Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 10:52
Reklama
Reklama

Dziennikarz TIT i sklepowy złodziej, Prezes i Dyrektor, radny i nauczyciel - czyli kolorowe życie Tomasza Zdonka

Kilka miesięcy temu na łamach portalu opisywaliśmy fakt podpisania przez Tomasza Zdonka deklaracji o współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL. Zanim ujawniliśmy akta, jakie znajdują się w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi w papierowej wersji Tomaszowskiego Informatora Tygodniowego ukazał się artykuł autorstwa Krzysztofa Krasnodębskiego, który zaprzeczał faktowi współpracy radnego PO z komunistyczną bezpieką. Tekst oparto jedynie na informacji, jaką dziennikarzowi przesłano z IPN, a dziennikrz nnie dotarł do źródeł i nie starał się nawet przeprowadzić solidnej kwerendy. Obrona byłego redakcyjnego kolegi (choć jak informuje nas Andrzej Kucharczyk pracownikiem etatowym nigdy nie był) była o tyle konieczna, że coraz powszechniej mówiono w Tomaszowie o agenturalnej przeszłości tego polityka, podkreślającego często swoją opozycyjną historię życia. Rzeczywiście, w aktach TW Roberta żadnych donosów nie ma. Są za to informacje o dobrowolnej gotowości do współpracy

Dziennikarz gazety w swoim artykule sugerował, że Tomasz Zdonek usunięto nawet z Partii na podstawie niesprawdzonych plotek na temat jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. Prawdą jest, że radny został z Platformy Obywatelskiej usunięty za współpracę z szefującym powiatowym strukturom PIS, Mariuszem Węgrzynowskim. Artkuł trudno było uznać za wykazujący minimum obiektywizmu, tym bardziej, że piszący go dziennikarz lubi pozować do zdjęć razem bohaterem swojego tekstu i działaczami Polska 2050 Szymona Hołowni.

W tym samym artykule Tomasz Zdonek stwierdza: Miałem założoną teczkę i był to pierwszy i jednocześnie ostatni moment kontaktu ze służbami bezpieczeństwa PRL. Jeszcze w czasie nauki w szkole średniej byłem dwukrotnie aresztowany za działalność przeciwko ówczesnej władzy, raz w dniu pacyfikacji kopalni Wujek za malowanie haseł antypaństwowych i drugi raz za kolportaż ulotek

Obecne wykluczenie ze struktur partyjnych nie było zresztą pierwsze. Już wcześniej wykluczono go z tej samej partii za podobne zachowania, kiedy będąc członkiem PO kandydował do samorządu z list Piotra Kagankiewicza. Wszystko wskazuje na to, że teraz Tomasz Zdonek szuka sobie nowego miejsca w szeregach Szymona Hołowni. 

Szczegóły dotyczące współpracy znajdziecie w linku poniżej 

Po publikacji artykułu wiele osób zadawało pytania dotyczące motywów wyrażenia zgody na agenturalną działalność ze skompromitowaną komunistyczną służbą bezpieczeństwa. Był rok 1989 i pierwsze na wpół wolne wybory za nami. Nikt przy zdrowych zmysłach na takie układy w tym czasie nie poszedł. Chyba, że... był wyjątkowym oportunistą, lub miał coś na sumieniu.  Możliwe były też szantaże i zastraszania. Z tym, że jest mało prawdopodobne, by esbecy posługiwali się nimi w tym właśnie czasie. 

Tutaj przeważyła chęć posiadania paszportu, a ten dokument został Tomaszowi Zdonkowi odebrany. I nie stało się to oczywiście przypadkiem ani dlatego, że polityk był aktywnym działaczem opozycyjnym. Z opisu oficera werbującego wynika zupełnie coś innego. 

Okazuje się, że Tomasz Zdonek wraz z innymi członkami swojej rodziny zostali zatrzymani i aresztowani w czasie pobytu w Republice Federalnej Niemiec za kradzieże, jakich dokonywali w niemieckich sklepach. Najdokładniejszy opis znajdujemy w aktach Instytutu Pamięci Narodowej w informacji, jaką przesłał do Biura Paszportowego Konsul, którego poproszono o pomoc w tej sprawie. Tomasz Zdonek w chwili aresztowania miał 23 lata i był studentem, jego partnerka nieco młodsza ale również studiowała. 

Zatrzymano także ojca, który wcześniej w Niemczech przebywał i złożył nawet wniosek o azyl polityczny. Co ciekawe Tomasz Zdonek i jego partnerka przebywali w Niemczech zaledwie 3 godziny i w tym czasie zdołali już dokonać kradzieży, zostać zatrzymanymi i osadzeni w areszcie. Szczegóły dotyczące zatrzymania można przeczytać na poniższym zrzucie ekranu. Trudno oprzeć się wrażeniu, że młodzi wówczas ludzie przyjechali do Niemiec właśnie w tym celu. 

Z informacji Konsula wynika, że w 3 godziny okradziono sklepy aż w 4 miejscowościach Bingen, Alzey, Moguncja i Ingelheim. Kółeczko po niemieckich drogach ma ok 80 km i można je rzeczywiście przejechać autem w ponad godzinę, a przecież wylądowali we Frakfurcie, czyli co najmniej godzina więcej. Zostaje więc bardzo mało czasu na dokonywanie kradzieży, można więc przypuszczać, że nie był to ich ten "pierwszy dziewiczy raz", bo ktoś kto kradnie po raz pierwszy jest raczej niezdarny, długo się decyduje, ma jakieś wątpliwości.  Tutaj na same kradzieże pozostaje nieco ponad godzina

Tomasz Zdonek i jego partnerka zatrzymani na kradzieży przyznali się do nich w czasie rozmów z konsulem. Kradli głównie odzież sportową. Zanim mieli możliwość skorzystania z pomocy konsularnej blisko miesiąc czekali na nią w areszcie. Zawiadomienie o aresztowaniu wpłynęło do Konsulatu 19 lutego a dzień później wysłano pismo do Amtsgericht (Sąd Rejonowy) w Moguncji o wskazanie rodzaju przestępstw, jakich dopuścili się ci polscy obywatele. 

Z kolei 23 lutego i 3 marca wpłynęły 2 prośby partnerki Tomasza Zdonka o pomoc. Została niezwłocznie poinformowana iż Wydział Konsularny wie o resztowaniu i jest w kontakcie z tamtejszą prokuraturą i Sądem. Na rozpaczliwą prośbę aresztowanej poinformowano telefonicznie jej rodzinę zamieszkałą w Tomaszowie Mazowieckim. 

Wydział Konsularny starał się bronić dwójki zatrzymanych i trzeba przyznać, że komunistyczna machina administracyjna robiła to bardzo sprawnie. Przede wszystkim podnoszono młody wiek zatrzymanych złodziei szczególnie partnerki późniejszego dyrektora MDK, która nie ukończyła jesz cze 21 lat, a więc zgodnie z niemieckim prawem mogło skutkować wyłączeniem jej sprawy do rozpatrzenia przez Sąd dla Nieletnich (Jugendgericht).

Starano się także wybronić parkę od zarzutu, że razem z ojcem działali "wspólnie i zawodowo" ze względu na brak dowodów na ich wzajemne porozumienie. Miało to o tyle istotne znaczenie, że zarzut tego rodzaju mógł skutkować o wiele wyższym wymiarem kary. 

Sąd w Moguncji jednak utrzymał areszt tymczasowy. Pracowni Konsulatu spotkał się z tomaszowianami dopiero  marca w więzieniu w Moguncji. Rozmawiał z każdą z osób oddzielnie a każda z rozmów trwała 1.5 godziny 

Rozprawa odbyła się stosunkowo szybko. Zapewne w Polsce w reszcie trzeba byłoby spędzić co najmniej pół roku. 11 kwietnia przed Sądem Rejonowym W Bingen stawili się oskarżeni, którzy przyznali się do zarzucanych im czynów. Dwoje młodszych skazano na 100 dni aresztu i zamieniony im go na grzywnę w wysokości 10 Marek za każdy dzień. Przysłużyła się aktywna postawa obrońcy i zważono też aspekty humanitarne. Uchylono areszt tymczasowo i równocześnie zasądzono 3 tygodnie aresztu deportacyjnego. Konsulat spisał się jednak i już 14 kwietnia zostali deportowani do granicy z NRD. Oskarżony w tej samej sprawie ojciec Tomasza Zdonka skazany został z kolei na rok więzienia.  Dokładnie za te czyny całej trójce tomaszowian odebrano paszporty. Tomaszowi Zdonkowi za zgodę na współpracę z SB jednak szybko paszport zwrocono.

Tomasz Zdonek jest dzisiaj radnym Rady Powiatu Tomaszowskiego. Dzięki współpracy ze starostą Mariuszem Węgrzynowskim zatrudniony został jako nauczyciel wychowania fizycznego aż w dwóch szkołach ponadpodstawowych, których organem prowadzącym jest Powiat Tomaszowski. 

Co na to sam zainteresowany? Nic. Na wysłane pytania nie odpowiedział. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

andy 04.12.2023 17:47
Jak byłem mały cwaniaczek uderzył mnie w twarz

tomaszowianka 04.02.2023 18:17
klasyk mawiał ,,co by tu jeszcze spieprzyc panowie , co by tu..jeszcze? a pana zdaniem jaki filtr zastosowac, aby rzadzili nami prawi ludzie? jak ich wybrac? jak przeswietlic ten wydawaloby sie najlepszy, okazac sie moze draniem. władza deprawuje niestety. demokratyczne wybory i praworzadnosc. hejt to wrogie nieprzyjazne komentarze anonimowe, slownik pwn nic nie wspomina o prawdzie czy kłamstwie. na nic nie ma gwarancji ...zostaje urna wyborcza.

tomaszowianka 04.02.2023 11:14
ja nie oceniam ,nie osądzam, nie jestem jestem prorokiem, od wyroków jest sąd- i prawomocny wyrok! ,, róbmy swoje,, jak spiewał klasyk . skoro wszyscy wszystko wiedzieli a mimo to, nikt nic nie robił., i pozwolił piastowac eksponowane stanowiska.... bylo przestepstwo niech bedzie kara.....ale nie hejt...

Solar 04.02.2023 15:22
Tu nie chodzi o hejt czy karę . Tu chodzi o to by osoby tego pokroju nigdy nie piastowały już nigdy żadnych stanowisk i ról . Do roboty i to takiej uczciwej . A tutaj mamy ciągle koneksje , układy i koalicję. Chce pani przekonać czytających , że to wyborcy mają zdecydować ? Przecież wyborcy są potrzebni raz na kilka lat , a życie toczy się każdego dnia. Jak mawiał klasyk , co tu jeszcze można zepsuć ? Hejt proszę pani to posługiwanie się nieprawdą i pomówieniami . A mówienie stop osobom które martwią się tylko o siebie i życiorys napisały sobie swoimi czynami to tylko ocena i wyborcy i mieszkańca . Wybory i kampania proszę pani to piękny okres , pełen obietnic , nadziei oraz perspektyw na rozwój. Umizgi , lans, ciepłe i zgrabne słówka. Przy mikrofonie też miał swój epizod choć to nie moje poczucie humoru. Słowami można wiele złego uczynić i nadal robi to bliska osoba pisząc do komentatorki posta " twojego niedorozwiniętego wnuka " To nie hejt , to mowa nienawiści. W kampanii również ze strony naszego bohatera i jego bliskiej osoby padły słowa , które nie były słowami miłości . Tego pani nie pamięta lub nie chce . Wg pani mamy zapomnieć i 200 głosami znajomych uznać przy urnach że zapominamy i nic się nie stało. To takie polskie .

tomaszowianka 04.02.2023 10:53
trudno z panem p. tomaszowianinie sie nie zgodzic, rozumiem p. stanowisko i ocene , mamy demokracje i kazdy polityk piastujacy władze musi !!!!!!!!!!liczyc sie z ocena i opinia chocby była gorzka, dobrze ze sa media a politycy czują mores. Chodzi mi w tej dyskusji tylko o to aby ,,mocne słowa,, potepienia nie zamieniły sie w osąd. ,,kopanie leżacego,, - wymiar strikte ludzki. Osądzmy przy urnach, od wyroków są sądy. W terazniejszosci 1,5 etatu, nie gospodarnosc na kolejnych eksponowanych stanowiskach, a prokuratura odrzuciła zarzuty. Historie z przed 30lat potepiam. Smutne jest to ze ponizsze opinie ukazuja sie ,,fala,, a w czesniej nikt nie protestował. pozdrawiam.

tomaszowianka 03.02.2023 10:46
głupia kobieta-prowadze samodzielnie działalnosc gospodarcza od 23 lat, z artykulu wynika ze nie chlubne karty p z. były ponad 30 lat temu....w terazniejszosci zarzuty prokuratorskie zostaly oddalone /na szczescie o wyrokach decyduje sad nie opinie, i hejt / NIE POCHWALAM zachowania, niech ocenia wyborcy.... nie znam p.z. Ale zycie nauczyło mnie miec skale i proporcje w ocenach innych. p z. na ołtarze nie jest wybierany, od zwykły czlowiek. ocena ludzi przychodzi panu p. Edwardzie z łatwoscia, ma pan inne zdanie , byc moze ma pan tez inna wiedze, proponuje skonfrontowac ja na sali sądowej z p. z. a nie animowo ,,dowalać,, i mianowac sie nolmalnym, honorowym i ambitnym człowiekiem. życze panu zdrowia i szczescia .

tomaszowianin 03.02.2023 23:47
Sznowna Pani , tak na serio nie pochwala pani zachowania ? Przecież nie chodzi o zachowania tylko o przestepstwo.Pisze pani 30 lat temu, a ja pamietam artykuły traktujace raczej mało chlubną dzialaność w ostanich 10 latach . Wg pani to tylko głupstwa młodości ? Jaką karę poniósł i odpokutował za lojalkę ? Kawa na ławę, proszę napisać. Otrzymał paszport i to jest pokuta ? Nikt nie chce rzucać kamieniami , ale skoro pani pryncypialność w domnieniemaniu to 100 procent spoleczeństwa to osoby , które nie moga być bez winy . Stawia się pani w roli proroka i sędziego wobec innych ? Jakim prawem ? Dowody i dokumenty mówią swoje i tyle. Wie pani dlaczego tak jest ? Bo jako społeczeństwo nie oczyściliśmy się z wielu spraw i to jest wlaśnie ta pokuta wg pani . Wybaczamy zbyt łatwo złodziejom, krętaczom i cwaniakom , tępimy zaś pomysłowych , przedsiębiorczych , uczciwych i jak mawiał klasyk przyzwoitych. Pani stosunek do wartości - nie kopać leżącego . A kto tu leży ? Zapomniała pani o tym , że ma pracę i to nie jedną , piastuje funkcję - też za dietę, stowarzyszenie . Więc proszę nie rozśmieszać. Dla jednych tłusty czwartek jest raz w roku , inni mają go na co dzień .

Edek 03.02.2023 09:26
Edek nie ma w tym interesu bo Edek to już emeryt i nigdy nie wciskał się do polityki bo ma honor i ambicję i prowadził swój biznes. Miałem okazję poznać tego typka i dużo bym jeszcze dodał do jego nieuczciwości, niech inni go oceniają którzy mają z nim doczynienia i maszerują w jednym szeregu , ja podsumuje ludzi przed pójściem do urny, a tobie g,,,,, kobieto proponuję mocno się zastanowić przed wypowiedzą bo ręce opadają

tomaszowianka 02.02.2023 17:02
kto w młodosci nie popełnił głupstw??? ktorych sie wstydzi....?tacy jestesmy wspaniali?? a moze kazdy zajrzal by w swa historie....., nie bronie złodziejstwa to smutne....tym bardziej ze nie zrobil tego z ,,biedy,,.....gdyby nie lojalka nigdy nie wyszlo by to na jaw, a przy okazji zlodziejstwo. szkoda tylko ze w roku wyborczym wywleka sie takie brudy....i czy EDEK nie ma w tym interesu???

tomaszowianka 02.02.2023 16:53
panie EDEK,obraza pan osobe ktora ma inne zdanie, bardzo pan pryncypialny , chyba nie jest pan p. edek sędzia bo wszyscy mieli by KSy.....

tomaszowianka 31.01.2023 18:00
ok, jest to nie chlubna karta p zdonka, ale odpokutowal, dostal kare , kto jest bez winy niech rzuci kamieniem, nie kopcie lezacego.....

Edek 01.02.2023 08:10
Ja rzucam kamień głupia kobieto

Sly 22.01.2023 20:38
Wstyd, żenada i kompromitacja . Protestuje by takie osoby były wzorcami dla naszych dzieci, by w jakikolwiek sposób kontaktowały się z młodzieżą. Protestuję by takie osoby piastowały funkcje społeczne i zarządcze . To złamanie norm . Jeśli prawdą jest że był radnym w Radzie Miejskiej a mieszkał w swoim domu poza obszarem wyborczym to prosze o sprawdzenie tego. Meldunek na niczego nie zmienia, bo liczy się to tam gdzie się zamieszkuje. Awszyscy wiedzą gdzie mieszka . Najbardziej dziwi że radni to wszystko wiedzą i nikt nie powie słowa. Czy to także norma ? Pod dywan, nie ruszać , kolega . Niechcę takiego radnego , wstydzę się takim radnym. Wstydze się takim wychowawcą młodzieży i nauczycielem.

Iks 22.01.2023 17:35
Co na to starosta? Z kłamcą lustracyjnym układ? Jeszcze go pozatrudniał na kilku etatach. A może ktoś wyjaśni na jakim etapie przekrętaski Zdonka w Lechii, ponoć sprawą była zgłoszona

Antoni 22.01.2023 11:47
Człowieku wyprowadż się z Tomaszowa...taki wstyd...!!! To rzutuje również na jego obecną partnerkę bo przecież ona towarzyszyła mu wówczas w niemczech!!! a dzisiaj pracuje z młodzieżą uzdolnioną muzycznie....wstyd!!!

Bomba 22.01.2023 08:56
Człowiek popełnia błędy.. Zaletą jest, gdy go czegoś uczą.. Tutaj niestety, bądź zwyczajnie wniosków nie wysnuto,, nie nauczono się niczego. Jak można więc Dopuścić nawet na tak skromnych posadkach, właściwie malomiasteczkowych, by KTOŚ O TAKIEJ REPUTACJI PRACOWAŁ Z DZIEĆMI... A od czego Wydział Oświaty? Czyżby zaslepl???

TOMCIA 20.01.2023 16:19
Jak długo ten gościu będzie jeszcze się szwendał wśród normalnych , czystych ludzi i on młodzież uczy? O POMSTĘ DO NIEBA WOŁA !!!

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama