Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 10:46
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

I tak przeczytacie tylko tytuł

Osoby, które mają okazję często podróżować po Polsce być może mają okazję dokonać porównania tego, jak bardzo między sobą różnią się poszczególne części naszego kraju. Szczególnie duże kontrasty widoczne są przy uwzględnieniu podziału wynikającego z funkcjonowania przez półtora wieku zaborów. Widać je gołym okiem. Różnice są nie tylko w architekturze miast, która w zaborach pruskim i austriackim jest zdecydowanie inna od tej z zaboru rosyjskiego. Znajdziemy je także, a może przede wszystkim, w sferze kulturowej i mentalnej. Tomaszów niestety położony był w rosyjskiej części rozbiorowej. To, jaki fakt ten miał wpływ na ludzką mentalność, widać do dzisiaj. Co gorsza nakłada się na niego 50 letnia próba sowietyzacji a obecnie unijno europejski kominternizm. Taką mam refleksję po lekturze komentarzy pod dwoma tekstami. Pierwszy dotyczy budowy hospicjum, drugi Domu Pożegnań na miejskim cmentarzu.

To o czym piszę, możemy obecnie obserwować za naszą wschodnią granicą. Ruski Mir niesiony na czołgach i za pomocą rakiet, ma swoje źródło właśnie w tego rodzaju mentalności. Podążające za jednostkami wojskowymi krematoria na kołach, gdzie pali się zwłoki nie tylko niewinnych ofiar ale i własnych żołnierzy, których matki w nagrodę dostają futra lub kożuchy ale nie mają możliwości pożegnać własnych synów. 

Czy to coś w tej sferze „antykultury” europejskiej nowego? Otóż nie. Miliony ofiar w czasach budowy proletariackiego ładu przez Józefa Wisarionowicza Stalina,. Głód prowadzący do kanibalizmu, kiedy miliony ton zboża eksportowano za granicę. I pochód Armii Czerwonej na zachód. Niepowstrzymany nie tylko ze względu na słabość Niemców ale i przez taktykę nie liczącą się z ludzkim życiem oraz oddziały zaporowe NKWD, które strzelały w plecy własnych żołnierzy.

Dlaczego o tym piszę? By zwrócić uwagę na poziom rozwoju cywilizacyjnego, o którym wiele mówią nam nie zdobycze techniki ale przede wszystkim stosunek do ludzi… Zarówno tych żywych, jak i tych zmarłych. Jak napisał kilka dni temu do mnie mój serdeczny znajomy, człowiekiem nie przestaje się być, kiedy nie można już pracować.  Może nie dokładnie tymi słowami ale sens był dokładnie taki. 

Nie mogę uwierzyć, kiedy czytam, że budowa Domu Pożegnań (celowo będę używał tego określenia, bo słowo „kaplica” u wielu osób albo całkowicie wyłącza myślenie, albo przełącza je w tryb homo sovieticusa) to zbędny wydatek, że komuś z tego powodu wstyd, albo że są inne ważniejsze rzeczy do zrobienia. No i oczywiście argument, że za drogo albo, że ktoś kradnie lub będzie z kimś się „działkował” (do tego zaraz wrócę, bo pisanie takich rzeczy świadczy o kompletnym braku wiedzy u piszącego). Doprawdy? Można powiedzieć, że jeśli macie informacje o popełnionym przestępstwie, to należy je zgłaszać właściwym organom. Nawet jeśli pojawiają się podejrzenia. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nie jest donosicielstwem ale obywatelskim prawem. I pytanie jakie się nasuwa, to czy nie wstyd jest żegnać bliskich w cuchnącej stęchlizną „kaplicy” lub koszmarnym pokoiku w zakładzie pogrzebowym. 

Ciekawe jest, że kiedy zapytać: to właściwie co zamiast Domu Pożegnań powinno być zrobione, to czytamy (lub słyszymy), że albo coś, czym zajmować się powinni przedsiębiorcy (np. budowa marketu w jakimś miejscu) albo coś, co już jest robione (np. budowa dróg), albo też coś czego miasto nie może robić (np. inwestycje w szpital). No i oczywiście schronisko dla zwierząt. Tutaj trudno nie przyznać, że i nasz stosunek do zwierząt, w tym bezdomnych, nas definiuje i sytuuje na określonym szczeblu na ewolucyjnej drabinie. Ale kiedy zaczniemy mówić (być może już wkrótce) o budowie lub przebudowie tego miejsca odezwą się kolejne ofiary 200 letniej rusyfikacji, twierdząc, że zwierzęta bezdomne należy utylizować. 

Tomaszów ma od lat problemy z patriotyzmem lokalnym i tożsamością jego mieszkańców. Złożyło się na to wiele czynników. Moim zdaniem także wielokulturowość, którą mamy w zwyczaju hołubić, zapominając o tym, że była ona zarzewiem licznych konfliktów. Bo często okazuje się ona sympatycznym zjawiskiem na festiwalach i często podbarwionych opowieściach.  Dużo jednak ważniejsze jest to, że mamy do czynienia z ludnością napływową. Często osiedloną tutaj dopiero po II Wojnie Światowej. Trudno od niej wymagać, by czuła się jakoś silnie i emocjonalnie związana z miastem, w którym mieszka dopiero w 2-3 pokoleniu. 

Zapominamy, że elementem lokalnej tożsamości są także cmentarze. Trzeba się cieszyć, że ten fakt często podkreśla Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego, organizując coroczne zbiórki na rewitalizację nagrobków w naszych nekropoliach. 

Skupiłem się na Cmentarzu, ale dokładnie to samo można powiedzieć o idei budowy hospicjum. Nie tylko opieka nad dziećmi jest obowiązkiem rodziców ale także opieka nad osobami starszymi i takimi, które wymagają pomocy, a często nie ma jej kto zapewnić. Jest to zadanie i wyzwanie społeczne. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to znaczy, że nie można mu odmówić „homo” ale można mieć wątpliwości co do „sapiens”. W Niemczech w latach 30-40 ubiegłego wieku niedołężnych i niepełnosprawnych zabijano. Dzisiaj coraz częściej i u nas mówi się o eutanazji, jako akcie miłosierdzia. 

Rzeczywiście wielu osobom kwota 7 milionów złotych wydaje się być ogromna. Większość nie jest sobie wyobrazić faktu posiadania takiej ilości pieniędzy. Wszystko jednak zależy od perspektywy. Bo gdy spojrzymy z balkonu niedużego mieszkania w Warszawie za które zapłaciliśmy milion złotych. 

Mamy też do czynienia z inwestycją o charakterze publicznym. To nie to samo co budowa domu bez pozwolenia. Tu spełnić trzeba szereg wymogów. Wykonawca w kalkulacji uwzględnić musi okres gwarancyjny, a specyfika miejsc narzuca kolejne ograniczenia formalne i wymogi, które siłą rzeczy stają się kosztowne. 

Z czym wobec tego mamy do czynienia w przypadku tych dwóch miejskich inwestycji? Ze zmianą o charakterze kulturowym i cywilizacyjnym. Niezależnie od tego, czy się lubi Marcina Witko, czy się za nim nie przepada, wprowadza tomaszowian do innego kręgu kulturowego, który daleki jest od „ruskiego miru”. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pałał 15.03.2023 12:43
Fakt : w sferze kulturowej i mentalnej Tomaszów niestety położony był i jest w rosyjskiej części rozbiorowej.

WuPe 08.03.2023 21:52
Takiego zacofania jakie istnieje w Lubuskiem nie ma w byłym rosyjskim zaborze. Dachy strzechą kryte, inne remontowane jeszcze za Niemca, drogi wojewódzkie jednopasmowe z klepiskiem, wsie na jedną modłę, z błotnistym rynkiem pośrodku... Podwórze świadczy o gospodarzu, my w Łódzkiem nie mamy się czego wstydzić. Pisanie, że ktoś kradnie lub będzie z kimś się „działkował” nie świadczy o braku wiedzy, a raczej o własnym postepowaniu w takim przypadku. To nie 200 letnia rusyfikacja chce utylizować bezpańskie zwierzęta, a raczej troska i odpowiedzialność o ich dobrostan, gdy nie można go zapewnić. Ogólnie podważanie godnego pochówku, czy budowy hospicjum jest tak głupie, że ten artykuł nie powinien powstać;-)

qqq 18.03.2023 10:40
Kongresowka w drugiej połowie XIX wieku to była część do której zjeżdżał się każdy mądrzejszy człowiek który uciułał na wynajęcie pokoju a miał kwalifikacje na jakieś inteligenckie stanowisko typu nauczyciel czy chociaż guwernantka, czy niższy urzędnik pocztowy. A gospodarczo? No na pewno było tu dużo lepiej niż w Galicji. Co do Wielkopolski to kojarzymy ją jedynie z Poznaniem, czasem Kaliszem. Małe miasteczka jak Piła, Gorzów i inne Kurniki to była i jest zgroza. Poznań tego nie wchłania bo jest za mały więc i lądują w Warszawie. Jako pracownice Biedronek. Ci którzy zostają umierają przed 70–tką.

Gawrychowa 07.03.2023 10:56
Zasadnicze pytanie, a co z parkingiem przed Cmentarzem na Dąbrowskiej? Tysiące pojazdów zjeżdża na Wszystkich Świętych i parkują wcześniej tj. na miejskich ulicach aby dojść czasem z kilometr do Cmentarza! Czemu tak skupiono się na tym budynku za kilka baniek z wygodnymi biurami dla urzędników! Kaplica wiadomo jest potrzebna ale w te biura to publiczny grosz wyrzucony w błoto. A może by włączyć myślenie w temacie tak bardzo potrzebnego parkingu dla odwiedzających groby bliskich.

MS 07.03.2023 11:28
Projekt przebudowy ulicy jest właśnie szykowany. W przyszłym roku ruszy i ta inwestycja. po stronie lasu ścieżka pieszo rowerowa od ul. Bema. Po drugiej parking

Dariusz Walczak 07.03.2023 07:00
100% zgoda!

AW 06.03.2023 16:47
Proszę zdecydować. Czy ma powstać Dom (sala) pożegnań czy też kaplica, a może kilka kaplic ( oddzielnych dla każdego występujacego w mieście - a jest ich kilka) wyznania... Jesli na cmetarzu komunalnym - a takim jest cmentarz przy Dąbrowskiej, to rozumiem, że powstanie za miejskie ( nasze) pieniądze bezwyznaniowa sala pożegnań. Taka, gdzie nie bedzie na stałe symboli żadnej z wielu religii.. W przeciwnym przypadku to przynajmniej znaczną część winno wyłożyć wyznanie, którego symbole będą umieszczone na stałe....

Ech 07.03.2023 08:16
A umiesz czytać? Wszędzie piszą, ze sala w zależności od potrzeb będzie mogła pełnić funkcje kaplicy, albo po prostu sali pożegnań bez symboli religijnych. Każdy sobie sam zdecyduje co woli, a nie będą mu ludzie narzucać czy ma wybrać dla bliskiej osoby pogrzeb świecki czy koscielny. Szkoda, ze u was toleranacja działa tylko w jedna stronę - nasza.

Niekonstytucyjne 07.03.2023 08:36
Czyli będzie tam na ołtarzu: Kwiat Lotosu , Koło Dharmy, Ichthys (ryba), Krzyż prawosławny, Swastyka, Półksiężyc, Menora, Gwiazda Dawida .... Art. 25 KP 1. Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.

taaa 07.03.2023 10:14
Każdy będzie sobie mógł zawiesić co chce, nawet talerz sphagetti - swoją drogą przed ukamieniowaniem, może sprawdzisz statystyki? Ile i w jakim wyznaniu pogrzebów się obywa?

Kasia 17.03.2023 14:31
Właśnie tak to wygląda w innych miejscach, symbole są wynoszone na czas innych uroczystości. Organizator pyta jakie mają być symbole, czy ma zasłonić krzyże. Jeden budynek jest wystarczający. Pamiętajmy o tolerancji. Każdy ma prawo do własnego zdania i religii. Należy to uszanować i nie słuchać tych, którzy podburzają jednych przeciwko drugim. Żadna religia ani żadna partia nie czyni nas bardziej ludzkimi. O tym jakimi jesteśmy ludźmi decydują nasze postępki i zachowania wobec drugiego człowieka.

niepraktykujący 18.03.2023 08:57
Na co niewierzącemu kaplica? wwieść urnę na cmentarz przysypać i po krzyku.

Wasz wybór 06.03.2023 15:57
Nie koniecznie salą porzegnań musi być koszmarny pokoik jak to Pan określił, wystarczy wybrać odpowiedni zakład pogrzebowy który ma własną kaplicę z prawdziwego zdarzenia.

katolik 15.03.2023 13:48
Salę Pożegnań to jehowcy mają u siebie. Kaplica oznacza miejsce, gdzie jest Tabernakulum i gdzie odprawia się Mszę Św. Zatem nie wolno profanować miejsca poświęconego dla wiernych.

t 06.03.2023 14:07
Czy część budynku musi wyglądać ja bunkier. W XXI wieku buduje się bardzo ładne budynki o ładnej nowoczesnej architekturze.

Śmiertelnik 06.03.2023 13:08
Raptem dwa komentarze i już podział. Katolicki i ateista. Ludzie czy wy nie macie innych problemów. To fakt, że taki cyrk może być tylko w TM. Ręce opadają. Fachowców i znawców moc.

Monika 06.03.2023 11:58
Być może gdyby rzeczywiście miał powstać Dom Pożegnań dla wszystkich bez symboli religijnych na każdym kroku (przed wejściem na elewacji w środku) to ludzie zaakceptowaliby ten wydatek.A tak wygląda jakby za nasze wspólne pieniądze budowana była kaplica na publicznym cmentarzu dla zmarłych „jedynie słusznego” wyznania . Trochę to przykre dla pozostałych mieszkańców . I uprzedzając komentarze - jeśli ktoś nie jest katolikiem nie chodzi do kościoła to raczej też nie chce być żegnany pod krzyżem. I moje zdanie nie ma nic wspólnego z moją wiarą tylko z szacunkiem do WSZYSTKICH zmarłych

MS 06.03.2023 12:09
Miejsce dedykowane jest wszystkim. Także ateistom

Projekt budowlany 07.03.2023 08:47
"Na przeszklonych fasadach głównej sali kaplicy od frontu i bocznych ścian szklanych zaprojektowano symbol krzyża chrześcijańskiego wypiaskowany na szkle. "

Stanisław 06.03.2023 11:19
Redaktorze - co to za projekt gdzie realizacja go kosztuje kilkanaście tysięcy za m^2 w rzucie ? Nie znam takiej inwestycji nawet w prywatnych realizacjach. Trochę zamawiającego i architekta poniosło ! Problem jest z tego że cena za m^2 rzutu jest kilka razy większa niż rynkowa podobnych obiektów i stąd zapewne jest cały szum (nie jesteśmy Kleszczowem czy Licheniem a skromnym pofabrykanckim miastem nad Pilicą).

MS 06.03.2023 12:08
Jest dokładnie odwrotnie. Prywatne inwestycje zawsze są tańsze niż publiczne.

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama