W Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowoczesny PSZOK

  • 19.06.2020, 10:53 (aktualizacja 25.06.2020, 12:15)
  • Mariusz Strzepek
W Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowoczesny PSZOK
Nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zbudowany zostanie przy ulicy Wapiennej. Jego elementem będzie też ścieżka edukacyjna podnosząca świadomość ekologiczną mieszkańców oraz warsztat naprawczy, dzięki któremu będzie można odzyskać część zużytego sprzętu elektronicznego czy AGD. Roboty budowlane wykona spółka AK NOVA z Poznania.

Nowoczesny PSZOK powstanie w ramach zadania pn. „Budowa zintegrowanego systemu gospodarki odpadami w Tomaszowie Mazowieckim ‒ elementu GOZ ‒ Budowa PSZOK wraz ze ścieżką edukacyjną” przygotowanego przez Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej.

Pierwszy etap obejmie prace budowlane, które za 2 917 560 złotych brutto zrealizuje wyłoniona w przetargu poznańska firma AK NOVA. Umowa z wykonawcą została podpisana 4 czerwca, a od połowy bieżącego miesiąca pracownicy firmy weszli na plac budowy. Sfinalizowanie inwestycji przewidziano na koniec grudnia br.

W ramach odrębnych zamówień będą realizowane dostawy kontenerów, wyposażenie pomieszczeń Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz elementy ścieżki edukacyjnej. Ogólny koszt inwestycji (wraz z robotami budowlanymi) to 3 429 739,64 zł brutto.

Dzięki nowoczesnemu PSZOK-owi poprawi się w naszym mieście organizacja systemu gospodarki odpadami. Będzie on umożliwiał odbiór co najmniej dziesięciu różnych frakcji odpadów (takich jak m.in. drewno, szkło, wielkogabaryty, żelazo-stal,  kamienie, zużyte opony, odpady niebezpieczne, zużyty sprzęt AGD). Każdy mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego będzie mógł przywieźć odpady i po zaewidencjonowaniu zrzucić je do kontenerów z poziomu rampy. Inwestycja poprawi stan środowiska w mieście oraz ułatwi dostęp mieszkańców do segregacji odpadów komunalnych. Powstanie przy PSZOK-u ścieżki edukacyjnej przyczyni się natomiast do podniesienia świadomości ekologicznej tomaszowian.

Co ważne na terenie obiektu będzie również funkcjonował warsztat naprawczy, w którym zużyty sprzęt elektroniczny, AGD czy np. rowery (ale jeszcze w dobrym stanie) będą otrzymywały drugie życie. Odzyskane i naprawione sprzęty zostaną przekazane osobom bądź instytucjom działającym w obszarze pomocy społecznej, wspierającym mieszkańców naszego miasta znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Zyska też na tym środowisko.

- To kolejny niezwykle ważny etap budowania gospodarki o obiegu zamkniętym. Takie działania pozwolą zapewnić mieszkańcom stabilność cen za odpady, bo uniezależniamy się od czynników zewnętrznych. Przede wszystkim takie inwestycje przyczyniają się do poprawy środowiska. Przed nami jeszcze sporo zadań do wykonania – m.in. budowa instalacji wytwarzającej tzw. energię zieloną ‒ ale nie zabraknie nam determinacji, żeby stworzyć system gospodarki o obiegu zamkniętym z nowoczesnymi rozwiązaniami - mówi Marcin Witko

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (5)

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec (jeszcze)
Mieszkaniec (jeszcze) 20.06.2020, 15:46
Ciekawe kiedy Pan Prezydent, zgodnie z obietnicą, obniży stawki za śmieci. Podwyżka miała być chwilowa, do czasu aż miasto nie zorganizuje odbioru śmieci we własnym zakresie.
Prośba wiejskiego chłopaka do tomaszowskiej inteligencji o kaganek oświaty.…
Prośba wiejskiego chłopaka do tomaszowskiej inteligencji o kaganek oświaty. Przynajmniej łyk. 19.06.2020, 22:49
I znwou jestem w szoku! Dwa dni temu szok związany był ze ścieżką na największy a może nawet jedyny atut turystyczny Tomaszowa czyli Zalew Sulejowski. Kowalewski przedstawiający się jak mędrzec od planowania (podkreślam PLANOWANIA tylko), zagospodarowania „ziemi tomaszowskiej”, którego Bóg zesłał nam jako lokalnego mesjasza w latach 70–tych, miasto raczej rozkładał niż wpłynął na budowę tu czegokolwiek...

Teraz proszę... chociaż całkiem prawdopodobne, że Kowal na Facebooku ogłosi, że już 30 lat o tym myślał i to z jego inspiracji powstało, a jeśli nie to przynajmniej, że tłuszcza PiSowska, te ciemniaki podsłuchiwali go w Prawdziwych Lodach w Galerii gdy swoje plany matce demokracji, inteligentce z Będkowa – Basi swoje plany po raz kolejny wyłuszczał. Tak może być :))

My jednak widzimy swoje.
Coś co nie było możliwe przez 30 lat, a wręcz rozsprzedawano lokalną infrastrukturę, jako nieefektywną jednak wraca. Czy nie? Czy się mylę? Jak to jest w ogóle?

Fakty czy gadanie leszpe?

Chciałbym też zapytać kogoś bardzej obeznanego, komatego itd, czy to prawda, że Tusk i Kopacz ściagli śmieci z Nigerii (przyp. Afryka) do Polski? Tak czy nie? Czy ktoś mógłby pomóc w weryfikacji tego info?
No to łyk
No to łyk 20.06.2020, 09:41
Tak Tusk przywoził a Kopacz zakopywała i to koło Tomaszowa
a
a 20.06.2020, 21:40
Że odbieraliśmy śmieci z Warszawy i z aglomeracji śląskiej to jest pewne.
Pit
Pit 20.06.2020, 07:40
Tusk i Kopacz podobno ściągali śmieci z Marsa:):):)
stefan
stefan 20.06.2020, 07:15
teraz idą do nas tony śmieci z włoch... wtedy szły i teraz idą... szyld sie zmienił i geszefciarze z pomarańczowych na niebieskich a wałki są takie same...ciekawe dlaczego wcześniej śmietniska tak nie płonęły.. za Morawieckiego raz w często mafia tak 'czyści' teren. Rząd gdzie minister robi wał na 2mln nie budzi mojego zaufania.
aw
aw 20.06.2020, 21:40
nie płonęły, bo teraz ich gonią i wynoszą się
Czerwona Caryca
Czerwona Caryca 19.06.2020, 14:32
Znów będa zwozić z całej Polski i za dwa lata będzie lament, bo się zatkało ....
ja
ja 19.06.2020, 13:05
a takie pytanie, gdzie są Wapienniki w TM? To tam właśnie?
Ajdejano
Ajdejano 19.06.2020, 16:14
Koleś: jeżeli zadajesz takie durnowate pytanie, to pytam - ty jesteś z księżyca, czy z królestwa bunga-bunga ?
AS
AS 20.06.2020, 15:39
Kultura to bzdura.
a
a 20.06.2020, 05:24
ale trzeba przyznać, że Pan Ajdejano udelikatnił ton. Takiego Pan lubimy!
obywatel
obywatel 19.06.2020, 12:09
ZGWK buduje no ciekawe jak podobno spółka ledwo daje rade bo tak ją obecna Pani Prezes zadłużyła najpierw śmieci teraz to a za chwile woda będzie po 30 złoty jak tak dalej pójdzie nie dajmy się oszukać to My mieszkańcy za to zapłacimy i po co ta inwestycja jak tuż obok Tomaszowa jest taki sam obiekt
Ajdejano
Ajdejano 19.06.2020, 16:13
Kol;eś: ty jesteś tak durnowaty, czy może tylko udajesz takiego ?

Pozostałe