Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 13:58
Reklama
Reklama

Miejskie kamienice pod młotek

Niezwykle ciekawy temat pojawił się na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Dotyczył on sprzedaży należących do miasta nieruchomości, w postaci starych (niekoniecznie zabytkowych) kamienic. Tym razem chodziło o budynek zlokalizowany przy Placu Kościuszki 25. Jednak problem dotyczy niemal wszystkich podobnych obiektów Pytanie, jakie budzi liczne kontrowersje jest stosunkowo proste. Brzmi ono: sprzedawać, czy remontować? Czy samorząd powinien wydawać miliony złotych na remonty zdekapitalizowanych budynków, których koszt przekracza najczęściej kilkukrotnie ich wartość, czy może lepiej jest je sprzedać a pozyskane fundusze przeznaczyć na zupełnie inne cele, jak chociażby budowa całkiem nowych mieszkań

Rozważania trzeba chyba zacząć od tego, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmieniły się warunki gospodarcze. Proces zmian postępował niezwykle szybko, Zaledwie dekada wystarczyła aby to co kiedyś było wartościowe, stało się mało atrakcyjne.... W przypadku nieruchomości widać to wyjątkowo wyraźnie. Lokale użytkowe w centrum miasta, o które walczyli przedsiębiorcy na przetargach, dzisiaj stoją puste. Nie ma w tym nic dziwnego, bo taki jest trend, przed którym przestrzegaliśmy już ponad 20 lat temu, kiedy działaliśmy w ramach Stowarzyszenia Pracodawców na Rzecz Rozwoju Miasta i Regionu. Wskazywaliśmy, że w krótkim stosunkowo czasie dojdzie do obumierania centrów miast, a główne ulice stracą swój handlowy charakter i staną się mało atrakcyjne. Powodów jest oczywiście cała masa i nie chodzi o to, by teraz o nich dyskutować.

Bodajże ok. 2002 -2005 roku radnym miejskim przedstawiono program rewitalizacji miejskiego zasobu nieruchomości. Znajdowaliśmy w nim strategię, która polegała na tym, by wszystko co się da w miejskich kamienicach przekształcać na lokale użytkowe. I to przy kilkuset osobach oczekujących na mieszkanie komunalne.

Nikt nie chciał słuchać, że tworzymy w ten sposób ich nadpodaż w budynkach, które właściwie nie spełniają żadnych nowoczesnych standardów. Koszty ich adaptacji do współczesnych wymogów byłyby gigantyczne a w przypadku ich zbyt dużej ilości stopa zwrotu z poniesionych nakładów finansowych byłaby na bardzo niskim poziomie. Wówczas przyjmowało się minimum 10%, dzisiaj jest to 6-7.

No ale nie mieliśmy deweloperskiej eksplozji, centrum handlowego itd., więc przyszłość przedstawiała się w różowych barwach. W dodatku nikt nie potrafił przewidzieć, że skłonność do przedsiębiorczości kolejnych roczników wchodzących na rynek pracy będzie coraz niższa. Nawet dzieci właścicieli firm, nie chcą przejmować ich po rodzicach, widząc, jak na co dzień wygląda funkcjonowanie. Kogoś to dziwi? 

Temat jest wielowątkowy i dosyć trudny. Nawet wśród specjalistów od rynku nieruchomości będą toczyć się spory. Jednak z punktu widzenia samorządowców temat wygląda nieco inaczej. Tu odsuwamy na dalszy plan pragmatyzm i budzimy demony. Za każdym razem, kiedy pojawia się koncepcja sprzedaży czegoś tam (to chyba właściwe określenie) rozpoczyna się dyskusja, która w sumie prowadzi do nikąd.

Gdyby ktoś zapytał mnie, czy jestem zwolennikiem sprzedaży miejskich nieruchomości, to odpowiedziałbym, że to zależy... Od czego? Od seek różnych czynników. Gdy mowa o obiektach posiadających jakieś walory architektoniczne, czy historyczne, to oczywiście jestem przeciw. Tomaszowskie pofabrykanckie pałace nigdy nie powinny być sprzedawane ale poddawane rewitalizacji, ale stare, rozpadające się kamienice? Ma się rozumieć: na przetarg. No i modlić się trzeba, by ktoś za dobra cenę zechciał je kupić. 

Omawiana na sesji kamienica przy placu Kościuszki 25 (zgadzam się, że wyjątkowo paskudna) jest doskonałym przykładem. Piotr Kucharski i inni radni Koalicji Obywatelskiej uważają, że nie powinno się jej sprzedawać, a należy zainwestować w remont i na niej zarabiać. Poza tym ich zdaniem miasto nie powinno tracić kontroli nad nieruchomościami w centrum miasta. W sumie to nie za bardzo wiem dlaczego. 

Kucharski przedstawił nawet wyliczenie, z których wynika, że nakłady na remont zwrócić się powinny po ok. 12 latach. Mogę jedynie puścić oko, bo wydaje mi się, że poza stroną przychodową nie wziął pod uwagę strony kosztowej, a jej uwzględnienie może spowodować, że okres zwrotu 2-3 krotnie się wydłuży. Poza tym trzeba pamiętać, że celem samorządu nie jest zarabianie, ale zaspokajanie zbiorowych potrzeb, a dzięki nim miasto i tak zarobi. 

Wspomniana kamienica w ok. 400 metrów powierzchni użytkowej. Połowa dedykowana jest działalności gospodarczej. Dosyć łatwo obliczyć jej obecną wartość stosując metodę dochodową, tak jak się to robi w przypadku nieruchomości komercyjnych. Niestety rzeczoznawcy, którzy robią wyceny dla magistratu najczęściej posługują się metodami porównawczymi, co powoduje, że  są one nie przystające do rzeczywistości. Umówmy się jednak, że rzecz jest tyle warta, ile ktoś inny jest w stanie za nią zapłacić. 

Szacuje się, że koszt remontu budynku w stanie jakim jest on obecnie to koło 1,5 miliona złotych. Zapewne prywatny przedsiębiorca wykonałby go taniej, albo.... drożej w zależności od rozwiązań technicznych, jakie chciałby zastosować. Ale zwrócić może warto uwagę, że wychodzi nam prawie 4 tysiące złotych za metr kwadratowy. A to jest już kwota niebagatelna. Na dzień dzisiejszy można za nią zbudować od 6 do 10 nowoczesnych mieszkań w stanie deweloperskim. I to de facto stanowi zaspokajanie potrzeb mieszkańców. Chętnych na takie lokale mieszkanie będzie więcej niż w nawet najlepiej wyremontowanej kamienicy. 

Warto też w tym miejscu przypomnieć, że posiadając taki zdekapitalizowany obiekt, ponosimy spore koszty związane z utrzymaniem. Według informacji, jaka przekazali magistraccy urzędnicy dochód netto z najmu w skali roku to 29 tysięcy złotych. Co ciekawe sam podatek od nieruchomości, który zapłaciłby prywatny właściciel to ok. 5.000 zł. Czyste pieniądze, nie obciążone prawie żadnymi kosztami ich uzyskania.  Konieczny remont wielkości przychodów i dochodów  w sposób znaczący nie zmieni. 

Sugestie, by budynek wykorzystać do celów administracyjnych te chyba nie są najlepszym pomysłem. Brak miejsc parkingowych go właściwie całkowicie wyklucza. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tomaszowianin2 24.10.2021 19:38
Pan redaktor ktory sie interesuje tak tbsem i miastem niech naglaslosni kamienice ktore co ruszt sa na sprzedaz albo zaniedbane bo tbs tez kupuje kamienice pol na pol z innymi wlscielami ma to budynek przy ul berka joselewicza gdzie sa budynki niby super a narozny zostal z wlacicielem dalej tkwi odpadajace tynki i malo to wlaciciel sam wywala piece i ulupsza codzoziemcom nas polowa w podworku nic niewolno za nasze czynsze itd bo tbs ma nas w tylku ciagle podwyzka berka jososelewicza 12 pozostaje pol tbs pol prywatnego zarzadcy

Kolo 25.10.2021 08:43
Kuźwa,gościu,co,ty, piszesz......to,jest, jakaś,masakra,co,to,za, język

Tomaszowianin2 24.10.2021 17:48
Malo tego w komunalach sa kopciuchy nam nic za chwile niebedzie wolno zrobic nawet piecow zmieniac a sami nie robia zbyt wiele jak na czynsze lokalowe w odniesieniu przodownika cos za cos albo oni albo my

Tomaszowianin x2 24.10.2021 17:45
Najlepiej sprzedawac cos czego tbs niechce robic a miasto pan kucharski i inni z urzeda niszczeja za nasze czynsze itd wola drogi za chwile zamiast mieszkan beda ulice na zamieszkanie niech oni wezma sie za kamienice twardo a potem ulice bo bez tego widze gnoj tomaszowa po latach 90tych jest niby lepiej a w srodku gorzej na bloki sa fundusze nasze burza pamiatki bo paniczow trza z tbs i urzad ulepszac mowie dajmy protest na rzecz nasza bo nasze jest za nasze czynsze itd nie pozwolmy odebrac co nasi pradziady stawiali i pracowali za bezcen oddac byle komu

T 24.10.2021 13:48
Jedna z najstarszych kamieniczek Tomaszowa. Jaka szkoda, że wiele historycznych miejsc w Tomaszowie nie jest chronionych i zachowywanych dla pamięci.

. 24.10.2021 23:30
Akurat ta jest brzydka. Przede wszystkim konstrukcja dachu szpeci sam wjazd na pl. Kosciuszki. Powinna byc oddana za free temu z rogu Sw. Antoniego i Grada, to okropienstwo skrocic o polowe, a tutaj niech sobie buduje wyzsza. Taka zamiana. Hahaha :)

Rynak 23.10.2021 20:41
Wynająć, najemcowi dać ulgi, zwolnić od kilku opłat, w zamian za remont, podpisać umowę aby każdemu odpowiadała długoletnią i tyle.

maniek 23.10.2021 19:02
Kamienice trzeba sprzedawać prywatnym właścicielom. Taki przynajmniej płaci podatek od nieruchomości. Im więcej miejskich nieruchomości tym mniejsze wpływy z podatków. Pomijam kwestie utrzymania, bo trzeba być dobrym fachowcem żeby na tym zarabiać.

tomaszowianka 23.10.2021 17:54
Pamiętam czasy kiedy aktyw komórki miejskiej PZPR, zaakceptował rozbiórkę południowej pierzei Placu Kościuszki. Planowano tam pobudować wieżowce! Oby teraz uchroniono zabytkową tkankę miasta, bo nie ma w mieście za dużo zabytków. Przyszły właściciel powinien zrobić z kamieniczki perełkę w stylu, jaki panował 150 lat temu. Wszystko można, chociaż nie wystarczą tylko pieniądze ale głowa mecenata kultury. Zmarnowano wcześniej kamieniczkę przy ul. Małej gdzie mieszkali teściowie Tuwima, miejsce które często odwiedzał poeta, szkoda bo tam można było też utworzyć Muzeum Tuwimowskie.

Nie wszystko co stare jest zabytkiem 23.10.2021 20:03
no ta jest akurat syfowata. Ten okropny dach bardzo utrudnia nawet zrobienie zdjęcia by miasto nie kojarzyło się z dziadostwem. Co do kamienic, no cóż, ta na której przez lata stał neon PZU, ta w której Koselak ma rybny - jest bardzo ładną, ale cóż z tego skoro przez tyle lat nie można odświeżyć choćby fasady.

Edek 23.10.2021 13:35
Brak miejsc parkingowych wyklucza wszystko i wszystkich , trzeba byś chorym żeby tam prowadzić Chanel. Dziś każdy jest wygodny i przyzwyczajony do wygód bo du.... robi się coraz cięższa i ludzie nawet 100 m przemieszczają się samochodem. Niech się wypowiedzą obecni jakie zdobywają kokosy

Ed 23.10.2021 16:26
Edek chyba chodziło Ci o "Chu...e" a nie handel? Miejsca parkingowe będą po tym jak przegłosowane zostały podwyżki za parkowanie ;)

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama