Zbliża się sezon grzewczy. Zadbajmy o dzieci w przedszkolach 

  • 12.09.2019, 12:30
  • Krzysztof Krasnodębski
Zbliża się sezon grzewczy. Zadbajmy o dzieci w przedszkolach
Bądź grzeczny, słuchaj Pani, baw się ładnie i nie oddychaj… Mamy początek roku szkolnego, a wkrótce początek czegoś znacznie mniej przyjemnego – okresu grzewczego. Chociaż już dzisiaj niektóre z czujników, badających jakość powietrza w Tomaszowie pokazują chwilami zaskakujące wyniki. Problem smogu, zanieczyszczonego powietrza w naszym mieście jest powszechnie znany (w całej Europie) i nagłaśniany. Miasto oczywiście podejmuje działania zmierzające do jego eliminacji. Zdać sobie należy sprawę jednak z tego, że mamy do czynienia z procesem długofalowym, w którym odpowiedzialność spoczywa nie tylko na władzach ale także na nas samych.  Oczywista oczywistość, jak powiedziałby klasyk... tyle, że nie dla wszystkich. Chciałbym dzisiaj zwrócić uwagę na smog z nieco innej perspektywy. Zadajmy sobie pytanie: dla kogo największe zagrożenie? Odpowiedź nasunie się sama: dla dzieci.

Tomaszów Mazowiecki należy do 15 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, jak wynika z raportu World Air Quality Report 2018. W powietrzu krążą benzopireny – rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Nad naszym miastem wiszą aerozole aromatyczne PM 2,5. Wysokie stężenia tego pyłu powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.).  Powodem jest fakt, że tak drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi.

Niestety takim powietrzem oddychają nasze dzieci również w placówkach edukacyjnych, w których przychodzi im spędzać niemal 1/3 dnia. Takim... a nawet gorszym. Bo oprócz smogu, który co oczywiste dostaje się do środka przez uchylone okna i ciągle otwierające się drzwi wejściowe, są także innego rodzaju zanieczyszczenia. W powietrzu unoszą się: cząsteczki z ubrań i wykładzin, włókna mineralne czy nancząsteczki z środków czystości.

Rozmawiając z jedną z nauczycielek, pracującą w przedszkolu, usłyszałem: zimą mamy dylemat czy wietrzyć sale dzieci i wpuszczać ten "syf" czy narażać je na niedotlenienie. To są pomieszczenia, w których przebywa blisko 30 osób przez kilka godzin. Dzieci i my po 8 godzinach pobytu w przedszkolu jesteśmy po prostu zmęczeni. Zauważyłam, że wiosną i latem są bardziej aktywne, chętne do nauki, nawet mniej płaczą.

- Od blisko czterech lat podejmujemy działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w naszym mieście – mówił w listopadzie ubiegłego roku Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. - Nie tylko realizujemy zadania w ramach programu STOP SMOG, ale także współpracujemy z Instytutem Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej w zakresie rozwoju elektromobilności w Polsce. Natomiast wspólnie z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej realizujemy projekt "Gmina Samowystarczalna Energetycznie”. Każdy z nas ma wpływ na to, czym oddychamy. Pamiętajmy o tym podejmując decyzję o sposobie ogrzewania naszego domu. Dbajmy o zdrowie swoje, najbliższych i wszystkich mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego – apelował Prezydent.

Co do tej pory udało się zrobić? Do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego trafiło 25 hybrydowych, ekologicznych autobusów w celu eliminacji emisji spalin. Miasto pozyskało dofinansowanie na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Środki są rozdysponowywane zgodnie z regulaminem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakład Gospodarki Ciepłowniczej zainstalował w Tomaszowie Mazowieckim ponad 40 sensorów jakości powietrza firmy Airly.

Dane są dostępne na stronie internetowej www.airly.eu/map oraz w aplikacji mobilnej i na stronie głównej portalu Nasztomaszow.pl.Straż Miejska na bieżąco sprawdza, co jest przyczyną złej jakości powietrza na konkretnych ulicach. Strażnicy edukują też mieszkańców w zakresie poprawnego rozpalania ognia w piecach, a także pomagają zmierzyć wilgotność drewna (im mniejsza wilgotność, tym większa wydajność energetyczna). Miasto stara się o gazyfikację terenów, które do tej pory nie zostały objęte siecią.Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyznaje osobom potrzebującym zasiłki celowe na zakup opału.

Jak widać, nie można włodarzom naszego miasta zarzucić bagatelizowania problemu. Podjęto działania długofalowe, prewencyjne, edukacyjne. Kosztowało to miliony złotych i kolejne miliony są potrzebne. Tylko czy te działania przyniosły wymierny efekt w postaci zapewnienia zdrowia, normalnych warunków nauki, zabawy i rozwoju dzieci w żłobku i tomaszowskich przedszkolach? Niestety, wydaje się, że nie. Już za dwa miesiące sensory jakości powietrza będą znowu świecić się na czerwono, a w niektórych rejonach miasta normy pyłów PM 2,5 I PM 10 zostaną przekroczone o 800-1000%. Bardzo chciałbym, żeby osoby odpowiedzialne za zdrowie najmłodszych mieszkańców naszego miasta zadały mi teraz pytanie co jeszcze mamy zrobić? Właściwie uprzedzając je, od razu odpowiem.

Władze miasta, które zajmuje czołowe miejsce w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie powinny jak najszybciej zainstalować w tomaszowskich placówkach edukacyjnych oczyszczacze powietrza w ilości odpowiadającej faktycznemu zapotrzebowaniu.  

W ubiegłym tygodniu przyjrzałem się temu bliżej rozmawiając z dwoma Radnymi Rady Powiatu Tomaszowskiego i trzema Radnymi Rady Miejskiej. W końcu dotarła do mnie zaskakująca informacja – oczyszczacze są w przedszkolach. Zdziwiony postanowiłem to zweryfikować. Udałem się do gabinetu Dyrektora Przedszkola, do którego uczęszcza moja córka. Faktycznie jest jeden oczyszczacz, który krąży po 6 salach. Okazuje się, że każda placówka dostała taki oczyszczacz w ubiegłym roku, co zostało sfinansowane przez Łódzki Urząd Marszałkowski.

Krzysztof Krasnodębski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zz
Zz 14.09.2019, 09:31
A pozatym wypadalo by najpierw pomierzyc sale dzieciaczkow a dopiero pozniej dobierac sprzet
Zz
Zz 14.09.2019, 09:16
Wystarczy zeby kazda osoba zainteresowana sobie zerknela na urzadzenia w proponowanej cenie i zobaczyla a nie wypisywanie nielogicznych informacji
Zz
Zz 13.09.2019, 22:31
Zanim ktos pomysli o oczyszczaczach powietrza to niech sobie zerknie w specyfikacje urzadzen do ilu metrow dziala bo taki za 800 - 900 to sobie mozna kupic do salonu w mieszkaniu w bloku a nie sali ktora ma ponad 50 metrow kwadratowych
krzysztof_krasnodebski
krzysztof_krasnodebski 14.09.2019, 08:24
Proszę nie uprawiać dezinformacji i nie wprowadzac w bład. Jest wiele urzadzen w tych granicach cenowych dostosowanych do powierzchni 50-70 mkw o wydajnosci 330-350 metrow szesciennych na godzine.
Nie bede tu podawal przykładów, zeby nikt znowu nie wymyslił, że promuje jakas firme i chce na tym zarobic. Zachecam jednak przyjrzec sie lepiej tym specyfikacjom.
ff2
ff2 12.09.2019, 20:47
Więcej takich rodziców powinno być! To wasze dzieci! Gdzie wasza świadomość? Własnych dzieci nie kochacie? oczyszczacze są konieczne!
@ff2
@ff2 12.09.2019, 22:06
No jasne :)) bo ktos badziewie sprowadza z Chin i klientow na to nie ma bo konkurencja juz spora, a zainteresowanie srednie :))

Bedzie teraz cala zime wialo groza na temat smogu z NT. Kup se odwiezacz za 2-3 tysie to przezyjesz. Po dzieciaczkach, beda seniorzy ktorzy co prawda moeszkali jeszcze z 20-30 lat gdzie kazdwgo wieczora mgla dymu spowijala ulice, dozywaja 80-90tki, ale tera panie, gardziolka tak wrazliwe, ze odswierzacz to jest top potrzeb :))

W sumie to nic mi do tego, ale prosze nie straszyc ludzi przed wyborami, ze jak miasto nie kupi badziewia to dzieci zaczna chorowac, bo to jest nieprawda. Warunki nie zmienily sie ani z roku na rok, ani nawet z dekady na dekadę.
Michalina
Michalina 12.09.2019, 22:39
No dobrze. To w takim razie opisz w kilku słowach, w jjaki sposób ty troszczysz się o własne dzieci. Co robisz, by utrzymać je w należytym zdrowiu. Jaki styl życia im proponujesz by nie miały nadwagi? jak spędzacie wolny czas? Spacerujecie wieczorem po ulicach? jakie książki razem czytacie?
@ff2
@ff2 13.09.2019, 00:14
Normalnie, to co oferuje w standardzie Państwo Polskie. Masz zadbac jedynie by bylo najedzone, mialo niedziurawe kapcie na zmiane. Stroj do gimnastyki (niekoniecznoe Nike, moze byc bez rzucajaceg sie w oczy loga), i to co Pani naiczycielka kaze kupic na poczatku roku.

Zadbaj lepiej o to by pracodawca nie wykprzystywal Cie po 12-15 godzin i bys nie pracowala w niedziele, by dzieciak od poczatku byl wychowywany rozmowa a nie ajfonem na zasadzie przekupstwa.

Od smogu nic mi sie nie stanie, a bez zdrowych relacji z najblizszymi jest bardzo prawdopodobne, ze zasili szeregi wspolczesnych ludzi bezdomnych - przed czterdziestka po dwoch - trzech rozwpdach, bez chocby malej noeruchomosci na wlasnosc. Ze sprochnialymi zebami. Chociaz ajfona i wtedu bedzie mial.

Jak dbam o torszczd i co tam jeszcze bylo, o swojego dzieciaczka? Tak jak moj Ojciec mi i ja jemu staram sie poswiecac jak najwoecej czasu. Moj Brat tego nie mial bo wlasnie tyrali po 20 godzin dziennie o jest pozerem takim wlasnie jak wiekszosc z Was Matce kiedys kupil masaz na nogi (micha plastikowa, podrzewacz wody i jakoes smyrdelka - nie wiem jak to sie nazywa), uzyte bylo z dwa razy i od 15 lat lezy w piwnicy. No ja soe mpge pochwaloc tym, ze Matka dzieki mnie zna kanon najwazniejszych oper (jezyk ktorym porozumoesz sie wsrod wyksztalconych ludzi na calym swiecie), a w przyszlym roku jedziemy do Rosji na wycieczke. Wszystko budzetowo, 2ga klasa z wlasnym termosem z herbatą zamiast kupowania co chwile gdzies. To jest level intelogencji z wiekszych miast, ktorego ja sie naogladalem i go troche nasladuje. Snobizm? Na co? Na uzywanie starej Nokii i przegladanie internetu tylko w domu, na spokojnie? Na to snobizm?

W inteligenckch domach w Warszawie (moglbm naziskami poleciec ktore znacie, ale nadal sie troche boje), w intelgenckich domach sciany pelne ksiazek, a w Tomaszowie krysztaly i koronkowe obrusy zastapil malomoasteczkowy minimalizm z meblami doktorych wstyd wsadzic ulubione choc sprane skarpety, i telewozor 50-60-100 cali. Nic poza tym. MA BYC CZYSTO!

A dzieciory pod blokiem puszczaja Peje z glosnikow bluetooth gdy powinny sie uczuc bo juz wrzesien.

Tak dbam.
Michalina
Michalina 13.09.2019, 00:27
Czyli dzieci po prostu nie posiadasz. Z wypowiedzi widać, że nic o nich nie wiesz. Potrafisz tylko krytykować. Zamiast wię zabawiać się samemu ze sobą przed ekranem komputera, zrób dzieciaczka. Zacznij się nim zajmować. Biegaj do lekarza z każdą infekcją, którą przyniesie z przedszkola. Zapłać za leki, kuo ubranie. Płacz razem z nimi, kiedy boli je brzuszek. Pójdź parę razy "na opiekę" kiedy chorego brzdąca nia przyjmą ci do przedszkola. Jak ja nie znoszę takich pozbawionych empatii ludzi. Jak twój idol. Sam nie ma rodziny a innych poucza w jaki sposób mają żyć i jak ich rodzinne życie wyglądać powinno.
@ff
@ff 13.09.2019, 02:21
Posiadam, posiadam.
@ff
@ff 13.09.2019, 03:54
dobra, nie będę robił z siebie debila. Za dużo włożyłem zdrowia w ten portal ( w sensie trolingu, ale też nie tylko przecież. Na samą modlitwę poswięciłem a w sumie kilka miesięcy. W różnej intencji, ale głównie pozytywnie), by ordynarnie kłamać teraz. Nie mam dzieci. czasie gdy powiniem je mieć, życie było na tyle niestabilne ekonimicznie, że wyrządziłbym im większej krzywdy gdybym je spłodził, niż tym, że ich nie ma. Ale też nie ma za sobą ani nakłąniania nikogo do aborcji, ani żdanych tego typu pozostawiających traumę na całe życie akcji. Patrząc po otoczeniu to i tak udało sie, jak do tej pory szczęscliwe przejść. Chociaż ja wiem - już się naogladałem, niktó©zy są na tyle bezrefleksyjni, że spływa to po nich jak po kaczce. No my tutaj żyliśmy zawsze trochę inaczej. Przynajmniej takie mam wrażenie. Ojciec też jakby się nie przejmował tak wszystkim pewnie jeszcze by żył. Nie mamy na to wpływu.

Czy to wyklucza mnie z dyskusji pod wciskaniem odświeżaczy powietrza do przedszkoli? Nie uważam.
Do psychiatry
Do psychiatry 13.09.2019, 08:57
To że nie masz dzieci nie wyklucza cię z dyskusji. Wyklucza cie natomiast brak elementarnej wiedzy w tym zakresie, brak świadomości problemu, bycie trollem i problem z głową.
@ff
@ff 13.09.2019, 12:37
200 tysiecy z czego nawet 10% byloby prowizja, to łakomy kąsek jal za wypelnienie formularza i po rozożenie tego po przedszkolach. Mam jednak nadzieje, ze w przypadku zakupu bedzoe to kupione od producenta bezposrenio. Do kasy fiskalnj poteafi przykezdzac kolo z Wawy, to nie pogardza tez takim zamowieniem.
krzysztof_krasnodebski
krzysztof_krasnodebski 13.09.2019, 16:56
Tez mam nadzieje ze zostanie to kupione najtaniej, z głową i nikt na tym nie bedzie staral sie zarobic. :)
W
W 12.09.2019, 19:33
W Białobrzegach jest oczyszczacz powietrza. W jednej sali u czterolatków.
?
? 13.09.2019, 13:15
I lepiej im sie zyje? Odczuwalne zmiany? Po edukacji w takim przedszkolu to oczekuje sie II LO i jakiegos DOBREGO wydzialy na PW :))

Ale bedzie roznie, czesto sr.ak.a
krzysztof_krasnodębski
krzysztof_krasnodębski 13.09.2019, 09:05
To pewnie ten, o którym napisałem w artykule. Chyba, że rodzice sami zakupili?
Mama
Mama 12.09.2019, 16:49
Czy aby wszystkie przedszkola dostały? Bo w Białobrzegach nie ma.
krzysztof_krasnodębski
krzysztof_krasnodębski 12.09.2019, 17:05
Powinien byc. Prosze dopytac dyrekcje przedszkola.
Matrix
Matrix 12.09.2019, 14:54
Moze Radni pokusza sie o zwolanie sesji nadzwyczajnej Rady Miasta. Czasu to juz malo zostalo.
krzysztof_krasnodębski
krzysztof_krasnodębski 13.09.2019, 09:14
Chyba jednak bardziej sensowne byłoby, żeby radni którzy chcą się wykazać działaniem zebrali podpisy rodziców pod przedszkolami i złożyli petycję. Wszystko można zrobić w normalnym trybie. Sesja nadzwyczajna nie jest potrzebna.

Już była sesja nadzwyczajna na wniosek KO. W sprawie strajku nauczycieli. Zupełnie bezsensowne działanie, żeby się tylko pokazać i narobić szumu.

Mam nadzieje, że teraz Radni Platformy (o ile w ogóle zainteresują się tematem) ruszą tyłki i zrobią to tak jak należy. Władze miasta odrzucając petycję np 1000 mieszkańców wyjdą na taką władzę, która nie liczy się ze zdaniem rodziców dzieci i nie dba o zdrowie. A na to Prezydent Witko sobie raczej nie pozwoli.
@matrix
@matrix 12.09.2019, 22:11
W celu zaopatrzenia tomaszowskich internautow w chlodne kompresy na glowe
Ggg
Ggg 12.09.2019, 11:19
Dzieci bezwzględnie powinny mieć czyste powietrze w przedszkolach! Oddajesz dziecko do przedszkola i myslisz że jest tam bezpieczne?

Pozostałe