Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 10:49
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

A Ty maszeruj, maszeruj, głośno krzycz: niech żyje nam Wołodia Ilicz

W Polsce strach się jest nawet bać. Żartobliwe powiedzonko, ale sporo w nim gorzkiej prawdy. Jeśli uważasz, że w naszym kraju PiS rządzi źle, to nie możesz się do tego przyznać. Strach knebluje czasem usta. I to nie jest obawa przed tym, że rzekomy reżim, przyśle swoich siepaczy i trafić można do nowej Berezy Kartuskiej, stracić pracę i być szykanowanym. Strach jest przed tym, że zaraz zostanie się przypisanym tym drugim. No, a co jeśli uważa się, że Ci drudzy, to takie same społeczne szkodniki? Trzeba milczeć. Dlaczego? Bo niemal natychmiast zostanie się określonym mianem "pisiora", a więc zwolennikiem antydemokratycznego reżimu. No ale nie daj Boże stwierdzić, że podobają Ci się wolnościowe poglądy Mentzena i jego spojrzenie na gospodarkę, wydatki publiczne i ograniczenie roli Państwa. Wtedy to już jesteś faszysta, człowiek niegodny, by z Tobą rozmawiać. Należy poddać cię społecznej i kulturowej infamii. A wszystko to przecież w obronie demokracji, czym by ona nie była., bo chyba nie wszyscy jednak rozumieją, czym ona jest

Przyznam, że niedawno zrobiłem mały żart, a równocześnie prowokację. Polegała na tym, że na FB opublikowałem swoją fotografię, zrobioną na parkingu przed Firmą. Na niej moja skromna osoba i podpis, że "kochająca żona, wie jaki prezent zrobić mężowi". Na zdjęciu widoczny też samochód marki Porsche. Jak się spodziewałem zaraz pojawiły się kciuki skierowane w górę i gratulacje. Domyślam się, że wiele osób w sercu zakłuło. Ale mniejsza o zawistników i ludzi z natury złych. Chodzi o to, że ja przecież nie napisałem, bym jakikolwiek prezent dostał, nie zamieściłem też informacji, jaki mógłby to być podarunek. Ale fotografia była sugestywna (celowo nie dałem namówić się właścicielowi, by usiąść za kierownicą). I całą resztę dopisały sobie osoby, które ją oglądały. Zapewne natychmiast wyrobiły sobie opinię o mnie i niestety o mojej cudnej małżonce (którą oczywiście przepraszam za moje wariactwa). Dlaczego o tym piszę? Bo to właśnie pokazuje, jakie z pozoru nieważne rzeczy mają wpływ na ludzkie postrzeganie świata. Ludzie zajmujący się marketingiem politycznym doskonale to wiedzą i radośnie robią Was w "bambuko". Jak patrzycie na okładki gazet macie do czynienia dokładnie z tą samą sytuacją. Mają one z jednej strony zwiększyć sprzedaż, a z drugiej wpływać na opinię publiczną. Często to co na okładce nie ma nic wspólnego z treścią w środku. Nie wiem czy napisałem to dostatecznie jasno. Najkrócej ujmując, opinia publiczna, to nie jest coś co ma charakter obiektywny, to prezentacja obrazu świata, który niejednokrotnie bywa nam narzucony. 

W zasadzie felieton ma być o niedzielnym marszu. Jego uczestnicy bowiem, twierdzą, że szli w nim w obronie demokracji. No brawo, tylko czy aby na pewno wymaga ona obrony? Przecież sam fakt, że manifestacja poparcia dla Donalda Tuska i sprzeciwu przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu, została  zorganizowana, nikt nie przeszkadzał, Policja chroniła kilkaset tysięcy uczestników, świadczy o tym, że nie jest ona zagrożona. Nikt, nikogo nie zatrzymywał. Nikt niczego nie próbował blokować. Nikt też nikogo nie bił pałkami, ani też nie pryskał w oczy gazem. Jesienią jedne wybory, na wiosnę kolejne. Trudno uwierzyć, że ludzie na co dzień zdrowo myślący, wierzą w tego rodzaju hasła. Koniczności obrony przed reżimem, który stanowi zagrożenie dla demokracji i wolności ogólnie rozumianej. Najzabawniejsze w tej sytuacji jest jednak to, że w marszu tym brali udział również byli działacze komunistyczni, a jak dobrze pamiętam (a pamięć mnie nie zawodzi), to w czasach kiedy rządzili ich kumple (a często oni sami), to jedyną dopuszczalną manifestacją była ta na 1-go Maja. Ochoczo w nich też zresztą uczestniczyli. Wszystkie inne traktowane były podobnie. Gaz, pałki i armatki wodne, Doprowadzono więc do kuriozalnej sytuacji, że manifestują dziś ci których bito wspólnie z tymi, którzy bili. 

Ktoś powie, że to odległa historia. Odpowiem, że nie tak bardzo. Rocznica "prawie wolnych wyborów" była obchodzona po raz 34. Ale czy na pewno jak mówiła w telewizji Joanna Szczepkowska, upadł wówczas komunizm? Dużo bardziej uczciwie jest zacytować Czarzastego, który mówi wprost, że nikt niczego nie obalał a jedynie jedni dogadali się z drugimi i podzielili władzą. Nie mieli wyjścia zresztą, bo nie tylko władza ale i odpowiedzialnością się podzielili. Często dogadywali się komuniści z komunistami. Ktoś się oburza? Trudno. Dziwi mnie jednak, że dzisiejsi 50-latkowie, mają problemy z pamięcią sięgająca zaledwie 30 lat wstecz. Już nie pamiętamy co się w Polsce działo w tym czasie? 

Jeśli ktoś stwierdzi, że nie mam racji, to niech mi wyjaśni, jak to się stało, że kilka lat po tzw. obaleniu komunizmu, komuniści (z tym, że pod innym szyldem) powrócili w Polsce do władzy. Później zostali od niej odsunięci przez AWS, a następnie znowu do władzy wrócili. No i... znowu trzeba ich było odsunąć. Przecież PiS i PO to dwa ugrupowania, które wyrosły z tego samego, odsuniętego od władzy AWS-u,  Trudno się dziwić, że tak mało między nimi różnic. Sposób myślenia, obejmujący zawłaszczenie Państwa przez tych, którzy aktualnie rządza jest ten sam, i sprowadza się do popularnego niegdyś sloganu "teraz k.... My". No i Oni zmieniają się na tym świeczniku miejscami, robiąc coraz większy bałagan. Przy okazji antagonizują i szczują. Podkreślę to mocniej: jedni i drudzy, a nawet ci trzeci. 

Kiedy oglądało się niedzielny marsz, przełączając na zmianę między TVP a TVN24, miało się wrażenie, że znajduje się w dwóch równoległych rzeczywistościach. Tylko, czy aby na pewno? Wydaje się, że jednak to ta sama rzeczywistość, no i ta sama propaganda. Tyle, że jej wektory skierowane są  przeciwnych kierunkach. Trochę ma to związek ze światopoglądem, ale nie tylko. Chodzi też o finansowanie, oraz transfery finansowe zasilające poszczególne media. Nie jest dla nikogo chyba tajemnicą, że TVP zasilana jest pieniędzmi rządowymi. PO przeciw temu protestowało. No ale zawsze przecież tak było. Z kolei do TVN płynęły pieniądze szerokim strumieniem w czasach rządów poprzedniej koalicji. Jeśli stawiacie się po jednej czy po drugiej stronie, pamiętajcie, że zawsze chodzi o interesy i to często prowadzone w sposób bezwzględny i brutalny. Gdzie nie ma kompromisów i nie bierze się jeńców. 

Kiedy zaczynałem swoją "przygodę" z polityką, prowadziłem kampanię jednemu z kandydatów PO do Sejmu.  Przyznam, że jako młody człowiek byłem strasznie naiwny. Złapałem się na "nową jakość" i że będę zmianiał świat. Szybko jednak wylano mi na głowę kubeł zimnej wody. Najpierw zdziwiłem się, że jedna kandydatka próbuje ograbić z pieniędzy na kampanię innych kandydatów. Brak kasy to mniejsze szanse na wybór. Panowie i panie nie potrafili opracowanego przez mateczkę partię regulaminu finansowania dobrze przeczytać. Zdziwili się, że ja potrafiłem. Udało mi się jakoś to krętactwo zablokować. Ale kiedy usłyszałem, że nie ma sensu pchać się do sejmu, bo prawdziwa kasa jest w samorządach, to już nie było zdziwienie a raczej coś co da się w sposób komunikatywny określić kilkoma gwiazdkami (*******).  I przez kolejne 20 lat przekonywałem się, że takie podejście do sprawowania władzy publicznej jest raczej patologiczną normą, a nie wyjątkiem. 

A my "biedne żuczki" jesteśmy kantowani na potęgę. Jak to działa? Na przykładzie. Nie jest tajemnicą, że starłem się w Sądzie z Tomaszem Zdonkiem. Oskarżył mnie o to, że w jednym z artykułów, najkrócej to ujmując, opisałem jego kosmiczną niekompetencję w zarządzaniu publicznymi podmiotami. Sprawę wygrałem we wszystkich instancjach, a Sąd podkreślił profesjonalizm tekstu napisanego przeze mnie. To, co najlepiej obrazuje ten samorządowy świat, to moje pytania w trakcie rozprawy do człowieka, który był prezesem spółki kapitałowej, a który jak się okazało nie miał najmniejszego pojęcia o podstawowych wskaźnikach finansowych używanych na co dzień do oceny kondycji finansowej spółek, choćby w zakresie nadzoru nad bieżącą płynnością. Wydaje się to żartem, ale takim nie jest. Tomasz Zdonek o analizie finansowej nie wiedział nic

Tak więc w obronie czego lub kogo organizuje się podobne marsze? Koniecznie w liczbie mnogiej, bo i opozycja robiła go nie po raz pierwszy, a i PiS wcześniej organizował podobne autokarowe wycieczki, w których uczestnictwo było oczywiście i konieczne i obowiązkowe. To nie jest demonstracja w obronie wartości i sposobu widzenia świata. Bo to widzenie zmienia się wraz ze zmianą perspektywy patrzenia. Raz z ław opozycji, innym razem zza zielonego stolika za którym zasiada "Władza". Obrona tzw. konstytucji i Trybunału to doskonały przykład politycznej hipokryzji, bo jakoś ciężko zapomnieć mi o tym, że Rząd PO-PSL ukradł moje pieniądze z OFE i o tym, że usłużny TK orzekł, że to złodziejstwo było całkowicie zgodne z prawem. Mamy więc jedynie do czynienia z mobilizacją. 

Jak oglądałem te wszystkie przekazy telewizyjne poruszyło mnie najbardziej instrumentalne traktowanie przez TVN osób niepełnosprawnych. Gdybym na co dzień nie pracował z takimi osobami, to być może również uznałbym, za skandaliczne ich traktowanie przez pisowskie Rządy. Kiedy jednak porozmawiamy z bezpośrednio zainteresowanymi dowiemy się, że zmiany w ostatnich latach są kolosalne na korzyść i oczywiście, że wiele jest jeszcze do zrobienia. Więc negowanie tego faktu jest nieuczciwe i nieprzyzwoite. 

Szkody, jakich dokonano u nas w ostatnich będą trudne do naprawienia w krótkim czasie. Nie myślmy, że tylko PO robi ludziom "wodę z mózgów". Rządzący są w tym tak samo dobrzy i równie nieprzyzwoici. Kolejne nieprzemyślane decyzje doprowadziły nas już nie na skraj bankructwa, ale już przekroczyliśmy tę cienką czerwoną linię, O tym, że grozi nam skok inflacji ostrzegaliśmy jeszcze zanim Putin napadł na Ukrainę. Było to oczywiste dla każdego, kto ma minimum wiedzy ekonomicznej. Dlatego między innymi apelowaliśmy (niestety bezskutecznie) do Starosty Węgrzynowskiego o ograniczenie wydatków bieżących. Chyba jednak nie do końca pojmował co do niego się mówi. Wydatki wzrosły.

Z problemem, z jakim się obecnie spotykamy, jest brak realnej alternatywy. Kolejne pojawiające się propozycje, jak Nowoczesna, Kukiz, Polska 2050 itd. stanowią jedynie kolejne rozczarowanie. Niedawno prezydent Witko, stwierdził, że ja chyba spać nie mogę. Zapytałem dlaczego. Odpowiedział, że na pewno denerwuję się, kiedy słyszę licytacje na obietnice między PiS a PO. Cóż, spać, to ja śpię, ale faktycznie denerwuje mnie to co niemiara.

I na koniec zacytuję innego mojego znajomego, który twierdzi, że potrzebna jest rotacja. Zgadzam się z nim, tylko ja chciałbym, by ta rotacja coś ze sobą niosła, bo przez ostatnie 30 lat nikt, nikogo z niczego nie rozliczył. I samo zrotowanie spowoduje jedynie eskalacje nadużyć, bo głodny zawsze chce jeść większą łyżką i bardziej zachłannie, 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Rena 20.06.2023 11:19
Drogi Redaktorze, może zamiast przełączać kanałami w telewizji trzeba było wybrać się na ten marsz i wyrobić sobie zdanie na podstawie obserwacji na żywo. Szkoda, że pisze pan bardzo długi artykuł o czymś, czego Pan nie doświadczył.

Mariusz Strzępek 20.06.2023 13:02
No cóż, wiem, że teksty dłuższe niż sms są dla wielu osób niezrozumiałe

Ajdejano 20.06.2023 14:40
Dziecko drogie: przeczytanie ze zrozumieniem takiego długiego tekstu, to rzeczywiście, jednak pewien wysiłek umysłowy i intelektualny. Zwłaszcza, jak w życiu czyta się głównie, np. książkę kucharską, sms-y, korespondencję na FB, ogłoszenia prasowe, i inne duperele. Poza tym, opowiedz nam, drogie dziecko, jakich doświadczeń doznałaś na jakimkolwiek marszu i czy dokładnie wiedziałaś, o co w każdym marszu chodzi....

Rena 30.06.2023 13:08
Cieszy mnie, że zostałam nazwana dzieckiem i to jeszcze drogim. A co do książek - znacznie zawyżam średnią krajową, ale nie ilość się przecież tylko liczy. Doświadczeń z marszu już nie opiszę ze względu na poziom komentarzy. Cóż chyba to nie miejsce dla mnie. Pozdrawiam.

9 Stadionów Narodowych 05.07.2023 19:51
Żeby naocznie przekonać się o zdziczeniu obyczajów wśród rzekomej elity?

gb 08.06.2023 17:19
Znowu dzielenie Polaków!!!!! Dość!!! Tak samo płacimy za chleb, mięso, warzywa .... Tak samo płacimy za media mieszkaniowe, za paliwo, usługi budowlane i wiele innych a Wy kłócicie się w imię czego i kogo??? ONI dadzą sobie radę a my wciąż BĘDZIEMY PŁACIĆ!!!!!!! ... To raz. Dwa, co ogromnie istotne, bo o to rozbija się gospodarka i również small i big biznes- czemu musimy płacić za prąd tak ogromne kwoty - i to w dobie projektów UE "czyste powietrze", "mój prąd" , rozwiązań technologicznych i ..... wielu "niby-udogodnień rządowych" i itp.???????????? Proszę Was -myślmy bardziej ekonomicznie, łączmy się w działaniach - no .. takie są czasy -pozdrawiam

Ajdejano 08.06.2023 19:15
Odpowiadam Tobie: bardzo dobrze ująłeś ten ogólny bajzel i ten ogólny, hałaśliwy i nikomu nie potrzebny, ogólny jazgot. Pozdrowienia od starego czekisty.

Bartek40tm 08.06.2023 00:23
Marsz memow. Na Kanale Pyty (youtube) Jaok zrobil trolling roku 😅😅 albo i dekady. Ludzie zacznijcie się szanowac :) Szanowac swoje odmienne poglądy. Wasz udzial to tylko glosowanie nic wiecej, na nic wpływu nie macie oprocz wyborów :) Przychodzi jednak moment kiedy sami na sobie bedziecie musieli polegać bo zycie stawia wiele przeszkod.

Pan Tokarka 07.06.2023 23:15
A radny powiatowy z dietą pensji wielu pracowników i dwoma zatrudnieniami w szkołach śmieje się w głos . Prezes stowarzyszenia , organizator trapiku i innych ciekawych imprez - z tegonie ma kasy w oświadczeniu ? Może nie zna się na sprawach majątkowych spółek , ale liczyc potrafi .

(?) 08.06.2023 23:29
On ma we krwi sztachet macher. Ale za zgodą starosty

do (?) 30.06.2023 21:01
Pisze się szacher macher.

Ajdeajno 07.06.2023 18:42
Bardzo dobry, świetny materiał. Materiał o hipokryzji wszystkich, tzw. partii politycznych, inaczej mówiąc: niby partyjnych, lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich sitw, mających na celu swoje interesy i interesiki, nie zawsze legalne. Dlatego, na początek przypominam odwieczne marzenie Kukiza: WYBORY BEZPOŚREDNIE !!! Takie wybory, już świetnie działają przy wybieraniu: wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Przykład: prezydent naszego grajdołu, dwukrotnie wybrany z WŁASNEGO komitetu wyborczego. Olał facet te wszystkie: pisy, srysy, popaprańców, buraków, lewaków i dobrze na tym wyszedł. Niby, tylko jakiś-tam "muzyk-pijanista". Ale pokażcie mi innego, który tak sobie radził, jak ten "muzyk". Dlaczego tak się dzieje? Bo ten facet wiedział i dalej wie, że przez każdym następnym kandydowaniem w BEZPOŚREDNICH wyborach, musi pokazać ludziom, co zrobił dotychczas. I dlatego, dziwię się jednemu, tomaszowskiemu pajacowi z PO, który zamierza zmierzyć się z obecnym Prezydentem Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Dlaczego się dziwię? Proste, jak świńska kita: bo w WYBORACH BEZPOŚREDNICH, każdy (nie jego partyjna sitwa) musi pochwalić się Wyborcom, kim jest i co w życiu osiągnął.

Solidaruch 07.06.2023 17:14
Super artykuł. I tak dopiero czytałem o końcówce rozprawy pani, która w naszym mieście dokonała nadużyć na ponad milion. Kiedy skończy się sprawą w/w prezesa Lechii? Czy takie kwoty też można zamiatać pod dywan? Mało tego to Starostą chojnie wynagradza dając etaty w podległych placówkach. Zwyczajna korupcja polityczna. Starosty koalicjanta to PO i Hołowni 2050. Co na to Prezes i Premier? Jak widać Senior dał wolną rękę

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama