Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 19:38
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Smog nas zabija. W Tomaszowie z trudem się oddycha

Coraz częściej czytelnicy naszego portalu przysyłają nam screeny pokazujące dane ze wskaźników mierzących jakość powietrza zainstalowanych w naszym mieście. Nie ma dnia, by nie dotarł do nas kolejny mail w tej sprawie. Sami też na bieżąco monitorujemy sytuację i przyznać należy, że budzi ona przerażenie. Niestety nikt nie prowadzi u nas statystyk dotyczących zgonów, których powodem byłyby zanieczyszczenia. Dokonując analizy, można opierać się jedynie na ogólnych statystykach dotyczących długości życia oraz umieralności mieszkańców na danym terenie. Tomaszów Mazowiecki nie wypada w nich korzystnie. Dyskusja na temat smogu wraca z każdym kolejnym sezonem grzewczym. Trudno oprzeć się wrażeniu, że mimo licznych działań podejmowanych przez miasto, jak rozbudowa sieci ciepłowniczej, ekologiczny transport zbiorowy, czy dotacje do wymiany pieców, sytuacja nie poprawia się a wręcz pogarsza. Wiele osób poszukuje winnych i wskazuje n magistrat, lub samych mieszkańców, którzy spalają w swoich piecach wszystko, co tylko można do nich wrzucić.

Przez wiele lat wskazywano, że najlepszym sposobem na walkę ze smogiem jest przyłączanie mieszkań do ciepła systemowego. Wydawać by się mogło, że w pierwszej kolejności powinny do niego zostać podłączone miejskie kamienice. Szczególnie te zlokalizowane w zwartej zabudowie w centrum miasta, gdzie brak jest naturalnych "kanałów wentylacyjnych". Jednak unikano w  nich tego rodzaju dosyć kosztowych inwestycji. Głównym powodem byli oczywiście lokatorzy masowo nie opłacający czynszów. TTBS musiałby wziąć na siebie egzekucję kolejnych (często nieściągalnych) należności.  Dla spółki mogłoby to oznaczać katastrofę finansową. Jak pokazuje doświadczenie groźba eksmisji dla dłużników jest nie straszna. Kolejna przyczyna jest taka, że miejskie ciepło wcale nie jest tanie, a przy starych, nieocieplonych,  budynkach, gdzie występują duże straty ciepła mogłoby w sposób drastyczny zwiększyć koszty utrzymania mieszkań. 

Mimo to Zakład Gospodarki Ciepłowniczej inwestował w ostatnich 5-6 latach w rozbudowę sieci grzewczej. Według danych zawartych w odpowiedzi na interpelację radnych, nowe sieci powstały w ulicach: Akacjowej, Zagajnikowej, Niecałej, Czołgistów, Ciepłej, Smugowej, Dywanowej, Przędzalnianej, Bema, Fabrycznej. Przyłączono do nich ponad 100 nieruchomości, w tym budynki o charakterze wielorodzinnym oraz użytku publicznego np. Galerię Tomaszów. Ponadto zmodernizowano też sieć w ul. Wandy Panfil, Sterlinga, Sikorskiego, Mazowieckiej, Św. Antoniego. 

Największym problemem jest jednak cena systemowego ciepła oraz fakt, że jego wytwarzanie oparte jest na spalaniu węgla, którego koszt rośnie. Zakład Gospodarki Ciepłowniczej podaje średnie ceny węgla, w jakich dokonywał zakupów w okresie ostatnich 5 lat. W 2016 roku płacono 306,04 zł/Mg, w roku 2020 było to blisko 386 zł/Mg. W tym samym czasie koszty produkcji energii cieplnej wzrosły z 17.255 tys. zł do 26.725 tys. zł. Jakie będą one  za rok 2021 dowiemy się wkrótce, ale biorąc pod uwagę wzrost cen, o którym ZGC poinformował swoich odbiorców przed świętami, wzrost będzie znaczący i sięgnie zapewne 40%. 

Największym problemem są jednak uprawnienia emisyjne. W swoim założeniu miały one ograniczać tzw. niską emisję CO2 i wpływać pozytywnie na jakość powietrza. W efekcie stały się narzędziem manipulacji finansowych, które najmocniej uderzyły w finalnych odbiorców ciepła. Według danych ZGC średnia cena zakupu uprawnień emisyjnych w 2016 roku wynosiła 26,94 zł. W roku bieżącym było to 186,36 zł. Nie oznacza to jednak, że taka jest aktualna ich wartość, bo na dzień dzisiejszy jest to 76 EURO, czyli po kursie NBP 349 zł. 

Na zakup emisji spółka wydawała w roku 2016 tylko 404 tysiące złotych. Po średnich cenach tego roku będzie to prawie 7 milionów złotych. Jednak według aktualnych cen koszt ten przekroczy zapewne 15 milionów. Te koszt mają jak widać ogromny wpływ na ceny, jakie musza płacić mieszkańcy. Stanowią blisko połowę wszystkich kosztów spółki ogółem. 

ZGC dokonując zakupu uprawnień zmuszony jest każdorazowo do aktualizacji cenników, które podlegają zatwierdzeniu przez Urząd Regulacji Energetyki. Do kalkulacji przyjmuje się średnią cenę uprawnień z ostatnich 60 notowań. 

Do niedawna w Tomaszowie Mazowieckim płaciliśmy stosunkowo niskie opłaty za ciepło systemowe. Za każdego gigadżula było to 36,49 zł. Były to jedne z niższych stawek w województwie łódzkim (według informacji rozesłanej przez SM Przodownik w grudniu br. Od 1 stycznia będzie to 59,47

 

 

Węglowe opłaty emisyjne (eng. carbon pricing) to ekonomiczna metoda ograniczania skutków globalnego ocieplenia przez kary finansowe. Opłaty są uzależniane od ilości wyemitowanych gazów cieplarnianych, aby zachęcić zanieczyszczające kraje i podmioty do ograniczenia spalania paliw kopalnych (węgla, ropy naftowej i gazu) które ma negatywny wpływ na globalne ocieplenie. Metoda ta jest powszechnie uznawana i uważana za wydajną. Wyceny emisji dwutlenku węgla mają na celu rozwiązanie ekonomicznego problemu polegającego na tym, że emisje CO2 i innych gazów cieplarnianych (GHG, eng. greenhouse gasses) są negatywnym efektem zewnętrznym który nie jest kwotowany na żadnym rynku, tj. żaden byt ekonomiczny nie pobiera za niego opłat. Opłaty emisyjne dwutlenku węgla przyjmują zazwyczaj formę podatku węglowego lub handlu emisjami dwutlenku węgla, czyli wymogu zakupu uprawnień do emisji

W rozwiązaniach opartych na systemie kontraktów na emisje ciało regulujące ustanawia limit emisji, na przykład 1000 tCO2 rocznie. Następnie, przyznaje uprawnienia zainteresowanym stronom w politycznie lub administracyjnie określony sposób, albo sprzedaje je na aukcji temu, kto zaoferuje najwyższą cenę. Po rozdaniu pozwoleń, można nimi handlować prywatnie. Emitentom bez wymaganych uprawnień grozi kara, która kosztowałaby więcej niż zakup zezwoleń. Emisje są teoretycznie ograniczone do określonego limitu. Niski limit będzie skutkował ograniczoną ilością dostępnych pozwoleń, a także ich wysoką ceną.

Prezes URE Rafał Gawin podkreśla, że czynniki wzrostu taryf na ciepło są bardzo podobne do tych na rynku energii elektrycznej. "Tam, gdzie paliwem jest węgiel, głównymi determinantami wzrostu cen ciepła są drastyczne wzrosty kosztów uprawnień do emisji CO2 i samego paliwa, czyli węgla. Tam gdzie paliwem jest gaz, głównym czynnikiem są natomiast wzrosty ceny gazu. Jednak przedsiębiorstw ciepłowniczych są w całym kraju setki i są one bardzo zróżnicowane, co oznacza, że lokalnie taryfy mogą się znacząco różnić" - Regulacje dotyczące taryf są różne dla ciepłowni i elektrociepłowni. Ciepłownie mogą występować o zmianę taryfy w trakcie jej obowiązywania, np. w przypadku wzrostu cen węgla. Natomiast w przypadku elektrociepłowni, gdzie produkcja ciepła odbywa się w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej (kogeneracja) stosowany jest tzw. model uproszczony, gdzie pod uwagę brane są tzw. ceny wskaźnikowe, wyznaczane przez Prezesa URE raz w roku i publikowane zawsze do końca marca. Elektrociepłownia nie może wnioskować o zmianę taryfy w trakcie jej obowiązywania. To między innymi może być powodem, dla którego w niektórych miejscach w Polsce cen ciepła jeszcze nie podniesiono i mogą różnić się od cen tomaszowskich. W marcu 2022 r. URE skalkuluje nowe ceny wskaźnikowe, które będą odzwierciedlały obecną sytuację. Zatem dla elektrociepłowni należy się spodziewać korekt taryf w górę, począwszy od kwietnia przyszłego roku  

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ja 03.01.2022 23:04
To może miasto zainwestuje w StopSmog. Taniej nie będzie jak ludzie grzejący gazem czy pompa ciepła zaczną składać wnioski do sądu przeciwko miastu i innym trucicielom.

Bea 26.09.2022 14:50
CZyli Tobie? autko nie kopci ?

WuPe 01.01.2022 00:56
Wydaje mi się, że wzorem innych miast i krajów powinniśmy wyjąć czujki z kominów? Problem zniknie. Tylko lobby piecowe nie zarobi na cebulaczkach...

Nie jestem robotę 29.12.2021 21:54
Dzieje się tak m.in. dlatego, że PiS zamiast inwestować w wymianę kopciuchów oraz chociażby elektrownie atomowe lub OŹE to woli rozdawać sprzedajnemu narodowi po ~ 120 Euro miesięcznie. Wyborcy PiS, ale i inni nie widzący problemu w programach socjalnych to osoby podobne do Kubusia Puchatka - istotki o bardzo, bardzo, bardzo małym rozumku. Gdyby to ode mnie zależało to pozbawiłbym was praw wyborczych - dożywotnio.

qq 30.12.2021 11:05
Normy emisyjne, które przyjął od UE rząd Ewy Kopacz.

Diabeł 31.12.2021 03:18
Emigruj do Białorusi lub Rosji ze swoim podejściem do demokracji.

W Norwegii tez PiS 03.01.2022 05:21
Krece sie teraz troche za sprawa tej Tesli wokol Norwegii - te zrodla ktore rozumiem, bo norweskiego oczywiscie nie znam. Ale duze gazety. Spojrzcie jakie sa tam podwyzki cen energii... Kraj na ropie siedzacy i coraz bardziej od OZE zielony...

Bezmuzgu 29.12.2021 09:57
Głupie miasto bardzo głupie , namontowali czujników jak głupki zaraz pozwy się do SP posypią o choroby i zgony a i unia na tak dobrze zmontowanej sieci czujników kar dowali lub restrykcji !

M 31.12.2021 03:22
Ty jak masz gorączkę to tłuczesz termometr ? Czy się leczysz ? Trzeba zlikwidować smog a nie czujniki które go wykazują, Bezmózgu.

xxx 03.01.2022 08:47
ale tempertury z pod pachy nie wysyłasz w świat a dzne z czujników idą w świat i nam dowalają opłat i robimy sobie antyreklamę jak h.................j

M 06.01.2022 22:59
jakie opłaty ci za smog wystawiają w UE ? Następny inteligent co nie odróżnia emisji gazów cieplarnianych od smogu.

AW 28.12.2021 18:51
Walka ze smogiem to tylko slogany... Mam domek jednorodzinny... ogrzewam gazem, ale mam też starego "kopciucha"... Podłączenie do ciepła systemowego kolosalna kwota na wstępie i opłaty wyższe niż przy ogrzewaniu gazowym...Pompa ciepła - koszty ogromne - i nie zdarzą sie zamortyzować przed wymianą na kolejną.. Wszystkie dotacje są niezbyt wysokie i uwarunkowane likwidacją starego pieca... Wiele osób obawia się likwidacji starego pieca - na zasadzie a co bedzie jak braknie gazu, pradu, czy pieniędzy na zapłacenie rachunków za prąd czy gaz... wtedy przyda się także kopciuch

@AW 30.12.2021 11:03
Bo wyniosłeś się z bloków lub kamienicy TTBSu (czasem nawet po cichu, by opuszczone nieswoje mieszkanie podnajmować, udając, że się w nim mieszka), wyniosłeś się mimo, że de facto nie było Cię na to stać. Dominowała mentalność, że jak mam kawałek ziemi to stawiam co chce i bez znaczenia czy zatruwam – już przecież nie tylko środowisko bo i ścieki spuszczacie poprzewiercanym szambem prosto do gleby by było taniej – ale i okolicznych sąsiadów. Dużo się narzekało jeszcze parę lat temu na budowy chlewni czy większych kurników kilometr dwa od domów, ale to jednak tylko fetor. Różnie zresztą znoszony, ludzie na Dzieci Polskich żyli w smrodzie przez lata wielu dożywa 80-90 lat. A w waszym przypadku, to jest po prostu duszenie ludzi. Masz jeszcze chyba dwa lata na ten proceder, już teraz nielegalny ale wybiórczo kontrolowany, potem zabólisz większa karę dwa trzy–razy w roku odechce Ci się w ten sposób oszczędzać. Skoro mozna było za przekraczanie norm skażenia zamknąć ludziom Wistom – największy zakład przemysłowy w historii miasta, to co domki będą teraz decydować? No nie. I to karani będziecie nie za PiS, ale lyberalna władza będzie was karać – bo lubią temat smogu. Ci którzy prawo stanowią mieszkają w wygodnych mieszkaniach na osiedlach grodzonych na Kabatach, ewentualnie w domklach już teraz zero emisyjnych. Podczas kampanii to nie jest główny temat, więc tak będzie. Będzie was karać PO rządzące samo po przejęciu częściu lewicy, której smog dadzą jako ochłap w negocjacjach koalicyjnych. W Niemczech umowa koalicyjna dyskutowana jest przez bity miesiąc, w Polsce to będzie kilka nocy, może weekend zakrapiany wódą gdzieś pod Warszawą. Szykuj się na koszty od nieludzkich niePiSowskich panów.

lp 28.12.2021 18:34
to naprawde nie patryjotyczne pisać o takich sprawach. Fuj, wstydzcie sie

piecuch 28.12.2021 17:46
po podwyżkach będą wszyscy butami palić w piecach, Na Popiełuszki wieczorami ciągnie miła woń gumy i plastiku palonego

Kaziek 30.12.2021 11:45
Nie kwacz, my se damy rade z kopciuchami a wam w blokach tak dołożą opłat że będziecie do nas przychodzić po żywność która nam zostanie. Słuchy idą że czynsz blokorzom znacząco poszybuje w górę!

Halina 31.12.2021 11:47
Czynsze wzrosną ale Kaczyński obiecał dopłaty do nich kilkuset złotowe. A ci co mają piece węglowe dostaną figę.

Sila zlego na jednego 03.01.2022 05:39
Ceny za energie wzroslyby czy rzadziloby PiS czy PO. W wielu krajach wzrastaja. Ludzie ktorzy dostaja 500+ czy te dodatkowe emerytury nadal, lacznie z kosztami inflacji sa na gigantycznym plusie w swoich budzetach domowych. O przegraniej PiSu nie zdacyduje sytuacja materialna wyborcow, a zwyczajne zuzycie sie ekipy rzadzacej. W UK to byly 3 kadencje, w Polsce dwie. Naturalny cykl w demokracji. Personalne wtopy, masa krytyki z ktorej zawsze cos pozostaje w glowach, niefortunne wizerunkowo gesty jak fuck Lichockiej. Nadzuczajna wyborczo jest jedynie pandemia. Tylko ona. No ale rzeczywiscie moze miec wplyw. Dla mnie wazne jest co innego. Co w przyszlosci zostanie z tego socjalu ktory PiS wyrąbał? Pod jakimkolwiek szyldem.

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama