Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 10:47
Reklama
Reklama

Zalane miasto. Na żywioł nie ma rady

Miasto zalane wodą. Widzieliście setki zdjęć i filmów, przedstawiających dzisiejsze ulice miasta? Trzeba przyznać, że solidnie dzisiaj popadało. IMGW zresztą zapowiadało od wczoraj nawałnice w łódzkiem i kilku innych województwach. Jak zwykle w takich sytuacjach głos zabrali znający się na wszystkim komentatorzy. Zgodnie z zasadą nie wiem, nie znam się, ale się wypowiem. Liczba niezbyt mądrych opinii jest zatrważająca.

Zacznijmy od stwierdzenia oczywistej oczywistości, że woda raczej nigdy nie płynie do góry. Zazwyczaj spływa w dół, chyba, że ma dostateczną powierzchnię, by mogła w nią wsiąknąć. Tej ostatniej w mieście niestety coraz mniej. Trudno się dziwić, że absorpcja wód opadowych, nawet po długotrwałej suszy jest na bardzo niskim poziomie. Nadmiar wody opadowej musi być gdzieś odprowadzony. Są dwie możliwości. Albo przy pomocy kanalizacji deszczowej/burzowej, albo grawitacyjnie, kiedy jest możliwość oprowadzenia wód bezpośrednio do rzek. 

Prze kilka lat kadencji samorządowych wyremontowano kilka kluczowych dróg należących do powiatu tomaszowskiego, wykonano też przebudowę placu Kościuszki. Ten ostatni został w całości rozkopany i można było na nim prowadzić dowolne inwestycje. Wydawać by się mogło, że planowanie i przewidywanie to podstawa, jednak okazuje się, że nie może niekoniecznie. Często ważniejsze bywa szybkie przecięcie wstęgi i zaoszczędzenie kilkuset tysięcy złotych. 

Idealnym przykładem jest ulica Świętego Antoniego. Kilka lat temu została kompleksowo wyremontowana. Wykonano ją niemal całkowicie od nowa. Zapomniano jedynie o kanalizacji deszczowej. Słowo "zapomniano" nie jest oczywiście tutaj na miejscu, bo tak naprawdę w projekcie pierwotnym nowa kanalizacja była. Zdecydowano jednak, by jej nie robić, bo z jednej strony zbliżały się wybory samorządowe, z drugiej postanowiono zaoszczędzić kilkaset tysięcy złotych. Nie bez znaczenia były też protesty najemców lokali przy ulicy, którzy narzekali na długotrwały remont. 

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Przy pierwszej dużej ulewie pozalewało okoliczne posesje a woda wdarła się do piwnic. Sprowadzono sprzęt specjalistyczny, w tym zestaw z kamerą do inspekcji sieci kanalizacyjnej. To, co stwierdzono, możecie zobaczyć na filmie pod poniżej zamieszczonym linkiem do artykułu z 2015 roku pt. Bo na wybory trzeba było zdążyć. 

Dzisiaj jedna znajoma napisała do mnie, że miasto odpowiada za niedrożne studzienki kanalizacyjne. Próbowałem jej wyjaśnić to, co opisałem powyżej. Stwierdziła, że był przecież czas, by to naprawić. Poważnie? Czy ktoś odpowiedzialny podjąłby decyzję o tym, by niedawno wykonaną drogę zniszczyć, aby wykonać na niej na nowo kanalizację deszczową. Co ciekawe, dzisiaj na ten stan rzeczy narzekają ludzie, którzy za niego bezpośrednio odpowiadali. 

Pozostaje też pytanie: czy nawet gdyby kanalizacja była całkowicie drożna nie dochodziłoby w niektórych miejscach do podtopień. Jeśli jechaliście dzisiaj ulicą Warszawską, która została przecież w całości na nowo zbudowana razem z kanalizacją burzową być może zauważyliście, że siła żywiołu była tak duża, że przenosiła ciężkie żeliwne pokrywy studzienek. Tak dużej ilości wody nie była bowiem w stanie przyjąć. W starostwie powiatowym podziemny garaż do kostek wypełniony był wodą, a parter zalała woda wybijająca z toalet. W tym miejscu zaznaczę, że zdarzyło się to nie po raz pierwszy. 

W okolicach miejscowości, w której mieszkam, regularnie woda zalewa posesję. Moim zdaniem w perspektywie kilku lat będzie jeszcze gorzej. Tereny rolnicze, pola uprawne, które dotąd w sposób naturalny chłonęły wodę opadową (przy okazji tworząc zasoby wód podziemnych) zamieniono na działki budowlane, które często mają po prostu do maksimum wybetonowane podwórka. Do moich sąsiadów przy każdej nawałnicy przyjeżdża straż pożarna, pompować wodę. 

Czy Tomaszów stanowi wyjątek? Otóż nie. Podobnie dzisiaj było w Łodzi. Zdjęcia pokazywał też burmistrz Ujazdu Artur Pawlak. Dotknięte zostały też inne miasta. Nawałnice podobne przeszły przez Niemcy.  Zabawne jest to, że w Tomaszowie winny jest PiS z Węgrzynowskim na czele, a w Łodzi PO i Hanna Zdanowska, bo każda okazja jest dobra, by komuś dołożyć, a ciemny naród przecież wszystko kupi. 

Łódzkie/ Ponad 110 interwencji strażaków w czasie burz i ulew

Trwa usuwanie skutków ulew, które po południu przeszły przez region łódzki. Są podtopienia i zalane piwnice, w części Łodzi stanęły tramwaje. W stolicy województwa nadal pada. 110 razy interweniowali strażacy, ponad 40 raz w Łodzi, 32 razy w powiecie zgierskim, 22 razy w powiecie tomaszowskim. Były pożary od piorunów - przekazał rzecznik KW PSP mł. bryg. Jędrzej Pawlak.

W wielu miejscach województwa łódzkiego występują obfite opady deszczu. Trwa ulewa w Łodzi.

"W regionie zgłoszono sześć pożarów od piorunów, w czterech przypadkach ogień objął budynki, w dwóch był to pożar słomy" - podał rzecznik KW Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi mł. bryg. Jędrzej Pawlak.

"Do godziny 14.30 w Łódzkiem odnotowano 110 interwencji strażackich" - zaznaczył."40 interwencji dotyczyło Łodzi, 32 powiatu zgierskiego a 22 tomaszowskiego" - przekazał.

Jak podał mł. bryg. Pawlak, większość interwencji to wypompowanie wody z zalanych piwnic, budynków oraz kilka zalanych dróg. (PAP)

Łódź/ Po obfitych deszczach zalane są torowiska tramwajowe na kilku głównych ulicach

Zatrzymanie ruchu tramwajowego na ulicach Aleksandrowskiej, Pomorskiej i Telefonicznej - skutek ogromnej ulewy, jaka w piątek wczesnym popołudniem dotknęła Łódź. Trwa burza nad miastem.

Są utrudnienia w ruchu tramwajowym w Łodzi, m.in. na ulicach Aleksandrowskiej, Pomorskiej i Telefonicznej oraz na osiedlu Dąbrowa - podały służby miejskie. To skutek ulewy, jaka w piątek przeszła nad Łodzią.

W wielu miejscach wybiły studzienki kanalizacyjne. Woda zbiera się też na nierównych łódzkich ulicach. Samochody utykają w ulicznych rozlewiskach. Są trudności z przejazdem pod niektórymi wiaduktami, gdzie również zbiera się woda.

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki w Łodzi zalany został znajdujący się na parterze Oddział Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Nikt nie ucierpiał. Trwa usuwanie szkód i wypompowywanie wody. (PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Darek 03.10.2023 22:23
Da się,ale by się dało urzędnik, tudzież osoba decydującą powinna myślę. Trochę do przodu a nie tu i teraz bo wstęgę przetnę I będę widziany. Dopóki urzędnik,decydent nie będzie ponosił odpowiedzialności za swoje durne decyzję dopóty będzie tak jak jest. Przykład?,ul.Osiedlowa. całkowicie rozkopana powstaje od nowa. Kanalizacja burzowa idzie obok starej pozapadanej kanalizacji sanitarnej. Ba nawet koliduje z burzowką. No ,ale po co robić raz ,ale na wiele lat i porządnie. Kto będzie wtedy wstęgi przecinał!?. Dla Mnie od ustroju "socjalistycznego"niewiele się zmieniło. Urzędnik,decydent w urzędzie żadnych konsekwencji nie ponosi za idiotyczne decyzję. No to jak ma cokolwiek Sue zmienić!. No,ale niech slruboje zwykły człowiek zrobić coś źle to jak Ho,zaraz bandyta,złodziej i kombinator

RADEK 21.08.2023 09:49
W ZIMĘ SYPIĄ TONY PIACHU A TEN SKUTECZNIE ZAPYCHA STUDZIENKI I KANALIZACJĘ DESZCZOWĄ. MOŻE NAJWYŻSZA PORA CO JAKIŚ CZAS CZYŚCIĆ TE WSZYSTKIE ODPŁYWY.

Edek 20.08.2023 11:44
Normalne zjawisko deszcze zawsze były i będą i zawsze zalewało przy większych opadach i co w tym dziwnego

Kaziek 20.08.2023 12:25
Rowy odwadniające jak sto lat temu jednak spełniały pierwszorzędnie swoją rolę, wody odpływały w nich do pięciu tomaszowskich rzek i nie było takich cyrków jak dziś.

Ajdejano 20.08.2023 22:30
Ogólnie napiszę, że nie jesteś moim idolem, ale w tym temacie wykazałeś się zdrowym rozsądkiem. W naszym klimacie, od zawsze zdarzały się i będą zdarzały się nie przewidywalne zjawiska atmosferyczne. Dlatego, wszyscy projektanci kanalizacji deszczowych ZAWSZE biorą pod uwagę tzw. deszcz nawalny i NIGDY nie kombinują w swoich projektach, aby łączyć kanalizację deszczową z kanalizacją sanitarną. Chyba, że Inwestor i wykonawca robót oleją ustalenia projektu budowlanego.

s 19.08.2023 19:58
Jeżeli kanalizacja sanitarna połączona jest z kanalizacją deszczową to jest tragiczne. W takim przypadku wszystko spływa do rzeki (zdrowa woda).

s 19.08.2023 19:58
Jeżeli kanalizacja sanitarna połączona jest z kanalizacją deszczową to jest tragiczne. W takim przypadku wszystko spływa do rzeki (zdrowa woda).

s 19.08.2023 19:55
Jeżeli kanalizacja deszczowa podłączona jest do kanalizacja sanitarnej to przyczynia się do większej ilości odpadów kanalizacyjnych do przerobienia w oczyszczalni ścieków.

podtopiony 18.08.2023 22:59
A alert RBC otrzymałem po pierwszej burzy o 14:27 BRAWO

Metro 18.08.2023 22:30
We Frankfurcie nad Menem zalało metro. Jest sporo nagrań na portalach społecznościowych z wideo.

mieszkaniec 18.08.2023 21:13
Jeżeli w budynku starostwa "na parterze woda deszczowa wybijała z toalet" to znaczy, że ścieki sanitarne z tego budynku podłączono do kanalizacji deszczowej ?

MS 18.08.2023 22:37
Niekoniecznie. Może być odwrotnie

Jözek XD 18.08.2023 23:12
Pytanie powinno w tym przypadku brzmieć; czy Kowalski może odprowadzać deszczówkę do ścieków sanitarnych 🤔🤫

Ajdejano 19.08.2023 16:23
Mistrzu logiki (ruskiej logiki). Internauta MS, poniżej, wyjaśnił Tobie (nie po rusku, tylko po polsku), że w sposób oczywisty, kanalizacja deszczowa została wprowadzona do kanalizacji sanitarnej. Należy wyjaśnić, że inwestorem budowy nowego starostwa było samorządowe Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim. Znam firmę, która projektowała całą dokumentację budowlaną tego molocha. I nigdy nie uwierzę, że ta firma zaprojektowała wprowadzanie wód deszczowych do kanalizacji sanitarnej. Taki projekt nie powinien przejść przez powiatowy nadzór budowlany (ciekawostka: ten nadzór, pośrednio podlega staroście powiatowemu, czyli inwestorowi budowy starostwa. Mistrzu logiki: przestaw swój rozregulowany mózg o 180 stopni i będziesz normalnie myślał i wtedy, być może, zrozumiesz ten mój, trochę przydługi (dla ćwoków) wywód. Wtedy, bez zbyt długiego pierd...., dowiesz się, że jeżeli woda deszczowa wpieprza się do kanalizacji sanitarnej, to winnym nr 1 takiej sytuacji jest inwestor, czyli Starostwo powiatowe w Tomaszowie Mazowiecki. Jeżeli starostwem rządzi katecheta, to o czym my, kur...., możemy dyskutować...

Do alejajo 20.08.2023 10:35
Przecież to twoja opcja

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep MEydczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama