Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 17:54
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Macierewicz znów "odpływa". Tym razem będzie pomagał przedsiębiorcom

Kiedy polityk (jakiejkolwiek opcji) zaczyna opowiadać o konieczności wspierania małej i średniej przedsiębiorczości, zastanawiam się, czy chociaż raz w życiu robił coś na własny rachunek i odpowiedzialność, czy stworzył jakąś choćby najmniejszą firmę, handlował przysłowiową pietruszką na bazarze. Jeśli wspieranie małych firm zapowiada Antonii Macierewicz, to odruchowo sprawdzam, czy mam jeszcze portfel w kieszeni, podobny odruch bezwarunkowy mam kiedy w pobliżu pojawia się jeden z powiatowych radnych. Nie ma żartów, wczoraj na spotkaniu w Tomaszowie Mazowiecki "komisarz smoleński" zakomunikował, że ci mali są jednak wielcy i trzeba udzielić im wsparcia. Pytanie nasuwa się samo: czy będzie to takie samo wsparcie, jak to, z jakim mamy do czynienia w okresie minionych kilku lat? Jeśli tak, to może pora się obudzić, bo takich szkód, jakich narobiono, nie było jeszcze nigdy. Powiedzmy to sobie wprost: mała przedsiębiorczość została w Polsce zabita. Jeszcze może nie umarła ale trwa w przedłużającej się agonii. Tak wielu zamykanych firm i firemek nie notowano w okresie minionych 25 lat. Zjawisko niestety ma charakter coraz bardziej masowy,

O tym, że coraz więcej właścicieli firm decyduje się je zamykać piszemy już od jakiegoś czasu. Według danych z CEDG takich podmiotów jest nawet kilkanaście tysięcy w skali miesiąca w całej Polsce. Przedsiębiorczość rodzinna, lokalna, która zawsze była podstawą funkcjonowania i gigantycznym źródłem dochodów jest w wyraźnym odwrocie. W Tomaszowie widać to w liczbie wolnych lokali użytkowych, zarówno tych prywatnych jak i miejskich. Oczywiście problem jest złożony. Trend jest wynikiem wieloletniego kształtowania postaw, edukacji, wychowania itd. Nie da się jednak ukryć, że to działania rządzących w naszym kraju wbijają kolejne gwoździe do przedsiębiorczych trumien. Co gorsza, zmartwychwstanie może być trudne. 

Nie wiem co upoważnia osobę taką jak Antonii Macierewicz do wypowiadania się na temat przedsiębiorczości i małych firm, ale na pewno nie jego doświadczenie i tzw. ścieżka kariery zawodowej oparta na próżniaczym politykowaniu i to od ponad 30 już lat. To prawda, za panem Macierewiczem nie przepadam i to wcale nie z racji jego licznych "szaleństw", które mu się słusznie lub nie przypisuje, tylko  racji niespotykanego wręcz cynizmu W odróżnieniu od większości ludzi nie uważam go za kogoś kolokwialnie nazywając "stukniętego". W jego "szaleństwie" jest metoda. W dodatku sądząc po liczbie głosów, jakie zbiera, chociażby w naszym mieście, metoda skuteczna. O ile pewną ekscentryczność można byłoby wybaczyć i potraktować ją jako element indywidualizujący osobowość polityka, to już cynizm, przynoszący duże szkody społeczne, już nie. 

We wczorajszym wystąpieniu pana Antoniego Macierewicza było wszystko. Przede wszystkim historyczne treści o mało znaczącej treści. Słyszeliśmy je wszyscy już zapewne po tysiąc razy. Był więc Okrągły Stół, Rząd Jana Olszewskiego, aparat komunistyczny, Platforma Obywatelska, PSL likwidujący szpital w Piotrkowie. Było o armii, WOT, służbie zdrowia. Zabrakło Smoleńska, Angeli Merkel, Putina. Za to pojawili się przedsiębiorcy. Ci najmniejsi i ci średni.   

Wzmianka była krótka i lakoniczna ale kogoś kto na co dzień pcha taczkę z napisem "MŚP" powinna być co najmniej irytująca. Nawet najbardziej zagorzali zwolennicy PiS wśród małych przedsiębiorców zaczynają mieć już dosyć. Ale przecież to nie oni są osią elektoratu opartego na transferach socjalnych. Ktoś zapewne powie, że Rząd w czasach covidu stworzył tarcze mające chronić przedsiębiorców. Może w jakimś stopniu tak, ale te tarcze są jedną z przyczyn ich upadku. 

Tak naprawdę zmarnotrawiono miliardy złotych wywołując kosmiczny poziom inflacji. Ze zdumieniem patrzyłem na miliony złotych wsparcia dla firm farmaceutycznych i im podobnych. Tymczasem tam, gdzie należało wspierać pomysłu zabrakło. Nie chodziliście na przykład do fryzjera w czasie lockdownu? Chodziliście, tylko wizyty umawiane i za zamkniętymi drzwiami. Przychody nieewidencjonowane i nie opodatkowane. Zamiast tego należało stworzyć system dotacji w zmiany form funkcjonowania. Jedne bary (są takie przypadki w Tomaszowie) dostawały setki tysięcy złotych z tarczy, inne zaczęły oferować posiłki z dowozem i w ten sposób radziły sobie jakoś same. Dzisiaj pieniędzy zaczyna brakować. I to dosłownie wszędzie. 

Koszty tych zabaw w dobrych i hojnych wujków ponoszą właśnie mali przedsiębiorcy i samorządy. Dzisiaj już trudno chyba znaleźć miejscowość, w której podatki od nieruchomości na cele działalności gospodarczej nie zostałyby ustalone na maksymalnym dopuszczalnym poziomie. Jeszcze nie tak dawno temu była możliwość elastycznej regulacji ich wysokości w granicach zdefiniowanych w ustawie budżetowej. Dzisiaj miasta i gminy przyciśnięte do finansowego muru ustalają je na sztywnym maksymalnym poziomie. Oczywiście są one najbardziej dotkliwe dla tych najmniejszych. Na tym przykładzie najdobitniej widać, że Rząd wspiera nie małych ale duże, często międzynarodowe korporacje, sieci handlowe i grupy kapitałowe. Niedawno jeden znajomy (zresztą z PIS) pokazywał mi naliczenie podatku od nieruchomości firmy, jaką zmuszony jest zamykać. Było to prawie 50 tys. zł. Na jej sprzedaż lub wynajęcie obecnie nie ma szans. Za 2-3 lata zobaczymy ją zapewne na licytacji komorniczej. W ten sposób dorobek czyjegoś życia, kilkadziesiąt lat pracy dwóch pokoleń zostanie znacjonalizowany.  

Największy sukces, jakim jest podnoszenie tzw. pensji minimalnych to kolejne oszustwo. Naprawdę pracownicy zarabiają więcej? Pomijając sam fakt napędzonej inflacji przez którą siła nabywcza  każdej złotówki zmalała o kilkadziesiąt procent, to celem nie jest tu zwiększenie zamożności pracowników ale wpływów do budżetu z tytułu ZUS. Ta danina już wcześniej była na bardzo wysokim poziomie co skutkowało zaniżaniem wysokości pensji widniejących na umowach. Do tego składki zdrowotne, jakie wprowadzono bez możliwości ich odliczenia ich od podatku. Niższe opodatkowanie? Ktoś tu wyraźnie ściemnia. Składka ZUS nie jest żadną składką ale zwyczajnym podatkiem i wypełnia jego definicję w 100 procentach. Cow  zamian? Nic. Nadal chcąc skorzystać z porady lekarskiej musimy wybrać się do prywatnego gabinetu i zapłacić kilkaset złotych. 

Przedsiębiorcy borykają się też z niedoborami na ryku pracy, Co z nimi robi Rząd? Nic. Kryzys pogłębia. Doprowadzono do tego, że ludzie pracować nie chcą i nie muszą. Nie zrobiono nic by zaktywizować u nas zawodowo przybyszów z Ukrainy. Oni też pracować nie muszą, bo zasilani są socjalem. Jakby tego było mało postanowiono, że z rynku pracy wypompowanych zostanie kolejne kilkaset tysięcy ludzi. Czy to nie genialne? Teraz będą żołnierzami. Nawet jeśli do wojaczki się nie nadają. Ale oferowane wynagrodzenie na poziomie przekraczającym 4 tysiące złotych. Tworzy się więc konsumentów budżetowych pieniędzy, przy okazji pozbawiając gospodarkę tych, którzy dochód wypracowują. 12 miesięcy i co dalej? Powrót na rynek pracy może być trudny. Przy okazji zapomina się, że Polacy to nie Ukraińcy. 

Na koniec kilka słów o rzeczywistym wsparciu. Arkadiusz Gajewski niedawno alarmował o braku środków z Funduszu Pracy i EFS. Zazwyczaj były one stosunkowo łatwo dostępne i wspierały właśnie przedsiębiorców. Gdyby MŚP i ich właściciele chcieli skorzystać z dotacji na rozwój firmy, zakup nowych urządzeń itd. to środki na takie cele nie są w ogóle dostępne i... nie wiadomo kiedy będą, bo rządowych programów nie ma a unijne pieniądze wciąż nie dotarły. 

Podsumowując. W to, że małe i średnie firmy są u nas w jakikolwiek sposób wspierane, nie wierzą już nawet ci prowadząc działalność byli zagorzałymi zwolennikami PiS. 

Ankieta: Antoni Macierewicz:
Jest dla mnie wzorem
12%
Kompletnie nie moja bajka
24%
Koszmar z moich snów
59%
Nie wiem kim jest
4%

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 19.05.2023 15:37
Zadziwia mnie i oczywiście, jednocześnie śmieszy mnie to cała lewactwo, które tak się wytrząsa na bandą Kaczora i Jego wspólników. Z reguły jest to towarzystwo, któremu za komuny było dobrze oraz młode wilczki, które w du.... byli i gów.... widzieli, a teraz nałykali się, jak młody indor kluchów, informacji z "jedynie demokratycznych" mediów. Dlaczego to towarzystwo mnie zadziwia i śmieszy? Bo to towarzystwo zupełnie zapomniało o istnieniu tego zacofanego PiS-u oraz MOHERÓW !!! Zapomniało również o tym, że zwykli ludzie nie są głupi i widzą np.: jak belgijska policja wsadza do pierdla kolejnych jewropiejskich obrońców demokracji w Polsce, czyli zwykłych kryminalistów, jak ryżowaty oszust z po, co dwa dni zmienia swoje zdanie, ponieważ ten oszust z po, dalej myśli, że Polacy, to idioci. Równocześnie, to lewackie towarzystwo zupełnie zapomniało o niezniszczalnych moherach i o równie niezniszczalnym Ojcu Rydzyku. Żebyście się lewacy zesr..., głową muru nie rozbijecie. I to mnie bardzo cieszy. Już widzę w swojej chorej wyobraźni, jak wam-lewusy gul chodzi i dalej będzie chodził. Śmiech na sali.......

Pablo 16.05.2023 11:16
JA uważam, niech oni zarówno Ci z Pisu i Lewicy (PO,SLD, Polska2050, Zandbergi, i inne...) po prostu nie przeszkadzają. Małe i średnie firmy dadzą sobie radę. Widzę, że utrudnianie życia przedsiębiorcom w naszym kraju w postaci nowych ustaw i ukrytych w nich danin(podatków) sport narodowy, który przebija piłkę kopaną skorumpowaną. Ps. "Nie przeszkadzać przedsiębiorcom".

Ajdejano 16.05.2023 16:53
Pablo: z ust mi to wyjąłeś!!! Brawo!!! Niech ta swołocz nie wpier.... się nam, czyli tym niewolnikom - małym i średnim przedsiębiorcom, którzy pracują na tę całą: parlamentarną (ustawodawczą), rządową, samorządową (wykonawczą) bandę nierobów, totalnych nieuków, wybranych w wyborach bezpośrednich (debilowaci radni różnych szczebli, debilowaci wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast) i pośrednich (starostowie, marszałkowie sejmików). Pozdrowienia od starego pisiora.

Klaldia 12.05.2023 17:11
Panie Ajdrjano jest pan zatwardziałym moherem i nic pana nie przekona .Jak jest teraz nawet nie było za PRLu.

Ajdejano 13.05.2023 07:19
No to, proszę wyjaśnić całemu światu - "jak jest teraz" . W taki sposób, każdy może sobie puścić bączka i będzie uważał, że jest wielki ekspertem od tego - "jak jest teraz" . Jak ktoś przyrównuje prl do obecnego czasu, to tak, jakby przyrównywał g..no do twarogu. Chyba, że w prl-u ten ktoś był wysoko partyjny albo był w sb. Im było dobrze.

ofkors 13.05.2023 20:32
To bardzo proste, propaganda partyjna w TVP, podsłuchy służb, inflacja, kumoterstwo i nepotyzm, niszczenie niezależnych mediów, propaganda sukcesów, współpraca z Rosją, bratanie się z klerem, rozbudowane i niepotrzebne inwestycje ( PIS jest lepszy w tym, niż komuchy ), upartyjnienie służb, prokuratury, rozdawnictwo dla posłusznych., fałszowanie historii, gnębienie mniejszości seksualnych, zabieranie praw człowiekado decydowania o sobie, rządy szefa partii. To chyba wystarczy.

Ajdejano 14.05.2023 08:45
"Miszczu": dla mnie ten twój bączek nie wystarczy. Nie wysiliłeś się zbytnio. Ja, jak i wielu innych, mogę puścić jeszcze dłuższego bączka niż ten twój bączek powyżej - pod adresem twoich ulubieńców, czyli do lewactwa (mam na myśli tę całą zgraję z po i sld na czele), które w zamierzchłych czasach też rządziło, ale rządziło tylko dla siebie, a nie dla ludzi .

ofkors 14.05.2023 14:44
po co smrodzić tow. Ajdejano, jak jakiś zdemenciały tetryk, szef ula. Młodsi pamiętają, czasy , sprzed ośmiu lat. Roczny, ozusowany urlop macierzyński, orliki, podwyższone świadczenie pielęgnacyjne, ulga na 3 dziecko, kosiniakowe, wprowadzenie e-sądów, darmowe in-vitro,, darmowe podręczniki, gazoport, schetynówk,i bezpłatne podręczniki, drogi , stadiony, i wiele innych dotyczących opłat żłobkowych, przedszkolnych. O roli na arenie międzynarodowej nie wspomnę, Teraz wojsko po lasach balonów szuka, manewry wojskowe, a Błaszczak kłoci się z generałami, Jojo więcej wydaje niż zarabia i różne takie. Złodziejstwo w NCBiR, Szmata miliony dostaje i takie różne.

Ajdejano 14.05.2023 18:32
"Miszczu": nie wysilaj się, bo ci żyłka pęknie. To, co teraz wypisujesz, to takie przedśmiertne wasze jęki. Twoje emocje są takie, że boję się, abyś się nie pochlastał. Dobrze ci radzę: uspokój się, młody człowieku, bo za chwilę, nie pomoże ci zarówno wywar z dyszla, jak i mleko z gipsem (jak będziesz próbował baraszkować z twoją woman lub z inną baburicą). Daj se spokój z tą twoją, podwórkową "polytyko" i weź się za pożyteczną robotę. Oczywiście, dla kogo? No, oczywiście, dla mojego ulubionego Kaczora i jego bandy, która w cuglach wygra wybory. Pozdrowienia od starego czekisty.

Ajdejano 11.05.2023 21:59
Szanowny Panie Mariuszu. Widzę, że ogólnie (tak, jak i ja) nie lubi Pan polityków-picerów. Zwłaszcza w zakresie tzw. "pomocy" małym i średnim firmom. Zwłaszcza przed każdymi wyborami. Teraz zaczął Pan tę swoją "małą nagonkę" od Macierewicza. Czyli, w tej chwili jest Pan lepszy od gazety wybiórczej, od NIE, i nawet od naszego, lokalnego szmatławca. W antyreklamie jednego z głównych pisiorów wyprzedził Pan te w/w szmatławe media o kilka długości. Można powiedzieć tak: no i dobrze - to pańska broszka. Ja trochę znałem Macierewicza z wydarzeń z roku 1968, a teraz też się Jemu dziwię, że facet o takim życiorysie wspiera jednego,lokalnego prostaka-katechetę. Ale to zupełnie nie zmienia mojego zdania o tym, jednak - Facecie. Życzę Panu, aby Pan był na swoim portalu taki sam krytyczny np. do ryżowatego volksdeutscha i do innego, wszelkiego lewactwa. Może być tylko jeden problem: może być trudno tę swołocz krytykować, bo to dziadostwo nie ma żadnego programu, zwłaszcza wobec małych i średnich firm. A może będzie jednak łatwo, bo jedynym "programem" jest: zniszczyć pisiorów. Czyżby ten materiał powyżej był wpisaniem się w tę zabawę lewactwa?

BialyKamyk 12.05.2023 13:10
Panie Ajdejano jeśli pamięc sięga czasów obrony tego cynicznego oszusta to pamięta Pan również PRL. Do takiej rzeczywistości ciągnie nas właśnie PiS. To jest nie do obrony. A temat lewactwa i rzekomych zagrożeń jest taka sama propaganda jak zagrożenie emigrantami czy LGBT. Społeczeństwo podzielone jest łatwe do manipulowania. To PiS robi świetnie. Proszę sobie wygooglowac dlaczego z pisu odszedł Kazimierz Michał Ujazdowski. Były już vce prezes PiS. W jakich oszustwach nie chciał brać udziału bo jest prawym człekiem. Wtedy być może zaktualizuje Pan swoją refleksje kogo wspierać. Powodzenia!

Ajdejano 12.05.2023 17:19
Od wczoraj, dopiero teraz otworzyłem ten portal (pod 80-tkę podchodzę i nie mam, kur..., czasu na soje, różne "przyjemności). Mam tylko jeden problem z pańskim wpisem: jeżeli uważa Pan, że tym "cynicznym oszustem" był Antoni Macierewicz, to nie mamy o czym gadać. Ujazdowski, i wiele innej swołoczy, zarówno z lewa, jak i z prawa, to zwykłe, cwaniackie palanty. To niech mi Pan pokaże, który z tych palantów siedział tyle, co Maciar ?!?! Michał Ujazdowski ???? To taka zwykła polityczna szmira, tym bardziej, że z Gdańska - od tw Bolka. Mimo wszystko: pozdrawiam. Lubię konkretnych ludzi, którzy wiedzą, o co chodzi.

BialyKamykk 13.05.2023 19:44
Siedzial u komunistow. Wtedy kazdy kto sie postawil ma byc bohaterem, ktorego pozniejszych dranstw nie mzona rozliczyc? Ma Pan laskawa matryce kwalifikacji. Tak czytalem te jego przechwalki ze pierdzial podczas przesluchan SB zeby okazac lekcewazenie. Ale tez sluchalem z pierwszej reki gdzie po kilku glebszych zapytal ' dlaczego ja musze z siebie robic idiote?' w kontekscie 'religii smolenskiej' jaka stworzyc mu kazal prezes. Dzisiaj koncza bezprawne ekshumacje ofiar, ktore mialy wykazac slady trotylu wg poronionych teorii zamachu, a ktorych oczywiscie nigdzie nie stwierdzono. Teraz wszystkie te rodziny pozywaja panstwo polskie do dodatkowych odszkodowan mimo wczesniejszych wyplat i placimy za to wszystko. Podziwiam ze w tym wieku nie przeszkadza Panu tak potezne oszustwo i manipulacja. Nie przeszkadza Panu oszustwo ktore bylo powodem odejscia Ujazdowskiego dotyczace przewaly jakiej dopuscil sie pis w Trybunale Konstytucyjnym. To Panu nie przeszkadza ze musi Pan zyc w kraju bezprawia? Gdzie standardem stalo sie lamanie Konstytucji? Prosze wygooglowac Monteskiusz i trojpodzial wladzy i odpowiedziec sobie czy taka przewala ma sens w panstwie prawa do ktorych aspirujemy? Ironizuje Pan osobe Ujazdowskiego. Ale ten blad generalizowania (taka sama swolocz) sprawia ze sam Pan sobie zaprzecza. To nie byl podrzedny dzialacz. To byl czlowiek pierwszy po prezesie. Mozna takich przykladow ludzi przyzwoitych podac wiecej. Maciej Kaminski szef kancelarii prez. Lecha kaczynskiego. Odszedl z pisu i dzisiaj ostrzega przed ich zlodziejstwem. Ludwik Dorn nazywany kiedys 3cim blizniakiem tak oddanym sprawie odszedl z pis i do konca swoich dni ostrzegal przed tym co chce zrobic pis. Pawel Kowal zdecydowany prawicowiec dzisiaj najwiekszy krytyk pisu. Jackowski ktory musial odejsc z pis bo smial mowic prawde o tym co robia. Mozna wymieniac dlugo. O nich wszystkich tez Pan powie 'swolocz' bo smieli zmienic zdanie po tym jak zobaczyli co ci oszusci robia. Jak rozkradaja nasze panstwo w skali jakiej nikt dotychczas nie zrobil. Czegokolwiek sie nie dotknal to sp...la. Zostaly u nich same pasozyty nie majace odwagi odejsc bo nic innego nie umieja. Uzywa Pan ogolnikow i generalizuje bez merytorycznych argumentow. Nawet wyswiechtany argument 'ryzego volksdeutscha' uzywa bezrefleksyjnie. Dla faceta, ktory dwukrotnie zostal przewodniczacym Rady Europejskiej wybranym przez premierow 26panstw (facetow zawodowo zajmujacych sie polityka a nie rozkradaniem jak pis), a 27me sie nie zgadzilo jak przystalo na typowe zacietrzewienie ignoranta. A pozniej ta marionetka prezesa dostala kwiaty. Inne Panstwa zrobilyby z takiego polityka promocje wlasnego kraju i swietnie wykwalifikowanych kadr. Ale nie u nas, bo gromada zakompleksionych tlukow na slepo laduja w ten beben nienawisci dlatego ze prezes z nim przegral. A Pan to bezrefleksyjnie kupuje. Nie widzi Pan tego? Tak prosta zaleznosc pokazania iluzorycznego wroga i strzelasz Pan na slepo razem z innymi? Nie razi Pana to co rozkradaja przy pomocy Obajtka, Glinskiego, tego kretyna od oswiaty i wymyslonych fundacji? Tego co wyprawia psychopata Ziobro w wojence z Morawieckim. Opozycja ktorej biernosc jest przytlaczajaca nie musi nic robic. Dlatego ze pis wykonczy sie wlasna chciwoscia. Wspolczuje i bardzo mnie to boli ze takie osoby jak Pan wierza im jeszcze. I ze wiekszosc z tych ludzi to bardzo przyzwoite osoby ale zwiedzione faktem, ze rzadzacy bezczelnie powoluja sie na wiare w Boga! Jakiego Boga oni maja w sercu skoro tak kradna i cynicznie traktuja nasze spoleczenstwo? Pzdr!

Ajdejano 14.05.2023 09:58
Zajrzałem krótko w ten Twój wpis, ale w wolniejszej chwili odpiszę szerzej. Napiszę tylko krótko: każdy z nas widzi to, co nas otacza, ale opis tego , co nas otacza, podciąga pod swoje poglądy. I tak już pozostanie. Powrócę do tego. Pazdraw od starego czekisty.

Ajdejano 14.05.2023 18:43
Jak sobie tak dokładniej przeczytałem ten Twój wpis, to uznałem, że aby to skomentować, to trzeba byłoby minimum dwie godziny. Dlaczego ? Bo każde zdanie z Twojego wpisu wymagałoby odrębnego wpisu. Jakie jest moje, ogólne zdanie na temat tego wpisu? Słabe to jest. Słabe, ponieważ takie, "jedynie słuszne" tezy, wygłaszają megalomani, uważający, że na całym świecie, tylko oni mają rację. Więc, nie będę się kopał z koniem!!! A już, jesienią tego roku, będziemy mieli rozstrzygnięty na konkurs piękności.....

Opinie

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Żar nadciąga nad Tomaszów. NFZ ostrzega: upał może zabić Nowe ekopracownie w Tomaszowie. Dwie szkoły z dofinansowaniem na nowoczesne wyposażenie Jak zapewnić dziecku opiekę w wakacje, gdy rodzice pracują? Sprawdźcie ofertę półkolonii! Wianki popłynęły Wolbórką. Biesiada Świętojańska połączyła tradycję, muzykę i rodzinną zabawę Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Filmowy początek wakacji w Heliosie. Supergirl, Minionki, horrory i wielkie powroty na ekran Biznesowe spotkanie na wysokości: jak nowoczesny taras widokowy w Warszawie robi wrażenie na klientach? 24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama