Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 17:07
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Polityka

Powiat Tomaszowski wysoko w rankingu

Powiat Tomaszowski wysoko w rankingu

Powiat Tomaszowski znalazł się na 11 miejscu w rankingu organizowanym od prawie 20 lat przez Związek Powiatów Polskich. To niezła pozycja i awans o kilka miejsc. Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów jest jednym z elementów promocji osób angażujących się na rzecz lub w obszarze funkcjonowania jednostek samorządów terytorialnych 12.02.2022 20:59    2    1
Razem można więcej

Razem można więcej

W minionym tygodniu 14 samorządów, wchodzących w skład powiatów opoczyńskiego i tomaszowskiego, zawarło porozumienie powołujące Związek Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Tomaszów Mazowiecki - Opoczno. Województwo łódzkie otrzyma 2 miliardy 292 mln euro, które wynegocjowano z UE. Ponad 16 proc. środków zostanie przeznaczonych na ZIT-y. To około 277 mln euro na wszystkie tego rodzaju inwestycje, w ramach MOF-ów zapisanych w Strategii Rozwoju WŁ 2030. Zadania Miejskich Obszarów Funkcjonalnych obejmują najbardziej palące problemy. Obejmują międzygminny transport publiczny, poprawę stanu środowiska naturalnego, czy zwiększenie efektywności energetycznej. 30.01.2022 08:39    1
Czy będą zmiany w Zarządzie województwa łódzkiego?

Czy będą zmiany w Zarządzie województwa łódzkiego?

Odejście z Rządu grupy posłów związanych z partią Porozumienie Jarosława Gowina może mieć swoje konsekwencje także dla województwa łódzkiego. W Zarządzie ugrupowanie byłego wicepremiera reprezentuje Andrzej Górczyński. Czy zastąpi go, pojawiający się na giełdzie kandydatów, Tomasz Bartosiak z Rawy Mazowieckiej? Potencjalny kandydat związany jest obecnie z partią Republikanie, Adama Bielana. Sytuacja jest ciekawa, bo większość w łódzkim sejmiku jest dosyć chwiejna, ponieważ oparta na mandacie jednego radnego. Bez głosu Włodzimierza Fisiaka (Porozumienie) zmiana w Zarządzie może okazać się niemożliwa. Sam Andrzej Górczyński zanim dołączył do Jarosława Gowina związany był z Polskim Stronnictwem Ludowym. 29.01.2022 12:50    11    3
Radni KO chcieli podnieść wynagrodzenia urzędnikom naruszając ustawę

Radni KO chcieli podnieść wynagrodzenia urzędnikom naruszając ustawę

Czy radni miejscy nie znają procedur uchwalania i realizacji budżetu? Niektórzy z nich z całą pewnością ich nie rozumieją. Może to budzić zdziwienie, bo niektórzy z nich są samorządowcami od wielu lat. Inni wykazują się ponadprzeciętną aktywnością medialną i populizmem na skalę dotąd nie spotykaną. Przeciętny mieszkaniec miasta, nie musi posiadać wiedzy na temat zasad i przepisów obowiązujących w samorządach. Przysłuchując się obradom będzie miał więc mylne wyobrażenie na temat stanu faktycznego. I może właśnie o to chodzi, by wprowadzać w błąd. To częsta strategia populistów. Wcześniej posługiwał się nią PiS, dzisiaj Platforma Obywatelska. Budżet, bo nim mowa, to najważniejsza w każdym samorządzie uchwała. Podejmowana co roku i dopasowana do aktualnych zadań, wydatków, kosztów i możliwych do osiągniecia wpływów finansowych. Co bardzo ważne, jego uchwalanie związane jest z dostosowaniem do obowiązujących wskaźników, będących wentylem bezpieczeństwa przed nadmiernym zadłużaniem lub utratą płynności. 29.01.2022 08:56    16    14
Po co są znaki drogowe? Wiedzą nawet małe dzieci, ale nie tomaszowscy drogowcy

Po co są znaki drogowe? Wiedzą nawet małe dzieci, ale nie tomaszowscy drogowcy

Znaki drogowe to tajemny język, który opanować muszą wszyscy kierowcy i użytkownicy dróg. Tak się składa, że często uczą się go już małe dzieci, przyswajając sobie tajniki zasad ruchu drogowego. Wiedzą, co oznacza “STOP”, “UWAGA DZIECI” itd.  Nawet przejście dla pieszych, oznakowane pasami, to całkiem naturalny dla maluchów i nie tylko, przekaz mówiący: “tutaj możesz przejść przez ulicę”. Od jakiegoś czasu na portalach społecznościowych zarządzanych przez Starostwo Powiatowe pojawiają się informacje, w których zobaczyć możemy posła Macierewicza i lokalnych polityków, najczęściej w towarzystwie  księży otwierających wyremontowane odcinki dróg  w całym naszym powiecie... 26.01.2022 20:43    2    5
500 mieszkań dla tomaszowian!

500 mieszkań dla tomaszowian!

500 nowoczesnych mieszkań ma zostać zbudowanych w Tomaszowie Mazowieckim. Mają w nich zamieszkać nie tylko młode małżeństwa na starcie swojej dorosłej drogi, ale także rodziny zamieszkujące dzisiaj w starych czynszówkach z piecami węglowymi. Nowe mieszkania poprawią więc jakość życia kilkuset tomaszowskich rodzin. Co ważne, podstawowym celem społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM) jest budowa budynków mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu z możliwością stopniowego dojścia do własności. Wczoraj przedstawiciele dziewięciu samorządów podpisali w magistracie list intencyjny w sprawie utworzenia spółki SIM KZN Łódzkie Centrum. 25.01.2022 20:52    6    6
Gigantyczne kolejki oczekujących na wymaz

Gigantyczne kolejki oczekujących na wymaz

Aż 323 testy wymazowe wykonali wczoraj pracownicy Tomaszowskiego Centrum Zdrowia w punkcie pobrań funkcjonującym w kontenerze przy wejściu do poradni specjalistycznych. Aż 66 z nich było pozytywnych. Co piąta przebadana osoba jest więc chora na covid-19. Do testów ustawiają się gigantyczne kolejki. Aby się zbadać trzeba odstać na mrozie i wietrze nawet dwie lub trzy godziny. Pracownicy pobierający wymazy dosłownie padają z nóg. W dodatku narażeni są na często nie tylko nieprzychylne ale wręcz wulgarne komentarze. Ludziom puszczają nerwy. Trudno się dziwić, bo warunki są rzeczywiście katastrofalne. Sytuacji niestety nie ułatwiają lekarze POZ-ów, którzy mają możliwość zlecania pobierania wymazów bezpośrednio w domach pacjentów. Rząd w ostatnich dniach wprowadził możliwość robienia tzw. szybkich testów m.in. w aptekach. Nie zatrzymają one jednak epidemii a mogą jedynie spotęgować rozprzestrzenianie się wirusa. Być może lepszym pomysłem byłoby przywrócenie punktów drive thru, do których na badanie można byłoby podjechać samochodem. Wciąż czekamy na apogeum piątej fali zarazy, sytucja z dnia na dzień będzie się pogarszać. Pora na zdecydowane i szybkie działania i to głównie ze strony służb epidemicznych wojewody. 25.01.2022 10:54    44    5
Ze śniegiem na drodze nam... nie po drodze

Ze śniegiem na drodze nam... nie po drodze

W tym tygodniu zima po raz kolejny zaskoczyła tomaszowskich drogowców. Główne ulice miasta (zarządzane głównie przez powiat) przypominały lodowiska. Dochodziło do szeregu niebezpiecznych zdarzeń jak chociażby wczorajsza kolizja na przejściu dla pieszych przy I Liceum Ogólnokształcącym z udziałem samochodu dostawczego. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Warto więc pamiętać, że posiadanie pierwszeństwa na pasach nie zwalnia nas z myślenia. Żadne przepisy nie zrekompensują nam pobytu w szpitalu i utraty zdrowia lub życia. Nie zapominajmy też o obowiązkach i odpowiedzialności za ich nie realizowanie 22.01.2022 07:51    10
Nie taki wolontariusz straszny... jak go malują

Nie taki wolontariusz straszny... jak go malują

Kochają zwierzęta i poświęcają im każdą wolną chwilę. Pomagają jak mogą. Dzięki nim setki psów znajduje swoje domy. Kto taki? Oczywiście wolontariusze 19.01.2022 12:12    57    42
Opiekunowie będą mogli odetchnąć, a nawet wziąć urlop

Opiekunowie będą mogli odetchnąć, a nawet wziąć urlop

Powiat tomaszowski pozyskał pieniądze na realizację programu pn.  „Opieka wytchnieniowa”, który został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a finansowany jest z Funduszu Solidarnościowego. Jego celem jest wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych, poprzez odciążenie członków rodzin i opiekunów w codziennych obowiązkach wynikających ze sprawowanej opieki. 17.01.2022 21:09    2    5
Jest dobrze.... to może uda się popsuć

Jest dobrze.... to może uda się popsuć

Przez wiele lat tomaszowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt znane było z licznych konfliktów z dzierżawcami obiektu, wykonującymi zlecenie opieki nad czworonogami na rzecz miasta. Prowadzący przytulisko zmieniali się wielokrotnie, a na naszych łamach pojawiały się kolejne artykuły. Przyjeżdżały też kamery ogólnopolskich telewizji. 17.01.2022 09:33    32    17
Tomaszów wkracza w nową erę

Tomaszów wkracza w nową erę

Tomaszów Mazowiecki pozyskał prawie 16 milionów złotych z tzw. funduszy norweskich. Pieniądze, które trafią do miasta, przeznaczone zostaną na szereg inwestycji, takich chociażby, jak rewitalizacja Parku im. Solidarności, czyli miejsca, z którym wiążą swoje pozytywne wspomnienia, niemal wszyscy tomaszowianie. Kto z nas przynajmniej razy, nie był tu na koncercie, czy innej imprezie. Nie to jest jednak najważniejsze. Trzeba przyznać, że po raz pierwszy w naszym mieście, urzędnicy przygotowujący projekt podeszli w sposób nowoczesny i kompleksowy do analizy uwarunkowań obejmując nią nie tylko trendy gospodarcze ale i społeczne, w tym demograficzne. W wyniku wielomiesięcznych prac powstała wizja miasta na miarę XXI wieku. Zapomnijcie o "betonozie". Miasto zmieni się nie do poznania. Środki norweskie sfinansują tylko część zadań.  Władze miasta starają się pozyskiwać środki także z innych źródeł i robią to skutecznie. To w dużej mierze zasługa fachowców, zatrudnionych w naszym Urzędzie Miasta. Wczoraj w tomaszowskim magistracie zainaugurowano realizację projektu. Czego możemy oczekiwać w niedalekiej przyszłości?  16.01.2022 23:57    13    10
Gorąco w Arenie Lodowej

Gorąco w Arenie Lodowej

Wczoraj, podczas  zawodów dla dzieci i młodzieży, jakie dobywają się w tomaszowskiej Arenie Lodowej jedna z zawodniczek, nie biorąca bezpośredniego udziału w zawodach zaprotestowała przeciwko dyskryminacji i nadużywaniu władzy, jakie jej zdaniem ma miejsce w tym obiekcie, zarządzanym przez Tomaszowskie Centrum Sportu, którego właścicielem jest miasto Tomaszów Mazowiecki. Magdalena Borek, przejechała wokół toru trzymając nad głową karton z napisem "Stop dyskryminacji i nadużywaniu władzy w Arenie". Łyżwiarka w mediach społecznościowych zamieściła apel do Prezydenta Miasta 16.01.2022 23:57    3    10
POWIAT TOMASZOWSKI WSPIERA POTRZEBUJĄCYCH

POWIAT TOMASZOWSKI WSPIERA POTRZEBUJĄCYCH

20 grudnia 2021 roku Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi rozpoczął przyjmowanie wniosków w ramach naboru do nowego konkursu. Na dotacje będą mogły liczyć projekty świadczące usługi społeczne i zdrowotne na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. 12.01.2022 15:23    1
Wysokie stawki a klientów brak. Coraz trudniej handlować na tomaszowskim bazarze

Wysokie stawki a klientów brak. Coraz trudniej handlować na tomaszowskim bazarze

Niegdyś tętniące życiem, dzisiaj w stanie agonalnym. Miejskie targowisko umiera i tego procesu nie da się już zatrzymać. Czas, kiedy można było zastosować strategię "ucieczki do przodu" minął bezpowrotnie. Galerie, centra handlowe i wszechobecne dyskonty zamordowały lokalny handel. Na przestrzeni minionych kilkunastu lat nastąpiła rewolucyjna zmiana przyzwyczajeń nabywczych. Kiedyś bazarek był nie tylko miejscem zakupów ale i spotkań ze znajomymi. Na plac Narutowicza chodziliśmy kupować nie tylko odzież, ale przede wszystkim warzywa i owoce od rolników, którzy zjeżdżali na "rynek" trzy razy w tygodniu. Obecnie prawdziwych rolników można policzyć na palcach jednej ręki. Mimo, że targowisko się kurczy, a część pozamykanych kramów przypomina obraz nędzy i rozpaczy, wciąż znajdują się osoby, który przychodzą tu kupić prawdziwy chleb, zamiast mrożonego pieczywa z supermarketu, lub świeże mięso i wyroby wędliniarskie. Na straganach od lat te same twarze sprzedawców. Średnia wieku przekracza zdecydowanie lat 50. Młodzi na targowisko się nie garną, chyba, że okazjonalnie pomagają rodzicom, lub częściej dziadkom. 31.12.2021 16:10    19    5
Zakład Energetyczny z nowym dyrektorem

Zakład Energetyczny z nowym dyrektorem

Jak dowiedzieliśmy się ze strony internetowej Starostwa Powiatowego Zakład Energetyczny, Rejon Tomaszów Mazowiecki, ma nowego dyrektora. Został nim wiceprzewodniczący Rady Powiatu z ramienia PiS, Marek Kociubiński, który do niedawna pełnił funkcję dyrektora w Agencji Mienia Wojskowego. 30.12.2021 20:30    15    10
Smog nas zabija. W Tomaszowie z trudem się oddycha

Smog nas zabija. W Tomaszowie z trudem się oddycha

Coraz częściej czytelnicy naszego portalu przysyłają nam screeny pokazujące dane ze wskaźników mierzących jakość powietrza zainstalowanych w naszym mieście. Nie ma dnia, by nie dotarł do nas kolejny mail w tej sprawie. Sami też na bieżąco monitorujemy sytuację i przyznać należy, że budzi ona przerażenie. Niestety nikt nie prowadzi u nas statystyk dotyczących zgonów, których powodem byłyby zanieczyszczenia. Dokonując analizy, można opierać się jedynie na ogólnych statystykach dotyczących długości życia oraz umieralności mieszkańców na danym terenie. Tomaszów Mazowiecki nie wypada w nich korzystnie. Dyskusja na temat smogu wraca z każdym kolejnym sezonem grzewczym. Trudno oprzeć się wrażeniu, że mimo licznych działań podejmowanych przez miasto, jak rozbudowa sieci ciepłowniczej, ekologiczny transport zbiorowy, czy dotacje do wymiany pieców, sytuacja nie poprawia się a wręcz pogarsza. Wiele osób poszukuje winnych i wskazuje n magistrat, lub samych mieszkańców, którzy spalają w swoich piecach wszystko, co tylko można do nich wrzucić. 28.12.2021 13:03    18
Uwaga: zmiany w organizacji ruchu na terenie Tomaszowa Mazowieckiego.

Uwaga: zmiany w organizacji ruchu na terenie Tomaszowa Mazowieckiego.

W związku z kolejnym etapem trwającej rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 713 w Tomaszowie Mazowieckim Zarząd Dróg Wojewódzkich informuje, że od 22 grudnia (środa) planowane są zmiany w tymczasowej organizacji ruchu. 20.12.2021 18:20    4    1
Czekamy na otwarcie

Czekamy na otwarcie

Nowy most na rzece Czarnej miał być gotowy na koniec minionego tygodnia. Rzeczywiście prace już niemal dobiegły końca ale przejazd nadal jest niemożliwy (chociaż niektórzy kierowcy łamią zakazy i omijają blokady).  Uruchomienie mostu jest o tyle ważne, że ulica Spalska odciąża Warszawską i stanowi alternatywną drogę w kierunku Opoczna w czasie zamknięcia i utrudnień na W713. Liczymy więc, że być może jednak uda się otworzyć drogę jeszcze przed Świętami. Jak wygląda przebudowany obiekt? Zobaczcie sami. 19.12.2021 15:58    12    5
"Kładka śmierci" zniknęła z tomaszowskiego krajobrazu

"Kładka śmierci" zniknęła z tomaszowskiego krajobrazu

Władze Tomaszowa Mazowieckiego od wielu lat zabiegały w PKP o likwidację kładki dla pieszych nad torowiskiem w okolicach nie istniejącej już portierni dawnego Wistomu. Obiekt od dawna stanowił zagrożenie i to nie tylko dla osób, które w mało odpowiedzialny sposób chciały sobie po nim pospacerować, ale także dla przejeżdżających poniżej pociągów. Ekspertyzy techniczne nie pozostawiały wątpliwości co do stanu i zagrożeń, jakie się z nim wiążą. Co ciekawe kiedy ją budowano, miała zapewnić bezpieczne przejście tysiącom pracowników zakładu, jednak mało kto z tego udogodnienia korzystał. Nikomu nie chciało wspinać się po stromych schodach. Kładka właśnie zniknęła z naszego krajobrazu. Prace rozbiórkowe trwają, mimo przedświątecznej niedzieli. Przy okazji zauważyliśmy też, że wyburzono parterowe ruiny straszące przy ulicy Spalskiej 19.12.2021 14:40    3    4
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama Twój Sklep Medyczny

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:58 Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 05:45 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 20:32 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama