Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 10:48
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Felietony

Herosi Rock’n’Rolla VII – Carl Perkins contra Chubby Checker

Herosi Rock’n’Rolla VII – Carl Perkins contra Chubby Checker

W dotychczasowych spotkaniach w Galerii przedstawiłem największych z największych w dziedzinie rock’n’roll czy jak w przypadku Fatsa Domino także stylu rhythm and blues. Rok 1960/61 na światowych listach przebojów, na koncertowych estradach, na parkietach w lokalach z dancingami – to dominacja twista. Pomyślałem, że warto by było temu stylowi poświęcić czas w swoich Herosach. Ponieważ ważną rolę odegrał w połowie lat 50 - tych inny, zbliżony do rock’n’rolla a ważny w tej dziedzinie, mało znany styl rock-a-billy, więc doprowadziłem do konfrontacji tych styli. Carla Perkinsa wytypowałem na reprezentanta rock-a-billy a Chubby Checker miał reprezentować twist. Stąd tytuł spotkania w Galerii ARKADY zabrzmiał groźnie – „Carl Perkins kontra Chubby Checker”. 08.01.2014 12:16    1
System tworzy patologie

System tworzy patologie

Od kilku dni trwa nieustająca dyskusja dotycząca odpowiedzialności, jaką powinni ponosić kierowcy, którzy nie wahają się wsiąść do samochodów, będąc zalanymi w przysłowiowego trupa. Politycy wszystkich opcji prześcigają się w ogłaszaniu kolejnych mądrzejszych a najczęściej głupszych pomysłów, bo w Kamieniu Pomorskim pijany drań rozjechał osiem spacerujących ulicą osób. Mamy kolejną medialną euforię a prawda jest taka, że każdego dnia tysiące pijaków i niezrównoważonych psychicznie typów wyjeżdża na polskie drogi, wywołując ludzkie tragedie i siejąc śmierć. Teraz politycy będą zmieniać prawo… a ja się chciałbym zapytać: gdzie wy wszyscy k…. byliście do tej pory. Odpowiedź wydaje się oczywista… 04.01.2014 18:37    23
Niemiecka zupka. Bawarska partia CSU usiłuje zbić wyborczy kapitał na podsycaniu wrogości do imigrantów

Niemiecka zupka. Bawarska partia CSU usiłuje zbić wyborczy kapitał na podsycaniu wrogości do imigrantów

„Jaka jest różnica między jeleniem na drodze a Turkiem? Przed jeleniem widać ślady hamowania…” To jeden z wielu dowcipów, który swego czasu w Niemczech zrobił na fali tureckiej imigracji zawrotną karierę. Potem, na marginesie otwarcia granic dla nas, Polaków, Niemcy kpili: „Po czym poznać przystąpienie Polski do układu z Schengen? Cyganie zaczynają ubezpieczać mieszkania”... 02.01.2014 21:05
Herosi Rock’n’Rolla VI - Bobby Darin

Herosi Rock’n’Rolla VI - Bobby Darin

Wśród dotychczasowych, prezentowanych w Galerii Arkady w cyklu spotkań Herosi Rock’n’Rolla, zabrakło bardzo ważnej postaci, którą uwielbialiśmy na równi z największymi tuzami tego stylu. Był nią amerykański muzyk, piosenkarz, kompozytor, tancerz, parodysta – Bobby Darin 01.01.2014 15:27    1
Janecki: Za rządów Tuska Polska funkcjonuje jak „żebracza” WOŚP Owsiaka

Janecki: Za rządów Tuska Polska funkcjonuje jak „żebracza” WOŚP Owsiaka

Na koniec starego roku i w przededniu nowego warto się zastanowić, kto i co jest inspiracją oraz punktem odniesienia dla premiera Donalda Tuska i jego rządu? Czy są to może politycy z Finlandii, która zrobiła największy w Europie skok edukacyjny, naukowy i technologiczny? Nic podobnego, wzorem dla premiera Tuska jest Jerzy Owsiak, który zbiera dobrowolne datki, czyli uprawia szlachetnie motywowane żebractwo. Premier Tusk całą filozofię rządzenia zbudował na datkach z Brukseli, czyli na żebractwie niejako instytucjonalnym. Nie jest ważne, co Polacy stworzą, szczególnie w dziedzinie technologii, know-how i idei, i czy coś w ogóle, co przekładałoby się na wzrost gospodarczy, cywilizacyjny rozwój, jakość życia i dobrobyt. Ważne, żebyśmy byli podłączeni do brukselskiego dystrybutora z funduszami. To model rozwoju (oczywiście przerysowany) typowy dla Kosowa, czyli europejskiego utrzymanka, a nie dla dużego, prężnego europejskiego kraju. 31.12.2013 21:20    5
Głowy pełne podejrzeń

Głowy pełne podejrzeń

Okazuje się, że wciąż największym problemem (oczywiście poza nadwagą) współczesnych kobiet są zdrady dokonywane (ponoć nagminnie) przez naszych partnerów. 30.12.2013 23:00    14
Herosi Rock’n’Rolla V – Jerry Lee Lewis (76)

Herosi Rock’n’Rolla V – Jerry Lee Lewis (76)

29 kwietnia 2006 roku odbyło się w ARKADACH kolejne, po Chuck’u Berry’m, ważne dla Herosów Rock’n’Rolla spotkanie z jednym najwybitniejszych wykonawców tego stylu, do dzisiaj żyjącym, Jerry Lee Lewisem. Choć na zewnątrz była słoneczna, ciepła pogoda to do Galerii przybyło sporo fanów, miłośników Jerry Lee Lewisa. 30.12.2013 09:27    1
Herosi Rock’n’Rolla III – Bill Haley (74)

Herosi Rock’n’Rolla III – Bill Haley (74)

Muszę szczerze przyznać, że nie zakładałem takiej frekwencji w Galerii ARKADY na moich „Herosach Rock’n’Rolla”. Tak na spotkaniu z Elvisem (przez cztery kolejne dni sierpnia) czy Fatsem Domino nigdy nie pomyślałem, że ten cykl spotkań przetrwa prawie osiem lat, że będę trwał i kontynuował jego organizację przy zawsze przyzwoicie wypełnionym słuchaczami lokalu, do grudnia 2013 roku. Kolejnym herosem, którego przedstawiłem naszym mieszkańcom w lutym 2006 roku, był Bill Haley and His Comet. Dziś, w czasie trwania świąt Bożego Narodzenia, pragnę czytelnikom portalu, to spotkanie i tego wielkiego muzyka, przypomnieć . 24.12.2013 09:48    2
Grzech to ludzka rzecz

Grzech to ludzka rzecz

Spodziewam się, że reakcją na napisany przeze mnie tekst, który możecie Państwo przeczytać poniżej będzie atak wymierzony we mnie. Z całą pewnością posypią się na moją starą głowę gromy i ciskane będą błyskawice. Zostanę odsądzony od czci i wiary i posądzony o przekupstwo, kolaborację z wyimaginowanym wrogiem, seksizm i brak solidarności zawodowej. Zdążyłem się już przyzwyczaić do tego, że różnego rodzaju ścierwa, korzystając z pozornej anonimowości Internetu, moim kosztem leczą swoje kompleksy i rozładowują frustracje, wynikającego z ich własnego nieudanego życia. Przy okazji oświadczam, że wszelkie przepływy finansowe na moim koncie bankowym mają charakter przypadkowy i w żaden sposób nie są związane z niniejsza publikacją. Ale do rzeczy… 22.12.2013 20:24    36
Herosi Rock'n'Rolla Antoniego Malewskiego cz. 2

Herosi Rock'n'Rolla Antoniego Malewskiego cz. 2

Rozpocząłem swoje wspomnienia dotyczące pierwszej edycji spotkań z cyklu „Herosi Rock’n’Rolla” od pamiętnego „Weekendu z Elvisem”. Pragnę jednak zapewnić, że nie będę czytelników portalu zanudzał opisem wszystkich spotkań. Było ich dotąd ponad sto i będzie, jak "NACZELNY" pozwoli jeszcze więcej. Nie widzę powodu by przerywać kontynuację cyklu, tym bardziej, że znalazłem właśnie nowe miejsce, z atmosferą podobną do Galerii ARKADY. Już pięć spotkań odbyło się w restauracji ALABASTRO. 22.12.2013 10:39    1    1
Profesor, którego ziemia tomaszowska na świat wydała.  Od narodzin do końca II Wojny Światowej.

Profesor, którego ziemia tomaszowska na świat wydała. Od narodzin do końca II Wojny Światowej.

Niewątpliwie jednym z najbardziej kontrowersyjnych patronów ulic w naszym mieście jest Oskar Lange. Był on nie tylko ekonomistą, ale i działaczem ruchu robotniczego oraz pracownikiem państwowym. W niniejszym tekście mam zamiar przybliżyć nieco życiorys i karierę naukową tego człowieka do końca wojny. 20.12.2013 19:15    56
Polska potrzebuje szybkiej repolonizacji gospodarki, w tym repolonizacji banków!

Polska potrzebuje szybkiej repolonizacji gospodarki, w tym repolonizacji banków!

Po ponad 20 latach od przełomu 1989 r. coraz szersze spektrum Polaków rozumie, jak wielkim oszustwem była przeprowadzana u zarania lat 90 tzw. transformacja ustrojowa, z której to skutkami musimy borykać się do dzisiaj. Jestem przekonany, iż jednym z priorytetów przyszłego rządu Prawa i Sprawiedliwości będzie zrzucenie neokolonialnych kajdan, tak by polska gospodarka na powrót znalazła się w polskich rękach. 20.12.2013 19:05    6
Premier Tusk walczył z wiatrem

Premier Tusk walczył z wiatrem

Ludzie w mundurach przy stole w jakimś sztabie, poważne miny i raporty z terenu oraz od poszczególnych służb. Nie, Donald Tusk nie wprowadził stanu wojennego 6 grudnia 2013 r., choć tak to mogło wyglądać w telewizyjnych relacjach na żywo. Tym bardziej że do rocznicy zamachu Jaruzelskiego pozostał tylko tydzień. To premier przyjmował raporty od ministrów, szefów policji, straży pożarnej i innych służb oraz wojewodów o stanie walki z wiatrem. Premier 38-milionowego, dużego europejskiego państwa urządził transmitowany na żywo cyrk z walki z pierwszym atakiem zimy, co nie jest absolutnie niczym nadzwyczajnym. Stanisław Bareja i jego absurdalne komedie wróciły w wersji z szefem rządu i jego urzędnikami. 09.12.2013 18:36    4
Remonty we wspólnocie: zgodnie z planem i bez planu

Remonty we wspólnocie: zgodnie z planem i bez planu

Od 1 stycznia 1995 roku zaczęły funkcjonować w Polsce wspólnoty mieszkaniowe. Tę formę własności wprowadziła ustawa i własności lokali, przyjęta przez Sejm RP rok wcześniej. Jej podstawowym celem było usprawnienie procesów zarządzania częścią wspólną wielolokalowych nieruchomości mieszkaniowych. Mimo upływu blisko dwudziestu lat od wejścia w życie przepisów, wciąż wiele osób nie wie jakie prawa i obowiązki posiadają, jako właściciele lokali wchodzących w skład wspólnot. Dotyczy to w szczególności przekształconych we własność będących wcześniej majątkiem samorządów. Wiele osób wciąż w swojej mentalności pozostało lokatorami. Brakuje nie tylko właściwego podejścia do własności ale również podstawowej wiedzy. Wcale nie rzadkim przypadkiem są sytuacje, kiedy właściciele mieszkań nie wiedzą: kto planuje remonty we wspólnocie mieszkaniowej, jak w sposób formalny zgłosić propozycje i potrzeby remontowe, czy zawsze głosuje je wspólnota? 28.11.2013 11:29    1
Andrzej z Chicago (70)

Andrzej z Chicago (70)

Ten felieton nie będzie o amerykańskim obywatelu, mieszkańcu miasta „gangsterów” ani też o rock’n’rollowym muzyku z chicagowskiej wytwórni płyt gramofonowych polskiego Żyda (Leonard Czyż), „Chess Records” a o moim najwspanialszym, najdroższym przyjacielu, z którym od przedszkola, poprzez szkołę podstawową, wspólne, rock’n’rollowe szaleństwa i muzyczne wyprawy do warszawskiej restauracji „Kamienne Schodki” (do pierwszej w stolicy grającej szafy o czym opowiedziałem w 23 felietonie „Oszołomstwo czy Miłość”) aż do jego śmierci, właśnie w Chicago, byliśmy sobie bardzo bliscy. Wspólnie z małżonką wybraliśmy go chrzestnym naszego syna Daniela. To chłopak z dzielnicy Starzyce – Andrzej Tokarski. 26.11.2013 11:18    4
Deko prawdy, Tona plotki - Suplement

Deko prawdy, Tona plotki - Suplement

Pisząc w sobotę, w sumie dosyć krótki, felieton poświęcony plotkom, których ofiarą stał się właściciel firmy „Deko Smaku” nie zdawałem sobie sprawy, jak dużo emocji on wywoła. Nie wszyscy chyba jednak do końca zrozumieli, jakimi intencjami kierowałem się publikując go na łamach NaszTomaszów.pl. Nie chodziło mi o dyskusję na temat rzekomej winy bądź niewinności pana Cezarego Dębca (bo przecież nie jest on o nic oskarżonym ani żadne postępowanie przeciw niemu się nie toczy) a raczej o rozmowę o tym, jak dużo szkody mogą wyrządzić, czasem bezwiednie a często celowo i złośliwie, powtarzane a nie sprawdzone oraz nieprawdziwe informacje. 25.11.2013 23:41    35
Rodzice protestują przeciwko pseudoterapiom

Rodzice protestują przeciwko pseudoterapiom

Pierwsze dni grudnia obchodzone są co roku jako Europejski Tydzień Autyzmu. W swoim założeniu ma on uwrażliwiać społeczeństwo na problemy i potrzeby osób z autyzmem. „Deszczowi ludzie” żyją wśród nas, a jednak są często odtrącani ze względu na swoje nietypowe zachowania. W tym roku święto jest też okazją do protestu przeciwko szerzącej się dezinformacji. Od kilku tygodni rodzice dzieci z autyzmem protestują przeciwko jednej z finałowych nominacji akcji Zwykły Bohater. 24.11.2013 21:39    7
Deko prawdy, Tona plotki

Deko prawdy, Tona plotki

Już niejednokrotnie pisałem o tym, że Tomaszowem Mazowieckim rządzi plotka. Poziom nikczemności w naszym mieście rozwinięty do niewyobrażalnych wręcz rozmiarów, nie spotykanych chyba nigdzie indziej. Uważam, że ta właśnie podłość jest jednym ze źródeł upadku miasta. Tomaszowianie nie działają w sposób konstruktywny ale koncentrują się na zawiści i na tym, by komuś „dowalić”. Oczywiście najlepiej w sposób anonimowy. Osobiście od lat stosuję prostą i ułatwiająca mi życie zasadę. Nie wypowiadam się na temat innych osób w sposób, którego nie byłbym w stanie im samym prosto w oczy powtórzyć. Tej zasady najwyraźniej nie stosuje autor plotki, która jednego z tomaszowskich przedsiębiorców zrobiła winnym przestępstw, o których samo wspomnienie jeży włos na głowie. 23.11.2013 23:59    227
"Róbta co chceta", więc robią co chcą

"Róbta co chceta", więc robią co chcą

Jeśli mam być szczery to wydaje mi się, że poziom tolerancji z wiekiem mi się obniża. Rzeczy, na które kiedyś nie zwróciłbym uwagi, dzisiaj zwyczajnie mnie złoszczą. To, jak ludzie zachowują się w swoich samochodach całkowicie pominę, bo mam wrażenie, że większość Polaków za kółkiem przemienia się w stevensonowskiego Mr. Hyde’a. 21.11.2013 00:23    9
Marek Karewicz w Bibliotece Narodowej (69)

Marek Karewicz w Bibliotece Narodowej (69)

Z ostatniej chwili: Był sobotni wieczór 9 listopada 2013 roku, siedziałem przy komputerze, pisałem swój kolejny felieton pt „Jacek z Jelenia” gdy nagle dzwoni telefon, patrzę w ekran komórki, to wiceprezes Fundacji Sopockie Korzenie, Wiesław Śliwiński, stały opiekun z ramienia Fundacji, nad Markiem Karewiczem 20.11.2013 21:40    2
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama