? przecież to co napisał( a ) NARCYZ z potrzebami , ośmiesza treść i jego Autorkę i tym samym portal lub mamy do czynienia z idiotyzmem lub prowokacją. O co chodzi Panie Redaktorze ?

FUS częścią budżetu gmin 17.07.2018 15:22
Dominique Strauss-Kahn żydowski bankier który miał olbrzymie szanse na prezydenturę zamiast nieudacznika Hollande'a, a którego wykluczono z gry, bo podesłano mu czarną prostytutkę (a do takich miał słabość), która mimo, że zgodziła się to potem oskarżyła go o gwałt. To było w Nowym Jorku, on został pokazowo zatrzymany. Proces nałożył się na kampanie, ostatecznie wybrano Hollande'a. To był bardzo sprawny polityk, świetny mówca, bankier - socjalista. Nie byłoby tych napięć w Europie, gdy Francja pokazywała, że można sprawnie rządzić w ramach utrwalonych już schematów. Nie było by silnego Frontu Narodowego, nie było by AFD w Niemczech. Kto wie? Pamiętacie tę sparwę, nie będę jej tutaj opisywał. Mi chodzi przy nim o to, że jak liberalne (dobre), jest podjeście do spraw łóżkowych we Francji. On prawie oficjalnie sypiał z kobietami, mimo, że był formalnie był cały czas żonaty. Zresztą sam Hollande - na skuterze jeździł do kochanki. Pamiętamy te zdjęcia z Paris Match. Bez ochrony, na luzie jak zwykły człowiek. Ta żona DSK przeżyła i bez niego, zresztą przy takich pieniadzach spokojnie mógłby utrzymywać harem. Nie o to chodzi. Na tym szczeblu to nie są związki dla pieniędzy. Chodziło o prezydenture, socjaliści nie byli pewni jak społecześństwo z silną katolicko prowincją przyjmie kandydata bez żony czy rozwiedzionego. Ale społęczeństwo już było gotwe, bo przecież wcześniej Sarkozy związał się z modelką zostawiając żonę. Stało się coś? Teraz Makaron, jest z babką która w jezuickim liceum była jego nauczycielką. Dzieje się coś złego? Każdy niech sypia z kim chce. Jeśli modernizujemy się, jeśli mamy znieść te drobre tradycje - jak duchowość, jak wyrzeczenie gotówki plastikiem (czyli kontrolwoanie każdej nawet najmniejszej transakcji. Wyjdziesz sobie kupić małpkę w nocnym, żona zobaczy to po wejścu na wasz wspólny rachunek, nie mówiąc już właśnie o chodzeniu na dziwki za co też będzie trzeba płącić przez terminal), jak tytoń, to przynajmniej też dajmy ludziom coś w zamian. Nie ma duchowości? Kapliczki w ogrodzie są śmieszne? Religia to rytuały dla ciemnoty? To dlaczego mam z jedną babą sypiać przez całe życie? Dlaczego nie mogę iść sobie w małym mieście do dziewczyny o 20 lat młodszej na godzinę? Zapłacić pocałować w policzek i szczęśliwy wrócić do domu? Bo co? Trwała męczarnia z kwoką jest jakoś wartościowsza? Nie rozumiem tego.

Fizjologiczne Usługi Socjalne częścią budżetu gmi 17.07.2018 14:38
podac pay pala? Nie chcę już się wyzłośliwiać, ale jestem bardzo zaskoczony, że w miarę przystojny chłopak pąta się jakimś papierem z mątwą, którą po samej twarzy można posądzić o bycie zrzędliwą kwoką. Nie obraź się, pozwól ludziom mieć inną drogą do szczęścia niż małżeństwo z miłośniczką yorków. Przecież jednej książki nie przeczytała w życiu. Mylę się? Nie sądze. Potem spotykasz takiego rozwodnika z jakiegoś Lublina, z Rzeszowa, z niezłymi kwalifikacjami, naprawdę w zawodzie takiego obeznanego człowieka, aż miło prozmawiać i Ci się żali potem po pijanemu, że on mniej by na kurwy wydał, niż go kosztowało to małżeństwo. Nie dziw się, że ktoś nie chcę iść tą drogą. Tu nie chodzi oto że ja mam jakieś wyższe aspiracje, nie. Nie prostu zwykły seks jest gorszy niż z dziewczyną za 200 zł. Przepraszam Cię najmocniej. Uszanuj prawo do innego odczuwania.

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama