Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 12:00
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Felietony

Większy problem to alkohol

Większy problem to alkohol

W bieżącym tygodniu Najwyższa Izba Kontroli zaalarmowała w sprawie dostępności narkotyków w placówkach oświatowych. Według raportu NIK prawie jedna trzecia uczniów była świadkiem zażywania środków odurzających na terenie szkoły lub słyszała o tym z wiarygodnego źródła. 26.09.2013 23:59    7
Niepełnosprawność w systemie

Niepełnosprawność w systemie

Chyba wszystkim nam wydaje się, że tworzone w Polsce prawo w swoim brzmieniu i naturze bywa całkowicie oderwane od rzeczywistości. W ustawach przyjmowanych przez Sejm i rządowych rozporządzeniach znajdujemy „kwiatki”, które wywołują nie tylko bóle głowy ale są również źródłem wielu ludzkich tragedii i problemów. Jeśli mówić nam wypada o duchu prawa, to nasze rozwiązania legislacyjne bywają całkowicie bezduszne. W dodatku orzecznictwo Sądów bywa niejednoznaczne a droga do dochodzenia przed nimi roszczeń długa, daleka i niepewna. Przykłady można oczywiście mnożyć. 20.09.2013 23:59    3
Jacek Saryusz-Wolski pyta Komisję o przyszłość energetyczną Mołdawii

Jacek Saryusz-Wolski pyta Komisję o przyszłość energetyczną Mołdawii

W świetle nacisków podjętych przez Rosję przeciwko Mołdawii, jak również obaw dotyczących możliwości odcięcia przez Gazprom dostaw energii podczas nadchodzącej zimy, europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski pyta Komisję Europejską o plany awaryjne mające na celu wsparcie Mołdawi, o ich ewentualne założenia oraz o to jak Unia może przyspieszyć proces uniezależnienia się Mołdawii od rosyjskiego monopolu. 18.09.2013 12:45    3
Wspiera... gratulując

Wspiera... gratulując

W ubiegłym tygodniu na oficjalnej stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim znalazłem artykuł zatytułowany „Starosta wspiera tomaszowskie Firmy”. 16.09.2013 21:50    10
Papier jest cierpliwy

Papier jest cierpliwy

Chyba każdy, kto chociaż raz sprzedawał mieszkanie lub inną nieruchomość spotkał się z instytucją umowy przedwstępnej. Czym jest i jakie niesie ze sobą korzyści oraz zagrożenia, spróbujemy krótko wyjaśnić naszym czytelnikom. 15.09.2013 23:59
Historie z miasta - Teatr Włókniarzy cz.2

Historie z miasta - Teatr Włókniarzy cz.2

W cyklu artykułów postaramy się nieco przybliżyć historii związanych z Tomaszowem Mazowieckim. Na początek cofamy się do 1948 roku by przybliżyć historię Teatru Włókniarzy. 13.09.2013 09:17
Takie fajne lato (3) - Od Szczecina po Chałupy...

Takie fajne lato (3) - Od Szczecina po Chałupy...

A właściwie od Tomaszowa Mazowieckiego do Szczecina, a potem do Gdańska. Chcę dzisiaj opisać pięć dni spędzonych w podróży przerywanej dłuższymi i krótszymi postojami. Mimo że podróż ta była w założeniu służbowa, sprawiła mi frajdę. Niezaplanowaną wprawdzie, ale tym bardziej wartościową, że czas jaki miałem zrobił się jak najbardziej wakacyjny. 13.09.2013 08:34    1
Tak zostaniesz fachowcem!

Tak zostaniesz fachowcem!

Po wprowadzeniu przez MEN nowej ustawy przedszkolnej w przedszkolach na razie nie odbywają się zajęcia dodatkowe dla maluchów. Dyrektorzy nie mają pieniędzy i nie mają prawa się ich domagać od rodziców. Premier zapewnia, że ze wszystkim poradzą sobie panie przedszkolanki w ramach podstawy programowej. A jak sobie z tym poradzą? Ano przeszkolą się. 12.09.2013 17:58    2
Orban zapowiada obronę obywateli w starciu z wielkimi koncernami.

Orban zapowiada obronę obywateli w starciu z wielkimi koncernami.

"Dla zagranicznych firm na Węgrzech zakończyła się era kolonizacji" - ogłosił w poniedziałek premier Viktor Orban na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu parlamentu w Budapeszcie. Warto w tym kontekście prześledzić ostatnią batalię szefa Fideszu z zachodnimi koncernami. 11.09.2013 16:58    7
Rok 1918 w Tomaszowie a władze miejskie.

Rok 1918 w Tomaszowie a władze miejskie.

Niedawno obchodziliśmy 99 rocznicę wybuchu I Wojny Światowej, która w konsekwencji dała naszemu krajowi niepodległość po 123 latach zaborczej niewoli. Ja jednak w swoim tekście chciałbym pokrótce przedstawić jak wyglądała sytuacja w naszym mieście w ciągu całego 1918 roku. 10.09.2013 19:31    2
"Nigdy Więcej" i "Otwarta Rzeczpospolita" będą szkolić polskich prokuratorów.

"Nigdy Więcej" i "Otwarta Rzeczpospolita" będą szkolić polskich prokuratorów.

Media obiegła wczoraj informacja dotycząca powołania specjalnej grupy prokuratorów, która będzie szkolona pod kątem ścigania przejawów mowy nienawiści, głównie na tle rasowym. Stu śledczych ma zostać wyspecjalizowanych, by powstrzymać wzbierającą w Polsce falę faszyzmu i nietolerancji. 07.09.2013 09:54    4
Panie premierze Tusku, jestem optymistą! I z optymizmem wyczekuję, kiedy skończą się Pańskie rządy…

Panie premierze Tusku, jestem optymistą! I z optymizmem wyczekuję, kiedy skończą się Pańskie rządy…

„Ludzie planują, a pan Bóg się śmieje”, stwierdził usprawiedliwiając sam siebie Donald Tusk. Bo różne różności nam naobiecywał, nie tylko w swym pierwszym, wielogodzinnym exposè. Teraz też obiecuje, że np. od 2016 r. będziemy mieli przyjazny, uproszczony system podatkowy. Jak nie wyjdzie, znowu będzie mógł zwalić na pana Boga, że taki żartowniś. 04.09.2013 19:32    2
Prostytucja: źródło dochodu narodowego

Prostytucja: źródło dochodu narodowego

Unijni urzędnicy przechodzą często samych siebie. Po próbach normalizacji kształtu marchewki i banan, przyszła kolej na pomysł, by do produktu krajowego brutto wliczać też dochody czerpane z prostytucji, handlu i produkcji narkotyków oraz przemytu. Tym samym mamy próbę legalizacji tego co nielegalne. PKB Polski się dzięki takiej prostej sztuczce zwiększy i dzięki temu będziemy płacić wyższą składkę do Unii Europejskiej. To nic nowego, okrągłogłowy klasyk propagandy z odstającymi uszami zwykł mawiać w latach 80 tych ubiegłego wieku, że Rząd się przecież sam wyżywi, tyle tylko, że my wszyscy musieliśmy za to płacić. Nikt na dzień dzisiejszy nie wie w jaki sposób będą liczone czy raczej szacowne przychody z nierządu i pozostałych procederów. Być może prostytutki wyposażone zostaną w kasy fiskalne albo w liczniki dokumentujące ich „przebieg” a ich świadectwa legalizacji sprawdzać będą urzędnicy Jacka Rostowskiego. Nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na kolejne pomysły biurokratów z Brukseli. Przecież do PKB można też doliczyć wielkość złodziejskich łupów albo pieniądze przyjmowane w formie łapówek przez funkcjonariuszy publicznych. Póki co jednak czerpanie korzyści z cudzego prostytuowania się jest w naszym kraju nielegalne. Z tym, że nasze służby samym procederem mało się interesują. Rosną więc jak grzyby po deszczu kolejne agencje, noszące miano towarzyskich a nie będące niczym innym jak najzwyklejszymi w świecie burdelami a panienki przy trasach tranzytowych rozstawiają każdego dnia ogoleni na łyso panowie. 31.08.2013 14:58    16
Siła złego na Kowalewskiego z cyklu "Po co komu demokracja"

Siła złego na Kowalewskiego z cyklu "Po co komu demokracja"

Dzisiejszy felieton z cyklu: „Po co komu demokracja” odniosę do ostatniej sesji Rady Miejskiej. Dokładnie rzecz ujmując do dyskusji nad upoważnieniem radnego Jacka Kowalewskiego, do reprezentowania Rady w rozmowach z różnymi instytucjami na temat budowy obwodnicy miasta w ramach planowanej drogi ekspresowej S74. Określenie „dyskusja” jest tu oczywiście użyte przeze mnie na wyrost. Bo w mojej ocenie, atak na radnego, miał wyjątkowo obrzydliwy cel, jakim było przypodobanie się prezydentowi, który za Kowalewskim, delikatnie mówiąc nie przepada. 30.08.2013 14:25    13
Takie fajne lato (2) - Ulewa nad Rozlewiskiem, słońce nad Olsztynem

Takie fajne lato (2) - Ulewa nad Rozlewiskiem, słońce nad Olsztynem

Była wiosna 2006 roku kiedy otrzymałem od przedstawiciela Wydawnictwa Zysk i S-ka propozycję recenzowania ich nowo wydanych książek. Po raz pierwszy od wielu lat przebywałem wówczas w Polsce, gdzie promowałem w wielu miejscach moje książki wydane w Kanadzie. Któregoś dnia kurier dostarczył do mojego mieszkania wielką pakę, a w niej kilkanaście świeżych, pachnących farbą drukarską tomów. Nie powiem dlaczego jako pierwszą wziąłem w rękę pokaźnych gabarytów książkę nieznanej wówczas pisarki Małgorzaty Kalicińskiej. Nie pamiętam. Przeczytałem dzieło i chociaż nigdy nie byłem i dalej nie jestem wielbicielem książek adresowanych głównie do kobiet, ta mimo licznych zastrzeżeń nawet mi się spodobała. Była to pierwsza część sagi o kobiecie po przejściach rozpoczynającej nowe życie na Mazurach – „Dom nad Rozlewiskiem”. Potem przyszły kolejne: „Powroty nad Rozlewiskiem” ( 2007) i „Miłość nad Rozlewiskiem”(2008). Tych dwóch ostatnich już nie czytałem. Za to z wielką radością przyjąłem informację, że za ekranizację wszystkich powieści z szerokiego cyklu Rozlewiska wziął się mój przyjaciel, reżyser Adek Drabiński. Od razu wiedziałem, że nie popsuje, najwyżej naprawi. 29.08.2013 10:12
Dzieci bez rzecznika

Dzieci bez rzecznika

Dawid, Róża, Monika, Bartek, Mateusz, Oskar, Konrad, Daria, Ksawery, Wiktoria, Antek, Dominika, Oliwia, Kuba, Adam, Jakub, Franciszek, Zuzia, Remigiusz, Asia, Bartek, Kacper, Maja, Łukasz, Natalia, Łukasz, Bartek, Kacper, Kasia, Wojciech, Piotr, Olaf, Oliwia, Mateusz, Hubert, Natalia, Aleksander, Patryk, Oliwia, Julia, Szymon, Mateusz, Miłosz, Jaśmina, Dominik, Norbert, Nikola, Oliwia, Nadia, Cezary, Maja, Julek, Czarek, Kuba, Zuzanna, Marcin, Wiktoria, Iwo, Oliwia, Mikołaj, Denis, Sylwester, Jagoda, Oskar, Kacper, Adrian, Patryk, Maciek, Justyna, Filip, Laura. 26.08.2013 19:38    1
Dzień, w którym umarła muzyka

Dzień, w którym umarła muzyka

60 odcinek "Subiektywnej historii rock'n'rolla" Antonii Malewski poświęca muzykom, którzy zginęli śmiercią tragiczną w wypadku lotniczym 26.08.2013 13:17    1
Po co komu demokracja cz. 3

Po co komu demokracja cz. 3

W dojrzałych demokracjach, gdzie poziom świadomości obywatelskiej jest na poziomie wyższym niż ma to miejsce w Polsce, partycypacja społeczna w sprawowaniu władzy nie ogranicza się jedynie do udziału w wyborach i oddaniu swojego głosu na tę lub inną osobę. Społeczeństwo nie czuje się zwolnione z odpowiedzialności ale jej część przejmuje na siebie. Formy uczestnictwa są przeróżne od możliwości przeprowadzenia referendum, po uchwały i budżety obywatelskie. W naszym kraju osoby sprawujące władzę, powierzoną im czasowo przez wyborców, są zazdrośni o każdą sferę publicznej aktywności. Robią więc wszystko aby ją w sposób skuteczny ograniczyć. 25.08.2013 23:59    1
Podatki, opłaty i inne obciążenia

Podatki, opłaty i inne obciążenia

Nikt tak jak fiskus nie lubi zaglądać do naszych kieszeni. Poziom fiskalizmu przegonił już ten funkcjonujący w czasach komunistycznych. Podatki zmieniają nazwy ale nie znikają niestety z naszej rzeczywistości. W miejsce podatków od wzbogacenia, które płaciliśmy kupując samochód lub mieszkanie dzisiaj opłacamy podatek od czynności cywilno prawnych. VAT zastąpił podatek obrotowy. Nic w tym dziwnego, skoro administracja każdego szczebla z każdym rokiem rozrasta się i jest niczym nowotwór na państwo 24.08.2013 18:05    1
Po co komu demokracja cz. 2

Po co komu demokracja cz. 2

Niedawno w mediach ukazały się informacje o pracach w zmianie w statucie miasta stołecznego Warszawy. Mają one wprowadzić ograniczenie czasu wystąpień radnych w czasie trwania sesji do ośmiu minut. Stolica nie jest wyjątkiem w tym względzie. Podobne ograniczenia wprowadziły wcześniej również inne miasta. 22.08.2013 22:50    2
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama