Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 13 sierpnia 2022 07:31
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Miał być symbol nowoczesności. Jest agonia miasta

Coraz więcej lokali użytkowych stoi w mieście pustych. Wiele z nich należy do miasta i jest zarządzanych przez TTBS. Ludzie nie chcą już prowadzić działalności gospodarczej. I trudno się dziwić. To prawdziwa droga przez mękę a stajemy się coraz bardziej wygodni. Chcemy po 8 godzinach wrócić do domu i po prostu... odpocząć. Praca 20 godzin na dobę przestaje być atrakcyjna. Niestety będzie tylko gorzej. Przedsiębiorczość wystrzeliła u nas w latach 90tych niczym kosmiczna rakieta, dzięki ustawom ministra Mieczysława Wilczka, przez kilkanaście lat kwitła, po czym zaczęto ją zabijać. Co gorsza wydaje się, że mord dokonywany na niej był i jest z premedytacją. Gubimy się w gąszczu coraz to nowszych i mniej zrozumiałych przepisów, których sensu nie pojmują nawet najlepsi prawnicy a przecież władza wie lepiej co dla nas dobre, a nas nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Co gorsza to u drobnych przedsiębiorców politycy szukają pieniędzy na realizację swoich niemądrych pomysłów. Co ciekawe nie szukają tam, gdzie pieniądze można znaleźć naprawdę, czyli do korporacji.
Miał być symbol nowoczesności. Jest agonia miasta

Ponad 20 lat temu zbudowano w Tomaszowie pierwszy supermarket dyskontowy. Należał do sieci Lider Price. Oferował w niskiej cenie produkty o równie niskiej jakości, sygnowane własną marką. Zrobił wyłom w mieście wolnym od tego rodzaju placówek. Już od dawna nie istnieje a w jego miejscu ostatnio otworzono market Netto. W tym samym mniej więcej czasie zaczęto planować budowę marketu na przeciw szpitala. Na początek należał do sieci Champion. Radni SLD forsowali zmiany w planie miejscowym niemalże na siłę. Dokonywano ich w atmosferze skandalu i korupcji politycznej. Grupa ludzi nie mających pojęcia o gospodarce i ekonomii śmiała się twarz osobom, próbującym wyjaśnić im, że małe osiedlowe sklepy to nie tylko dochód ich właścicieli oraz pracowników ale bardzo ważne ogniwo w łańcuchu, który nazywamy wewnętrznym obiegiem pieniądza.

Brałem w tych rozmowach czyny udział. Wyjaśniałem, że z lokalnych przedsiębiorców żyją też takie instytucje jak TTBS, bo wynajmuje nam lokale, te same, których dzisiaj nikt nie chce i co gorsza chciał nie będzie. Wewnętrzny obieg pieniądza w uszach radnych brzmiało obco. Że przedsiębiorcę X, zaopatruje i obsługuje szereg innych lokalnych firm. Każda z nich generuje dochód a więc i podatki, z których może korzystać miasto. No ale dla samorządowców ważny był milion ze sprzedaży gruntu i ta namiastka nowoczesności w najgorszym rozumieniu tego pojęcia. Dlaczego? To temat wielowątkowy. Wiąże się nie tylko z ekonomią, ale też ekologią i może to kogoś zaskoczy polityką społeczną. Jeśli więc kogoś obciążać odpowiedzialnością za upadek lokalnej przedsiębiorczości, to ówczesnych radnych, ale nie tylko ich. Swoją drogą kolejni wcale nie byli pod tym względem mądrzejsi. 

Po budowie Championa była szansa na to, że proces ekspansji się zatrzyma przez przyjęcie planu miejscowego. Wydawało się, że dosyć przychylnie do tego podchodził ówczesny Prezydent Mirosław Kukliński. Niestety, radni a wśród nich dzisiejszy Starosta Mariusz Węgrzynowski, postanowili wojować z Kuklińskim. Na koniec doprowadzili do tego, że plan miejscowy, który przyjęto, został uchylony. Kolejna rada nie była zainteresowana, by decyzję Sądu zaskarżyć do drugiej instancji. Zadecydowały czyjeś osobiste interesy.

W każdym razie z perspektywy czasu widać dosyć wyraźnie, kto tu narozrabiał. Reprezentanci kupców, już kupców nie reprezentują, bo kupców już nie ma i to dzięki tym reprezentantom. Za trudne? W sumie to może nawet nieco zabawne. Gdyby nie pewien mało znaczący dla niektórych fakt.... miasto straciło kilka milionów złotych. PiS-owscy działacze takimi rzeczami się nie przejmują. 

Mniej więcej w tym czasie powstał genialny koncept zwany Programem Rewitalizacji Miasta. Tak naprawdę była to propozycja remontowa należących do miasta kamienic. O ile dobrze pamiętam, zakładała ona stworzenie w parterach kamienic tysięcy metrów kwadratowych powierzchni lokali usługowo handlowych. Był to pomysł tak absurdalny, że aż budził przerażenie. Przede wszystkim dlatego, że zwiększał do granic karykaturalnych podaż, ale też dlatego, że w mieście była lista kilkuset rodzin oczekujących na własne "M" a na mieście ciążyło też widmo odszkodowań (liczonych w milionach złotych) za brak lokali socjalnych. Chyba nie przypadkowo i te pomysły wyszły spod PiS-owskiej ręki. 

W każdym razie uchylenie planu przygotowanego przez Kuklińskiego skutkuje dzisiaj sytuacją taką, z jaką właśnie się borykamy. Zbyt często się o tym zapomina pisząc o wymarłej ulicy Warszawskiej i pustych lokalach przy głównych ulicach miasta. Nie będę też ukrywał, że do napisania tego wspominkowego felietonu zainspirował mnie artykuł w ostatnim  TIT. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jaki 25.12.2021 12:41
a po co prowdzić działalnośc jak można miec krókie rączi i być np starostą tomaszowksim z wiekją kasą po osttnich podwyżkach... praca pewnie mniej niż 8h a brzuszek jak widać na zdjęciach pełniusi

Ze Smardzewic 29.11.2021 22:54
Dużo psioczenia na markety na tym portalu, ale chyba nigdy nie były przeprowadzane żadne badania na ten temat w Tomaszowie. Czy mieszkańcy życzą sobie handlu wielkopowierzchniowego czy wolą by istniały tylko małe skepiki? A patrząc po sklepach, to Biedronki po weekendzie są oblegane aż trudno do zmroku znaleźć miejsce by zaparkować. W środku tygodnia też pustek nie ma. Nie bardzo rozumiem czego autor sobie życzy? By Tomaszów jako jedyne miasto w Polsce wprowadził zakaz powstawania dyskontów? Chyba tylko we własnym interesie.

m&m 29.11.2021 13:44
Wszystko najświętsza prawda. Ale dodatkowo puste miejskie lokale, to skutek wysokich cen najmu, które nijak się mają do cen, które się płaci u prywatnych wynajmujących. Cen, które są całkowicie nieadekwatne do zajszczanych klatek schodowych, odpadających elewacji, braku ogrzewania, ciepłej wody, braku chęci negocjacji i oderwania od realii. Wiem to z autopsji. Zmieniłem w tym roku lokal. Cena za podobną powierzchnię dwa razy niższa, standardy 21 a nie 19 wieczne. I do tego był wybór. Miasto płaci cenę za stan umysłu osób odpowiedzialnych za zarządzanie lokalami. Będą stać puste i gnić. Administracja była sprawna, jak trzeba było policzyć odsetki, jak się zapłaciło choćby dzień później. Poza tym brak rozumu. W naszej rzeczywistości nikt nie będzie płacił takiej kasy za byle co. Najlepsze punkty w mieście będą wymarłe nie tylko przez zbrodniczą i głupią filozofię traktowania w Polsce biznesu poprzez zarzynanie go podatkami, ale również przez komunę panującą w spółkach. Nie trzeba być geniuszem, żeby sobie przeliczyć, że lepiej by było opuścić te ceny w budynkach, które dzięki najemcom będą ogrzewane ich kosztem, utrzymywane w przyzwoitym stanie ich kosztem. Ale zachowują się jakby byli monopolistami i teraz nie mają nic.Nieugięci buhaha. A grzyb w tych zrujnowanych kamienicach szybko upomni się o swoje. Czysta komuna. Żałosne.

Kuba 28.11.2021 20:45
Tomaszów ginie bo tysiące mieszkańców powraca na wieś, opylają za ciężkie pieniądze mieszkanka wykupione kiedyś za przysłowiową złotówkę na własność od Spółdzielni. Ech gdzie to 200 tysięczne prężne miasto obiecywane przez wyborami przez pana prezydenta. Miasto pęcznieje jedynie w dni targowe a w inne dni pustoszeje. Ot taka rzeczywistość.

Mieszkaniec 29.11.2021 19:55
Właśnie... miasto co najmniej 100 tysięczne.... na ra2ach powiatu....inestycje w infrastrukturę drogową miejsca pracy...geotermia.... Poszło- wylęgarnia do Lubochni.. drogi do Srocka itp.ale teren bezinwestycyjny koło Łaziska jest.....Ale spokojnie przed wyborami się obieca .

ludwikowianin 30.11.2021 06:55
Tereny inwestycyjne koło Łaziska to nie trafiona inwestycja drogowa poprzednika. Droga nie użytkowana lepiej byłoby zrobić strefę w dzielnicy Ludwików.

Wracamy do korzeni. 28.11.2021 12:31
P.Mariuszu czy Konfederacja jest cenzurowana przez Pana czy to tak mi się tylko wydaje?

r
MS 28.11.2021 12:48
W żadnym wypadku. Odkąd nie ma Adriana, nikt się z nami nie kontaktuje.

Figo-fago 28.11.2021 09:25
Strategia rozwoju miasta, plan zagospodarowania przestrzennego miasta, plan rewitalizacji miasta, itd., itp. Z innej bańki: prywatyzacja polskiej gospodarki, masowa wyprzedaż majątku narodowego Polski w obce ręce z przysłowiową złotówkę, wpuszczanie do Polski obcych gigantów gospodarczych na preferencyjnych warunkach i równoczesne okradanie przez państwo rodzimej, polskiej drobnicy w mieście i na wsi, która to drobnica w znacznej części utrzymuje to państwo. Ten ekonomiczno-społeczny bajzel zapoczątkował antypolak Balcerowicz do spółki z żydowskim Jeffreyem Sachsem z USA. Potem, ten totalny syf chętnie podjęli durnowaci politycy różnej maści, równie durnowaci urzędnicy na wszystkich szczeblach. I teraz - mamy to, co widać w całej prowincjonalnej Polsce: durnie walczą z sobą (lewica/prawica, prawica/lewica, itd., itp.), nie mając zielonego pojęcia o ekonomii, o gospodarce. No, ale jak może być dobrze, jeżeli na posłów, urzędasów pchają się bezmózgowia, których jedynym celem jest dorobienie się i ustawienie się na fuchach typu: poseł, senator, minister, prezydent, burmistrz, starosta, wójt, radny. Gdzie ta swołocz ma interes Polski ? A głęboko w du...żym poważaniu.... Tak więc, Panie Mariuszu: nie ma się co przejmować. Jest dobrze. Będzie jeszcze gorzej. Ale jest jeden warunek: trzeba gremialnie w 2023 roku głosować na lewactwo, czyli PO + SLD.

r
MS 28.11.2021 10:12
No i muszę się z Panem zgodzić. Chodzi o to, że ci wybrańcy narodu wybierani są na podstawie uczestnictwa w różnego rodzaju imprezach. Oceniani są nie na podstawie oceny rzetelnej wiedzy ale liczby zdjęć do których pozują. O tym, żeby spojrzeć na świat w perspektywie 10-15-20 lat w ogóle nie ma mowy. A czas biegnie szybko. Człowiek nawet się nie obejrzy a już mija ćwierć wieku. Decyzji nie da się odwrócić. Trzeba ponosić ich konsekwencje. To dotyczy nie tylko rynku wewnętrznego. Nie wiem czy pan pamięta, jak podpisywaliśmy umowę stowarzyszeniową. Były w niej okresy przejściowe. My otwieraliśmy nasze rynki od razu i wprowadziliśmy kilkuletnie ograniczenia na zakup ziemi. Ziemie zagraniczni inwestorzy i tak kupowali znajdując setki furtek. Naszą gospodarka padła. To się nazywa gospodarczy blitzkrieg. Natomiast ciekawsze jest coś innego. Niemcy wprowadzili okres przejściowy na zatrudnianie pracowników z Polski. Nikt się specjalnie nad tym nie pochylał i nie komentował. Cieszyli się debilni politycy, że już za kilka lat pracownicy od nas będą mogli jechać do Bawarii zasuwać na budowach i gdzie tam się jeszcze da. Nikt nie zakumał, że Niemcy starannie zbadali swoje dane demograficzne i wiedzieli, że ich społeczeństwo też się starzeje Wiedzieli dokładnie w którym roku będzie potrzebne będzie zasilenie ich rynku w zewnętrzną siłę roboczą. No i między innymi wypompowali ją od nas i innych demoludów, i to my dzisiaj borykamy się z niedoborem pracowników. Znowu mądry Niemiec i głupi, chociaż cwany Polak. I nie zmądrzał nawet po szkodzie. Efektem tych działań jest faktyczna utrata suwerenności, o której lubią pieprzyć politykierzy z jednej i z drugiej strony. A polityka to ekonomia, a więc rachunek zysków i strat.

Wracamy do korzeni. 28.11.2021 12:19
Jeśli już mowa o głosowaniu na kogokolwiek to tylko na Konfederację reszta Bandy czworga do utylizacji.Pozdrawiam zdrowo myślących.

walery 03.12.2021 12:35
Konfederacja lepsza. Chyba w snach. Poglądy z 19 wieku. Zero reform, tylko puste frazesy. Pie..olenie przez chłopów po 50 o zakazie aborcji - to ich priorytet. przepraszam Bosak młodszy - a poglądy ma tak zacofane, że strach pomyśleć. Aby było dobrze w Polsce musi być kara śmierci , za przekręty polityczne, to wtedy uczciwi pódja do polityki. W Polsce nikt uczciwy nie idzie do Polityki, tam sami krętacze i karierowicze.

Eustrachy 28.11.2021 18:13
Rzeczowo i na temat. Ale wielu prawda w oczy kole.

Ja 27.11.2021 22:54
Przywołani w Artykule Kukliński, Wegrzynowskici ten od filców Pawłowski dobrze się "urządzili" z prlersptywy lat...

? 27.11.2021 22:25
W tym nowym Netto jest większa przmysłówka niż w tym starszym? Bo nie byłem jeszcze. Na początku w tym pierwszym były więcej regałów non food - jak to w tym dyskontowym slangu się mówi. Taśmy do gimanstyki i paske do jogi mam stamtąd.

Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! W sierpniu sieć kin Helios przygotowała dla swoich widzów kolejną porcję filmowych emocji i spotkań z największymi gwiazdami na dużym ekranie! Już najbliższy weekend może upłynąć pod znakiem niekończącej się akcji z dużą dawką humoru, bez względu na których aktorów i które historie widzowie postawią! Wszystkie z prezentowanych produkcji, zarówno te dla młodszych czy starszych kinomanów, mają wspólny mianownik: świetną zabawę oraz fantastyczny humor. Pierwsza premiera nadchodzącego weekendu to zabawna, a zarazem życiowa historia pewnej patchworkowej rodziny. Pełna humoru i wzruszeń komedia „Każdy wie lepiej” opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Główni bohaterowie filmu, Ania i Grzesiek, próbują stworzyć nową rodzinę z połączenia dwóch odmiennych światów. Jej dzieci, jego dzieci – klasyczny patchwork – trzeba zawierać kompromisy, uważać żeby nikogo nie urazić… To fascynująca układanka, ale straszliwie trudna! Dla wielu par byłby to wspaniały początek etapu „zżyli długo i szczęśliwie”, ale nie dla tej dwójki. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele rożni, ale mają wspólny cel – rozbić związek Ani i Grzesika. Czy nowa relacja ma szansę przetrwać najazd swoich rodzin? Widzowie przekonają się już w najbliższy piątek. Kolejna z nowości to „Lena i Śnieżek” - familijne kino przygodowe i naprawdę piękna historia… Wszystko zaczyna się od pary złodziejaszków kradnących białe lwiątko na zlecenie bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go właśnie Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Dziewczyna boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje. Czy Lena zdoła ochronić przyjaciela przed grożącym mu niebezpieczeństwem? Mały lew – wielka przyjaźń – to trzeba zobaczyć w kinie! Na ten film czekały miliony widzów! Kolejna nowość – „Bullet Train” - to szalona, nieustająca jazda przez współczesną Japonię w towarzystwie Brada Pitta. Wciela się on w tej produkcji w rolę pechowego zabójcy o imieniu "Ladybug", który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja stoi na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata... a Ladybug musi wymyślić, jak z niego wysiąść. Producentem jest spec od hollywoodzkich filmów akcji - sam Antoine Fuqua, a reżyserem David Leitch, który ma na koncie „Johna Wicka”, „Szybkich i Wściekłych” czy „Deadpoola 2”. Zapowiada się niezła jazda!  Na ekranach kin Helios wciąż szaleją zwierzaki z super mocami pod przywództwem psa Krypto, którego właścicielem jest sam Superman. „DC Liga Super-Pets” to pełna humoru i żartów sytuacyjnych animacja, w której pupile ratują herosów z Ligi Sprawiedliwości! Tego świat jeszcze nie widział żeby obrońców świata takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman uprowadziła złowieszcza Świnka Morska?!  Jeżeli komuś umknęły filmowe hity lata to nic straconego, bo na ekranach sieci kin Helios wciąż można spotkać „Minionki: Wejście Gru”, Toma Cruise’a w „Top Gun: Maverick” czy Boga Piorunów w kolejnej części brawurowej serii „Thor: Miłość i Grom W poniedziałek, 8 sierpnia Kino Konesera zaprosi widzów na film „Księgarnia w Paryżu” - życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. 11 sierpnia cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast film „Piosenki o miłości”. To opowieść o walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Ten film to mocny, nowy głos polskiego kina, jak najlepszy indie-popowy kawałek uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? Tego spotkania absolutnie nie można przegapić! Po szczegółowe informacje dotyczące sierpniowego repertuaru warto zajrzeć na stronę www.helios.pl oraz do nowej, mobilnej aplikacji Heliosa. Wcześniejszy zakup biletu to nie tylko gwarancja zajęcia ulubionego miejsca w kinowej sali, ale także korzystniejsza cena.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.08.2022
41. Ogólnopolski Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego 41. Ogólnopolski Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego 4 września br. ulicami miasta Tomaszowa Mazowieckiego po raz 41. zostanie przeprowadzony bieg im. Bronisława Malinowskiego. Uczestnicy zawodów będą rywalizować podczas Biegu Głównego na dystansie 10 km.Celem wydarzenia jest uczczenie pamięci Bronisława Malinowskiego - wybitnego sportowca, reprezentanta Polski, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972), Montrealu (1976) i Moskwie (1980). Zawody będą również popularyzować bieganie jako powszechnie dostępną formę rekreacji oraz zdrowy styl życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.Start i meta zostaną przeprowadzone na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim.Program wydarzenia:• 8 - 8.45 – Przyjmowanie zgłoszeń, wydawanie numerów i kart startowych w biurze zawodów;• 9 - Otwarcie• 9.10 – Bieg Rekreacyjny pamięci Marii Grzegorzewskiej;• 9.25 – Quiz z nagrodami;• 9.40 – Bieg Główny;• Dekoracja – po zakończeniu biegu.Uczestnictwo:Bieg Rekreacyjny: - w biegu mogą uczestniczyć osoby bez ograniczeń wiekowych.- wszyscy zawodnicy biorący udział w biegu są zobowiązani do wypełnienia i podpisania deklaracji uczestnictwa (dostępna także w biurze zawodów).- podpisując deklarację, uczestnik oświadcza, że stan jego zdrowia umożliwia mu udział w biegu i że bierze udział w zawodach na własną odpowiedzialność.- za osoby niepełnoletnie oświadczenie podpisują rodzice lub opiekunowie prawni.- każdy uczestnik powinien posiadać kartę startową.Bieg Główny na 10 km – każdy uczestnik musi posiadać ubiór sportowy, czytelnie wypełnioną kartę startową lub numer startowy oraz oświadczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do udziału w biegu. Udział w Biegu tylko dla zawodników od 16 roku życia (posiadających zgodę rodzica/opiekuna prawnego). W Biegu obowiązuje limit czasu wynoszący 2 godziny.Zgłoszenia: - w Biegu Rekreacyjnym zgłoszenia uczestników oraz wpłaty należy dokonać w dniu imprezy w biurze zawodów (nie na konto organizatora). Zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmowane będą do godz. 8:30. Opiekun grupy zobowiązany jest do posiadania listy zawodników oraz wymaganych do biegu deklaracji.- zgłoszenia do Biegu Głównego na dystansie 10 km przyjmowane będą drogą elektroniczną do dnia 31 sierpnia 2022 roku. - wpisowe należy wpłacić w ciągu 3 dni od dnia zgłoszenia, w przeciwnym razie zgłoszenie zostanie anulowane.- zgłoszenia do Biegu Głównego przyjmowane będą również w dniu imprezy w godz. 800 – 845 (w przypadku wolnych miejsc do określonego limitu) w biurze zawodów.UWAGA! Wszyscy uczestnicy biegu na dystansie 10 km muszą zgłosić się do biura zawodów w celu weryfikacji i pobrania numeru startowego. Zawodnik podczas weryfikacji powinien posiadać dowód tożsamości.LIMIT zgłoszeń w biegu na 10 km – 300 osób. W przypadku wyczerpania się limitu zgłoszeń do 15 sierpnia 2022 roku organizator może zwiększyć limit. O limicie zgłoszeń do biegu decydują dokonane wpłaty na konto organizatora.Wpisowe: - uczestnicy Biegu Rekreacyjnego – 5 zł płatne w dniu zawodów przy zapisach,- uczestnicy Biegu Głównego – 60 zł przy wpłacie dokonanej do 31 sierpnia 2022 roku. W dniu zawodów 80 zł.Klasyfikacja: w Biegu Rekreacyjnym nie będzie prowadzona klasyfikacja.W Biegu Głównym prowadzona będzie klasyfikacja generalna mężczyzn i kobiet oraz klasyfikacja w następujących kategoriach wiekowych:• kobiety i mężczyźni 16-19 lat;• kobiety i mężczyźni 20-29 lat;• kobiety i mężczyźni 30-39 lat;• kobiety i mężczyźni 40-49 lat;• kobiety i mężczyźni 50-59 lat;• kobiety i mężczyźni 60 lat i powyżej.Nagrody i wyróżnienia: Bieg Główny - wszyscy uczestnicy otrzymają pakiet startowy;- zwycięzcy w klasyfikacjach indywidualnych otrzymają puchary/statuetki i bony upominkowe:1. w klasyfikacji generalnej mężczyzn: I, II, III miejsce;2. w klasyfikacji generalnej kobiet: I, II, III miejsce;3. w klasyfikacji najlepszy mężczyzna mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego: I, II, III miejsce;4. w klasyfikacji najlepsza kobieta mieszkanka Tomaszowa Mazowieckiego: I, II, III miejsce.• Zawodnicy, którzy zajmą I, II i III miejsca w poszczególnych klasyfikacjach indywidualnych otrzymają puchary/statuetki i dyplomy.• Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają pamiątkowe medale oraz będą mieć możliwość wydrukowania dyplomu.• Najstarszy uczestnik i uczestniczka, który ukończyli bieg otrzymują bony upominkowe i dyplomy.Bieg rekreacyjny pamięci Marii Grzegorzewskiej z okazji 55. rocznicy śmierci twórczyni pedagogiki specjalnej, która w swojej pracy kierowała się mottem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Przez całe życie zawodowe walczyła o to, by zapewnić dzieciom z niepełnosprawnościami jak najlepsze warunki do rozwoju. Zakładała szkoły specjalne i kształciła nauczycieli. Z okazji jubileuszu stulecia utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, którego założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska, Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej.Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają dyplomy. Wśród nich przeprowadzony zostanie quiz z nagrodami (nagroda główna – rower).We wszystkich sprawach dotyczących imprezy prosimy kontaktować się z biurem głównego organizatora, które mieści się w Tomaszowie Mazowieckim:Stowarzyszenie Abstynenckie „Azyl”, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, ul. Niska 81 tel. 512 993 041 e-mail: [email protected] 41. Ogólnopolskiego Tomaszowskiego Biegu im. Bronisława Malinowskiego oraz trasa Biegu Głównego w załącznikach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.09.2022 09:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.09.2022 17:00
6. Love Polish Jazz Festival 6. Love Polish Jazz Festival Ewa Bem, Richard Bona, Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz oraz TM Brass Orchestra wystąpią podczas tegorocznej edycji Love Polish Jazz Festivalu w Tomaszowie Mazowieckim. Koncerty festiwalowe odbędą się 17-18 września w Arenie Lodowej, a poprzedzą je wokalno-instrumentalne warsztaty jazzowe z udziałem znanych muzyków zorganizowane w Miejskim Centrum Kultury oraz jam session w klubie festiwalowym. Partnerem Głównym festiwalu jest PKN ORLEN.Love Polish Jazz Festival to unikalny w skali kraju festiwal jazzowych gwiazd nakierowany na najwybitniejsze osiągnięcia polskiego jazzu. Jest największą imprezą muzyczną Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz największym festiwalem jazzowym w mieście i w regionie. Celem wydarzenia z jednej strony jest tworzenie nowych wartości w kulturze poprzez twórczą konfrontację wizji współczesnych muzyków polskich i zagranicznych w odniesieniu do polskiej klasyki jazzowej, zaś z drugiej prezentacja wielkich, często zapomnianych dzieł – największych osiągnięć „polskiej szkoły jazzu”.Program 6. Love Polish Jazz Festival14-16.09.2022 r. - warsztaty jazzowe, Miejskie Centrum Kultury Tkacz, ul. Niebrowska 50Prowadzący:Dorota Miśkiewicz - wokalAdam Wendt - instrumenty dętePrzemysław Raminiak - fortepianKrzysztof „Puma” Piasecki - gitaraTomasz Grabowy - gitara basowaMarcin Jahr - perkusja15-17.09.2022 r. - wieczorne koncerty w klubie festiwalowym - Galeria Sztuki Arkady, ul. Rzeźnicza 4Koncerty festiwalowe, Arena Lodowa, ul. Strzelecka 24/2617.09.2022 r., godz. 18 - Dorota Miśkiewicz & Henryk Miśkiewicz + trio jazzowe. Projekt: „Nasza miłość”17.09.2022 r., godz. 20 - Richard Bona. Projekt:  „Richard Bona - Alfredo Rodriguez Band”18.09.2022 r., godz. 18 - TM Brass Orchestra wraz z wykładowcami i uczestnikami warsztatów jazzowych. Projekt: „Polskie i światowe standardy jazzowe”18.09.2022 r., g. 20 - Ewa Bem. Projekt: „Ewa Bem - The Best”Warsztaty jazzowe Bezpłatne warsztaty jazzowe dla osób powyżej 13. roku życia odbędą się w MCK Tkacz w dniach 14–16 września. Organizatorzy zaprosili wybitnych artystów, którzy podzielą się z uczestnikami swoją unikalną wiedzą i doświadczeniem muzycznym. Zajęcia wokalne poprowadzi Dorota Miśkiewicz. Technikę gry i improwizacji jazzowej na saksofonie i innych instrumentach dętych zaprezentuje Adam Wendt. Marcin Jahr przekaże swoją wiedzę na temat perkusji jazzowej, zaś Przemysław Raminiak zdradzi, jak robić aranżacje jazzowe na fortepian. Młodzi gitarzyści będą mogli skorzystać z wiedzy wirtuozów gitary Krzysztofa „Pumy” Piaseckiego oraz Tomasza Grabowego.Każdego dnia po zajęciach Galeria Sztuki Arkady zamieni się w klub festiwalowy, w którym uczestnicy warsztatów wystąpią na jednej scenie z wykładowcami. Rozpoczęcie koncertów – godz. 19.30.Sprzedaż biletówBilety na 6. Love Polish Jazz Festival dostępne są na biletyna.pl,a także stacjonarnie:- w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, pl. Kościuszki 18, - w Skansenie Rzeki Pilicy, ul. A.F. Modrzewskiego 9/11, - PTT Groty Nagórzyckie, ul. Pod Grotami 2/6- Informacji Turystycznej, pl. Kościuszki 29.Organizator LPJF - Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie MazowieckimPartner Główny 6. LPJF - PKN ORLEN  Data rozpoczęcia wydarzenia: 14.09.2022 00:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.09.2022 20:00
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ofkorsTreść komentarza: co się z tymi pieniędzmi dzieje, płacimy 9 % od naszych dochodów ( oprócz rolników ), to są miliardy miesięcznie.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 19:57Źródło komentarza: Tomaszowskie Centrum Zdrowia nie ma pieniędzy na podwyżkiAutor komentarza: mkTreść komentarza: Podziwiam tych pielgrzymów i zazdroszczę kondycjiData dodania komentarza: 12.08.2022, 11:55Źródło komentarza: Wyruszyli Pielgrzymi z Tomaszowa Mazowieckiego na Jasną GóręAutor komentarza: łania parkingowaTreść komentarza: Dziadku, nie idź tom drogom.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 08:31Źródło komentarza: Jaki to ma sens - pyta czytelnik portaluAutor komentarza: KalafiorTreść komentarza: Szkoła niby olimpijczyków, a co rusz kombinują jak tu dzieciom zajęcia na basenie zabraćData dodania komentarza: 12.08.2022, 06:58Źródło komentarza: Nowe boisko na Niebrowie wygląda okazaleAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Syf z gilemData dodania komentarza: 12.08.2022, 01:56Źródło komentarza: Najsmaczniejszy letni weekend w Tomaszowie!Autor komentarza: Fiona TrevorTreść komentarza: Uwaga wszyscy: Jestem Fiona, mój mąż grozi mi rozwodem, jeśli ośmielę się zapytać go, czy mnie zdradza. I opuścił dom na 3 lata, znalazłam kontakt z Dr Ogundele, potężnym czarodziejem, ten człowiek przywrócił mi mojego męża w ciągu 24 godzin swoimi mocami. Powiedziałem mu, że nadal będę udostępniał jego imię, ponieważ znalazłem kogoś, kto o nim mówi, zanim się z nim skontaktowałem. Jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy, skontaktuj się z dr Ogundele na WhatsApp: +27638836445. W moim małżeństwie znów panuje pokój, dziękuję.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 01:27Źródło komentarza: Liczy się lojalność i wierność zasadom
Reklama
Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! W sierpniu sieć kin Helios przygotowała dla swoich widzów kolejną porcję filmowych emocji i spotkań z największymi gwiazdami na dużym ekranie! Już najbliższy weekend może upłynąć pod znakiem niekończącej się akcji z dużą dawką humoru, bez względu na których aktorów i które historie widzowie postawią! Wszystkie z prezentowanych produkcji, zarówno te dla młodszych czy starszych kinomanów, mają wspólny mianownik: świetną zabawę oraz fantastyczny humor. Pierwsza premiera nadchodzącego weekendu to zabawna, a zarazem życiowa historia pewnej patchworkowej rodziny. Pełna humoru i wzruszeń komedia „Każdy wie lepiej” opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Główni bohaterowie filmu, Ania i Grzesiek, próbują stworzyć nową rodzinę z połączenia dwóch odmiennych światów. Jej dzieci, jego dzieci – klasyczny patchwork – trzeba zawierać kompromisy, uważać żeby nikogo nie urazić… To fascynująca układanka, ale straszliwie trudna! Dla wielu par byłby to wspaniały początek etapu „zżyli długo i szczęśliwie”, ale nie dla tej dwójki. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele rożni, ale mają wspólny cel – rozbić związek Ani i Grzesika. Czy nowa relacja ma szansę przetrwać najazd swoich rodzin? Widzowie przekonają się już w najbliższy piątek. Kolejna z nowości to „Lena i Śnieżek” - familijne kino przygodowe i naprawdę piękna historia… Wszystko zaczyna się od pary złodziejaszków kradnących białe lwiątko na zlecenie bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go właśnie Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Dziewczyna boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje. Czy Lena zdoła ochronić przyjaciela przed grożącym mu niebezpieczeństwem? Mały lew – wielka przyjaźń – to trzeba zobaczyć w kinie! Na ten film czekały miliony widzów! Kolejna nowość – „Bullet Train” - to szalona, nieustająca jazda przez współczesną Japonię w towarzystwie Brada Pitta. Wciela się on w tej produkcji w rolę pechowego zabójcy o imieniu "Ladybug", który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja stoi na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata... a Ladybug musi wymyślić, jak z niego wysiąść. Producentem jest spec od hollywoodzkich filmów akcji - sam Antoine Fuqua, a reżyserem David Leitch, który ma na koncie „Johna Wicka”, „Szybkich i Wściekłych” czy „Deadpoola 2”. Zapowiada się niezła jazda!  Na ekranach kin Helios wciąż szaleją zwierzaki z super mocami pod przywództwem psa Krypto, którego właścicielem jest sam Superman. „DC Liga Super-Pets” to pełna humoru i żartów sytuacyjnych animacja, w której pupile ratują herosów z Ligi Sprawiedliwości! Tego świat jeszcze nie widział żeby obrońców świata takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman uprowadziła złowieszcza Świnka Morska?!  Jeżeli komuś umknęły filmowe hity lata to nic straconego, bo na ekranach sieci kin Helios wciąż można spotkać „Minionki: Wejście Gru”, Toma Cruise’a w „Top Gun: Maverick” czy Boga Piorunów w kolejnej części brawurowej serii „Thor: Miłość i Grom W poniedziałek, 8 sierpnia Kino Konesera zaprosi widzów na film „Księgarnia w Paryżu” - życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. 11 sierpnia cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast film „Piosenki o miłości”. To opowieść o walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Ten film to mocny, nowy głos polskiego kina, jak najlepszy indie-popowy kawałek uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? Tego spotkania absolutnie nie można przegapić! Po szczegółowe informacje dotyczące sierpniowego repertuaru warto zajrzeć na stronę www.helios.pl oraz do nowej, mobilnej aplikacji Heliosa. Wcześniejszy zakup biletu to nie tylko gwarancja zajęcia ulubionego miejsca w kinowej sali, ale także korzystniejsza cena.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.08.2022 Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar!
Reklama
Reklama
a