Każda grupa krwi jest  potrzebna. Tomaszowscy krwiodawcy w czołówce województwa

  • 09.06.2021, 09:25 (aktualizacja 09.06.2021, 09:57)
  • News4Media
Każda grupa krwi jest  potrzebna. Tomaszowscy krwiodawcy w czołówce województwa iStock
„Stany magazynowe są na wyczerpaniu” – alarmuje centrum krwiodawstwa. Pandemia i poluzowanie obostrzeń sprawiły, że w całej Polsce jest kryzys z krwią.

- Każda grupa krwi jest  potrzebna. Zbliża się okres wakacyjny, więc jak co roku zwiększy się liczba wypadków i innych zdarzeń a więc wzrośnie też zapotrzebowanie. W tym czasie krew jest zawsze bardziej potrzebna - mówi Magdalena Matusiak, specjalista ds. organizacji i promocji honorowego krwiodawstwa RCKiK w Łodzi 

W województwie  łódzkim najbardziej potrzebne są grupy A-, A + 0- 0+  Z jednej strony to nic nowego, bo w każde wakacje, takie centra jak w Łodzi, mają problem z brakiem krwi. Potwierdzają to dane statyczne i analizy prezentowane każdego roku przez Policję. W okresie letnim dochodzi do większej liczby wypadków na drogach i to tych o poważnych skutkach dla osób w nich uczestniczących. W szpitalach potrzeba więcej krwi, aby ratować ludzkie życie. Punkty krwiodawstwa podkreślają, że ten rok jest nieco inny - Zwykle zwiększone zapotrzebowanie pojawia się w ścisłym sezonie wakacyjnym, a teraz problemy pojawiły się wcześniej – już na początku czerwca.” – mówi Paweł Filip.

 

Stało się tak z kilku powodów. Po pierwsze pandemia i fakt, że krwiodawców w ostatnich miesiącach było mniej. Po drugie luzowanie obostrzeń, a wraz z tym ludzie zapragnęli gdzieś wyjechać, odpocząć i nie myślą o oddawaniu krwi. Chociaż w naszym województwie nie jest pod tym względem najgorzej 

- W czasie pandemii odnotowaliśmy duży spadek liczby krwiodawców głównie na początku, a więc w marcu - kwietniu ubiegłego roku, kiedy funkcjonowaliśmy w atmosferze dużej niepewności. Z dnia na dzień sytuacja się jednak poprawiała. Drastycznych zmian więc nie odczuwaliśmy. Stali dawcy wspierają nas bez względu na sytuację epidemiologiczną. Wstrzymane zostały natomiast akcje krwiodawstwa prowadzone w szkołach - wyjaśnia Magdalena Matusiak. 

W czasie pandemii spadło zapotrzebowanie na krew. Było na mniejszym poziomie ze względu na wstrzymanie w wielu placówkach szpitalnych tzw. zabiegów planowych.  Więc mniejsza liczba krwiodawców została "zbilansowana" przez mniejszą liczbę zabiegów.  

Teraz sytuacja zacznie się zmieniać. Polacy ruszą na wakacje w związku z poluzowaniem pandemicznych obostrzeń.  Do tego trzeba dodać zwiększone zapotrzebowanie na krew w szpitalach, związane z odmrożeniem planowanych operacji, których  wykonuje się obecnie bardzo dużo. Problem mogą mieć więc Wojewódzkie Stacje Krwiodawstwa, obsługujące dużą liczbę szpitali zabiegowych. .

Krwi nie da się wyprodukować. Musi zostać pobrana od człowieka. „Każdy z nas może jej potrzebować, a jeśli nie oddamy jej teraz, to może jej zabraknąć - mówi Tomasz Trzonek od lat będący honorowym krwiodawcą. 

Przy okazji warto wspomnieć, że oddział terenowy WSKiK w Tomaszowie odnotowuje dużą liczbę dawców w porównaniu z innymi oddziałami na terenie województwa.  W naszym mieście  krew pobierana jest w Tomaszowski  Centrum Zdrowia w każdy wtorek środę i piątek w godzinach 7.30 - 15.00. Przy czym pamiętać należy, że godziny rejestracji to 8.00 - 10.30.  

Tomaszowski oddział obsługuje także w każdy poniedziałek i czwartek punkt krwiodawstwa w galerii Inspiro w Opocznie, który działa w godz. 8-12.30

 - Zapraszamy krwiodawców z okazji światowego dnia krwiodawcy 14 czerwca. W tym dniu Stacja przygotuje specjalne upominki dla osób oddających krew - dodaje Magdalena Matusiak

 W województwie łódzkim funkcjonują także 2 mobilne krwiobusy. Pracują one obecnie z zastrzeżeniem wszelkich rygorów sanitarnych. Oznacza to, że w ambulansie jednocześnie może przebywać mniej osób niż dotychczas. 

 23 czerwca ambulans ustawiony zostanie pod Galerią Tomaszów między godz. 9-13. 

Do oddania krwi każda osoba powinna się przygotować

- Należy nawodnić organizm wypijając już dzień wcześniej dużą ilość wody mineralnej. Powinno się spożyć lekkostrawny posiłek.  Potrzebny jest oczywiście dokument tożsamości ze zdjęciem - informują pracownicy  RCKiK w Łodzi

 

 
 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krwiodawca
Krwiodawca 09.06.2021, 22:49
Niestety trzeba się wyczekać na pobranie, a i pinkt czynny co drugi dzień. Jedynie co to Panie miłe...Moze trzeba doinwestować w obslugę i odtworzyć np codzienne to krwiodawców bedzie więcej .. Do Opczna to noże ambulans jak i tak dwa dni w tygodniu czynne..

Pozostałe