Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 13:00
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Powód do wstydu?

Prawdziwym tematem numer jeden we wszystkich „wiodących” lub jak niektórzy twierdzą „polskojęzycznych” mediach był wybrany przez telewidzów polski „hymn” mający być wizytówką naszej drużyny na Mistrzostwach EURO 2012. Nie było chyba ani jednego programu publicystycznego, w którym prowadzący i zaproszeni goście nie zastanawialiby się nad gustami rodaków. Przy czym chyba najzabawniejsze były reakcje polityków, którzy nie wiedząc co mają powiedzieć starali się unikać odpowiedzi na zadawane wprost pytanie czy podoba im się piosenka zespołu ludowego Jarzębina.




Nie unikają za to wypowiedzi na forach internetowych internauci. Ich komentarze brzmią jednoznacznie i najczęściej ograniczają się do słów: wiocha, żenada, kompromitacja, czy wstyd. Przyznam szczerze, że osobiście nie rozumiem czego niby mielibyśmy się wstydzić. 80 letnich kobiet, wykazujących taką żywotność, że internetowe trolle mogą im jedynie pozazdrościć? Czy może ludowszczyzny, która wielu osobom pachnie gnojówką? Przecież zapach ten doskonale pamiętają z czasów zanim stali się „miastowi”.

 

Niestety prawdziwa wiocha to właśnie ten styl myślenia wyrastający głównie z kompleksów, które siedzą w nas już od kilku stuleci. Najzabawniejsze jest to, że „Koko Euro Spoko” i tak wypada dużo lepiej, w porównaniu z oficjalną piosenką EURO 2012 w wykonaniu artystki zwącej się Oceana. Ten przedstawiając tropikalne plaże utwór to jest dopiero prawdziwy obciach, symbol nijakości, kiczu i absurdu. W dodatku tekst utworu ma się nijak do imprezy, której ma być symbolem.

 

Sama ludowszczyzna nie jest czymś, czego należałoby unikać lub się tego wstydzić. Mało tego, jest czymś na czym wiele osób robi doskonałe interesy. Wystarczy popatrzeć, które z restauracji przy głównych szlakach komunikacyjnych są najbardziej oblegane. Wypełnione po brzegi parkingi są głównie w miejscach stylizowanych na wiejskie lub góralskie chaty oferujących podobny wystrój wnętrza i menu, któremu daleko do „europejskości”.

 

Powszechnym trendem jest też ekspansja prawdziwych mieszczuchów na wieś. To, że liczba budowanych w Tomaszowie Mazowieckim domów jednorodzinnych jest z roku na rok coraz mniejsza nie oznacza wcale, że Tomaszowianie ich nie budują. Migracja dokonuje się do miejscowości wchodzących w skład gmin Powiatu Tomaszowskiego. Wiele z nowobudowanych domów ale też starych, wiejskich chałup otrzymuje wnętrza wyposażone w elementy ludowej aranżacji.

 

Czego wobec tego wstydzić się powinniśmy? Takich rzeczy rzeczywiście nie brakuje. Stadionowego chamstwa nie da się przecież wytłumaczyć tylko i wyłącznie emocjami. Atmosfera, przyśpiewki i słownictwo, przesączone agresją i wulgaryzmem nie pozwalają wybrać się na mecz i spędzić przepełnionej sportowym duchem 1,5 godziny. Z zazdrością możemy dzisiaj popatrzeć na stadiony, na których rozgrywane są mecze Premier League. Kibice na nich nie są zamknięci, niczym przysłowiowe małpy w klatkach a nikomu nie przychodzi do głowy rzucić butelką albo naubliżać sędziemu.




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radza 17.05.2012 12:41
a dla mnie nic nie przebija Luxtorpedy i jej Hymnu (co z tego że napisany dla rugbystów) polecam link http://www.youtube.com/watch?v...ure=relmfu z piłkarskich przyśpiewek to Audioslaw jakoś do mnie trafia http://www.youtube.com/watch?v...Nl2KxUIir0 pozdrawiam

Poorman 13.05.2012 13:55
Panie autor, trochę zabawny Pan jesteś. Utwór koko nie jest ludowy w żadnym wymiarze - stroju, tańca, słownictwa, gwary, instrumentalnym, wokalnym. Jest to bardzo prymitywna imitacja i w tych kategoriach cały Twój wywód to kompromitacja. Włąsną interpretację ludową potrafią zespoły jak Mazowsze - godne każdej sceny, lub śp. Grzegorz Ciechowski. Z tym Pan porównuj. A prawdziwej sztuki ludowej od disco polo z przeciąganymi sylabami w takt muzyki z elektronicznego keybordu naucz odróżniać. Teraz już jasne o co się ludzie oburzają? Nawet ci niezależnie myślący. Zdrowia

Kapusniak 10.05.2012 17:00
Prawdziwa wiocha to M Rodowicz z tym swoim repertuarem przedpotopowym gleboka stodzienka itp juz dawno powinna zejsc ze sceny to nie ta bajka dziwie sie ze jeszcze ludzie ida i placa kase za taka tandete

Peter 10.05.2012 11:51
Kurrrde,a Piersi mają taki lux numer Jadą chłopy na mecz!Tam się dzieje!!!

kicia 10.05.2012 09:05
hm....jaka druzyna,taki hymn

moherek77 10.05.2012 08:29
A ja będe sobie spiewał koko piłka leci hen wysoko. Nie podoba sie nie słuchajcie

aaa 10.05.2012 00:02
Koko Koko ceny idą (c)hen wysoko. Wszyscy razem zaśpiewajmy i ten rząd obalmy!!!

Electro City 09.05.2012 22:20
nie mówiąc już o weselach i wszędobylskim disco polo. Też nie jeden koks, skate, rasta, mason gibali się w rytm boys'ów :P

eee 09.05.2012 19:02
przeciez moglismy glosowac na inny przeboj...a prawda jest,ze kazda imprezka zakrapiana czy grilek ogrodowy cieplym latem konczy sie tego typu przyspiewkami,wiec czemy sie tego przeboju wstydzimy???przeciez to nasze tradycyjne wiejskie przyspiewki

Widukind 09.05.2012 18:50
Wstyd , ale dla "profesjonalnych twórców" , którzy "ambitną" twórczością przegrali z Kołem Gospodyń Wiejskich. Teraz widać, gdzie znajduje się polska muzyka i piosenka podobnie, jak nasza piłka nożna w IV lidze Europy.

samodzielnie myśląca 09.05.2012 18:23
Całkowicie zgadzam się z powyższym tekstem.Już nie daje się słuchać tych mądrości,które głoszą "najmądrzejsi tego świata".Wygląda na to,że narodowi to już nawet nie wolno samodzielnie myśleć.No bo kto to słyszał,żeby w konkursie wygrały jakieś tam "Jarzębiny"czy inne takie?Mata głupole myśleć jak każemy i wybierać "ambitne"teksty takich na przykład Wilków,Feel`a w najgorszym przypadku sławionej po wszystkich odpustach M.Rodowicz.Ciekawa jestem tylko czy kibic idzie na mecz po to by cieszyć się grą ulubionego zespołu i przy okazji się bawić,czy analizować teksty piosenek?Cieszę się bardzo,że w schorowanym organizmie naszego narodu są jeszcze ślady zdrowej tkanki.I tego się trzymajmy.Nie dajmy narzucić sobie sposobu myślenia tylko po to,żeby nas nie wyśmiano.Efekty tego typu manipulacji są aż nadto widoczne na codzień.Róbmy użytek z naszego mózgu.Nie wstydźmy się naszej kultury.To co przaśne i swojskie nie wszystkim musi się podobać,ale po raz pierwszy okazało się,że Polak chce świętować "po nasymu".Brawo!A krytykom radziłabym,aby martwili się raczej czy nasz zespół wyjdzie z grupy.I nie jest istotne czy zrobi to koko czy spoko.Ważne,żeby się udało!!!

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama