Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 10 sierpnia 2022 11:03
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

1000 win Marcina Witko

Po słynnych "winach Tuska", które mają już swoją kilkunastoletnią tradycję, pojawia się lokalna konkurencja rynkowa. Wszystko wskazuje na to, że mamy szansę na rodzimą markę win Marcina Witko. Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego odpowiada za wszystko. Za smog, wiek nauczycieli, ocieplenie klimatu i napaść Rosji na Ukrainę. Brakuje tylko oskarżeń o koklusz i kradzieże adidasów w niemieckich supermarketów. No ale to ostatnie to raczej domena działaczy Platformy Obywatelskiej oraz członków ich rodzin. Do zagranicznych przygód pewnego znanego u nas "samorządowca", za które trafił wraz z żoną za kratki, jeszcze wkrótce powrócę. Póki co kilka subiektywnych spostrzeżeń na temat debaty absolutoryjnej. Spróbuję ująć to chronologicznie
1000 win Marcina Witko

Na początek warto chyba kilku słów napisać o ubiegłorocznych inwestycjach. było ich faktycznie mnie niż dwa - trzy lata wcześniej. Natomiast kolejne lata można porównywać tylko wówczas, kiedy dane zagregowane odnoszą się do tych samych warunków. Dlaczego? Otóż dla tego, że żyjemy w wyjątkowo dynamicznie zmieniającym się świecie. Inwestycje 2020 planowano w 2019 a więc w czasie, kiedy o covidzie nikt nie słyszał. Tymczasem świat, po dwóch latach pandemii, już nigdy nie będzie taki jak wcześniej, Jak porównywać wskaźniki, kiedy deformowane są tarczami, transferami covidowymi i innymi czynnikami. W jednym roku miasto wypłaca 500+, w kolejnym zajmuje się tym ZUS. Ta jedna zmiana powoduje kosmiczną przebudowę relacji poszczególnych składników budżetu do siebie nawzajem. 

Nawet w zakresie dochodów własnych nic nie jest oczywiste. Nie bez znaczenia jest też brak funduszy unijnych w ostatnich dwóch latach. Jedyne pozostające pieniądze to te, które drukuje Rząd. na przestrzeni minionych dwóch lat zmieniło się wszystko. Przetargi często nie są rozstrzygane, bo nie ma chętnych na ich realizację. Do tego cwaniacy zawyżający mocno ceny usług. Naprawdę, ludzie zajmujący się samorządem powinni takie szerokie spektrum zjawisk dostrzegać. A to jest naprawdę minimum. Mało inwestycji? Spadek zadłużenia? Wina Marcina Witko. Chociaż to ostatnie to chyba jednak zasługa, bo wiemy jak rosną koszty obsługi zadłużenia. Dla przykładu w powiecie, w ciągu ostatnich trzech miesięcy odsetki wzrosły o 2,3 miliona złotych. 

Na temat zmniejszenia kolejki osób oczekujących na mieszkanie komunalne z kilkuset do kilkudziesięciu jedni radni twierdzą, że to sukces inni, że to porażka i zasługa tego, że ludzie zaciągają kredyty. Na pewno? Naprawdę, doświadczeni samorządowcy powinni mieć nieco większą wiedzę. Przede wszystkim mieszkania komunalne i mieszkania na własność mają innych odbiorców. Oczywiście, że decydujące znaczenie ma tu zdolność kredytowa, ale skoro ludzie zaciągając kredyty mieszkaniowe je otrzymywali, to znaczy, że na tamten czas tę zdolność posiadali, a więc pewien poziom zamożności z tym związany. To, że obecnie mogą mieć problemy ze spłatą tych kredytów, to już zupełnie inna sprawa. Nie rozwiąże tego ani Prezydent ani też Rada Miejska.

Dyskutując jednak na temat mieszkań komunalnych, to należy mieć świadomość, że na listę trafiają osoby, które nie mają zaspokojonych w sposób stabilny potrzeb mieszkaniowych. Należy też zauważyć, że zmieniła się liczba mieszkańców, że mamy migrację wewnętrzną i że TTBS porządkuje najem lokali. Do niedawna powszechne były przypadki, kiedy osoby mające własne mieszkania, a nawet domy zajmowali mieszkania lokatorskie. Dzisiaj takich przypadków jest coraz mniej. Obciążanie natomiast miasta odpowiedzialnością za prywatne kredyty tomaszowian, trudno nazwać inaczej niż populizmem.  Ma się rozumieć, że nie zmienia to faktu, że dzisiejsi kredytobiorcy zasilić mogą kolejki oczekujących na mieszkania. 

Podwyżka cen ciepła, to oczywiście też wina Marcina Witko, jak i to, że radni o kolejnej, czerwcowej dowiedzieli się z mediów. No cóż, media od tego są, a Zakład Gospodarki Ciepłowniczej informuje na swojej stronie internetowej o podwyżkach, co równie istotne z odpowiednim wyprzedzeniem informowani są też mieszkańcy. Jeśli radny mieszka na Nebrowie, to poinformowany przez spółkę nie będzie, bo do niego ciepło dostarcza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przodownik". Informacja o podwyżce pojawiła się w połowie maja. Co gorsze, obowiązujące przepisy nie pozwalają spółce szybko reagować na zmiany warunków rynkowych. Podwyżki cen ciepła są więc najczęściej przesunięte w czasie, co naraża spółkę na straty finansowe.  Chyba nikt nie m wątpliwości, że Marcin Witko namówił Rząd był w taki a nie inny sposób prowadził politykę dotyczącą dopłat do węgla. Rynek został rozregulowany i chaos, jaki wkrótce zapanuje znów będzie nie do ogarnięcia. Ale jest światełko w tunelu, radni będą badać węgiel dostarczany do ciepłowni. Zorganizują na ten cel nawet zbiórkę publiczną. Co dalej? Może społeczne kontrole na składach węgla? 

Gdzie jeszcze odnaleźć można winy Marcina Witko? Oczywiście w oświacie. Jakże by inaczej, przecież to największy budżetowy wydatek każdego roku. Przede wszystkim (jak wynika z analiz) mamy w naszym mieście nadmiar szkół. Jak wielokrotnie już pisałem, liczba uczniów zmniejsza się z roku na rok, Porównanie ostatnich 10 lat pozwala na konkluzję, że w najbliższym czasie staniemy przed dylematem: czy likwidować jedną czy dwie placówki. Rzecz w tym, że nie jest to wina ani Prezydenta, ani też radnych, ani nikogo innego. Trendy depopulacyjne są widoczne w całej Polsce i średnia wieku szybuje do góry. Spada liczba porodów. Tymczasem Prezydent dopuszcza do tego, by nowa szkoła, prowadzona przez Archidiecezję Łódzką miała status szkoły publicznej. 

Znowu, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Rzeczywiście powstała u nas nowa szkoła katolicka, mimo, że wcześniej już jedna istniała. Jednak poziom nauczania i warunki w tej pierwszej pozostawiały i pozostawiają wiele do życzenia. Może dlatego nowy podmiot znalazł chętnych rodziców, którzy zdecydowali się posłać dzieci na naukę. Miasto stanęło więc przed dylematem, czy m u nas powstać kolejny "elitarny" podmiot, tylko dla wybranych, za który rodzice będą płacić z własnej kieszeni, czy jednak zgodzić się na formułę szkoły publicznej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że powiat tomaszowski przekazał właściwie w "darowiźnie" nieruchomość na rzecz prowadzenia szkoły właśnie publicznej. Decyzja nie jest łatwa. No i faktycznie odpowiedzialność za nią ponosi Prezydent. Jakoś trudno w tym miejscu nie wspomnieć, że chrześcijanie na całym świecie, są najbardziej prześladowaną grupą religijną. W Polsce natomiast mam wrażenie, że najbardziej dyskryminowani bywają katolicy. Co ciekawe często przez osoby, które domagają się równych praw dla... wszystkich. Powiedzmy sobie otwarcie, tych kilkudziesięciu uczniów nie uratuje żadnej szkoły.  

Prezydent odpowiada też za wysoką średnią wieku nauczycieli. Dzieci nie będzie miał kto uczyć. Cóż... faktycznie, powinno się nauczycieli w wieku przedemerytalnym pozwalniać, a na ich miejsce przyjąć nowych. To nic, że młodzi wcale do takiego zawodu się nie garną, przecież Witko powinien temu jakoś zaradzić. Tyle, że kluczowym jest tu słowo "jakoś", bo nikt nie zna odpowiedzi na pytanie: jak? No ale przecież cud się zdarzy! Zmienimy Prezydenta i absolwenci wyższych uczelni ruszą tłumnie szturmować nasz szkoły, by zdobyć w nich upragniony etat. Problem będzie jedynie z nadpodażą materiału ludzkiego. Rzecz jednak w tym, że podobnie jest w innych branżach, W medycynie, budownictwie, przemyśle itd. Kadry wszędzie się starzeją. Jednym z powodów napaści Rosji na Ukrainę jest demografia, bo i na wschodzie braki zaczynają być odczuwalne. 

Tomaszowscy nauczyciele zdziwili by się natomiast, gdyby usłyszeli, że oświata w Tomaszowie nie jest na odpowiednio wysokim poziomie. Tak wynika z wypowiedzi radnych opozycji, a tymczasem nie ma tygodnia, byśmy nie publikowali informacji o sukcesach młodych tomaszowian. Wyniki egzaminów też nie odbiegają od tych, jakie są w innych miastach, a często je przewyższają.  

No i jakby na to nie patrzeć, Prezydent odpowiada też za wszystkie tzw. kopciuchy na terenie miasta. Według szacunków i spisów jest ich w samych zasobach miejskich około 11 tysięcy. Zdaniem radnych opozycji miasto powinno je natychmiast wymienić i gdyby to było takie proste, to zapewne już dawno stare piece ze zrujnowanych czynszówek by zniknęły. Posłużę się tu bardzo konkretnym przykładem. Kilka lat temu (prezydentem nie był Marcin Witko) Zakład Gospodarki Ciepłowniczej ciągnął sieć ulicą Słowackiego. Doprowadził ją do Grunwaldzkie i na tym poprzestał. Zapytałem wówczas dlaczego nie dociągnięto sieci do skrzyżowania z ulica Jana Pawła II i nine przyłączono narożnej kamienicy. Odpowiedź była taka. że TTBS nie był zainteresowany. Powód? Lokatorzy nie płacący czynszów. Zastosowano więc rury o mniejszym przekroju.

Radni opozycyjni nie zastanawiają się też nad tym, że w przypadku zastosowania do ogrzewania gazu, trzeba będzie płacić wysokie rachunki. Spółka gazownicza, na którą prezydent wpływu nie ma po prostu gaz odetnie, kiedy mieszkańca nie będzie stać na ich opłacenie. Gro ludzi, których się uszczęśliwi na sile zostanie bez ciepła zimą.

Jeśli ktoś ubiegał się o dofinansowanie wymiany źródła ciepła wie, że programy są, ale w sumie nie wiadomo dla kogo. Kolejny przykład, w obliczu kryzysu energetycznego, Niemcy zdecydowali, że będą dopłacać do pomp ciepła 100 procent poniesionych kosztów. U nas dofinansowanie jest do nowych budynków i to w bardzo małym zakresie i obwarowane licznymi wymogami, generującymi dodatkowe koszty. Gmina Tomaszów (chwała jej i za to) załatwiła możliwość ubiegania się o 8 tys. złotych dopłaty do pompy gruntowej. Koszt inwestycji w przypadku tej opcji to ok. 100 tys. złotych. W dodatku niemiecki popyt związany z dopłatami i różnice kursowe, spowodowały wzrost kosztów samego zakupu urządzenia o co najmniej 10 tys. złotych. Jest naprawdę słabo, ale daleko mi byłoby obciążać odpowiedzialnością za taki stan rzeczy władze jakiegokolwiek miasta. Przy okazji dyskusji o smogu często zapomina się o rzeczach najważniejszych. Na przykład o tym, że na jakość powietrza ma wpływ rodzaj i gęstość zabudowy, kierunki wiatru, kanały naturalnego przewietrzania itd.  

Za co jeszcze odpowiada Marcin Witko? Za to w jaki sposób rozdziela pieniądze Rząd w ramach "Polskiego Ładu". Radny Kucharski szybko przeliczył ile otrzymujemy na jednego mieszkańca jako miasto a ile otrzymali wójtowie. Relacja wypada oczywiście na korzyść wójtów. I co to tak naprawdę oznacza. Zdaniem Kucharskiego, że miasto nie ma gotowych projektów do realizacji. Tak naprawdę, że albo nie zna zasad przyznawania dotacji, albo.... z premedytacją ściemnia, bo Tomaszów Mazowiecki otrzymał najwyższe kwoty dofinansowania w całym województwie łódzkim. Znam Piotra i obstawiam raczej tę drugą opcję. 

Na kuriozum zakrawa fakt, że zdaniem radnego, budowa w Tomaszowie Mazowieckim stacjonarnego hospicjum dla ciężko chorych, by mogli godnie umierać, jest prywatnym pomysłem księdza Grzegorza Chirka, projektem ekskluzywnym, który powinny realizować tylko bogate samorządy. Tego poziomu braku empatii i niezrozumienia trudno jest nie skomentować. Szczególnie, że na co dzień pracuję nie tyle z samymi chorymi, co z członkami ich rodzin. Codziennie trafia do naszej firmy kilkanaście - kilkadziesiąt takich osób. Słuchamy o prawdziwych dramatach, bólu i trudności poradzenia sobie z cierpieniem ale i łączenia opieki nad chorym z pracą zawodową. Jest dokładnie odwrotnie niż radny twierdzi. Właśnie takie samorządy jak nasz powinny w tego rodzaju możliwość opieki inwestować. Nie rozumiem, czego tu można... nie rozumieć. Czy hospicjum będzie prowadziła Fundacja "Dwa Skrzydła" czy inny podmiot powołany przez miasto, ma naprawdę drugorzędne znaczenie. Jeśli osobiście miałbym do wyboru zbudowanie 2-3 kilometrów ulic a budowę hospicjum, wybrałbym to drugie. 

Winy Marcina Witko można oczywiście wymieniać w nieskończoność. Tu dziura w jezdni, tam odpadł tynk, gdzieś ktoś podrzucił śmieci, jedno dziecko uszczypnęło w tyłek innego dzieciaka w czasie lekcji religii. I ta dalej w nieskończoność. Ja również niektóre z nich dostrzegam. Jakie najważniejsze? Moim zdaniem niedostateczny poziom współpracy między szkołami zarządzanymi przez miasto i powiat. Bo oświata i zdrowie są jednak najważniejsze 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Krzysiek 15.07.2022 09:22
Z całym szacunkiem, tyle co zrobił Witko to do tej pory nikt. Można go nie lubić ale trzeba przyznać że wykorzystał wiele swoich wpływów by zmienić miasto. Ja wróciłem po kilku latach nieobecności to widzę różnicę. Ci co źle oceniają to z zazdrości że sami nie dali rady. Parcie opozycji do władzy i jej ocena jest śmiechu warte i oderwane od rzeczywistości

tomaszowianin 30.06.2022 10:11
Ajdejano - sine laude et amor - zacytowany fragment odnośnie godzin odjazdów autobusów był przykładem potwierdzającym argumenty innego mieszkańca Naszego miasta. Mój komentarz był poparciem w sprawie, która mnie dotyczy i jako zwykły obywatel mam nadzieje ( choć niewielką) zmienić z korzyścią dla podatników korzystających z transportu publicznego. Składanie wniosków do MZK mija się z celem, gdyż nie są skuteczne. Artykuł pod którym umieściłem swój komentarz dotyczył pośrednio ekologii, a przez typową dla tomaszowskiej władzy organizacją najprostszych spraw ( bez względu na opcję polityczno- rodzinną) nadal będziemy w pierwszej 100-te najbardziej zanieczyszczonych miast pod względem jakości powietrza. Transport publiczny zawsze generuje mniejsze zanieczyszczenie powietrza niż prywatne samochody ( z pociągu wysiadło na dworcu kilkanaście osób, które pojechały swoimi pojazdami). Zdecydowanie większa liczba osób z tomaszowskiej społeczność lokalnej ma na głowie ważniejsze sprawy niż rozgrywki personalne w urzędach czy spółkach publicznych, którymi Pan tak się ekscytuje (vide: Pańskie liczne komentarze na powyższym portalu). Jeżeli komentarz nie jest zrozumiały dla któregoś z czytających ( słynna reakcja postępująca z podręcznika do chemii z czasów ancien regime) i nie potrafi pojąć znaczenia przykładu w argumentacji, lepiej wypowiadać się.

Ajdejano 30.06.2022 19:43
Miszczu: znaczenie Twojego przykładu jest takie, że potwierdza tezę: każdy patrzy wyłącznie na czubek własnego nosa i wg czubka swego nosa ocenia wszystko, co się wokół dzieje. Egoizm do potęgi n-tej. Przy okazji: może wyjaśni nam Pan, jakie ważne sprawy na na głowie "tomaszowska społeczność", pogrążona przez tego wrednego Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego ?! Chyba bardzo żałuje Pan, że nie mamy w Tomaszowie takiego "giganta", jak Trzaskowski - co?! Pozdrowienia od starego czekisty.

Do alejajo 30.06.2022 22:01
Czekista wracaj na Ruś bo cie tu nikt słuchać nie chce!!!!!!!!!

Ajdejano 30.06.2022 19:47
Mój dodatkowy wredny dopisek: nie ma potrzeby popisywania się łacińskimi sentencjami. Każdy to może zrobić, ale - PO CO?!

Tomaszów Anka. 29.06.2022 21:14
Czytam tu tylko same narzekania, ale może Ci wszyscy narzekacze przypomną sobie co się działo w trakcie kadencji ekipy Pana Zagozdona? Przypomnę. Nic. Zero działań i rozwoju. Zero. . .

Do Tomaszów Anka 03.07.2022 16:20
No teraz się rozwinął, zakładów pracy powstało, coraz więcej pieniędzy wtopionych w beznadziejne inwestycje, Termy, tereny inwestycyjne na Łazisko, no parki to nie rozwój!

Ajdejano 17.07.2022 16:59
Bredzisz, jak dobrze potłuczony. Każdy może pier.... takie farmazony. Widać u ciebie ten czerwony sztandar. Zakłady pracy: tak nazywało się za komuny czerwone, państwowe firmy. Oczywiście, to Prezio miasta ma zakładać "zakłady pracy" - tak?!. Beznadziejne inwestycje: może chociaż jeden przykład - co, gamoniu ??? Termy: jest termalny odwiert studzienny. Czy spytałeś, cwaniaczku, kogokolwiek z urzędu miasta, co dalej z tym odwiertem ?! Oczywiście - nie!!! Lepiej usiąść przed komputerkiem i pisać dyrdymały, bo to jest chwytliwe - co?! Tereny inwestycyjne na Łazisko.... I, chyba "cóś" nie dokończyłeś, gamoniu. Tereny są, no i ...??? Czy znów chodzi o to, aby Prezio miasta za darmo miał oddać te tereny inwestorom ?! Parki to nie rozwój. Cwaniaczku: parki, czyli porządkowanie miasta, to pokazywanie inwestorom dobrze rządzonego miasta. I takie miasto zawsze będzie interesowało inwestorów, bo będą wnioskować, że tutaj rządzi ktoś z głową na karku, a nie jakiś-tam, zupełny ignorant Z. Więc mój apel: nie rób z siebie imbecyla.

Andrzej 20.07.2022 19:06
Ty nie rob z siebie debila

Tomek 20.07.2022 19:04
Piszesz 0 rozwoju to moze napisz jaki to rozwoj zafundowal mam Witko ? jakos nie widac nowych duzych firm same parki i tor ot twoj rozwoj idiotko

tomaszowianin 28.06.2022 18:03
Popieram w całości argumenty i postulaty tomaszowianki odnośnie kursów autobusów MZK z i do Dworca PKP oraz PKS. Doskonałym przykładem są oba ostatnie kursy z krańcówki przy dworcu w dni powszednie. Autobusy linii 2 i 40 jednocześnie odjeżdżają o g. 22.26, 10- 12 minut przed przyjazdem ostatniego pociągu z Koluszek. Czy jednego z powyższych kursów nie można skomunikować z przyjazdem na dworzec pociągu. Identycznie wygląda sytuacja rano we wszystkie dni tygodnia. Natomiast w soboty, niedzielę czy święta dojazd na dworzec autobusami jest jakimś nieporozumieniem. Naprawdę można odnieść wrażenie, że działania MZK w tym zakresie to celowe wygaszanie popytu pasażerów. Przy takim podejściu przy każdej, cyklicznej korekcie rozkładu jazdy PKP będą znikały kolejne połączenia, aż do 4 dziennie, jak było 10/15 lat temu.

Nie przejmaj się 29.06.2022 14:34
Pocieszę cię, że tak jest na każdej linii MZK. Mieszkam na Gustku. By się dostać MZK-ą do apteki, przychodni na Mireckiego, banku, ZUS-u to trzeba jechać linią nr 1 do "Tomasza", a tam się przesiąść na 6 lub 9, bo inaczej nie da rady. Zlikwidowano przystanek Mireckiego-Zacisze, oraz przystanek przy Mirmedzie, a zamiast tego "uszczęśliwiono" nas przystankiem przy US, a następny przystanek jest dopiero przy moście na Pilicy. Ciekawe komu będzie służył ten przystanek przy US. Pracownikom i klientom nie, bo jeżdżą własnymi samochodami do tej instytucji. A żeby było śmieszniej, to ostatnia 1 z dworca odjężda w dzień powszedni o 18.04, w soboty o 14.10, a w niedzielę o 13.10, a potych godz. pozostaje własna dwójka.

Krysia 01.07.2022 09:38
za darmo to by chcieli sie wozić a kuń nawet bez sieczki za daleko nie pojedzie, kasy ledwo wysupłać na te wasze mzki a i ludzie za darmoche po biurach nie usiedzą

Do Krysia 04.07.2022 09:22
To jest właśnie kupowanie wyborców darmo MZK, itd. A wpływu do budżetu niet bo skąd nikt nowy w mieście się nie otworzył więc? A tu wybory znowu i trzeba coś obiecać i ten prezio będzie dobry bo budżet znowu się nie zepnie

Life is brutal end ful of zasackas 28.06.2022 15:58
Ciekawe czy ten z koszulka by odrazu wszystko zrobił jak by był kimś, nie zasłaniał się że ktoś przed nim był, by zrobił np. od razu zwiększenie liczby nauczycieli czy też od razu drzewa cien. Mam pytanie czy chłop prócz prasowania kołnierzyków zrobił coś męskiego w życiu czy tez położył płytki naprawił auto po prostu ja to rozumiem nikogo nie usprawiedliwiam ale łatwo jest wytykać błędy i bardzo łatwo jest gadać o czyiś błędach i na przykładzie choćby stacji paliw to nie mogę pojąć narzekania że jest drogo drogo jest wszędzie a na stacji to było najtańsze paliwo w mieście ja wiem że ci którzy krzyczą chcieliby aby paliwo było po 2 zł i jeszcze dostarczane do domu to tylko wyborcza ich kielbasa łatwo jest stać z boku i narzekać ale o wiele ciężej podejmować decyzje i tym bardziej brać za nie pełną odpowiedzialność

um 29.06.2022 10:20
Jeszcze żebyś poprawnie pisał.

tomaszowianka 28.06.2022 15:31
A co z komunikacją miejską która tak rzadko kursuje, poza rewirem Ludwikowa gdzie natężenie emzetek jest większe. Zdarza się często kiedy od Dworca Kolejowego trzeba dreptać na piechotę z 5 km aby dotrzeć do domu. Szczególnie w niedzielę gdy nie zdąży się na kurs o 17,25 a następny za dwie godziny.

Roman 28.06.2022 11:18
A co z areną i imprezie ? Bo jeden radny to wymienił jako jedną z win.

Pasta 28.06.2022 16:05
Nikogo tu nie usprawiedliwiam ale tak po chłopsku i na spokojnie czy za to odpowiada prezydent miasta ??? Czy na przykład prezydent miasta będzie odpowiadał za to że pijany kierowca autobusu miejskiego spowodował stłuczkę? I jeszcze pewnie jest jedna wina nie wymieniona ten grad co spadł ...nie był planowany.. i nie piszcie mi to że prezydent sprawuje nadzór i nad jedną spółka czy drugą nie jest tam na co dzień i nie odpowiada za błędy tamtych pracowników.

Gość 29.06.2022 20:47
Za błędy pracowników nie odpowiada ale za zarządzanie spółką jak najbardziej. To dlatego mamy takich prezesów jakich mamy. Wg zasady - bierny, mierny ale wierny. I do tego dobrze wynagradzany.

czytelnik_tm 01.07.2022 09:50
To chyba bardziej kwestia obsadzania stanowisk niewłaściwymi osobami i nie wyciągania wniosków z konstruktywnej krytyki. Po "fali" ataków na prezesa, ten oddał się do dyspozycji zarządu/prezydenta - tak jakby wcześniej nie był do ich dyspozycji. Chwilę po tym, ukazało się wiele wypowiedzi pracowników areny, że prezes jest super - pytanie: czy ewentualny, nowy prezes trzymałby tych samych pracowników i czy nie z tej obawy wynikała "troska" o obecnego szefa? Pomijam fakt, że w arenie pracuje więcej osób, niż w innych tego typu obiektach na świecie. Sam prezes na pewno zna wszystkich w środowisku łyżwiarskim ale czy to jest równoznaczne z gwarancją odpowiedniego zarządzania obiektem, nie tylko łyżwiarskim? Sama arena - czyli wizytówka miasta tylko pytanie: czy stać nas na taką wizytówkę?

Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! W sierpniu sieć kin Helios przygotowała dla swoich widzów kolejną porcję filmowych emocji i spotkań z największymi gwiazdami na dużym ekranie! Już najbliższy weekend może upłynąć pod znakiem niekończącej się akcji z dużą dawką humoru, bez względu na których aktorów i które historie widzowie postawią! Wszystkie z prezentowanych produkcji, zarówno te dla młodszych czy starszych kinomanów, mają wspólny mianownik: świetną zabawę oraz fantastyczny humor. Pierwsza premiera nadchodzącego weekendu to zabawna, a zarazem życiowa historia pewnej patchworkowej rodziny. Pełna humoru i wzruszeń komedia „Każdy wie lepiej” opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Główni bohaterowie filmu, Ania i Grzesiek, próbują stworzyć nową rodzinę z połączenia dwóch odmiennych światów. Jej dzieci, jego dzieci – klasyczny patchwork – trzeba zawierać kompromisy, uważać żeby nikogo nie urazić… To fascynująca układanka, ale straszliwie trudna! Dla wielu par byłby to wspaniały początek etapu „zżyli długo i szczęśliwie”, ale nie dla tej dwójki. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele rożni, ale mają wspólny cel – rozbić związek Ani i Grzesika. Czy nowa relacja ma szansę przetrwać najazd swoich rodzin? Widzowie przekonają się już w najbliższy piątek. Kolejna z nowości to „Lena i Śnieżek” - familijne kino przygodowe i naprawdę piękna historia… Wszystko zaczyna się od pary złodziejaszków kradnących białe lwiątko na zlecenie bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go właśnie Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Dziewczyna boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje. Czy Lena zdoła ochronić przyjaciela przed grożącym mu niebezpieczeństwem? Mały lew – wielka przyjaźń – to trzeba zobaczyć w kinie! Na ten film czekały miliony widzów! Kolejna nowość – „Bullet Train” - to szalona, nieustająca jazda przez współczesną Japonię w towarzystwie Brada Pitta. Wciela się on w tej produkcji w rolę pechowego zabójcy o imieniu "Ladybug", który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja stoi na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata... a Ladybug musi wymyślić, jak z niego wysiąść. Producentem jest spec od hollywoodzkich filmów akcji - sam Antoine Fuqua, a reżyserem David Leitch, który ma na koncie „Johna Wicka”, „Szybkich i Wściekłych” czy „Deadpoola 2”. Zapowiada się niezła jazda!  Na ekranach kin Helios wciąż szaleją zwierzaki z super mocami pod przywództwem psa Krypto, którego właścicielem jest sam Superman. „DC Liga Super-Pets” to pełna humoru i żartów sytuacyjnych animacja, w której pupile ratują herosów z Ligi Sprawiedliwości! Tego świat jeszcze nie widział żeby obrońców świata takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman uprowadziła złowieszcza Świnka Morska?!  Jeżeli komuś umknęły filmowe hity lata to nic straconego, bo na ekranach sieci kin Helios wciąż można spotkać „Minionki: Wejście Gru”, Toma Cruise’a w „Top Gun: Maverick” czy Boga Piorunów w kolejnej części brawurowej serii „Thor: Miłość i Grom W poniedziałek, 8 sierpnia Kino Konesera zaprosi widzów na film „Księgarnia w Paryżu” - życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. 11 sierpnia cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast film „Piosenki o miłości”. To opowieść o walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Ten film to mocny, nowy głos polskiego kina, jak najlepszy indie-popowy kawałek uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? Tego spotkania absolutnie nie można przegapić! Po szczegółowe informacje dotyczące sierpniowego repertuaru warto zajrzeć na stronę www.helios.pl oraz do nowej, mobilnej aplikacji Heliosa. Wcześniejszy zakup biletu to nie tylko gwarancja zajęcia ulubionego miejsca w kinowej sali, ale także korzystniejsza cena.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.08.2022
41. Ogólnopolski Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego 41. Ogólnopolski Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego 4 września br. ulicami miasta Tomaszowa Mazowieckiego po raz 41. zostanie przeprowadzony bieg im. Bronisława Malinowskiego. Uczestnicy zawodów będą rywalizować podczas Biegu Głównego na dystansie 10 km.Celem wydarzenia jest uczczenie pamięci Bronisława Malinowskiego - wybitnego sportowca, reprezentanta Polski, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972), Montrealu (1976) i Moskwie (1980). Zawody będą również popularyzować bieganie jako powszechnie dostępną formę rekreacji oraz zdrowy styl życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.Start i meta zostaną przeprowadzone na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim.Program wydarzenia:• 8 - 8.45 – Przyjmowanie zgłoszeń, wydawanie numerów i kart startowych w biurze zawodów;• 9 - Otwarcie• 9.10 – Bieg Rekreacyjny pamięci Marii Grzegorzewskiej;• 9.25 – Quiz z nagrodami;• 9.40 – Bieg Główny;• Dekoracja – po zakończeniu biegu.Uczestnictwo:Bieg Rekreacyjny: - w biegu mogą uczestniczyć osoby bez ograniczeń wiekowych.- wszyscy zawodnicy biorący udział w biegu są zobowiązani do wypełnienia i podpisania deklaracji uczestnictwa (dostępna także w biurze zawodów).- podpisując deklarację, uczestnik oświadcza, że stan jego zdrowia umożliwia mu udział w biegu i że bierze udział w zawodach na własną odpowiedzialność.- za osoby niepełnoletnie oświadczenie podpisują rodzice lub opiekunowie prawni.- każdy uczestnik powinien posiadać kartę startową.Bieg Główny na 10 km – każdy uczestnik musi posiadać ubiór sportowy, czytelnie wypełnioną kartę startową lub numer startowy oraz oświadczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do udziału w biegu. Udział w Biegu tylko dla zawodników od 16 roku życia (posiadających zgodę rodzica/opiekuna prawnego). W Biegu obowiązuje limit czasu wynoszący 2 godziny.Zgłoszenia: - w Biegu Rekreacyjnym zgłoszenia uczestników oraz wpłaty należy dokonać w dniu imprezy w biurze zawodów (nie na konto organizatora). Zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmowane będą do godz. 8:30. Opiekun grupy zobowiązany jest do posiadania listy zawodników oraz wymaganych do biegu deklaracji.- zgłoszenia do Biegu Głównego na dystansie 10 km przyjmowane będą drogą elektroniczną do dnia 31 sierpnia 2022 roku. - wpisowe należy wpłacić w ciągu 3 dni od dnia zgłoszenia, w przeciwnym razie zgłoszenie zostanie anulowane.- zgłoszenia do Biegu Głównego przyjmowane będą również w dniu imprezy w godz. 800 – 845 (w przypadku wolnych miejsc do określonego limitu) w biurze zawodów.UWAGA! Wszyscy uczestnicy biegu na dystansie 10 km muszą zgłosić się do biura zawodów w celu weryfikacji i pobrania numeru startowego. Zawodnik podczas weryfikacji powinien posiadać dowód tożsamości.LIMIT zgłoszeń w biegu na 10 km – 300 osób. W przypadku wyczerpania się limitu zgłoszeń do 15 sierpnia 2022 roku organizator może zwiększyć limit. O limicie zgłoszeń do biegu decydują dokonane wpłaty na konto organizatora.Wpisowe: - uczestnicy Biegu Rekreacyjnego – 5 zł płatne w dniu zawodów przy zapisach,- uczestnicy Biegu Głównego – 60 zł przy wpłacie dokonanej do 31 sierpnia 2022 roku. W dniu zawodów 80 zł.Klasyfikacja: w Biegu Rekreacyjnym nie będzie prowadzona klasyfikacja.W Biegu Głównym prowadzona będzie klasyfikacja generalna mężczyzn i kobiet oraz klasyfikacja w następujących kategoriach wiekowych:• kobiety i mężczyźni 16-19 lat;• kobiety i mężczyźni 20-29 lat;• kobiety i mężczyźni 30-39 lat;• kobiety i mężczyźni 40-49 lat;• kobiety i mężczyźni 50-59 lat;• kobiety i mężczyźni 60 lat i powyżej.Nagrody i wyróżnienia: Bieg Główny - wszyscy uczestnicy otrzymają pakiet startowy;- zwycięzcy w klasyfikacjach indywidualnych otrzymają puchary/statuetki i bony upominkowe:1. w klasyfikacji generalnej mężczyzn: I, II, III miejsce;2. w klasyfikacji generalnej kobiet: I, II, III miejsce;3. w klasyfikacji najlepszy mężczyzna mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego: I, II, III miejsce;4. w klasyfikacji najlepsza kobieta mieszkanka Tomaszowa Mazowieckiego: I, II, III miejsce.• Zawodnicy, którzy zajmą I, II i III miejsca w poszczególnych klasyfikacjach indywidualnych otrzymają puchary/statuetki i dyplomy.• Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają pamiątkowe medale oraz będą mieć możliwość wydrukowania dyplomu.• Najstarszy uczestnik i uczestniczka, który ukończyli bieg otrzymują bony upominkowe i dyplomy.Bieg rekreacyjny pamięci Marii Grzegorzewskiej z okazji 55. rocznicy śmierci twórczyni pedagogiki specjalnej, która w swojej pracy kierowała się mottem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Przez całe życie zawodowe walczyła o to, by zapewnić dzieciom z niepełnosprawnościami jak najlepsze warunki do rozwoju. Zakładała szkoły specjalne i kształciła nauczycieli. Z okazji jubileuszu stulecia utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, którego założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska, Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej.Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają dyplomy. Wśród nich przeprowadzony zostanie quiz z nagrodami (nagroda główna – rower).We wszystkich sprawach dotyczących imprezy prosimy kontaktować się z biurem głównego organizatora, które mieści się w Tomaszowie Mazowieckim:Stowarzyszenie Abstynenckie „Azyl”, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, ul. Niska 81 tel. 512 993 041 e-mail: [email protected] 41. Ogólnopolskiego Tomaszowskiego Biegu im. Bronisława Malinowskiego oraz trasa Biegu Głównego w załącznikach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.09.2022 09:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.09.2022 17:00
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: UjazdTreść komentarza: Masz rację;)jeszcze niech zaproszą tuleje i kurdej szatan męczenniczke:)i może Pawlaka ;)Data dodania komentarza: 09.08.2022, 21:48Źródło komentarza: Kolejny przystanek Tour de Konstytucja w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: MarioTreść komentarza: Oduczycie się używania w negatywnym odniesieniu słowa "rajd"?Data dodania komentarza: 09.08.2022, 21:10Źródło komentarza: Rowerzysta w implantem w mózgu? Niewiarygodny rajd ulicami miasta,Autor komentarza: Ambroży sam przełożyTreść komentarza: Implant w mozgu? Chyba implant mozgu i sie przeszczep nie przyjął 😅😅Data dodania komentarza: 09.08.2022, 19:42Źródło komentarza: Rowerzysta w implantem w mózgu? Niewiarygodny rajd ulicami miasta,Autor komentarza: Psikusa bez sTreść komentarza: Policja stoi w krzakach i czeka żeby wlepić łatwy mandat a nie bedzie uganiała się za jakimś zj**emData dodania komentarza: 09.08.2022, 18:49Źródło komentarza: Rowerzysta w implantem w mózgu? Niewiarygodny rajd ulicami miasta,Autor komentarza: woodyTreść komentarza: tomaszow to stan umyslu jak sie czyta komentazeData dodania komentarza: 09.08.2022, 18:27Źródło komentarza: Kolejny przystanek Tour de Konstytucja w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: PATOLATreść komentarza: Na co czeka policja? Aż się wydarzy tragedia? Widac że idiota jest w stanie spowodować wypadek i zagraża otoczeniu powinien do końca życia siedzieć w kaftanie.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:07Źródło komentarza: Rowerzysta w implantem w mózgu? Niewiarygodny rajd ulicami miasta,
Reklama
Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! W sierpniu sieć kin Helios przygotowała dla swoich widzów kolejną porcję filmowych emocji i spotkań z największymi gwiazdami na dużym ekranie! Już najbliższy weekend może upłynąć pod znakiem niekończącej się akcji z dużą dawką humoru, bez względu na których aktorów i które historie widzowie postawią! Wszystkie z prezentowanych produkcji, zarówno te dla młodszych czy starszych kinomanów, mają wspólny mianownik: świetną zabawę oraz fantastyczny humor. Pierwsza premiera nadchodzącego weekendu to zabawna, a zarazem życiowa historia pewnej patchworkowej rodziny. Pełna humoru i wzruszeń komedia „Każdy wie lepiej” opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Główni bohaterowie filmu, Ania i Grzesiek, próbują stworzyć nową rodzinę z połączenia dwóch odmiennych światów. Jej dzieci, jego dzieci – klasyczny patchwork – trzeba zawierać kompromisy, uważać żeby nikogo nie urazić… To fascynująca układanka, ale straszliwie trudna! Dla wielu par byłby to wspaniały początek etapu „zżyli długo i szczęśliwie”, ale nie dla tej dwójki. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele rożni, ale mają wspólny cel – rozbić związek Ani i Grzesika. Czy nowa relacja ma szansę przetrwać najazd swoich rodzin? Widzowie przekonają się już w najbliższy piątek. Kolejna z nowości to „Lena i Śnieżek” - familijne kino przygodowe i naprawdę piękna historia… Wszystko zaczyna się od pary złodziejaszków kradnących białe lwiątko na zlecenie bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go właśnie Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Dziewczyna boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje. Czy Lena zdoła ochronić przyjaciela przed grożącym mu niebezpieczeństwem? Mały lew – wielka przyjaźń – to trzeba zobaczyć w kinie! Na ten film czekały miliony widzów! Kolejna nowość – „Bullet Train” - to szalona, nieustająca jazda przez współczesną Japonię w towarzystwie Brada Pitta. Wciela się on w tej produkcji w rolę pechowego zabójcy o imieniu "Ladybug", który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja stoi na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata... a Ladybug musi wymyślić, jak z niego wysiąść. Producentem jest spec od hollywoodzkich filmów akcji - sam Antoine Fuqua, a reżyserem David Leitch, który ma na koncie „Johna Wicka”, „Szybkich i Wściekłych” czy „Deadpoola 2”. Zapowiada się niezła jazda!  Na ekranach kin Helios wciąż szaleją zwierzaki z super mocami pod przywództwem psa Krypto, którego właścicielem jest sam Superman. „DC Liga Super-Pets” to pełna humoru i żartów sytuacyjnych animacja, w której pupile ratują herosów z Ligi Sprawiedliwości! Tego świat jeszcze nie widział żeby obrońców świata takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman uprowadziła złowieszcza Świnka Morska?!  Jeżeli komuś umknęły filmowe hity lata to nic straconego, bo na ekranach sieci kin Helios wciąż można spotkać „Minionki: Wejście Gru”, Toma Cruise’a w „Top Gun: Maverick” czy Boga Piorunów w kolejnej części brawurowej serii „Thor: Miłość i Grom W poniedziałek, 8 sierpnia Kino Konesera zaprosi widzów na film „Księgarnia w Paryżu” - życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. 11 sierpnia cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast film „Piosenki o miłości”. To opowieść o walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Ten film to mocny, nowy głos polskiego kina, jak najlepszy indie-popowy kawałek uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? Tego spotkania absolutnie nie można przegapić! Po szczegółowe informacje dotyczące sierpniowego repertuaru warto zajrzeć na stronę www.helios.pl oraz do nowej, mobilnej aplikacji Heliosa. Wcześniejszy zakup biletu to nie tylko gwarancja zajęcia ulubionego miejsca w kinowej sali, ale także korzystniejsza cena.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.08.2022 Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar!
Reklama
Reklama
a