Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 15:23
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Na ratunek Pogotowiu.... czy do tomaszowskich chorych przyjadą tomaszowskie karetki?

Sesje, zwoływane w trybie nadzwyczajnym, stały się codziennością odkąd funkcje Starosty sprawuje Mariusz Węgrzynowski. Zwoływane są niemal co miesiąc, za każdym razem z okrojonym porządkiem obrad z ograniczoną możliwością dyskusji itd. Co do zasady jest to zła praktyka. Sesje tego rodzaju powinno się zwoływać tylko w wyjątkowych okolicznościach. I taką właśnie było poniedziałkowe posiedzenie. Tym razem zwołane na wniosek radnych z komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego. Warto dodać, że jest to komisja, która od początku kadencji wykazuje się największą aktywnością. Temat posiedzenia był niezwykle ważny, ponieważ dotyczył bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszego miasta i powiatu. Kilka dni temu pisaliśmy dosyć obszernie o planach przejęcia Zespołów Ratownictwa Medycznego przez łódzki WSRM. Radni protestują. To nie tylko duża strata finansowa, ale również utrata kontroli nad ważną częścią systemu ratownictwa. Ma sesji jednogłośnie przyjęli stanowisko w tej sprawie... Co będzie dalej... kontrakt zawarty z NFZ kończy się w czerwcu.

Tomaszowskie Centrum Zdrowia sp. z o.o. jest członkiem Konsorcjum, zrzeszającego szpitale z terenu województwa łódzkiego, mające w swoich strukturach zespoły wyjazdowe ratownictwa medycznego. Członkiem i liderem jest też Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego. Podmioty te wspólnie realizują świadczenia z zakresu ratownictwa medycznego na terenie województwa. Tomaszowskie Centrum Zdrowia obsługuje swoimi karetkami powiaty: tomaszowski, brzeziński i łódzki wschodni. Umowa nr 991/110101/16/010/21/K z Wojewodą Łódzkim, na podstawie której członkowie Konsorcjum realizują świadczenia pierwotnie miała obowiązywać do końca ubiegłego roku. Ze względu na pandemię aneksowano ją  jedynie do 30.06.2021 roku. Kiedy umowa była zwierana zarówno władze Powiatu, jak i Zarząd szpitala podkreślały, że jej zwarcie jest ogromnym sukcesem. I to była oczywiście prawda oraz spora zasługa ówczesnego szefa "pogotowia", Dawida Budnego. 

W dniu 3 lutego 2021 roku Lider Konsorcjum - Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi – wyraził pisemnie stanowisko, że WSRM w Łodzi nie planuje ubiegać się o zawarcie umowy na kolejny okres w trybie opisanym w art. 49a ust. 5a ustawy z dnia 8 września 2006r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, a umowa Konsorcjum jest w końcowym okresie jej obowiązywania. Oznacza to, że konsorcjum traci racje bytu, a do nowego konkursu WSRM przystąpić zamierza samodzielnie. Takie stanowisko nie jest jednak zaskoczeniem. O planach dyrektora Janeckiego, mówiło się już od kilku co najmniej miesięcy. 

W tych okolicznościach konieczne stało się podejmowanie przez Prezesa Zarządu Tomaszowskiego Centrum Zdrowia sp. z o.o. oraz przez Starostę Mariusza Węgrzynowskiego  wszelkich działań mających na celu utrzymanie świadczeń ratownictwa medycznego przez nasz szpital. Należy wskazać, że dzięki podjętym staraniom, zaangażowaniu własnych i unijnych środków finansowych TCZ świadczy te usługi poprzez własne Zespoły Ratownictwa Medycznego.

- Wiele lat temu stoczyliśmy batalię z firmą Falck, którą wygraliśmy i pogotowie ratunkowe zawsze było częścią TCZ. Tomaszowskie Centrum Zdrowia zawsze współpracowało ze wszystkimi organami administracji województwa łódzkiego, zarówno z urzędem marszałkowskim, jak i wojewodą łódzkim. Dlatego w momencie kiedy zaczęła się reorganizacja pogotowia ratunkowego, bez problemu oddaliśmy własną dyspozytornię we władanie WSRM, po to, by faktycznie pewne działania konsolidować, ale mając cały czas przyrzeczenie, że szpital i jego karetki w systemie ratownictwa medycznego pozostają. 

- wyjaśniał Piotr Kagankiewicz, dodając, że WSRM łamie obecnie zapisy umowy konsorcyjnej. Odniósł się także do pomysłu świadczenia usług na warunkach podwykonawcy. Jego zdaniem ta formuła wyklucza samodzielność. Ponadto niesie za sobą zagrożenia. Przede wszystkim umowę o podwykonawstwo łatwo jest wypowiedzieć. Ponadto na jej zawarcie należy również ogłosić konkurs, do którego zgłosić się mogą także inne podmioty, jak chociażby  wspomniany wyżej Falck. 

Tomaszowskie Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim posiada osiem w pełni wyposażonych ambulansów medycznych, w tym zakupionych w ramach budżetu Powiatu Tomaszowskiego (2 ambulanse) i przy udziale Ministra Zdrowia (dotacje na zakup 2 ambulansów). Spółka zorganizowała i obsługuje 7 miejsc stacjonowania zespołów wyjazdowych w miejscowościach: Tomaszów Mazowiecki, Rzeczyca, Ujazd, Koluszki, Kurowice, Brzeziny i Tuszyn. Zatrudnia około 100 ratowników medycznych w ramach umów o pracę i umów cywilnoprawnych. Wszystko to świadczy o posiadaniu przez Tomaszowskie Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim pełnego potencjału kadrowego i sprzętowego oraz lokalowego do dalszego realizowania usług w zakresie ratownictwa medycznego na terenie trzech powiatów.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Radni, członkowie komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego złożyli wniosek o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym. Zaproponowali treść stanowiska w sprawie planów dyrektora WSRM

§ 1.1. Wyraża się poparcie dla wszelkich działań mających na celu utrzymanie przez Tomaszowskie Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim świadczenia usług w zakresie ratownictwa medycznego przez Zespoły Ratownictwa Medycznego znajdujące się w strukturze organizacyjnej Tomaszowskiego Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim jako niezależnego podmiotu.

2. Wyraża się głęboki niepokój i stanowczą dezaprobatę przeciwko działaniom Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi w przedmiocie podejmowania działań mogących zakłócić zasady współdziałania lub utrudnić należyte wykonanie kontraktu na realizację świadczeń z zakresu Ratownictwa Medycznego zawartego z Wojewodą Łódzkim.

- czytamy w jej treści.

Radni zauważyli zagrożenie związane z możliwością utraty świadczenia usług Zespołów Ratownictwa Medycznego. W ich ocenie może to spowodować znaczne ograniczenie kompleksowości udzielanych świadczeń zdrowotnych, bowiem usługi świadczył podmiot zewnętrzny, natomiast Szpitalny Oddział Ratunkowy (będący częścią ratownictwa medycznego) pozostanie w strukturze Tomaszowskiego Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim. Ich zdaniem, takie rozdzielenie usługi, która powinna być kompleksowo realizowana przez jeden podmiot odbije się negatywnie na jej jakości, a w konsekwencji bezpieczeństwie zdrowotnym mieszkańców powiatu tomaszowskiego. Utrata kontraktu na usługi Zespołów Ratownictwa Medycznego  przełożyłaby się również na konkretną, wymierną stratę finansową  - utratę przychodów z tytułu realizacji tych usług.

Tomaszowscy samorządowcy podkreślają, że nie ma przeszkód prawnych i faktycznych do samodzielnego świadczenia przez Tomaszowskie Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim usług z zakresu ratownictwa medycznego na terenie powiatu tomaszowskiego. Potwierdza to sytuacja w innych województwach. Dla przykładu na terenie Województwa Podkarpackiego właściwy oddział NFZ zawarł umowy z pięcioma podmiotami będącymi samodzielnymi dysponentami Zespołów Ratownictwa Medycznego dla rejonów: Rzeszowa, Krosna, Mielca, Przemyśla i Sanoka, a na terenie Województwa Mazowieckiego takich dysponentów jest również pięciu, osobno dla Warszawy, Radomia, Płocka, Siedlec i Ostrołęki.

Starosta Mariusz Węgrzynowski zaproponował spotkanie wszystkich zainteresowanych podmiotów. Ma się ono odbyć w możliwie najkrótszym czasie. 

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Tomaszowska uchwała odbiła się szerokim echem w całym województwie. Dzisiaj internetową konferencję prasową zwołał wicemarszałek województwa łódzkiego, Piotr Adamczyk. 

- Z dużym zdziwieniem przyjęliśmy kwestionowanie przez dotychczasowych partnerów WSRM warunków wynikających z obowiązującej dziś umowy.  Pojawiły się oczekiwania, że to łódzkie pogotowie weźmie na siebie całość kosztów realizacji umowy na siebie. Myślę, że to nie jest prawidłowe traktowanie partnerów . Jedni myślą tylko o uzyskiwaniu korzyści, inni mają ponosić koszty. 

- mówi wicemarszałek. 

Rzeczywiście szpitale wchodzące w skład konsorcjum kwestionują kwoty związane z zarządzaniem całością świadczonych usług. Ich zdaniem opłaty, jakie ponoszą (ok 3 milionów złotych) odkąd WSRM nie prowadzi dyspozytorni, w związku z jej przejęciem przez wojewodę. W ocenie dyrektorów wszystkich placówek, był to największy z kosztów, jakie WSRM ponosiło. Nie ma więc żadnego uzasadnienia do ponoszenia opłat w dotychczasowym wymiarze. 

Piotr Adamczyk podkreśla, że Zarząd Województwa Łódzkiego szuka kompromisu, ale dalsza współpraca, będzie wymagała określenia nowych zasad. W czasie obrad rady powiatu, starosta Węgrzynowski twierdził, że dzięki jego zabiegom, umowę obecnie obowiązującą udało się przedłużyć o pół roku. Wicemarszałek Adamczyk z kolei oznajmił, że powodem jej przedłużenia była pandemia.  Ktoś tu najwyraźniej kłamie. Wicemarszałek zaznacza też, że ze względu na spodziewane apogeum zachorowań najbardziej prawdopodobnym jest dalsze aneksowanie umowy. 

Okazuje się też, że Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, mimo naliczania opłat od partnerów, w skali roku do działalności musiała z własnych środków dołożyć około miliona złotych. To stosunkowo ciekawa informacja, przekazana przez wicemarszałka. Skoro szpitale w Radomsku, Poddębicach, czy w Tomaszowie Mazowieckim, posiadające po kilka karetek, płacące składkę na utrzymanie WSRM, notują spore zyski, to jak to jest, że stacja posiadająca 70 karetek musi do "interesu" dopłacać. Albo ktoś się pomylił w obliczeniach, albo podmiot ten jest źle zarządzany i straty, jakie generuje będzie chciał rekompensować zyskami, generowanymi przez innych. Być może wyjaśnienie tej kwestii to zadanie dla pani Ewy Wendrowskiej szefowej komisji zdrowia w sejmiku woj. łódzkiego. 

 Piotr Adamczyk liczy na zawarcie porozumienia, które będzie wynikiem rozmów a nie publicznych oświadczeń i medialnych wystąpień. Dyrektorzy szpitali twierdzą jednak, że właśnie z tym mają największy kłopot, ponieważ kontakt z liderem mają utrudniony. 

Wicemarszałek przypomniał, że krytykowany obecnie Zarząd województwa przeznaczył dla np. szpitala w Tomaszowie Mazowieckim 3 miliony złotych. Rzecz jednak w tym, że zapomina dodać, że pieniądze pochodziły z funduszy unijnych, a do szpitali będących w gestii samorządu województwa trafiło łącznie 86 milionów złotych. Potężny zastrzyk gotówki dostał też WSRM (30 milionów złotych). Co stanowi rażącą dysproporcje w traktowaniu podmiotów. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

emeryt 08.03.2021 11:52
Czy to prawda że karetki będą dojeżdżały z Piotrkowa czy Opoczna aby ratować tomaszowian?

Ratownik 07.03.2021 21:30
Bardzo dobrze !!! WSRM zrobi porządek wreszcie z pogotowiem w tym mieście :) I to bedzie tylko i wyłącznie z korzyscią i dla nas ratowników i dla mieszkańców całego powiatu !!! Dosyć kolesiostwa !!!

Ratownicy chcą WSRM 25.02.2021 10:25
Wy cały czas nie bierzecie pod uwagi, tego że ta instytucja to nie tylko karetki. Bez kadry nie zrobicie nic. WSRM zachęca naszych ludzi. Czym ? Zarobki na etacie czy umowie "Śmieciowej" pod flagą WSRM to ok 1000-1500 zł więcej niż pod TCZ. Kto będzie chciał zostać pod TCZ ? NIKT. Chyba Pan ze Starostą będziecie jeździć na tych karetkach. Co do zarządzania to błędnie Pan Redaktor myśli. Taka instytucja powinna wychodzić z budżetem na "0" a nawet z lekkim minusem, wtedy mamy do czynienia z inwestowaniem kontraktu w pełni na pracowników i zaplecze, a nie traktowanie Ratownictwa Medycznego do celów łatania długów szpitala. To zarząd WSRM wywalczył milionowe dofinansowanie ze środków UE za które kupiono kilkadziesiąt nowych karetek oraz sfinansowano przez kilka miesięcy dodatek finansowy (nie ten 100 % z MZ, tylko dodatkowy) dla pracowników w ramach walki z COVID. Zarząd TCZ nie kiwnął palcem, aby pracownik dostał 1 zł. Więc nie pisz Pan o zarządzaniu WSRM negatywnie, bo nie masz pojęcia.

WuPe 26.02.2021 16:53
No i mamy kreta. Sam pan Janecki?

Kulson 25.02.2021 06:19
Chorego to obchodzi jak zeszłoroczny śnieg. Chory ma dostać karetkę i sprawny zespół, aby dotrzeć do szpitala żywy. A kto tym zarządza i bierze kasę, to niech się martwią ci od zarządzania systemem ratownictwa i ochrony zdrowia a nie partyjniacy.

RM 24.02.2021 17:55
Więc jak to jest?????od dawien dawna powtarzano jak mantre że nie ma pieniędzy na podwyżki dla Ratowników bo .....są ciągłe straty,bo utrzymanie karetek jest takie drogie,zgłaszane zapotrzebowanie otrzymywano i otrzymuje się w połowie,"ratowano" braki z innych stacji,socjal pachniał wczesnym Gierkiem a w chwili gdzie WSRM chce przejąć tą " kurę która znosi złote jaja" okazuje się że ten biznes jest jednak dochodowy i szkoda go oddać w inne ręce.

Pinokio 24.02.2021 17:45
Mleko sie już rozlało. Szkoda waszego czasu. Decyzje odgórne. Caly kraj dąży do centralizacji Ratownictwa Medycznego. Czyli Jedno Województwo, Jesna Dyspozytornia i Jeden Dysponent karetkami. Tyle w temacie. Lamentujecie że WSRM chce TCZ zabrać karetki a to dlaczego wcześniej TCZ zabrał karetki z Tuszyna, Brzezin, Kurowic, Koluszki ?? Widzicie zachłaność innych a swojej juz nie. Przygarnia kociol garnkowi. Roznica polega na tym ze w TCZ nie szanowało i nie szanuje sie pracowników. Inwestycje w karetki ? Akurat niedawno była wymiana szrotów które mialy po 10 lat i milion kilometrów, sytuacja zmusiła, ale nie jest to powód do dumy. W WSRM karetka po 5 latach jest wymieniana. Pokażcie zdjecia stacji pogotowia gdzie 8 osob siedzi w jednym pokoiku na kilku metrach kwadratowych. Inapekcja pracy i BHP powinma juz dawno zamknąć tą rudere. Trzymam kciuk zeby Wam się nic nie udało ugrać.

- 24.02.2021 12:21
Obejrzyjcie nagranie z sesji i zobaczcie jak Gajewski z PO smiesznie robi sobie PR podkreslajac co chwila, ze urodzil sie w Tomaszowie a za chwile broni zabranie pogotowia Tomaszowowi. Godna postawa radnego Strzepka i starosty Wegrzynowskiego.

Cvcv 24.02.2021 08:18
Tomaszowscy ratownicy liczą na godne warunki pracy jak warunki socjalne, pensje,, łódzkie,, i odpowiednie zarządzanie w tym traktowanie przez podwładnych. Dobrze ze są takie zawirowania, może Pan Prezydent zobaczy jak traktowane jest tomaszowskie pogotowie, może cały TCZ przez władze powiatu, zarząd i władze szpitala... Bo fajnie nie jest.

mamcienaoku 24.02.2021 08:02
- Mądre ludzie w tle mają książki lub inne neutralne tło - lenie i cwaniaki robią to w pracy i w tle ściany czy meble urzędu czy spółki komunalnej - fanatycy ślepo oddani ideologii mają symbole państwowe wymieszane z religijnymi

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama