Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 14:02
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

NIK-czemny raport. Marcin Witko nie zgadza się na kary dla mieszkańców

Po raz kolejny tomaszowski magistrat odwiedzili inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli. Po sprawdzeniu działań związanych z powistomowskim składowiskiem odpadów zabrali się za analizy dotyczące gospodarki ściekowej. Raz jeszcze dokument końcowy jest niepochlebny dla miasta, ponieważ urzędnicy NIK uważają, że Prezydent powinien karać mieszkańców, którzy nie podłączyli się do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Marcin Witko nie kryjąc emocji ripostuje: samorząd nie jest od tego by karać ale by tworzyć mechanizmy zachęcające do budowy przyłączy i to właśnie od kilku lat robimy. Prezydent podkreśla, że mowa jest o osobach w podeszłym wieku, nisko uposażonych, których nie stać na kosztowne inwestycje.

Filar Programu Pilica

Dzisiaj już mało pamięta, że taki program pojawił się w połowie lat 90-tych. Najkrócej ujmując dotyczył on budowy sieci kanalizacyjnej w dolinie rzeki Pilicy. Problemem były nieczystości, które zasilały często Zalew Sulejowski, czego efekty można obserwować obecnie. Planowana opaska wokół Zalewu miała odprowadzać ścieki komunalne z okolicznych gmin do tomaszowskiej oczyszczalni ścieków. Pojawiła się więc konieczność przebudowy i unowocześnienia tego obiektu, który miasto przejęło od upadającego Wistomu (zbudowana w 1970 rou  - w początkowym okresie neutralizowała ok. 60% wytwarzanych w zakładzie ścieków). Instalacja budowana była z myślą o ściekach przemysłowych a więc nie do końca odpowiadała wymogom programu.

Przedsięwzięcie jakie planowano miało gigantyczne rozmiary, a źródłem jego finansowania miały być fundusze unijne przedakcesyjne. Sojusz Lewicy Demokratycznej rządzący w mieście i kraju jednak inwestycję "położył". Z miejskiej spółki wypompowano setki tysięcy złotych, jako wynagrodzenie tajemniczego inwestora zastępczego, którym była zarejestrowana w Warszawie spółka Frankopol. Firma pojawiała się w wielu miejscach, gdzie działacze SLD prowadzili podejrzane publiczne inwestycje. Między innymi w Radomsku przy planowanym wówczas nowym szpitalu powiatowym. Utracone fundusze unijne (na tamte czasy 40 milionów EURO)  i nieudana inwestycja były jednym z głównych tematów kolejnej kampanii wyborczej, po której prezydentem miasta został Mirosław Kukliński. 

Kukliński próbował...

... ale mu się nie udało. Przez cztery lata swojej kadencji Mirosław Kukliński próbował doprowadzić do modernizacji oczyszczalni ścieków. O budowie nowej sieci kanalizacyjnej właściwie nie było mowy, podobnie jak o tworzeniu porozumienia z gminą wiejska Tomaszów. Problemem były pieniądze. Mimo, że skala inwestycji miała być mniejsza niż planowano, to fundusze przedakcesyjne się już skończyły a nowych programów jeszcze nie było. Mimo to, nowy Prezes, Waldemar Dembowski przeprowadził tzw. małą modernizację. Dzięki niej jakość oczyszczonej wody znalazła się na bardzo wysokim poziomie. Równolegle miasto budowało kolejne kilometry sieci kanalizacyjnej, którą wprowadzano aportem do spółki. 

Udało się Zagozdonowi

Rafałowi Zagozdonowi udało się w końcu doprowadzić inwestycję do skutku. Obejmowała ona nie tylko modernizację powistomowskiej oczyszczani ale także (a może przede wszystkim) budowę dziesiątek kilometrów sieci kanalizacyjnej. Nowa miejska infrastruktura służy teraz blisko 2000 rodzin. 

O krok od nieszczęścia

Niewiele brakowało aby miasto utraciło z trudem pozyskane pieniądze. Wszystko przez opóźnienia w realizacji inwestycji. Ponadto realizacja Projektu  pn. „Modernizacja oczyszczalni ścieków i skanalizowanie części aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego” współfinansowana była ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Zawarta w 2013 r. umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zobowiązywała Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Maz. Spółka z o.o. do osiągnięcia określonego efektu ekologicznego, Najkrócej ujmując chodziło o liczbę przyłączonych gospodarstw domowych. To był pierwszy poważny problem, który napotkał kolejny Prezydenta miasta, a więc Marcin Witko. Projekt udało się zamknąć niejako "rzutem na taśmę". Było o krok od finansowego nieszczęścia. Co ono oznaczałoby dla miasta, nietrudno sobie wyobrazić. 

Kilka ważnych liczb

Jak podkreślał na dzisiejszej konferencji prasowej Marcin Witko przed rozpoczęciem projektu, realizowanego przez spółkę, dostęp do kanalizacji w Tomaszowie Mazowieckim miało niecałe 75% mieszkańców a nieczystości przenikające do gleby z nieszczelnych  szamb przyczyniały się do degradacji środowiska wpływając negatywnie na sąsiadujące z aglomeracją tomaszowską unikatowe przyrodniczo obszary.

Zrealizowany  projekt  umiejscowiony został w szczególnym dla ekosystemu terenie,  poprzecinanym gęstą siecią rzeczną, otoczony lasami  Puszczy Pilickiej i  sąsiaduje z obszarami chronionymi Natura 2000 jak Łąki Ciebłowickie czy też unikalny rezerwat przyrody Niebieskie Źródła. Realizacja projektu zwiększyła liczbę mieszkańców z dostępem do kanalizacji o ponad 15 500 osób tj. do 95 % a około 2300 szamb zostało zlikwidowanych.

W ramach Projektu przeprowadzono kompleksową rozbudowę i modernizację systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na terenie aglomeracji tomaszowskiej.

  • Budowa nowej sieci kanalizacyjnej o długości ok. 102 km;
  • Modernizacja istniejącej sieci sanitarnej o długości ok. 19 km;
  • Wymiana kolektora tłocznego  i budowa nowej przepompowni ścieków przy ul. Kępa
  • Modernizacja oczyszczalni ścieków przy ul. Henrykowskiej wraz z całkowitym rozwiązaniem problemów gospodarki osadowej.
  • Całkowity koszt największej w regionie inwestycji, wyniósł ponad 208 mln złotych, w tym kwota finansowego wsparcia ze środków unijnych to ponad 101 mln złotych.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Jak widać Tomaszów Mazowiecki do swojej inwestycji podszedł w sposób kompleksowy i chyba niespotykany w tamtym czasie w całym kraju. W zmodernizowanej oczyszczalni ścieków zastosowano też nowatorskie w skali kraju  rozwiązania, wszystkimi procesami technologicznymi zachodzącymi w reaktorach biologicznych steruje inteligentny układ nadrzędny, który dobiera optymalne czasy procesów chemicznych, dozuje ilości tlenu i koagulantów optymalizując osiągane efekty.

Władze miasta za każdym razem podkreślają, że mamy do czynienia z prawdziwym skokiem cywilizacyjnym. To nie tylko komfort mieszkańców ale również wypełnienie wymogów unijnych w zakresie ochrony środowiska a także uniknięcia  naliczania  kar za przekroczenie norm, które wpływałyby w sposób znaczący na wzrost opłat za odprowadzanie nieczystości.

Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej od kilku lat konsekwentnie prowadzi szereg działań promujących efekt ekologiczny, edukuje w zakresie racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi, ochrony wód przed zanieczyszczeniami oraz informuje o systemach ulg i preferencji, jakie przygotowano dla osób,  którzy zechcą się przyłączyć do kanalizacji.

Inspektorzy NIK nie dostrzegają faktów. 

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w ostatnim czasie kontrolę gospodarki ściekowej na terenie naszego miasta. Miała ona charakter planowy, co prawdopodobnie oznacza, że podobne inspekcje dokonywane są w innych miastach w Polsce. Raport nie jest korzystny dla miasta, co wywołuje oburzenie nie tylko Prezydenta Miasta ale całej rzeszy osób zaangażowanych w realizację projektu. 

Co właściwie zarzucają kontrolerzy? Uwagi dotyczą kilku punktów

  • Zapewnienia skutecznego funkcjonowania systemu monitorowania i nadzoru nad realizacją zadań z zakresu gospodarowania ściekami w Urzędzie, w tym prawidłowe, rzetelne opracowanie i przekazywanie udokumentowanych danych w zakresie sprawozdawczości w ramach KPOŚK oraz prowadzenie i aktualizowanie ewidencji danych o ilości ścieków i liczbie mieszkańców gminy korzystających z poszczególnych sposobów pozbywania się nieczystości ciekłych.
  • Zapewnienia rzetelnego bilansowania ilości ścieków zbieranych i przekazywanych do oczyszczania przez tabor asenizacyjny.
  • Prowadzenie kontroli częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków, egzekwowanie od właścicieli nieruchomości obowiązków udokumentowania w formie umowy korzystania z usług podmiotów opróżniających zbiorniki bezodpływowe oraz organizowanie opróżniania zbiorników bezodpływowych w przypadku zidentyfikowania faktu niezawarcia umowy.
  • Zapewnienie weryfikacji prawidłowości składanych do gminy sprawozdań z prowadzonej działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, wzywanie podmiotów składających niekompletne sprawozdania do ich uzupełnienia lub poprawienia.
  • Egzekwowania od właścicieli nieruchomości obowiązku podłączenia ich do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej.

 Co na to miasto?

- Najwyższa Izba Kontroli oceniła nas niezwykle krzywdząco. Nie zachowują c zasad obiektywizmu, rzetelności i bezstronności - mówi Marcin Witko, cytując dalej jeden z wniosków, jaki wysnuli kontrolerzy. 

w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami Najwyższa Izba Kontroli przedstawia wnioski m.in: egzekwowania od właścicieli nieruchomości obowiązku ich podłączania do istniejącej sieci kanalizacyjnej. 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.

Prezydent nie kryje zdenerwowania. Podkreśla, że chodzi tu o osoby najczęściej samotne, wiekowe, schorowane i o niskich dochodach. -Tak naprawdę w tym wniosku NIK zobowiązuje miasto aby tych ludzi karać. Kiedy takie postępowanie administracyjne zostanie wszczęte, może zakończyć się grzywną do 10 tysięcy złotych. Nigdy nie było i nie będzie mojej zgody na karanie mieszkańców. Choćbym miał ponosić z tego tytułu osobiste konsekwencje - dodaje też, że czasie pandemii nie ma możliwości kontrolowania czyjejkolwiek posesji. 

Marcin Witko przypomina również, że 1 grudnia 2019 r. ZGWK w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o.o. rozpoczął IV nabór wniosków o podłączenie budynków do kanalizacji sanitarnej w granicach administracyjnych Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki w ramach Programu Priorytetowego pn. „Wykonanie podłączeń kanalizacyjnych” realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.  W ramach tego Programu mieszkaniec może skorzystać z dofinansowania, w formie dotacji, na wykonanie jednego podłączenia budynku do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej w wysokości: do 70% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, którego jednostkowy koszt kwalifikowany efektu ekologicznego nie może przekroczyć kwoty 2.500,00 zł netto

Nabory

Ilość wykonanych podłączeń budynków do kanalizacji sanitarnej

RLM

Koszt całkowity zadania

Kwota dotacji z WFOŚiGW

I

704

2369

2.106.432,54 zł

1.011.819,00 zł

II

320

988

1.035.737,18 zł

490.081,64 zł

III

83

228

205.845,42 zł

83.677,00 zł

IV

25

79

139.540,06 zł

56.961,00 zł

RAZEM

1132

3664

3 487 555,20 zł

1 642 538,64 zł

 

Tomaszowski magistrat złożył wyjaśnienia do każdego z pozostałych wymienionych zastrzeżeń. Prezydent przypomina inspektorom NIK, że przepisy prawa nie konkretyzują ani nie charakteryzują w żaden sposób ani metody pozyskiwania danych, ich zakresu, ani sposobu ich weryfikacji na etapie tworzenia sprawozdania, nie obligują także do posiadania dokumentacji ze wskazaniem szczegółowych sposobów wyliczenia danych wielkości czy posiadania wszystkich zestawień danych. Podczas dokonywanej kontroli, jak również w samym protokole zespół kontrolny nie wskazał obowiązującego przepisu prawa, obowiązującej w tym zakresie jakiejkolwiek wykładni, lub wytycznych w tym zakresie. Należy więc uznać, iż ustawodawca pozostawił te kwestie do oceny i praktyki jednostek samorządu terytorialnego, które samodzielnie uznają jaki zakres i charakter informacji jest im niezbędny do opracowania danych, w jaki sposób będą je pozyskiwać i wykorzystywać.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

W naszej ocenie sporządzenie poprawnego, zweryfikowanego i zaakceptowanego przez wszystkie podmioty sprawozdania w zakresie realizacji KPOŚK jest wystarczające dla oceny prawidłowej i rzetelnej realizacji zadań z gospodarki ściekowej. To organ samorządu ma kompetencje w zakresie sposobu kształtowania kompetencji i zadań poszczególnych uczestników aglomeracji i nawet jeśli nie wpisuje się to w wizję zespołu kontrolnego, nie oznacza automatycznie, iż jest to system niewłaściwy czy niewydolny. To przepisy prawa wyznaczają granice uprawnień i obowiązków jednostek samorządu terytorialnego, nie zaś oczekiwania zespołu kontrolnego. Ponadto zwracam uwagę, iż jednostka kontrolowana nie ma wspływu na błędy czy nieprawidłowości systemowe zarządzane i tworzone przez inne jednostki np. zespoły i zbiory danych z których korzysta.

- czytamy w odpowiedzi skierowanej do NIK. 

Odnośnie kontroli częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków Prezydent zwraca uwagę na przeprowadzoną w 2019 roku, inwentaryzację zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe i przydomowe oczyszczalnie ścieków na terenie miasta.  W jej ramach została opracowana ankieta inwentaryzacyjna, która była dostępna dla mieszkańców miasta

Pracownicy Urzędu Miasta weryfikują na bieżąco prawidłowość danych zwartych w sprawozdaniach kwartalnych składanych przez podmioty prowadzące działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych

Marcin Witko przypomniał też wyniki kontroli składowiska odpadów, które miały się nijak do ekspertyz przygotowanych przez specjalistów. 

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkanka 19.06.2021 19:19
Pan Prezydent nie będzie nikogo karał za to, że nie przyłącza się do kanalizacji pomimo, że ma możliwość i dodaje też, że w czasie pandemii nie ma możliwości kontrolowania czyjejkolwiek posesji. A kilka dni wcześniej na tym samym portalu przeczytałam, że urzędnicy miejscy zaczynają kontrolować czy mieszkańcy, którzy korzystają z ulgi za kompostownik (3 zł od gospodarstwa) faktycznie mają kompostowniki. To jak to jest z tym kontrolowaniem posesji w czasie pandemii? Czy może Pan Prezydent nie ogarnia co robią jego pracownicy?

Czyżby 19.06.2021 12:56
Niemcy za nasze pieniądze chcą sobie zapewnić warunki do życia w naszym kraju? Wg. prasy coraz więcej osobników tej nacji kupuje mieszkania w Polsce.

Ajdejano 18.06.2021 17:19
ci troje wpisowicze poniżej: czy wy w ogóle przeczytaliście ten materiał powyżej ?! Myślę, że chyba - nie. Złapaliście w przelocie dwa, trzy fragmenty i to wszystko. I właśnie dlatego, pier.... - jak potłuczeni. Zupełnie nie na temat. Ja myślę, że ten raport NIK-u, to zwykła nagonka na prawicowy samorząd jednego z polskich miast, czyli na nasze miasto. Mogę podać przykłady wielu innych polskich miast (np. z Warszawą na czele), gdzie rządzą tzw. "światli europejscy", którzy ponoszą ciągłe klęski. Ten z metra cięty z NIK-u z pewnością pokaże temu z PiS-u, kto tutaj rządzi...

JK 18.06.2021 21:41
nie ma jak lokalny mądrala (taki tomaszowski sasin) znawca wszelkich tematów i pewnie do tego praktykujący katolik zabierze głos.

Ajdejano 19.06.2021 11:02
Janku-Leszku Kud. Po co ta złośliwość?! Jak to napisałeś, zrobiło Ci się lepiej ?

Ajdejano 21.06.2021 17:37
Janek: jednak nie potrafisz wznieść się ponad uliczny afisz. Jak juz chciałeś mnie pognębić (co mam w wielkiej d...), to mogłeś chociaż z dużej litery napisać tego Sasina. PS. Tak komuna, jednak głęboko siedzi...... Zasłużona mamusia - co ???

pracownikszpitala 18.06.2021 13:14
Artykuł sponsorowany celem pokazania jak wspaniale działa UM Jestem mieszkanką otuliny rezerwatu Niebieskie Źródła świeżo po rozmowie mieszkańców ul. Utrata, Smardzewicka i Żródlana z przedstawicielami UM w sprawie dróg a przy okazji kanalizacji. Chcę aby P. Prezydent wiedział ,że nie ma w/g tych państwa szans na kanalizację ani na drogę .W tej sprawie osobiście złożyłam kilka pism w tych sprawach. Nigdy nie uzyskałam odpowiedzi ze strony UM. Dodatkowo w tej okolicy mimo braku kanalizacji funkcjonuje knajpa, do której w ostatnich dniach jest totalny nalot. Nie liczę na nic pisząc ten wpis bo jestem przekonana , że poza gadaniem nic się nie robi. Ale może ktoś przeczyta , że to całkiem inaczej wygląda.

***** *** 18.06.2021 10:29
To samo było z MZK na początku lina nr 1, 8, 9 i inne miały po kilkadziesiąt kursów dziennie teraz ostało się po kilka a 9 praktycznie zlikwidowano ! Tu urząd ma farta bo nie musi do IZ raportować ze wskaźników po zakończeniu inwestycji. Urząd praktycznie wykiwał IZ ale kasę do miasta finalnie ściągnął. Ocena dwuznaczna - kasa do miasta wpadła ale instytucję dofinasowywującą okiwano - miszkańców w sumie też !

wnuk 18.06.2021 14:03
Dziadek zrobisz to ze sześciąkątnymi - spróbój..

wnusiu 19.06.2021 22:32
Dostałeś ode mnie kasę na Dzień Dziecka? To powinieneś kupić sobie Słownik Języka Polskiego.

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama