Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 22:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Smog zabija każdego dnia

Tomaszów Mazowiecki, to niestety miasto, którym stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu należy do największych w całej Europie. Wystarczy spojrzeć na mapę wskaźników, by zauważyć, że nie ma u nas miejsca, w którym moglibyśmy bezpiecznie oddychać. Jest to niestety efekt braku działania władz miejskich na przestrzeni minionych 25 lat, ale także niedostatku, sprawdzających się w praktyce rozwiązań systemowych. Duża odpowiedzialność ciąży także na samych mieszkańcach, którzy przykładają swoje ręce do wzmożenia zanieczyszczeń. Smog sam z siebie się nie produkuje. Wytwarzają go ludzie... Drugim problemem z jakim się borykamy jest duża emigracja i zmiana struktury mieszkańców. Być może najlepszym elementem promocji byłaby sytuacja, w której moglibyśmy pochwalić zielonymi a nie brunatno - fioletowymi kolorami wskaźników airly. Czy miasto coś robi w kierunku poprawy jakości powietrza, jakim oddychamy? Urz,ednicy twierdzą, że tak, że ich działania nie były jeszcze nigdy tak intensywne jak obecnie.

Miasto Tomaszów Mazowiecki corocznie prowadzi szereg zadań przeciwdziałających zanieczyszczaniu powietrza oraz działań edukacyjnych zwiększających świadomość społeczną w tym zakresie. Mieszkańcy miasta mają możliwość skorzystania z programu „Czyste Powietrze”, który jest prowadzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Już w 2019 roku, czyli w pierwszym możliwym okresie, Urząd Miasta podpisał stosowne porozumienie z WFOŚiGW w Łodzi w zakresie współpracy.

W ramach porozumienia w Urzędzie nie tylko są przyjmowane wnioski ale pracownicy Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Klimatu pomagają je wypełnić, sprawdzają ich poprawność, przekazują do WFOŚiGW, pomagają rozliczyć dotacje, zgromadzić niezbędne dokumenty. Jest to więc stała i kompleksowa obsługa programu ,,Czyste Powietrze”.

- wyjaśnia Adam Koziełek, dyrektor wydziału

W roku 2020, roku pandemii i znacznych ograniczeń, było to 110 wniosków, co przełożyło się przy maksymalnym wykorzystaniu dotacji przez beneficjentów na kwotę 1 259 116,65 zł przyznanej dotacji.

Program „Czyste Powietrze” obejmuję zarówno wymianę źródeł ciepła, a także termomodernizację budynków, oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, co powoduje ograniczenie ubytków ciepła, mniejszą ilość spalanego paliwa, a co za tym idzie zmniejszenie produkcji substancji szkodliwych dla środowiska.

Warto w tym miejscu zauważyć, iż zgodnie z informacjami WFOŚiGW w Łodzi wysokość obsłużonych dotacji plasuje Tomaszów Mazowiecki na 3 miejscu w województwie.

Program „Czyste Powietrze” ma być realizowany do 2029 roku, a miasto zamierza nadal uczestniczyć w pomocy mieszkańcom w tym zakresie. W bieżącym roku złożono póki co 8 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 82.018 zł., przy maksymalnym jej wykorzystaniu.

Urząd Miasta prowadzi też działania edukacyjne, które polegają głównie na prelekcjach prowadzonych w szkołach przez pracownika Wydziału Ochrony Środowiska oraz Straży Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim, mających na celu kształtowanie postaw ekologicznych już u najmłodszych mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego.

- Kolejną inicjatywą samorządu tomaszowskiego jest uchwała nr XX/159/2019 Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego z dnia 28 listopada 2019 r. w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej. Do tej pory złożono 34 wnioski o zwolnienie z podatku. Warto jednak pamiętać, iż ulga w podatku od nieruchomości obowiązuje od roku następnego po złożeniu wniosku i trwa przez 5 kolejnych lat.

- dodaje Adam Koziełek

Ważnym elementem jest również monitorowanie zanieczyszczeń w naszym mieście, na co pozwala system czujników jakości powietrza airly, który funkcjonuje u nas od  III kwartału 2017 roku.

Straż Miejska przeprowadza kontrole źródeł ciepła. W 2020 roku przeprowadzono ich 175, z czego 46 zakończyło się wystawieniem mandatu, 16 pouczeniem, oraz skierowano 2 wnioski o ukaranie do sądu. Pobrano 5 próbek z paleniska.

Kolejnym aspektem jest działalność informacyjna na stronach miasta dotyczących programu „Czyste Powietrze”, a także zachęcających mieszkańców do palenia w piecach „od góry”, co przyczynia się do mniejszej emisji szkodliwych pyłów oraz większej oszczędności w zużyciu opału. Warto nadmienić iż materiał o odpowiednim paleniu w piecu, po udostępnieniu w mediach społecznościowych 9 grudnia 2020 roku dotarł do 1,4 mln odbiorców.

- mówią urzędnicy z magistratu. Twierdzą też, że jakość powietrza na terenie Tomaszowa Mazowieckiego ulega poprawie. Wieczorna obserwacja wspomnianych wyżej wskaźników, wydaje się tego jednak nie potwierdzać. 

- Biorąc pod uwagę wyniki pomiarów prowadzonych na przykład na stacji monitoringowej, zlokalizowanej przy ul. Św. Antoniego, widoczny jest spadek zarówno średniego rocznego stężenia pyłu PM10 jak i liczby dni z przekroczeniami dopuszczalnego stężenia dobowego pyłu PM10. Według GIOŚ liczba dni z przekroczeniami dopuszczalnego stężenia dobowego pyłu PM10 w roku 2018 wynosiła 72, natomiast w 2019  43. Tempo zmian w sposób bezpośredni uzależnione jest od możliwości finansowych samorządu i mieszkańców, mocno ograniczonych niestety ostatnio przez skutki pandemii, jednakże wszystkie wyżej wymienione działania prowadzą do stopniowej i systematycznej poprawy jakości powietrza.

- przekonuje Adam Koziełek. 

W Tomaszowie Mazowieckim w ostatnim czasie mocno rozwijała się sieć gazownicza. Bardzo mocno zabiegał o to prezydent wraz z podległymi mu urzędnikami. 

Niestety nadal mamy informacje, że niektórzy mimo, że mają dostęp do sieci nie decydują się na takie źródło ciepła.

- dodaje. 

W roku 2021 planowane jest uruchomienie dotacji dla mieszkańców na wymianę starego źródła ciepła, czyli tzw. kopciuchów. Niezbędne dokumenty, regulaminy zostały już opracowane. Uzależnione to będzie jednak od rozwijającej się sytuacji pandemicznej i związanych z tym zmniejszonych dochodów miasta. Jeśli sytuacja gospodarcza poprawi się i dochody Urzędu będą realizowane w planowany sposób - to w II połowie roku taki program zostanie uruchomiony.

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Program Czyste Powietrze wymaga przyspieszenia.

Do wymiany w całej Polsce zostało jeszcze ok. 2,9 mln kopciuchów

Niewystarczająca kampania informacyjna na temat możliwości dofinansowania i brak wsparcia dla najuboższych gospodarstw domowych – to niektóre z mankamentów programu Czyste Powietrze, które według Polskiego Alarmu Smogowego wymagają zmian. W programie, który zakłada wymianę 3 mln kopciuchów w ciągu 10 lat, do tej pory złożono ok. 200 tys. wniosków i zrealizowano ok. 70 tys. inwestycji.

Według rankingu Air Quality Index największe polskie miasta znajdują się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. W styczniu, po fali dużych mrozów, Wrocław znalazł się nawet na pozycji wicelidera – tylko stolica Bangladeszu, Dhaka, miała gorsze wskaźniki powietrza. Jedną z przyczyn tak wysokiego poziomu smogu są tzw. kopciuchy. Program Czyste Powietrze miał to zmienić, jednak jak pokazują liczby, do tej pory efekty nie są spektakularne.

– Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu 10 lat zostanie ocieplonych 3 mln domów i wymienione 3 mln źródeł ciepła za kwotę 100 mld zł. Czyli średnio licząc, to 300 tys. domów i wydanych 10 mld zł rocznie. Po 1/4 działania programu złożono zaledwie 200 tys. wniosków i wykonano 70 tys. inwestycji. W tym momencie programu, gdybyśmy szli zgodnie z planem, powinniśmy być blisko liczby 700 tys. inwestycji. Te liczby pokazują, w jakim stopniu ten program tak naprawdę działa – mówi agencji Newseria Biznes Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

W maju 2020 roku rząd ogłosił restart programu. Uproszczono m.in. składanie wniosków i skrócono czas oczekiwania na decyzję. Zmiany okazały się jednak niewystarczające. Dlatego Polski Alarm Smogowy apeluje o dalsze reformy programu.

– Zależy nam na tym, żeby aplikowanie do programu Czyste Powietrze było jeszcze prostsze, bo wciąż są z tym problemy. Chcemy, by pieniądze były rozprowadzane przez sektor bankowy. W każdej gminie jest bank, który mógłby się zajmować dystrybucją pieniędzy – wyjaśnia Piotr Siergiej.

Ten postulat został już spełniony. Do programu zostały włączone banki, które mają się zająć procesem przyznawania dotacji. Nabór instytucji rozpoczął się na początku miesiąca i potrwa do 23 lutego. Zgłaszać się mogą zarówno banki komercyjne, jak i członkowie zrzeszenia banków spółdzielczych. Od połowy roku mają być w nich dostępne pierwsze kredyty na sfinansowanie energooszczędnych inwestycji. Dzięki temu w jednym, bankowym „okienku” chętne osoby będą mogły złożyć dokumenty o dotację oraz uzyskać kredyt na realizację projektu (przyznana dotacja pozwoli spłacić część zaciągniętego kredytu).

–  Mamy program na 100 mld zł, czyli gigantyczną kwotę pieniędzy do wydania, tymczasem nie jest prowadzona stała kampania informacyjna. Czyli jak obywatel ma się zgłosić po dofinansowanie, skoro on nawet nie ma pojęcia, że to istnieje? Więc to jest kolejny nasz postulat: kampania informacyjna – wskazuje rzecznik PAS.

Świadomość jest niewystarczająca nie tylko wśród mieszkańców, lecz także samorządów. Jak wynika z grudniowej ankiety PAS, tylko połowa miast wojewódzkich posiada informacje o liczbie kotłów przeznaczonych do wymiany. Spośród znajdujących się na liście WHO najbardziej zanieczyszczonych miast tylko 20 policzyło kopciuchy. W gminach, w których trwa proces ich wymiany, mieszkańcy często korzystają z samorządowych programów dotacyjnych, a nie rządowego Czystego Powietrza.

Kolejne gminy podpisują porozumienie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach programu. W sumie już tysiąc gmin zadeklarowało w ten sposób wprowadzanie ułatwień dla mieszkańców w dostępie do finansowania. 

– Samorządy, wójtowie, sołtysi są bardzo blisko obywatela, oni znają ich problemy, są w stanie pomóc. Gdyby rząd zdecydował się na to, że dofinansuje samorządy, bo to by było nowe zadanie dla samorządów, mogłyby one utworzyć stanowisko ekodoradcy, który będzie obywatelowi pomagać w wypełnianiu wniosków. To jest jeden etat, ale dla biednej gminy to są duże pieniądze, więc rząd powinien wspierać takie gminy finansowo – mówi rzecznik PAS.

Jak zapowiada minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, rząd przygotował pakiet zachęt dla gmin do zaangażowania się w program. Wśród nich są środki na tworzenie punktów konsultacyjnych. Zapowiada również uruchomienie ogólnopolskiej kampanii informacyjno-promocyjnej programu.

Kolejnym postulatem Polskiego Alarmu Smogowego jest większe wsparcie dla najuboższych. 

– Z jednej strony są dosyć duże kwoty dofinansowania, sięgające ponad 60 proc. całości inwestycji, tylko że pamiętajmy o tym, że jeżeli ocieplamy dom, wymieniamy okna, drzwi, ocieplamy ściany, wymieniamy kocioł, to są kwoty rzędu co najmniej 40–50 tys. zł. Żeby to dofinansowanie uzyskać, najpierw musimy przeprowadzić inwestycję, czyli wyłożyć tę kwotę, a potem uzyskać zwrot finansów. Niewielu ubogich ludzi ma takie kwoty – przekonuje Piotr Siergiej. – Ci ludzie mogą nawet nie mieć zdolności kredytowej, żeby uzyskać finansowanie. To jest potężna bariera dla ,najuboższej części naszego społeczeństwa.

Obecnie dotacje wypłacane są do 60 proc. poniesionych kosztów (maksymalnie 37 tys. zł) przy miesięcznych dochodach do 1,4 tys. zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych lub do 1960 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Osoby o niskich dochodach mogą ubiegać się o wyższe wsparcie.

Jak podkreśla ekspert, bez przyspieszenia programu Czyste Powietrze wymiana starych kotłów i pieców zajmie kilkadziesiąt lat. W Polsce wciąż działa blisko 3 mln kopciuchów. Aby odczuć poprawę jakości powietrza, co roku powinno znikać ok. 10 proc.

– Znaczącą poprawę już odczuwa Kraków, gdzie w ciągu ostatnich siedmiu lat zlikwidowano łącznie około 40 tys. kopciuchów. W tym czasie średnia jakość powietrza poprawiła się o 40 proc. To już mieszkańcy Krakowa mogą wyraźnie odczuć. Ta pozytywna zmiana to właśnie efekt przepisów antysmogowych – mówi rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Program Czyste Powietrze będzie realizowany do 2029 roku. Jego łączny budżet to 103 mld zł. W pierwszym naborze 2021–2022 łączny limit, w ramach którego banki będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotacje, wyniesie ok. 1,5 mld zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

analityk 24.02.2021 14:42
Tomaszów liderem w Europie w produkcji szkodliwych pyłów?, trochę to dziwne, bo tu brak przemysłu! A może z przewietrzaniem coś nie tak? kurtyna lasów tworzy przeszkodę aby miasto było przewietrzone. Czy zmierza to do wycinki lasów?

K 24.02.2021 16:21
analityk, słabo to przeanalizowałeś ;)

Słaby z ciebie analityk 25.02.2021 16:44
Nie w produkcji pyłów jesteśmy liderem tylko w jakości powietrza. Czemu analityk manipulujesz danymi ? Uważasz, że dane są błędne to zrób własne pomiary i udowodnij że mamy super czyste powietrze bez pyłów i smogu. I nie musimy wycinać lasu, wystarczy zlikwidować przyczynę problemu, czyli stare kotły węglowe zastąpić bardziej sprawnymi nowymi wersjami.

emeryt 26.02.2021 07:21
Tomaszów to miasto biedoty pokasujecie piece węglowe to ludzie pozamarzają w zimę. Nie będzie nikogo stać na wdrażanie nowoczesnych technologii ogrzewania i tyle.

Słaby z ciebie analityk 26.02.2021 10:18
Panie emeryt, można biedotę podłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej na koszt miasta i tylko kazać im płacić rachunki za ogrzewanie. Można utworzyć jakiś program socjalny wsparcia, wszystko można, nie trzeba niczego robić na siłę.

emeryt 26.02.2021 07:25
Lasy wycina się już przynajmniej od 5 lat, widać to od strony Zawady. Stare stuletnie drzewa pojechały w świat a kiedyś tomaszowianie licznie chodzili tam na grzybki, dziś pozostało jedynie smutne karczowisko.

Marek 26.02.2021 12:19
Wycina się wszystko w pień, w lesie zawadzkim odkryte i widoczne są okopy Obrońców Tomaszowa 1939 roku. Przyjdzie niebawem wycinka drzew gdzie był Ośrodek Kolonijny w lesie zawadzkim założony zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W lesie za Żródłami obszar leśny też tajemniczo się zmniejsza na rzecz kopalni piasku. A wspomnę że tam na Utracie był Ośrodek Kolonijny dla tomaszowskich dzieci. Okolice Tomaszowa ulegają dewastacji, czy ktoś nad tym panuje?

AK-47 22.02.2021 18:26
No to się porobiło! W Teksasie ludzie palą meblami....bo im wiatraki i baterie słoneczne pozamarzały. Przyszła zima i pokazała ile to wszystko warte....

AK 22.02.2021 23:45
Czyli przez x czasu zyskiwali, a teraz po prostu nie tracą, tylko przestali zyskiwać :)

AK-47 23.02.2021 17:10
Tracą. Palą meble.

Smog 23.02.2021 00:23
Bo maja anomalie pogodowe, zwykle raczej nie bywa tam tak zimno. Nie są zwyczajnie przygotowani do takich mrozów.

AK-47 23.02.2021 17:09
A jaka jest szansa, że u nas takich "anomalii" nie ma i nie będzie?....

Smog 24.02.2021 00:57
AK-47 a jaka jest szansa, że nie będzie awarii elektrowni węglowych ? Wszystko jest awaryjne, nie istnieje technologia pozbawiona wad, dlatego można dywersyfikować produkcję energii. Może za kilkadziesiąt lat powstaną czyste ekologiczne reaktory fuzji termojądrowej i wtedy dyskusja "węgiel czy OZE" odejdzie do lamusa.

AK-47 24.02.2021 10:37
Ale nie przy -4 C .....No chyba, że w Warszawie.

K 23.02.2021 01:03
U nas w Polsce za to latem zdarzają się blackouty elektrowni węglowych bo brakuje wody. Miastom wyłączają prąd. Widzisz AK-47, nic nie jest bez wad.

AK-47 23.02.2021 17:07
Którym miastom? Które elektrownie?

K 24.02.2021 01:07
AK-47, w Europie, w tym w Skandynawii wiatraki jakoś nie zamarzają. Widocznie w tym Teksasie nie potrafią w Zielone ;) Tak na marginesie, podczas tych mrozów mieli również awarie konwencjonalnych elektrowni gazowych, ale tego jakoś nie odnotowałeś. Z OZE produkują tylko coś koło 10% energii więc wątpię żeby to był główny powód palenia mebli.

AK-47 24.02.2021 10:36
To dlaczego Niemcy chcą u***iać elektrownie węglowe? A Skandynawia na gazie jedzie....

K 24.02.2021 11:35
AK-47 bo mogą. I my też możemy tylko uważam że to szkodliwe. Mylisz tylko tu trochę tematy - artykuł dotyczył smogu, a elektrownie raczej nie są przyczyną smogu. W przypadku elektrowni problemem jest emisja CO2 i efekt cieplarniany. Smog natomiast to pył zawieszony w powietrzu - niska emisja (niskie kominy domów) oraz spaliny samochodów. Niemcy sięgnęli z powrotem po węgiel bo kilku polityków i społeczeństwo przestraszyło się elektrowni atomowych po awarii w Fukushimie w 2011, zaczęli wtedy panicznie wygaszać elektrownie atomowe, ale poza tym proporcjonalnie dużo więcej energii produkują z OZE niż my. Skandynawski gaz to też zupełnie inna jakość niż węgiel. Spalanie gazu w ogóle nie powoduje smogu bo niema emisji pyłów. Prawie wszystko spala się czyściej od węgla. Są tabele porównujące ilość pyłów w zależności od rodzaju paliwa - wystarczy sprawdzić.

AK-47 24.02.2021 19:19
Nie mam nic przeciwko gazowi. Problemem jest wciskanie przez ekoterrorystów na siłę całej reszty...

AK-47 24.02.2021 23:04
Co mają znaczyć te gwiadki? Napisałem "u***iać".....

AK-47 25.02.2021 07:39
Co mają znaczyć te gwiazdki? Przecież napisałem "u***iać" !

WuPe 21.02.2021 21:12
Ja bym wzorem innych europejskich miast problem smogu rozwiązał likwidując czujniki;-) Jak ktoś chce wmówić, że nawet w krajach trzeciej kategorii w UE czyli Bułgarii czy Rumuni jest czyste powietrze i nie palą tam szmatami to w to nie uwierzę i chyba nikt nie powinien.

Smog 22.02.2021 10:30
Masz gorączkę? Stłucz termometr ;)

kropka 22.02.2021 23:46
Na Polskę przypada 87% węgla spalonego w europie

AK-47 23.02.2021 17:12
Spadnie o połowę jak Niemcy uruchomią u siebie elektrownie węglowe....

Ajdejano 20.02.2021 12:21
Cytat z tekstu powyżej: "Tomaszów Mazowiecki, to niestety miasto, którym stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu należy do największych w całej Europie." Mój komentarz: ło jejku, jejku !!! Jacy my jesteśmy podli w tej Europie !!! Wyrzucić tę Polskę np. do Chin, do USA, do Rosji, do Indii, do Brazylii, do Argentyny, do RPA itd.Tam zupełnie nie zawracają sobie głowy tymi dyrdymałami, opowiadanymi przez tzw. zielonych, przez związek socjalistycznych/komunistycznych republik europejskich, przez porąbany ONZ. Oni mają to w głębokim "poważaniu", bo wiedzą, że mają najtańsze źródło energii (WĘGIEL) i nie będą sami sobie podcinać swojej gospodarki, tylko dlatego, że np. porąbańcy z Brukseli tak sobie życzą. PS. Nigdy nie głosowałem i nie byłem zwolennikiem socjalistycznej/komunistycznej jewropiejskoj łunii. Mam nadzieję, że za mojego żywota, ta porąbana unia rozleci się.

Samo Zdrowie 20.02.2021 20:46
Ajdejanuszu, zaciągnij się głęboko dymem do swych płuc ze swojego kopciucha na czarne złoto. Oddychaj tym głęboko aż zmądrzejesz.

Ajdejano 22.02.2021 19:58
Zakładasz, że może kiedyś zmądrzeję ??? Ja zakładam, że ty już (niestety) - nigdy nie zmądrzejesz. Fatalna sprawa......

Samo zdrowie 23.02.2021 15:11
Ajdejanuszu, zakładam, że każdy może chociaż trochę nabrać rozumu, wystarczy wyjść poza swoją bańkę informacyjną, dokształcić się w temacie, porównać różne rodzaje paliw. Można też dowiedzieć się na temat szkodliwości smogu i zastanowić czy musimy go wdychać. Czy czyste powietrze naprawdę jest lewackie i gejowskie, a prawdziwy prawicowiec hetero może oddychać tylko dymem? Zaraz powiesz, że oczyszczalnie ścieków też są lewackie i gejowskie i wszyscy powinniśmy się pluskać w szambie ;)

Antypisowiec 21.02.2021 09:17
Prawdopodobnie jesteś starym kretynem, który ma w poważaniu fakt, że smog zabija - w końcu i tak niedługo zdasz klucze z tego świata więc w twoim mniemaniu możesz mieć kwestie ochrony środowiska w miejscu, w którym plecom kończy się szlachetna nazwa. Najlepiej zgonić wszystko na lewactwo, zielonych świrów i innych. Bo dbałość o środowisko i otoczenie to komunizm w najczystszej postaci. Z pewnością. Poczytaj sobie, bałwanie, o tym jak Chiny inwestują w energię słoneczną - zauważ, stary durniu, że zdają sobie sprawę z tego, że zatruwają swoje środowisko! Pozostałe państwa inwestują też w energię pochodzącą z elektrowni atomowych - a właśnie, jak tam pisowska elektrownia? No tak! Sorry! Jest jakaś tam komisja czy coś co doi budżet na miliony, ale pisowce mają to gdzieś bo "bynajmniej bombelkom dały, powiec mie syneg kto tyli deł" xD To samo w kwestii "Polskiej Agencji Kosmicznej" - to już w ogóle kabaret, ale pisowcom, takim gnonom jak ty, nie przeszkadza. Wracając do twojego durnego komentarza - Unia Europejska jest potrzebna i tylko kompletny debil, niewykształcona ameba tudzież bęcwał geopolityczny będzie twierdził inaczej. Bo jeśli nie ta paskudna Unia to co, znowu mamy rzucić się w ramiona Związku Sowieckiego? No, bo w czyjeś ramiona wtedy wpadniemy! Co, do USA będziemy się przymilać? Przecież w razie czego wypną się na nas jak sojusznicy w 1939, a Sowieci doskonale o tym wiedzą. Twierdzisz, że nie masz nic wspólnego z socjalistycznymi bredniami, a sam pieprzysz jak socjaliści. Powtórzę raz jeszcze żeby dotarło do tego twojego pustego jak meczet nocą łba - jesteś starym, zramolałym durniem nierozumiejącym świata i mechanizmów nim rządzących.

Ty to chyba jesteś 22.02.2021 11:24
hejterem spod znaku krasiwoj zwiezdy. Zdradziło cię jedno zdanie: powiec mie syneg kto tyli deł". Ani to po polsku, ani po rosyjsku, ani też ukraińsku.

Ajdejano 22.02.2021 19:56
Świetnie mnie zaorałeś: jak typowy czerwony aktywista, albo jak typowy,ciemny, muzułmański aktywista w mecze nocą. Chcesz, abyśmy się nawzajem obrażali ??? Twoja, zapyziała broszka. Ja do twojego poziomu się nie zniżę - misiaczku.... PS. Wy - wszyscy "Antypisowcy" jesteście tacy trochę "inni"??? Przy was, w męskiej łaźni, chyba bałbym się po mydło schylić.....

Nie chcieliście 22.02.2021 11:18
sierpa i młota, to teraz mota, czyli wyszliśmy z narzuconego nam siłą sowietkołchozu i na własne życzenie weszliśmy do eurokołchozu..

Erni Lolozord 20.02.2021 06:47
Pytanie do władz - w czym jest problem żeby kupić drona ze specjalnymi czujnikami, latać nim nad kominami, badać "treść" i karać smrodziarzy? 10k pln za palenie gównem i cyk, zwrot kosztów drona. A gwarantuję, że smrodziarzy w Tomaszowie jest tylu, że takich dronów można by kupić całą armię i to po dwóch dniach XD

K 20.02.2021 12:40
Z pustego i Salomon nie naleje. Ci co palą śmieciami często są niewypłacalni, więc nie wyegzekwujesz od nich kary. Lepiej niech ich miasto do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączy. Bo w tej chwili taka polityka w ZGC, że nie maja w planach podłączać centrum miasta czy pojedynczych domów. Wiem bo dzwoniłem i się dowiadywałem.

Erni Lolozord 21.02.2021 09:22
A co to za wymówka, że są niewypłacalni? W takim razie licytować co mają, a ich samych do pierdla. Proste. Przecież smrodziarze emitując ten syf powolutku nas mordują! To co, ma im to ujść płazem? XD Grubo. Niech się żulia weźmie do roboty i zarobi, pracy jest od chusteczki! No ale mości państwo woli doić kasę z socjalu, a do uczciwej pracy się nie wezmą. Wymiana pieca to żaden problem - raty i można spłacać powoli.

K 21.02.2021 22:22
Erni Lolozord, super pomysł wsadzanie ludzi do pierdla za to że są biedni. Jest coś takiego jak ubóstwo energetyczne. Jeśli ktoś mieszka w zrujnowanym budynku, nie ma kasy na remont dachu czy elewacji to ostatnim jego zmartwieniem będzie wymiana kotła na bardziej ekologiczny. Nie znam człowieka zamożnego który kupił by kopciucha i palił śmieciami.

"raty i można spłacać powoli" 22.02.2021 10:17
Tiaa, szczególnie te oprocentowane na 42,86 %. Chyba sam prowadzisz taką pseudoagencję pożyczkową.

McMarek 23.02.2021 17:26
Ja p...lę jakbym słyszał starego milicjanta. Wybuduj sobie, baranie, więzienie i zamknij się od środka.

Kocioł smogowy 20.02.2021 13:01
Mój kocioł pali węglem i jest dopuszczony z godnie z prawem do użytku do 31 grudnia 2027 roku (wg. uchwały antysmogowej), a mimo to również powoduje smog bo ma dużą emisje pyłów - wielokrotnie większą niż nowoczesne kotły na pellet czy gaz. Dron nic mi nie zrobi bo nie palę śmieciami. Nie dostanę dotacji z programu czyste powietrze bo mam mieszkanie w kamienicy. Tylko zachęta w postaci dofinansowania skłoni mnie do zmiany wcześniej niż za 6 lat ;)

Erni Lolozord 21.02.2021 09:20
To zakazać palenia węglem - taką mam koncepcję. I albo smogowcy/smrodziarze pozamarzają albo wymienią sobie piece (bo na raty to nie łaska). Proste. A jak się nie podoba to zawsze można się wyprowadzić do Afryki :D I powinno się spytać karami ile wlezie, po 50 tysięcy i więcej. Nie mają z czego zapłacić? Ojojoj! Majątek zlicytować, a winnych do pierdla. I gwarantuję, że gdyby ww. zaimplementować to w ciągu miesiąca wszyscy wszystko wymienią - bo albo idziesz *** w pasiak albo wymieniasz kopciucha. Proste rozwiązanie.

Smog 21.02.2021 13:21
Pewnie wszystko można tak rozwiązać. Poco poprzestawać na kotłach? Nie nadążymy tylko więzień budować. Kto te więzienia będzie finansował ? To już taniej wyjdzie dofinansować wymianę kotłów lub podłączenie do sieci ciepłowniczej.

Kocioł smogowy 21.02.2021 22:25
Erni Lolozord, jesteś przeciwny dofinansowaniu ? To wdychaj mój smród przez kolejne 6 lat, a w pasiaku mnie nie zobaczysz bo wszystko robię zgodnie z przepisami prawa.

Ty, wielki bogoc ! 22.02.2021 10:09
Nie wprowadzaj w demokratycznym, podobno, kraju metod twych idoli Hitlera i Stalina. Za taki wpis jak powyżej pierwszy powinieneś iść w ten pasiak, ewentualnie wypad do Afryki na Saharę. A co do rat, to jeśli sam wziąłeś na raty to miejsce do spania w klatce, to nie każ innym, bo na mój status mieszkania pracowały dwa pokolenia i nie mnie w bańce po mleku do Tomaszowa przeniesiono z zapadłej wiochy.

SPACEROWICZ 19.02.2021 14:25
dziady po roku dopiero naprawili czytnik powietrza który jest umiejscowiony na placu Kościuszki ,

Fryzjer damski 19.02.2021 14:02
Wystarczy stanąć na ul. Bema (plecami do lasu) i spojrzeć w Smugową. W jednym z domków chyba oponami palą albo butelkami PET. Codziennie.

Węgiel 19.02.2021 01:12
Przydało by się dofinansowanie dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. W kamienicach mnóstwo kopciuchów i budynki nie ocieplone. Nie rozumiem dlaczego na dom jednorodzinny jest dofinansowanie a na mieszkanie w kamienicy brak? Równi i równiejsi. Gdybym dostał dofinansowanie to bym wymienił, a tak to będę jeszcze kopcił węglem kilka lat dla zasady, bo dofinansowania są niesprawiedliwe ;)

Chyba jest jakiś właściciel 22.02.2021 21:58
tych kamienic i on powinien załatwiać te sprawy.

domy jednorodzinne 23.02.2021 17:36
chyba też mają swoich właścicieli, a jednak dostali dofinansowanie.

popis 18.02.2021 21:27
Ciekawe czemu w Polsce jest najgorsze powietrze w europie ciekawe dlaczego mamy droższe śmieci jak w niemczech czy holandii wszystko co jest w polsce jest nie hallo jesteśmy bogatym krajem ,najmniej zarabiamy a najwięcej wydajemy to jest ciekawe.

Smog 19.02.2021 15:59
I będziemy płacili coraz więcej, jeśli nadal będziemy palić węglem i stawiać bloki węglowe w elektrowniach. Jakość powietrza się również przez to nie poprawi. Do ceny energii doliczają opłatę klimatyczną za emisję CO2. Opłata jest coraz wyższa ale wszyscy o tej opłacie wiedzieli od wielu lat i rządzący mogli wcześniej zacząć działać. Od dawna powinniśmy mieć elektrownie atomowe, które nie dymią i nie emitują CO2. Nawet program czyste powietrze nie jest inicjatywą rządu tylko rząd został do tego zmuszony przez UE.

Tomaszowianin nie dymiący 18.02.2021 16:48
Trzeba zwiększać oplaty ceny podatki...a z drugiej strony Więcej dokumentów zaświadczeń do dofinansowań to na pewno ludzie będą mieli pieniądze i zapał do wymian piewców i podłączeń np. gazu.... Bo takto tylko posrednicy zarabiają i banki

Zauważ, że Unia 22.02.2021 10:26
planuje jeszcze w tym stuleciu likwidację ogrzewania gazowego i tak jak już teraz w niektórych blokach w Warszawie korzystać tylko z energii elektrycznej.

Czyste powietrze dla bogatych 18.02.2021 16:42
Tak tylko że "program czyste powietrze" nie obejmuje mieszkań w budynkach wielorodzinnych w tym kamieni. Czyli całe centrum miasta, w którym są same kamienice, gdzie powietrze jest najgorsze, nie może liczyć na dofinansowanie na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Dotację za to dostają właściciele domów jednorodzinnych, których z reguły stać na termomodernizację nawet bez dofinansowania (wiadomo nie wszystkich, ale ktoś kogo stać na budowę domu zazwyczaj jest bogatszy niż mieszkaniec kamienicy). W Tomaszowie i innych miastach, w których dominują kamienice w centrum program czyste powietrze nic nie zmieni, trzeba szukać innych rozwiązań. Ale samorządowcy zapewne mieszkają w domach jednorodzinnych i korzystają z dofinansowania na termomodernizację. Centrum nie opłaca im się nawet podłączać do sieci ciepłowniczej bo poco ? Taniej sfinansować drona

Smog 19.02.2021 01:03
Ten kto dał minusa wpisowi powyżej niech wytłumaczy w jaki sposób program czyste powietrze rozwiąże problem smogu w centrum Tomaszowa. Ja twierdzę, że nie rozwiąże bo ten program jest dla właścicieli domów jednorodzinnych.

XX 19.02.2021 13:02
jedz na osiedle Ludwików, Michałówek itp gdzie nie ma kamienic - nic tylko oddychać pełną piersią ;)

Smog 19.02.2021 15:47
XX, Ludwików nie znajduje się w centrum miasta, tam są domy jednorodzinne, niech biorą dofinansowanie i modernizują. Ja bym brał na ich miejscu

A ileż to roboty? 24.02.2021 20:19
Sprzedaj to co masz i kup jakąś ruderę na Ludwikowie, weź dofinansowanie modernizuj całą gębą. Najpierw się zorientuj, czy dana posiadłość ma założoną Księgę Wieczystą, bo tam jest sporo posiadłości, której jej nie mają i czy przypadkiem nie jest jakimsik "zabytkiem", potem wykup jakieś mapki - drapki, zleć wykonanie projektu modernizacji, poszukaj jakiejsik firmy wykonawczej i inspektora nadzoru, pobiegaj po urzędach, a gdy już wykonasz tą modernizację to szykuj kasę dla US, aby zapłacić podatek od otrzymanego dofinansowania, bo się "wzbogaciłeś"

Nie opłaca się robić coś dwa razy, 22.02.2021 11:12
ponieważ już Komisja Ciepłownicza UE proponuje, żeby od 2025 r. wprowadzić zakaz instalowania konwencjonalnych kotłów na gaz ziemny. Zamiast tego należy instalować alternatywne systemy ogrzewania, takie jak pompy ciepła, systemy hybrydowe i kotły na wodór. Jak podaje Komisja, wszystkie nowe instalacje grzewcze będą musiały być bezemisyjne do 2035 r. Taki zakaz wprowadzili już we Francji i Austrii. https://globenergia.pl/zakaz-instalowania-konwencjonalnych-kotlow-gazowych-w-domach-po-roku-2025-gdzie

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama