Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 09:36
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Felietony

Odkłamywanie rzeczywistości

Odkłamywanie rzeczywistości

Znowu mam okazję napisać o czymś, czym od lat karmi się Tomaszów. Mam na myśli oczywiście plotkę, która lotem błyskawicy obiega zazwyczaj miasto, porażając wszystkich swoją treścią, zanim ktokolwiek zacznie ją weryfikować. Żyje ona własnym życiem. Zazwyczaj w plotce tkwi jakieś ziarno prawdy, jednak to, co z niego kiełkuje, musi być podlewane jakąś wyjątkowo skażoną wodą. Dzisiaj kolejna z sensacyjnych informacji, która urodziła się nieco ponad tydzień temu. Jak zwykle sprawdzona okazała się nadmuchanym balonem. Ale o co chodzi…? 18.05.2014 21:30    7
Grubasie zajmij się sumo! - derby piłkarskie wg. dorosłych

Grubasie zajmij się sumo! - derby piłkarskie wg. dorosłych

W piątek 18 kwietnia w klasie okręgowej Górski II odbyły się derby Tomaszowa Mazowieckiego. O ile chłopcy Lechii i Mazovii pokazali prawdziwą sportową walkę na boisku, pełną ambicji i determinacji. O tyle część rodzin i znajomych głównych aktorów nie dostosowała się do poziomu widowiska. 20.04.2014 23:45    12
Czy potrzebne nam Dni Tomaszowa

Czy potrzebne nam Dni Tomaszowa

Od ponad 15 lat, tradycyjnie w czerwcu organizowane było święto miasta pod hasłem "A może byśmy tak... do Tomaszowa". Koncerty i imprezy towarzyszące przyciągały zawsze sporą rzeszę osób. Przygotowania do tak dużej wydarzenia trwają zazwyczaj kilka miesięcy. Tak się dzieje w większości przypadków obejmujących cykliczne imprezy. najczęściej koniec jednej edycji oznacza poczatek prac na edycją kolejną. 17.04.2014 23:59    45
55 Lat Rock’n’Rolla w Polsce (84)

55 Lat Rock’n’Rolla w Polsce (84)

„Zapraszamy wszystkich na happening z okazji 55 lat POLSKIEGO ROCK&ROLLA !!! Już w poniedziałek 7 kwietnia o godzinie 18.00, tam gdzie to wszystko się zaczęło … do RUDEGO KOTA w Gdańsku. To w tym dniu, 24 marca 1959 roku, odbył się w Polsce pierwszy, rock’n’rollowy koncert zespołu „Rhythm and Blues”. Po 55 latach spotkamy się w tym legendarnym miejscu … Co będzie się działo? Nie zdradzimy. Możemy powiedzieć tylko, że będzie sporo znamienitych gości w tym ojciec chrzestny polskiego rock’n’rolla, założyciel legendarnego zespołu „Rhythm and Blues”, organizator koncertu sprzed 55 laty, pan Franciszek Walicki”. 10.04.2014 18:28    1
Prima Aprilis w KORDEGARDZIE - (83)

Prima Aprilis w KORDEGARDZIE - (83)

Tradycyjnie w naszej europejskiej kulturze, także polskiej, dzień 1 kwietnia, to jedyny dzień w roku (Prima Aprilis), w którym każdy każdego może oszukać, powiedzieć nieprawdę, nie wyłączając w tym procederze naszych mediów jak prasa, radio, telewizja. Właśnie na ten szczególny dzień, z lekkim niedowierzaniem, otrzymałem zaproszenie takiej oto treści: Narodowe Centrum Kultury zaprasza w dniach od 2 do 23 kwietnia 2014 r. do Galerii Kordegarda przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 na wystawę fotografii „Marek Karewicz: KOMEDA”. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się we wtorek (1.04.2014) z udziałem największych osobistości ze świata polskiego jazzu. 06.04.2014 09:03    1
Tomaszowianie "Wyklęci" cz.6

Tomaszowianie "Wyklęci" cz.6

Jesienią 1949 roku, na bazie pozostających na wolności członków "Konspiracyjnego Wojska Polskiego" w Tomaszowie, porucznik Zygmunt Car ps. "Nawrot" wraz z podporucznikiem Aleksandrem Jasińskim ps. "Wolny" i sierżantem Edwardem Rybakiem ps. "Kalif", zakładają organizację niepodległościową pod nazwą "Armia Podziemna". 26.03.2014 23:55    23
Herosi Rock’n’Rolla X  – Cesaria Evora (82)

Herosi Rock’n’Rolla X – Cesaria Evora (82)

W pewnym okresie pisania i zamieszczania felietonów pt „Subiektywna Historia Rock’n’Rolla w Tomaszowie Mazowieckim” na portalu „nasz tomaszow” postanowiłem wykorzystać w ciągu pisanych wydarzeń, poza naszymi lokalnymi i krajowymi postaciami, publikować światowych wykonawców, którzy swoją życiową działalnością przyczyniali się na świecie do rozpowszechniania stylu „rock’n’roll”. Podobną działalność muzyczną od ośmiu lat prowadzę na spotkaniach (było ich dotychczas 111) w tomaszowskich lokalach (Galeria ARKADY, SCh TOMY, Bar ALIBI czy ostatnio Restauracja ALABASTRO). Kilku piosenkarzy tego cyklu - Herosi Rock’n’Rolla - postanowiłem przybliżyć czytającym ten portal, którzy z różnych powodów nie mieli okazji bywać na tych muzycznych „spędach”, co zresztą od wielu tygodni czynię. Ostatnim, dziesiątym herosem, którego chciałbym przybliżyć jest niezapomniana gwiazda światowych estrad, bosonoga kobieta - Cesaria EVORA. 24.03.2014 08:19
Tomaszowianie Wyklęci cz.5

Tomaszowianie Wyklęci cz.5

2 września 1945 roku na specjalnej naradzie zwołanej w Warszawie przez generała Rzepeckiego, powołano Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, które przejęło strukturę organizacyjną rozwiązanej w 1945 Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Organizacja ta chciała początkowo drogą polityczną nie dopuścić do zwycięstwa wyborczego komunistów. Mimo deklarowanego cywilnego charakteru, organizacji podporządkowała się też część zbrojnych oddziałów leśnych. 16.03.2014 09:34    8    1
Herosi Rock’n’Rolla IX – ALAN FREED (81)

Herosi Rock’n’Rolla IX – ALAN FREED (81)

W swoich spotkaniach z cyklu „Herosi Rock’n’Rolla” dwukrotnie przedstawiłem, jedną z najważniejszych postaci, w historii rock’n’rolla i rhythm’n’bluesa. Choć nie był to żaden muzyk, kompozytor, instrumentalista, piosenkarz, a nowojorski prezenter (DJ) radiowy (Radio WABC), zwany w branży muzycznej „ojcem” wszystkich amerykańskich disc jockeyów, wpłynął on jak nikt inny na popularyzację nowego stylu muzycznego. Mowa oczwiście o Alanie Freedzie. 11.03.2014 08:20    1
Wielki człowiek, wielki kapitan żegna się z kibcami Camp Nou

Wielki człowiek, wielki kapitan żegna się z kibcami Camp Nou

Być może nie jest to miejsce na tego typu felieton. Jednak nie mogłem się powstrzymać, aby napisać dzisiejszy tekst. Niestety (być może tylko dla mnie) z klubem FC Barcelona (a być może z futbolem) żegna się jedna z piłkarskich legend na świecie Carles Puyol. 06.03.2014 01:03    11
Władcy Polski Ludowej to byli zbrodniarze, zdrajcy i ludobójcy

Władcy Polski Ludowej to byli zbrodniarze, zdrajcy i ludobójcy

Czwarta część relacji ze spotkania z autorem książek o tematyce historycznej, Leszkiem Żebrowskim. O mordach dokonywanych przez komunistów na polskich elitach w okresie po drugiej wojnie światowej. 02.03.2014 12:00
Żebrowski: komuna nie dbała o pozory

Żebrowski: komuna nie dbała o pozory

Ciąg dalszy opowieści o grupach bandyckich działających w czasie II Wojny Światowej pod szyldem Gwardii a następnie Armii Ludowej, o potomkach oficerów służb bezpieczeństwa PRL 01.03.2014 18:47    3
Żebrowski: rabunkowe bandy przekształcano w Armię Ludową

Żebrowski: rabunkowe bandy przekształcano w Armię Ludową

W drugiej części spotkania z Leszkiem Żebrowskim anegdoty o Karolu Świerczewskim i komunistycznej obyczajowości a także o funkcjonariuszach urzędów bezpieczeństwa publicznego i komunistycznej "partyzantce" 01.03.2014 17:39    3
Karnowski: Opodatkujmy nomenklaturę!

Karnowski: Opodatkujmy nomenklaturę!

"Fundusz Solidarności - tak! Skąd pieniądze? Od uwłaszczonej nomenklatury" - pisze Jacek Karnowski. 26.02.2014 19:29    5
Epitafium dla Arka (80)

Epitafium dla Arka (80)

Czwartek 13 lutego 2014 roku okazał się dla mnie bardzo smutnym dniem. Przed południem około godziny 11.00 otrzymałem informację od mojej bratowej Marysi (koleżanka z pracy pani Milczarek, matka Arka) informację, że w poniedziałek (10) późnym wieczorem pod Kielcami w wypadku samochodowym zginął tragicznie Arkadiusz Milczarek. Arek to młody tomaszowianin mieszkający w Londynie, który zasłynął w naszym mieście muzycznymi spotkaniami z cyklu, „Herosi Rock’n’Rolla”. Dwukrotnie odtwarzał na scenie Galerii ARKADY a raz na scenie kina Włókniarz na „Spotkaniu po latach” postać Elvisa Presleya (w oryginalnym przebraniu) wykonując jego najpiękniejsze covery. Niesamowita zbieżność dat, czy to przypadek? Dzień 13 luty to wigilia Dnia Zakochanych ale również druga rocznica pożaru w Galerii ARKADY, która to pożoga zakłóciła mieszkańcom miasta cykl muzycznych spotkań pod znamiennym tytułem „Herosi Rock’n’Rolla”. 24.02.2014 22:00    2
"Szeryf" i "rycerz" w jednej osobie

"Szeryf" i "rycerz" w jednej osobie

Tomaszowska (i nie tylko) Policja wciąż przestrzega przed oszustami żerującymi na osobach starszych. Krętacze i wyłudzacze pojawiają się u seniorów pod różnymi „legendami”. Zdarza się, że „reprezentują” domniemanych wnuczków lub pracowników takich instytucji jak MOPS albo ZUS. Właściwie nie ma tygodnia, by nie docierały do nas informacje o takiej czy innej próbie wyłudzenia. Najczęściej bywają one skuteczne. Liczba ujętych oszustów równa się ZERO. Może właśnie dlatego policjanci zamiast złodziei łapać organizują pogadanki dla seniorów i kręcą reklamówki, z których nic nie wynika. Konkretną pracę zastępują medialnymi występami. Jak wygląda praca policji w tzw. realu miałem okazję obserwować kilka tygodni temu. Zacznę od początku… 23.02.2014 12:57    9
Gdyby każda generacja miała swoje „Kamienie na szaniec”, Polska byłaby lepsza

Gdyby każda generacja miała swoje „Kamienie na szaniec”, Polska byłaby lepsza

Na wstępie deklaracja, którą już tu kiedyś poczyniłem. „Akcja pod Arsenałem Jana Łomnickiego, skromny film z roku 1977, miał ogromny wpływ na mnie i na moje życie. 20.02.2014 21:57
Już dziś pokochaj ZUS

Już dziś pokochaj ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje się zareklamować. No, w końcu konkurencja nie śpi, a przecież usługi ZUSu zwykliśmy wybierać z powodu ich wysokiej jakości, a nie przymusu! 17.02.2014 19:14    1
Wiesław Kmiecik osiągnął upragniony cel

Wiesław Kmiecik osiągnął upragniony cel

Sobota 15 lutego 2014 – ta data w złotych kartach zapisała się w historii polskiego i tomaszowskiego sportu. 16.02.2014 01:01    16
Szewczak: Czy GUS się tylko myli?

Szewczak: Czy GUS się tylko myli?

Zasadnicze wątpliwości, co do ich wiarygodności i precyzyjności budzą najnowsze dane dotyczące wzrostu PKB w IV kw. 2013r., który według GUS wzrósł o 2,7 proc. rok do roku. GUS podał te dane dzisiaj, w piątek 14 lutego 2014 r. 14.02.2014 22:02    2
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama