Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 21:09
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Prawym okiem: chętnych nie ma i nie będzie

Rzadko komentuję artykuły ukazujące się w innych mediach. Jeśli już ma to miejsce to raczej w formie polemicznej. Tym razem tekst pt. "Nie ma chętnych na lokale TTBS-u" stał się dla mnie przyczynkiem do rozważań o charakterze historycznym. Artykuł polecam też jako specjalista od rynku nieruchomości i zarządzania nimi, pokazuje on bowiem pewien trend przed którym ostrzegam od kilkunastu lat, czyli odkąd zająłem się aktywnie działalnością publiczną. Teza artykułu zawarta jest w zasadzie w jego tytule. Nie da się niestety zaprzeczyć, że chętnych na lokale użytkowe TTBS zaczyna brakować. Prawdą jest również, że stawki czynszu są wygórowana a lokale same w sobie wymagają sporych nakładów pieniężnych. Nie warto zaklinać rzeczywistości. taka jest prawda.

Konkurencja na rynku najmu lokali użytkowych jest bardzo duża. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia w Internecie by znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, zarówno pod względem lokalizacji, jak i ceny. O ile prywatni właściciele są dosyć elastyczni przy uzgadnianiu warunków umów najmu, o tyle TTBS działa w sztywnych ramach instytucji o charakterze administracyjny publicznym.

 

Jednak nie w samej podaży lokali jest problem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na spadek skłonności do przedsiębiorczości. Większość prężnie działających u nas firm powstała na początku i w połowie lat 90-tych. To prawda, że jakoś ludziom się więcej chciało, ale... mieli tez dla kogo różnego rodzaju usługi wykonywać. W naszym mieście na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat podstawą siły nabywczej stali się pracownicy zatrudnieni w sektorze finansów publicznych oraz emeryci /zwracano na to uwagę w opracowaniach strategicznych wykonywanych na zlecenie miasta i powiatu/.

 

Lokalni przedsiębiorcy przez lata traktowani byli /i poza nielicznymi wyjątkami wciąż są/ jak element obcy, żeby nie powiedzieć pasożytniczy. Zapominano, że dzięki nim generowane są wpływy podatkowe.  

 

Blisko 20 lat temu jako jeszcze stosunkowo młody człowiek chodziłem na spotkania radnych i wyjaśniałem, czym grozi zakłócanie wewnętrznego obiegu pieniądza. Rozmawialiśmy oczywiście o supermarketach, które transferują przychody poza miejsce ich faktycznego wytworzenia. Miastem rządziła wówczas koalicja SLD-UW. Miałem wrażenie, że 90% procent tych pożal się Boże samorządowców kompletnie nie kuma co się do nich mówi. Opozycyjni radni ówczesnego AWS wydawali się mieć więcej rozumu. Niestety było to jedynie złudzenie. Oni też nie pojmowali złożoności procesów gospodarczych. Różnice "w poglądach" brały się raczej z aktualnego usytuowania politycznego.

 

Tymczasem siła nabywcza mieszkańców danego miasta /rozumiana jako dochody powiększone o zdolność kredytową/ znajduje się na jakimś konkretnym poziomie. Ona jest źródłem rozwoju ale i przyszłych wpływów podatkowych. Jeśli ten sam milion złotych trafi w krótkim okresie czasu ko kilku kolejnych podmiotów, to premia podatkowa zostanie pomnożona w sposób proporcjonalny do dynamiki jego przemieszczania się. Jak to się dzieje?

 

 Aby lepiej to zrozumieć uprośćmy. Wspomniany przez mnie milion złotych trafił do firmy "A" w formie przychodu, po odliczeniu kosztów firma ta płaci podatek dochodowy. Następnie ta sama firma dokonuje zakupu usług w firmie "B". Teraz z kolei ta firma, dzięki tym samym pieniądzom wzbogaca się przychodem i oczywiście dochodem. Następnie pieniądze te trafiają do firmy "C" i tak dalej. Zakładamy oczywiście, że każda z nich płaci podatki na danym terenie, ponieważ mówimy o lokalnych podmiotach gospodarczych. Prawda, że to proste? Miasto rozwija się i kwitnie.

 

Teraz możemy odwrócić sytuację. Załóżmy znowu, że ten milion trafia do firmy, która nie jest lokalnym przedsiębiorcą, co się dzieje z tym przychodem? Nie trafia on ani do firmy "A", ani "B", ani "C" ani też żadnej innej. Jest transferowany poza miasto i to miasto nie może cieszyć się podatkowych bonusów.

 

 

Obecnie trudno się dziwić, że ludzie nie chcą zakładać firm w naszym mieście. Jednym z  podstawowych powodów jest właśnie transfer lokalnej siły nabywczej. Warto na to zwrócić uwagę, problemem są więc nie tylko kłopoty ze znalezieniem  najemców dla lokali ale i przychodami podatkowymi.

 

To niestety kolejny element świadczący o krótkowzroczności. Już kilka lat temu zlecono opracowanie dotyczące określenia skali nasycenia sieci handlowej na terenie miasta. Okazało się, że jest ono na bardzo wysokim poziomie. Od tego czasu przybyło kilka drenujących miasto obiektów. Trudno mówić o jakiejkolwiek równowadze. Swego czasu radna PiS, pani Wacława Bąk poprosiła ówczesnego prezydenta Rafała Zagozdona o przedstawienie przychodów podatkowych, jakie dla miasta generują duże obiekty handlowe. Okazało się, że znajdują sie na dramatycznie niskim poziomie. Sprzedając tereny miasto łatało bieżące dziury budżetowe, ale na pewno nie zabezpieczało dochodów na przyszłość, co widzimy dzisiaj analizując budżet miasta po stronie dochodowej.

 

Tu należałoby się chwilę zatrzymać nad tematyką braku planów zagospodarowania przestrzennego miasta. Ich brak to nie przypadek, a działanie z pełną premedytacją. Plan który został kilka kadencji temu przyjęty został uchylony w wyniku wspólnych działań radnych związanych z SLD i... PiS. Od decyzji sądu nikt się nie odwoływał, bo tak było wygodnie. Nie wystąpiono też z roszczeniem do wykonawcy niby to wadliwego planu. Wnioski są oczywiste.

 

Wróćmy jednak do lokali użytkowych, będących w gestii. Najlepiej na własnym przykładzie. Nasza firma wynajmuje obecnie dwa takie lokale. Jeden z nich w starej pożydowskiej kamienicy. Jesteśmy najemcami od 1990 roku. Na bieżąco wykonujemy remonty, doprowadziliśmy własne zasilanie, wymieniamy okna, drzwi i dodatkowo TTBS zobowiązuje nas do utrzymywania porządku wokół niemal całej kamienicy.

 

Warunki mocno spartańskie. Były wystarczające blisko 30 lat temu, kiedy rozpoczynaliśmy działalność. Dzisiaj lokal nie spełnia podstawowych standardów. W tym czasie TTBS /a więc miasto/ nie inwestował w nic. Przez ten czas odnowiono jedynie elewację budynku. Tymczasem by lokal doprowadzić do stanu bardziej odpowiadającego współczesnym wymogom należałoby przeprowadzić bardzo poważny remont.

 

Biorąc pod uwagę stan stropów i ścian, konieczność wymiany całej instalacji elektrycznej, jego koszt oscylowałby na poziomie ćwierć miliona złotych /dane z wyceny, jaką zamówiliśmy/. Ktoś to pokryje? Nasza firma z całą pewnością nie, a i dla miasta taki wydatek nie byłby raczej uzasadniony ekonomicznie, bo aby zwrócił sie po 10-15 latach należałoby by znacznie podnieść czynsz, a wtedy działalność stawałaby się mniej opłacalna. Dochodzi też problem ogrzewania. Grube i zimne mury wymagają niestety więcej energii. Czy ktoś się dziwi, że nie ma chętnych?

 

Pod koniec kadencji samorządowej, kiedy prezydentem miasta był obecny starosta przygotowano dokument, który nazwano szumnie programem rewitalizacji miasta, a który z rewitalizacją niewiele miał tak naprawdę wspólnego. Firmował go prezes TTBS a dzisiaj wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Wiesław Pawłowski. Jego lektura jeżyła włosy na głowie.

 

Zakładał on bowiem remonty kamienic, które miały docelowo doprowadzić do powstania setek tysięcy dodatkowy metrów kwadratowych powierzchni lokali użytkowych. Takie zapisy świadczyły o całkowitej ignorancji i nie zrozumieniu rynku najmu i mechanizmów rynkowych nim rządzących. W dodatku działo się to w czasach,  kiedy w kolejce oczekujących na mieszkanie komunalne było kilkaset rodzin. Na szczęście tych "genialnych" koncepcji nie udało się zrealizować, bo mielibyśmy dzisiaj jeszcze więcej wolnych lokali i jeszcze dłuższą kolejkę ludzi oczekujących na M.

 

Pytanie jakie się teraz nasuwa jest takie: skoro mamy sporą nadpodaż lokali użytkowych zarządzanych przez TTBS, to po jaką cholerę buduje się kolejne bloki z lokalami użytkowymi w parterach? Jaki to ma sens? Czy nie lepiej aby powierzchnię tego przeznaczono pod mieszkania i skrócono dzięki temu kolejkę oczekujących? 

 

[reklama2]

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kiki 12.11.2017 09:13
Pustostan nie zarabia sam na swoje utrzymanie chyba, że po komunistycznej reprywatyzacji stać obłowionych "melionerów " na pokaz swojego "bogactwa". Bogactwa uzyskanego w różny zagadkowy sposób, nie zawsze legalnie i zgodnie z prawem.

"Elastyczni prywaciarze" 10.11.2017 11:27
28 metrów za 2 tysie miesięcznie... Wola, czyli po 23ciej 7-15 km z buta, albo taxi za 100 zł. Warszawski kolega Pana Mariusza. Wykończeniowe która wymienił to ok 10-15 tysięcy. https://www.olx.pl/oferta/wyna...pZhN7.html

Dimos 08.11.2017 22:50
Wyjątkowo przychylam się do przedmówców. TTBS to przechowalnia nieudaczników i służby partyjnej. Tam prezesi biorą po 10.000zł i więcej za nieudolne zarządzanie. Kto by na to pozwolił gdyby była to prywatna firma? Co można to trzeba oddać lokatorom. Zwłaszcza bloki gdzie nie ma poszkodowanych spadkobierców na grabieży lokali.

M 10.11.2017 11:28
I niech biorą po 20 tysięcy. Zarządzają wielomilionowym mieniem.

Ale nie ty. 08.11.2017 18:01
I z taką mentalnościa jeśli rodzice w PRL czegoś nie uwlaszczyli to nic się z toba nie zmieni. Ani w Tomaszowie, ani w Warszawie. Jedyna szansa to emigracja. Zmywacze garnki Anglików lub babe posłać do podciwrania tylko starym Szawbom. Do Tomaszowa będziesz wracał na co drugie święta i zgrywal światowca. Obywatela świata z łamanym angielskim, iPhonem na raty i popsutymi zębami.

Ajdejano 08.11.2017 16:11
Do wpisu nr 14: kiki - masz 100-200% racji. Większość na tym forum - to bezmózgowcy. TBS-y to pozostałość czerwonych: zrobić ludzi w ch.... i wyciągnąć z nich ostatnie soki. I - O CZYM MY I WY TUTAJ PISZEMY ?!?! PARODIA !!

W czym problem? 08.11.2017 17:57
Nie ma obowiązku mieszkania w TBSie. Skoro prywacoarze są tak elastyczni i za pół darmo oferują apartamenty z ogrzewaniem podłogowym gratis, to w czym problem? Budownictwo społeczne nie powinno być żadna konkurencja. ... a jednak jest. Boli was bo mimo steam kwekan, rozkładania rąk przez ćwierć wieku tzw wolnej Polski żadna władza albo nie budowla albo budowla co kot naplakal i to zwykle tylko dla swoich pociotkow. A tu proszę! Zonk! Nie minęło dwa lata a w Tomaszowie rośnie nowe osiedle, które być może odwróci los tej zaniedbanej dzielnicy miasta. Czekamy na wybory kochani. Ludzie mają oczy i swoje rozumy. Do juz przekonanych dołącza ci, którzy do tej pory w ogóle nie chodzili głosować.

kiki 08.11.2017 07:07
Zainwestujesz w marnej jakości lokal w TTBS-się, to ten w zamian za to dowali ci zwiększony czynsz za podniesienie standardu lokum. Kiedy wreszcie ten bastion i przechowalnia komuchów się rozpadnie ?....ciężka dola lokatorów TTBS...tak jak u ruskich.

zr 08.11.2017 10:02
albo sprzeda, tak jak wyremontowany za prywatne pieniądze dawny Bomis

jam 07.11.2017 19:17
Przychody z wynajmu mieszkań komunalnych w żaden sposób nie pokrywały potrzeb ich remontów. Stawki, które przeciętny najemca krytykował jako zbyt wysokie było o wiele za niskie, aby wyremontować kompleksowo budynek. Dochodziło do tego około 25 % najemców długotrwale nie płacących należności za najem. Zbyt krótką kołdrę naciągano więc na pokrycie kosztów bieżących remontów zasobów mieszkaniowych (jako ważniejszych dla bezpieczeństwa tomaszowian), w tym remontów elewacji kamienic, nie podnosząc generalnie standardu lokali użytkowych. To w konsekwencji prowadziło do degradacji lokali użytkowych. Moim zdaniem w mieście jest nadmiar lokali użytkowych i lokali mieszkalnych także. Problemem jest niski standard jednych i drugich i rosnące oczekiwania najemców oraz wydolność finansowa najemców i ich oczekiwania jakość/cena.

A dlaczego maja pokrywać? 08.11.2017 18:05
To jest dach nad głową jakie panatwo czy przy wsparciu państwa samorząd daje ludziom, których nie stać na wynajmowanie na tzw wolnym rynku. Jedna z podstawowych funkcji państwa, bez której traci ono sens.

sebushi 07.11.2017 16:52
Panie Mariuszu. jest Pan w lokalnej polityce chyba na tyle długo, żeby wiedzieć, że część osób podejmujących decyzje ekonomiczne w Tomaszowie nie ma żadnego pojęcia nt. funkcjonowania rynku. Decyzje podejmują na podstawie tabelek z excela, z których "wychodzi, że na lokalach "zarobi się kupę forsy" i klepią takie decyzje. Przecież nie swoje pieniądze wydają. Przedstawiona przez Pana teoria o drenażu lokalnego rynku przez sieci brzmi logicznie. Myślę jednak, że dla lokalnego rynku "drenaż" ten nie jest aż tak odczuwalny jak jest odczuwalna dla lokalnych sklepikarzy jest konkurencja wielki sieci handlowych. Większym problemem dla Tomaszowa jest stały odpływ młodych, którzy w poszukiwaniu lepszych warunków pracy wyjeżdżają. Można to nazwać swoistym drenażem kadr.

Dobre :)) 07.11.2017 11:06
"W Tomaszowie jest za dużo tanich, socjalnych mieszkań dla ludzi" :))

teges 07.11.2017 08:29
Płacenie za ,,nieswoje,, i inwestowanie w ,,nieswoje,, Nie ma RACJONALNEGO wytłumaczenia. Jak tu w Tomaszowie mam pracę to nie wiem na ile i za ile, jak mam inwestować to idę do np Warszawy, tam inna płaca inne możliwości i pewność funkcjonowania. I to tam inwestuję biorąc kredyt na mieszkanie. Co mi tu po Tomaszowie i jeszcze wkład pieniężny w niepewność w tym mieście za 1500 zł miesięcznie. A jeżeli już jakimś cudem jestem przywiązany do Tomaszowa to wolę wynajmować klitkę bo i tak nie ma mnie w domu, za te 1500 nie wyżyję i pracuję np na dwa etaty... To miasto umiera, starzeje się. Nie pomogą areny lodowe bo to też nie przyciąga ludzi, bo czemu ma przyciągać ? To dla panczenistów a nie dla nas. Gdzie ta ślizgawka dla ludzi ? A jak będzie to za ile zł ? Wybudowano ten twór za 50 milionów w tym miasto ze swoich 25 milionów ... Kto to ma utrzymywać i komu ? My mieszkańcy w podatkach ? Nie dziękuję. Takie obiekty buduje się właśnie w bardzo dużych miastach gdzie jest szansa na ich wykorzystanie i utrzymanie. A tu ,,świecą,, dobrem zadłużając tomaszowian. Niestety większość tego nie rozumie, rozumie tylko i widzi imprezy i ogólne dobro, jakie ? Nikt nie patrzy z tych na stołkach długoterminowo tylko teraz i by się pokazać, dowartościować. To jest chore. I ja mam tu mieszkać i składać się na te fanaberie? Nie lepiej było przeznaczyć te 25 milionów dla nas MIESZKAŃCÓW, np na rewitalizację przystani ? Kompleks basenów ? By miasto ZARABIAŁO a nie dokładało i bawiło się grono tych na stołkach przypinając sobie zasługi, jakie ? W tej formie ciężko mi zadecydować bo serce ciągnie do Tomaszowa ale głowa podpowiada, nie, nie, nie.

. 07.11.2017 12:05
W Warszawie z takimi kawalofikacjami jakie póki co masz. Po mechaniki, samochodowe nawet po I LO nie mówiąc już o Nadrzecznej, też "tysiąc pińcet" a nawet i mniej. No w ochronie jak płacili 4,50 zł za godzinę tak płacą. Także, ten teges, panie inwestorze "potencjalnego" kapitału.

multi99 08.11.2017 05:39
cytuję: No w ochronie jak płacili 4,50 zł za godzinę tak płacą .... BZDURY piszesz płacą już 13 a nawet 14 zł brutto ...ich też obowiązuje najniższa stawka !!!!!

Bzdety 08.11.2017 10:30
wypisujesz, znam takich co zarabiają kilkanaście razy więcej.

Ela 06.11.2017 20:29
A Kiki narzekało na kumune, teraz Ono niezadowolone z kapitalizmu?

kiki 07.11.2017 09:34
Za komuny było źle, ale krwiożerczy kapitalizm i jego pazerność jest gorszym złem niż cholera, czarna ospa, dżuma i czerwona zaraza razem wzięte.

młoda 06.11.2017 19:57
Nie ma pracy w Tomaszowie to kto się tu z młodych osiedli? skazani jesteśmy na pracę w Łodzi i płacenie za lokum na wynajem.

kiki 06.11.2017 15:54
Kapitalizm wykańcza wszystkich i wszystko.

??? no przecież 06.11.2017 18:05
tak się wszystkim do niego spieszyło że wciąż bez krytycznie podnosili jak małpy te swoje dwa paluchy... To i maja to swoje zwycięstwo...TYLKO CZY O TAKIE ZWYCIĘSTWO IM CHODZIŁO??? Śmiem wątpić. A wystarczyło sobie co nieco odświeżyć nie tak starą historię Polski z lat międzywojennych...

N 06.11.2017 14:20
Rządy socjalistów zawsze upadają.

Tu wcale nie chodzi o rządy socjalistów 06.11.2017 18:10
czy innych politykierów. WIADOMO ŻE JEŚLI JEST CIĄGŁOŚĆ WŁADZY TO TA WŁADZA BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TO CO ROBI. Natomiast jeśli jakaś partyjka dorywa się do koryta na jedną kadencje to pierwsze co robi to kradnie co tylko i ile tylko może puki jest przy korycie bo po następnych wyborach przyjdą inni złodzieje. I TAK WKOŁO WOJTEK. Mamy to od dwudziestu ośmiu lat... i jakoś nie potrafimy z tego bałaganu wyciągnąć jako naród żadnych rozsądnych wniosków.

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama