Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 07:44
Reklama
Reklama

Co dalej z Samochodówką - aktualizacja

W miniony wtorek członkowie komisji edukacji Rady Powiatu Tomaszowskiego odwiedzili Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3, czyli popularną Samochodówkę. Była to okazja to zapoznania się ze stanem technicznym budynków oraz pracowni, będących w dyspozycji placówki, zarówno tych dydaktycznych, jak i warsztatowych. Po szkole radnych oprowadzali dyrektor Mirosław Fajfer, do niedawna naczelnik wydziału oświaty Katarzyna Banaszczak oraz nauczyciele. Po części wyjazdowej odbyło się posiedzenie w budynku Starostwa, na które zaproszono pracowników ZSP3.

Nauczyciele przedstawiali radnym, jakie są silne i słabe strony ich szkoły. Do pierwszych należą: wieloletnia tradycja (1965 rok), rozbudowana baza sportowa (boiska Orlik, hala sportowa), wyposażone pracownie do kształcenia zawodowego, wysoce wyspecjalizowaną kadrę (w tym egzaminatorów przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych), bursa szkolna, plac manewrowy do nauki jazdy,  stacja obsługi pojazdów, współpraca z szeregiem przedsiębiorstw (Euroglass, Boshoku, Ceramika Paradyż). Wśród słabych stron wymieniano konieczność nauki w kilku budynkach oraz ich zły stan techniczny.

Starosta Mirosław Kukliński na samym początku spotkania podkreślił, że cieszy go determinacja ze strony nauczycieli "samochodówki" oraz, że Powiat nie zamierza szkoły likwidować. Zapewniał też, że w ciągu najbliższych dwóch lat nie zmniejszy się w niej ilość etatów. Mówił o możliwościach wykorzystania środków unijnych z nowej perspektywy finansowej na lata 2015-2020, w celu kompleksowego zagospodarowania terenów po dawnej Budowlance oraz rewitalizacji "Samochodówki" i stworzenia w niej z prawdziwego zdarzenia Centrum Kształcenia Zawodowego.

Szczegóły są jednak nieznane. Starosta więc na chwile obecną nie wie, czy realizowany będzie przygotowany projekt budowy budynku dydaktycznego w aktualnym kształcie (kosztował 600 tysięcy złotych i posiada już zezwolenie na budowę), czy będzie on wymagał zmian projektowych. Kukliński wskazywał na obecne warunki nauczania, które zniechęcają do szkoły potencjalnych uczniów i ich rodziców. Krytykował poprzednie władze powiatu za przygotowanie projektu technicznego bez dokładnej analizy demograficznej oraz finansowej (koszt budowy 27 milionów złotych). Według danych prze kolejne 7 lat będziemy mieli do czynienia z niżem demograficznym.

Dyskutowano także o racjonalności kierunków kształcenia zawodowego w poszczególnych szkołach. Zdaniem nauczycieli z ZSP3 nie wszystkie, które narzucono szkole dają możliwości przyszłego zatrudnienia. nie godzą się też z przeniesieniem Technikum Budowlanego. 

 

Personel "Samochodówki" podkreśla też, że ich szkoła od lat jest niedoinwestowana, że jej stan techniczny jest pośrednio wynikiem zaniedbań samego Powiatu. Większość remontów przeprowadzanych jest we własnym zakresie. Remontowane są pracownie dydaktyczne i sale warsztatowe. 

Mówiono również o programach nauczania, które nauczyciele ZSP3 przygotowywali samodzielnie i które zostały zatwierdzone przez Powiatową i Wojewódzką Radę Zatrudnienia. Dotyczy to kierunków: technik geodeta, technik małej energetyki, czy technik architektury krajobrazu. 

Pojawił się też temat niewłaściwej promocji szkolnictwa zawodowego, zarówno w samym powiecie, jak i poza nim. Szkoły oferując atrakcyjne kierunki kształcenia, moga pozyskiwac uczniów spoza powiatu tomaszowskiego. 

Nauczyciele podkreślali fakt, że absolwenci szkoły w większości pozostają w mieście i nie są "produktami" na eksport.  

 

Katarzyna Banaszczak mówiła natomiast o pomysłach utworzenia w szkole Centrum Ksztalcenia Ustawicznego. Poruszyła także temat egzaminów zawodowych oraz ich zdawalności. 

Mirosław Kukliński podkreślił raz jeszcze konieczność większej aktywności ze strony władz szkół w swojej promocji oraz w pozyskiwaniu absolwentów gimnazjów. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

smilk 09.03.2015 09:02
Wiadomo,że niż demograficzny. Wiadomo,że takiej kasty jak nauczyciele to nie ma w innym zawodzie. Gdyby było 20 uczniów to i tak będą grali przez rodziców, media jakie to sukcesy ,jakie to "ach i och" .Ich nie obchodzą ani straty ,ani koszty.To ich miejsca pracy i mają KARTĘ NAUCZYCIELA /gwarantem wszystkiego, łącznie z podwyżkami/. Załóżmy, że niech będzie na przyszłość - może przyjdą dzieci.Ale do cholewki - zacznijcie uczyć zawodów /lakierników,mechaników,elek tryków..../.Nie produkujcie BEZROBOTNYCH po ogólniakach - po tym nic nie ma.Kto chce iść na studia pójdzie do I czy II czy III LO - i tak nie wielu będzie studiowało z braku kasy.Nikt tu nie myśli o poziomie nauczania /wyniki egzaminów - wystarczy porównać 15-20 lat wcześniej/, tu tylko praca dla nauczycieli. Nikt nie troszczył się o pracowników WISTOMU, MAZOWII, TOMTEXU ........ Czas owszem uczyć ale fachowcow, specjalistów brakujących zawodów, chyba że nie ma w szkole takiej kadry? tylko poloniści,geografowie, matematycy ..... LOGIKI WIĘCEJ

zawodowiec 08.03.2015 14:54
Przepraszam ZSP 2 - rzecz dotyczy ZSP 3 czyli "samochodówki". Ta pierwsza oczywiście ma się wspaniale, jak widać po stanie obiektów i mnogości zmierzającej tam codziennie młodzieży i pozostanie zapewne długo niezagrożona.

zawodowiec 08.03.2015 13:20
no, jak mnie pamięć nie myli to nie rozwaliła, a dokończyła rozwalać, po połączeniu z "przeskokiem". Uratowało to na kilka lat "strefową" i wygoniło z miasta "za szkołą" sporo powiatowej młodzieży. Wielkiego bumu ówcześnie do zawodów budowlanych nie było, i to niestety przykry fakt. Niczego nie załatwi koledze z III LO, bo nie taki był plan pierwotny i kolega nie liczył na dyrektorowanie LO, ale jakieś inne rozwiązanie. Wygaszanie tej placówki trwa od dobrych 2-3 lat za aprobatą tegoż"kolegi" - przynajmniej tak to wygląda z zewnątrz. ZSP 2 wykładano ekonomicznie z dużymi sukcesami, jak widać po stanie szkoły. W ostatnich wyborach układanka z kart się rozleciała i teraz "każdy orze jak może", a że "kolega" do "orania" nie przywykł ... . Kształcenie strażaków jak to już gdzieś w jakimś komentarzu pisano na tym portalu (co potwierdziłem sobie w rozporządzeniach MEN) to domena szkół policealnych/ pomaturalnych i podlega odgórnym przepisom. Wymaga bardzo dobrego zaplecza i kadr. Zresztą, jak wieść gminna niesie, nawet na jakąś protezę tego kształcenia (liceum lub 4-letnie "technikum" ?) i tak nie było przyzwolenia ze Starostwa, bo to byłaby murowana konkurencja dla innej fikcji - klas technikum "wojskowego" ! To zresztą zawody zdecydowanie męskie (na nic tu równouprawnienie), a co zrobić z dziewczętami ... no, chyba na "strefową" ... . Tak czy inaczej "Kartagina musi zginąć", aby przetrwał Rzym. Bezwzględnie tylko nie zapominajmy o kształceniu elektryków - ktoś za kilka lat będzie musiał powyłączać światła ... .

Piotr 07.03.2015 20:44
CHCIAŁEM PODKREŚLIĆ JEDNĄ KWESTIĘ! OD JAKIEGOŚ CZASU PO TOMASZOWIE "CHODZI" PLOTKA, ŻE ZAMYKAJĄ ZSP 3... STAROSTA WYRAŹNIE POWIEDZIAŁ, ŻE BĘDZIE ROZBUDOWA TEJ SZKOŁY! DODATKOWO ZSP 3 POSZERZA SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ O DODATKOWE KIERUNKI! ROZWÓJ, TO PRZYSZŁOŚĆ WASZYCH DZIECI!. WARTO SIĘ ZASTANOWIĆ...

tomo 07.03.2015 12:35
Poprzednie władze Starostwa uczyniły wiele zła dla tej szkoły oraz wiele zła nauczycielom innych szkół aprobując postępki ich dyrektorów!!!

Adam 06.03.2015 18:06
Rzeczywiście, jak długo pan Starosta zamierza trzymać nauczycieli w niepewności, twierdząc, że pani naczelnik zostanie przeniesiona na inne stanowisko. Nauczyciele już mają dość tej pani, która wyraźnie preferowała trzy placówki oświatowe, całkowicie ignorując potrzeby pozostałych. Wydaje się, że nie kierowała się racjonalnymi przesłankami, ale osobistymi sympatiami. Samochodówka nigdy nie była jej bliska. Pewnie, że przeprowadzenie zmian w tej szkole wymagało od władz, przede wszystkim, dużych nakładów finansowych, ale również chęci, wizji, odwagi i determinacji. Należało umiejętnie określić priorytety i wszystkie możliwe środki kierować do Samochodówki. Nie budować ekskluzywnego domu pobytu dziennego dla urzędników, lecz skromniejszy urząd dla petentów. Nie tracić pieniędzy na salę gimnastyczną, która za kilka lat będzie magazynem lub hurtownią. Może dziś inwestycja w Samochodówce byłaby przynajmniej rozpoczęta i można byłoby pochwalić się konkretnym sukcesem. Cóż, najprościej jest zamknąć kolejną placówkę oświatową i to taką, która przygotowuje do zawodów zawsze potrzebnych. "Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie"!

zawodowiec 08.03.2015 12:49
Poprawne spostrzeżenie, ale uderzające w grupę decyzyjnych urzędników Starostwa i członków Rady Powiatu poprzedniej (w części i obecnej) kadencji. Wychodzi na jaw sobiepaństwo i brak myślenia "pro publico bono" - dla dobra społecznego. Dlaczego topiono środki na edukację w hali sportowej przy szkole na Strefowej? - stoi owszem, i będzie świecić pustkami przy braku naboru do tej "prześwietnej szkoły" o ile nie polegną i to szybko LOIII i ZSP2. A że polegną to pewne i żadne czary i obietnice Pana Starosty nie pomogą. Trwa program Wszyscy Razem na ratowanie Strefowej (nadzieja na powrót do pracy na wypadek wylotu ze Starostwa!!!, bo apanaże w radzie nadzorczej szpitala już się skończyły, a jak jeszcze coś nie wypali z rozliczeniem realizowanych "projektów edukacyjnych" ...może być komuś "ciężko" ekonomicznie ) i poprawy naboru do "mechanika". Zaplecze kształceniowe szkół zawodowych wymaga stanu umożliwiającego edukację pozwalającą na pełną zdawalność egzaminów zawodowych przez uczniów - aktualnie to niemal katastrofa. Trzeba bardzo dużo pieniędzy i (być może) poprawy samego poziomu kształcenia, fachowości kadr, szerokiego zaplecza w terenie dla realizacji praktyk (te trzy tomaszowskie firmy szukające od lat taniej siły roboczej to raczej bardzo wąski front edukacyjny).Poszło tych pieniędzy zbyt dużo przez lata na wiele sztandarowych inwestycji : pamiętna ścieżka rowerowa, hala, "reichstag", projekty, reorganizacje, odprawy. Przy braku realnych pomysłów - trzeba mocno mieszać, ....aby wyjść na swoje.

ann 06.03.2015 12:44
Motto dla starej - nowej pani naczelnik:"Jeśli ktoś pragnie rządzić, rządzić nieprzerwanie, musi umieć burzyć w poddanych poczucie rzeczywistości." Orwell

D.M. 06.03.2015 10:46
Uczęszczałem do tej szkoły, i to co teraz tam zobaczyłem woła o pomste do nieba szkoła która tętniła życiem gdzie było pełno młodzieży LUDZIE CO WY WYPRAWIACIE !!!!!!!! SZKOŁA KTÓREJ ZAWODY ZAWSZE BĘDĄ NA CZASIE CHCECIE ZAMYKAĆ ?????!!!! LEPIEJ ZAMKNĄĆ STAROSTWO MNIEJSZE ZŁO !!!

MAJK 06.03.2015 09:22
Była i obecna pani naczelnik jest współodpowiedzialna za obecny stan techniczny budynków ZSPnr3. Przez 8 lat jej zarządzania ani złotówka nie poszła na jakiekolwiek remonty w szkole. Sam fakt, że doprowadziła do takiego stanu obiekt, który jest własnością powiatu powinien być powodem do zdjęcia jej z pełnienia tej funkcji. Za parę lat może kolejna szkoła będzie chyliła się ku upadkowi.

cazzo 06.03.2015 07:38
Budynek byłej bursy - o ile mi wiadomo - nie jest własnością gminy żydowskiej. Przed wojną była w nim popówka czyli należy do Kościoła prawosławnego.

głodomor 05.03.2015 22:50
Czasami jadam obiady w stołówce budynku samochodówki (polecam), przez ostatnich kilka lat widać, że poprzednia władza nie inwestowała w budynki szkoły. No cóż były inne sprawy, jak choćby likwidacja budowlanki- budynki do tej pory stoją i niszczeją, sale gimnastyczne, stołówka, internat, boisko sportowe. W tym samym czasie wybudowano halę sportową przy ul. Strefowej, zastanawiające było to, że podobno nie było pozwolenia na budowę (koszt ok. 4 mln złotych). Wtedy naczelniczką Edukacji była Pani pracująca w tej szkole (nadal jest?). Później urządzono „konkurs plastyczny” za ok. 600 tys.- na projekt samochodówki i … zaprzestano w nią inwestowania. (widziałem z córką projekt na dniach otwartych). Teraz po zmianie władzy w powiecie i mieście, jest czas na mądre i gospodarne rządzenie (zaufałem wam jak większość mieszkańców miasta i oddałem swój głos). Z wypowiedzi Pana Starosty wnoszę, iż zamierza on rozwijać i wspierać szkolnictwo zawodowe, BRAWO TAK TRZYMAĆ!!! (sam kończyłem technikum) Popieram i trzymam kciuki.

pucybut 05.03.2015 22:08
Jedynie pan doktor mówi rozsądnie popierając budowę centrum kształcenia praktycznego. Chyba nie do końca był to cel jego wypowiedzi, ale bardzo sensownym rowiąząniem jest skupienie kształcenia praktycznego w jednym miejscu. Daje to dodatkowo możliwości prowadzenia kursów w różnych zawodach. W miarę szybkiego przekwalifikowania lub zdobycia nowych kwalifikacji istotnych dla lokalnego rynku pracy. I tu znajdą zatrudnienie nauczyciele zawodu. Natomiast nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących i tak odczują regres - czy będzie szkoła czy nie. A dyrektor chyba nie wie co mówi - jakim cudem ówczesne ministerstwo mogło dac środki na postawienie budynku ocieplonego słomą? Nie jestem fachowcem, ale wydaje mi się, że w latach wskazanych przez dyrektora już takiej technologii nie stosowano.

??? 05.03.2015 22:30
,,budynek ocieplony słomą,, ???? A może ziemianka, lub wojskowy namiot?

kris 05.03.2015 22:46
samochwała

absolwent 05.03.2015 20:25
do zaorania budynek + warsztaty ... od zakończenia szkoły w 2006 r NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO jak widać na załączonych obrazkach

tomaszowianin 05.03.2015 16:47
Przedstawiony budynek jako internat nie pełni już tej funkcji od wielu lat. Obecnie Bursa międzyszkolna znajduje się w nowym budynku przy Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest ona w pełni przystosowana do pełnienia swojej funkcji i działa prawidłowo!!!

moto 05.03.2015 16:04
Zanosi się na to, że chyba trafił się właściwy człowiek na to stanowisko. Powinien jeszcze wyprać brudy po tamtym Staroście i wywalić skompromitowanych ludzi z oświaty ponadgimnazjalnej!!!!

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Do Redakcji: mój wpis w tym temacie nie spodobał się redakcyjnej, jewropiejskoj cenzurze-inkwizycji ?! Przecież komuna (PODOBNO) już minęła - co?! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama