Ile kosztuje wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę sądowego?

  • 09.06.2022, 21:12 (aktualizacja 09.06.2022, 21:14)
  • redakcja
Ile kosztuje wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę sądowego?
Spory sądowe, w których przedmiotem jest konkretna nieruchomość, bywają bardzo skomplikowane. Ceny na rynku nieruchomości zmieniają się bardzo szybko, dlatego też w wielu sytuacjach niezbędna jest pomoc profesjonalisty. Mnóstwo osób zastanawia się, gdzie zgłosić się po wycenę mieszkania, domu, biura i na jaki koszt trzeba się nastawić. Warto zapoznać się z poniższym artykułem, gdyż zawarliśmy w nim odpowiedzi na tego rodzaju pytania i rozwialiśmy wiele wątpliwości.

Wycena nieruchomości dokonana przez eksperta

Zdarza się, że ceny nieruchomości bywają zawyżane przez uczestników sporów sądowych, dlatego też w większości przypadków sąd korzysta z pomocy ekspertów. Najczęściej prosi o opinię rzeczoznawcę sądowego, który doskonale orientuje się, jak wygląda aktualnie rynek nieruchomości oraz jakie obowiązują ceny. Rzeczoznawca dokonuje takiej analizy niezwykle szczegółowo, gdyż cena nieruchomości zależy od wielu czynników. Oczywiste jest bowiem, że w dużych miastach dom o metrażu 400 metrów kwadratowych będzie droższy niż taki sam dom w niewielkiej miejscowości. Ponadto na cenę nieruchomości składają się również między innymi: jej stan faktyczny, wyposażenie, lokalizacja. Bardzo często rzeczoznawca dokonuje takiej oceny na podstawie zgromadzonej przez sąd dokumentacji (np. zdjęciowej). Coraz częściej jednak rzeczoznawcy dokonują oględzin nieruchomości, by sprawdzić na własne oczy, w jakim ona jest rzeczywiście stanie.

Jaki jest koszt takiej opinii?

Koszt wyceny nieruchomości wykonany przez rzeczoznawcę sądowego waha się w granicach od około 400 zł do nawet 3000 zł. Najczęściej rzeczoznawca wystawia fakturę sądowi na podstawie tego, ile czasu zajęło mu dokonanie takiej rzetelnej oceny. Oczywiste jest to, że więcej czasu zajmie wycena 300-metrowej willi pod Warszawą, w której znajdują się luksusowe meble i dodatki. Mniej czasu (i tym samym mniej będzie kosztować) wycena nieruchomości takiej jak puste mieszkanie dwupokojowe w nowym bloku, który dopiero co został oddany do użytku przez dewelopera. W skomplikowanych przypadkach potrzeba więcej czasu i pracy, by zrobić dokładną, precyzyjną wycenę dla sądu lub dla indywidualnego klienta.

Rzetelnie, precyzyjnie i niezwykle dokładnie

Trzeba jednak przyznać, że rzeczoznawca sądowy dokona takiej wyceny zgodnie ze stanem faktycznym (nie biorąc pod uwagę interesu żadnej ze skonfliktowanych stron). Można więc być pewnym, iż otrzymana analiza będzie odzwierciedlała to, ile rzeczywiście dana nieruchomość jest obecnie warta. Rzeczoznawcy sądowi to osoby niezwykle doświadczone, posiadające odpowiednią wiedzę, dlatego też nie ma mowy tu o jakichkolwiek błędach lub pomyłkach.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe