Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 1 października 2022 04:21
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Na samorządowej arenie w mieście i powiecie

Zarówno samorząd miejski jak i powiatowy przyjęły budżety na kolejny rok. W obu przypadkach nie zabrakło emocji przy ich uchwalaniu, mimo, że dotyczyły one całkowicie różnych spraw. W obradach Rady Powiatu uczestniczyłem, Radę Miejską oglądałem dzisiaj przez kilka godzin. Przyznam, że w obu przypadkach było to dla mnie bolesne doświadczenie. Skupię się na samej procedurze uchwalania budżetu.
Na samorządowej arenie w mieście i powiecie

Zacząć należy od tego, że dosyć popularne jest powiedzenie o tym, że radni powinni pracować na komisjach, a na sesjach powinni już tylko głosować. Trudno o bardziej niedemokratyczne podejście do samorządności i polityki w ogóle. Nie przekonuje nawet argument o tym, że niektórzy radni mają tak zwane parcie na szkło. Bez przesady, jak radny bajdurzy za dużo, to działa to tylko na jego szkodę, bo percepcja ludzka jest ograniczona i tylko nieliczni są w stanie zapamiętać i przyswoić dłuższe wywody. W pamięć zapadają jedynie hasła i ogólny wizerunek. I to chyba jest największą pokusą dla osób o skłonnościach populistycznych. Nie znaczy to, jednak, że radni maj przyjść na sesję i jedynie podnosić ręce. Nieodłączną częścią demokracji jest bowiem publiczna debata oraz możliwość zadawania pytań, prezentacji opinii i ma się rozumieć krytyki. A zapewniam Was, że ci, którzy milczą na sesjach nie błyszczą też na komisjach. 

Kiedy wczoraj przyjmowano budżet powiatu na 2022 rok, większość radnych właściwie milczała. Dyskusja na posiedzeniach komisji (w których uczestniczyłem i o czym świadczą złożone wnioski) ograniczyła się głównie do wydatków na drogi w gminach wiejskich. Komisja, którą ja kieruje przyjęła wniosek o inwestycje w nowy blok operacyjny w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Starosta, który kieruje pracami Zarządu i jest główną osobą decyzyjną na posiedzenia komisji nie przychodzi w ogóle. Na rozmowy z radnymi przysyła się urzędników, którzy nie są w stanie wyjaśnić genialnych pomysłów polegających na przykład na budowie mini ZOO w sąsiedztwie bazy służb drogowych, zakupu szopek i innych dziwnych rzeczy. 

Chcąc zadać pytania i tak trzeba czekać na sesje. A na sesji... członkowie Zarządu nie są w stanie odpowiedzieć na podstawowe pytania. Pytając usłyszałem, że odpowiedź zostanie mi udzielona na piśmie. Czyli na pytania dotyczące budżetu Zarząd Powiatu odpowie mi na piśmie już po uchwaleniu tego budżetu. Ktoś z doświadczeniem w poważnych samorządach, gdzie rządzą ludzie z jakąś wiedzą i przygotowaniem pomyśli, że to żart, ale tak nie jest. Najważniejsze osoby w powiecie nie potrafią powiedzieć nic o oszczędnościach w wydatkach bieżących ani po co nam osły i barany biegające po Borkach. 

To oczywiście nie przypadek Powiat Tomaszowski zarządzany jest bez żadnej wizji. Przez ostatnie 3 lata położone zostało wszystko, co można było położyć. Widać to nawet n masowo organizowanych konferencjach prasowych, gdzie najważniejsze jest kto, a nie co! Może dlatego radni PSL wychwalali pod niebiosa budżet jako prorozwojowy, nie będąc równocześnie w stanie wskazać ani jednego elementu, który świadczyłby o tej prorozwojowści. Powodem do szczytowania jest utwardzenie pobocza w miejscowości, w której mieszka pięć rodzin, lub wykonanie kawałka chodnika przed domem teścia i szwagra. Powiem szczerze, że patrząc na samorząd powiatowy od wewnątrz, to moim zdaniem jest on zwyczajnie zbędny. Generuje niepotrzebne koszty i nic więcej. 

Tu problemem jest nawet zbudowanie wspólnych działań w zakresie oświaty i wykorzystanie synergii z niej wynikającej. Na profilu radnego miejskiego Adriana Witczaka wyczytałem ostatnio,  że zaproponował zapoznanie się z funkcjonowaniem oświaty i przyjętymi rozwiązaniami zarządczymi w innych samorządach (spotkania lub wizyty studyjne) oraz zapoznanie się z ofertą i funkcjonowaniem szkół ponadpodstawowych na terenie miasta. To naprawdę dobry pomysł, do którego ja przekonywać próbuję od kilku lat.  Radny twierdzi, że punkt związany ze szkołami ponadpodstawowymi z jakiegoś powodu wywołał oburzenie radnej, naczelniczki wydziału oświaty w starostwie. Chodzi oczywiście o Beatę Stańczyk.  Dziwne, bo trudno nie zgodzić się z Adrianem Witczakiem, że współpraca szkół podstawowych ze szkołami ponadpodstawowymi jest bardzo ważna i że szkoły te nie powinny funkcjonować w oderwaniu od siebie. Nie mam powodu, by radnemu nie wierzyć, że takie zdarzenie miało miejsce, bo tego rodzaju arogancja to nic nowego. 

 

 

Tomaszowski Powiat najlepiej ilustruje wystawa fotografii uczniów z tomaszowskich szkół. Fotogramy wielkości olbrzymich plakatów wiszą w holu na trzecim piętrze Starostwa Powiatowego. Każdy, kto wysiądzie z windy i idzie na spotkanie ze Starostą ma okazję podziwiać... ruiny... Trudno powiedzieć, kto wymyślił tę antypromocję, ale ma ona dla mnie charakter symboliczny. W Powiecie nawet jak chce się pomóc i coś doradzić całkiem bezinteresownie jest się traktowanym w sposób co najmniej podejrzliwy.  

Oglądając sesję Rady Miejskiej miałem dokładnie odwrotne wrażenie. I to zarówno jeśli chodzi o radnych (głównie opozycyjnych, bo koalicyjni zajmują się głównie dziękowaniem - nawet to rozumiem, bo większość to pracownicy Starostwa). Natomiast dobre wrażenie rzeczywiście robi Marcin Witko. Kiedy w Powiecie na każde pytanie zadane Staroście, słyszymy, że odpowiedzi udzieli ten czy inny urzędnik. Członkowie Zarządu be kartki nie są w stanie powiedzieć nic. Prezydent  przez dłuższy czas odpowiadał na pytania samodzielnie a urzędnicy jedynie go supportowali.

Co to znaczy? Tyle, że nie tylko nie boi się dyskusji, ale wie o czym mówi i jest do tego przekonany i przygotowany. Ma jakąś wizje i cele do zrealizowania, które sobie wymyślił. Może czasem trochę nerwowo i emocjonalnie ale jednak samodzielnie.  Radni też widać, że do swojej roli się przygotowują. Poruszają bardzo konkretne tematy. Piotr Kucharski wylicza skutki finansowe podnoszenia WIBOR, proponuje bonusy MZK dla ukraińskich pracowników tomaszowskich firm,  Witczak dopytuje o oświatę. Ma to jakiś sens. Czy się z kimś zgadzamy, czy też nie, to nie ma żadnego znaczenia, bo spór jest nieodłącznym elementem demokracji.  A sesje są po to, by własne poglądy i opinie artykułować. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ajdejano 20.12.2021 13:08
Studium zdjęcia radnego Witczaka (powyżej). Ile razy zaglądam do tego materiału powyżej (oceniam, jak mnie chwalą lub, jak na mnie plują), zawsze widzę to zdjątko tego zadufanego w sobie, lokalnego przemądrzalca. Jakie to, ku....., zdjątko jest wystudiowane, jaka aktorska poza, ten bezmyślny i puszczony w siną dal, mętny wzrok.... A może jednak ten mętny wzrok wynika z troski tego radnego o los mieszkańców miasta, gdyby tak, nieszczęśliwym przypadkiem, "rynce" wyborców się pomyliły i kiedyś wybrały takiego kogoś (nie daj Panie Boże) na szefa miasta....??? PS. Każdy, kto tak głupkowato ustawia się do zdjęcia, to pozorant, lokalny spryciula.

wyborca 17.12.2021 18:41
Z całym szacunkiem , Witczak dopiero raczkuje w edukacji. Ja też lubię pytać, co np. proponuje Witczak w ramach tzw współpracy ? Plan , cele, , wykonawcy i Praca, praca,praca. Uwielbiam rzucać pomysły, a wykonacie go WY. Czy to że ktoś rzuca " Zaproponowałem dwa punkty - zapoznanie się z funkcjonowaniem oświaty i przyjętymi rozwiązaniami zarządczymi w innych samorządach (spotkania lub wizyty studyjne) oraz zapoznanie się z ofertą i funkcjonowaniem szkół ponadpodstawowych na terenie miasta." coś z tego wynika ?

t 17.12.2021 15:12
"Powiem szczerze, że patrząc na samorząd powiatowy od wewnątrz, to moim zdaniem jest on zwyczajnie zbędny. Generuje niepotrzebne koszty i nic więcej." Z l i k w i d o w a ć cały powiat jako zbędny wrzut na d... "W Powiecie nawet jak chce się pomóc i coś doradzić całkiem bezinteresownie jest się traktowanym w sposób co najmniej podejrzliwy." Mieszkańcy, którzy chcą pomóc w rozwoju naszego miasta traktowani są ja intruzi i przeszkadzający w pracy "ciężko pracujących" urzędników starostwa (w próżniactwie i op... się).

Racja 17.12.2021 22:59
tak naprawdę radni to strata pieniędzy.

Ajdejano 17.12.2021 13:02
Materiał powyżej - może być, jest trafny, za wyjątkiem krótkiej pochwały zawsze nawiedzonego i ustawiającego się "aktorsko" (tak jak i katecheta) do zdjęć Adriana Witczaka. Obydwaj, wielkiej klasy blagierzy. Samorząd powiatowy, to kompletne dno. Mam na myśli głównie zarząd powiatu, ale również i radnych-bezradnych, którym obojętnym kalafiorem wisi powiat i jego mieszkańcy. W przypadku samorządu miejskiego, radni miejscy, to takie same gnomy (łącznie z Witczakiem), jak ci powiatowi radni. Jednak, jest różnica pomiędzy katechetą i Prezydentem Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Katecheta był wybrany w WEWNĘTRZNYCH wyborach przez wybraną wcześniej samorządową sitwę kolesiów-cwaniaczków-powiatowych radnych. I taki ktoś ma głęboko w du.....żym poważaniu jakiś samorząd i inne, tego typu d.u.p.e.r.e.l.e. Natomiast, Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, to jest organ samorządowy, wybrany w BEZPOŚREDNICH, powszechnych wyborach samorządowych na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego. I taki ktoś nie może sobie pozwolić na takie badziewie, na jakie pozwala sobie cwaniaczek- katecheta. I taki ktoś (Prezydent naszego grajdołu) nike pozwala sobie na takie beznadziejne akcje, jak Jego koledzy z powiatów. To polskie powiatowe dziadostwo należy natychmiast wykasować. To przestępcy w białych kołnierzykach.

Brawo 17.12.2021 23:11
Jak nie lubię Twoich wpisów to tutaj strzał w 10 ! Brawo

Ajdejano 18.12.2021 14:24
"Miszczu" - nie rozpieszczaj mnie, bo się, kur...., zarumienię!!! Jak cnotliwa siostra zakonna, niejednokrotnie przełożona.

Zniesmak 17.12.2021 08:25
Po co komu powiat i pseudo zarząd skoro tylko starosta podejmuje decyzje wg swojego widzi mi się. A "członek" zarzadu Marek K to już prawdziwy merytoryczny brylant jak już jest oczywiscie w pracy... chyba niech zostanie juz tylko zwyczajnym czlonkiem

kaczka 17.12.2021 12:40
Czy to ten od "basenu"? Siostro - basen ...

Staszek Dyrman 17.12.2021 06:13
"na posiedzenia komisji nie przychodzi w ogóle" :-( "odpowiedź zostanie mi udzielona na piśmie" :-Q ... Zadzwonimy do Pana. Ale ja nie mam telefonu. Zadzwonimy ....

Zabrakło tylko dziarskich chłopców Zabrakło tylko dziarskich chłopców Historia lubi się powtarzać, zataczać koła i często śmieje nam się prosto w twarz. Czasem wesoło a czasem ze złośliwą przekorą. Takie refleksje mam po tym jak wylądowałem ostatnio na ławie oskarżonych w piotrkowskim Sądzie. Trudno nie odczuć rechotu losu, kiedy po jednej stronie sali siedzę ja, syn działacza Solidarności z lat 80-tych, wciąż pamiętający ubeckie rewizje w swoim domu, a po drugiej typ, który widnieje na liście donosicieli służby bezpieczeństwa PRL oraz wyszkolony w komunistycznym reżimie prokurator. Zabawne jest też to, że to oni znowu oskarżali. Wyrok (prawomocny), jaki zapadł okazał się korzystny dla mnie, a uzasadnienie stanowiło pochwałę profesjonalnie przygotowanego i napisanego artykułu. W dodatku ten w pierwszej instancji zapadł w Dniu Wolności Prasy, co ma dla mnie znaczenie symboliczne. Nie tej sprawie jednak poświęcę swój dzisiejszy felieton, ale temu, że w czasach, kiedy usuwa się ostatnie pomniki sławiące komunistyczną dyktaturę, bolszewicka mentalność nadal znajduje się w głowach wielu ludzi, szkolonych i wychowanych w duchu partyjnej indoktrynacji. Te osoby wciąż zachowują się, jak reprezentanci reżimowej władzy, aroganccy, pewnie siebie i wulgarni niczym witkiewiczowski Prokurator Scurvy, który jak zapewne pamiętacie lubił otaczać się Dziarskimi Chłopcami. Siedząc na sali Sądowej czekałem więc aż krzyknie: "hej dziarscy chłopcy do mnie" i zostanę zamknięty w sali przymusowego bezrobocia.
Wystawa malarstwa Magdaleny Dziejmy Wystawa malarstwa Magdaleny Dziejmy Magdalena Dziejma malarstwa i rysunku uczyła się między innymi w Miejskim Centrum Kultury (wówczas OK Tkacz) pod kierunkiem artysty plastyka Mirosława Bernackiego. − Dużo pracowała, ponieważ swoją przyszłość wiązała ze szkołą artystyczną. Dała się poznać jako aktywna, koleżeńska i twórcza osoba. Uczestniczyła w konkursach, warsztatach i wystawach organizowanych przez pracownię. Brała też udział w plenerach malarskich organizowanych przez ośrodek w Inowłodzu, Liciążnej, Lanckoronie. W pracowni Tkacza przygotowywała się do egzaminów wstępnych na uczelnię artystyczną, z pozytywnym skutkiem – wspomina M. Bernacki, kurator wystawy. Pani Magda w 2013 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale Projektowanie Graficzne. Później zajęła się malowaniem portretów na zamówienie, natomiast od połowy 2020 roku zaczęła malować autorskie obrazy. Portrety artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce oraz poza granicami kraju między innymi w Anglii i Niemczech.Malarkę interesują nieoczywiste rozwiązania kolorystyczne, emanujące spokojem, z nutą swoistej tajemnicy. Motywy przedstawiane na płótnach w sposób poetycki pozostawiają element niedopowiedzenia. Wystawy:– 07.2008 – wystawa zbiorowa „Plener malarski Inowłódz”, OK Tkacz, Tomaszów Mazowiecki– 07.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 3/2022”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 05.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 2/22”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 04.2022 – wystawa indywidualna „Tajemnica spojrzenia”, Miejski Ośrodek Animacji Kultury, Wasilków– 01.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 1/2022”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 07.2021 – wystawa zbiorowa „Prezentacje”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 03.2021 – wystawa zbiorowa „Kobieta”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 12.2020 – wystawa zbiorowa „Kobieca strona sztuki”, Defabryka, Warszawa Miejsce wydarzenia: Miejskie Centrum Kultury Tkacz, Tomaszów Mazowiecki, ul. Niebrowska 50.Wstęp wolny.Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.09.2022
Zbadaj się bezpłatnie.  Miasteczko zdrowia w najbliższy weekend w Tomaszowie Mazowieckim! Zbadaj się bezpłatnie.  Miasteczko zdrowia w najbliższy weekend w Tomaszowie Mazowieckim! EKG, USG płuc, konsultacja pulmonologiczna, dermatologiczna, dietetyczna, spirometria, mammografia, pomiary cholesterolu, glukozy, natlenienia krwi, konsultacja internistyczna w ramach leczenia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości – to tylko niektóre badania, które bezpłatnie i bez skierowania będzie można wykonać w najbliższy weekend, 1-2 października na pl. Kościuszki. Mobilne Strefy Zdrowia będą dostępne przez dwa dni w godzinach 10 - 19.Projekt „Zdrowe Życie”, w ramach którego odbywa się wydarzenie, to pierwszy, ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz grupy PZU - pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Projekt zakłada m.in. bezpłatne specjalistyczne badania i konsultacje w Mobilnych Strefach Zdrowia, edukację zdrowotną oraz promocję programów profilaktycznych.W najbliższy weekend specjaliści trafią do naszego miasta. W strefie będą dostępne m.in. następujące badania i wydarzenia:pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi + konsultacja internistyczna;badanie spirometrii + konsultacja pulmonologiczna;badanie EKG;badanie USG płuc + konsultacja radiologa;konsultacje dietetyczne;konsultacje dermatologiczne;mammografia (badania dla pań w wieku 50–69 lat);analiza składu ciała wraz z poradą dietetyczną;wystawianie kart EKUZ;potwierdzanie profilu zaufanego;informacje o programach profilaktycznychkonsultacja farmaceutyczna.w sobotę w godzinach 10-15 dzięki obecności Narodowego Centrum Krwiodawstwa będzie możliwe oddanie krwiWojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska zapewni:pomiar ciśnienia i tętna, pomiar glukozy z krwi włośniczkowej, saturacji,       temperatury,BMIkonsultacja internistyczna ramach leczenia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości oraz instruktaż pierwszej pomocy przy użyciu fantomu do BLS, instruktarz samobadania piersi na fantomie piersi.Dodatkowo, w trakcie trwania wydarzenia, policja przeprowadzi działania w zakresie profilaktyki senioralnej o tematyce dotyczącej oszustw, bezpieczeństwa w domu i poza domem oraz cyberzagrożeń, profilaktyki dla dzieci i młodzieży o tematyce dotyczącej cyberzagrożeń i innych aspektów bezpieczeństwa, profilaktyki dotyczącej uzależnień i przemocy w rodzinie, profilaktyki z zakresu ruchu drogowego,  promocji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Odbywać się będą także aktywne pokazy z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez ratownika policyjnego przy wykorzystaniu manekinów. Na miejscu obecny będzie również przewodnik z psem służbowym.Straż Pożarna przygotuje stanowisko medyczne z fantomem. Przedstawi zasady udzielania pierwszej pomocy, oraz omawiane będą wszelkie zagadnienia medyczne zgodnie z potrzebą i zainteresowaniem gości odwiedzających. Pojawi się także stoisko promujące zdrowe i bezpieczne życie, pojazd ratowniczy GBA i pojazd pożarniczy typu quad, zaplanowano również prelekcje dotyczącą zagrożeń ze strony czadu wraz z pokazem. Po więcej informacji i aktualności zapraszamy na Zdrowezycie.org.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.10.2022
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ***** ***Treść komentarza: raka to ma polska - ostatnie stadiumData dodania komentarza: 30.09.2022, 21:25Źródło komentarza: Jodek potasu dla dzieci z powiatu tomaszowskiegoAutor komentarza: Jadwiga BąkTreść komentarza: A Morachowa sprzedawała barszcz za 50 groszy, tj pół słoiczka po dżemie.Data dodania komentarza: 30.09.2022, 20:50Źródło komentarza: Spacer szklakiem tomaszowskich muraliAutor komentarza: SzakalTreść komentarza: A wiadomo co się znajduje w tych tabletkach co rozdaję rząd? Jak będą ludzie chcieli to wiedzą gdzie jest apteka Tak jak szczepionki ludzie dzięki nim noszą śmierci w sobie która ich zżera każdego dnia. Spier....cię z tymi tabletkami.Data dodania komentarza: 30.09.2022, 15:36Źródło komentarza: Jodek potasu dla dzieci z powiatu tomaszowskiegoAutor komentarza: NieróbTreść komentarza: To kto taki ma ciężej? Skoro taki z Ciebie obserwator pracy innych to widocznie masz dużo czasu. Skoro masz dużo czasu na obserwację więc tym mającym ciężej nie jesteś z pewnością Ty. Jak to cudownie oceniać innych nie mając za krzty pojęcia. Skoro taki z Ciebie chojrak lub chojraczka to napisz gdzie Ty pracujesz, co robisz a ja z wielką chęcią porównam twoją pracę z moją. Niestety najczęściej tak durne opinie jak Twoja snuja ludzie mający z jakąkolwiek pracą tyle co pasek w TVP info z prawdąData dodania komentarza: 30.09.2022, 14:43Źródło komentarza: Biedny jak... pracownik samorządowyAutor komentarza: KiedyśTreść komentarza: zrobiłam tam malutkie zakupy. To był pierwszy i ostatni raz pobytu w tym sklepie. Wyłożyłam na taśmę wybrany towar i kazano mi go przenieść na taśmę przy innej kasie. Nadmieniam, że przy żadnej kasie nie było żadnej pracownicy. Nie kupujcie w DINO na św.Antoniego to te "książniczki spod Łopocna" może nabiorą jakiejś ogłady.Data dodania komentarza: 30.09.2022, 12:19Źródło komentarza: Cena nie bez znaczeniaAutor komentarza: KtośTreść komentarza: E Mariuszo jest wesoły:))))Data dodania komentarza: 30.09.2022, 11:41Źródło komentarza: Kolejna droga w gminie Ujazd do modernizacji
Reklama
Wystawa malarstwa Magdaleny Dziejmy Magdalena Dziejma malarstwa i rysunku uczyła się między innymi w Miejskim Centrum Kultury (wówczas OK Tkacz) pod kierunkiem artysty plastyka Mirosława Bernackiego. − Dużo pracowała, ponieważ swoją przyszłość wiązała ze szkołą artystyczną. Dała się poznać jako aktywna, koleżeńska i twórcza osoba. Uczestniczyła w konkursach, warsztatach i wystawach organizowanych przez pracownię. Brała też udział w plenerach malarskich organizowanych przez ośrodek w Inowłodzu, Liciążnej, Lanckoronie. W pracowni Tkacza przygotowywała się do egzaminów wstępnych na uczelnię artystyczną, z pozytywnym skutkiem – wspomina M. Bernacki, kurator wystawy. Pani Magda w 2013 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale Projektowanie Graficzne. Później zajęła się malowaniem portretów na zamówienie, natomiast od połowy 2020 roku zaczęła malować autorskie obrazy. Portrety artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce oraz poza granicami kraju między innymi w Anglii i Niemczech.Malarkę interesują nieoczywiste rozwiązania kolorystyczne, emanujące spokojem, z nutą swoistej tajemnicy. Motywy przedstawiane na płótnach w sposób poetycki pozostawiają element niedopowiedzenia. Wystawy:– 07.2008 – wystawa zbiorowa „Plener malarski Inowłódz”, OK Tkacz, Tomaszów Mazowiecki– 07.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 3/2022”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 05.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 2/22”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 04.2022 – wystawa indywidualna „Tajemnica spojrzenia”, Miejski Ośrodek Animacji Kultury, Wasilków– 01.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 1/2022”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 07.2021 – wystawa zbiorowa „Prezentacje”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 03.2021 – wystawa zbiorowa „Kobieta”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 12.2020 – wystawa zbiorowa „Kobieca strona sztuki”, Defabryka, Warszawa Miejsce wydarzenia: Miejskie Centrum Kultury Tkacz, Tomaszów Mazowiecki, ul. Niebrowska 50.Wstęp wolny.Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.09.2022 Wystawa malarstwa Magdaleny Dziejmy
Zbadaj się bezpłatnie.  Miasteczko zdrowia w najbliższy weekend w Tomaszowie Mazowieckim! EKG, USG płuc, konsultacja pulmonologiczna, dermatologiczna, dietetyczna, spirometria, mammografia, pomiary cholesterolu, glukozy, natlenienia krwi, konsultacja internistyczna w ramach leczenia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości – to tylko niektóre badania, które bezpłatnie i bez skierowania będzie można wykonać w najbliższy weekend, 1-2 października na pl. Kościuszki. Mobilne Strefy Zdrowia będą dostępne przez dwa dni w godzinach 10 - 19.Projekt „Zdrowe Życie”, w ramach którego odbywa się wydarzenie, to pierwszy, ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz grupy PZU - pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Projekt zakłada m.in. bezpłatne specjalistyczne badania i konsultacje w Mobilnych Strefach Zdrowia, edukację zdrowotną oraz promocję programów profilaktycznych.W najbliższy weekend specjaliści trafią do naszego miasta. W strefie będą dostępne m.in. następujące badania i wydarzenia:pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi + konsultacja internistyczna;badanie spirometrii + konsultacja pulmonologiczna;badanie EKG;badanie USG płuc + konsultacja radiologa;konsultacje dietetyczne;konsultacje dermatologiczne;mammografia (badania dla pań w wieku 50–69 lat);analiza składu ciała wraz z poradą dietetyczną;wystawianie kart EKUZ;potwierdzanie profilu zaufanego;informacje o programach profilaktycznychkonsultacja farmaceutyczna.w sobotę w godzinach 10-15 dzięki obecności Narodowego Centrum Krwiodawstwa będzie możliwe oddanie krwiWojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska zapewni:pomiar ciśnienia i tętna, pomiar glukozy z krwi włośniczkowej, saturacji,       temperatury,BMIkonsultacja internistyczna ramach leczenia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości oraz instruktaż pierwszej pomocy przy użyciu fantomu do BLS, instruktarz samobadania piersi na fantomie piersi.Dodatkowo, w trakcie trwania wydarzenia, policja przeprowadzi działania w zakresie profilaktyki senioralnej o tematyce dotyczącej oszustw, bezpieczeństwa w domu i poza domem oraz cyberzagrożeń, profilaktyki dla dzieci i młodzieży o tematyce dotyczącej cyberzagrożeń i innych aspektów bezpieczeństwa, profilaktyki dotyczącej uzależnień i przemocy w rodzinie, profilaktyki z zakresu ruchu drogowego,  promocji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Odbywać się będą także aktywne pokazy z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez ratownika policyjnego przy wykorzystaniu manekinów. Na miejscu obecny będzie również przewodnik z psem służbowym.Straż Pożarna przygotuje stanowisko medyczne z fantomem. Przedstawi zasady udzielania pierwszej pomocy, oraz omawiane będą wszelkie zagadnienia medyczne zgodnie z potrzebą i zainteresowaniem gości odwiedzających. Pojawi się także stoisko promujące zdrowe i bezpieczne życie, pojazd ratowniczy GBA i pojazd pożarniczy typu quad, zaplanowano również prelekcje dotyczącą zagrożeń ze strony czadu wraz z pokazem. Po więcej informacji i aktualności zapraszamy na Zdrowezycie.org.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.10.2022 Zbadaj się bezpłatnie.  Miasteczko zdrowia w najbliższy weekend w Tomaszowie Mazowieckim!
Reklama
Reklama
a