Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 16:47
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

ZUS opóźnia wypłaty świadczenie chorobowego. Nękanie o charakterze systemowym

ZUS blokuje wypłatę zasiłków chorobowych. Poszukiwanie pretekstów do niewypłacenia należnego świadczenia ma już charakter systemowy. Wielu pacjentów skarży się, że są nękani przez urzędników ZUS. Ci z kolei działają zgodnie z zaleceniami kierownictwa. Polska powoli staje się Państwem urzędniczego bezprawia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną z najczęściej krytykowanych w Polsce instytucji. W okresie kilku minionych lat stał się częścią aparatu represji wobec obywateli. Masowe kontrole i podważanie zasadności zasiłków chorobowych z jednej strony, z drugiej brak reakcji na masowe "zachorowania" służb mundurowych lub nauczycieli. Konieczność dochodzenia sprawiedliwości przed sądem.
  • Coraz więcej osób skarży się na kilkumiesięczne opóźnienia ZUS w wypłacie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego - zwłaszcza zasiłków chorobowych i macierzyńskich
  • Wiele skarg pochodzi od samotnych matek, które nie tylko nie mogą pokrywać bieżących wydatków, ale wpadają w spiralę zadłużenia
  • Brak świadczeń uniemożliwia też kontynuowanie leczenia, które w warunkach epidemii często jest możliwe jedynie odpłatnie

W ostatnim czasie znacznie wrosła liczba wniosków kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich ze skargami na kilkumiesięczne oczekiwanie na wypłatę przez ZUS świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, w tym zwłaszcza zasiłków chorobowych i zasiłków macierzyńskich.

Ta długotrwałość wpływa na sytuację finansową skarżących, wśród których wiele jest samotnych matek. Brak środków pieniężnych prowadzi do ich ubożenia i wpadania w spiralę zadłużenia związaną z niemożnością spłacania zobowiązań finansowych, nie mówiąc już o konieczności pokrywania bieżących wydatków życia. Brak świadczeń wpływa także na możliwości kontynuowania leczenia, które w obecnych warunkach, w wielu przypadkach jest możliwe jedynie odpłatnie - poza świadczeniodawcami NFZ.

Skarżący wskazują, że wobec utrudnionego w stanie epidemii osobistego kontaktu z organem rentowym, brak jest skutecznego środka prawnego pozwalającego na wyegzekwowanie wypłaty świadczeń.

A ponadto osoby te nie mogą liczyć na odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty świadczeń. Specustawa „kowidowa” z 2 marca 2020 r. stanowi bowiem w art. 31zd, że jeżeli termin wydania decyzji lub wypłaty świadczeń przez ZUS przypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, to w razie przekroczenia tego terminu Zakład nie jest zobowiązany do wypłaty odsetek ustawowych za opóźnienie.

Z drugiej strony pacjent zobowiązany do zwrotu wcześniej wypłaconego świadczenia obciążany jest odsetkami za nieterminową wpłatę. 

 W podobny sposób działają oddziały ZUS w całej Polsce, co właśnie pozwala podejrzewać, że działalność ma charakter nękania systemowego. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

jaktojest 30.08.2021 09:29
----------- rok 2015 ----------- ZUS dla wybranych - władza spędza czas na zasiłkach ale lud przez ZUS jest gnębiony na pełnej ... : "W Tomaszowie trwa wymiana kadr w jednostkach podległych nowemu prezydentowi Marcinowi Witce oraz nowemu staroście Mirosławowi Kuklińskiemu." "Ale na emeryturę odejdzie więcej osób, wiele przebywa obecnie na zwolnieniach lekarskich." https://tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl/duze-zmiany-kadrowe-w-urzedzie-miejskim-i-starostwie/ar/c4-3300005

Kasia 16.09.2020 09:32
maz czekal 4 i pol miesiac i dostal tylko 198 zl

Sznurek 05.08.2020 21:21
Czekam na wypłatę zasiłku od kwietnia. Dobijam się do zus i nic. Brakiem odpowiedzi zruinował mnie i moje dzieci. 20 lat pracowałem uczciwie aby nawet nie mieć się za co leczyć. Nie mówię o rachunkach których nie płace. Bony, srony i kłamstwa. Tfu. Żałuję, że jako patriota zostałem w tym kraju. Mariusz.

Dd 18.07.2020 09:44
Panie Mariuszu z tymi samotnymi matkami to tak nie do końca , mieszkaja razem z ojcem dziecka i korzystaja z różnych profitów, bo jak jest okazja to brać . Podobnie ze zwolnieniami , pobierają zasiłki i pracują. Także ostrożnie z oceną

Ignacy 20.01.2023 19:39
A te co są samotne to co według Pana mają zrobić,a jest ich dużo,nie rozumiem Pana wypowiedzi,nie wiem czy to zazdrość czy .......

Marysia 17.07.2020 20:43
To wszystko bzdury

Daro 17.07.2020 20:29
Jeżeli tzw."pacjent" został zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia to znaczy że mu się ono poprostu nie należało , bo pobierał świadczenie z ZUS a wykonywał pracę. Więc jak należało mu się czy nie? Jeżeli może pracować i zarabiać w czasie zwolnienia tzn.ze jest zdrowy a jeżeli rzeczywiście jest chory to siedzi w domu na d...e i pobiera zasiłek chorobowy. Taki "pacjent" to zwykły złodziej i oszust. ZUS to nie MOPS lub GOPS że wszystko wszystkim się należy. Grono osób wykorzystuje to że państwo przyznało te zasiłki opiekuńcze na nie wiadomo ile jeszcze i się po prostu zasiedziali w domu bo tak wygodniej. Państwo daje to się bierze i niejednokrotnie jeszcze dogadują się z pracodawcą i pracują w okresie tych zasiłków bo wykorzystują to że nie ma kontroli niestety. A w ZUS pracują ludzie, a nie roboty i też mają swoje moce przerobowe i trzeba to zrozumieć.

MS 17.07.2020 22:51
Oj jak łatwo nazywac kogoś złodziejem i oszutem. Jeszcze raz to napiszę. Jako przedsiębiorca, to głównie ja ponoszę koszty "lewych" zwonień. Jeśli ZUS stwierdza, że są nieprawnie wydane, to zawiadamia prokuraturę. Zabawne, bo mamy do czynienia z obroną bandyckiego systemu okradającego Polaków od lat. Co ciekawe wszystkim odpowiada, że okradziono nas z pieniędzy w OFE. A Trybunał Konstytucyjny, w formule, której bronią kolesie w koszulkach z napisem "Konstytucja" uznał, że wszystko jest ok, bo Polacy to takie dojne krowy. A pieniądze podlegające dziedziczeniu nie należą do nich. To dopiero karkołomna prawna zabawa słowna.

jogi babo 18.07.2020 09:54
Misiu złoty , odpowiedz na pytanie, a nie szukasz kolejnych dróg wyjscia

Vanilla 17.07.2020 20:00
Współczuję kolezankom i kolegom, którzy pracują przy postojówkach, zwrotach i zasiłkach. Wiem jaka zazwyczaj jest praca w tej firmie. Jest coraz bardziej ciężka i trudna. A teraz to już chyba większość jest u kresu wytrzymałości. Może dla odmiany jakiś redaktor spojrzałby na pracowników ZUSu jak na ludzi, którzy w tym trudnym czasie starają się i poświęcają swój czas a nie jak na firmę, która należy jak najszybciej zlikwidować? No ale, czego ja oczekuję... Rzetelności? Istnieje jeszcze coś takiego w mediach???

Samotna matka 17.07.2020 18:02
Szanowny Panie redaktorze - Pański zawód chyba z założenia zakłada obiektywizm, a przede wszystkim przekazywanie rzetelnych i prawdziwych informacji. Cały artykuł oparty jest na ogólnikach i plotkach, przez co wprowadza Pan ludzi w błąd i dodatkowo przekonuje do swojego punktu widzenia. Szkoda, że nie napisał Pan mądrego artykułu o tym, że rząd wprowadził nowe, dodatkowe świadczenia specjalnie dla osób "pokrzywdzonych" finansowo z racji panującej pandemii - świadczenie postojowe, dodatek solidarnościowy oraz wydłużony zasiłek opiekuńczy. WSZYSTKIE te świadczenia wypłacane są przez ZUS - nie przez UP, MOPS, skarbówkę, czy jakąkolwiek inną instytucję - jedynie przez ZUS! Dodać należy, że nie zatrudniono nowej kadry do obsługi tysięcy wpływających wniosków ( szczegółowe, a przede wszystkim prawdziwe dane na ten temat na pewno uzyskał by Pan bez problemu w Oddziale ZUS ). Pracownikami ZUS w zdecydowanej większości są kobiety - matki, które również mogłyby przebywać na opiekach, lecz ofiarnie przychodzą do pracy tylko i wyłącznie po to, by innym ludziom wypłacić pieniądze. I nie pracują po 8h lecz po 12-13 dziennie i dodatkowo w soboty i niedziele. Zaniedbują dom, dzieci, rodzinę na rzecz świadczeniobiorców, ale tego już Pan nie napisał. Dodatkowo w tak dużej instytucji narażają również własne zdrowie i życie przez codzienny kontakt z innymi pracownikami, wpływającymi dokumentami, petentami... Ale to dla Pana nic nie znaczy. Przecież wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone, a przysługujące świadczenia wypłacone. To, że termin będzie dłuższy przewidziano i zapisano w odpowiednich przepisach. Wiekszość świadczeniobiorców jest w ciężkiej sytuacji, pracownicy ZUS to doskonale rozumieją i starają się zrobić wszystko co są w stanie, ale też są tylko ludźmi. I nikt nikogo nie nęka jak Pan to bardzo nieładnie ujął. Co do kontroli zwolnień lekarskich, to istnieje od dawna i narzucona jest ustawą. A ma na celu jedynie weryfikację faktycznej niezdolności do pracy - uczciwi ludzie nie mają się o co martwić i tak właśnie do tego podchodzą. Przepisy ustala rząd, a pracownicy ZUS - zgodnie z zakresem obowiązków - jedynie działają na ich podstawie. Na koniec mam tylko jedno zdanie podsumowania - gdybym wykonywała swoją pracę tak nierzetelnie jak Pan, już dawno zostałabym zwolniona! Następnym razem polecam przyłożyć się do tematu.

MS 17.07.2020 22:43
Naprawdę tak dużo słów a tak mało treści. Napiszę to może nieco inaczej. Czy Państwo, będąc zatrudnieni w tej instytucji otrzymujecie na czas swoje wynagrodzenie? Czy może ktoś zwleka z jego wypłatą kilka miesięcy? Czy to, że w jakiejś instytucji nie zorganizowano właściwie pracy oznacza, że cierpieć mają na tym postronni ludzie?Praca po 12-13 godzin dziennie jest niezgodna z obowiązującym Kodeksem Pracy. Skoro twierdzi Pani, że jesteście zmuszani do tak niewolniczego wysiłku, w poniedziałek złożę zawiadomienie do Prokuratury w tej sprawie dołączając Pani dane, bo jak rozumiem mamy do czynienia z formą obywatelskiego zawiadomienia o złamaniu praw pracowniczych. Przy okazji zawiadomimy też Państwową Inspekcję Pracy, ponieważ uważam, że takie nadużycia sa niedopuszczalne.Co do narażania zdrowia, to zapraszam do TCZ, tam ludzie pracują na 24 godzinnych a bywa że dłuższych dyżurach. Mają bezpośredni kontakt z osobami chorymi i nikt nie załatwia spraw z petentami przez wrzucenie korespondencji do tekturowego kartonu. Na oddziałach zakaźnych po kilka godzin w kombinezonach, które właściwie nie chronią. Znam lekarza, którzy zachorował na COVID i do dzisiaj nie może dojść do siebie. Naprawdę cholera mnie bierze jak to czytam. Zapraszam też do marketów, sklepów, gdzie nie ma się kontaktu z dwoma koleżankami w pokoju, a z setkami ludzi każdego dnia, których ciężko doprosić, by używali maseczek.Cóż z tego, że świadczenia zostaną wypłacone? To znaczy, że ktoś potrzebujący pieniędzy dziś ma zaciągnąć pożyczkę w Providencie?Acha uczciwi ludzi nie mają się co martwić? Jasne, że nie mają. Pisałem wcześniej o naszej pracownicy, która dzień po podpisaniu umowy o pracę trafiła na Oddział intensywnej Terapii Medycznej. Zatrzymała się lekarzom na stole operacyjnym. Przez chwilę po prostu nie żyła. Ludzie uratowali kobiecie życie. Z poświeceniem walczyli. Do nas do firmy za to przysłano kontrolę. Urzędnikowi było wstyd, że musi kontrolować. Powodem było nieco wyższe od najniższego wynagrodzenie. Zryty urzędniczy łeb, który wymyślił by tę kontrolę przeprowadzić nie kumał, że dziennikarze mają specyficzne warunki pracy. Pracujemy w trybie nienormowanym. Wlaściwie 24 godziny na dobę i przyzwoite wynagrodznie się po prostu należy. Miły Pan posprawdzał wszystko i było mu głupio. Ale zajął nam kilka dni. Kto za to płaci? Dlatego właśnie twierdzę, że ZUS a dokładnie ujmując Rząd nęka ludzi w sposób systemowy.Mógłbym długo pisać o wygaszaniu ubezpieczeń zdrowotnych, kiedy składka przedsiębiorcy wpłynie dzień po terminie. Mimo, że kolejne miesiące płacone sa regularnie człowiek przez całe lata nie widnieje w ubezpieczniu. Dowiaduje się dopiero, kiedy musi skorzystać z porady lekarza. JAJA!Hitem jest na przykład wzywanie ludzi na komisje mające ocenić rzetelność udzielonych zwolnień. Kiedyś wezwano mnie po dwóch dniach od wystawienia zwolnienia (pierwszego od chyba 15 lat). Mimo, że mój stan zdrowia był katastrofalny musiałem zasuwać do ZUS i odpowiadać na kretyńskie pytania. Niech mi ktoś powie, że to nie jest forma prześladowania i to wobec osób chorych.To, jak traktowani są w tym kraju przedsiębiorcy w zakresie ubezpieczeń społecznych, to temat na osobny artykuł, jeśli nie na książkę. Zdaniem urzdników wszyscy jesteśmy złodziemi. Zabawne jest to, że to oni w większości ponoszą koszty tzw. lewych zwolnień swoich pracowników. Cwaniaki biorą po 5 dni. Nie podlegają więc żadnej kontroli. Długotrwale chory przedsiębiorca jest tyranizowany i nazywany oszustem, bo na przykład wykonał własnoręcznie przelew dla kontrahenta. To jest już nie tylko działanie o charakterze represyjnym, to bolszewizm.

Anka 22.07.2020 22:37
Dokładnie. W samo sedno

Kamil 17.07.2020 16:06
Żona urodziła 19.05 do tej pory nie dostaliśmy złotówki zasiłku macierzyńskiego

Ada 17.07.2020 17:23
No i....

Aja 17.07.2020 21:22
Może wniosek potrzebny?

Aga 17.07.2020 16:03
Proszę przyjsć do Zusu i zobaczyć jak wygląda praca. Ręce tylko 2 a na dzień dzisiejszy przydało by się chyba z 10. Padamy na pysk, pracujemy po godzinach, w soboty i niedziele a nikt nas nie szanuje. A samotne matki? Cóż, wie z kim ma dziecko i z nim żyje ale bez ślubu i każda płacze że samotna. Decydujac sie na dziecko każdy bieże na siebie odpowiedzialność że za coś je trzeba utrzymać. Nikt specjalnie nie wstrzymuje wypłst zasiłków. Poprostu pracujemy ponad siły i więcej się nie da. Ludzie , trochę współczucia dla nas. Też mamy rodziny, nikt nas nie rizumie tylko najlepiej obrażać i wyzywać. Wstyd w takim państwie żyć.

W szoku 22.07.2020 22:50
Strasznie. Po prostu przyzwyczailiście się do opieprzania i teraz zdziwienie, bo trzeba się wysilić. Do roboty! Jak nie pasuje - zwolnić się i poszukać innej pracy. Nie macie pojęcia co znaczy zasuwać po 12 godzin bez gwarancji czy się zarobi, czy jakiś urzędnik-idiota nie zniszczy twojej pracy. Proponuję otworzyć sobie własną działalność i sobie poleżeć. Serio pracusie- na swojej działalności będziecie sobie sterem i okrętem, nikt was nie zmusi do takich wyrzeczen i ciężkiej pracy jaką macie w zusie

BIEDRa 04.08.2020 18:59
Proponuję iść do pracy do Biedronki i nie męczyć się na Państwowej posadce a fuj ..a joj.. uff jak gorąco wstyd to mieć takich urzędasów

Petent 04.08.2020 19:19
Pracownica ZUS-u i taka pisownia. Brak przecinków w odpowiednich miejscach i to "BIEŻE". Wstyd urzędniczko !

B.g 30.09.2020 05:34
Rece dwie i co z tego ale ludzie nie maja na zycie na oplaty pieniadze powinny byc wyplacane o czasie mniej kawy rece do roboty i wyplacac nalezne sie pieniadze

Ada 17.07.2020 13:30
To może redaktor przyjdzie pomóc te wnioski opracowywać? Zapraszamy. Czy tak trudno zrozumieć, że jak jest zapis w ustawie to trzeba go przestrzegać?

Kristal 17.07.2020 11:41
Problemy z wypłatami świadczeń wynikają z braku ludzi do pracy.pracownicy pracują po godzinach.soboty.niedziele bo tyle jest wniosków...ale cóż prezes ZUS mówi że instytucja jest przygotowana na tarcze eprowadzone przez rząd..a to gówno prawda...prawda jest taka że pomimo wytężonej pracy tytanicznej pracy..nikt tego nie doceni..szkoda pracowników...

Agata 31.08.2020 21:00
Pracownicy ZUS-u dostają ekstra premię w wysokości pensji ze środków uzyskanych z zabranych ludziom świadczeń !!! Potem po odwołaniu do Sądu najczęściej po roku lub 2 latach ZUS wypłaca zabrane wcześniej świadczenie ale premia nie wraca już do kasy ZUS-u ..... i tak to się kręci . Specjalnie zabierają jakieś świadczenie , żeby dostać premię - bo nie ma konsekwencji dla urzędnika za błędną decyzję - i tak wygląda prawo w naszym kraju - smutne

Juk 17.07.2020 10:40
Coś dużo tych samotnych matek. A gdzie ojcowie? Kto spłodził im dzieci? Większość z tych matek żyje w związkach nieformalnych a nazywają się samotnymi matkami.

Ona 29.08.2021 12:54
A gowno ci do tego. Jak placi sie uczciwie skladki to wymaga sie wyplaty swiadczenia. I nie interesuje mnie pandemia sremia czy inne takie

Anna 17.07.2020 07:22
Same ogólniki i spiskowa teoria. Kto jest "nękany"? Czy Pan Redaktor ma na myśli wyłudzenia świadczeń?

MS 17.07.2020 08:22
Wyłudzenie świadczeń? A ile w związku z tymi wyłudzeniami skierowano wniosków do Prokuratury wobec lekarzy? Sam sobie pacjent L4 wystawił? Skoro mamy do czynienia z wyłudzeniem, to równocześnie z fałszerstwem dokumentacji. A to jest przestępstwo ścigane z urzędu. Skoro więc ZUS kwestionuje zwolnienie i odbiera świadczenie, to równocześnie powinien skierować wniosek do Prokuratury, co zresztą jest obowiązkiem funkcjonariusza publicznego. Zatajenie tej informacji jest również przestępstwem. A więc skoro obywatel wyłudza, to urzędnik ZUS nie kierując sprawy do organów ścigania staje się przestępcą. Pytanie tylko co by się stało, gdyby Sąd orzekł, że wyłudzenia nie było a lekarz wystawił zwolnienie zgodnie ze sztuką lekarską. Wiem, wiem, przecież pacjent mógł lekarza oszukać. Powiedział, że jest chory, a nie był. Z nękaniem mamy do czynienia w przypadku, kiedy chora osoba kilka dni po otrzymaniu zwolnienia poddawana jest kontroli i wzywana na komisje lekarskie. A przecież do jasnej cholery jest chora. Nasz pracownik, dzień po zatrudnieniu trafił do szpitala w ciężkim stanie. Jedną nogą już na tamtym świecie. Dzięki zaangażowaniu lekarzy z TCZ udało się tę osobę uratować. Oczywiście ZUS przysłał kontrolę, bo jakiemuś cymbałowi wyadawało się, że wynagrodzenie 2,5 tysiąca jest wynagrodzeniem zbyt wysokim i to mimo, że świadczenie należało się dziewczynie jak psu kość jeszcze od poprzedniego pracodawcy. W taki sposób działając ZUS nie jest niczym innym jak narzędziem ucisku Państwa Policyjnego nad obywatelem.

Asia 17.07.2020 10:23
A sprawfzil Pan ile wplynelo wnioskow o swiadczenia ? a ilu ludzi obsluguje wyplaty?

MS 17.07.2020 10:35
A kogoś pozbawionego środków do życia w czasie choroby powinno to interesować?

Ewa 17.07.2020 14:44
Najlepiej niech nikogo nic nie interesuje, najważniejszy czubek własnego nosa, tylko większość nie potrafi prawidłowo prostego wniosku wypełnić. A może pracownicy ZUS, jak połowa Polaków pójdzie na zasiłki i opieki i tylko roszczeniowo będą upominać się o wypłatę świadczeń? Bo wniosków jest pięć razy tyle, a rąk do pracy tyle samo. Połowa Polaków na świadczeniach i co wtedy ze świadczeniobiorcami? Nic, przecież „czy w czasie choroby powinno to kogoś interesować?” Ps. Gratuluję rzetelnego artykułu.

tomaszowianin 17.07.2020 15:23
Interesować powinno przede wszystkim pana. Pana od nieprzygotowania służby zdrowie i zusy kompletnie nieprzygotowane do wykonywania kilkakrotnie większej roboty. Po godzinach, w soboty i w niedziele. A kogoś to powinno interesować, Właśnie Pana. Powtarzam Pana. Nich P. pójdzie i się najpierw zorientuje się jaka jest w tym susie jest sytuacja, a późnij zada sobie p. pytanie, chociaż środki do życia Pan prawdopodobnie ma.

Amalk 17.07.2020 11:10
.... a czy wiadome jest że pracodawca też może zlecić kontrolę pracownika, mimo to ze może zrobić to sam. Ale po co skoro ZUS i tak jest najgorszy będzie na nich...

Ela 31.08.2020 21:17
Kilka razy składałam wniosek o kontrolę L-4 pracownika , bo wiedziałam , że było lewe , więc ZUS skontrolował po miesiącu dokumentację medyczną z przychodni i uznał zwolnienie za zasadne

ot, co 17.07.2020 00:26
"z drugiej brak reakcji na masowe "zachorowania" służb mundurowych" - proponuję się douczyć - służby mundurowe w żaden sposób nie podlegają ZUS-owi.

posterunkowy w czapce 17.07.2020 06:50
Mowa jest o podejściu systemowym

Opinie

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Dzisiejsze głosowania nad udzieleniem absolutorium i wotum zaufania dla Starosty Powiatu Tomaszowskiego trudno nazwać inaczej niż... cyrkiem. Ostatecznie, Dariusz Kowalczyk zarówno jednego, jak i drugiego nie uzyskał, bo... Mariusz Węgrzynowski i radni PiS zagłosowali przeciwko budżetowi, który sami... realizowali. Z kolei radni Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu (co de facto oznacza również głosowanie przeciw), mimo że wcześniej budżet i jego zmiany przyjmowali właściwie bezdyskusyjnie. Węgrzynowski przy okazji potwierdził, że odwołanie go było jak najbardziej uzasadnione. Dyskusja toczyła się głównie wokół peanów na własną cześć, wygłaszanych przez Węgrzynowskiego. Data dodania artykułu: Wczoraj, 16:49 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 4
Auto prywatne czy z komisu — co wybrać? Tomaszów Mazowiecki wymienia System Informacji Miejskiej. Nowe oznakowanie obejmie blisko 1000 punktów Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Żar nadciąga nad Tomaszów. NFZ ostrzega: upał może zabić Nowe ekopracownie w Tomaszowie. Dwie szkoły z dofinansowaniem na nowoczesne wyposażenie Jak zapewnić dziecku opiekę w wakacje, gdy rodzice pracują? Sprawdźcie ofertę półkolonii! Wianki popłynęły Wolbórką. Biesiada Świętojańska połączyła tradycję, muzykę i rodzinną zabawę Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Filmowy początek wakacji w Heliosie. Supergirl, Minionki, horrory i wielkie powroty na ekran Biznesowe spotkanie na wysokości: jak nowoczesny taras widokowy w Warszawie robi wrażenie na klientach? 24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama