Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 04:40
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

M. Witko: To teraz czas na fakty

Ostatnio czytam, że za mojej kadencji zadłużenie jest rekordowe i rekordowo wzrasta. Te rewelacje są tak samo prawdziwe jak te, że wybieram się za rok na stanowisko ambasadora Mołdawii. Choć bardzo sobie cenie przyjazne stosunki z Mołdawią, a Mołdawianie to wspaniali ludzie, to Tomaszów jest dla mnie najważniejszy i nie mam zamiaru zostawiać go w połowie drogi. Teraz czas na fakty.

Zadłużenie Tomaszowa, odkąd zostałem prezydentem spada. W 2015 roku miasto zaciągnęło 1.6 mln zł kredytu, a spłaciło (o czym już nikt tak chętnie nie pisze), 6.03 mln. zł. W 2016 roku zaciągnęło 8.459 mln zł, a spłaciło 12.13 mln zł. Z tego prostego rachunku wynika, że w przeciągu dwóch lat, miasto obniżyło zadłużenie. Od kilku lat gminy nie mogą zadłużać się na wydatki związane z bieżącą działalnością, a tylko na deficyt budżetowy wynikający z realizowanych w mieście inwestycji oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek.

 

Obecnie spłacam długi poprzedników. W 2010 roku miasto zaciągnęło kredyty i pożyczki na kwotę 45.171 mln zł, przy czym spłaciło tylko 14.467 mln zł, a wydatki majątkowe wyniosły 38.108 mln zł. W 2011 roku kwota zaciągniętych kredytów i pożyczek wyniosła 23.166 mln zł, a spłacono 18.277 mln zł, wydatki majątkowe wyniosły 17.681  mln zł. W 2012 roku kredyty i pożyczki zaciągnięto na kwotę 17.513 mln zł, spłacono 17.171 mln zł, wydatki majątkowe wyniosły 20.41 mln zł. W roku 2013 kredyt zaciągnięto na 19.740 mln zł, a spłacono 19.026 mln zł, przy wydatkach majątkowych na poziomie 25.38 mln zł. Rok 2014 to kredyt w kwocie 7.349  mln zł przy spłacie 2.240 mln zł, a wydatkach majątkowych na poziomie 34.822 mln zł.

 

Jak łatwo zauważyć z powyższego zestawienia, do 2014 roku miasto systematycznie podwyższało zadłużenie. Realnie spadło ono dopiero w latach 2015 – 2016. Rok 2017 to rok największych inwestycji w historii miasta. Wydatki z tego tytułu będą sięgać 97 mln zł i są przeszło 2,5 krotnie wyższe pod względem inwestycji niż w roku do tej pory rekordowym 2010. Biorąc pod uwagę powyższe, zapewniam, że komornik nie będzie pukał do naszych drzwi. Dlaczego zdecydowaliśmy się na obligacje? Korzysta z nich wiele gmin, które trudno nazwać biednymi.

 

Obejmując urząd zapowiadałem inne podejście do finansów. A dokładnie takie na miarę XXI. Obligacje są alternatywną w stosunku do kredytu formą finansowania deficytu budżetowego i spłaty wcześniejszych zobowiązań. Charakteryzują się bardziej elastycznym oprocentowaniem niż kredyt (każda z serii może mieć inne oprocentowanie), istnieje możliwość negocjacji warunków emisji, przy zaciąganiu kredytu nie ma możliwości negocjacji warunków po otwarciu ofert w postępowaniu o zamówienia publiczne. Obligacje charakteryzuje ponadto elastyczny sposób uruchamiania środków, co ma bardzo duże znaczenie przy tak dużym budżecie inwestycyjnym. Dodatkowo procedura pozyskania środków przy obligacjach jest stosunkowo prostsza i krótsza.

 

Podsumowując, nie wycofam się z prowadzonych i planowanych inwestycji. Tomaszów za długo tkwił w letargu. Musimy maksymalnie wykorzystać moment i możliwość ściągania do nas środków zewnętrznych. Nie znaczy to jednak, że miasto „pójdzie z torbami”, co wyżej mam nadzieje udowodniłem. Budżet można analizować na wiele sposobów. Będę wdzięczny za rzetelne i uczciwe informowanie o nim.  Nie sposób dziś nie zadać sobie pytania, z czyich ust najczęściej padają kłamliwe zarzuty o rekordowym zadłużaniu przeze mnie miasta? Czy czasem to nie są te same osoby, które mozolnie „dbały” o to, żeby miasto w 25-letnim marazmie tkwiło?

 

Obejmując stanowisko miałem do wyboru, siedzieć z założonymi rękami i ograniczyć się jedynie do spłacania długów zaciągniętych przez poprzedników lub zakasać rękawy i wydobywać Tomaszów z marazmu. Wybrałem to drugie, bo tego oczekiwali ode mnie mieszkańcy.
 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krzysztof Ziółek kris 02.09.2017 07:58
Panie Marcinie Wielki Szacunek widać że w końcu w Naszym Kochanym Mieście coś się Dzieje a te plugawe komentarze między innymi w TIT to zazdrość i polityka tej grupy która dziś donosi na Polskę do Brukseli. Jeszcze raz Wyrazy Szacunku i Poparcia

wkurzony 04.08.2017 07:32
Obłęd zadłużenie w Tomaszowie narasta. Niech Mgr Muzykolog sam swoje długi spłaca i utrzymuje pomniki Króla długów w Tomaszowie....

he-man 26.07.2017 18:26
A ja z innej beczki. Od ponad tygodnia skrzyżowanie przy Tomaszu jest juz przejezdne. JEdnak znaki wciąż informują o objazdach, zamkniętej drodze. Tomaszowski wydział komunikacji działa, czy tylko ożywiają się przed wypłatą????????????????

multi99 26.07.2017 18:54
owszem informuja i maja prawo tam stac do końca wrzesnia !!!! wtedy to jest ostateczny odbiór drogi !!!!!!!

nie wspólpracownikowi 18.07.2017 19:03
tylko bratu. To brzmi dumniej.

D. 18.07.2017 00:17
No, to prawda. Zostawił MZK. I efekt jaki jest każdy widzi - co roczne wydawanie kasy na stare graty, które się sypią - przeciętny wiek 20 lat i po milion kilometrów na liczniku. Brawo. Ile na to wydaliśmy przez te 8 lat. Zdaje się redaktor Strzępek kiedyś to podliczał w jakimś artykule. Wydatków na paliwo do palących jak smoki trupów, części do nich i armię mechaników już nikt nie jest w stanie zliczyć...

N 17.07.2017 08:26
Panie Mariuszu. Harasny podpisał zgodę na budowę galerii za co miał postawione zarzuty. Witko jako poseł zbierał podpisy celem zablokowania budowy w/w galerii. Szanowny D. PO w Tomaszowie nie rządziło. Obecnie w starostwie jest koalicja PO PIS i PSL. Poprzedni prezydent nie był partyjny ale miał rade miejską, którą rządził PiS. W przypadku starostwa dług jest redukowany a w przypadku miasta utrzymywany mimo sporych wpływów z rozlicznych projektów unijnych. Co do remontów ulic. Zagozdon przebudowa centrum z Kagankiewiczem opracowali przebudowę Antoniego i Warszawskiej. Chopina tez było zaplanowane. W takim kontekście tylko tor i MZK jest samodzielnym projektem obecnego prezydenta. Na remonty ulic zawsze były środki i nie trzeba tym specjalnie się chwalić. Brakuje konkretnych pomysłów na rozwój miasta. Taką eksplozję jaką Tomaszów przeszedł na przełomie XIX i XX. Brakuje kogoś z wizją. Pytanie czy wizjonera może zostać prezydentem.

Po 17.07.2017 10:36
nie rządziło, ale radzie miało swoich ludzi. Lubię takie brednie. W radach nadzorczych też nie mieliście swoich? Bidulki z po siedziały i brały kasę za nic nie odpowiadając? Super układ.

D. 17.07.2017 11:49
Warszawską i cześć Antoniego zaprojektowało województwo. Ani poprzednia, ani obecna tomaszowska władza. Natomiast to za Zagozdona województwo konsultowało projekt z miastem i to on zgodził się na taki jego kształt - znaczne zawężenie Warszawskiej etc. A co do przynależności partyjnych - chyba nikt nie zaprzeczy, że Z. było bliżej do PO niż PiS. Nie przypominam sobie aby szefowie spółek w jakikolwiek byli związani z PiS itd.

N 17.07.2017 23:15
Zagozdon nie wyrzucał nauczycieli, dyrektorów i część prezesów. Przykład MZK jak zastał tak po 8 latach zostawił. Nie był partyjny i nie musiał ciągnąć partyjnych kolegów na stołki. Co do Warszawskiej jest lepiej niż było. ZGWK zawsze była partyjna przepychanka radnych a w Ciepłowni dał stołek swojemu współpracownikowi. Wniosek jest jeden im bardziej partyjny prezydent tym większy wyścig do koryta.

wyborca 25.07.2017 10:03
A pewien radny od kilku kadencji - prezes spółki położonej nad rzeką Wolbórką w strefie centralnej miasta. Przecież to nasz stary pisior

do pięterka - Agnieszka Klepaczewska 15.07.2017 14:22
A co cię obchodzi jakiś tam Tomaszów Maz. Siedzisz tam w tym zapyziałym Heaton Norris, Stockport, United Kingdom to nie zabieraj głosu w naszych sprawach, bo jeszcze sama zapadniesz w letarg.

Dinos 15.07.2017 12:34
Najemny pisarzu, o jakich utraconych stołkach piszesz? W kraju tak, stołki straciła koalicja PO PSL. W Tomaszowie 3 kadencja to PiSowskie rządny radnych. Poprzednik Zagozdon przyłączył się do koalicji i tak 10 lat korytko ma PiS. Strach przed utrat koryta wymusza najmowanie płatnych pochlebców. Realnej opozycji w Tomaszowie nie ma... W poprzedniej kadencji radni PiS uchwalili płatna strefę parkowania. W tej kadencji ja krytykują. Śmieszne te samorządowe rozgrywki. Miasto stoi w miejscu i będzie stać do czasu gdy będzie PiS przy korycie. Mają dobrego aktora w roli prezydenta i to jest ich prawdziwy sukces.

D. 16.07.2017 12:53
Już wam sie wszystko pokręciło - raz piszecie ze PiS jest blee, Witko blee a poprzednicy byli super, później ze poprzednicy to jednak tez PiS, jeszcze wcześniej pisaliście, ze obecni pisowcy byli w PO i nie wiem już czy waszym zdaniem wtedy byli OK czy nie. Tak to jest jak sie na wszystko patrzy okiem politruka, który uważa tylko siebie za kompetentnego (chodź jegoo komentarze pokazują coś skrajnie odmiennego). Prawda jest taka, że Witko wywalił szereg cwaniaczków co siedzieli na stołkach od lat i teraz szaleją.

Dimos 14.07.2017 17:49
Dobry samorządowiec przyciąga inwestorów. Dobry samorządowiec nie chwali się wymiana chodnika. Dobry samorządowiec nie szuka kolejnych kredytów i nie rozdaje z miejskiej kasy na "darmowe" zabawy. Pisowskim pisarz nie powie nam , że białe jest czarne!

D. 14.07.2017 18:49
Opozycyjny frustraci, którzy rwą się do władzy nie wmówią nam, że miliony pozyskane na tor czy autobusy to nie jest sukces. Nikt nam nie wmówi, że nie jest prawdą, że wzrósł od 2015 do 2017 o ponad 1/3 i jest najwyższy w historii tego miasta. Nie wmówią nam manipulatorzy, że nie jest prawdą, że wydatki na inwestycje - 90 mln to kolejny rekord, itd..., itd... Takie są liczby, których nie zmanipulujecie choćbyście założyli tu 1000 nickow.

D. 14.07.2017 17:44
I myślisz, że jak będziesz wciąż pisał pod innymi nickami to ktoś uwierzy, że Witko ma tylu przeciwników? Powtarzanie w kółko tych samych bredni nie spowoduje, że ludzie staną się ślepi.

teżciekawski... 13.07.2017 19:54
P. Prezydencie. Coś mi w tych pańskich samoapoteozach nie gra. Ja już sam straciłem wiarę w słuszność decyzji podjętej podczas głosowania na Pana. Ciągle słyszę, że wszystko, co robi się np. (podkreślam: np.) na tomaszowskich drogach, to wina f-my Skanska. Że p. się denerwuje. Drogie znaki ograniczające szybkość do 20 (LANGE 40) km/h ustawiane po każdym skrzyżowaniu po wydaniu dużych pieniędzy na remonty utrudniające poruszanie się po tych pseudonowoczesnych ulicach to nie jest sukces. Tu radzę odwiedzić np. Opoczno, Piotrków... Takie drobiazgi: Lange i ZGC, Zgorzelicka i Instal-ZED. Skanska zakończyła Zgorzelicką, a już ciepły asfalt na skrzyżowaniu Zgorzelicka- Fabryczna rżnie firma piotrkowska (!). Zapomnieli w ZGC o konieczności zlecenia wbudowaniu odejścia do przyłącza. Może też o innych następnych przyłączach też sobie wkrótce przypomną. Rezerwa jest duża. Brakuje chyba Panu pracowników kompetentnych i odpowiedzialnych za koordynację prac inwestycyjnych. I dwa razy kopiemy w tym samym roku na tej samej ulicy, dwa razy płacimy za robotę. I mamy sukces, którym się chwalimy: dwa razy większe wydatki na inwestycje. P. Prez. Najtrudniejsze są sukcesy, których nie wypada przedstawiać na wykresach.

Ja 13.07.2017 17:55
Najgorsze jest to, że Witko ma etatowego PRowca. 8 godzin dziennie siedzi i pisze propagandowe bzdury. Ludzie tu prawdę piszą o nieudolnym zarządzaniu ale najemny pisarz wszystko przekręca. Smutna rzeczywistość. O donosach na Haraśnego wszyscy pamiętamy. Jeszcze zabrakło wątku niszczenia kilku lokalnych przedsiębiorców za to, że odnosili sukces. Fakty są takie, że nie ma nawet jednej inwestycji prywatnej z nowymi miejscami pracy. Płatny pochlebco daj przykłady nowych miejsc pracy i pisz na temat.

D. 13.07.2017 22:41
No właśnie. O tym właśnie piszę. Było, że Witko zadłuża - przedstawiono dane powyżej, że guzik prawda. To dawaj pisać, że nic nie zrobił - piszesz co zrobił to teraz będzie, że nie tworzy miejsc pracy (a propos - chyba męczy cię sentyment do komuny, to ona tworzyła "miejsca pracy". Żadna władza w gospodarce rynkowej się tym nie zajmuje). To nie ja jestem pisarzem. Są tu tacy, którzy jak sądzę potracili ciepłe posadki i marzy im się powrót do władzy. Więc nieustannie będą wyszukiwać i przeinaczać. Dlatego właśnie dyskusja nie ma tu sensu. Są na szczęście wybory i one pokażą jak ludzie oceniają W. a jak jego poprzedników.

henio 14.07.2017 06:22
jego poprzednikiem między innymi był pan Kukliński (wtedy z PO) ale ten to jest już chyba dobry no nie??Starostą był pan Kagankiewicz (wtedy z PO) ale ten to chyba jest już teraz dobry no nie?? to tak na marginesie w sprawie oceniania poprzedników. A we wpisie 86 Ja: ma rację, jest tu etatowy PRowiec bo zwróćcie uwagę jak musi odpowiadać na argumenty to się zaczyna znowu o komunie o utraconych stołkach o powrocie do władzy, no to typowe jeszcze brakuje o esbekach,ubekach,zdrajcach ojczyzny. A tu powinna być dyskusja NA TEMAT co Szanowny Pan Prezydent Witko zrobił dla Tomaszowa w trakcie swojej kończącej się kadencji. I z całości wpisów można wysnuć wniosek, że licho to wygląda. Same imprezowania na Placu Kościuszki (został wyremontowany przez poprzednika) wcale nie musi wynikać, że sie jest dobrym Prezydentem.

15.07.2017 12:42
Muszę to napisać. Nikt na Grzesia Harasnego nie pisał donosów. Co wy tu wypisujecie? Zawiadomienie dotyczyło sprzedaży terenów nad Wolborka przy Nowowiejskiej. Grzegorz tę sprzedaż oprotestowywał. Zarzuty dostał niejako rykoszetem. Z tego co wiem miał bardzo dobre relacje z prezydentem.

klug 16.07.2017 11:44
Jak już dałeś głos, to napisz co pis (w tym Witko), by Galeria Mazovia nie powstała! Adrian Witko był przeciw tej inwestycji!!!, a po osadzeniu na tronie radykalnie zmienił zdanie!!! i przecinał wstęgi tam i na innych inwestycjach rozpoczętych przez Zagozdona!!! Strzępek, jeśli się zakochałeś w Witko to wasza sprawa. Postaraj się jednak, by to uczucie nie przysłoniło Ci choć trochę realizmu.

12.07.2017 00:51
Nie mogę pojąć jak prezydent, który skutecznie zniechęcał do życia w Tumanowie, czyli pan Zagozdon, który wsławił się m.in. rachunkiem na chyba 20 000 zł za internet w roamingu, tym, że zaprzepaścił miliony unijnych pieniędzy i tym, że nikt go w województwie nie znał... miał większy PR na tym portalu niż obecnie panujący.

slawek 12.07.2017 07:33
tu nie chodzi o pana Zagozdona. Chodzi o to, że niektórzy na tym portalu uważają, że Polska powstała po 2015 roku, a założycielem Tomaszowa był pan Witko (a pewnie pierwszym człowiekiem w raju był Jarosław). Chodzi o to co obecny Pan Prezydent zrobił do tej pory w czasie swojej kadencji. Chodzi również o to, ze przed wybraniem pana Witko na prezydenta, parę rzeczy w tym Tomaszowie zostało zrobionych i to nie tylko za pana Zagozdona. I mamy prawo porównywać "osiągnięcia" obecnego Pana Prezydenta z poprzednikami. I piszemy i mówimy o tym, ze własciwie jeszcze nic nie zbudował czy wyremontował. Jego wszystkie projekty to "ZAKUPY" na kredyt lub z dofinansowania z tej znienawidzonej przez jego partię Unii Europejskiej. I piszemy i mówimy o tym, że nawet każdy z nas w swoim gospodarstwie domowym, najpierw musi środki zarobić żeby móc je potem wydawać bo inaczej to trzeba BRAĆ KREDYT LUB KOMUŚ UKRAŚĆ. I na konieć życzę przyjemnych wakacji z droższym OC i paliwkiem droższym o 25 gr/litr. Miłego odpoczynku.

Dodaj 12.07.2017 10:32
że budżet na plus, a miało być tak tragicznie jak podawali różni czarodzieje od finansów. To nie może być dobra zmiana... W pierwszej części lekko po-płynąłeś.

D. 13.07.2017 01:00
I weź tu z takim podyskutuj - pyta co Witko zrobił, wymieniasz 5 razy a ten znów swoje, że nic nie zrobił. A jak już nie może zaprzeczyć, że coś stoi to wyjeżdża z tekstem, że to się nie liczy bo to za pieniądze "znienawidzonej Unii Europejskiej". Nie sądzę aby Witko jej nienawidził ale nawet gdyby tak było to wolę aby jej nienawidził ale ciągnął z niej kasę dla miasta niż tak jak prezydenci-poprzednicy ją niby kochali tylko guzik miasto z tej miłości miało.

19.07.2017 01:15
Znienawidzona przez PiS UE? TVNu się chyba naoglądałeś za dużo. Na czym chcesz by Tumanów zarabiał bez czynienia inwestycji?

12.07.2017 00:44
W Bełchatowie nie kupowali nowych autobusów. Niestety w Polsce nie ma sklepów z autobusami, gdzie wchodzisz i bierzesz 20. Poza tym fundusze unijne nie dostaje się jak kieszonkowego, tylko są określone terminy składania takich wniosków.

Jarek 12.07.2017 00:19
Niesamowite. Witko blokował galerię, pisał donosy na Haraśnego. Bezczelnie przecinał wstęgę, hipokryta. Jako poseł nic nie zrobił dla miasta. Darmowa komunikacja to narzucony projekt Pisu. Wszyscy kandydaci mieli ten sam program startując do wyborów. Tylko u nas tak to się ciągnie. W Łodzi takie projekty jak tu robią stażyści.... Remonty ulic już były zaplanowane za poprzednika ale przez obecnego są nieudolnie robione z wielkimi opóźnieniami. Tor? Efekt awantury w ministerstwie i cofnięcia kasy w Warszawie. Mieszkanie+ po tym jak okazało się, że nie jesteśmy w programie szybko były korekty i prośba o przyłączenie Tomaszowa do projektu... Serio wierzycie, że obecny prezydent robi coś dla Tomaszowa? To gdzie te nowe miejsca pracy dla zwykłych ludzi? Kolesie mają pracę w spółkach miejskich... Pytam co nasz wodzirej zrobił dla poprawy bytu ekonomicznego miasta??? Proszę o konkrety!

D. 13.07.2017 00:54
Co za kosmiczny stek bzdur - narzucony projekt PiSu, stażyści, jakaś awantura o tor, kulisy włączenia T. do Mieszkanie+ Urojenia masz jakieś bo informacje to to nie są...

Opinie

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Dzisiejsze głosowania nad udzieleniem absolutorium i wotum zaufania dla Starosty Powiatu Tomaszowskiego trudno nazwać inaczej niż... cyrkiem. Ostatecznie, Dariusz Kowalczyk zarówno jednego, jak i drugiego nie uzyskał, bo... Mariusz Węgrzynowski i radni PiS zagłosowali przeciwko budżetowi, który sami... realizowali. Z kolei radni Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu (co de facto oznacza również głosowanie przeciw), mimo że wcześniej budżet i jego zmiany przyjmowali właściwie bezdyskusyjnie. Węgrzynowski przy okazji potwierdził, że odwołanie go było jak najbardziej uzasadnione. Dyskusja toczyła się głównie wokół peanów na własną cześć, wygłaszanych przez Węgrzynowskiego. Data dodania artykułu: Wczoraj, 16:49 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 1
Tomaszów Mazowiecki wymienia System Informacji Miejskiej. Nowe oznakowanie obejmie blisko 1000 punktów Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Żar nadciąga nad Tomaszów. NFZ ostrzega: upał może zabić Nowe ekopracownie w Tomaszowie. Dwie szkoły z dofinansowaniem na nowoczesne wyposażenie Jak zapewnić dziecku opiekę w wakacje, gdy rodzice pracują? Sprawdźcie ofertę półkolonii! Wianki popłynęły Wolbórką. Biesiada Świętojańska połączyła tradycję, muzykę i rodzinną zabawę Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Filmowy początek wakacji w Heliosie. Supergirl, Minionki, horrory i wielkie powroty na ekran Biznesowe spotkanie na wysokości: jak nowoczesny taras widokowy w Warszawie robi wrażenie na klientach? 24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533DB

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533DB

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisCzy łóżko rehabilitacyjne można otrzymać od nas niemal za darmo? Tak. Pomożemy załatwić wszelkie formalności  Na zdjęciu: Obudowa PB 533 DB w kolorze orzech, z dwoma wkładami PB 521 wraz z okrągłymi podstawami łóżka.Obudowa PB 533 DB wraz z wkładami PB 521, to nasza propozycja rozwiązania umożliwiającego korzystanie z łóżka przez oboje partnerów przy zachowaniu wszystkich jego istotnych funkcji. To jedyne w swoim rodzaju łóżko umożliwia stałe wsparcie i obecność opiekuna/partnera, co stanowi istotny czynnik w rekonwalescencji i opiece nad chorym.Więcej informacji Kolory standardowe: Kolory niestandardowe*:DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Indywidualne sterowanie leżami2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Podwójny system podnoszenia3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżkaOPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kółPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze330 kgMaksymalna waga użytkownika2 × 140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 165 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama