Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 22:03
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Podobne problemy mają inne miasta

Publikujemy list Prezydenta Marcina Witko do mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego

Szanowni Państwo 

Obecna sytuacja na rynku gospodarki odpadami niestety wymusiła na nas podwyżki. Zapewniam jednak, że cały czas prowadzimy działania, które docelowo mają obniżyć ceny za odbiór śmieci. Zaproponowana przez urząd kwota wynika z przetargu. System musi, w myśl ustawy, funkcjonować jedynie w oparciu o wpłaty mieszkańców, a opłata ma odzwierciedlać faktyczne koszty funkcjonowania systemu. Samorząd nie może ani korzystać w inny sposób z tych pieniędzy, ani dokładać do śmieci z innych środków. Podobne problemy mają inne miasta. W gminie wiejskiej Tomaszów cena wynosi już 28 zł, w Piotrkowie Trybunalskim 29, w Głownie 33,50 zł.

Podczas dyskusji o metodzie naliczania opłaty za śmieci zaproponowałem, wzorem innych miast, uzależnienie jej od ilości zużytej wody. Tylko tak realnie można było uszczelnić system, bo dziś za śmieci nie płaci ponad 8000 osób zamieszkujących nasze miasto. A według niektórych szacunków, uwzględniających osoby innej narodowości przebywających czasowo w Tomaszowie w celach zarobkowych, nawet kilkanaście tysięcy. Właściwie powinniśmy powiedzieć, że za te nieuczciwe osoby płacimy my wszyscy.

Nie ma dziś realnych, zgodnych z prawem możliwości wyłapywania tych ludzi. Jedyną taką sposobnością było wprowadzenie modelu od ilości zużytej wody. Ponadto model taki premiowałby osoby proekologiczne, osoby które chcą wodę oszczędzać. Moja propozycja podyktowana była przede wszystkim troską o wszystkich mieszkańców. Chciałem dać wybór: 8,40 zł za metr sześcienny zużytej wody lub wynikającą z precyzyjnej kalkulacji kosztów kwotę 26,50. Decyzją radnych zostaliśmy przy starym modelu naliczania opłaty za śmieci – od osoby.

Przypomnę, że miasto przejęło na siebie już jakiś czas temu odbiór śmieci z nieruchomości od zewnętrznej firmy, co pozwoliło na ograniczenie części kosztów. Gdyby nie te działania, cena w Tomaszowie oscylowałaby już mocno w okolicach powyżej 30 zł.

Nam udało się ten wzrost ograniczyć. Problemem nadal pozostaje jednak samo zagospodarowanie śmieci czyli oddanie ich na wysypisko. Zwłaszcza, że produkujemy ich coraz więcej. W 2018 roku za tonę składowanych śmieci (opłata marszałkowska) płaciliśmy 240 zł, w 2021 będziemy 276,21 zł.

              Chcę Państwa zapewnić, że 1,5 roku temu miasto rozpoczęło budowę systemu gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, co pozwoli na istotny wpływ miasta zarówno na ceny jak i będzie miało wymiar ekologiczny. Obecnie powstaje PSZOK wraz rampą, a nasza spółka stara się o dofinansowanie na budowę kompostowni, sortowni oraz Bazy Transportowej wraz z wyposażeniem systemu selektywnej zbiórki. Są to bardzo duże i kosztowne inwestycje, które wymagają też niestety czasu. Wiele naszych działań jest zależnych wprost od decyzji instytucji zewnętrznych, więc musimy się dostosowywać i cierpliwie podążać do przodu. Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim tym radnym, którzy od samego początku przyłączyli się do tego niezwykle trudnego procesu budowania systemu gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym. Jestem przekonany, że w rezultacie najbardziej skorzystają mieszkańcy płacąc mniej za śmieci. Nie poddaję się w dążeniu do tego celu.

 

Z wyrazami szacunku

 Marcin Witko

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Marszałek 19.01.2021 06:42
Wszyscy stąd uciekają i urząd nie nadąża z wymeldowaniem ! Stąd ta luka u Prdzydenta. Młodzi 18-30 wyjeżdżają do Łodzi, Warszawy i za granicę a to wina tego ze Politycy (dzisiejszy PIS, PO, LEEICA, PSL ITD) rozwalili w 90' większość przemysłu zamiast go zaadoptować. Nawet alianci po IIWŚ przyjęli większość hitlerowców i niemieckiego przemysłu do siebie a my wszystko rozp....ć jak obecny lockdown i kilkadziesiąt nowych podatków! Nędza umysłowa narodu i ich wybrańców! Vide potop szwedzki: Szwedzi nie mając mocnej armi przypłynęli morze na łódkach i rozpierdzielili kraj o prawie 1 mln km kwadratowych powierzchni. Analogia do dzisiejszej sytuacji tylko wróg swój.

Bercik 17.01.2021 18:38
Czy USC to czasem nie jest jednostka podległa Prezydentowi ?

hah 18.01.2021 09:28
A co ma USC do śmieci? Oni nie zbierają danych tego typu:)

Kasia 16.01.2021 11:19
Myślę że 8000 osób to niedaszacowane dane. Np. mam 5 mieszkań z których 4 stoją puste bo mieszkam w jednym a śmieci płace za 5 osób bo w 4 mieszkaniach nie można zgłosić ilości osób zamieszkujących = 0 tylko musi być co najmniej 1 na mieszkanie.

Bogdan 16.01.2021 10:55
Opłata powinna być od wywiezionego pojemnika a nie od mieszkańca. Jedna osoba produkuje pół pojemnika odpadów na dwa tygodnie a inna pełny - płacą tyle samo. Powinna być ustalona stawka za określoną pojemność pojemnika. Płacę za tyle ile wyrzucam a nie za pusty pojemnik. Przeważnie używa się pojemników 120 i 240 litrów więc obojętnie czy jedna osoba napełni ten pojemnik czy kilka osób zapełni jeden, powinno się zapłacić tyle samo bo wyprodukowano taką samą ilość odpadów. Nie ważne ile osób produkowało te odpady tylko ile tych odpadów wyprodukowano. Czemu mam płacić za coś czego nie wyprodukowałem.

Racja 16.01.2021 12:32
Ale, wczoraj zabierano ode mnie pojemnik. Niestety zabrano tylko 1/2 pojemnika pozostawiając drugą połowę w pojemniku.

AS 16.01.2021 09:25
List tej samej treści, a raczej jego kopię dostałam razem z informacją o podwyżce opłat za śmieci. Przecież to jest ze 20 000 tysięcy wydrukowanych w kolorze kartek, które pójdą do śmieci. Ani to ekonomiczne, ani ekologiczne. Ktoś mi powie po co?

AS 16.01.2021 09:14
Najlepsza jest zniżka 3 zł od gospodarstwa za kompostownik. Faktycznie, taka oszczędność zachęca do zrobienia kompostownika.

Kłamstwo 16.01.2021 09:02
A gdzie obiecywał, ze ZREZYGNUJE? Proszę zrodlo :) Link z cytatem :) Bo kadencja mu się jescze nie skończyła. Co jak co, ale on miekiszonem nie jest i w przeciwieństwie do innych ludzi, będzie o to walczył do końca :)

$ 15.01.2021 23:41
Panie Witko. Nie interesuje mnie kto gdzie indziej i ile płaci. Słyszałem od Pana że będzie u nas... taniej. Miasto zrezygnowało z usług firmy i miało być tak pięknie. Nie nadajecie się do planowania, do prowadzenia niczego czy to arena, czy stacja paliw MZK, czy zwykłe śmieci. Obiecywał Pan że zrezygnuje z funkcji prezydenta miasta. Czekamy zatem!!!

Suweren 15.01.2021 22:24
Ja proponuję nic nie robić. Usiąść i płakać, że jest drogo. I słuchać opowieści Prezydenta jak jest ciężko i on nic nie może. Do Hah z tym RODO nie jest tak do końca ale miasto posiada wszystkie nasze dane. Czy to firmowe czy adresowe - meldunkowe. Można zastosować wiele rozwiązań dla uszczelnienia systemu ale nie koniecznie kosztem płacących i przez podwyżki. Odpowiedzialności zbiorowej w tym przypadku nie ma. Obowiązkiem Prezydenta i jego urzędników w pierwszej kolejności jest dbać o ludzi uczciwych a ze złodziejstwem trzeba walczyć. To dlaczego dane się nie zgadzają należy pytać w UM lub USC. To te urzędy przekazują dane do GUS. Ja na sesji słyszałem jak Prezydent mówił o 5000 ludzi brakujących a teraz pisze o kilkunastu tysiącach ?Skąd bierze te dane jest zagadką.

... 16.01.2021 09:06
Nieprawda - bardzo ładnie mija się pan z prawda / Ale brzmi profesjonalnie. Gratuluje :) Może niech pan doprecyzuje, jakie dane przekazują. Niech pan sprawdzi ustawy i zakres przetwarzania danych. Nie ma to jak się kreować na specjalistę od samorządu, jedynie ślizgając się powierzchownie po tematach. Ciekawe, ze i w Łodzi maja identyczne problemy w Samorządzie i Warszawie i całej Pl przez te przepisy. Ale u nas „specjaliści” wiedza lepiej :)

## 15.01.2021 20:39
Dużo ludzi z domków podwozi śmieci wieczorami do pojemników osiedlowych .

& 15.01.2021 22:12
Tylko ktoś niespełna rozumu tak pisze.

Ajdejano 15.01.2021 22:28
"Miszczu" : niespełna rozumu to chyba ty jesteś. Mieszkam w bloku i nieraz widziałem, jak ludziska z domków nieopodal, targają swoje śmieci do naszego, blokowego zsypu. Z twojego, krótkiego wpisu, domyślam się, że jesteś jednym z tych, którzy te swoje śmieci podrzucają do blokowego zsypu.

Tia ... 16.01.2021 12:38
będę targała swoje śmieci 2km do najbliższego blokowiska. Musiałabym się ze swoją małą pomijać na rozum.

do tia 16.01.2021 19:07
nie musisz targać , są tacy co przywożą . nie wiesz nie zabieraj głosu

mieszkanka bloku 16.01.2021 19:05
Jesteś tym z niespełna rozumu. I raczej to samo robisz.

Rex 15.01.2021 20:34
Cieszcie się bo o mały włos a rządziła by wami kobieta której największym osiągnięciem w zyciu bylo to że jest homoseksualistką jakby to miało jakikolwiek wpływ na wiedzę, zdolnosci i umiejętności (w mojej ocenie bez jakiegokolwiek znaczenia).

Hah 15.01.2021 20:18
Do Suwerena - ale wiesz, ze ani US ani ZUS nie mogą dać danych urzędowi bo RODO? :)

Suweren 15.01.2021 19:15
Czegoś tu nie rozumiem Prezydencie Witko. "Gospodarką mieszkaniową" zajmuje się TTBS i Spółdzielnie Mieszkaniowe oraz są mieszkańcy indywidualni. Gmina Miasto ma system meldunkowy i dane wszystkich mieszkańców. Ten sam system z danym, który przekazał Pan poczcie do wyborów korespondencyjnych. A teraz chce Pan wmówić nam mieszkańcom, że był on nie kompletny i nie może Pan ze swoimi urzędnikami odnaleźć i ustalić 8000 mieszkańców.? Obcokrajowców przyjeżdżających do pracy na zaproszenie miejscowych zakładów pracy też urzędnicy nie potrafią ustalić.? Są rejestrowani w US ZUS i powinni być monitorowani przez gminy. Inne gminy sobie z tym radzą. Przecież ci ludzie też chorowali i chorują na COVID i policja wiedziała gdzie przebywają. Przecież gmina ma swoją służbę- SM, która ma uprawnienia do zajmowania się takimi sprawami. Więc w czym rzecz i dlaczego pozostali mają płacić zawyżone opłaty za te kilka tysięcy ludzi o których Pan pisze. Może jest to nieudolność urzędnicza a może coś więcej ?. Powoływanie się na inne gminy, że mają większe opłaty jest nie na miejscu. Tak jak byśmy Pana zapytali dlaczego w tych gminach jest więcej miejsc pracy i są tam wyższe zarobki.

... 15.01.2021 20:13
Ale pan wie ze zameldowanych jest 58 chyba tys mieszkańców a według gus zamieszkałych 61? Pisał portal o tym przy okazji dyskusji na sesji. Nie wszyscy się meldują - dwa - jeżeli ktoś złoży osiwdczneie, ze mimo iż zameldowane są 3 osoby, przebywają w mieszkaniu 2 to urząd nie może już nic zrobić i nie ma żadnych narzędzi zeby to zweryfikować? :)

varan 16.01.2021 00:20
"jeżeli ktoś złoży osiwdczneie, ze mimo iż zameldowane są 3 osoby, przebywają w mieszkaniu 2 to urząd nie może już nic zrobić i nie ma żadnych narzędzi zeby to zweryfikować?" Skoro tak, to niech urząd ponosi koszty (oczywiście i tak są to pieniądze wszystkich podatników, ale także tych cwaniaków którzy oszukują) , a nie "obdarowuje" podwyżką uczciwych mieszkańców, bo to jest zwykła bandyterka. To tak jak z tym komornikiem - nie mogę ściągnąć kasy od dłużnika, to zabiorę ciągnik sąsiadowi. I jeszcze na koniec takie zdanie: " Jestem przekonany, że w rezultacie najbardziej skorzystają mieszkańcy płacąc mniej za śmieci. Nie poddaję się w dążeniu do tego celu." Kpina z mieszkańców i szczyt bezczelności ! Może jeszcze mamy listy dziękczynne prezydentowi przesyłać ? Worek śmieci do ogródka !

... 16.01.2021 09:14
To niech Pan przeczyta ustawę zanim zacznie pouczać. Miasto przekazuje jedynie zebrane pieniądze od mieszkańców firmom obsługującym tematy. Nie może dokładać innych bo się RIO dobierze do skory i miasto jeszcze kary będzie za dokladninie musilalo placic. A co do cytatu - może odniesie go pan do całości. Prezydent walczy o inwestycje, które spowodują niższe stawki, a nie siedzi na tyłku jak pozostali i się wymądrza ze trzeba dane ściganac - to nic, ze niezgodnie z prawem narażając miasto na olbrzymie kary (sprawdź ile za naruszenie RODO można dostać po kieszeni). Przykre jest to. Bo ktoś kto naprawdę orientuje się w temacie gospodarki odpadami w kraju, takie teksty chyba pisze złośliwie... w branżowych pismach tm jest podawany za wzór / inne miasta ściagają od nas rozwiązania ze spółka - ale populizm gora. Mam nadzieje, ze w tym mieście, ludzie takiego pokroju nigdy nie dojdą do władzy (bez znaczenia z jakiej partii) - bo to będzie już droga w dol.

varan 15.01.2021 20:27
Może w podzięce za podwyżkę z tysiąc mieszkańców jednego dnia wrzuci po jednym worku bioodpadów (żeby było ekologicznie) do prywatnego ogródka prezydenta ? Myślę że w ten sposób zmobilizowana urzędnicza machina szybciutko doliczy się wszystkich mieszkańców i cena spadnie na 22,80 - 8 tyś mieszkańców to 14 % populacji miasta, więc o tyle powinna zostać obniżona cena za śmieci .

McMarek 15.01.2021 18:38
Odpowiedzi Panu Prezydentowi udzielił już Pan Krzysztof Krasnodębski w TiT nr 1/2021., która prawda jest prawdziwsza ??????

Hah 15.01.2021 18:42
Ten sam pan redaktor za którego informacje Tit przepraszał ttbs na pierwszej stronie?:)

... 16.01.2021 09:22
Ale czy tam nie było napisane, ze według danych gus w miescie jest coś około 58 tys mieszkańców. A na stronie gus jest 61... https://www.polskawliczbach.pl/Tomaszow_Mazowiecki. A deklaracji w Um jest złożonych 53 tys - przynajmniej tak wynika z uzasadnienia uchwały „wodnej” Wiec, która prawda jest prawdziwsza? :) Ja jednak podchodzę z rezerwa do artykułów tam, pare razy już się okazało, ze coś się do końca nie zgadzało w informacji.

Olo 15.01.2021 18:27
Witko jedyny trzeźwy z władzy w tym mieście i powiecie ! Brawo Prezydent !

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama