Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 09:30
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Felietony

Prawym okiem: partycypacja przed wyborami

Prawym okiem: partycypacja przed wyborami

Większość urzędów miast i gmin w całej Polsce od początku tego roku żyje tylko zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Trwają ciche licytacje: kto z kim, w jaki sposób i dlaczego. Z czasem oczywiście emocje narastają. Pojawiają się kolejne nazwiska na listach potencjalnych kandydatów na najwyższe stanowiska władzy lokalnej i radnych. Wśród faworytów najczęściej znajdują się aktualnie urzędujący szefowie miast i miasteczek. 25.08.2014 12:14    5
Siatkarski mundial gwoździem do trumny?

Siatkarski mundial gwoździem do trumny?

Mistrzostwa Świata w siatkówce zbliżają się wielkimi krokami. Stacja Polsat w ramach „podziękowań” zakodowała kibicom sygnał telewizyjny i za oglądanie siatkarskiego mundialu będziemy musieli zapłacić około 100 złotych. 19.08.2014 01:52    15
Epilog sopocki - (88)

Epilog sopocki - (88)

Tym felietonem na portalu „Nasz Tomaszów” chciałbym zakończyć swoje cykliczne pisarstwo w postaci cyklu artykułów "Subiektywna Historia Rock’n’Rolla w Tomaszowie Mazowieckim". Może powrócę na łamy portalu w innej formule, o innej, tematycznej konstrukcji artykułów. Ale dziś na ten temat nie chciałbym się wypowiadać. Na początku lipca na moją pocztę mailową wpłynęło od Marcina Jacobsona z Sopotu zaproszenie na jazzową imprezę z programem o niżej wymienionej treści: 14.08.2014 15:36    3
Prawym okiem: kobieta lekkich obyczajów

Prawym okiem: kobieta lekkich obyczajów

Mam czasem wrażenie, że różnego rodzaju rankingi i zestawiania dotyczące funkcjonowania samorządów, miast, jakości życia mieszkańców oraz ich zamożności, wzięte są z przysłowiowego sufitu. Niedawno pismo samorządowe „Wspólnota” opublikowała ranking zamożności, który czytany bez zastanowienia jeży włosy na głowie przeciętnego mieszkańca Tomaszowa Mazowieckiego. 13.08.2014 23:59    2
Cztery dni w Edynburgu I (86)

Cztery dni w Edynburgu I (86)

Po długim „milczeniu” powracam na łamy portalu „nasz tomaszow” tym razem w nietypowej treści mojego cyklu felietonów, Subiektywna Historia Rock’n’Rolla w Tomaszowie Maz. 12.08.2014 18:48    1
Przez auta szybę: totalitarnie czy humanitarnie?

Przez auta szybę: totalitarnie czy humanitarnie?

Napisanie dzisiejszego felietonu zainspirowały komentarze kilku użytkowników portalu dotyczące celowości wydatkowania pieniędzy publicznych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami. Przyznam, że sam często zadaję pytania o sensowność niektórych wydatków budżetu miasta czy państwa, zwierzęcy problem jest jednak moim zdaniem szczególny. 08.08.2014 23:59    7
Przez auta szybę: generał z kapelusza

Przez auta szybę: generał z kapelusza

Przyznam, że nic mnie tak nie śmieszy, jak dyskusje przedwyborcze i dywagacje na temat tego, kto powinien zostać prezydentem miasta. Większość osób, z którymi miałem okazję rozmawiać, chciałaby aby „najwyższy stołek” przy ulicy POW zmienił właściciela. Nikt jednak nie potrafi odpowiedzieć na pytanie: kto miałby Rafała Zagozdona zastąpić. 04.08.2014 20:00    86
Wipler: Państwo, które funkcjonuje tak, jak Amber Gold

Wipler: Państwo, które funkcjonuje tak, jak Amber Gold

Wszyscy, którym bliskie są idee republikanizmu, mieli okazję w miony wtorek spotkać się w auli Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego z prezesem Stowarzyszenia „Republikanie”. Przemysławem Wiplerem. Na dworze temperatura ponad 30 stopni Celsjusza, wewnątrz z całą pewnością kilka kresek na słupku termometru więcej. Mimo, że to sam środek wakacji, uniwersytecka sala wypełniona była po brzegi. Średnia wieku uczestników spotkania wyniosła poniżej trzydziestki. Tematyka? Taka, jak zawsze! 02.08.2014 23:59    2
Prawym okiem: wydawane czy marnotrawione

Prawym okiem: wydawane czy marnotrawione

Urząd Miasta na organizację festynu wydał 38 tysięcy złotych. Poza tomaszowskim artystą wystąpili na nim także mało znani uczestnicy programów telewizyjnych. Dla porównania za podobne pieniądze można zorganizować koncert Strachów na Lachy albo Kultu (pod warunkiem, że zdążymy przed wakacjami, bo Kazik w miesiącach letnich się regeneruje). W sumie całość kosztowała ponad 50 tysięcy złotych. Nie do wiary? A jednak... 31.07.2014 23:24    6
Przez auta szybę: Haracz za iluzję

Przez auta szybę: Haracz za iluzję

Dzisiejszy temat ma charakter nieco drażliwy, ponieważ dotyczy (przynajmniej teoretycznie) naszego codziennego bezpieczeństwa. Otóż, być może udało się Wam w natłoku codziennych informacji, zauważyć też taką, mówiącą o „kupowaniu” przez samorządy (oczywiście od Policji) tzw. dodatkowych patroli, które mają czuwać nad tym, by obywatelom nic złego się nie stało. 31.07.2014 23:00    15
Takie rzeczy to nie u nas

Takie rzeczy to nie u nas

Wielokrotnie miałem okazję czytać na portalu o utrudnieniach komunikacyjnych, jakie pojawiają się w związku prowadzonymi remontami tomaszowskich ulic. Być może część z nich jest rzeczywiście wynikiem złego planowania i braku synchronizacji. 28.07.2014 19:23    10
Diabeł ukryty w szafie

Diabeł ukryty w szafie

Po raz kolejny jesteśmy hojnie częstowani mdłą papką medialną, która chyba czemuś ma służyć, ale nie jest to raczej służba o charakterze publicznym, chociaż z tym ostatnim słowem może się ona cokolwiek kojarzyć. 28.07.2014 16:44    18
Prawym okiem: nie tędy wiedzie najprostsza droga

Prawym okiem: nie tędy wiedzie najprostsza droga

Okazuje się, że nic w tym kraju nie wychodzi tak dobrze, jak działania pozorowane. Nie można bowiem nazwać inaczej pomysłów dotyczących całkowitego zakazu posługiwania się służbowymi kartami płatniczymi przez polityków, pełniących funkcje publiczne na szczeblu krajowym, jak i lokalnym. Projekt takiej zmiany w ustawie zgłosił właśnie do laski marszałkowskiej klub poselski Prawa i Sprawiedliwości. Pomysł pojawił się po upublicznieniu informacji na temat wystawnych przyjęć organizowanych na koszt podatników przez ministrów i urzędników Rządu Donalda Tuska. 24.07.2014 17:44    4
Użytkowanie wieczyste - potrzeba, czy anachronizm

Użytkowanie wieczyste - potrzeba, czy anachronizm

Właściciele mieszkań oraz domów, pobudowanych na działkach oddanych w użytkowanie wieczyste, co jakiś czas są zaskakiwani podwyżkami opłat rocznych za korzystanie z gruntów należących do samorządów lub Skarbu Państwa. Często ich szokujący rozmiar jest wynikiem zaniedbań ze strony władz, które uprawnione są do okresowego przeszacowywania wartości działek, co stanowi podstawę do naliczania nowych opłat. Oczywistym jest, że jeśli w niektórych przypadkach podmiot uprawniony nie dokonywał przeszacowań przez 20 lat, to podwyżka musi być znacząca. 24.07.2014 12:38    5
Dziennikarz persona non grata?

Dziennikarz persona non grata?

Prokuratura Rejonowa w Tomaszowie Mazowieckim sprawdza czy Mariusz Strzępek, wydawca i zarazem redaktor naczelny portalu NaszTomaszow.pl, codziennej gazety internetowej, nie znieważył radnego powiatowego (PiS) Wiesława Boronia. Ten sam radny nazwał Strzępka „zbójem” i „bandytą”, a na sesji złożył wniosek, aby uznać dziennikarza za persona non grata. 18.07.2014 18:05    16
Prawym okiem: Boroń kosmonauta

Prawym okiem: Boroń kosmonauta

Przyznam się, że o publicznych występach radnego Wiesława Boronia zacząłem w ostatnim czasie pisać z niemałym lękiem. Najchętniej nie pisałbym o nich wcale, by nie narażać się na kolejny pomysł, aby uczynić ze mnie personę non grata już nie tylko na komisji, prowadzonej przez radnego ale także w innych całkowicie dostępnych i publicznych miejscach. Po radnym można się spodziewać wszystkiego i wcale nie zdziwiłbym się, gdyby przyszło mu do głowy ustawić na miejskich rogatkach tablice ostrzegające przed moją osobą nielicznych przyjeżdżających do nas turystów. Boroniowi podobnych pomysłów nie brakuje i na każdej niemal sesji dzieli się nimi z innymi samorządowcami, wywołując znudzenie a bywa, że irytację i zniecierpliwienie. 09.07.2014 22:36    29
Prawym okiem: jak nazwać kogoś, kto wykorzystuje dzieci?

Prawym okiem: jak nazwać kogoś, kto wykorzystuje dzieci?

Jesienną kampanię wyborczą czuć już w podmuchach lipcowego wiatru. Mimo wakacji nie ustają zwyczajne w takich okolicznościach układanki i przepychanki. Urzędy, niczym innym nie żyją, jak tylko potencjalnymi kandydatami na radnych, czy starostów. Pojawiają się wciąż nowe nazwiska na liście pretendentów do miękkiego fotela prezydenta miasta. 02.07.2014 03:16    41
Prawym okiem: chodzenie na lewiznę

Prawym okiem: chodzenie na lewiznę

Przyznam, że z jednej strony z zaciekawieniem, a z drugiej z niesmakiem, obserwuję informacje dotyczące tzw. „afery podsłuchowej”, którą ujawnił tygodnik „Wprost”. Faktycznie można się oburzać „najazdem” służb na redakcję gazety, a pojmie to tylko osoba, która podobnego „ataku” doświadczyła. 23.06.2014 19:31    22
W upojeniu "siła"

W upojeniu "siła"

Niestety, kilka dni temu, po raz kolejny pisaliśmy o pijanej kobiecie w ciąży. Praktycznie co tydzień KPP upublicznia informacje o pijanych rodzicach, którzy opiekują się swoimi pociechami. Większość z tych spraw trafia do Sądów rodzinnych, które decydują zarówno o losie rodzicó, jak i dzieci. 09.06.2014 21:42    3
Z cyklu Jak to się robi… gdzie indziej… bez barier …

Z cyklu Jak to się robi… gdzie indziej… bez barier …

Gminy, miasta, regiony czerpią swą moc z dorobku minionych i kolejnych pokoleń. Samorządowcy ograniczają swą aktywność do administrowania, albo poczuwają się do bycia gospodarzami. Gospodarz dba nie tylko o tu i teraz ale i o przyszłość wszystkich swoich lokatorów. 29.05.2014 23:59    10
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama