Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 13:14
Reklama
Reklama

Temperatura gorąca nie tylko w grzejnikach

Podwyżki cen ciepła wywołują lawinę nie tylko internetowych komentarzy. Wzrost opłat związany jest nie tylko z aktualną sytuacją na Ukrainie ale także z tzw. opłatami emisyjnymi. Co gorsza zakłady ciepłownicze, które dotąd inwestowały w rozwój sieci, są karane. Dlaczego? Dyskutowano o tym na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Debata miała temperaturę wrzącej wody.

O podwyżkach cen ciepła informowaliśmy naszych czytelników kilkanaście dni temu. Po stosunkowo długim okresie względnej stabilizacji poszybowały one znacząco do góry. Co gorsza, ostatni wzrost cen, jest już trzecim w okresie minionego roku. Wzrost cen nośników to nie jest jedyny problem. Zakład Gospodarki Ciepłowniczej wykazuje ujemny wynik finansowy. Koniecznym jest zaciągnięcie przez spółkę kredytu, który poręcza miasto. Czy alternatywą byłoby zamknięcie miejskiej ciepłowni lub wprowadzenie do niej syndyka a w efekcie jej sprywatyzowanie? To możliwe. Odbyłoby się to jednak ze szkodą dla mieszkańców miasta. Prezydent Marcin Witko wyjaśnia, że samorząd nie ma najmniejszego wpływu na czynniki zewnętrzne, takie jak chociażby spekulacyjny wzrost cen uiszczanych w ramach opłat emisyjnych. Radni krytykują brak dywersyfikacji źródeł ciepła i działań w kierunku jej budowania, zapominając, że taki właśnie podstawowy cel miały geotermalne próbne odwierty, przeprowadzane w okolicach toru łyżwiarskiego. 

- Radni zwracają uwagę, że wynik na działalności operacyjnej spółki wynosi minus osiem milionów złotych. Tak naprawdę jest on dodatni na poziomie 4,5 miliona. Z czego to się bierze? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że działalność spółki obejmuje mniejszą część miasta. Mamy 7 tysięcy gospodarstw domowych, a więc około 30 tysięcy mieszkańców. Cała część miasta położona za Wolbórką ogrzewana jest przez ciepłownie należące do spółdzielni mieszkaniowej. Nieszczęściem jest to, że ZGC jest dużym przedsiębiorstwem,  objętym obowiązkiem zakupu uprawnień CO2. Wszystkie ciepłownie o mocy powyżej 20 MW są takim obowiązkiem objęte. Co gorsza, nawet gdybyśmy 70 MW, jakie spółka wytwarza, podzielili na mniejsze spółki córki, to i tak bylibyśmy jako wytwórca samorządowy do wnoszenia opłat zobowiązani, ponieważ zawsze będzie to sumowane. Blisko 250 przedsiębiorstw w Polsce jest w identycznej sytuacji. W Tomaszowie ZGC przez ostatnie lata inwestował w rozwój sieci i zwiększał produkcję, a co za tym idzie dochody. Takie są cele każdego przedsiębiorstwa. Równocześnie obniżano koszty stałe, chociażby poprzez zmniejszenie liczby etatów z ponad 80 do nieco ponad 50. Kilka lat temu cieszylibyśmy się z długie zimy. Teraz martwi nas, że temperatury w nocy spadają. Podsumowując, kiedy weźmiemy pod uwagę koszty własne, na które spółka ma wpływ, wygenerowaliśmy 4,5 miliona dochodu. Czynniki, na które nie mamy wpływu to prawa do emisji CO2, kurs EURO według którego przeliczane są uprawnienia - wyjaśnia Marcin Witko raz jeszcze  przypominając inicjatywy mające na celu zdywersyfikowanie źródeł ciepła. 

Kolejną z inicjatyw, jakie miejska spółka podjęła było przygotowanie i złożenie wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o dotacje na wykonanie instalacji wytwarzania ciepła zasilanej gazem ziemnym. Wniosek został oceniony pozytywnie ale uzyskał niskie dofinansowanie. Większość kosztów została po stronie spółki, a ich poniesienie było ponad jej możliwości ekonomiczne. Zdaniem Prezydenta jednak dobrze się stało, że projektu nie udało się zrealizować ze względu na dramatycznie rosnące ceny gazu. Cena ciepła po realizacji inwestycji w kotły gazowe wzrosła by jeszcze bardziej. W przypadku instalacji węglowych istnieje szansa, że w czasie obecnego kryzysu energetycznego, opłaty emisyjne zostaną zawieszone. Obecnie, na skutek działań spekulacyjnych ceny za jedno uprawnienie zaczęły dochodzić do 100 Euro (wcześniej 5). Do jednej spalonej tony węgla, wytwórca ciepła musi wykupić 2 uprawnienia. 

To nie znaczy, że nic nie robimy. Opłatami do emisji nie są objęte źródła biomasowe. Dlatego teraz inwestujemy właśnie e ten typ instalacji. Niestety, jest to zapewne też tylko rozwiązanie przejściowe. Idealnym rozwiązaniem byłoby potraktowanie wysuszonego osadu komunalnego jako biomasy. Jest rozwiązanie powszechnie stosowane w Niemczech. Dzięki niemu moglibyśmy spalanie węgla ograniczyć.  Złożyliśmy odpowiednie wnioski do Wojewódzkiego Planu Gospodarowania Odpadami, by tworzyć system o obiegu zamkniętym. Nie jest to jednak proces, jaki można zrealizować w ciągu jednego roku. Obecnie jeden z kotłów w ZGC spala także biomasę w postaci pelletu i zrębków. Mam nadzieję, że nowy sezon grzewczy rozpoczniemy także  z nowym kotłem spalającym biomasę - dodaje Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. 

Przy okazji dyskusji na temat cen ciepła przywołano także inwestycje, jakie miejska spółka poczyniła w okresie minionych lat, od roku 2014. Działalność obejmowała budowę przyłączy eliminujących piece węglowe, będące głównym źródłem tak zwanej niskiej emisji. Według informacji od Roberta Urbańskiego wykonano ich ponad 100. Przyłączono między innymi Galerię Tomaszów. 

Przedstawiciel Urzędu Miasta wyjaśnia też zalety z inwestycji w ciepłownictwo przez zewnętrzne firmy, od których ZGC będzie mogła kupować ciepło. Pozwolić ma to na na wytworzenie 50% energii z odnawialnych źródeł (OZE). Spółka ma przyznane dofinansowanie na inwestycję w kogenerację. Nowa instalacja, której budowa ma ruszyć w przyszłym roku ma kosztować ponad 20 milionów złotych i wytwarzać 5 MW energii cieplnej i tyle samo elektrycznej. 

Radni Koalicji Obywatelskiej zwracali uwagę na ryzyko związane z poręczeniem kredytu dla spółki Zakład Gospodarki Ciepłowniczej. Ich zdaniem istnieje ryzyko, że to miasto będzie musiało zaciągnięte zobowiązanie spłacać. Zdaniem Roberta Urbańskiego takiego ryzyka nie ma. To nie pierwszy podobny kredyt, jaki spółka zaciąga na zakup praw do emisji CO2. Ih niewykupienie skutkuje naliczaniem wysokich kar. Przywołał przykład ciepłowni z Będzina, gdzie naliczone kary sięgają milionów złotych.

Pojawiła się propozycja dokapitalizowania spółki i ewentualnego wykupienia udziałów prywatnego wspólnika. Czy jest to racjonalne rozwiązanie? I czy poprawi bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego? Można w to wątpić, bo miałoby to sens w przypadku przeznaczenia dokapitaliizowanych kwot na inwestycje a nie na działalność bieżącą.

Radny Kucharski sugeruje, że kwota sięgać powinna 10 milionów złotych. z tego co najmniej 1/4 powinien wnieść mniejszościowy wspólnik. W przypadku odmowy miasto powinno wezwać go do zbycia swoich udziałów. Co ciekawe dla miasta byłby to dodatkowy koszt w wysokości kilku milionów złotych. Ponadto jest mało prawdopodobne, by wspólnik udziałów się pozbył i co najwyżej możliwe byłoby ich przeszacowanie. Tak więc nadal byłoby dwóch wspólników i ten sam poziom wpływu na działalność spółki przy zwiększonym ryzyku dla miasta. Dodatkowo radni mylą przychody z dochodami, które dla nich są tożsame. Pytali o protokół z kontroli NIK, który jest ogólnie dostępny na stronach internetowych Izby. 

- Od 2024 będziemy mieli możliwość podłączenia instalacji gazowej, ale czy z niej skorzystamy zależy od sytuacji na rynku paliw. Koszt planowanych inwestycji to około 23 milionów złotych. Możliwe do pozyskania dofinansowanie wynosi 9 milionów. Wtedy będzie konieczne dokapitalizowanie spółki - wyjaśnia Robert Urbański.  Miejski audytor zwrócił też uwagę na korzystne ceny węgla, kupowanego przez spółkę. Są one zdecydowanie niższe od rynkowych. Wynika to między innymi ze stworzenia grupy zakupowej stworzonej przez kilka Zakładów Ciepłowniczych. Podkreślał też, że Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzając aktualne taryfy, biorąc pod uwagę notowania sprzed co najmniej kilku miesięcy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Prezes 31.03.2022 15:17
Liczba etatów w ZGC nigdy nie wynosiła pod 80 pracowników w 2014 roku na koniec grudnia wynosiła 62 etaty można to wszystko sprawdzić w sprawozdaniu zarządu z działalności za dany rok. Sprawozdania te są składane do KRS i można je obejrzeć i zweryfikować każdy rok.

Prezes 31.03.2022 20:28
Przypomnę wszystkim, że Prezydent Witko objął władzę w grudniu 2014 roku.

Do prezes 01.04.2022 11:02
To zaraz po Tusku i wszystko jego wina

Głupiśbośbiedny 30.03.2022 04:18
Hitler narobil w pl strat na ca. 2bln zł , pis zadłużył na przeszło 1 bln zł ! Będziecie mieć klimat i drożyznę tj. biedę jak po II wś

Tm 01.04.2022 14:14
Tak ,masz rację zapomniałeś wypełnić jeszcze luki między nimi Balcerowicz, Tusk, Lewandowski ci to dopiero wyciagneli nas na prostą:)

Do tm 01.04.2022 16:43
Prosto to będzie jak Polacy zechcą zobaczyć gdzie jest złoto, jak twoim dzieciom jeśli masz przyjdzie stać w kolejkach jak ludzie stali po Gierku.Tu jest to samo państwo z dodrukowanych pieniędzy takiego długu to Polska jeszcze nie miała. Ludzie po tych ratach kredytów jakie już im Glapinski zafundował to Wam prostą pokażą już nie długo, no chyba że teraz Andrzej im pomoże jak frankowiczom.

Tm 02.04.2022 19:46
Gierka nie pamiętam,ale pamiętam ile ludzi emigrowało jakis czas temu(nie było wojny)każdy uciekał bo socjal na zachodzie był lepszy a u nas nie było nic,teraz jak ludzie masowo nie emigrują to fachowcom przeszkadza 500+rozdawnictwo:)

Do tm 03.04.2022 15:07
Człowieku to że nie masz pamięci i jesteś tylko biorcą i boisz się ze ci ktoś to zabierze to nie upoważnia cie do wypisywania jednego i tego samego wkoło.

Tm 04.04.2022 13:46
Nie boje się że mi ktoś zabierze,bo jak ktoś nie chce brać to to 500+ plus niech odda na cele charytatywne(ile tych przeciwników 500+coś takiego zrobiło?)Pewne rzeczy trzeba pisać w kółko,żeby przypominać ,a ja nikogo nie obrażam tylko pisze fakty a to, że kogoś prawda boli to nie mój problem.JesCze jedno przypomnę jak były podpisywane umowy z ruskimi za czasów popsl z gaspromem ,kto stał jak nie na czele to był jedną z głównych osób zarządzających ,brat uwczesnego prezydenta Rosji,więc śmiało mogę stwierdzić że oddawali suwerenność Sowietom.A dzisiaj widzimy jacy są Sowieci.Przyklad kolejny unia europejska w tym tygodniu zbiera się po raz kolejny w nadzwyczajnej sesji,i uwaga nie po to żeby przekazać nam kasę na ukraińskich uchodźców (matki z dziećmi)a po to żeby dyskutować o praworządności w Polsce (kabaret),jeszcze odnośnie czy kaczor powinien jechać na Ukrainę czy nie(każdy moze sam ocenić)ale po co pojechał Tusk na Węgry to już nikt nie piszę.Ale może to i dobrze,bo tam gdzie się pojawia to ma odwrotny skutek.Tulko proszę o nie wyzywanie mnie od amen,pisiorkow,bezmuzgow i innych!

Do tm 05.04.2022 12:14
Przemyśl to wszystko co wypisujesz, nie widzisz nic złego w tym co wyrabia ta ekipa ale nie możesz ciągle odwoływać do tamtych. Widać jesteś bardzo zabetonowany i polemika z tobą zadna

Tm 05.04.2022 21:15
Wiem ,że jakby rządzili popsl to dzisiaj byśmy byli uzależnieni od ruskich i byłoby o wiele gorzej ,a w przypadku konfliktu zbrojnego nie moglibyśmy się bronić nawet tydzień.Taka prawda nie rządem beton.

Romario 30.03.2022 04:04
Za wszytko odpowiadają pisowskie gnidy, które handlują uprawnieniami do emisji CO2, a zdobyte w ten sposób środki przeznaczają na swoje kretyńskie programy socjalne - kretyńskie bo nie przynoszą żadnych wymiernych efektów! Żadnych! Nie ma nawet wzrostu dzietności, a niby do tego miał się przyczynić sztandarowy "program" partii karakana. To pis odpowiada za podwyżki, to pis jest ugrupowaniem, które należy winić za wszędobylską drożyznę! To pis jest partią odpowiedzialną za idiotyczną politykę finansów publicznych! Kupują sobie wyborców, jak żuli spod sklepu, tymi śmiesznymi ~ €120 miesięcznie, a ograniczone intelektualne bydło bredzi coś w stylu "pocz synek, kto wiela doł, rudy tylko krodł, a pan kaczyński daje". Daje, ..., z mojej kieszeni! Bo ja jestem kułkak gdyż zarabiam 5x tyle co średnia krajowa. Wiadomo, jestem złodziej bo mam czelność zarabiać na wiedzy, którą zdobyłem przez lata. Dlatego trzeba mi przykręcić śrubę, dorżnąć moją działalność gospodarczą bo nie może być tak, że komuś się powodzi. Zwłaszcza Polakowi. Bo pis takiemu mercedesowi podarował €81 milionów! Rozumiecie, osiemdziesiąt jeden milionów Euro! A mnie, polskiemu przedsiębiorcy, z polskim kapitałem, zatrudniającego Polaków żałują €2 milionów Euro zwrotnej (!) dotacji. Wiadomo, pis woli wchodzić Niemcom w zadek i liczyć na drapane! Ta partia NICZYM się nie różni od PO jeśli chodzi o partactwo. Nazwa inna, ale poziom skretynienia ten sam. A i dodam jeszcze jedno - żywię głęboką nadzieję, że elektorat pisu dostanie mocno w zadek na podwyżkach, które czekają gdy skończy się "tarcza antycovidowa". Zapłacicie za paliwko po 10 zł/litr a za ogrzewanie dopłaty po 5 tysięcy, że o wyborze - żarcie albo leki nie wspomnę, to się wam, baranie łby pisowskie, wody naleje gdzie słońce nie dochodzi.

Tm 30.03.2022 12:00
Tak tak PiS PiS PiS,o co było gdyby rządziło PO i ich przy***sy,kto chciał sprzedać azoty Tarnów, Puławy, Możejki,lotos ruskim?tylko przypominam ,kto umozyl ruskim dług(nordscream),kto podwyższył wiek emerytalny?kto chciał się uzależnić od ruskiego gazu,kto chciał nielegalnych uchodźców z Afryki?przykładów są dziesiątki ,a wy tylko PiS PiS PiS:)

Anna 02.04.2022 21:51
a może ciemniaku sprawdzisz ile węgla za czasów pis przyjechało z rosji??

Tm 06.04.2022 10:38
W 2018 najwięcej i co?ani poprzednicy ani obecni ani ,mam nadzieję że kolejni coś z tym zrobią.A ty Aniu się nie podniecaj co ci się myszka mokra zrobi.Do ciemniaka zapomniałaś dodać w... Jak twoje koleżanki:)kultura na wysokim europejskim poziomie:)

Romario 06.04.2022 10:48
PO/KO jest tyle samo warte co PiS. Jeszcze masz jakieś pytanie, pisowski orangutanie?

Tm 06.04.2022 13:48
Zlituj się waść panie przepraszam za wszystko co napisałem:)brazylijski romario:)

Antosia 06.04.2022 04:10
Super tekst

Mieszkaniec P 29.03.2022 11:41
Czemu ta relacja tak znacznie odbiega od stanu faktycznego czyli sesyjnej rzeczywistości, i kto bał się podpisać pod tym artykułem i czemu.

r
MS 29.03.2022 12:02
Ponieważ pojedynki werbalne między radnymi a prezydentem nie są tematem tego artykułu. Stanowią jedynie didaskalia

MIESZKANIEC P 29.03.2022 13:30
Didaskalia (gr. διδασκαλία didaskalía „nauka, instrukcja; protokoły z przedstawień w teatrze”)[1][2], inaczej tekst poboczny − wskazówki pisarza dla wystawiających dramat. Są one pisane obok głównego tekstu, zwykle innym krojem (czasami również kolorem) czcionki (pochyłym bądź podkreślonym). Didaskalia dotyczą zwykle wyglądu bohaterów, rekwizytów lub oświetlenia. Ich celem jest pomoc reżyserowi w konstruowaniu scenariusza czy scenopisu, a następnie realizacji sztuki teatralnej, słuchowiska lub innego spektaklu[3]. W dramacie antycznym i klasycystycznym didaskalia obejmowały informacje dotyczące czasu i miejsca akcji oraz aktorów aktualnie znajdujących się na scenie. Tekst poboczny rozwinął się w dramacie realistycznym, naturalistycznym oraz modernistycznym (np. u Stanisława Wyspiańskiego didaskalia stoją na równi z tekstem głównym, stając się samodzielną wypowiedzią)[4]. I JAKI TO MA ZWIĄZEK Z TĄ PUBLIKACJĄ

As 29.03.2022 08:18
Szanowna redakcjo, a jak wygląda sytuacja w ciepłowni SM Przodownik? Tam też są takie podwyżki?

LubiePlackiZsolą 28.03.2022 16:45
To wszystko wina pisu który kupczy uprawnieniami by mieć pieniądze na swoje debilne programy socjalne. Mam nadzieję, że rachunki za ciepło wzrosną o 1000% i wyborcy partii karakana pozamarzają w swoich mieszkankach.

Tm 28.03.2022 19:09
Takie właśnie myślenie tylko żeby usunąć PiS od władzy więc nawet zwykłych Polaków ukarać trzeba,opozycja nawet by sprzedała swoje matki i żony ,żeby tylko PiS usunąć ,:)ale gaspromowi to kaczor dług umozyl?a chęć uzależnienie się od ruskiego gazu to też wina kaczora?a może prosze napisać kto kupuje węgiel nie z polskich kopalni??Folksdojcz w natarciu.

Podpis 28.03.2022 21:20
Ale to działania PiSu karzą pracujących Polaków, zabierając im wiele w podatkach, nie dając nic w zamian, a dotując patologie czy różne tarcze, więc tak - trzeba ukarać niestety nas wszystkich, aby wrócić do normalności.

Tm 29.03.2022 08:00
A kto chciał żeby ten zwykły Polak pracował do 65 roku życia?kaczor?a kto pracował na umowach śmieciowych za 4/h ?podczas gdy pseudo celebryci bujali się po salonach plując za zwykłych Polaków?A kto był zmuszony do emigracji ?ilu Polaków uciekło na zachód?szybko się zapomina jak to pałowali na marszach niepodległości,szybko się zapomina jakie były uściski z Putinem, Merkelową ,jak to nasze wojsko miało liczyć 30 tys .Jak to wysprzdali masowo państwowe firmy.Nawet kolejkę w zakopcu sprzedali.Ale wtedy jak się miało kasę to wszystko można było załatwić,tylko tą kasę mialy pijawki uwczesnych rzadzacych,a jak się ją straciło przez rządy zjednoczonej prawicy to jest wycie!!!

Do Tm 29.03.2022 13:48
Człowieku przestań już się cofać w czasie, czas przestać gadać cały czas o tamtych, zmarnotrawiono teraz grube miliardy przez nieudolność i rozdawnictwo że o kolesiostwie nie wspomnę a ty chcesz żeby cały czas zganiac na Tuska, pandemię i wojnę!

Tu 30.03.2022 07:50
chodzi raczej o mentalność w stosunku do państwa tych ludzi. Teraz nagle zmienili narrację o 180 stopni i nie dziwi nic.

Tm 30.03.2022 08:09
A wiesz dlaczego?bo dzisiaj każdy z opozycji chciałoby się odciąć od przeszłości bo historia pokazuje to jakimi byli wstrętnymi nieudacznikami.A prawda i pamięć boli najbardziej!A jeśli chodzi o teraźniejszość to proszę,Kto dzisiaj szanuje i wspiera polskich żołnierzy?a kto jeszcze wczoraj nazywać ich mordercami w wolnych,niezależnych mediach?

Tomasz Bien 30.03.2022 03:55
Chrzanisz jak typowy pisowczyk. Rudy ma swoje za uszami, spoko, rozumiem, ale teraz od 8 lat rządzi pis, który kupczy uprawnieniami do CO2 przez co ludzie są zmuszani płacić więcej bo takie elektrociepłownie zobowiązuje się do uiszczania co raz wyższych opłat za emisję. Powtórzę raz jeszcze chociaż wątpię żeby dotarło do twojego spranego pisowską propagandą łba - pis rządzi w Polsce od ośmiu lat i przez ten czas zgnoił gospodarkę 'lepiej' niż rudy kłamca i jego hałastra! Rozumiesz, wazonie? Kolejna ważna kwestia - pis to nie jest prawica! Zrozum, baranie pisowski, prawica BRZYDZI się socjalizmem w każdym wydaniu! BRZYDZI! Tak samo prawica czuje OBRZYDZENIE do kolejnych podatków, które pis nakłada na obywateli. Prawica, ty nieuku i komuchu (zaraz do tego dojdę) opowiada się za minimalną interwencją w życie obywatela. Twoja ulubiona partia wpisuje się w kanon pobożnej lewicy, a nie prawicy, z którą nie ma, do wazona wafla, absolutnie nic wspólnego! Rozumiesz, pisowski dzbanie? NIC WSPÓLNEGO! Co do emigracji - ile ludzi wyjechało z Polski za twojej ukochanej partyjki? Myślisz, że mniej niż za rudego? Właśnie za czasów pisu z Polski wyjechało o 7% więcej ludzi niż za PO. I co teraz, tłuku jeden, parszywcu ty paskudny? Podejrzewam, że j jesteś emerytem albo rencistą co to pisowcom wchodzi w żopę tak głęboko, że nawet górnicy by nie podołali. W każdym razie dam sobie rękę uciąć, że twoje IQ nie wykracza poza możliwości ameby. Skończ bredzić i oszczędź sobie wstydu, pisowski patałachu. Brak ci jakichkolwiek rzetelnych argumentów, zaoram twoje brednie zawsze i wszędzie. Ha tfu ci w twarz kłamco i propagandzisto.

Tm 29.03.2022 13:20
Jeszcze kolejny fakt do przypomnienia:Tusk i kosniarz oddali na ratowanie strefy euro(do której polska nie należy)ponad 24 mld złotych,dali prawie 6 mld zł na ratowanie banków w Grecji(jakich? niemieckich)ok 30mld zl co byśmy mogli z nimi zrobić?Ile polskich dzieci wyżywić,ile starszych uratować?odpowiedzi nie otrzymamy,ale to nie jest ważne,ważne jest odsunąć pis od rządzenia.

Do tm 29.03.2022 21:34
No nie wierzę że tak można dać się ogłupić, chłopie daj na luz, a weź sobie tego kaczora i przestań trąbić wkoło jedno i to samo, a ludzie nie gęsi swój rozum mają. A tobie jest potrzeba pomóc, masz jakąś traumę sam sobie nie poradzisz.

Mohamed Ibn Superman xD 30.03.2022 04:14
Odpowiem na twoje pytanie pisowski orangutanie (a może prosze napisać kto kupuje węgiel nie z polskich kopalni?) - wungiel z zagranicy kupują prywaciarze do czego mają święte prawo. Energetyka korzysta w 98% z naszego wungla. I co teraz, pisowski orangutanie, dzbanie o IQ niższym niż u ameby? Zrujnowałem twój idiotyczny pogląd? Bardzo dobrze. Pis dokonczy dzieła rujnując twój portfel. Nikt wam, biedaczki nie pomoże, ja na pewno. Niech was trafi wiadomo co. Niech wam prezes da na leki i ogrzewanie, żarcie oraz paliwo. :D

mieszkanka 28.03.2022 15:49
Jest 18 na powietrzu ,czemu kaloryfery ciepłe?!!! Na Niebrowie grzeją całą zimę do bólu. Ludzie mają całe dni okna otwarte.

bruno 28.03.2022 11:37
Prezes Wożniak do dymisj !!!!!!

Opinie

Dziś w kraju i na świecie. 28 czerwca – od Unii Lubelskiej po Poznański Czerwiec, od Wersalu po „OK Computer”

Dziś jest niedziela, 28 czerwca, sto siedemdziesiąty dziewiąty dzień roku. Słońce wzeszło o godz. 4.16, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Ireneusz, Józef, Leon, Lubomir i Paweł. Data dodania artykułu: 28.06.2026 08:47
Dziś w kraju i na świecie. 28 czerwca – od Unii Lubelskiej po Poznański Czerwiec, od Wersalu po „OK Computer”

Kilometrowa planetoida przeleci dziś obok Ziemi. Blisko? Tak. Groźnie? Nie

W sobotę, 27 czerwca, w pobliżu Ziemi przeleci duża planetoida 152637, znana także jako 1997 NC1. Obiekt ma według szacunków od 750 metrów do ponad 1,6 kilometra średnicy. Brzmi jak początek filmu katastroficznego, ale tym razem Bruce Willis może spokojnie zostać w domu. Europejska Agencja Kosmiczna potwierdza: przelot będzie bezpieczny. Data dodania artykułu: 27.06.2026 10:42
Kilometrowa planetoida przeleci dziś obok Ziemi. Blisko? Tak. Groźnie? Nie

Dziś w kraju i na świecie. 27 czerwca: od Trzciany i Kieślowskiego po Queen, Elvisa i pierwszy polski lot w kosmos

Dziś jest sobota, 27 czerwca, sto siedemdziesiąty ósmy dzień roku. Wschód słońca nastąpił o godz. 4.15, zachód o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Władysław, Maria, Jan, Joanna, Teresa, Maryla i Cyryl. Data dodania artykułu: 27.06.2026 10:10
Dziś w kraju i na świecie. 27 czerwca: od Trzciany i Kieślowskiego po Queen, Elvisa i pierwszy polski lot w kosmos

26 czerwca w kraju i na świecie. Od Batorego i „nocy paskiewiczowskiej” po ONZ, Teleexpress, The Clash i szkolne świadectwa

Dziś jest piątek, 26 czerwca, sto siedemdziesiąty siódmy dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.15, zajdzie o 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Dawid, Jan, Jeremi, Jeremiasz, Paweł i Pelagia. Data dodania artykułu: 26.06.2026 08:23
26 czerwca w kraju i na świecie. Od Batorego i „nocy paskiewiczowskiej” po ONZ, Teleexpress, The Clash i szkolne świadectwa

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją
Festiwal „A może byśmy tak do…Tomaszowa” – Dni Tomaszowa Mazowieckiego 2026

Festiwal „A może byśmy tak do…Tomaszowa” – Dni Tomaszowa Mazowieckiego 2026

Święto miasta pełne koncertów i atrakcjiFestiwal „A może byśmy tak do…Tomaszowa” – Dni Tomaszowa Mazowieckiego 2026 odbędzie się w dniach 26–28 czerwca 2026 roku. Przez trzy dni na mieszkańców i gości czeka bogaty program koncertowy, wydarzenia towarzyszące oraz liczne strefy aktywności przygotowane z myślą o całych rodzinach.Program wydarzeniaW piątek, 26 czerwca, obchody rozpoczną się o 19:00 przemarszem Tomaszowian z Placu Kościuszki ulicami miasta. Tego samego dnia o 20:00 w Parku Miejskim „Solidarność” wystąpią TM Orchestra i Maciej Balcar.W sobotę, 27 czerwca, na Tomaszowskich Błoniach zaplanowano koncerty od godziny 16:30. Na scenie pojawią się Kazzu, wokaliści MCK, Teatr Piosenki MCK, Chór Artis Gaudium, Sarius oraz Happysad.W niedzielę, 28 czerwca, również na Tomaszowskich Błoniach, od godziny 17:00 wystąpią Akcent Zenek Martyniuk, Michał Szczygieł z Zespołem oraz Fun Factory. Przed koncertami odbędą się także pokazy akrobatyki powietrznej przygotowane przez Fundację Astra Fly Academy.Dodatkowe atrakcjeW sobotę i niedzielę w godzinach 17:00–20:00 działać będą specjalne strefy na Tomaszowskich Błoniach oraz na Przystani. W programie znalazły się m.in. Strefa Przedszkolaka, Strefa Mieszkańca, Strefa Mundurowa oraz Strefa Sportu.W ramach wydarzeń sportowych zaplanowano także Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta oraz Turniej Plażowej Piłki Siatkowej o Puchar Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.Informacje organizacyjneWydarzenie skierowane jest do mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i wszystkich gości, którzy chcą wspólnie świętować dni miasta. Główne koncerty i atrakcje odbędą się na Tomaszowskich Błoniach, a inauguracja rozpocznie się przemarszem z centrum miasta. Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Legenda o „ratowaniu szpitala” zaczyna pękać? Pracownicy finansów TCZ zaprzeczają słowom z sesji Rady Powiatu

Legenda o „ratowaniu szpitala” zaczyna pękać? Pracownicy finansów TCZ zaprzeczają słowom z sesji Rady Powiatu

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego, gdy rozstrzygano sprawę wygaszenia mandatu radnej Pauliny Sochy, usłyszeliśmy opowieść o fachowości, ratowaniu szpitala i rzekomo usuniętych danych po odejściu poprzedniej księgowej. Teraz do redakcji zgłosili się pracownicy działu finansowego Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Twierdzą, że żadnych danych nikt nie kasował, a informacje przekazywane radnym są — ich zdaniem — nieprawdziwe. Przekazali redakcji zdjęcia zbiorów danych prowadzonych od 2019 roku. Sprawa wymaga pilnych wyjaśnień, bo w tle nie chodzi już tylko o mandat jednej radnej, ale o wiarygodność informacji, na podstawie których radni podejmują decyzje. Data dodania artykułu: Wczoraj, 18:41 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 1
Podróże nie zawsze uczą. Psycholog wyjaśnia, jak podróżować świadomie, by odkrywać ludzi, miejsca i siebie Dziś w kraju i na świecie. 28 czerwca – od Unii Lubelskiej po Poznański Czerwiec, od Wersalu po „OK Computer” Legenda o „ratowaniu szpitala” zaczyna pękać? Pracownicy finansów TCZ zaprzeczają słowom z sesji Rady Powiatu Radny Szczepan Goska w prokuraturze. Zawiadomienie dotyczy stalkingu Pijany za kierownicą. Sprawa radnego Leona Karwata zakończona w sądzie. Redakcja występuje o akta Dzień tych, którzy nie mają działu PR, ale mają telefon zawsze pod ręką Samochody z USA z bogatym wyposażeniem - dlaczego wersje amerykańskie często różnią się od europejskich? Zdrowie ile cię trzeba cenić ?!! Dyskopatia Prognoza pogody na 27 i 28 czerwca. Tomaszów pod czerwoną lampą upału Ponad milion złotych na ratowanie zabytków w powiecie tomaszowskim. Od Krzemienicy po Inowłódz Rowerem do Skansenu i Grot. Tomaszów Mazowiecki z nową inwestycją turystyczną za 120 tysięcy złotych Jaki hotel SPA w łódzkiem wybrać na weekendowy relaks
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: woody Treść komentarza: Jkim trzeba byc zadufanym w sobie miernota zeby byc Goskiem Źródło komentarza: Radny Szczepan Goska w prokuraturze. Zawiadomienie dotyczy stalkingu Autor komentarza: Kuria Treść komentarza: Ciekawe, co ten kat-e-heta wkłada do głowy tym dzieciom??? Daszing fru de snoł ... Źródło komentarza: Radny Szczepan Goska w prokuraturze. Zawiadomienie dotyczy stalkingu Autor komentarza: Halina S. Treść komentarza: Powinno się oznakować pasy na przejściu dla pieszych Źródło komentarza: Tomaszów Mazowiecki wymienia System Informacji Miejskiej. Nowe oznakowanie obejmie blisko 1000 punktów Autor komentarza: ixi Treść komentarza: Chłopie. Nie dziwię się, że obrałeś ksywkę jako :Zdziwiony". Czy Ty rzeczywiście nie rozumiesz tego, że ci, którzy niedawno zostali utopieni, będą robić wszystko , aby uwalić swoich następców?! Więc, koleś: nie wal głąba. Tu nie chodzi o żadną logikę, ale o totalną, lokalną wojnę lokalnych sitw. I to wszystko. Tak to trudno zrozumieć?! Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Jednym słowem, wyrok sądu w drugiej instancji podtrzymuje wyrok sądu pierwszej instancji..... Bardzo dobrze, że chcecie obejrzeć akta sprawy. Skomentuję to krótko: niech żyje piotrkowsko-tomaszowski, lokalny zaścianek. I zapytam: co tu się, kur..., dzieje ?!?! Źródło komentarza: Pijany za kierownicą. Sprawa radnego Leona Karwata zakończona w sądzie. Redakcja występuje o akta Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: I jeszcze dorzucę. W młodości byłem ministrantem, ale totalnie nie cierpię takich świętoje..liwych hipokrytów. Źródło komentarza: Radny Szczepan Goska w prokuraturze. Zawiadomienie dotyczy stalkingu
Reklama
Reklama
Profilowana poduszka do siedzenia SEAT COMFORT

Profilowana poduszka do siedzenia SEAT COMFORT

Cena: Do negocjacji Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientówWygodna pozycja siedzącaOchrona przed napięciami mięśniowymiOdciążenie kręgosłupaSeat Comfort to idealne rozwiązanie dla osób szukających komfortu i prawidłowego ułożenia ciała podczas siedzenia. Dostosowująca się do ciężaru użytkownika pianka z pamięcią kształtu umożliwia właściwą pozycję i równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Dzięki temu odciążony jest kręgosłup, co niweluje odczucie zmęczenia podczas czynności wykonywanych na siedząco. W zajęciu prawidłowej pozycji pomagają dodatkowe wyprofilowania pod uda.Poduszka uniwersalna ze względu na swoją elastyczność i możliwość dopasowania do miejsca, w którym jest stosowana. Idealna do wykorzystania w domu, pracy, samochodzie lub na wózku inwalidzkim. Spód wykonany jest z materiału antypoślizgowego, dzięki czemu poduszka nie przesuwa się i w przeciwieństwie do innych tego typu wyrobów, doskonale działa ze śliskimi powierzchniami (np. metal, tworzywo sztuczne).Wskazania: Profilaktyka w powstawaniu odleżyn, przeciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, wymuszona długotrwała pozycja siedząca.Przeciwwskazania: Nie stwierdzonoKonserwacja: Pianka z pamięcią kształtu nie nadaje się do prania. Pokrowiec zewnętrzny jest zdejmowalny i może być prany w temperaturze do 30°C/ 86°F. Ze względu na sposób transportu, poduszka po wyjęciu z opakowania może mieć "zapach fabryczny". Aby zniknął, przed pierwszym użyciem, wystarczy przewietrzyć poduszkę.Skład:Poduszka: 100% PUPoszewka (góra i boki): 93% poliester, 7% spandex, z uchwytem z bokuPoszewka (spód): 100% poliester z kropkami antypoślizgowymiWymiary: 45X 37X9cmGęstość: 45kg/m3

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama