Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 czerwca 2026 15:16
Reklama
Reklama

Turystyka i Rekreacja

Ruszyły prace przy Grotach Nagórzyckich

Ruszyły prace przy Grotach Nagórzyckich

Rozpoczęły się prace przy budowie zaplecza obsługującego Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie”. Przekazanie placu pod inwestycję nastąpiło 29 października, zaś 12 listopada Firma Usługowo- Budowlana Jacka Ciapały z Sulejowa, która wygrała przetarg na realizację zadania, wykonała pierwsze roboty. Władze miasta zapewniają, że poczyniono wszelkie starania, aby prowadzone prace nie kolidowały z normalnym funkcjonowaniem podziemnej trasy turystycznej. Tak więc, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy wybrali się w odwiedziny do Grot i jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy, obejrzeli jak wyglądają one po oddaniu do użytku. Przy okazji warto podkreślić, że w ciągu niespełna roku, obiekt obejrzało ponad 50 tysięcy osób. 21.11.2012 17:23    16
Wizy w drodze - Pisemna promesa, czyli meldunek w konsulacie Timoru Wschodniego

Wizy w drodze - Pisemna promesa, czyli meldunek w konsulacie Timoru Wschodniego

Na samym wschodzie prowincji Nusa Tengara Timur, pływa sobie wyspa o nazwie Timor. Wyspa podzielona jest na dwie, politycznie niezależne od siebie części - indonezyjską i timorską. 14.11.2012 16:27    2
Trudne słowa: tetrafobia, oktofilia

Trudne słowa: tetrafobia, oktofilia

Numerologia to pseudonauka, dzięki której wszystko co ponumerowane można sprzedać za cenę wyższą niż faktyczna. 05.11.2012 20:36
Hobby? Narzekanie!

Hobby? Narzekanie!

Oprócz flagi, Indonezyjczycy mają bardzo wiele cech wspólnych z Polakami. Jedną z nich jest urozmaicanie sobie wolnego czasu narzekaniem. W sumie, nie ma się co im dziwić, biorąc pod uwagę opieszałość, ignorancję i skalę korupcji w ich urzędach. Oczywiście, jak w wielu innych miejscach, polityka zawsze jest zła, inni mają lepiej, pierdzistołki nie mają racji a telewizja kłamie. Słysząc codziennie te same lamenty od wielu różnych osób, czasem odnosiłem jednak wrażenie, że niektórzy narzekanie traktują sobie jako hobby. No bo jak inaczej wytłumaczyć narzekanie na coś co jest naturalne albo robione na swoje własne życzenie? Oto lista słów najczęściej zastępujących w Indonezji polskie k**wa! 31.10.2012 20:27
Indonezja (Flores) - Cztery wesela i pogrzeb

Indonezja (Flores) - Cztery wesela i pogrzeb

W piątek, trzynastego, bezwzględnie trzeba zostać w łóżku. W końcu, Jezus umarł w piątek po wieczerzy, przy której zasiadało 13 osób. Sabat czarownic wypadał w piątkowy wieczór. Dookoła wielkiego kotła, zbierało się dwanaście wiedźm by wywołać trzynastego imprezowicza - diabła. Włosi nienawidzą siedemnastki. bo po przestawieniu kolejności znaków, z niemożliwego do wymówienia XVII, wychodzi VIXI (oznaczające po łacinie "żyłem"). Z kolei, lubiący wszystko skrupulatnie zliczać Chińczycy panikują na dźwięk cyfry cztery. W mandaryńskim, wyraz "cztery" (四, si) brzmi bardzo podobnie do wyrazu "śmierć" (死, si). Różnica jest bardzo subtelna i polega jedynie na innej intonacji. Czarne koty, rozsypana sól. Bzdury, zawsze sobie myślałem. Gdyby było inaczej, film o skutecznie odstraszającym friggatriskaidekafobików tytule, "Piątek, trzynastego", nie zarobił by blisko 60 milionów dolarów. 25.10.2012 17:27
Solidarni z Marsjaną, czyli gorący apel o nadzieję w walcę z beznadzieją

Solidarni z Marsjaną, czyli gorący apel o nadzieję w walcę z beznadzieją

Od jakiegoś czasu publikujemy regularnie bloga Michała Przybylskiego z jego podróży dookoła świata, w którą wybrał się ponad rok temu. Tym razem jego zapiski, to równocześnie apel o pomoc dla młodej, chorej dziewczyny. Jeśli możecie, pomóżcie i rozpowszechnijcie prośbę na waszych Facebookach 23.10.2012 17:02    3
Sposób na: kolejkowanie po indonezyjsku

Sposób na: kolejkowanie po indonezyjsku

Stanie w kolejce to hobby i jeden ze sportów narodowych Brytyjczyków. Jest nawet czasownik "queue", który po przetłumaczeniu na język polski brzmi niezręcznie. Czy lubimy, kolejkować czy nie, kolejka ma to do siebie, że jej wagony są ustawione jeden za drugim. Inaczej by się wykoleiła Widząc moją pierwszą indonezyjską kolejkę, w ambasadzie w Kuala Lumpur, zastanawiałem się, jak mogą wyglądać pociągi w tym kraju. Łapiąc pierwszy kolejostop na Jawie, przekonałem się, że nie jest najgorzej. Ba - nawet o czasie przyjeżdżają, dowożą bezpiecznie na miejsce i nie da się w nich umrzeć ani z głodu, ani z nudy. 22.10.2012 18:06
Do trzech razy sztuka

Do trzech razy sztuka

Co prawda, dwumiesięczną wizę Sosial Budaya można przedłużyć czterokrotnie, ale w moim przypadku, problemów nie robiono mi dopiero przy trzecim przedłużeniu. Kolejnego już nie będzie bo drugie i trzecie zajęło mi po całej stronie w paszporcie. 18.10.2012 14:27
Parking gotowy i prezentuje się naprawdę nieźle

Parking gotowy i prezentuje się naprawdę nieźle

Zakończyła się już budowa parkingu przy Skansenie Rzeki Pilicy oraz Rezerwacie Niebieskie Źródła. Wartość inwestycji zrealizowanej przez Urząd Miejski sięgnęła blisko 2,5 miliona złotych i wbrew pojawiającym się wcześniej komentarzom nie wydaje się być kwotą zawyżoną. Zakres prac, użyty materiał i wykonanie warte są swojej ceny. Wystarczy wspomnieć, że cała nawierzchnia parkingu został ułożona z kostki granitowej. Wyłonionym w przetargu wykonawcą inwestycji była tomaszowska firma ASDROG. 17.10.2012 20:50    10
Teren przed Grotami przestanie straszyć

Teren przed Grotami przestanie straszyć

Prawie 1,2 miliona złotych kosztować będzie zagospodarowanie terenu przylegającego do trasy turystycznej, jaką uruchomiono w tym roku w starym wyrobisku piaskowca, czyli w Grotach Nagórzyckich. Za tę kwotę zbudowany zostanie pawilon do obsługi ruchu turystycznego, miejsca parkingowe, oświetlenie oraz elementy małej architektury. 15.10.2012 21:55    14
Indonezyjska solidarność

Indonezyjska solidarność

Chińczycy opanowali sposób, dzięki któremu mogą się szybko bogacić, awansować i przejmować kontrolę nad światem. Włosi, określili by go mianem, cosa nostra (nasz interes). Nie mia, nie tua, tylko nostra, wspólna. Coś potrzeba? Pomożemy ale Ty też będziesz musiał nam kiedyś pomóc. Korupcja po chińsku? Sama przyjemność. Wystarczy poprosić: znam kogoś kto zna kogoś kto zna kogoś kto może załatwić. Pieniądze? Mile widziane, ale nie zawsze potrzebne. A jak nie ma? Jak nie ma to zrobimy tak by były. Ewentualnie, damy co potrzebne. Cosa nostra wyryta jest w świadomości Chińczyków do tego stopnia, że o przysługi zwrotne nie trzeba się dopominać. Silidarność. Nie jako hasło. Nie na plakacie. Nie od święta. Na codzień. 15.10.2012 16:50
Paliwo mogłoby być tanie.... gdybyśmy tylko tego chcieli

Paliwo mogłoby być tanie.... gdybyśmy tylko tego chcieli

Za pięć dyszek poproszę. Ubrany w czerwony, czy tam zielony kubraczek jegomość bierze w rękę pipetę i dokładnie odmierza 8,92 litra. 10.10.2012 17:08    12
Indonezja (Flores) - Wróciłem do domu

Indonezja (Flores) - Wróciłem do domu

Odkąd, na początku lutego wyjechałem z Chin, poza kilkoma wyjątkami, z miejsc w których się kolejno pojawiałem, znikałem po dwóch-trzech dniach. Ponad pół roku w ciągłym ruchu. Jeszcze na Sumatrze, przeszła mi przez głowę myśl. Wracam do domu. Na Flores, postanowiłem wprowadzić ją w życie. Obwieściłem mój plan radośnie Joncie. Kiedy lecisz? Nigdzie nie lecę. Czyli jedziesz? Nie jadę. W ogóle się stąd nie ruszam. To jak chcesz wrócić do domu? Normalnie, na miejscu. 09.10.2012 17:54
Klosz czy świeże powietrze?

Klosz czy świeże powietrze?

Żółtaczka, polio, toksoplazmoza, tyfus, salmonella, tasiemiec, wścieklizna (vel rabia) - takimi nieciekawymi nazwami szprycuje nas na co dzień Sanepid. 08.10.2012 15:27
Indonezja (Flores) - Coroczne karmienie duchów

Indonezja (Flores) - Coroczne karmienie duchów

Mówi się, że głodnemu tylko chleb na myśli. Nie ma się więc co dziwić, że jak człowiek głodny, to i zdenerwowany przeważnie bywa. Robi się markotny, kąśliwy. Rzuca kur...akami, kaczkami i innej maści podrobami. Czasem nawet coś tam połamie. Duch, podobno też człowiek. Tyle, że jak już duch się zdenerwuje, lepiej z nim nie zadzierać. Warto zatem zadbać o ich prawidłowe odżywianie. Szczególnie, w Indonezji, gdzie duchy sprawują pieczę nad znajdującymi się na każdej wyspie wulkanami a na stosunkowo małej Flores, wulkanów jest aż szesnaście. Wizyty w kraterze Kelimutu nie planowałem. Floreskie duchy, okazały się jednak silniejsze ode mnie. 01.10.2012 20:47
Ikat - historie pisane nićmi

Ikat - historie pisane nićmi

Przyglądałem się z bliska z jaką wprawą jej chude, powykrzywiane palce misternie splatały bawełniane węzły. Przez chwilę sprawiała wrażenie jakby świat wokół niej przestał istnieć i jakby właśnie ona była odpowiedzialna za ponowne wypełnienie czerni chaosu kolorami indygo, kermesu, annatu, kurkumy i szafranu. 26.09.2012 20:02
Azjatyckie wampiry

Azjatyckie wampiry

W dzień odpoczywają. Nawiedzają w nocy. Atakują znienacka. Niepostrzeżenie wbijają ostre kły w najcieplejszą z tętnic. Pochowane, zapomniane, wyklęte, chore dzieci Judasza, Tepesza, Ossenfeldera, Stokera. Niestraszne im upadki z wysokości, rany cięte, złamania. Boją się słońca, krzyży, czosnku, osinowych kołków i srebrników. Chodzą po ziemi, wiecznie spragnione kojącej ból półistnienia niczym wino, świeżej krwi. 23.09.2012 14:52    1
Festiwal Podróżniczy w Tomaszowie

Festiwal Podróżniczy w Tomaszowie

14 października w hali sportowej ZSP nr 2 odbędzie się I Tomaszowski Festiwal Podróżniczy. Jego celem jest przekonanie mieszkańców miasta i nie tylko do aktywnego wypoczynku, w trakcie którego mogą zwiedzania swoją najbliższą okolicę, poznawać historię oraz atrakcje przyrodnicze, których u nas nie brakuje. Festiwal zachęcać ma także do dalszych podróży. 22.09.2012 14:02
"Tomaszowska Okrąglica" na jarmarku w Łodzi

"Tomaszowska Okrąglica" na jarmarku w Łodzi

Gwiazdy polskiej sceny muzycznej, artyści ludowi, stoiska promujące regiony, smaczne jadło to tylko niektóre z atrakcji czekających na tych, którzy wybrali się w miniony weekend na „Mixer Regionalny 2012 – 9. Jarmark Wojewódzki”. Odbył się on na terenie przy hali sportowej u zbiegu ul. ks. Skorupki i al. Politechniki w Łodzi. Oczywiście nie zabrakło tam stoisk tomaszowskich - nasze atrakcje prezentował Urząd Miasta wraz ze Skansenem Rzeki Pilicy, Starostwo Powiatowe oraz poszczególne gminy, takie jak np. gmina Tomaszów, Rokiciny, Lubochnia, Żelechlinek czy Rzeczyca. Wszystkie stoiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem licznych gości jarmarku. 12.09.2012 18:56
Kolejny bieg Malinowskiego za nami

Kolejny bieg Malinowskiego za nami

9 września odbył się w naszym mieście 31. Ogólnopolski Tomaszowski Biegu im. Bronisława Malinowskiego. Ogółem w imprezie wzięło udział ok. 1100 osób. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali pamiątkowe znaczki i dyplomy. 12.09.2012 14:10
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: woody Treść komentarza: ZAMIAST TANCOWANIA INWESTOWAC W HISTORIE KASY NIE ZA BOGATO Data dodania komentarza: 27.06.2026, 09:27 Źródło komentarza: Ponad milion złotych na ratowanie zabytków w powiecie tomaszowskim. Od Krzemienicy po Inowłódz Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Cytat ze wstępniaka grubym drukiem: "...polityk musi być wszędzie, nawet tam, gdzie nikt go nie zamawiał." To jest sedno opisanej sprawy. Ta lokalna, niby "samorządowa" sitwa, To jest antyspołeczne dziadostwo, które nawet uczniom podczas zakończenia ważnego dla uczniów każdego roku szkolnego, potrafi obrzydzić sens takiej ważnej dla tych uczniów uroczystości. I przyłażą takie miernoty , takie totalne zera i obrzydzają życie uczniom, nauczycielom i rodzicom tych uczniów. To jest kompletne, moralne DNO!!! Data dodania komentarza: 27.06.2026, 00:58 Źródło komentarza: Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy? Autor komentarza: Zdziwiony Treść komentarza: Niech mi ktoś wytłumaczy, jak można glosować za udzieleniem bądź nie absolutorium Zarządowi powiatu, który powołano w tym roku i nie realizował budżetu, będącego przedmiotem oceny Rady za ubiegły rok. Jak mnie pamięć nie myli przez cały rok budżetowy 2025 Zarząd powiatu był inny i to oni powinni być oceniani. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 22:27 Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Pit Treść komentarza: W koncu madry artykul. Zgadzam sie w 100% Bycie radnym, miejskim czy powiatowym, to sluzba mieszkancom. Dlatego do samorządu powinniśmy wybierać ludzi z doświadczeniem zawodowym, niezależnych finansowo, mających własne firmy. Niezależnie od barw partyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 20:39 Źródło komentarza: Kruk krukowi mandatu nie wygasi. Sprawą Pauliny Sochy zajmie się wojewoda Autor komentarza: Monika Treść komentarza: Nie mają kompetencji czy kwalifikacji ale plecy u rozdającego posadki, by przytulać co miesiąc ogromne wynagrodzenie jak na Tomaszów. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 20:22 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: woody Treść komentarza: poprosze o taka analize dla UJAZDU Data dodania komentarza: 26.06.2026, 20:12 Źródło komentarza: Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy?
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama