Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 maja 2026 16:53
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Tomaszowianki w Ravensbrück (w 76. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet)

30 kwietnia 1945 r. Armia Czerwona wyzwoliła niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Ravensbrück, znajdujący się w pobliżu Fürstenberg na północy Brandenburgii (przy granicy z Meklemburgią - stąd często można spotkać informacje, że znajdował się w tym kraju związkowym Niemiec). Przybywały w nim także mieszkanki Tomaszowa Mazowieckiego 

Anna Jaworek (ur. 24.08.1888 w Ponikwi pow. Wadowice), córka Jana i Bronisławy [il. 62]. Przed i po wojnie pracowała jako nauczycielka. Wywieziona do Ravensbrück 23.08.1940. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła przed 1974.

Jadwiga Ostrouch z d. Borzęcka (ur. 13.10.1917 w Tomaszowie Mazowieckim), córka Franciszka (właściciela apteki w Tomaszowie) i Janiny [il. 63]. Od 1939 działała w ZWZ, kolportowała prasę podziemną, przepisywała wiadomości. Aresztowana 13.08.1940, wywieziona 23.08.1940 do Ravensbrück (nr 4425). Po wojnie ukończyła studia farmaceutyczne. Była kierowniczką apteki. Odznaczona Medalem Zwycięstwa i Wolności i Krzyżem Oświęcimskim. Zmarła w sierpniu 1998.

Duża grupa mieszkanek Tomaszowa i okolic trafiła do obozu w 1942 r., głównie w związku z aresztowaniem 111 członków konspiracji ZWZ 7-10 grudnia 1941 r. Po kilkumiesięcznym śledztwie, torturach w tomaszowskiej siedzibie gestapo, więzieniach w Piotrkowie Trybunalskim i Pińczowie, 10 kwietnia 1942 r. skierowany został transport kobiet do Ravensbrück.

Amalia Bąk z d. Chlebna (ur. 16.06.1919 w Tomaszowie Mazowieckim), córka Władysława i Julianny. Działała w ZWZ (ps. „Malina”). Rozprowadzała tajną prasę, zbierała pieniądze na potrzeby organizacji, mieszkanie jej rodziców było punktem kontaktowym oddziału mjr. Hubala. Aresztowana 1.07.1941, więziona w Piotrkowie Trybunalskim, 10.04.1942 wywieziona do Ravensbrück (nr 10304). W kwietniu 1945 ewakuowana do Szwecji. Po wojnie była m.in. kierowniczką sklepu „Jubiler”. Odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oświęcimskim. Zmarła 9.04.1989.

Józefa Lasota z d. Bartczak (ur. 21.01.1913 w Tomaszowie Mazowieckim), córka Jana i Franciszki. Działała w ZWZ (ps. „Małgorzata”), była łączniczką. Aresztowana 8.12.1941, więziona w Tomaszowie Mazowieckim i Pińczowie, wywieziona 10.04.1942 do Ravensbrück (nr 10228). Ewakuowana w kwietniu 1945 do Szwecji, powróciła do Polski w 1945 r. Osiedliła się w Słupsku, do Tomaszowa Mazowieckim powróciła w 1963. Była dwukrotnie zamężna: w 1935 wyszła za Kazimierza Lasotę (zm. 1960), w 1963 za Czesława Płaskę. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 17.11.1984.

Maria Wąchała z d. Pietrzak (ur. 10.01.1908 w Łodzi), córka Józefa i Ewy. Aresztowana za działalność w ZWZ 8.12.1941, więziona w Tomaszowie Mazowieckim i Pińczowie, wywieziona.10.04.1942 do Ravensbrück (10115). 25.04.1945 ewakuowana do Szwecji, następnie wróciła do Polski. Zmarła 29.04.1989.

Irena Nizwald z d. Michalczyk (ur. 09.08.1904), córka Antoniego. Żona komendanta ZWZ w Tomaszowie Tadeusza Nizwalda ps. „Okierski” (1903-1941; aresztowany w tym samym czasie i zamordowany). Nr obozowy 10226. Przeżyła wojnę, w latach 1952-1953 nadal mieszkała w Tomaszowie Mazowieckim, dalsze losy nieznane.

Apolonia Zawadzka z d. Brajer (ur. 01.12.1912 w Tomaszowie Mazowieckim), córka Karola i Wiktorii. Działała w ZWZ. Aresztowana 8.12.1941, wywieziona do Ravensbrück, następnie Neubrandenburg. Zmarła 11.01.1976.

Maria Kucharska (ur.17.07.1912 w Tomaszowie Mazowieckim), córka Stefana i Bronisławy [il. 64]. Działała w ZWZ. Aresztowana 8.12.1941 w Tomaszowie Mazowieckim, więziona w Piotrkowie Trybunalskim, od 10.04.1942 w Ravensbrück (nr 10311). Działała w drużynie harcerskiej „Mury” (zastęp „Kamienie”), w kwietniu 1945 ewakuowana do Szwecji. Odznaczona Krzyżem Oświęcimskim.

Zofia Kucharska (ur. 26.04.1922 w Tomaszowie Mazowieckim), córka Stefana i Bronisławy. Wraz z siostrą aresztowana 8.012.1941 i osadzona w Ravensbrück (nr 10312). Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Zwycięstwa i Wolności i Krzyżem Oświęcimskim.

Zenobia Dubińska (ur. 14.04.1912 w Tomaszowie Mazowieckim), córka Henryka i Marii. Działała w ZWZ (ps. „Burza” i „Wrzos”), jako kurierka współpracowała z siostrami Poborcównami. Aresztowana 8.12.1941, więziona w Piotrkowie Trybunalskim, 10.04.1942 wywieziona do Ravensbrück (nr 10206). Po wojnie pracowała jako księgowa, była członkiem rady nadzorczej spółdzielni „Społem”. Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Oświęcimskim, Medalem 40-lecia PRL.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dlaczego pod zdjęciami 02.05.2021 12:08
nie ma imienia i nazwiska osoby sfotografowanej?

Wejdź na stronę 23.05.2022 20:16
https://www.muzeumtomaszow.pl/aktualnosci/tomaszowianki-w-ravensbruck-w-76-rocznice-wyzwolenia-niemieckiego-nazistowskiego-obozu-koncentracyjnego-dla-kobiet i kliknij na zdjęcie osoby, wtedy pojawi się imię i nazwisko sfotografowanej osoby.

Opinie

Reklama

Piątek, 1 maja – dzień, w którym historia spotyka się z teraźniejszością

Słońce wstało dziś o 5:08, zajdzie o 19:59. To 121. dzień roku, a kalendarz przypomina o imieninach m.in. Anieli, Jakuba, Jeremiego, Józefa i Mai. Ale 1 maja to nie tylko kartka z kalendarza — to dzień, który niesie ze sobą ciężar historii i puls współczesnych wydarzeń.Data dodania artykułu: 01.05.2026 09:37
Piątek, 1 maja – dzień, w którym historia spotyka się z teraźniejszością

Środa, 29 kwietnia. Dzień, w którym historia patrzy w lustro współczesności

Są dni, które układają się jak szybki serwis informacyjny – migawki, fakty, nazwiska. I są takie, które wymagają zatrzymania. Bo za każdym nagłówkiem kryje się proces, który trwa latami.Data dodania artykułu: 29.04.2026 08:52
Środa, 29 kwietnia. Dzień, w którym historia patrzy w lustro współczesności

MS: Wolność słowa pod ochroną. Rząd przyjął przepisy uderzające w pozwy SLAPP (komunikat)

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma chronić dziennikarzy, aktywistów i organizacje społeczne przed pozwami SLAPP. Szybsze oddalanie bezzasadnych spraw, kaucje i wysokie kary mają ograniczyć używanie sądów do uciszania debaty publicznej.Data dodania artykułu: 28.04.2026 21:19
MS: Wolność słowa pod ochroną. Rząd przyjął przepisy uderzające w pozwy SLAPP (komunikat)

Poniedziałek, 27 kwietnia – dzień zapisany między światłem a pamięcią

27 kwietnia przypomina, jak w jednym dniu splatają się wielkie nazwiska, przełomowe decyzje i najciemniejsze karty historii. Od Jagiellonów i Komedy po Auschwitz oraz współczesną dyplomację — to data, którą warto czytać jak kronikę Polski i Europy.Data dodania artykułu: 27.04.2026 07:25
Poniedziałek, 27 kwietnia – dzień zapisany między światłem a pamięcią

Medioznawczyni: zbiórka Łatwoganga może stać się „WOŚP-em” młodego pokolenia

Zbiórka Łatwoganga i Cancer Fighters może stać się „WOŚP-em” młodego pokolenia - oceniła w rozmowie z PAP prof. Monika Kaczmarek-Śliwińska, medioznawczyni z UW. 97 proc. komentarzy w Internecie dotyczących akcji ma charakter wspierający, a około 3 proc. krytyczny lub neutralny - wynika z raportu Res Futury.Data dodania artykułu: 26.04.2026 18:31
Medioznawczyni: zbiórka Łatwoganga może stać się „WOŚP-em” młodego pokolenia

Politolog: zdarzenie w Waszyngtonie bardziej pomoże Trumpowi niż mu zaszkodzi

Zdarzenie, do którego doszło na gali w Waszyngtonie bardziej pomoże Donaldowi Trumpowi niż mu zaszkodzi - ocenił w rozmowie z PAP politolog z Uniwersytetu Łódzkiego dr Jacek Reginia-Zacharski. Zwrócił uwagę, że do tej pory narracja administracji Trumpa w tej sprawie jest wyważona.Data dodania artykułu: 26.04.2026 18:15
Politolog: zdarzenie w Waszyngtonie bardziej pomoże Trumpowi niż mu zaszkodzi

Kryptowaluty bez kontroli? Ekspert bije na alarm: „ten rynek trzeba natychmiast ucywilizować”

To miał być rynek przyszłości – wolny, zdecentralizowany, odporny na błędy systemów bankowych. Tymczasem coraz częściej przypomina Dziki Zachód, gdzie szybciej niż technologia rozwija się ryzyko.Data dodania artykułu: 26.04.2026 18:08
Kryptowaluty bez kontroli? Ekspert bije na alarm: „ten rynek trzeba natychmiast ucywilizować”

Sejm zajmie się wnioskami o wotum nieufności wobec szefowych resortów klimatu oraz zdrowia

W najbliższy czwartek Sejm ma się zająć wnioskami o wotum nieufności wobec minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski oraz wobec minister zdrowia Jolanty Sobierańskiej-Grendy. Ich odwołania domaga się m.in. PiS. Szefowych MKiŚ i MZ broni premier Donald Tusk.Data dodania artykułu: 26.04.2026 17:46
Sejm zajmie się wnioskami o wotum nieufności wobec szefowych resortów klimatu oraz zdrowia
Reklama

Polecane

Czy nasz szpital zniknie z mapy? Jedna decyzja, która może zmienić wszystko w Tomaszowie

Czy nasz szpital zniknie z mapy? Jedna decyzja, która może zmienić wszystko w Tomaszowie

Działacze tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej i PiS z żenująca infantylnością publikują kolejne internetowe wpisy na temat tzw. konsolidacji tomaszowskiego szpitala. Dla nich to "szansa" dla pacjentów... ograniczenie dostępności usług medycznych. Lokalny poseł podrzuca kilka pism, jako kukułcze jajo, mając świadomość, że propozycja jaką serwuje, jest nie do zaakceptowania. Mówiąc wprost: niezły cwaniaczek, bo z jednej strony przypodoba się partyjnym liderom, co może skutkować dobrym miejscem w przyszłorocznych wyborach, z drugiej dolał paliwa do zardzewiałego politycznego baku. W sumie to dla niego nawet lepiej, by powiat pomysł odrzucił, bo będzie publikował kolejne rolki i wpisy w sieci, na temat, że ruszył na ratunek a źli radni i Starosta z jego pomocy skorzystać nie chcieli. Tyle, że... żadnej pomocy tu nie było, a jedynie typowa polityczna ściema. Nabór wniosków konsolidacyjnych ma trwać do 30 października. Za to przez ostatni rok koalicji KO-PiS w powiecie, gdzie w Radzie Powiatu za Zdrowie odpowiada Alicja Zwolak Plichta, udało się z rentownej placówki uczynić niemalże bankruta. na stronach internetowych nie znajdzie się żadnego wniosku w tym temacie. Zresztą niemal w żadnym innym równieżData dodania artykułu: Dzisiaj, 13:14 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 2
Czy nasz szpital zniknie z mapy? Jedna decyzja, która może zmienić wszystko w TomaszowieW poniedziałek 4 maja ruszają maturyDziś w kraju i na świecie – sobota, 2 majaLegia wyszarpała zwycięstwo w ostatniej sekundzie. Widzew znów bez punktów„Pijany radny i strzelba w szafie. Czy naprawdę nic się nie stało?”Baseny termalne wracają do planów Tomaszowa. Miasto wskazuje termin i zakres inwestycjiŁódzka Kolej Aglomeracyjna rozpoczyna sezon turystycznych wycieczek po regionieTomaszów ma swojego Kononowicza. Piotr Kucharski wydaje się marzyć, by...."nie było niczego"Po 27 latach odchodzi na emeryturę dyrektor PCPR w Tomaszowie MazowieckimDzieci w sieci szybciej niż myślisz. Social media zaczynają się już w podstawówceMuzycznie o rodzinie w Powiatowym Centrum Animacji SpołecznejSukces ma swoje imiona. Złota Czternastka II LO
Reklama
Reklama
Reklama
Pijany za kierownicą. Czy radnemu wolno więcej?

Pijany za kierownicą. Czy radnemu wolno więcej?

Leon K., radny Rady Powiatu Tomaszowskiego, prowadził samochód w stanie nietrzeźwości. Miał ponad promil alkoholu (nieoficjalnie 1,6 promila). Sąd warunkowo umorzył postępowanie. To decyzja, która musi budzić sprzeciw.
Czy nasz szpital zniknie z mapy? Jedna decyzja, która może zmienić wszystko w Tomaszowie

Czy nasz szpital zniknie z mapy? Jedna decyzja, która może zmienić wszystko w Tomaszowie

Działacze tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej i PiS z żenująca infantylnością publikują kolejne internetowe wpisy na temat tzw. konsolidacji tomaszowskiego szpitala. Dla nich to "szansa" dla pacjentów... ograniczenie dostępności usług medycznych. Lokalny poseł podrzuca kilka pism, jako kukułcze jajo, mając świadomość, że propozycja jaką serwuje, jest nie do zaakceptowania. Mówiąc wprost: niezły cwaniaczek, bo z jednej strony przypodoba się partyjnym liderom, co może skutkować dobrym miejscem w przyszłorocznych wyborach, z drugiej dolał paliwa do zardzewiałego politycznego baku. W sumie to dla niego nawet lepiej, by powiat pomysł odrzucił, bo będzie publikował kolejne rolki i wpisy w sieci, na temat, że ruszył na ratunek a źli radni i Starosta z jego pomocy skorzystać nie chcieli. Tyle, że... żadnej pomocy tu nie było, a jedynie typowa polityczna ściema. Nabór wniosków konsolidacyjnych ma trwać do 30 października. Za to przez ostatni rok koalicji KO-PiS w powiecie, gdzie w Radzie Powiatu za Zdrowie odpowiada Alicja Zwolak Plichta, udało się z rentownej placówki uczynić niemalże bankruta. na stronach internetowych nie znajdzie się żadnego wniosku w tym temacie. Zresztą niemal w żadnym innym również
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: kazTreść komentarza: jednak wpływ siary pomimo upływu tylu lat ma na nas mieszkańców jak widać brak samodzielnego myślenia.Źródło komentarza: Tomaszów ma swojego Kononowicza. Piotr Kucharski wydaje się marzyć, by...."nie było niczego"Autor komentarza: JaTreść komentarza: Jesteś chory z nienawiści do ludzi. W swojej wypowiedzi sam naruszasz prawo. Namierzając IP i ID komputera ocierasz się o łamanie prawa.Źródło komentarza: Pijany za kierownicą. Czy radnemu wolno więcej?Autor komentarza: ...)Treść komentarza: Leon K. opisywany w artykule według obowiązującego prawa jest "NIEWINNY"..czego się czepiacie niekaranego człowieka...ciekawe czy zadziała w tym przypadku doktryna..,póki jesteś i tak dalej i tak dalejŹródło komentarza: „Pijany radny i strzelba w szafie. Czy naprawdę nic się nie stało?”Autor komentarza: ...)Treść komentarza: póki jest na platformie to będą go bronić jak niepodległosć i kropka nawet w Tomaszowie MazŹródło komentarza: „Pijany radny i strzelba w szafie. Czy naprawdę nic się nie stało?”Autor komentarza: Komisja ZdrowiaTreść komentarza: A ten, z tą paczką, to na co jest inwalidą?Źródło komentarza: Dzień Inwalidy w powiecie tomaszowskim. Uroczystość z udziałem seniorów i władzAutor komentarza: Q BicaTreść komentarza: A może skupić się na motorsporcie? Gdyby np. powstał u nas tor dla Formuły 1. Na Błoniach byłyby Pit Stopy, a Ring okrążałby cały Tomaszów. To by była wizytuwka na cały świat ...Źródło komentarza: Baseny termalne wracają do planów Tomaszowa. Miasto wskazuje termin i zakres inwestycji
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 340

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 340

Cena: Do negocjacjiZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 340 w rozmiarze 120×200 cm w kolorze buk z płytą osłaniającą napęd łóżka. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk.Wyjątkowa propozycja wśród łóżek, zaprojektowana z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników o zwiększonej masie ciała. Wzmocniona konstrukcja, szersze leże oraz dostosowane do dużych obciążeń napędy, pozwalają na korzystanie z tego łóżka przez użytkowników o maksymalnej wadze do 215 kg. Z uwagi na ponadprzeciętne parametry techniczne, łóżko PB 340 przeznaczone jest szczególnie dla pacjentów bariatrycznych.DETALE PRODUKTU:1. Szerokość leża 100 i 120 cm4. Wytrzymałe, higieniczne leże2. Dopuszczalne obciążenie 250kg5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Nowoczesny napęd podnoszenia łóżka6. Osłona frontu (opcja)OPCJE:osłona frontu • zmiana długości i szerokości leżaPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze250 kgMaksymalna waga użytkownika215 kgRegulacja wysokości leża:od 30 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:218 × 112 (132) cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:109,8 (123,5) kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama