Podobne problemy mają inne miasta

  • 15.01.2021, 11:12 (aktualizacja 20.01.2021, 13:34)
  • redakcja
Podobne problemy mają inne miasta
Publikujemy list Prezydenta Marcina Witko do mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego

Szanowni Państwo 

Obecna sytuacja na rynku gospodarki odpadami niestety wymusiła na nas podwyżki. Zapewniam jednak, że cały czas prowadzimy działania, które docelowo mają obniżyć ceny za odbiór śmieci. Zaproponowana przez urząd kwota wynika z przetargu. System musi, w myśl ustawy, funkcjonować jedynie w oparciu o wpłaty mieszkańców, a opłata ma odzwierciedlać faktyczne koszty funkcjonowania systemu. Samorząd nie może ani korzystać w inny sposób z tych pieniędzy, ani dokładać do śmieci z innych środków. Podobne problemy mają inne miasta. W gminie wiejskiej Tomaszów cena wynosi już 28 zł, w Piotrkowie Trybunalskim 29, w Głownie 33,50 zł.

Podczas dyskusji o metodzie naliczania opłaty za śmieci zaproponowałem, wzorem innych miast, uzależnienie jej od ilości zużytej wody. Tylko tak realnie można było uszczelnić system, bo dziś za śmieci nie płaci ponad 8000 osób zamieszkujących nasze miasto. A według niektórych szacunków, uwzględniających osoby innej narodowości przebywających czasowo w Tomaszowie w celach zarobkowych, nawet kilkanaście tysięcy. Właściwie powinniśmy powiedzieć, że za te nieuczciwe osoby płacimy my wszyscy.

Nie ma dziś realnych, zgodnych z prawem możliwości wyłapywania tych ludzi. Jedyną taką sposobnością było wprowadzenie modelu od ilości zużytej wody. Ponadto model taki premiowałby osoby proekologiczne, osoby które chcą wodę oszczędzać. Moja propozycja podyktowana była przede wszystkim troską o wszystkich mieszkańców. Chciałem dać wybór: 8,40 zł za metr sześcienny zużytej wody lub wynikającą z precyzyjnej kalkulacji kosztów kwotę 26,50. Decyzją radnych zostaliśmy przy starym modelu naliczania opłaty za śmieci – od osoby.

Przypomnę, że miasto przejęło na siebie już jakiś czas temu odbiór śmieci z nieruchomości od zewnętrznej firmy, co pozwoliło na ograniczenie części kosztów. Gdyby nie te działania, cena w Tomaszowie oscylowałaby już mocno w okolicach powyżej 30 zł.

Nam udało się ten wzrost ograniczyć. Problemem nadal pozostaje jednak samo zagospodarowanie śmieci czyli oddanie ich na wysypisko. Zwłaszcza, że produkujemy ich coraz więcej. W 2018 roku za tonę składowanych śmieci (opłata marszałkowska) płaciliśmy 240 zł, w 2021 będziemy 276,21 zł.

              Chcę Państwa zapewnić, że 1,5 roku temu miasto rozpoczęło budowę systemu gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, co pozwoli na istotny wpływ miasta zarówno na ceny jak i będzie miało wymiar ekologiczny. Obecnie powstaje PSZOK wraz rampą, a nasza spółka stara się o dofinansowanie na budowę kompostowni, sortowni oraz Bazy Transportowej wraz z wyposażeniem systemu selektywnej zbiórki. Są to bardzo duże i kosztowne inwestycje, które wymagają też niestety czasu. Wiele naszych działań jest zależnych wprost od decyzji instytucji zewnętrznych, więc musimy się dostosowywać i cierpliwie podążać do przodu. Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim tym radnym, którzy od samego początku przyłączyli się do tego niezwykle trudnego procesu budowania systemu gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym. Jestem przekonany, że w rezultacie najbardziej skorzystają mieszkańcy płacąc mniej za śmieci. Nie poddaję się w dążeniu do tego celu.

 

Z wyrazami szacunku

 Marcin Witko

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (44)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marszałek
Marszałek 19.01.2021, 06:42
Wszyscy stąd uciekają i urząd nie nadąża z wymeldowaniem !
Stąd ta luka u Prdzydenta.
Młodzi 18-30 wyjeżdżają do Łodzi, Warszawy i za granicę a to wina tego ze Politycy (dzisiejszy PIS, PO, LEEICA, PSL ITD) rozwalili w 90' większość przemysłu zamiast go zaadoptować.
Nawet alianci po IIWŚ przyjęli większość hitlerowców i niemieckiego przemysłu do siebie a my wszystko rozp....ć jak obecny lockdown i kilkadziesiąt nowych podatków!
Nędza umysłowa narodu i ich wybrańców!

Vide potop szwedzki:
Szwedzi nie mając mocnej armi przypłynęli morze na łódkach i rozpierdzielili kraj o prawie 1 mln km kwadratowych powierzchni. Analogia do dzisiejszej sytuacji tylko wróg swój.
Bercik
Bercik 17.01.2021, 18:38
Czy USC to czasem nie jest jednostka podległa Prezydentowi ?
hah
hah 18.01.2021, 09:28
A co ma USC do śmieci? Oni nie zbierają danych tego typu:)
Kasia
Kasia 16.01.2021, 11:19
Myślę że 8000 osób to niedaszacowane dane. Np. mam 5 mieszkań z których 4 stoją puste bo mieszkam w jednym a śmieci płace za 5 osób bo w 4 mieszkaniach nie można zgłosić ilości osób zamieszkujących = 0 tylko musi być co najmniej 1 na mieszkanie.
Bogdan
Bogdan 16.01.2021, 10:55
Opłata powinna być od wywiezionego pojemnika a nie od mieszkańca. Jedna osoba produkuje pół pojemnika odpadów na dwa tygodnie a inna pełny - płacą tyle samo. Powinna być ustalona stawka za określoną pojemność pojemnika. Płacę za tyle ile wyrzucam a nie za pusty pojemnik. Przeważnie używa się pojemników 120 i 240 litrów więc obojętnie czy jedna osoba napełni ten pojemnik czy kilka osób zapełni jeden, powinno się zapłacić tyle samo bo wyprodukowano taką samą ilość odpadów. Nie ważne ile osób produkowało te odpady tylko ile tych odpadów wyprodukowano. Czemu mam płacić za coś czego nie wyprodukowałem.
Racja
Racja 16.01.2021, 12:32
Ale, wczoraj zabierano ode mnie pojemnik. Niestety zabrano tylko 1/2 pojemnika pozostawiając drugą połowę w pojemniku.
AS
AS 16.01.2021, 09:25
List tej samej treści, a raczej jego kopię dostałam razem z informacją o podwyżce opłat za śmieci. Przecież to jest ze 20 000 tysięcy wydrukowanych w kolorze kartek, które pójdą do śmieci. Ani to ekonomiczne, ani ekologiczne.
Ktoś mi powie po co?
AS
AS 16.01.2021, 09:14
Najlepsza jest zniżka 3 zł od gospodarstwa za kompostownik. Faktycznie, taka oszczędność zachęca do zrobienia kompostownika.
Kłamstwo
Kłamstwo 16.01.2021, 09:02
A gdzie obiecywał, ze ZREZYGNUJE? Proszę zrodlo :) Link z cytatem :) Bo kadencja mu się jescze nie skończyła. Co jak co, ale on miekiszonem nie jest i w przeciwieństwie do innych ludzi, będzie o to walczył do końca :)
$
$ 15.01.2021, 23:41
Panie Witko. Nie interesuje mnie kto gdzie indziej i ile płaci. Słyszałem od Pana że będzie u nas... taniej. Miasto zrezygnowało z usług firmy i miało być tak pięknie. Nie nadajecie się do planowania, do prowadzenia niczego czy to arena, czy stacja paliw MZK, czy zwykłe śmieci. Obiecywał Pan że zrezygnuje z funkcji prezydenta miasta. Czekamy zatem!!!
Suweren
Suweren 15.01.2021, 22:24
Ja proponuję nic nie robić. Usiąść i płakać, że jest drogo. I słuchać opowieści Prezydenta jak jest ciężko i on nic nie może.
Do Hah z tym RODO nie jest tak do końca ale miasto posiada wszystkie
nasze dane. Czy to firmowe czy adresowe - meldunkowe. Można zastosować wiele rozwiązań dla uszczelnienia systemu ale nie koniecznie kosztem płacących i przez podwyżki. Odpowiedzialności zbiorowej w tym przypadku nie ma. Obowiązkiem Prezydenta i jego urzędników w pierwszej kolejności jest dbać o ludzi uczciwych a ze złodziejstwem trzeba walczyć.
To dlaczego dane się nie zgadzają należy pytać w UM lub USC. To te urzędy przekazują dane do GUS.
Ja na sesji słyszałem jak Prezydent mówił o 5000 ludzi brakujących a teraz pisze o kilkunastu tysiącach ?Skąd bierze te dane jest zagadką.
...
... 16.01.2021, 09:06
Nieprawda - bardzo ładnie mija się pan z prawda / Ale brzmi profesjonalnie. Gratuluje :) Może niech pan doprecyzuje, jakie dane przekazują. Niech pan sprawdzi ustawy i zakres przetwarzania danych. Nie ma to jak się kreować na specjalistę od samorządu, jedynie ślizgając się powierzchownie po tematach. Ciekawe, ze i w Łodzi maja identyczne problemy w Samorządzie i Warszawie i całej Pl przez te przepisy. Ale u nas „specjaliści” wiedza lepiej :)
##
## 15.01.2021, 20:39
Dużo ludzi z domków podwozi śmieci wieczorami do pojemników osiedlowych .
&
& 15.01.2021, 22:12
Tylko ktoś niespełna rozumu tak pisze.
mieszkanka bloku
mieszkanka bloku 16.01.2021, 19:05
Jesteś tym z niespełna rozumu. I raczej to samo robisz.
Ajdejano
Ajdejano 15.01.2021, 22:28
"Miszczu" : niespełna rozumu to chyba ty jesteś. Mieszkam w bloku i nieraz widziałem, jak ludziska z domków nieopodal, targają swoje śmieci do naszego, blokowego zsypu.
Z twojego, krótkiego wpisu, domyślam się, że jesteś jednym z tych, którzy te swoje śmieci podrzucają do blokowego zsypu.
Tia ...
Tia ... 16.01.2021, 12:38
będę targała swoje śmieci 2km do najbliższego blokowiska. Musiałabym się ze swoją małą pomijać na rozum.
do tia
do tia 16.01.2021, 19:07
nie musisz targać , są tacy co przywożą . nie wiesz nie zabieraj głosu
Rex
Rex 15.01.2021, 20:34
Cieszcie się bo o mały włos a rządziła by wami kobieta której największym osiągnięciem w zyciu bylo to że jest homoseksualistką jakby to miało jakikolwiek wpływ na wiedzę, zdolnosci i umiejętności (w mojej ocenie bez jakiegokolwiek znaczenia).
Hah
Hah 15.01.2021, 20:18
Do Suwerena - ale wiesz, ze ani US ani ZUS nie mogą dać danych urzędowi bo RODO? :)
Suweren
Suweren 15.01.2021, 19:15
Czegoś tu nie rozumiem Prezydencie Witko. "Gospodarką mieszkaniową" zajmuje się TTBS i Spółdzielnie Mieszkaniowe oraz są mieszkańcy indywidualni. Gmina Miasto ma system meldunkowy i dane wszystkich mieszkańców. Ten sam system z danym, który przekazał Pan poczcie do wyborów korespondencyjnych. A teraz chce Pan wmówić nam mieszkańcom, że był on nie kompletny i nie może Pan ze swoimi urzędnikami odnaleźć i ustalić 8000 mieszkańców.?
Obcokrajowców przyjeżdżających do pracy na zaproszenie miejscowych
zakładów pracy też urzędnicy nie potrafią ustalić.? Są rejestrowani w US
ZUS i powinni być monitorowani przez gminy. Inne gminy sobie z tym radzą. Przecież ci ludzie też chorowali i chorują na COVID i policja wiedziała gdzie przebywają. Przecież gmina ma swoją służbę- SM, która ma uprawnienia do zajmowania się takimi sprawami. Więc w czym rzecz
i dlaczego pozostali mają płacić zawyżone opłaty za te kilka tysięcy ludzi
o których Pan pisze. Może jest to nieudolność urzędnicza a może coś więcej ?. Powoływanie się na inne gminy, że mają większe opłaty jest nie na miejscu. Tak jak byśmy Pana zapytali dlaczego w tych gminach
jest więcej miejsc pracy i są tam wyższe zarobki.
varan
varan 15.01.2021, 20:27
Może w podzięce za podwyżkę z tysiąc mieszkańców jednego dnia wrzuci po jednym worku bioodpadów (żeby było ekologicznie) do prywatnego ogródka prezydenta ?
Myślę że w ten sposób zmobilizowana urzędnicza machina szybciutko doliczy się wszystkich mieszkańców i cena spadnie na 22,80 - 8 tyś mieszkańców to 14 % populacji miasta, więc o tyle powinna zostać obniżona cena za śmieci .
...
... 15.01.2021, 20:13
Ale pan wie ze zameldowanych jest 58 chyba tys mieszkańców a według gus zamieszkałych 61? Pisał portal o tym przy okazji dyskusji na sesji. Nie wszyscy się meldują - dwa - jeżeli ktoś złoży osiwdczneie, ze mimo iż zameldowane są 3 osoby, przebywają w mieszkaniu 2 to urząd nie może już nic zrobić i nie ma żadnych narzędzi zeby to zweryfikować? :)
varan
varan 16.01.2021, 00:20
"jeżeli ktoś złoży osiwdczneie, ze mimo iż zameldowane są 3 osoby, przebywają w mieszkaniu 2 to urząd nie może już nic zrobić i nie ma żadnych narzędzi zeby to zweryfikować?"
Skoro tak, to niech urząd ponosi koszty (oczywiście i tak są to pieniądze wszystkich podatników, ale także tych cwaniaków którzy oszukują) , a nie "obdarowuje" podwyżką uczciwych mieszkańców, bo to jest zwykła bandyterka. To tak jak z tym komornikiem - nie mogę ściągnąć kasy od dłużnika, to zabiorę ciągnik sąsiadowi.
I jeszcze na koniec takie zdanie:
" Jestem przekonany, że w rezultacie najbardziej skorzystają mieszkańcy płacąc mniej za śmieci. Nie poddaję się w dążeniu do tego celu." Kpina z mieszkańców i szczyt bezczelności ! Może jeszcze mamy listy dziękczynne prezydentowi przesyłać ? Worek śmieci do ogródka !
...
... 16.01.2021, 09:14
To niech Pan przeczyta ustawę zanim zacznie pouczać. Miasto przekazuje jedynie zebrane pieniądze od mieszkańców firmom obsługującym tematy. Nie może dokładać innych bo się RIO dobierze do skory i miasto jeszcze kary będzie za dokladninie musilalo placic. A co do cytatu - może odniesie go pan do całości. Prezydent walczy o inwestycje, które spowodują niższe stawki, a nie siedzi na tyłku jak pozostali i się wymądrza ze trzeba dane ściganac - to nic, ze niezgodnie z prawem narażając miasto na olbrzymie kary (sprawdź ile za naruszenie RODO można dostać po kieszeni). Przykre jest to. Bo ktoś kto naprawdę orientuje się w temacie gospodarki odpadami w kraju, takie teksty chyba pisze złośliwie... w branżowych pismach tm jest podawany za wzór / inne miasta ściagają od nas rozwiązania ze spółka - ale populizm gora. Mam nadzieje, ze w tym mieście, ludzie takiego pokroju nigdy nie dojdą do władzy (bez znaczenia z jakiej partii) - bo to będzie już droga w dol.
McMarek
McMarek 15.01.2021, 18:38
Odpowiedzi Panu Prezydentowi udzielił już Pan Krzysztof Krasnodębski
w TiT nr 1/2021., która prawda jest prawdziwsza ??????
...
... 16.01.2021, 09:22
Ale czy tam nie było napisane, ze według danych gus w miescie jest coś około 58 tys mieszkańców. A na stronie gus jest 61... https://www.polskawliczbach.pl… A deklaracji w Um jest złożonych 53 tys - przynajmniej tak wynika z uzasadnienia uchwały „wodnej”
Wiec, która prawda jest prawdziwsza? :)
Ja jednak podchodzę z rezerwa do artykułów tam, pare razy już się okazało, ze coś się do końca nie zgadzało w informacji.
Hah
Hah 15.01.2021, 18:42
Ten sam pan redaktor za którego informacje Tit przepraszał ttbs na pierwszej stronie?:)
Olo
Olo 15.01.2021, 18:27
Witko jedyny trzeźwy z władzy w tym mieście i powiecie !
Brawo Prezydent !
Ech
Ech 15.01.2021, 18:25
Najśmieszniejsi są radni PO którzy dziś na fb płaczą, ze prezydent napisał ze to ich wina :D Facet w pierwszym zdaniu pisze, ze to Urząd zaproponował te stawki - a ci płaczą bo niby prezydent pisze, ze to ich wina... podano fakt - czyli wynik głosowania rady w kontekscie wyboru metody opłaty za śmieci. Przeproszam panów z PO - to nie wy głosowaliście przeciw naliczaniu opłaty od wody? Bo z tego listu tylko to wynika. Słowa nie ma o czym innym :D
Spolka
Spolka 15.01.2021, 15:32
A ZGC już ogłosiła upadłość czy jeszcze się broni
hah
hah 15.01.2021, 14:15
Czytam komentarze ludzi i nie wierzę, że można być tak ograniczonym... najlepsi są mieszkańcy gminy wiejskiej Tomaszów, którzy mają pretensje o ceny nie do swojego wójta tylko miasta:D Już pomijając kwestię tego że bez własnego wysypiska, które poprzednie władze radośnie oddały, możemy pomarzyć o mniejszych cenach. Bez względu na to kto będzie rządził, ceny będą rosły. Jak możecie oczekiwać niskich cen skoro minimalna idzie w gorę i się z tego cieszycie? Przecież to też koszt, za który trzeba zapłacić, produkujemy więcej śmieci - ale zdziwienie, że trzeba za nie płacić...
mieszkaniec
mieszkaniec 15.01.2021, 13:54
dostałem rozliczenie wody, dla 3 osobowej rodziny przy opłacie uzależnionej od zużycia wody płaciłbym 1033,20 zł rocznie , przy stawce opłacalności 26,5 zł - 954 zł rocznie. Czemu za nieudolność urzędników i uczciwość wnosząc naliczone opłaty miałbym pokrywać straty wynikające z braku ich kompetencji przy nadzorze. Jaka to sprawiedliwość w uzależnianiu opłat za odpady komunalne od zużycia wody?
Ech
Ech 15.01.2021, 18:16
A mogłaby wskazać pan ten brak kompetencji? Rząd mie daje żadnych skutecznych narzędzi. A samorząd musi działać zgodnie z prawem
Mieszkaniec
Mieszkaniec 15.01.2021, 19:44
Pewnie, że mógłbym. Ale to nie mi za to płacą. Widziałem pomysł na uszczelnienie rynku odpadów wnaszym mieście już w 2019 roku. Niestety osoby odpowiedzialne do dziś go nie uruchomiły. Wymagał pracy ale wszystkie mechanizmy były w magistracie. Ale po co prscować i eliminować niepłacących. Prościrj jest podnieść opłaty tym co płacą.
Hahaha
Hahaha 15.01.2021, 20:16
Hahaha - napisać to każdy umie ze potrafi :) Dowody proszę :) I to zgodne z obowiązującymi przepisami :)
McMarek
McMarek 15.01.2021, 19:35
Zgodnie z informacją zawartą w artykule w TiT, nr 1/2021, straż miejska może przeprowadzać tego typu kontrole już od września, ale niestety tego nie robi.
...
... 16.01.2021, 13:04
A doniosłej już na sąsiada ze za dużo śmieci roni? Sm reaguje na wezwania.
Edek
Edek 15.01.2021, 12:44
"8,40 zł za metr sześcienny zużytej wody" ... kwota jest wygórowana. Zamieszkuję mieszkanie sam i zużywam ok 3m sześcienne wody ciepłej+zimnej w miare oszczędne się gospodarując. Daje to 25,20zł opłaty za śmieci. Uważam że naliczanie opłaty od zużycia wody jest najlepszym rozwiązaniem ale stawka powinna oscylować w okolicy góra 6,5zł. Najlepszym rozwiązaniem globalnym natomiast powinny być śmieci... bezpłatne. Oczywiście nie za darmo ale uzależnione od konsumpcji czyli np nałożyć dodatkowo 1% od sprzedaży każdego nowego towaru który byłby przekazywany na śmieci właśnie i ich utylizację.
McMarek
McMarek 15.01.2021, 18:34
A ja się kapię i korzystam ze zdobyczy cywilizacji w postaci pralki. Przy 5m3/m-c bulił bym 42 zł za osobę. Dlatego mam gdzieś takie propozycje.
Ech
Ech 15.01.2021, 18:17
Ale wiesz ze stawka musi pokryć cenę za śmieci? Miasto sobie ich ilości nie wymyśla - tyle produkują mieszkańcy.
McMarek
McMarek 15.01.2021, 19:29
Przy myciu produkuję ścieki , a nie śmieci. Dlaczego mam płacić za "oszczędnych".

Pozostałe