Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 01:22
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Prawym okiem: Bić prywaciarza!

Jak się okazuje PRL jest wciąż żywy w ludzkiej mentalności. Niby żadna nowość, a jednak.... Tomaszowski poseł Ruchu Kukiz '15 zaproponował ostatnio na swoim Facebook'owym profilu własne pomysły na finansowanie rządowej telewizji. Pomysł typowy dla socpopulistów: zabrać tym, którzy pracują oddać tym, co przeżerają.

[reklama2]

Zacznę może od tego, że nie przepadam za stacjami komercyjnymi. Nie chodzi mi przy tym o ilość (a właściwie nadobecność) reklam, ale o formułę stosowania tzw. formatów. Chodzi mi o szablony programów publicystycznych i rozrywkowych stanowiące kopie ich odpowiedników w innych stacjach telewizyjnych. Zwyczajnie nie odpowiadają i seriale na siłę adoptowane do polskiej rzeczywistości i w sumie nie mające z nią za wiele wspólnego.

Znajdują one jednak dużą rzeszę odbiorców, o czym właśnie świadczy duża liczba reklamodawców i sponsorów, którzy wydatkując własne pieniądze kierują się przecież pragmatyzmem, który w tym przypadku jest jednoznaczny z oglądalnością.

Telewizje komercyjne to przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, których celem jest osiąganie zysku. Dla socjalistów jednak już samo to, że ktoś mógłby pracować dla zysku i w dodatku stara się go maksymalizować wydaje sie być podejrzane. Socjalista więc zaczyna od razu kombinować, jak tego wstrętnego kapitalistycznego krwiopijcę części wypracowanego zysku pozbawić a może przy okazji też jak najmocniej utrudnić życie.

Efektem jest to, że "nie w ciemię bity" przedsiębiorca kombinować zaczyna, jak socjalistę wykiwać, ten z kolei, kiedy połapie się, że jest kiwany, zaczyna tworzyć przepisy karne, bo karany już samym podatkiem za swoją aktywność przedsiębiorca, próbujący uniknąć tej kary, to przecież przestępca.

Podobne rozwiązania chce teraz zaproponować poseł Rafał Wójcikowski. Zamierza zlikwidować opłaty audiowizualne (co samo w sobie jest słuszne i pożądane) a zastąpić je podatkiem od przychodu nałożonym na komercyjnych nadawców. Podatek ten miałby finansować tzw. media narodowe a zwolnionym z niego mieliby być nadawcy społeczni (aktualnie są to głównie rozgłośnie i telewizje wyznaniowe).
 


Podatek ten miałby wynosić 15 procent przychodów. Biorąc jako przykład TVN (dane znalezione w internecie). Spółka w ciągu 12 miesięcy wygenerowała przychód na poziomie 1.618.000.000 złotych. Jej zysk w tym samym okresie to 182.000.000. złotych netto.

Jaki jest więc wskaźnik zysku netto? Wynosi on około 11 procent. Krótko mówiąc poseł wymyślił sposób na to, by zyskowna spółka w ciągu roku przynosiła 4 procenty (liczone od przychodu) strat. Oczywiście czysto teoretycznie, bo jako podmiot notowany na giełdzie, będzie musiała te straty w jakiś sposób zrekompensować. Nie obędzie się też bez wpływu na bieżące notowania spółki na GPW.

 

Kuriozalne w pomyśle jest również to, że podmiot, który samodzielnie sobie finansowo dobrze radzi będzie finansował podmiot, który z proponowanej opłaty będzie zwolniony, a który prowadzi działalność konkurencyjną. Propozycja tworzy więc nierówność rynkową podmiotów.

Dużo chyba sensowniejsze byłoby obłożenie podobnym podatkiem sieci supermarketów i za jego pomocą dotować małe, rodzinne sklepy osiedlowe. Deichman z kolei powinien współfinansować lokalnych szewców.

Czy ktoś czytał większe absurdy? Dlaczego miałby to robić? Oczywiście dlatego, że politycy, którym ta telewizja służy (bo chyba co do jakiejkolwiek misji społecznej się tu nie łudzimy) tak to sobie wymyślili.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kiki 05.06.2016 16:33
Kapitalistom co wykorzystują pracowników płacąc 3,70 zł na godzinę pracy...zabrałabym wszystko i oddała socjalistom....nie byli tak pazerni i dawali lepiej zarobić niż u prywaciarza. Dziś po zmianach ustrojowych na ryneczku wszyscy bez mała o tym wspominają.

ABC 09.05.2016 22:16
Niech zatrudnią w TVP menadżerów, porządnych dziennikarzy a na ich czele posadzą znającego się na rzeczy prezesa to nie będą musieli wymyślać skąd wziąć kasę.

normalny Polak 09.05.2016 12:15
Taki sam jak jego sejmowy szef.

09.05.2016 12:03
Doktor ekonomii powinien znać prostą zasadę: im wyższe lub/i głupsze podatki tym wyższa skłonność do ich omijania a w najlepszym wypadku do przenoszenia ciężaru na innych. Dodatkowo warto dodać, ze przepisy w proponowana przez posła Wójcikowskiego są wręcz banalnie proste do ominięcia a "przy okazji" zmniejszą wpływy z innych podatków płaconych przez nadawców komercyjnych. Kiedyś mówiło się, że można maturę na "Górniaku" lub "Bałuckim" w Łodzi kupić. Widać, że teraz doktoraty są w promocji.

..... 09.05.2016 09:47
Pomysł genialny. Jeszcze jak gość sobie przeliczy, że to znacznie mniej niż Kurski potrzebuje (15 zł miesięcznie to ok 1,5 mld zł rocznie dla TVP) to ten wskaźnik zmieni na 50 %. A co, nie wolno? Proponuje facetowi to samo ze służbą zdrowia. 30% przychodów od prywatnych gabinetów. Tak samo z oświatą, 45 % przychodów od prywatnych szkół. Nie ma pieniędzy na drogi, proponuje opłatę za wydane prawo jazdy 5000 zł, a za dowód rejestracyjny 10000 zł. Naprawdę będzie fajnie. A co, nie wolno?

# 08.05.2016 18:48
Proponuję: - po pierwsze zwiększyć szerokość foteli w sejmie, żeby posłowie mogli się swobodnie zmieścić po wypasionych dietach, - po drugie samo zdjęcie mówi za siebie - wg. zdjęcia można przypuszczać, że sobie robię tylko jaja (tylko że to nie jest kabaret tylko poważna instytucja - sejm).

janusz 08.05.2016 16:59
Niby czemu mamy działać tak wobec marketów a wobec prywatnych tv juz nie?

08.05.2016 17:30
A co tu mają do rzeczy supermarkety?

janusz 08.05.2016 17:46
Przeczytaj cały tekst. Poczytaj tez inne artykuły Pana redaktora o marketach, a będziesz wiedział o co chodzi. Nie mowie ze Pan redaktor nie ma racji, ale porównywanie kogoś do socjalisty zakrawa na hipokryzje.

08.05.2016 20:20
Wywołany do odpowiedzi odpowiadam. Zaczynając do linków i moich opinii na temat opodatkowania supermarketów poniższe linki. Jaki widac jestem zdecydowanie przeciw https://www.nasztomaszow.pl/pu...-wiesz-kto https://www.nasztomaszow.pl/po...c-podatki/ należy zwrócic uwagę, że sytuacja jest zupełnie jednak inna. W przypadku sieci suppermarketów problemem jest przede wszystkim drenaż rynku wewnętrznego i lokalnego z pieniędzy.

abc 08.05.2016 16:40
No cóż.. Czego można się spodziewać po kimś, kto będąc posłem zakłada wymiętą koszulkę. Oczywiście koszulka z anty-reżimowym przesłaniem, nihil novi.

kiki 08.05.2016 16:36
Przebieraniec nie poseł.

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Do Redakcji: mój wpis w tym temacie nie spodobał się redakcyjnej, jewropiejskoj cenzurze-inkwizycji ?! Przecież komuna (PODOBNO) już minęła - co?! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama