Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 13 sierpnia 2022 09:25
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Na samorządowej arenie w mieście i powiecie

Zarówno samorząd miejski jak i powiatowy przyjęły budżety na kolejny rok. W obu przypadkach nie zabrakło emocji przy ich uchwalaniu, mimo, że dotyczyły one całkowicie różnych spraw. W obradach Rady Powiatu uczestniczyłem, Radę Miejską oglądałem dzisiaj przez kilka godzin. Przyznam, że w obu przypadkach było to dla mnie bolesne doświadczenie. Skupię się na samej procedurze uchwalania budżetu.
Na samorządowej arenie w mieście i powiecie

Zacząć należy od tego, że dosyć popularne jest powiedzenie o tym, że radni powinni pracować na komisjach, a na sesjach powinni już tylko głosować. Trudno o bardziej niedemokratyczne podejście do samorządności i polityki w ogóle. Nie przekonuje nawet argument o tym, że niektórzy radni mają tak zwane parcie na szkło. Bez przesady, jak radny bajdurzy za dużo, to działa to tylko na jego szkodę, bo percepcja ludzka jest ograniczona i tylko nieliczni są w stanie zapamiętać i przyswoić dłuższe wywody. W pamięć zapadają jedynie hasła i ogólny wizerunek. I to chyba jest największą pokusą dla osób o skłonnościach populistycznych. Nie znaczy to, jednak, że radni maj przyjść na sesję i jedynie podnosić ręce. Nieodłączną częścią demokracji jest bowiem publiczna debata oraz możliwość zadawania pytań, prezentacji opinii i ma się rozumieć krytyki. A zapewniam Was, że ci, którzy milczą na sesjach nie błyszczą też na komisjach. 

Kiedy wczoraj przyjmowano budżet powiatu na 2022 rok, większość radnych właściwie milczała. Dyskusja na posiedzeniach komisji (w których uczestniczyłem i o czym świadczą złożone wnioski) ograniczyła się głównie do wydatków na drogi w gminach wiejskich. Komisja, którą ja kieruje przyjęła wniosek o inwestycje w nowy blok operacyjny w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Starosta, który kieruje pracami Zarządu i jest główną osobą decyzyjną na posiedzenia komisji nie przychodzi w ogóle. Na rozmowy z radnymi przysyła się urzędników, którzy nie są w stanie wyjaśnić genialnych pomysłów polegających na przykład na budowie mini ZOO w sąsiedztwie bazy służb drogowych, zakupu szopek i innych dziwnych rzeczy. 

Chcąc zadać pytania i tak trzeba czekać na sesje. A na sesji... członkowie Zarządu nie są w stanie odpowiedzieć na podstawowe pytania. Pytając usłyszałem, że odpowiedź zostanie mi udzielona na piśmie. Czyli na pytania dotyczące budżetu Zarząd Powiatu odpowie mi na piśmie już po uchwaleniu tego budżetu. Ktoś z doświadczeniem w poważnych samorządach, gdzie rządzą ludzie z jakąś wiedzą i przygotowaniem pomyśli, że to żart, ale tak nie jest. Najważniejsze osoby w powiecie nie potrafią powiedzieć nic o oszczędnościach w wydatkach bieżących ani po co nam osły i barany biegające po Borkach. 

To oczywiście nie przypadek Powiat Tomaszowski zarządzany jest bez żadnej wizji. Przez ostatnie 3 lata położone zostało wszystko, co można było położyć. Widać to nawet n masowo organizowanych konferencjach prasowych, gdzie najważniejsze jest kto, a nie co! Może dlatego radni PSL wychwalali pod niebiosa budżet jako prorozwojowy, nie będąc równocześnie w stanie wskazać ani jednego elementu, który świadczyłby o tej prorozwojowści. Powodem do szczytowania jest utwardzenie pobocza w miejscowości, w której mieszka pięć rodzin, lub wykonanie kawałka chodnika przed domem teścia i szwagra. Powiem szczerze, że patrząc na samorząd powiatowy od wewnątrz, to moim zdaniem jest on zwyczajnie zbędny. Generuje niepotrzebne koszty i nic więcej. 

Tu problemem jest nawet zbudowanie wspólnych działań w zakresie oświaty i wykorzystanie synergii z niej wynikającej. Na profilu radnego miejskiego Adriana Witczaka wyczytałem ostatnio,  że zaproponował zapoznanie się z funkcjonowaniem oświaty i przyjętymi rozwiązaniami zarządczymi w innych samorządach (spotkania lub wizyty studyjne) oraz zapoznanie się z ofertą i funkcjonowaniem szkół ponadpodstawowych na terenie miasta. To naprawdę dobry pomysł, do którego ja przekonywać próbuję od kilku lat.  Radny twierdzi, że punkt związany ze szkołami ponadpodstawowymi z jakiegoś powodu wywołał oburzenie radnej, naczelniczki wydziału oświaty w starostwie. Chodzi oczywiście o Beatę Stańczyk.  Dziwne, bo trudno nie zgodzić się z Adrianem Witczakiem, że współpraca szkół podstawowych ze szkołami ponadpodstawowymi jest bardzo ważna i że szkoły te nie powinny funkcjonować w oderwaniu od siebie. Nie mam powodu, by radnemu nie wierzyć, że takie zdarzenie miało miejsce, bo tego rodzaju arogancja to nic nowego. 

 

 

Tomaszowski Powiat najlepiej ilustruje wystawa fotografii uczniów z tomaszowskich szkół. Fotogramy wielkości olbrzymich plakatów wiszą w holu na trzecim piętrze Starostwa Powiatowego. Każdy, kto wysiądzie z windy i idzie na spotkanie ze Starostą ma okazję podziwiać... ruiny... Trudno powiedzieć, kto wymyślił tę antypromocję, ale ma ona dla mnie charakter symboliczny. W Powiecie nawet jak chce się pomóc i coś doradzić całkiem bezinteresownie jest się traktowanym w sposób co najmniej podejrzliwy.  

Oglądając sesję Rady Miejskiej miałem dokładnie odwrotne wrażenie. I to zarówno jeśli chodzi o radnych (głównie opozycyjnych, bo koalicyjni zajmują się głównie dziękowaniem - nawet to rozumiem, bo większość to pracownicy Starostwa). Natomiast dobre wrażenie rzeczywiście robi Marcin Witko. Kiedy w Powiecie na każde pytanie zadane Staroście, słyszymy, że odpowiedzi udzieli ten czy inny urzędnik. Członkowie Zarządu be kartki nie są w stanie powiedzieć nic. Prezydent  przez dłuższy czas odpowiadał na pytania samodzielnie a urzędnicy jedynie go supportowali.

Co to znaczy? Tyle, że nie tylko nie boi się dyskusji, ale wie o czym mówi i jest do tego przekonany i przygotowany. Ma jakąś wizje i cele do zrealizowania, które sobie wymyślił. Może czasem trochę nerwowo i emocjonalnie ale jednak samodzielnie.  Radni też widać, że do swojej roli się przygotowują. Poruszają bardzo konkretne tematy. Piotr Kucharski wylicza skutki finansowe podnoszenia WIBOR, proponuje bonusy MZK dla ukraińskich pracowników tomaszowskich firm,  Witczak dopytuje o oświatę. Ma to jakiś sens. Czy się z kimś zgadzamy, czy też nie, to nie ma żadnego znaczenia, bo spór jest nieodłącznym elementem demokracji.  A sesje są po to, by własne poglądy i opinie artykułować. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ajdejano 20.12.2021 13:08
Studium zdjęcia radnego Witczaka (powyżej). Ile razy zaglądam do tego materiału powyżej (oceniam, jak mnie chwalą lub, jak na mnie plują), zawsze widzę to zdjątko tego zadufanego w sobie, lokalnego przemądrzalca. Jakie to, ku....., zdjątko jest wystudiowane, jaka aktorska poza, ten bezmyślny i puszczony w siną dal, mętny wzrok.... A może jednak ten mętny wzrok wynika z troski tego radnego o los mieszkańców miasta, gdyby tak, nieszczęśliwym przypadkiem, "rynce" wyborców się pomyliły i kiedyś wybrały takiego kogoś (nie daj Panie Boże) na szefa miasta....??? PS. Każdy, kto tak głupkowato ustawia się do zdjęcia, to pozorant, lokalny spryciula.

wyborca 17.12.2021 18:41
Z całym szacunkiem , Witczak dopiero raczkuje w edukacji. Ja też lubię pytać, co np. proponuje Witczak w ramach tzw współpracy ? Plan , cele, , wykonawcy i Praca, praca,praca. Uwielbiam rzucać pomysły, a wykonacie go WY. Czy to że ktoś rzuca " Zaproponowałem dwa punkty - zapoznanie się z funkcjonowaniem oświaty i przyjętymi rozwiązaniami zarządczymi w innych samorządach (spotkania lub wizyty studyjne) oraz zapoznanie się z ofertą i funkcjonowaniem szkół ponadpodstawowych na terenie miasta." coś z tego wynika ?

t 17.12.2021 15:12
"Powiem szczerze, że patrząc na samorząd powiatowy od wewnątrz, to moim zdaniem jest on zwyczajnie zbędny. Generuje niepotrzebne koszty i nic więcej." Z l i k w i d o w a ć cały powiat jako zbędny wrzut na d... "W Powiecie nawet jak chce się pomóc i coś doradzić całkiem bezinteresownie jest się traktowanym w sposób co najmniej podejrzliwy." Mieszkańcy, którzy chcą pomóc w rozwoju naszego miasta traktowani są ja intruzi i przeszkadzający w pracy "ciężko pracujących" urzędników starostwa (w próżniactwie i op... się).

Racja 17.12.2021 22:59
tak naprawdę radni to strata pieniędzy.

Ajdejano 17.12.2021 13:02
Materiał powyżej - może być, jest trafny, za wyjątkiem krótkiej pochwały zawsze nawiedzonego i ustawiającego się "aktorsko" (tak jak i katecheta) do zdjęć Adriana Witczaka. Obydwaj, wielkiej klasy blagierzy. Samorząd powiatowy, to kompletne dno. Mam na myśli głównie zarząd powiatu, ale również i radnych-bezradnych, którym obojętnym kalafiorem wisi powiat i jego mieszkańcy. W przypadku samorządu miejskiego, radni miejscy, to takie same gnomy (łącznie z Witczakiem), jak ci powiatowi radni. Jednak, jest różnica pomiędzy katechetą i Prezydentem Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Katecheta był wybrany w WEWNĘTRZNYCH wyborach przez wybraną wcześniej samorządową sitwę kolesiów-cwaniaczków-powiatowych radnych. I taki ktoś ma głęboko w du.....żym poważaniu jakiś samorząd i inne, tego typu d.u.p.e.r.e.l.e. Natomiast, Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, to jest organ samorządowy, wybrany w BEZPOŚREDNICH, powszechnych wyborach samorządowych na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego. I taki ktoś nie może sobie pozwolić na takie badziewie, na jakie pozwala sobie cwaniaczek- katecheta. I taki ktoś (Prezydent naszego grajdołu) nike pozwala sobie na takie beznadziejne akcje, jak Jego koledzy z powiatów. To polskie powiatowe dziadostwo należy natychmiast wykasować. To przestępcy w białych kołnierzykach.

Brawo 17.12.2021 23:11
Jak nie lubię Twoich wpisów to tutaj strzał w 10 ! Brawo

Ajdejano 18.12.2021 14:24
"Miszczu" - nie rozpieszczaj mnie, bo się, kur...., zarumienię!!! Jak cnotliwa siostra zakonna, niejednokrotnie przełożona.

Zniesmak 17.12.2021 08:25
Po co komu powiat i pseudo zarząd skoro tylko starosta podejmuje decyzje wg swojego widzi mi się. A "członek" zarzadu Marek K to już prawdziwy merytoryczny brylant jak już jest oczywiscie w pracy... chyba niech zostanie juz tylko zwyczajnym czlonkiem

kaczka 17.12.2021 12:40
Czy to ten od "basenu"? Siostro - basen ...

Staszek Dyrman 17.12.2021 06:13
"na posiedzenia komisji nie przychodzi w ogóle" :-( "odpowiedź zostanie mi udzielona na piśmie" :-Q ... Zadzwonimy do Pana. Ale ja nie mam telefonu. Zadzwonimy ....

Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! W sierpniu sieć kin Helios przygotowała dla swoich widzów kolejną porcję filmowych emocji i spotkań z największymi gwiazdami na dużym ekranie! Już najbliższy weekend może upłynąć pod znakiem niekończącej się akcji z dużą dawką humoru, bez względu na których aktorów i które historie widzowie postawią! Wszystkie z prezentowanych produkcji, zarówno te dla młodszych czy starszych kinomanów, mają wspólny mianownik: świetną zabawę oraz fantastyczny humor. Pierwsza premiera nadchodzącego weekendu to zabawna, a zarazem życiowa historia pewnej patchworkowej rodziny. Pełna humoru i wzruszeń komedia „Każdy wie lepiej” opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Główni bohaterowie filmu, Ania i Grzesiek, próbują stworzyć nową rodzinę z połączenia dwóch odmiennych światów. Jej dzieci, jego dzieci – klasyczny patchwork – trzeba zawierać kompromisy, uważać żeby nikogo nie urazić… To fascynująca układanka, ale straszliwie trudna! Dla wielu par byłby to wspaniały początek etapu „zżyli długo i szczęśliwie”, ale nie dla tej dwójki. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele rożni, ale mają wspólny cel – rozbić związek Ani i Grzesika. Czy nowa relacja ma szansę przetrwać najazd swoich rodzin? Widzowie przekonają się już w najbliższy piątek. Kolejna z nowości to „Lena i Śnieżek” - familijne kino przygodowe i naprawdę piękna historia… Wszystko zaczyna się od pary złodziejaszków kradnących białe lwiątko na zlecenie bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go właśnie Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Dziewczyna boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje. Czy Lena zdoła ochronić przyjaciela przed grożącym mu niebezpieczeństwem? Mały lew – wielka przyjaźń – to trzeba zobaczyć w kinie! Na ten film czekały miliony widzów! Kolejna nowość – „Bullet Train” - to szalona, nieustająca jazda przez współczesną Japonię w towarzystwie Brada Pitta. Wciela się on w tej produkcji w rolę pechowego zabójcy o imieniu "Ladybug", który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja stoi na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata... a Ladybug musi wymyślić, jak z niego wysiąść. Producentem jest spec od hollywoodzkich filmów akcji - sam Antoine Fuqua, a reżyserem David Leitch, który ma na koncie „Johna Wicka”, „Szybkich i Wściekłych” czy „Deadpoola 2”. Zapowiada się niezła jazda!  Na ekranach kin Helios wciąż szaleją zwierzaki z super mocami pod przywództwem psa Krypto, którego właścicielem jest sam Superman. „DC Liga Super-Pets” to pełna humoru i żartów sytuacyjnych animacja, w której pupile ratują herosów z Ligi Sprawiedliwości! Tego świat jeszcze nie widział żeby obrońców świata takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman uprowadziła złowieszcza Świnka Morska?!  Jeżeli komuś umknęły filmowe hity lata to nic straconego, bo na ekranach sieci kin Helios wciąż można spotkać „Minionki: Wejście Gru”, Toma Cruise’a w „Top Gun: Maverick” czy Boga Piorunów w kolejnej części brawurowej serii „Thor: Miłość i Grom W poniedziałek, 8 sierpnia Kino Konesera zaprosi widzów na film „Księgarnia w Paryżu” - życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. 11 sierpnia cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast film „Piosenki o miłości”. To opowieść o walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Ten film to mocny, nowy głos polskiego kina, jak najlepszy indie-popowy kawałek uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? Tego spotkania absolutnie nie można przegapić! Po szczegółowe informacje dotyczące sierpniowego repertuaru warto zajrzeć na stronę www.helios.pl oraz do nowej, mobilnej aplikacji Heliosa. Wcześniejszy zakup biletu to nie tylko gwarancja zajęcia ulubionego miejsca w kinowej sali, ale także korzystniejsza cena.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.08.2022
41. Ogólnopolski Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego 41. Ogólnopolski Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego 4 września br. ulicami miasta Tomaszowa Mazowieckiego po raz 41. zostanie przeprowadzony bieg im. Bronisława Malinowskiego. Uczestnicy zawodów będą rywalizować podczas Biegu Głównego na dystansie 10 km.Celem wydarzenia jest uczczenie pamięci Bronisława Malinowskiego - wybitnego sportowca, reprezentanta Polski, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972), Montrealu (1976) i Moskwie (1980). Zawody będą również popularyzować bieganie jako powszechnie dostępną formę rekreacji oraz zdrowy styl życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.Start i meta zostaną przeprowadzone na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim.Program wydarzenia:• 8 - 8.45 – Przyjmowanie zgłoszeń, wydawanie numerów i kart startowych w biurze zawodów;• 9 - Otwarcie• 9.10 – Bieg Rekreacyjny pamięci Marii Grzegorzewskiej;• 9.25 – Quiz z nagrodami;• 9.40 – Bieg Główny;• Dekoracja – po zakończeniu biegu.Uczestnictwo:Bieg Rekreacyjny: - w biegu mogą uczestniczyć osoby bez ograniczeń wiekowych.- wszyscy zawodnicy biorący udział w biegu są zobowiązani do wypełnienia i podpisania deklaracji uczestnictwa (dostępna także w biurze zawodów).- podpisując deklarację, uczestnik oświadcza, że stan jego zdrowia umożliwia mu udział w biegu i że bierze udział w zawodach na własną odpowiedzialność.- za osoby niepełnoletnie oświadczenie podpisują rodzice lub opiekunowie prawni.- każdy uczestnik powinien posiadać kartę startową.Bieg Główny na 10 km – każdy uczestnik musi posiadać ubiór sportowy, czytelnie wypełnioną kartę startową lub numer startowy oraz oświadczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do udziału w biegu. Udział w Biegu tylko dla zawodników od 16 roku życia (posiadających zgodę rodzica/opiekuna prawnego). W Biegu obowiązuje limit czasu wynoszący 2 godziny.Zgłoszenia: - w Biegu Rekreacyjnym zgłoszenia uczestników oraz wpłaty należy dokonać w dniu imprezy w biurze zawodów (nie na konto organizatora). Zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmowane będą do godz. 8:30. Opiekun grupy zobowiązany jest do posiadania listy zawodników oraz wymaganych do biegu deklaracji.- zgłoszenia do Biegu Głównego na dystansie 10 km przyjmowane będą drogą elektroniczną do dnia 31 sierpnia 2022 roku. - wpisowe należy wpłacić w ciągu 3 dni od dnia zgłoszenia, w przeciwnym razie zgłoszenie zostanie anulowane.- zgłoszenia do Biegu Głównego przyjmowane będą również w dniu imprezy w godz. 800 – 845 (w przypadku wolnych miejsc do określonego limitu) w biurze zawodów.UWAGA! Wszyscy uczestnicy biegu na dystansie 10 km muszą zgłosić się do biura zawodów w celu weryfikacji i pobrania numeru startowego. Zawodnik podczas weryfikacji powinien posiadać dowód tożsamości.LIMIT zgłoszeń w biegu na 10 km – 300 osób. W przypadku wyczerpania się limitu zgłoszeń do 15 sierpnia 2022 roku organizator może zwiększyć limit. O limicie zgłoszeń do biegu decydują dokonane wpłaty na konto organizatora.Wpisowe: - uczestnicy Biegu Rekreacyjnego – 5 zł płatne w dniu zawodów przy zapisach,- uczestnicy Biegu Głównego – 60 zł przy wpłacie dokonanej do 31 sierpnia 2022 roku. W dniu zawodów 80 zł.Klasyfikacja: w Biegu Rekreacyjnym nie będzie prowadzona klasyfikacja.W Biegu Głównym prowadzona będzie klasyfikacja generalna mężczyzn i kobiet oraz klasyfikacja w następujących kategoriach wiekowych:• kobiety i mężczyźni 16-19 lat;• kobiety i mężczyźni 20-29 lat;• kobiety i mężczyźni 30-39 lat;• kobiety i mężczyźni 40-49 lat;• kobiety i mężczyźni 50-59 lat;• kobiety i mężczyźni 60 lat i powyżej.Nagrody i wyróżnienia: Bieg Główny - wszyscy uczestnicy otrzymają pakiet startowy;- zwycięzcy w klasyfikacjach indywidualnych otrzymają puchary/statuetki i bony upominkowe:1. w klasyfikacji generalnej mężczyzn: I, II, III miejsce;2. w klasyfikacji generalnej kobiet: I, II, III miejsce;3. w klasyfikacji najlepszy mężczyzna mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego: I, II, III miejsce;4. w klasyfikacji najlepsza kobieta mieszkanka Tomaszowa Mazowieckiego: I, II, III miejsce.• Zawodnicy, którzy zajmą I, II i III miejsca w poszczególnych klasyfikacjach indywidualnych otrzymają puchary/statuetki i dyplomy.• Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają pamiątkowe medale oraz będą mieć możliwość wydrukowania dyplomu.• Najstarszy uczestnik i uczestniczka, który ukończyli bieg otrzymują bony upominkowe i dyplomy.Bieg rekreacyjny pamięci Marii Grzegorzewskiej z okazji 55. rocznicy śmierci twórczyni pedagogiki specjalnej, która w swojej pracy kierowała się mottem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Przez całe życie zawodowe walczyła o to, by zapewnić dzieciom z niepełnosprawnościami jak najlepsze warunki do rozwoju. Zakładała szkoły specjalne i kształciła nauczycieli. Z okazji jubileuszu stulecia utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, którego założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska, Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej.Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają dyplomy. Wśród nich przeprowadzony zostanie quiz z nagrodami (nagroda główna – rower).We wszystkich sprawach dotyczących imprezy prosimy kontaktować się z biurem głównego organizatora, które mieści się w Tomaszowie Mazowieckim:Stowarzyszenie Abstynenckie „Azyl”, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, ul. Niska 81 tel. 512 993 041 e-mail: [email protected] 41. Ogólnopolskiego Tomaszowskiego Biegu im. Bronisława Malinowskiego oraz trasa Biegu Głównego w załącznikach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.09.2022 09:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.09.2022 17:00
6. Love Polish Jazz Festival 6. Love Polish Jazz Festival Ewa Bem, Richard Bona, Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz oraz TM Brass Orchestra wystąpią podczas tegorocznej edycji Love Polish Jazz Festivalu w Tomaszowie Mazowieckim. Koncerty festiwalowe odbędą się 17-18 września w Arenie Lodowej, a poprzedzą je wokalno-instrumentalne warsztaty jazzowe z udziałem znanych muzyków zorganizowane w Miejskim Centrum Kultury oraz jam session w klubie festiwalowym. Partnerem Głównym festiwalu jest PKN ORLEN.Love Polish Jazz Festival to unikalny w skali kraju festiwal jazzowych gwiazd nakierowany na najwybitniejsze osiągnięcia polskiego jazzu. Jest największą imprezą muzyczną Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz największym festiwalem jazzowym w mieście i w regionie. Celem wydarzenia z jednej strony jest tworzenie nowych wartości w kulturze poprzez twórczą konfrontację wizji współczesnych muzyków polskich i zagranicznych w odniesieniu do polskiej klasyki jazzowej, zaś z drugiej prezentacja wielkich, często zapomnianych dzieł – największych osiągnięć „polskiej szkoły jazzu”.Program 6. Love Polish Jazz Festival14-16.09.2022 r. - warsztaty jazzowe, Miejskie Centrum Kultury Tkacz, ul. Niebrowska 50Prowadzący:Dorota Miśkiewicz - wokalAdam Wendt - instrumenty dętePrzemysław Raminiak - fortepianKrzysztof „Puma” Piasecki - gitaraTomasz Grabowy - gitara basowaMarcin Jahr - perkusja15-17.09.2022 r. - wieczorne koncerty w klubie festiwalowym - Galeria Sztuki Arkady, ul. Rzeźnicza 4Koncerty festiwalowe, Arena Lodowa, ul. Strzelecka 24/2617.09.2022 r., godz. 18 - Dorota Miśkiewicz & Henryk Miśkiewicz + trio jazzowe. Projekt: „Nasza miłość”17.09.2022 r., godz. 20 - Richard Bona. Projekt:  „Richard Bona - Alfredo Rodriguez Band”18.09.2022 r., godz. 18 - TM Brass Orchestra wraz z wykładowcami i uczestnikami warsztatów jazzowych. Projekt: „Polskie i światowe standardy jazzowe”18.09.2022 r., g. 20 - Ewa Bem. Projekt: „Ewa Bem - The Best”Warsztaty jazzowe Bezpłatne warsztaty jazzowe dla osób powyżej 13. roku życia odbędą się w MCK Tkacz w dniach 14–16 września. Organizatorzy zaprosili wybitnych artystów, którzy podzielą się z uczestnikami swoją unikalną wiedzą i doświadczeniem muzycznym. Zajęcia wokalne poprowadzi Dorota Miśkiewicz. Technikę gry i improwizacji jazzowej na saksofonie i innych instrumentach dętych zaprezentuje Adam Wendt. Marcin Jahr przekaże swoją wiedzę na temat perkusji jazzowej, zaś Przemysław Raminiak zdradzi, jak robić aranżacje jazzowe na fortepian. Młodzi gitarzyści będą mogli skorzystać z wiedzy wirtuozów gitary Krzysztofa „Pumy” Piaseckiego oraz Tomasza Grabowego.Każdego dnia po zajęciach Galeria Sztuki Arkady zamieni się w klub festiwalowy, w którym uczestnicy warsztatów wystąpią na jednej scenie z wykładowcami. Rozpoczęcie koncertów – godz. 19.30.Sprzedaż biletówBilety na 6. Love Polish Jazz Festival dostępne są na biletyna.pl,a także stacjonarnie:- w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, pl. Kościuszki 18, - w Skansenie Rzeki Pilicy, ul. A.F. Modrzewskiego 9/11, - PTT Groty Nagórzyckie, ul. Pod Grotami 2/6- Informacji Turystycznej, pl. Kościuszki 29.Organizator LPJF - Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie MazowieckimPartner Główny 6. LPJF - PKN ORLEN  Data rozpoczęcia wydarzenia: 14.09.2022 00:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.09.2022 20:00
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ofkorsTreść komentarza: co się z tymi pieniędzmi dzieje, płacimy 9 % od naszych dochodów ( oprócz rolników ), to są miliardy miesięcznie.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 19:57Źródło komentarza: Tomaszowskie Centrum Zdrowia nie ma pieniędzy na podwyżkiAutor komentarza: mkTreść komentarza: Podziwiam tych pielgrzymów i zazdroszczę kondycjiData dodania komentarza: 12.08.2022, 11:55Źródło komentarza: Wyruszyli Pielgrzymi z Tomaszowa Mazowieckiego na Jasną GóręAutor komentarza: łania parkingowaTreść komentarza: Dziadku, nie idź tom drogom.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 08:31Źródło komentarza: Jaki to ma sens - pyta czytelnik portaluAutor komentarza: KalafiorTreść komentarza: Szkoła niby olimpijczyków, a co rusz kombinują jak tu dzieciom zajęcia na basenie zabraćData dodania komentarza: 12.08.2022, 06:58Źródło komentarza: Nowe boisko na Niebrowie wygląda okazaleAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Syf z gilemData dodania komentarza: 12.08.2022, 01:56Źródło komentarza: Najsmaczniejszy letni weekend w Tomaszowie!Autor komentarza: Fiona TrevorTreść komentarza: Uwaga wszyscy: Jestem Fiona, mój mąż grozi mi rozwodem, jeśli ośmielę się zapytać go, czy mnie zdradza. I opuścił dom na 3 lata, znalazłam kontakt z Dr Ogundele, potężnym czarodziejem, ten człowiek przywrócił mi mojego męża w ciągu 24 godzin swoimi mocami. Powiedziałem mu, że nadal będę udostępniał jego imię, ponieważ znalazłem kogoś, kto o nim mówi, zanim się z nim skontaktowałem. Jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy, skontaktuj się z dr Ogundele na WhatsApp: +27638836445. W moim małżeństwie znów panuje pokój, dziękuję.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 01:27Źródło komentarza: Liczy się lojalność i wierność zasadom
Reklama
Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! W sierpniu sieć kin Helios przygotowała dla swoich widzów kolejną porcję filmowych emocji i spotkań z największymi gwiazdami na dużym ekranie! Już najbliższy weekend może upłynąć pod znakiem niekończącej się akcji z dużą dawką humoru, bez względu na których aktorów i które historie widzowie postawią! Wszystkie z prezentowanych produkcji, zarówno te dla młodszych czy starszych kinomanów, mają wspólny mianownik: świetną zabawę oraz fantastyczny humor. Pierwsza premiera nadchodzącego weekendu to zabawna, a zarazem życiowa historia pewnej patchworkowej rodziny. Pełna humoru i wzruszeń komedia „Każdy wie lepiej” opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Główni bohaterowie filmu, Ania i Grzesiek, próbują stworzyć nową rodzinę z połączenia dwóch odmiennych światów. Jej dzieci, jego dzieci – klasyczny patchwork – trzeba zawierać kompromisy, uważać żeby nikogo nie urazić… To fascynująca układanka, ale straszliwie trudna! Dla wielu par byłby to wspaniały początek etapu „zżyli długo i szczęśliwie”, ale nie dla tej dwójki. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele rożni, ale mają wspólny cel – rozbić związek Ani i Grzesika. Czy nowa relacja ma szansę przetrwać najazd swoich rodzin? Widzowie przekonają się już w najbliższy piątek. Kolejna z nowości to „Lena i Śnieżek” - familijne kino przygodowe i naprawdę piękna historia… Wszystko zaczyna się od pary złodziejaszków kradnących białe lwiątko na zlecenie bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go właśnie Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Dziewczyna boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje. Czy Lena zdoła ochronić przyjaciela przed grożącym mu niebezpieczeństwem? Mały lew – wielka przyjaźń – to trzeba zobaczyć w kinie! Na ten film czekały miliony widzów! Kolejna nowość – „Bullet Train” - to szalona, nieustająca jazda przez współczesną Japonię w towarzystwie Brada Pitta. Wciela się on w tej produkcji w rolę pechowego zabójcy o imieniu "Ladybug", który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja stoi na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata... a Ladybug musi wymyślić, jak z niego wysiąść. Producentem jest spec od hollywoodzkich filmów akcji - sam Antoine Fuqua, a reżyserem David Leitch, który ma na koncie „Johna Wicka”, „Szybkich i Wściekłych” czy „Deadpoola 2”. Zapowiada się niezła jazda!  Na ekranach kin Helios wciąż szaleją zwierzaki z super mocami pod przywództwem psa Krypto, którego właścicielem jest sam Superman. „DC Liga Super-Pets” to pełna humoru i żartów sytuacyjnych animacja, w której pupile ratują herosów z Ligi Sprawiedliwości! Tego świat jeszcze nie widział żeby obrońców świata takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman uprowadziła złowieszcza Świnka Morska?!  Jeżeli komuś umknęły filmowe hity lata to nic straconego, bo na ekranach sieci kin Helios wciąż można spotkać „Minionki: Wejście Gru”, Toma Cruise’a w „Top Gun: Maverick” czy Boga Piorunów w kolejnej części brawurowej serii „Thor: Miłość i Grom W poniedziałek, 8 sierpnia Kino Konesera zaprosi widzów na film „Księgarnia w Paryżu” - życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. 11 sierpnia cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast film „Piosenki o miłości”. To opowieść o walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Ten film to mocny, nowy głos polskiego kina, jak najlepszy indie-popowy kawałek uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? Tego spotkania absolutnie nie można przegapić! Po szczegółowe informacje dotyczące sierpniowego repertuaru warto zajrzeć na stronę www.helios.pl oraz do nowej, mobilnej aplikacji Heliosa. Wcześniejszy zakup biletu to nie tylko gwarancja zajęcia ulubionego miejsca w kinowej sali, ale także korzystniejsza cena.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.08.2022 Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar!
Reklama
Reklama
a