Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 01:14
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Kolejna zima pod znakiem smogu

Tomaszów Mazowiecki od wielu lat boryka się ze smogiem. Nasze miasto należy do najbardziej zanieczyszczonych w całej Polsce. Problemem jest tzw. niska emisja, a więc m.in. skutek spalania niskiej jakości opału oraz niestety powszechnego procederu spalania śmieci w przydomowych kotłowniach. W niektórych dzielnicach mówi się nawet, że segregacja śmieci polega na tym, że dzieli się je na palne oraz niepalne.

Pod koniec lipca  ogłoszono nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła na obszarze Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki w ramach zadania „Program ograniczania niskiej emisji – PONE dla Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki na lata 2017-2018”. Ma on związek z umową, jaką podpisano 17 lipca bieżącego roku została  z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi o dofinansowanie w formie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

 

Można uzyskać zwrot do 40% kosztów kwalifikowanych. Przykładowo dla instalacji pompy ciepła o mocy 10kW oszacowano, że będzie to 8 tysięcy złotych. Należy przy tym pamiętać, że rzeczywisty koszt montażu takiego urządzenia może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Sytuację w Tomaszowie Mazowieckim mają też poprawić nowe hybrydowe autobusy i bezpłatna komunikacja miejska, której wprowadzenie ma obniżyć liczbę poruszających się po naszych ulicach samochodów.

 

Czy te działania poprawią jakość powietrza w sposób zdecydowany? Raczej trudno się tego spodziewać. Do zmian o charakterze jakościowym niezbędna jest zmiana przyzwyczajeń aa także zdecydowane karanie osób, które do palenisk wrzucają to, co nigdy nie powinno do nich trafić.

 

Aktualnie polski rząd  zapowiada wprowadzenie nowych zasad badań jakości powietrza oraz ujednolicenie metod monitoringu zanieczyszczenia powietrza. Zakłada tak rządowy projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz ustawy Prawo ochrony środowiska. 

Ministerstwo Środowiska zaproponowało rozszerzenie zakresu zadań Krajowego Laboratorium Referencyjnego i Wzorującego. Zmiany dotyczyć będą m.in. dokonywania przeglądów systemów zapewnienia i kontroli jakości w instytucjach obsługujących sieci i poszczególne punkty pomiarowe co najmniej raz na pięć lat i koordynacji właściwego stosowania metod referencyjnych.


- Efektem rozwiązania problemu będzie podniesienie jakości badań powietrza atmosferycznego prowadzonych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska – twierdzą przedstawiciele ministerstwa.
 

W ocenie resortu środowiska zmiany przepisów przyczynią się do zwiększenia dokładności, porównywalności i spójności otrzymywanych ocen jakości powietrza oraz zapewnią szerszy dostęp do wyników badań. Nie przyniosą jednak one wymiernych zmian o charakterze jakościowym

 

 

Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął w lipcu projekt „uchwały antysmogowej”.  Trafił on już do konsultacji społecznych. Jej ostateczny kształt trafi pod obrady sejmiku najprawdopodobniej jesienią, jeszcze przed sezonem grzewczym. Zapisy uchwały będą obowiązywać dopiero od kolejnego sezonu grzewczego. W całym województwie wprowadzony zostanie zakaz stosowania w piecach paliw najgorszej jakości, czyli miału węglowego i biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.  

 

Marszałek województwa powołał też specjalny Antysmogowy Zespół Województwa Łódzkiego. W jego skład wchodzą eksperci od ochrony powietrza, a także samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.  

 

O poprawę jakości powietrza w Tomaszowie Mazowieckim zabiega od kilku lat Bogna Hes. Kilkukrotnie już składała do budżetu powiatu wnioski o zakup urządzeń monitorujących. Wnioski zostały odrzucane przez Zarząd Powiatu. Obecnie kolejny wniosek został złożony do Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jeśli przejdzie on ocenę formalną, tomaszowianie będą mogli zagłosować za zakupem mobilnego centrum monitoringu jakości powietrza.

 

- Duszący i szczypiący w oczy dym daje się nam wszystkim we znaki. Czasem obserwuję to, co wydobywa się z kominów moich sąsiadów /i to nie tylko w sezonie grzewczym/ i budzi to przerażenie. Nie wierzę, że problem jest nierozwiązywalny. Przecież to dokładnie widać kto i czym pali. Wystarczy przejechać się w dniu zbierania selektywnych śmieci. Przy bramach stoją jedynie worki ze szkłem. Co w takim razie dzieje się z papierem i plastikiem? To pytanie czysto retoryczne - mówi Ewelina Staruszkiewicz.  

 

Wiele osób, jako przyczynę spalania niskiej jakości opału i śmieci w piecach wskazują obecną w Tomaszowie biedę. Zapewne i z takimi przypadkami mamy do czynienia. Jednak duża liczba "śmieciopalaczy" to ludzie zamożni. Spalają odpady z błędnego rozumienia pojęcia oszczędności.

 

- Mieszkańcy województwa ale i Tomaszowa w szczególności charakteryzują się najniższą średnią życia w całej Polsce. Zapadamy na choroby nowotworowe, schorzenia kardiologiczne i niewydolność dróg oddechowych. Koszty leczenia przewyższają domniemane oszczędności - mówi Mariusz Strzępek, przewodniczący Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tomaszowianin 11.08.2017 01:33
Od razu mówie ze będe strzelal w drony jezeli taki mi sie pojawi na posesji i bede oskarzal o naruszenie prywatnosci.

mieszkanka 11.08.2017 09:32
Drony to byłby najskuteczniejszy sposób aby zwalczać te ptasie móżdżki co do pieca wszystko ładują, to skryci zabójcy którzy swoimi wyziewami z komina powodują plagę zachorowań na raka i przedwczesne zgony.

Mieszkanka Tomaszowa 06.08.2017 17:33
Lynott, ze wzgledu na wysoki poziom inteligencji i humoru bedziesz prezesem komitetu, bo przewodniczacym to chyba Herman zostanie:-). Od siebie dodalabym NKWD- PUTIN ( Powszechne Ugrupowanie Tomaszow i Nagorzyce). Tak trzymac chlopaki, grupowac sie, organizowac, tropic, karac. No, czasami dawac nagrodyzasluzonym tropicielom:-). I zwalczac, zwalczac dymiarzy.

Tak trzeba 06.08.2017 18:04
Wychowywać młode pokolenie na wzór Pawlika Morozowa.

Mieszkaja Tomaszowa 06.08.2017 23:56
Jak bedziesz rzezil i plul kawalkami pluc wlokac butle z tlenem na wozku, to i Pawlik bedzie ci milym kolegom. Nie zycze ci tego ale... Wentylujac sie tomaszowskim powietrzem masz duza sznse. Przemysle sprawe i popieraj NKWD- PUTIN :-).

Lynott 06.08.2017 14:43
do@10 podsunę ci nazwę owej grupy////Narodowy Komitet Wykrywania Dymiarzy.....NKWD

miki 06.08.2017 05:33
niska emisja jak najbardziej truje ale brak obwodnicy i ciezki transport przez cale miasto tez swoje doklada

Mieszkanka Tomaszowa 05.08.2017 12:38
Bo to było tak. Budzę sie w tamtym tygodniu i zastanawiam sie, czy ja mam węchowe halucynacje? A może sie pomyliłam i śpię w koksowni? Lato w pełni, temperatura w nocy co najmniej 30 stopni a tu ktoś hajcuje w piecu. Po kryjomu aż miło i rozsiewa smród straszny: smołowaty, duszący, śmierdzący. W środku nocy, w środku lata. Dwa razy w ciagu ostatniego tygodnia, okolice Długiej. Ja nawet byłabym skolnna chodzić w nocnych trójkach i namierzyć truciciela, byleby sie nie zasadal na moje zdrowie. Tak, donioslabym na bliźniego i niech go karzą za ... morderstwo. Bo jak inaczej to nazwać? Jeszcze raz: lato, urlop, gorac i nocny, ukryty, mądry inaczej, chytry morderca. No? Co, chcecie wdychać smrody. Koszta? Tu trzeba pomysleć co i jak. I wreszcie wbić do głów, czym raczy nas " życzliwy sąsiad" zza płotu.

Stasia 05.08.2017 12:51
Na Karpatach ci biedni mieszkańcy co tylko stać ich na tani alkohol, zbierają w ciągu dnia wszystko co sie da spalić aby sobie póżniej nahajcować w kuchni i usmażyć wątróbki. Oj byłoby kogo kapować.

Ty 06.08.2017 15:51
to chyba z tej familii, co to dziadek w UB ojciec w ORMO i stare czasy ci się przypominają. Ale to se ne vrati, jak mawiają czesi.

Herman Kapishoon 05.08.2017 09:52
Proponuję założenie komitetu społecznego, którego członkowie będą w miarę swoich możliwości, sprawdzać i raportować (SM/Policji) o przypadkach spalania śmieci, etc. Osoby, które wskażą największą ilość trucicieli winno się nagradzać finansowo albo rzeczowo - zmotywowało by to innych do podobnego zajęcia.Wszak te 500-1000 zł nagrody to nie w kij dmuchał. Zaręczam, że ww sposób w mig przyczyniłby się do zniknięcia zawiesiny ze smrodu nad Tomaszowem w okresie grzewczym. Samym smrodziarzom dowalałbym kary/grzywny z najwyższej półki - od 10 tysięcy do miliona złotych - a jak! A gdyby taki śmieć jeden z drugim nie miał z czego wypłacić to wystawić jego dom i majątek pod młotek! O! I w ten sposób problem spalaczy śmieci zniknąłby w ciągu kilku dni. Jeszcze gdyby zgłaszający miał % z kary. Ola boga! Aaaale by się działo :D Żaden spalacz by się nie odważył nawet mikrograma gówna spalić! Wyobrażacie sobie jakby się wkur***i? Hahahaha! To dopiero byłoby zabawne, oglądać tych wszystkich januszy i grażynki, którym piana bije z ust, bo nie mogą jarać śmieci :D Wierzcie mi, ogromne czy wręcz monstrualne kary i nieuchronność jej wykonalności to jedyne wyjście. Po dobroci już próbowano - te wszystkie tłumaczenia, wyjaśnienia, akcje ekologiczne - wszytko krew w piach dlatego potrzebne są działania ostateczne. W najbliższym czasie postaram się zorganizować struktury i przekazać info do redakcji NaszTomaszow.pl. Jeśli już teraz uda się nam zebrać grupę ludzi to na zimę będzie jak znalazł.

Maniek 05.08.2017 10:38
Zareczam Cie ze to nie jest problem spalania smieci, moi sasiedzi pala weglem i ewentualnie rozpalaja drewnem, a na ulicy jest czarno od dymu. Nie wrzucaja smieci do kotla. Wegiel trzeba umiec spalic i mozna to zrobic "czysto". Potrzeba do tego albo umiejetnosci albo odpowiedniego kotla. Sa juz kotly na ekogroszczek z klasa czystosci spalania A czyli najwyzsza. A jak sie pali w starym kopciuchu to taki jest efekt. Jeszcze jak sie w kotle mialowym gornego spalania pali od dolu i co kawalek dosypuje to nie ma sily - musi kopcic.

Maniuś 06.08.2017 10:35
Nie ma kotłów na ekogroszczek, tylko na ekogroszek . A dasz mi kasę na taki kocioł na ekogroszek?

Stasia 05.08.2017 11:24
świetna inicjatywa ale kto sypnie groszem dla tych kapujących? oby to było pewne żeby nie wyjść na dudka

do @ 10 06.08.2017 10:31
Ty to chyba ex ormowiec, albo inny kapuś. Tylko byś nagrody brał. Może zgrałbyś w LOTTO to coś wygrasz. Jeden już taki był.

Seh 04.08.2017 23:04
tak wydawaj kasę na urządzenia do monitoringu - głupota, musi się utwierdzić, że wie co wie oczywiście za wspólną kasę

Maniek 04.08.2017 21:45
Wszystko jest kwestia kotła i palacza, wegiel mozna spalic "bezdymnie" a drewnem można strasznie "kopcić", kwestia kotła i umiejetnosci.

Mieszkanka Tomaszowa 04.08.2017 20:44
Ludzie, czy wam smog do głów uderzył? Zamiast dyskutować o trucicielach produkujących smog, interesują was golebie, baby bez staników i kto sfinansuje drony. Nóż weźcie się ogarnijcie i odpowiedzcie jasno: chronić, dbać, ukrywać trucicieli czy tez karać, zakazywac, tropić ? Bo uświadamiać, edukować i informować jakoś nie widzę sensu. Czyżby tomaszowianin mądry inaczej sie sprawdzało? Dusić sie i umierać czy oddychać pełna piersią i żyć? No? Czekam na konkretna, logiczna odpowiedz.

klug 04.08.2017 13:46
" Do zmian o charakterze jakościowym niezbędna jest zmiana przyzwyczajeń aa także zdecydowane karanie osób, które do palenisk wrzucają to, co nigdy nie powinno do nich trafić". To jest podstawa! Wszelakie filtry itp. można oszukać (polaczek potrafi). Tymczasem Witko ogłaszał, że on (czyli SM) nie będzie karał trucicieli- morderców!!!

Ludwikoszczanka 04.08.2017 12:38
Ja nie życze sobie żadnych dronów. Żeby mnie podglądac jak się opalam bez stanika u siebie w ogrodzie? A poszli w ciort. Zbychu obok też nie chce dronów, on ma gołymbie i onie dba!

Mieszkanka Tomaszowa 04.08.2017 12:12
Gonic " palaczy", puścić drony i tropic trucicieli. To, co się dzieje w Tomaszowie w temacie: spalanie odpadow w prywatnych posesjach wola o pomstę, kary, kategoryczny zakaz! Tomaszowskiej smog truje, zabija a ludzie nie reagują. Horror!

z Wrzosowej 04.08.2017 12:22
Kobieto drony na naszym miastem wystraszą mi wszystkie gołębie. Raczej niech drzew nie wycinają bo ptaki skołowane i nie mają gdzie przysiąść.

Marek 04.08.2017 19:27
Nieśmiałe mam pytanko--- kto sfinansuje te drony szpiegujące?--- i które służby będą nadzorować ruch powietrzny dronów nad Tomaszowem?

No jeżeli 05.08.2017 09:40
budynek po Liceum Medycznym zaliczasz do prywatnych posesji, to gratuluję inteligencji.

Opinie

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Dzisiejsze głosowania nad udzieleniem absolutorium i wotum zaufania dla Starosty Powiatu Tomaszowskiego trudno nazwać inaczej niż... cyrkiem. Ostatecznie, Dariusz Kowalczyk zarówno jednego, jak i drugiego nie uzyskał, bo... Mariusz Węgrzynowski i radni PiS zagłosowali przeciwko budżetowi, który sami... realizowali. Z kolei radni Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu (co de facto oznacza również głosowanie przeciw), mimo że wcześniej budżet i jego zmiany przyjmowali właściwie bezdyskusyjnie. Węgrzynowski przy okazji potwierdził, że odwołanie go było jak najbardziej uzasadnione. Dyskusja toczyła się głównie wokół peanów na własną cześć, wygłaszanych przez Węgrzynowskiego. Data dodania artykułu: Wczoraj, 16:49 Liczba komentarzy: 2 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 4
Auto prywatne czy z komisu — co wybrać? Tomaszów Mazowiecki wymienia System Informacji Miejskiej. Nowe oznakowanie obejmie blisko 1000 punktów Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Żar nadciąga nad Tomaszów. NFZ ostrzega: upał może zabić Nowe ekopracownie w Tomaszowie. Dwie szkoły z dofinansowaniem na nowoczesne wyposażenie Jak zapewnić dziecku opiekę w wakacje, gdy rodzice pracują? Sprawdźcie ofertę półkolonii! Wianki popłynęły Wolbórką. Biesiada Świętojańska połączyła tradycję, muzykę i rodzinną zabawę Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Filmowy początek wakacji w Heliosie. Supergirl, Minionki, horrory i wielkie powroty na ekran Biznesowe spotkanie na wysokości: jak nowoczesny taras widokowy w Warszawie robi wrażenie na klientach? 24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Nóż sam otwiera mi się w kieszeni, jak czytam te różne opowieści o tych debilowatych radnych, o tych debilowatych samorządowych układzikach. To jest kupa dziada bez zelówek. Kto wybrał to debilowate, samorządowe towarzystwo? To jest proste, jak świńska kita: tylko i wyłącznie debilowaty elektorat wyborczy. Ta zgraja samorządowych przygłupów-radnych, to jest emanacja przygłupiastych wyborców. Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Rys Treść komentarza: Nie ma się czym jarać,Walne odwołane! Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Szczepan Treść komentarza: Wojewoda powinien rozgonić te tuzy, wyznaczyć Komisarza i ogłosić nowe wybory. Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem
Reklama
Reklama
Przytulne mieszkanie na Smugowej. 46,5 m², balkon, piwnica i możliwość zakupu miejsca w garażu

Przytulne mieszkanie na Smugowej. 46,5 m², balkon, piwnica i możliwość zakupu miejsca w garażu

Cena: 385000 PLN Na sprzedaż jasne, funkcjonalne mieszkanie w Tomaszowie Mazowieckim, położone przy spokojnej ulicy Smugowej. Lokal znajduje się na trzecim piętrze trzypiętrowego bloku z 2011 roku. To propozycja dla osób, które szukają ciszy, wygody i dobrej komunikacji z miastem, ale nie chcą rezygnować z bliskości sklepów, szkół, przedszkola czy terenów spacerowych.Mieszkanie ma 46,50 m² powierzchni i składa się z dwóch pokoi, oddzielnej kuchni, łazienki z WC oraz przedpokoju. Do lokalu przynależy duża komórka w piwnicy o powierzchni 11,99 m², co jest dużym atutem dla osób potrzebujących dodatkowej przestrzeni do przechowywania. W mieszkaniu znajduje się także balkon, a sam lokal jest dwustronny, dzięki czemu wnętrze jest dobrze doświetlone.Układ pomieszczeń jest praktyczny i wygodny. Pokoje mają powierzchnię 20,98 m² oraz 10,72 m², kuchnia 6,43 m², łazienka 3,90 m², a przedpokój 4,45 m². Na podłogach w pokojach położono deskę barlinecką, natomiast w kuchni, łazience i przedpokoju gres. W korytarzu i łazience zastosowano ogrzewanie podłogowe. Lokal jest w stanie do wprowadzenia i może zostać sprzedany jako w pełni umeblowany oraz wyposażony.Budynek znajduje się na zamkniętym i monitorowanym osiedlu, zaprojektowanym w sposób estetyczny i przyjazny mieszkańcom. Klatka schodowa jest czysta i dobrze utrzymana. Ogrzewanie pochodzi z sieci miejskiej, okna są PCV, a instalacje określono jako dobre. Czynsz administracyjny wynosi około 728 zł i obejmuje m.in. centralne ogrzewanie, śmieci, fundusz remontowy oraz zaliczki na ciepłą i zimną wodę. Opłaty według liczników dotyczą prądu i wody.Dodatkowym atutem jest możliwość zakupu miejsca postojowego w garażu podziemnym za 35 000 zł. To szczególnie ważne w przypadku osób, które cenią wygodę i bezpieczeństwo codziennego parkowania.Lokalizacja przy ul. Smugowej łączy spokój osiedla mieszkaniowego z dostępem do miejskiej infrastruktury. W pobliżu znajdują się markety, szkoły podstawowe, przedszkole, szpital, tereny zielone oraz trasy piesze i rowerowe. To miejsce dobre zarówno dla singla, pary, rodziny z dzieckiem, jak i inwestora szukającego mieszkania pod wynajem długoterminowy.Cena mieszkania wynosi 385 000 zł, czyli 8 279,57 zł/m². Oferta dostępna jest na wyłączność w biurze Nieruchomości Kawaciuk. (nieruchomosci-kawaciuk.pl)

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama