Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 19:36
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Tomaszów wkracza w nową erę

Tomaszów Mazowiecki pozyskał prawie 16 milionów złotych z tzw. funduszy norweskich. Pieniądze, które trafią do miasta, przeznaczone zostaną na szereg inwestycji, takich chociażby, jak rewitalizacja Parku im. Solidarności, czyli miejsca, z którym wiążą swoje pozytywne wspomnienia, niemal wszyscy tomaszowianie. Kto z nas przynajmniej razy, nie był tu na koncercie, czy innej imprezie. Nie to jest jednak najważniejsze. Trzeba przyznać, że po raz pierwszy w naszym mieście, urzędnicy przygotowujący projekt podeszli w sposób nowoczesny i kompleksowy do analizy uwarunkowań obejmując nią nie tylko trendy gospodarcze ale i społeczne, w tym demograficzne. W wyniku wielomiesięcznych prac powstała wizja miasta na miarę XXI wieku. Zapomnijcie o "betonozie". Miasto zmieni się nie do poznania. Środki norweskie sfinansują tylko część zadań.  Władze miasta starają się pozyskiwać środki także z innych źródeł i robią to skutecznie. To w dużej mierze zasługa fachowców, zatrudnionych w naszym Urzędzie Miasta. Wczoraj w tomaszowskim magistracie zainaugurowano realizację projektu. Czego możemy oczekiwać w niedalekiej przyszłości? 

Prezydent Marcin Witko podkreślał wczoraj, że polskie samorządy mogą rozwijać się dzięki pozyskiwanym ze źródeł zewnętrznych środkom finansowym. Większość z nich pochodzi obecnie z programów rządowych. Z niecierpliwością oczekiwane są też pieniądze z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. - Cieszymy się wszyscy z inwestycji w naszych samorządach. Tomaszów Mazowiecki został oceniony pozytywnie i pozyskał w ramach funduszy norweskich ok. 16 milionów złotych - mówił i przypomniał równocześnie, że Norwegia nie będąca członkiem Unii Europejskiej, płaci w ten sposób za dostęp do europejskich rynków zbytu. - Na podstawie umowy, Norwegia ma obowiązek wspierać te kraje, gdzie dochód jest niższy niż 90% dochodu średniego w UE. Dofinansowane są nie tylko tzw. twarde inwestycje ale przede wszystkim inwestycje o charakterze społecznym. Cieszymy się nie tylko z pozyskanych pieniędzy, ale też z tego, że przygotowując wniosek mogliśmy skorzystać z tych wszystkich instrumentów, by możliwe było opracowanie diagnozy miasta, będącej podstawą do opracowania strategii rozwoju miasta na przyszłość. Diagnoza pokazuje nie tylko słabe strony ale również nasze atuty. 

Projekt, z którym miasto właśnie rusza nieprzypadkowo nazwano „Tomaszów Mazowiecki - arena pozytywnej energii: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim”. Marcin Witko nie ma wątpliwości, że na realizacji programu skorzystają najbardziej mieszkańcy. Ma on ułatwić im codzienne życie. Kontynuowana zostanie cyfryzacja miasta, likwidacja barier architektonicznych, - Adresatem są też Ci słabsi, z niepełnosprawnością, borykający się z trudnościami. To bardzo ważna cecha projektu opartego o fundusze norweskie. Zrewitalizujemy też kolejną przestrzeń zieloną. Norwegowie przywiązują do ekologii bardzo dużą wagę. Mowa o Muszli Koncertowej i Parku Solidarność. Tomaszów Mazowiecki stawia na to, by mieszkańcy mogli dobrze  żyć. Jak pomyślimy o tym, jak dużo mamy takich miejsc zielonych i jak wiele z nich udało nam się przywrócić do użytku, wiemy,  że mieszkamy w wyjątkowym miejscu. Ale fundusze norweskie to nie wszystko, za chwilę ruszamy do realizacji olbrzymiej inwestycji wymiany oświetlenie w całym mieście. W najbliższych latach będzie działo się dużo dobrego w naszym mieście. 

Nie było łatwo

- Droga, jaką przeszliśmy aż do podpisania umowy, była bardzo długa. Był to proces kilkunastomiesięczny. Opierał się on na diagnozie miasta, a więc na tym, co konkurencyjne, ważne lub stanowi nasz deficyt i powinno budzić zaniepokojenie. Proces analizy pozwolił nam je zidentyfikować i przygotować narzędzia do ich minimalizowania W opracowaniu programu aktywny udział brali mieszkańcy miasta, przedstawiciele organizacji społecznych, przedsiębiorcy - wyjaśniał dyrektor Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Klimatu, Adam Koziełek. 

Wszystko zaczęło się w 2019 roku w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju 255 miast z całej Polski zostało zaproszonych do składania wniosków do Programu ROZWÓJ LOKALNY. Spośród 213 złożonych aplikacji 54 miasta przeszły do etapu II. Wśród nich bardzo dobrze oceniony Tomaszów Mazowiecki  Od 18 stycznia do 30 października 2020 roku trwały intensywne prace nad przygotowaniem dokumentacji projektowej

 W przygotowanie projektu aktywnie włączyli się mieszkańcy naszego miasta poprzez udział w: badaniach ankietowych, warsztatach, wywiadach, spotkaniach, konsultacjach  itd. Ogółem tworzenie projektu wsparło ponad 1.500 osób.   W Tomaszowie była to aktywność obywatelska na poziomie dotąd nie spotykanym. 

Program Rozwój lokalny miał odpowiedzieć na zapotrzebowanie dotyczące utraty funkcji w miastach, które borykają się z problemami gospodarczymi, społecznymi i demograficznymi. Właśnie demografia najmocniej przewija się w przygotowanym programie - wyjaśniał Koziełek 

 

 

- Wprowadziliśmy nowy element o nazwie spacer badawczy. W towarzystwie osób ze szczególnymi potrzebami, przeszliśmy się po mieście. Sprawdzaliśmy, jakie są potrzeby, problemy. Jest to nowa i bardzo efektywna metoda, która pokazuje nam, otoczenie takim, jakim jest naprawdę, a nie zza ekranu komputerowego - dodaje Małgorzata Śmiechowicz

 

ARENA AKTYWNOŚCI, ARENA MOŻLIWOŚCI

- Tomaszów ma niski stopień wykorzystania kapitału społecznego. Z naszych analiz wynika, że Tomaszów wykorzystując swój kapitał może rozwijać się bardzo prężnie. Musimy jednak wytypować obszary, które wymagać będą naszej interwencji. Warto zauważyć, że zaplanowane przez nas działania się wzajemnie przenikają. Zadania inwestycyjne posiadają swój aspekt społeczny. Wśród działań społecznych pojawiają się wyznaczniki dla działań inwestycyjnych. Staraliśmy się, aby były one komplementarne - podkreśla Adam Koziełek i wyjaśnia genezę nazwy zespołu działań, wskazując, że Arena Lodowa stanowi obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Tomaszowa Mazowieckiego. 

 

 

W dążeniu do realizacji wizji miasta wyznaczono kierunki rozwoju w wymiarze instytucjonalnym i lokalnym, a naszym celem nadrzędnym jest stworzenie miasta gotowego na rozwój i wrażliwego na potrzeby mieszkańców.

- podkreślają władze Tomaszowa Mazowieckiego, dla których kluczowym słowem jest "rozwój" oparty o partycypację mieszkańców w zarządzaniu miastem. W lipcu podpisano umowę dotyczącą funduszy norweskich. Początkowo miasto wskazywało na szersze spektrum zadań inwestycyjnych. Ze względu na większa liczbę beneficjentów, należało jednak część programu zmodyfikować. Nie oznacza to jednak z rezygnacji z ich realizacji. O środki trzeba będzie postarać się gdzieś indziej. Najlepszym przykładem na to, że można robić to skutecznie jest wspomniana wcześniej wymiana oświetlenia. 

 

 

Nowoczesny magistrat, przyjazny dla mieszkańców 

Projekt zakłada podniesienie standardów zarządzania w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim i jednostkach podległych poprzez wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i sprzętowych, nowoczesnego oprogramowania do obsługi usług specjalistycznych oraz  rozwiązań służących poprawie efektywności funkcjonowania Urzędu Miasta i jednostek podległych. Pozwoli to na tworzenie warunków dla współzarządzania, dzielenia się wiedzą oraz rozwijania partnerstw międzysektorowych i współpracy sieciowej, w tym promocja dobrych praktyk wśród jednostek samorządu terytorialnego

URZĄDzamy , czyli podniesienie standardów dostępności w obiektach użyteczności publicznej i przestrzeni miejskiej poprzez znoszenie barier architektonicznych i komunikacyjnych, a co z za tym idzie podniesienie standardów obsługi.

Powstanie nowoczesna serwerownia, która będzie służyła do obsługi nowych systemów komputerowych, wdrażanych w ramach projektu. Powstanie również nowa sieć światłowodowa, która posłuży do wdrożenia jednolitego systemu zarządzania w jednostkach miejskich. Ta siecią planujemy połączyć wszystkie instytucje miejskie. Nowy sprzęt komputerowy posłuży między innymi do obsługi procesów urbanistycznych - wyjaśnia Małgorzata Śmiechowicz. 

 

Chciałbym podkreślić, że nie traktujemy urzędu miasta jako jednej instytucji miejskiej. Instytucja to wszystkie jednostki miejskie - dodaje Koziełek. 

Łączy nas rzeka  - Hrabski Ogród

 To chyba najbardziej interesuje naszych czytelników. Obejmuje odtworzenie walorów środowiskowych, architektonicznych i historycznych Parku Miejskiego „Solidarność” i parku przypałacowego – „Hrabski Ogród”

- Tomaszów, to miasto położone w otoczeniu pięciu rzek, o czym często zapominamy. W ramach zadania Łączy nas rzeka mamy do czynienia z trzema działaniami. Chcemy aby park miejski odzyskał swój blask i wrócił do tomaszowian. Dlatego pierwszym i najważniejszym elementem będzie otworzenie muszli koncertowej. Miejsca, które było bardzo charakterystyczne, ale które naruszył mocno "ząb czasu" i musiało być wyburzone. Chcemy, by znów odbywały się tu koncerty. Kolejnym punktem będzie o nowoczesne oświetlenie, monitoring, poprawie ciągów pieszych, ławeczkach - wyjaśnia Adam Koziełek, dyrektor Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Klimatu w tomaszowskim magistracie.

Miasto zamierza też poprawić jakości komunikacji pieszo – rowerowej poprzez wytyczenie szlaku turystycznego na odcinku Skansen Rzeki Pilicy – Zalew Sulejowski oraz udostępnić walory turystyczne  poprzez udrożnienie kajakowego szlaku turystycznego na rzece Pilicy na odcinku Zalew Sulejowski – Tomaszowska Przystań nad Pilicą.

Poprawa świadomości ekologicznej mieszkańców miasta poprzez opracowanie i realizację kompleksowego programu edukacji ekologicznej EKOpozytywny Tomaszów, to kolejny element programu. Realizowany będzie poprzez organizację autorskich zajęć edukacyjnych w przedszkolach i szkołach podstawowych, orz proekologiczną kampanię społeczną skierowaną do mieszkańców miasta.

 

 

Co jeszcze?

Wcale nie mało.  Czeka nas opracowanie „Programu wsparcia seniorów „TOMASZÓW DLA SENIORÓW”, oraz wdrożenie działań prozdrowotnych dla najstarszych mieszkańców miasta, a także organizacja działań aktywizujących tomaszowskich seniorów, poprzez min. coroczne uroczyste obchody Dnia Seniora, cykliczną organizację Spartakiady Zdrowia dla Seniorów. Ma być to odpowiedzią na wyzwania demograficzne. 26 procent tomaszowian, to obecnie osoby w wielu poprodukcyjnym. 

Program zakłada poprawę jakości współpracy z mieszkańcami w zakresie ich zaangażowania w życie miasta poprzez opracowanie i wdrożenie dokumentu strategicznego pn. „Standardy komunikacji i partycypacji społecznej dla miasta Tomaszowa Mazowieckiego”,

Władze miasta zmierzają do podjęci działań zmierzających do określenia roli miasta w regionie i identyfikacji kierunków rozwoju poprzez opracowanie i wdrożenie kompleksowej „Strategii rozwoju i promocji przemysłów czasu wolnego na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego i Gminy Tomaszów Mazowiecki”.

Tomaszów wzbogaci się wreszcie o program rozwoju przedsiębiorczości. Czekamy na wdrożenie autorskich programów edukacyjnych w tomaszowskich przedszkolach i szkołach oraz na prowadzenie innowacyjnych działań promujących postawy proprzedsiębiorcze.

Partnerzy w Norwegii

Tomaszów Mazowiecki zamierza nawiązać współpracę partnerską z miastem Hamar, leżącym w regionie Hedmark, nad największym jeziorem Norwegii - Miøsa. W mieście zlokalizowana jest m..in. hala widowiskowo – sportowa Hamar Olimpiske Anlegg AS, zwana popularnie Vikingskipet – arena igrzysk Olimpijskich w Lillehammer w 1994 roku oraz licznych zawodów sportowych rangi europejskiej i światowej.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Edek 21.01.2022 08:05
Na muszli w parku zawinęła się izolacja na płycie betonowej po ostatniej wichurze może osoba która piłuje pół dnia dmuchawą na schodach pofatyguje się i od winie ją za nim zniszczą szkoda muru jak nasiąknie to mróz zrobi swoje

Ewa 18.01.2022 12:19
Zeby tylko nie wycieto w pien starodrzewia w parku XX - lecia. Byla pora na ronda, teraz pora na muszle. W kolejce muszla na Placu. A tak w ogole park skarbem Tomaszowa.

widziane z okna na Browarnej 18.01.2022 13:44
Co do drzew w tym Parku... drzewostan jest zadziadziony i wymaga zręcznego oka drwala, myślę że pod piłę nadaje się połowa tych spróchniałych drzew. Zresztą sadzonych jak popadnie w czasie zakrapianych alkoholem czynów partyjnych w epoce Bieruta i Gomułki.

Abderyto(ko) z Browarnej. 21.01.2022 16:29
Sam jesteś "zadziadziony" i należałoby cię wyciąć. Ten Park powinien być naturalny, a nie taki jaki ty chcesz. Ten Park powstał po 1830 r. i wtedy nasadzono te drzewa. Bierut i Gomułka. To wg ciebie oni razem urzędowali? Dziwna logika. B.Bierut zmarł w 1956 r., Gomułka w 1987r. .No, ale jak może znać historię Tomaszowa, ktoś, kogo stare w bańce po mleku tu ściągnęli, a teraz udaje tomaszowiaka z dziada, pradziada. Po II WŚ nie było żadnych czynów partyjnych, jeśli już, to czyn społeczny, w którym brali udział uczniowie m.in. I LO w 1962 r. Ty chyba w pijanym widzie widziałeś te "zakrapiane alkoholem czyny partyjne". Ta twoja wypowiedź ubliża osobom rdzennym tomaszowianom. A wiesz jak nazywają bloki przy ul. Browarnej? Nie wiesz, to się dowiedz.

Ewa 23.01.2022 11:50
Wez sie ogarnij , bo wstyd przynosisz tomaszowiakom. Park XX lecia powinien byc chroniony jako dobro.Wyciac drzewa i odwrocic bieg Wolborki, zeby wam nie szumialo i wilgoci w piwnicach nie bylo? Czyny partyjne? Czy zdajesz sobie sprawe, jak obrazach ludzi, ktorzy w latach 60- tych dokonali renowacji parku w ramach czynu spolecznego? Jakiez to bylo wielkie swieto, fontanna, male zoo, labedzie i pelno ludzi w parku. Park jest piekny o kazdej porze roku. A o Bierucie i Gomulce to juz zadnego pojecia nie masz, wez odstaw butelke, bo jeszcze ci sie czyn partyjny przysni.

Mariola 16.01.2022 18:14
A kiedy będzie wyremontowany park (ciągi piesze na niebieskich...? ) na asfaltowym fragmencie można tam połamać sobie kończyny,Chodzi o fragment na przeciw skansenu.

miło popatrzeć 15.01.2022 18:43
Pan Koziełek w ogóle wymiata! Kompetnenty i skormny, często widywany na przystanku przy Domu Bednarza przy św. Antoniego. Gdy to widzę, czuję się jak bym był w słynnącej ze skromności władzy Skandynawii. Bardzo mi to imponuje.

Figo-fago 16.01.2022 20:11
"Pan Koziełek w ogóle wymiata!" Gdyby nie zwykli, szarzy pracownicy p. Koziełka i p. Smiechowicz, którzy na co dzień zapier..... przy wnioskach o dotacje i dofinansowania, ich szefowie tak by nie wymiatali. Ktoś tę robotę musi wykonywać, a ktoś inny potem "zamiata" - no nie ?!.

Ed 16.01.2022 23:00
Aż łza się w oku kręci. Dyrektor po prostu nie ma prawa jazdy i ot cała zagadka wyboru komunikacji miejskiej.

t 15.01.2022 17:51
Ile czasu ma Prezydent Urząd Miasta na odpowiedz na pismo od mieszkańca. Czy po poprawie efektywności funkcjonowania Urzędu Miasta czas odpowiedzi się skróci.

do t 15.01.2022 21:49
Naiwniaku. Jeszcze wierzysz w garbate aniołki?

:) 15.01.2022 21:51
To reguluje ustawa

Ed 16.01.2022 22:58
Możesz nie dostać odpowiedzi jak większość mieszkańców.

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama