Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 14:00
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Miał być symbol nowoczesności. Jest agonia miasta

Coraz więcej lokali użytkowych stoi w mieście pustych. Wiele z nich należy do miasta i jest zarządzanych przez TTBS. Ludzie nie chcą już prowadzić działalności gospodarczej. I trudno się dziwić. To prawdziwa droga przez mękę a stajemy się coraz bardziej wygodni. Chcemy po 8 godzinach wrócić do domu i po prostu... odpocząć. Praca 20 godzin na dobę przestaje być atrakcyjna. Niestety będzie tylko gorzej. Przedsiębiorczość wystrzeliła u nas w latach 90tych niczym kosmiczna rakieta, dzięki ustawom ministra Mieczysława Wilczka, przez kilkanaście lat kwitła, po czym zaczęto ją zabijać. Co gorsza wydaje się, że mord dokonywany na niej był i jest z premedytacją. Gubimy się w gąszczu coraz to nowszych i mniej zrozumiałych przepisów, których sensu nie pojmują nawet najlepsi prawnicy a przecież władza wie lepiej co dla nas dobre, a nas nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Co gorsza to u drobnych przedsiębiorców politycy szukają pieniędzy na realizację swoich niemądrych pomysłów. Co ciekawe nie szukają tam, gdzie pieniądze można znaleźć naprawdę, czyli do korporacji.

Ponad 20 lat temu zbudowano w Tomaszowie pierwszy supermarket dyskontowy. Należał do sieci Lider Price. Oferował w niskiej cenie produkty o równie niskiej jakości, sygnowane własną marką. Zrobił wyłom w mieście wolnym od tego rodzaju placówek. Już od dawna nie istnieje a w jego miejscu ostatnio otworzono market Netto. W tym samym mniej więcej czasie zaczęto planować budowę marketu na przeciw szpitala. Na początek należał do sieci Champion. Radni SLD forsowali zmiany w planie miejscowym niemalże na siłę. Dokonywano ich w atmosferze skandalu i korupcji politycznej. Grupa ludzi nie mających pojęcia o gospodarce i ekonomii śmiała się twarz osobom, próbującym wyjaśnić im, że małe osiedlowe sklepy to nie tylko dochód ich właścicieli oraz pracowników ale bardzo ważne ogniwo w łańcuchu, który nazywamy wewnętrznym obiegiem pieniądza.

Brałem w tych rozmowach czyny udział. Wyjaśniałem, że z lokalnych przedsiębiorców żyją też takie instytucje jak TTBS, bo wynajmuje nam lokale, te same, których dzisiaj nikt nie chce i co gorsza chciał nie będzie. Wewnętrzny obieg pieniądza w uszach radnych brzmiało obco. Że przedsiębiorcę X, zaopatruje i obsługuje szereg innych lokalnych firm. Każda z nich generuje dochód a więc i podatki, z których może korzystać miasto. No ale dla samorządowców ważny był milion ze sprzedaży gruntu i ta namiastka nowoczesności w najgorszym rozumieniu tego pojęcia. Dlaczego? To temat wielowątkowy. Wiąże się nie tylko z ekonomią, ale też ekologią i może to kogoś zaskoczy polityką społeczną. Jeśli więc kogoś obciążać odpowiedzialnością za upadek lokalnej przedsiębiorczości, to ówczesnych radnych, ale nie tylko ich. Swoją drogą kolejni wcale nie byli pod tym względem mądrzejsi. 

Po budowie Championa była szansa na to, że proces ekspansji się zatrzyma przez przyjęcie planu miejscowego. Wydawało się, że dosyć przychylnie do tego podchodził ówczesny Prezydent Mirosław Kukliński. Niestety, radni a wśród nich dzisiejszy Starosta Mariusz Węgrzynowski, postanowili wojować z Kuklińskim. Na koniec doprowadzili do tego, że plan miejscowy, który przyjęto, został uchylony. Kolejna rada nie była zainteresowana, by decyzję Sądu zaskarżyć do drugiej instancji. Zadecydowały czyjeś osobiste interesy.

W każdym razie z perspektywy czasu widać dosyć wyraźnie, kto tu narozrabiał. Reprezentanci kupców, już kupców nie reprezentują, bo kupców już nie ma i to dzięki tym reprezentantom. Za trudne? W sumie to może nawet nieco zabawne. Gdyby nie pewien mało znaczący dla niektórych fakt.... miasto straciło kilka milionów złotych. PiS-owscy działacze takimi rzeczami się nie przejmują. 

Mniej więcej w tym czasie powstał genialny koncept zwany Programem Rewitalizacji Miasta. Tak naprawdę była to propozycja remontowa należących do miasta kamienic. O ile dobrze pamiętam, zakładała ona stworzenie w parterach kamienic tysięcy metrów kwadratowych powierzchni lokali usługowo handlowych. Był to pomysł tak absurdalny, że aż budził przerażenie. Przede wszystkim dlatego, że zwiększał do granic karykaturalnych podaż, ale też dlatego, że w mieście była lista kilkuset rodzin oczekujących na własne "M" a na mieście ciążyło też widmo odszkodowań (liczonych w milionach złotych) za brak lokali socjalnych. Chyba nie przypadkowo i te pomysły wyszły spod PiS-owskiej ręki. 

W każdym razie uchylenie planu przygotowanego przez Kuklińskiego skutkuje dzisiaj sytuacją taką, z jaką właśnie się borykamy. Zbyt często się o tym zapomina pisząc o wymarłej ulicy Warszawskiej i pustych lokalach przy głównych ulicach miasta. Nie będę też ukrywał, że do napisania tego wspominkowego felietonu zainspirował mnie artykuł w ostatnim  TIT. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jaki 25.12.2021 12:41
a po co prowdzić działalnośc jak można miec krókie rączi i być np starostą tomaszowksim z wiekją kasą po osttnich podwyżkach... praca pewnie mniej niż 8h a brzuszek jak widać na zdjęciach pełniusi

Ze Smardzewic 29.11.2021 22:54
Dużo psioczenia na markety na tym portalu, ale chyba nigdy nie były przeprowadzane żadne badania na ten temat w Tomaszowie. Czy mieszkańcy życzą sobie handlu wielkopowierzchniowego czy wolą by istniały tylko małe skepiki? A patrząc po sklepach, to Biedronki po weekendzie są oblegane aż trudno do zmroku znaleźć miejsce by zaparkować. W środku tygodnia też pustek nie ma. Nie bardzo rozumiem czego autor sobie życzy? By Tomaszów jako jedyne miasto w Polsce wprowadził zakaz powstawania dyskontów? Chyba tylko we własnym interesie.

m&m 29.11.2021 13:44
Wszystko najświętsza prawda. Ale dodatkowo puste miejskie lokale, to skutek wysokich cen najmu, które nijak się mają do cen, które się płaci u prywatnych wynajmujących. Cen, które są całkowicie nieadekwatne do zajszczanych klatek schodowych, odpadających elewacji, braku ogrzewania, ciepłej wody, braku chęci negocjacji i oderwania od realii. Wiem to z autopsji. Zmieniłem w tym roku lokal. Cena za podobną powierzchnię dwa razy niższa, standardy 21 a nie 19 wieczne. I do tego był wybór. Miasto płaci cenę za stan umysłu osób odpowiedzialnych za zarządzanie lokalami. Będą stać puste i gnić. Administracja była sprawna, jak trzeba było policzyć odsetki, jak się zapłaciło choćby dzień później. Poza tym brak rozumu. W naszej rzeczywistości nikt nie będzie płacił takiej kasy za byle co. Najlepsze punkty w mieście będą wymarłe nie tylko przez zbrodniczą i głupią filozofię traktowania w Polsce biznesu poprzez zarzynanie go podatkami, ale również przez komunę panującą w spółkach. Nie trzeba być geniuszem, żeby sobie przeliczyć, że lepiej by było opuścić te ceny w budynkach, które dzięki najemcom będą ogrzewane ich kosztem, utrzymywane w przyzwoitym stanie ich kosztem. Ale zachowują się jakby byli monopolistami i teraz nie mają nic.Nieugięci buhaha. A grzyb w tych zrujnowanych kamienicach szybko upomni się o swoje. Czysta komuna. Żałosne.

Kuba 28.11.2021 20:45
Tomaszów ginie bo tysiące mieszkańców powraca na wieś, opylają za ciężkie pieniądze mieszkanka wykupione kiedyś za przysłowiową złotówkę na własność od Spółdzielni. Ech gdzie to 200 tysięczne prężne miasto obiecywane przez wyborami przez pana prezydenta. Miasto pęcznieje jedynie w dni targowe a w inne dni pustoszeje. Ot taka rzeczywistość.

Mieszkaniec 29.11.2021 19:55
Właśnie... miasto co najmniej 100 tysięczne.... na ra2ach powiatu....inestycje w infrastrukturę drogową miejsca pracy...geotermia.... Poszło- wylęgarnia do Lubochni.. drogi do Srocka itp.ale teren bezinwestycyjny koło Łaziska jest.....Ale spokojnie przed wyborami się obieca .

ludwikowianin 30.11.2021 06:55
Tereny inwestycyjne koło Łaziska to nie trafiona inwestycja drogowa poprzednika. Droga nie użytkowana lepiej byłoby zrobić strefę w dzielnicy Ludwików.

Wracamy do korzeni. 28.11.2021 12:31
P.Mariuszu czy Konfederacja jest cenzurowana przez Pana czy to tak mi się tylko wydaje?

r
MS 28.11.2021 12:48
W żadnym wypadku. Odkąd nie ma Adriana, nikt się z nami nie kontaktuje.

Figo-fago 28.11.2021 09:25
Strategia rozwoju miasta, plan zagospodarowania przestrzennego miasta, plan rewitalizacji miasta, itd., itp. Z innej bańki: prywatyzacja polskiej gospodarki, masowa wyprzedaż majątku narodowego Polski w obce ręce z przysłowiową złotówkę, wpuszczanie do Polski obcych gigantów gospodarczych na preferencyjnych warunkach i równoczesne okradanie przez państwo rodzimej, polskiej drobnicy w mieście i na wsi, która to drobnica w znacznej części utrzymuje to państwo. Ten ekonomiczno-społeczny bajzel zapoczątkował antypolak Balcerowicz do spółki z żydowskim Jeffreyem Sachsem z USA. Potem, ten totalny syf chętnie podjęli durnowaci politycy różnej maści, równie durnowaci urzędnicy na wszystkich szczeblach. I teraz - mamy to, co widać w całej prowincjonalnej Polsce: durnie walczą z sobą (lewica/prawica, prawica/lewica, itd., itp.), nie mając zielonego pojęcia o ekonomii, o gospodarce. No, ale jak może być dobrze, jeżeli na posłów, urzędasów pchają się bezmózgowia, których jedynym celem jest dorobienie się i ustawienie się na fuchach typu: poseł, senator, minister, prezydent, burmistrz, starosta, wójt, radny. Gdzie ta swołocz ma interes Polski ? A głęboko w du...żym poważaniu.... Tak więc, Panie Mariuszu: nie ma się co przejmować. Jest dobrze. Będzie jeszcze gorzej. Ale jest jeden warunek: trzeba gremialnie w 2023 roku głosować na lewactwo, czyli PO + SLD.

r
MS 28.11.2021 10:12
No i muszę się z Panem zgodzić. Chodzi o to, że ci wybrańcy narodu wybierani są na podstawie uczestnictwa w różnego rodzaju imprezach. Oceniani są nie na podstawie oceny rzetelnej wiedzy ale liczby zdjęć do których pozują. O tym, żeby spojrzeć na świat w perspektywie 10-15-20 lat w ogóle nie ma mowy. A czas biegnie szybko. Człowiek nawet się nie obejrzy a już mija ćwierć wieku. Decyzji nie da się odwrócić. Trzeba ponosić ich konsekwencje. To dotyczy nie tylko rynku wewnętrznego. Nie wiem czy pan pamięta, jak podpisywaliśmy umowę stowarzyszeniową. Były w niej okresy przejściowe. My otwieraliśmy nasze rynki od razu i wprowadziliśmy kilkuletnie ograniczenia na zakup ziemi. Ziemie zagraniczni inwestorzy i tak kupowali znajdując setki furtek. Naszą gospodarka padła. To się nazywa gospodarczy blitzkrieg. Natomiast ciekawsze jest coś innego. Niemcy wprowadzili okres przejściowy na zatrudnianie pracowników z Polski. Nikt się specjalnie nad tym nie pochylał i nie komentował. Cieszyli się debilni politycy, że już za kilka lat pracownicy od nas będą mogli jechać do Bawarii zasuwać na budowach i gdzie tam się jeszcze da. Nikt nie zakumał, że Niemcy starannie zbadali swoje dane demograficzne i wiedzieli, że ich społeczeństwo też się starzeje Wiedzieli dokładnie w którym roku będzie potrzebne będzie zasilenie ich rynku w zewnętrzną siłę roboczą. No i między innymi wypompowali ją od nas i innych demoludów, i to my dzisiaj borykamy się z niedoborem pracowników. Znowu mądry Niemiec i głupi, chociaż cwany Polak. I nie zmądrzał nawet po szkodzie. Efektem tych działań jest faktyczna utrata suwerenności, o której lubią pieprzyć politykierzy z jednej i z drugiej strony. A polityka to ekonomia, a więc rachunek zysków i strat.

Wracamy do korzeni. 28.11.2021 12:19
Jeśli już mowa o głosowaniu na kogokolwiek to tylko na Konfederację reszta Bandy czworga do utylizacji.Pozdrawiam zdrowo myślących.

walery 03.12.2021 12:35
Konfederacja lepsza. Chyba w snach. Poglądy z 19 wieku. Zero reform, tylko puste frazesy. Pie..olenie przez chłopów po 50 o zakazie aborcji - to ich priorytet. przepraszam Bosak młodszy - a poglądy ma tak zacofane, że strach pomyśleć. Aby było dobrze w Polsce musi być kara śmierci , za przekręty polityczne, to wtedy uczciwi pódja do polityki. W Polsce nikt uczciwy nie idzie do Polityki, tam sami krętacze i karierowicze.

Eustrachy 28.11.2021 18:13
Rzeczowo i na temat. Ale wielu prawda w oczy kole.

Ja 27.11.2021 22:54
Przywołani w Artykule Kukliński, Wegrzynowskici ten od filców Pawłowski dobrze się "urządzili" z prlersptywy lat...

? 27.11.2021 22:25
W tym nowym Netto jest większa przmysłówka niż w tym starszym? Bo nie byłem jeszcze. Na początku w tym pierwszym były więcej regałów non food - jak to w tym dyskontowym slangu się mówi. Taśmy do gimanstyki i paske do jogi mam stamtąd.

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama