Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 12:16
Reklama
Reklama

1000 win Marcina Witko

Po słynnych "winach Tuska", które mają już swoją kilkunastoletnią tradycję, pojawia się lokalna konkurencja rynkowa. Wszystko wskazuje na to, że mamy szansę na rodzimą markę win Marcina Witko. Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego odpowiada za wszystko. Za smog, wiek nauczycieli, ocieplenie klimatu i napaść Rosji na Ukrainę. Brakuje tylko oskarżeń o koklusz i kradzieże adidasów w niemieckich supermarketów. No ale to ostatnie to raczej domena działaczy Platformy Obywatelskiej oraz członków ich rodzin. Do zagranicznych przygód pewnego znanego u nas "samorządowca", za które trafił wraz z żoną za kratki, jeszcze wkrótce powrócę. Póki co kilka subiektywnych spostrzeżeń na temat debaty absolutoryjnej. Spróbuję ująć to chronologicznie

Na początek warto chyba kilku słów napisać o ubiegłorocznych inwestycjach. było ich faktycznie mnie niż dwa - trzy lata wcześniej. Natomiast kolejne lata można porównywać tylko wówczas, kiedy dane zagregowane odnoszą się do tych samych warunków. Dlaczego? Otóż dla tego, że żyjemy w wyjątkowo dynamicznie zmieniającym się świecie. Inwestycje 2020 planowano w 2019 a więc w czasie, kiedy o covidzie nikt nie słyszał. Tymczasem świat, po dwóch latach pandemii, już nigdy nie będzie taki jak wcześniej, Jak porównywać wskaźniki, kiedy deformowane są tarczami, transferami covidowymi i innymi czynnikami. W jednym roku miasto wypłaca 500+, w kolejnym zajmuje się tym ZUS. Ta jedna zmiana powoduje kosmiczną przebudowę relacji poszczególnych składników budżetu do siebie nawzajem. 

Nawet w zakresie dochodów własnych nic nie jest oczywiste. Nie bez znaczenia jest też brak funduszy unijnych w ostatnich dwóch latach. Jedyne pozostające pieniądze to te, które drukuje Rząd. na przestrzeni minionych dwóch lat zmieniło się wszystko. Przetargi często nie są rozstrzygane, bo nie ma chętnych na ich realizację. Do tego cwaniacy zawyżający mocno ceny usług. Naprawdę, ludzie zajmujący się samorządem powinni takie szerokie spektrum zjawisk dostrzegać. A to jest naprawdę minimum. Mało inwestycji? Spadek zadłużenia? Wina Marcina Witko. Chociaż to ostatnie to chyba jednak zasługa, bo wiemy jak rosną koszty obsługi zadłużenia. Dla przykładu w powiecie, w ciągu ostatnich trzech miesięcy odsetki wzrosły o 2,3 miliona złotych. 

Na temat zmniejszenia kolejki osób oczekujących na mieszkanie komunalne z kilkuset do kilkudziesięciu jedni radni twierdzą, że to sukces inni, że to porażka i zasługa tego, że ludzie zaciągają kredyty. Na pewno? Naprawdę, doświadczeni samorządowcy powinni mieć nieco większą wiedzę. Przede wszystkim mieszkania komunalne i mieszkania na własność mają innych odbiorców. Oczywiście, że decydujące znaczenie ma tu zdolność kredytowa, ale skoro ludzie zaciągając kredyty mieszkaniowe je otrzymywali, to znaczy, że na tamten czas tę zdolność posiadali, a więc pewien poziom zamożności z tym związany. To, że obecnie mogą mieć problemy ze spłatą tych kredytów, to już zupełnie inna sprawa. Nie rozwiąże tego ani Prezydent ani też Rada Miejska.

Dyskutując jednak na temat mieszkań komunalnych, to należy mieć świadomość, że na listę trafiają osoby, które nie mają zaspokojonych w sposób stabilny potrzeb mieszkaniowych. Należy też zauważyć, że zmieniła się liczba mieszkańców, że mamy migrację wewnętrzną i że TTBS porządkuje najem lokali. Do niedawna powszechne były przypadki, kiedy osoby mające własne mieszkania, a nawet domy zajmowali mieszkania lokatorskie. Dzisiaj takich przypadków jest coraz mniej. Obciążanie natomiast miasta odpowiedzialnością za prywatne kredyty tomaszowian, trudno nazwać inaczej niż populizmem.  Ma się rozumieć, że nie zmienia to faktu, że dzisiejsi kredytobiorcy zasilić mogą kolejki oczekujących na mieszkania. 

Podwyżka cen ciepła, to oczywiście też wina Marcina Witko, jak i to, że radni o kolejnej, czerwcowej dowiedzieli się z mediów. No cóż, media od tego są, a Zakład Gospodarki Ciepłowniczej informuje na swojej stronie internetowej o podwyżkach, co równie istotne z odpowiednim wyprzedzeniem informowani są też mieszkańcy. Jeśli radny mieszka na Nebrowie, to poinformowany przez spółkę nie będzie, bo do niego ciepło dostarcza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przodownik". Informacja o podwyżce pojawiła się w połowie maja. Co gorsze, obowiązujące przepisy nie pozwalają spółce szybko reagować na zmiany warunków rynkowych. Podwyżki cen ciepła są więc najczęściej przesunięte w czasie, co naraża spółkę na straty finansowe.  Chyba nikt nie m wątpliwości, że Marcin Witko namówił Rząd był w taki a nie inny sposób prowadził politykę dotyczącą dopłat do węgla. Rynek został rozregulowany i chaos, jaki wkrótce zapanuje znów będzie nie do ogarnięcia. Ale jest światełko w tunelu, radni będą badać węgiel dostarczany do ciepłowni. Zorganizują na ten cel nawet zbiórkę publiczną. Co dalej? Może społeczne kontrole na składach węgla? 

Gdzie jeszcze odnaleźć można winy Marcina Witko? Oczywiście w oświacie. Jakże by inaczej, przecież to największy budżetowy wydatek każdego roku. Przede wszystkim (jak wynika z analiz) mamy w naszym mieście nadmiar szkół. Jak wielokrotnie już pisałem, liczba uczniów zmniejsza się z roku na rok, Porównanie ostatnich 10 lat pozwala na konkluzję, że w najbliższym czasie staniemy przed dylematem: czy likwidować jedną czy dwie placówki. Rzecz w tym, że nie jest to wina ani Prezydenta, ani też radnych, ani nikogo innego. Trendy depopulacyjne są widoczne w całej Polsce i średnia wieku szybuje do góry. Spada liczba porodów. Tymczasem Prezydent dopuszcza do tego, by nowa szkoła, prowadzona przez Archidiecezję Łódzką miała status szkoły publicznej. 

Znowu, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Rzeczywiście powstała u nas nowa szkoła katolicka, mimo, że wcześniej już jedna istniała. Jednak poziom nauczania i warunki w tej pierwszej pozostawiały i pozostawiają wiele do życzenia. Może dlatego nowy podmiot znalazł chętnych rodziców, którzy zdecydowali się posłać dzieci na naukę. Miasto stanęło więc przed dylematem, czy m u nas powstać kolejny "elitarny" podmiot, tylko dla wybranych, za który rodzice będą płacić z własnej kieszeni, czy jednak zgodzić się na formułę szkoły publicznej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że powiat tomaszowski przekazał właściwie w "darowiźnie" nieruchomość na rzecz prowadzenia szkoły właśnie publicznej. Decyzja nie jest łatwa. No i faktycznie odpowiedzialność za nią ponosi Prezydent. Jakoś trudno w tym miejscu nie wspomnieć, że chrześcijanie na całym świecie, są najbardziej prześladowaną grupą religijną. W Polsce natomiast mam wrażenie, że najbardziej dyskryminowani bywają katolicy. Co ciekawe często przez osoby, które domagają się równych praw dla... wszystkich. Powiedzmy sobie otwarcie, tych kilkudziesięciu uczniów nie uratuje żadnej szkoły.  

Prezydent odpowiada też za wysoką średnią wieku nauczycieli. Dzieci nie będzie miał kto uczyć. Cóż... faktycznie, powinno się nauczycieli w wieku przedemerytalnym pozwalniać, a na ich miejsce przyjąć nowych. To nic, że młodzi wcale do takiego zawodu się nie garną, przecież Witko powinien temu jakoś zaradzić. Tyle, że kluczowym jest tu słowo "jakoś", bo nikt nie zna odpowiedzi na pytanie: jak? No ale przecież cud się zdarzy! Zmienimy Prezydenta i absolwenci wyższych uczelni ruszą tłumnie szturmować nasz szkoły, by zdobyć w nich upragniony etat. Problem będzie jedynie z nadpodażą materiału ludzkiego. Rzecz jednak w tym, że podobnie jest w innych branżach, W medycynie, budownictwie, przemyśle itd. Kadry wszędzie się starzeją. Jednym z powodów napaści Rosji na Ukrainę jest demografia, bo i na wschodzie braki zaczynają być odczuwalne. 

Tomaszowscy nauczyciele zdziwili by się natomiast, gdyby usłyszeli, że oświata w Tomaszowie nie jest na odpowiednio wysokim poziomie. Tak wynika z wypowiedzi radnych opozycji, a tymczasem nie ma tygodnia, byśmy nie publikowali informacji o sukcesach młodych tomaszowian. Wyniki egzaminów też nie odbiegają od tych, jakie są w innych miastach, a często je przewyższają.  

No i jakby na to nie patrzeć, Prezydent odpowiada też za wszystkie tzw. kopciuchy na terenie miasta. Według szacunków i spisów jest ich w samych zasobach miejskich około 11 tysięcy. Zdaniem radnych opozycji miasto powinno je natychmiast wymienić i gdyby to było takie proste, to zapewne już dawno stare piece ze zrujnowanych czynszówek by zniknęły. Posłużę się tu bardzo konkretnym przykładem. Kilka lat temu (prezydentem nie był Marcin Witko) Zakład Gospodarki Ciepłowniczej ciągnął sieć ulicą Słowackiego. Doprowadził ją do Grunwaldzkie i na tym poprzestał. Zapytałem wówczas dlaczego nie dociągnięto sieci do skrzyżowania z ulica Jana Pawła II i nine przyłączono narożnej kamienicy. Odpowiedź była taka. że TTBS nie był zainteresowany. Powód? Lokatorzy nie płacący czynszów. Zastosowano więc rury o mniejszym przekroju.

Radni opozycyjni nie zastanawiają się też nad tym, że w przypadku zastosowania do ogrzewania gazu, trzeba będzie płacić wysokie rachunki. Spółka gazownicza, na którą prezydent wpływu nie ma po prostu gaz odetnie, kiedy mieszkańca nie będzie stać na ich opłacenie. Gro ludzi, których się uszczęśliwi na sile zostanie bez ciepła zimą.

Jeśli ktoś ubiegał się o dofinansowanie wymiany źródła ciepła wie, że programy są, ale w sumie nie wiadomo dla kogo. Kolejny przykład, w obliczu kryzysu energetycznego, Niemcy zdecydowali, że będą dopłacać do pomp ciepła 100 procent poniesionych kosztów. U nas dofinansowanie jest do nowych budynków i to w bardzo małym zakresie i obwarowane licznymi wymogami, generującymi dodatkowe koszty. Gmina Tomaszów (chwała jej i za to) załatwiła możliwość ubiegania się o 8 tys. złotych dopłaty do pompy gruntowej. Koszt inwestycji w przypadku tej opcji to ok. 100 tys. złotych. W dodatku niemiecki popyt związany z dopłatami i różnice kursowe, spowodowały wzrost kosztów samego zakupu urządzenia o co najmniej 10 tys. złotych. Jest naprawdę słabo, ale daleko mi byłoby obciążać odpowiedzialnością za taki stan rzeczy władze jakiegokolwiek miasta. Przy okazji dyskusji o smogu często zapomina się o rzeczach najważniejszych. Na przykład o tym, że na jakość powietrza ma wpływ rodzaj i gęstość zabudowy, kierunki wiatru, kanały naturalnego przewietrzania itd.  

Za co jeszcze odpowiada Marcin Witko? Za to w jaki sposób rozdziela pieniądze Rząd w ramach "Polskiego Ładu". Radny Kucharski szybko przeliczył ile otrzymujemy na jednego mieszkańca jako miasto a ile otrzymali wójtowie. Relacja wypada oczywiście na korzyść wójtów. I co to tak naprawdę oznacza. Zdaniem Kucharskiego, że miasto nie ma gotowych projektów do realizacji. Tak naprawdę, że albo nie zna zasad przyznawania dotacji, albo.... z premedytacją ściemnia, bo Tomaszów Mazowiecki otrzymał najwyższe kwoty dofinansowania w całym województwie łódzkim. Znam Piotra i obstawiam raczej tę drugą opcję. 

Na kuriozum zakrawa fakt, że zdaniem radnego, budowa w Tomaszowie Mazowieckim stacjonarnego hospicjum dla ciężko chorych, by mogli godnie umierać, jest prywatnym pomysłem księdza Grzegorza Chirka, projektem ekskluzywnym, który powinny realizować tylko bogate samorządy. Tego poziomu braku empatii i niezrozumienia trudno jest nie skomentować. Szczególnie, że na co dzień pracuję nie tyle z samymi chorymi, co z członkami ich rodzin. Codziennie trafia do naszej firmy kilkanaście - kilkadziesiąt takich osób. Słuchamy o prawdziwych dramatach, bólu i trudności poradzenia sobie z cierpieniem ale i łączenia opieki nad chorym z pracą zawodową. Jest dokładnie odwrotnie niż radny twierdzi. Właśnie takie samorządy jak nasz powinny w tego rodzaju możliwość opieki inwestować. Nie rozumiem, czego tu można... nie rozumieć. Czy hospicjum będzie prowadziła Fundacja "Dwa Skrzydła" czy inny podmiot powołany przez miasto, ma naprawdę drugorzędne znaczenie. Jeśli osobiście miałbym do wyboru zbudowanie 2-3 kilometrów ulic a budowę hospicjum, wybrałbym to drugie. 

Winy Marcina Witko można oczywiście wymieniać w nieskończoność. Tu dziura w jezdni, tam odpadł tynk, gdzieś ktoś podrzucił śmieci, jedno dziecko uszczypnęło w tyłek innego dzieciaka w czasie lekcji religii. I ta dalej w nieskończoność. Ja również niektóre z nich dostrzegam. Jakie najważniejsze? Moim zdaniem niedostateczny poziom współpracy między szkołami zarządzanymi przez miasto i powiat. Bo oświata i zdrowie są jednak najważniejsze 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krzysiek 15.07.2022 09:22
Z całym szacunkiem, tyle co zrobił Witko to do tej pory nikt. Można go nie lubić ale trzeba przyznać że wykorzystał wiele swoich wpływów by zmienić miasto. Ja wróciłem po kilku latach nieobecności to widzę różnicę. Ci co źle oceniają to z zazdrości że sami nie dali rady. Parcie opozycji do władzy i jej ocena jest śmiechu warte i oderwane od rzeczywistości

tomaszowianin 30.06.2022 10:11
Ajdejano - sine laude et amor - zacytowany fragment odnośnie godzin odjazdów autobusów był przykładem potwierdzającym argumenty innego mieszkańca Naszego miasta. Mój komentarz był poparciem w sprawie, która mnie dotyczy i jako zwykły obywatel mam nadzieje ( choć niewielką) zmienić z korzyścią dla podatników korzystających z transportu publicznego. Składanie wniosków do MZK mija się z celem, gdyż nie są skuteczne. Artykuł pod którym umieściłem swój komentarz dotyczył pośrednio ekologii, a przez typową dla tomaszowskiej władzy organizacją najprostszych spraw ( bez względu na opcję polityczno- rodzinną) nadal będziemy w pierwszej 100-te najbardziej zanieczyszczonych miast pod względem jakości powietrza. Transport publiczny zawsze generuje mniejsze zanieczyszczenie powietrza niż prywatne samochody ( z pociągu wysiadło na dworcu kilkanaście osób, które pojechały swoimi pojazdami). Zdecydowanie większa liczba osób z tomaszowskiej społeczność lokalnej ma na głowie ważniejsze sprawy niż rozgrywki personalne w urzędach czy spółkach publicznych, którymi Pan tak się ekscytuje (vide: Pańskie liczne komentarze na powyższym portalu). Jeżeli komentarz nie jest zrozumiały dla któregoś z czytających ( słynna reakcja postępująca z podręcznika do chemii z czasów ancien regime) i nie potrafi pojąć znaczenia przykładu w argumentacji, lepiej wypowiadać się.

Ajdejano 30.06.2022 19:43
Miszczu: znaczenie Twojego przykładu jest takie, że potwierdza tezę: każdy patrzy wyłącznie na czubek własnego nosa i wg czubka swego nosa ocenia wszystko, co się wokół dzieje. Egoizm do potęgi n-tej. Przy okazji: może wyjaśni nam Pan, jakie ważne sprawy na na głowie "tomaszowska społeczność", pogrążona przez tego wrednego Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego ?! Chyba bardzo żałuje Pan, że nie mamy w Tomaszowie takiego "giganta", jak Trzaskowski - co?! Pozdrowienia od starego czekisty.

Do alejajo 30.06.2022 22:01
Czekista wracaj na Ruś bo cie tu nikt słuchać nie chce!!!!!!!!!

Ajdejano 30.06.2022 19:47
Mój dodatkowy wredny dopisek: nie ma potrzeby popisywania się łacińskimi sentencjami. Każdy to może zrobić, ale - PO CO?!

Tomaszów Anka. 29.06.2022 21:14
Czytam tu tylko same narzekania, ale może Ci wszyscy narzekacze przypomną sobie co się działo w trakcie kadencji ekipy Pana Zagozdona? Przypomnę. Nic. Zero działań i rozwoju. Zero. . .

Do Tomaszów Anka 03.07.2022 16:20
No teraz się rozwinął, zakładów pracy powstało, coraz więcej pieniędzy wtopionych w beznadziejne inwestycje, Termy, tereny inwestycyjne na Łazisko, no parki to nie rozwój!

Ajdejano 17.07.2022 16:59
Bredzisz, jak dobrze potłuczony. Każdy może pier.... takie farmazony. Widać u ciebie ten czerwony sztandar. Zakłady pracy: tak nazywało się za komuny czerwone, państwowe firmy. Oczywiście, to Prezio miasta ma zakładać "zakłady pracy" - tak?!. Beznadziejne inwestycje: może chociaż jeden przykład - co, gamoniu ??? Termy: jest termalny odwiert studzienny. Czy spytałeś, cwaniaczku, kogokolwiek z urzędu miasta, co dalej z tym odwiertem ?! Oczywiście - nie!!! Lepiej usiąść przed komputerkiem i pisać dyrdymały, bo to jest chwytliwe - co?! Tereny inwestycyjne na Łazisko.... I, chyba "cóś" nie dokończyłeś, gamoniu. Tereny są, no i ...??? Czy znów chodzi o to, aby Prezio miasta za darmo miał oddać te tereny inwestorom ?! Parki to nie rozwój. Cwaniaczku: parki, czyli porządkowanie miasta, to pokazywanie inwestorom dobrze rządzonego miasta. I takie miasto zawsze będzie interesowało inwestorów, bo będą wnioskować, że tutaj rządzi ktoś z głową na karku, a nie jakiś-tam, zupełny ignorant Z. Więc mój apel: nie rób z siebie imbecyla.

Andrzej 20.07.2022 19:06
Ty nie rob z siebie debila

Tomek 20.07.2022 19:04
Piszesz 0 rozwoju to moze napisz jaki to rozwoj zafundowal mam Witko ? jakos nie widac nowych duzych firm same parki i tor ot twoj rozwoj idiotko

tomaszowianin 28.06.2022 18:03
Popieram w całości argumenty i postulaty tomaszowianki odnośnie kursów autobusów MZK z i do Dworca PKP oraz PKS. Doskonałym przykładem są oba ostatnie kursy z krańcówki przy dworcu w dni powszednie. Autobusy linii 2 i 40 jednocześnie odjeżdżają o g. 22.26, 10- 12 minut przed przyjazdem ostatniego pociągu z Koluszek. Czy jednego z powyższych kursów nie można skomunikować z przyjazdem na dworzec pociągu. Identycznie wygląda sytuacja rano we wszystkie dni tygodnia. Natomiast w soboty, niedzielę czy święta dojazd na dworzec autobusami jest jakimś nieporozumieniem. Naprawdę można odnieść wrażenie, że działania MZK w tym zakresie to celowe wygaszanie popytu pasażerów. Przy takim podejściu przy każdej, cyklicznej korekcie rozkładu jazdy PKP będą znikały kolejne połączenia, aż do 4 dziennie, jak było 10/15 lat temu.

Nie przejmaj się 29.06.2022 14:34
Pocieszę cię, że tak jest na każdej linii MZK. Mieszkam na Gustku. By się dostać MZK-ą do apteki, przychodni na Mireckiego, banku, ZUS-u to trzeba jechać linią nr 1 do "Tomasza", a tam się przesiąść na 6 lub 9, bo inaczej nie da rady. Zlikwidowano przystanek Mireckiego-Zacisze, oraz przystanek przy Mirmedzie, a zamiast tego "uszczęśliwiono" nas przystankiem przy US, a następny przystanek jest dopiero przy moście na Pilicy. Ciekawe komu będzie służył ten przystanek przy US. Pracownikom i klientom nie, bo jeżdżą własnymi samochodami do tej instytucji. A żeby było śmieszniej, to ostatnia 1 z dworca odjężda w dzień powszedni o 18.04, w soboty o 14.10, a w niedzielę o 13.10, a potych godz. pozostaje własna dwójka.

Krysia 01.07.2022 09:38
za darmo to by chcieli sie wozić a kuń nawet bez sieczki za daleko nie pojedzie, kasy ledwo wysupłać na te wasze mzki a i ludzie za darmoche po biurach nie usiedzą

Do Krysia 04.07.2022 09:22
To jest właśnie kupowanie wyborców darmo MZK, itd. A wpływu do budżetu niet bo skąd nikt nowy w mieście się nie otworzył więc? A tu wybory znowu i trzeba coś obiecać i ten prezio będzie dobry bo budżet znowu się nie zepnie

Life is brutal end ful of zasackas 28.06.2022 15:58
Ciekawe czy ten z koszulka by odrazu wszystko zrobił jak by był kimś, nie zasłaniał się że ktoś przed nim był, by zrobił np. od razu zwiększenie liczby nauczycieli czy też od razu drzewa cien. Mam pytanie czy chłop prócz prasowania kołnierzyków zrobił coś męskiego w życiu czy tez położył płytki naprawił auto po prostu ja to rozumiem nikogo nie usprawiedliwiam ale łatwo jest wytykać błędy i bardzo łatwo jest gadać o czyiś błędach i na przykładzie choćby stacji paliw to nie mogę pojąć narzekania że jest drogo drogo jest wszędzie a na stacji to było najtańsze paliwo w mieście ja wiem że ci którzy krzyczą chcieliby aby paliwo było po 2 zł i jeszcze dostarczane do domu to tylko wyborcza ich kielbasa łatwo jest stać z boku i narzekać ale o wiele ciężej podejmować decyzje i tym bardziej brać za nie pełną odpowiedzialność

um 29.06.2022 10:20
Jeszcze żebyś poprawnie pisał.

tomaszowianka 28.06.2022 15:31
A co z komunikacją miejską która tak rzadko kursuje, poza rewirem Ludwikowa gdzie natężenie emzetek jest większe. Zdarza się często kiedy od Dworca Kolejowego trzeba dreptać na piechotę z 5 km aby dotrzeć do domu. Szczególnie w niedzielę gdy nie zdąży się na kurs o 17,25 a następny za dwie godziny.

Roman 28.06.2022 11:18
A co z areną i imprezie ? Bo jeden radny to wymienił jako jedną z win.

Pasta 28.06.2022 16:05
Nikogo tu nie usprawiedliwiam ale tak po chłopsku i na spokojnie czy za to odpowiada prezydent miasta ??? Czy na przykład prezydent miasta będzie odpowiadał za to że pijany kierowca autobusu miejskiego spowodował stłuczkę? I jeszcze pewnie jest jedna wina nie wymieniona ten grad co spadł ...nie był planowany.. i nie piszcie mi to że prezydent sprawuje nadzór i nad jedną spółka czy drugą nie jest tam na co dzień i nie odpowiada za błędy tamtych pracowników.

Gość 29.06.2022 20:47
Za błędy pracowników nie odpowiada ale za zarządzanie spółką jak najbardziej. To dlatego mamy takich prezesów jakich mamy. Wg zasady - bierny, mierny ale wierny. I do tego dobrze wynagradzany.

czytelnik_tm 01.07.2022 09:50
To chyba bardziej kwestia obsadzania stanowisk niewłaściwymi osobami i nie wyciągania wniosków z konstruktywnej krytyki. Po "fali" ataków na prezesa, ten oddał się do dyspozycji zarządu/prezydenta - tak jakby wcześniej nie był do ich dyspozycji. Chwilę po tym, ukazało się wiele wypowiedzi pracowników areny, że prezes jest super - pytanie: czy ewentualny, nowy prezes trzymałby tych samych pracowników i czy nie z tej obawy wynikała "troska" o obecnego szefa? Pomijam fakt, że w arenie pracuje więcej osób, niż w innych tego typu obiektach na świecie. Sam prezes na pewno zna wszystkich w środowisku łyżwiarskim ale czy to jest równoznaczne z gwarancją odpowiedniego zarządzania obiektem, nie tylko łyżwiarskim? Sama arena - czyli wizytówka miasta tylko pytanie: czy stać nas na taką wizytówkę?

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533DB

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533DB

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisCzy łóżko rehabilitacyjne można otrzymać od nas niemal za darmo? Tak. Pomożemy załatwić wszelkie formalności  Na zdjęciu: Obudowa PB 533 DB w kolorze orzech, z dwoma wkładami PB 521 wraz z okrągłymi podstawami łóżka.Obudowa PB 533 DB wraz z wkładami PB 521, to nasza propozycja rozwiązania umożliwiającego korzystanie z łóżka przez oboje partnerów przy zachowaniu wszystkich jego istotnych funkcji. To jedyne w swoim rodzaju łóżko umożliwia stałe wsparcie i obecność opiekuna/partnera, co stanowi istotny czynnik w rekonwalescencji i opiece nad chorym.Więcej informacji Kolory standardowe: Kolory niestandardowe*:DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Indywidualne sterowanie leżami2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Podwójny system podnoszenia3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżkaOPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kółPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze330 kgMaksymalna waga użytkownika2 × 140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 165 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama