Prawym okiem: jaka piękna katastrofa...

  • 16.06.2018, 12:10
Prawym okiem: jaka piękna katastrofa...
Wczoraj w sieci ukazał się artykuł o tym, że Patryk Jaki dogania w sondażach do niedawna dominującego w Warszawie Rafała Trzaskowskiego. Mój komentarz do artykułu brzmi: casus Dudy. Podobnie jak w tamtym przypadku mamy gonienie faworyta (żeby nie powiedzieć dominatora) i być może na koniec zwycięstwo outsidera. Trzeba to przyznać nawet jeśli się PiS-u nie lubi. Szkoda czasu na to, by zaklinać rzeczywistość.

 

To chyba zresztą trend ogólnokrajowy. Nawet na przykładzie naszego miasta widać wyraźnie, że główny konkurent PiS, a więc Platforma Obywatelska nie ma pomysłu na rządzenie nie tylko w kraju ale i w samorządach. Wyjątkiem jest chyba (póki co) Hanna Zdanowska w Łodzi.

 

Ktoś powie, że sondażom nie należy wierzyć. To prawda, ale są one sygnałem i wskaźnikiem pewnych trendów, na które można wpływać określonymi działaniami. Do tego jednak trzeba mieć wyczucie nastrojów, ludzkich potrzeb i przeprowadzić drobiazgową analizę uwarunkowań społeczno ekonomicznych. Najwyraźniej Jaki to ma a Trzaskowski niekoniecznie.

  

Przejdźmy może do tomaszowskich klimatów... Wybory jesienią. To jeszcze dużo czasu? Tak się tylko wydaje. Dwa miesiące wakacji zlecą szybciej niż się może wydawać, a we wrześniu kampania ruszy na dobre. Wtedy zostaną już niespełna dwa miesiące do tego, by przekonać mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego do tego, że ma się jakąś ciekawą propozycję, że jest się jakąś alternatywą.

 

Samo zderzenie partyjnych szyldów może dać jakiś efekt, ale na poziomie właśnie ogólnokrajowych sondaży. To za mało, by myśleć o zwycięstwie, szczególnie w wyborach prezydenckich. Tym bardziej, że sondaż, który jakiś czas temu przeprowadziliśmy pokazał, że nawet zwolennicy Platformy Obywatelskiej, PSL i Nowoczesnej (i to znane nazwiska z pierwszej linii frontu) w wielu przypadkach deklarują, że zagłosowaliby dzisiaj na Marcina Witko. Zrobili to ze strachu? Nie sądzę...

 

Obecnie jedynym pomysłem na kampanię (wydawać się może) jest wytykanie obecnemu Prezydentowi poziomu zadłużenia w mieście. No cóż... długi to nic dobrego, jeśli nie stanowią dźwigni finansowej a służą jedynie zaspokajaniu konsumpcji. Tylko jest jeden mały problem, który od dłuższego czasu próbuję wyjaśnić i mam wrażenie, że rozmawiam nie ze światłymi ludźmi a ścianą. Przeciętnego mieszkańca Tomaszowa Mazowieckiego, kredyty i zadłużenie nic a nic nie obchodzą. W sondzie na naszym profilu na FB zadaliśmy pytanie: Czy przejmujesz się tym, że miasto zaciąga kredyty i posiada długi? 54 procent głosujących odpowiedziało, że nie. Ale prawda jest taka, że kolejne 40 procent zapewne wstydziło się przyznać, że dług publiczny ma w głębokim... poważaniu.

 

Oczywiście na marketingu się nie znam, nie pracowałem nigdy w korporacji (ale znam osoby twierdzące, że marketing korporacyjny, to marketing dla idiotów), nie jestem finansistą (chociaż specjalizowałem się w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw) więc rad żadnych udzielać nikomu nie powinienem i nie zamierzam. Tyle, że gołym okiem widać, że do wyborów szykują się nie żywi ludzie ale kosmici, którzy przylecieli na ziemie i nie znają ludzi ani ich prawdziwych problemów. Są dziwnie zdziwieni, że ktoś ich nie chce akceptować w zielonych kubraczkach z antenkami na czapkach.

 

Marcin Witko dzień po dniu zasypuje nas pomysłami i koncepcjami. Niektóre są sensowne inne może nie tak całkiem i nie do końca. Czy widział ktoś jakieś koncepcje i pomysły tzw. opozycji. Może chociaż jakąś sensowną krytykę tego, co proponuje Prezydent. Ludzie szykują się do wyborów, a milczą niczym ameby (poza Jackiem Kowalewskim). Co gorsza, jak się rozmawia osobiście z potencjalnymi kandydatami to też nie pojawiają się żadne koncepcje i idee. Jedyną jest chyba odsunąć PiS od władzy i... administrować. To po co to komu i na co?  Dziwicie się, że nawet Ci, którzy nie głosują na PiS zagłosują na Witko?

 

Na łamach portalu dajemy możliwość wypowiedzi wszystkimi. Nie odmawiamy publikacji żadnych tekstów, zawierających poglądy i opinie. Zakładamy blogi. Są też opcje dodawania komentarzy. Co się dzieje? Cisza. Poza Arkiem Gajewskim nikt nie ma czasu by zabrać głos w jakiejś sprawie. To pytam wprost:  skoro brakuje pół godziny dla własnej jakby nie było promocji i możliwości skorzystania z darmowego kanału komunikacji, to starczy czasu, by zajmować się sprawami mieszkańców? Śmiem w to wątpić. Zabawne, bo podobne milczenie zalega na forach i grupach dyskusyjnych opozycji.

 

Spotkania Barbary Klatki z mieszkańcami to doskonały pomysł. Pod warunkiem, że się do nich odpowiednio przygotuje. Kandydatka nie musi być alfą i omegą. Musi jednak posiadać odpowiednich doradców i ludzi, którzy na różnych sprawach się znają. Do ludzi trzeba wychodzić z konkretnymi propozycjami a nie pytać ich co by chcieli, żeby dla nich zrobić. Chociaż może trochę inaczej... pytać należy, tylko na początek trzeba mieć własne propozycje, bo inaczej możemy sobie tylko na takich spotkaniach pokiwać głowami.

 

Co ja tam jednak wiem... kampania ma być po amerykańsku, w stylu Donalda Trumpa. Problem jednak w tym, że Trump opierał swoją elekcję na fake newsach i wybory bezpośrednie przegrał 4 milionami głosów. Ot paradoks. Wyborcy wybierali jak chcieli a elektorzy wybrali kogo trzeba. Niestety (raczej na szczęście) u nas ten mechanizm nie obowiązuje.

 

Warto chwilę zastanowić się nad zasobem ludzkim. Prezentacje kolejnych nazwisk popierających koalicję antypisowską, często związanych przez dziesiątki lat z SLD nie pomaga ale szkodzi. Szczególnie na początkowym etapie (jeszcze nieoficjalnej) kampanii. Ludzie obserwujący to stukają się w głowy, a komentarze, jakie się sypią trudno nawet jest cytować. Czy nie ma naprawdę jakiś nowych i świeżych twarzy? No jest młody Witczak, ale to chyba ciut za mało

 

Czy za sterami samolotu, którym leci opozycja zasiada jeszcze jakiś pilot, czy wymknął się niepostrzeżenie z kokpitu i wyskoczył dla własnego bezpieczeństwa na spadochronie i teraz z dołu przygląda się jak maszyna leci prosto w kierunku rosnącej na ugorze brzozy? Na koniec tylko, niczym grek Zorba stwierdzi: jaka piękna katastrofa.

 

To na szczęście na chwile obecną nie mój problem. Póki co, nie mam zamiaru nigdzie kandydować (chociaż nie wykluczam, że mi się to zmieni).

 

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

>
> 19.06.2018, 15:35
Jeszcze tak, czerowni maruderzy bez pomysłu na siebie, widzę, że Witko będzie mógł sobie dopisać na konto kadencji dwa ronda w Tomaszowie!!! I to w oklicy w której jakoś niedawno policjant radiowozem zabił staruszkę na przejściu dla pieszych... W środku dnia, na prostej drodze...

Wasza działność przez 30 lat sporwadzała się do odmalowania, albo i nie, pasów.

Nawet jeśli nie przyłożyłby do tego palca a kasę załatwił Gajewski to ludzie i tak będą to przyPiSywać to obecnemu prezydentowi.

Bardzo dobrze. Hehe :))

PS mnie już macie z głowy, po kometarzach wiać, że już nie jestem sam. Ludzie piszą co czują, coraz mniej się bojąc. Bardzo dobrze. Mi pozostaje miasteczko na Pomorzu. Pa.
?
? 19.06.2018, 13:19
Jeśli nie mają pomysłów to może niech ogłoszą jakiś konkurs z nagrodami?
Kieprawym okiem
Kieprawym okiem 19.06.2018, 10:33
Pan Maniek juz na dobre zamieszkało w okolicach rectum Marcina.
Ajdejano
Ajdejano 18.06.2018, 19:33
Do wpisu nr 16: tak - 100% racji. Mistrzu Witko, oczywiście wygra te wybory. Dlaczego ?
Po pierwsze - wybiorą Go mohery i im podobni (ja też zaliczam się do tych "podobnych" ). I bardzo dobrze, że ten "motłoch" wybierze tego najlepszego kandydata.

Po drugie - pokażcie mi, lokalni mundrole, inną, tzw. opcję polityczną, która w ciągu ostatnich 4 lat zaproponowała coś konkretnego i odmiennego od tego, co realizuje ten wyśmiewany "muzyk pijanista"???

Po trzecie ( w związku z "drugim") - pytam tych z po i ich pobocznych, różnych lewaków: co do tej pory zaproponowała ta dziewuszyna z okolic naszego miasta, dla tego (właśnie) miasta. To jest takie cienkie przędzenie tej wątłej nici.
Czy wy - lokalne lewactwo- naprawdę wyobrażacie sobie prezydenturę tej - całkiem porządnej dziewczyny - na stanowisku prezydenta miasta Tomaszowa Mazowieckiego ?!
Może i tak: wy -lewacy, macie dużą wyobraźnię.

Po czwarte: czy naprawdę, ze strony po-lewactwa, nie było innej kandydatury ?! Np. - niejakiego Gajewskiego ?! Kur... - szkoda ! Byśmy znów mieli kolejną zabawę.

Po piąte: a może jakiś zsl-psl wystawi swoją kandydaturę - co ?! Nie macie chłopaki odwagi ?! Kur... - szkoda ! Byśmy znów mieli kolejną zabawę.

PS. To jest obraz naszego lokalnego kurnika. I moja końcowa uwaga: nie zawsze każdy krytykant (taki, jak np. ja), musi mieć rację. Niech sobie krytykuje, ale my zawsze możemy pozostać przy swoim zdaniu.
wyborca
wyborca 18.06.2018, 15:10
Piotrek co Ty wypisujesz ? Piotrek PO z PSL tyle nowych stanowisk w urzedach obsadziło swoimi i tyle nowych miejsc pracy w TM zapewniło , zdolnym i wykształconym , że dane może pewnie Ci podesłał PUP ? poproszę o dane , wtedy dyskusja potoczy sie dalej.
ola
ola 18.06.2018, 14:45
Panie Kucharski... proszę się nie kompromitować, bo nawet nie ma Pan pojęcia o czym pisze. Raport kończył się na 2014 roku, czyli oceniał pracę Pana Zagozdona. To raz. Czy inwestycja w infrastrukturę, otwierająca nowe tereny inwestycyjne (ponad 20ha), to nie inwestycja w miejsca pracy? Problemy, które Pan opiuje, to wynik polityki PO, która przez lata pompowała kasę w duże miasta, totalnie zapominając o małych. Łódź i podział środków UE są najlepszym tego przykładem. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd! Masowa emigracja rozpoczęła się za PO-PSL i to problem całego kraju. Co zrobiliście, żeby to powstrzymać. Co zrobił ówczesny rząd, żeby pomóc takim miastom jak Tomaszów? Podpowiem. NIC.
m&m
m&m 18.06.2018, 13:25
Czyli reasumując: nawet jak się nie lubi Pis- u, to nie wiadomo do końca jak mu przysrać. O tym żeby nie przysrawać, tylko zaproponować coś swojego i sensownego, to już w ogóle nie ma mowy.
Totalny
Totalny 18.06.2018, 09:19
Chyba wszyscy, równie opozycja, podskórnie czują, że kandydatura P. Klatki, to jakieś nieporozumienie.
ComTM
ComTM 18.06.2018, 08:36
Najwięcej głosów i wygraną otrzyma obecny Prezydent od ludzi, którym obojętna jest kondycja budżetu, a przede wszystkim stan rozwoju gospodarczego miasta. Liczy się "tu i teraz", ma być kolorowo, głośno, dużo koncertów, festynów i "eventów". No może jeszcze coś darmowego (czyli nie wiadomo skąd finansowanego). Ale taka sytuacja dotyczy także polityki na innych szczeblach niż miejski, i to nie od dziś a od zawsze (stąd tak ważna rola igrzysk w historii). Nie umniejszam zasług p. Witko, bo rzeczywiście tu i ówdzie można zauważyć gospodarskie podejście, i życzę mu, aby właśnie w tym kierunku szedł jak najmocniej w drugiej kadencji. Co do opozycji (także nie tylko w mieście) życzyłbym sobie konstruktywnego podejścia, maksymalnie prostego w formie: krytykujesz - proponujesz inne rozwiązanie - wskazujesz sposób finasowania - opisujesz rezultaty, za które weźmiesz odpowiedzialność. Ale to chyba nie jest jeszcze możliwe...
jam
jam 18.06.2018, 07:46
Edukacja! Dzieci w niemieckiej podstwówce najpierw zabiera się na wycieczkę i pokazuje najbliższą rzekę i pagórek a potem mówi, że na świecie są inne rzeki i góry. Niektóre nawet tak duże jak Amazonka i Mont Everest. Gospodarowanie pieniędzmi można zacząć od 10 zł. Jeśli się chce pożyczyć/ dostać 2 złote, trzeba wydać własne dwa złote, ale można wtedy coś kupić za 4 zł. Wtedy odpowiedź ile czy możne nadal wydawać jest prosta i populistyczne obietnice od razu okazują się jawnie fałszywe. Potem rozszerzać tę wiedzę na budżet domowy, budżet wspólnot mieszkaniowych, miasta, powiatu, kraju. Wyjaśnić skąd wzięło się to pierwsze 10 zł i ile z tego teraz zostało, że zbudowanie ulicy pociąga za sobą niekończące się koszty jak oświetlenie, sprzątanie, odśnieżanie, a zaciąganie pożyczek zmusza do ich spłaty. Każdy powinien wiedzieć, że ze 100 zł podatku dochodowego dochodowego wpłaconego przez niego do US w uproszczeniu 40 zł dostaje miasto, 10 zł powiat a 1zł województwo, resztę bierze państwo (m-in na premie, grające ławeczki, wyprawki szkolne i i 500+). Nikt nie miał w ręku miliardów, ale 10 bądź 100 zł jest realne, namacalne. Kandydat musi być niezłym aktorem, bo wybory to show dla ludu, ale doradców musi mieć mądrych, a pieniądze muszą liczyć ludzie, którzy się na tym znają i są odpowiedzialni. U nas pieniądze publiczne są ciągle niczyje i biorą się nie wiadomo skąd, więc zabraknąć ich nie może bo zwyczajnie w ludzkiej świadomości nie istnieją. Ku katastrofie zmierzamy chyba, niestety.
Ajdejano
Ajdejano 17.06.2018, 14:27
Ta cała dyskusja - to zwykłe, lokalne memłanie tematu.
Więc piszę tak - do p. Mariusza, p. Jacka K. i innych wielbicieli po, czyli ryżowatego Tuska: w Tomaszowie, żebyście się zesr...., wygrają mohery. Więc, bardzo ważne jest to, co napisał p. Jacek Kowalewski: "Należałoby wyjaśnić mieszkańcom naszego miasta /tym mniej światłym/" .
Otóż - ten facet z po, uważa, że te maje mohery - to jest ten mniej światły motłoch Tomaszowa.

Wobec tego - gratulacje dla "światłych klaunów po-lewaków".
ABC
ABC 17.06.2018, 02:02
Jakbym startował na Prezydenta i wygrał wybory, wziąłbym Kubę Olczaka do swojej ekipy! Mądry chłopak.
Ja
Ja 17.06.2018, 10:00
Zapytaj w UM co działo się z programami, które prowadził... kogokolwiek ;)
@
@ 16.06.2018, 16:02
Pytanie do pracowników UM.
Czy szkoły, przedszkola i inne budynki należące do miasta jeszcze są miasta czy banków (zastawy za kredyty).
Ja
Ja 16.06.2018, 18:58
Miasta cwaniaku
jak
jak 16.06.2018, 16:34
wszytkum wiadomo szkoły i inne budynki Gminy zostały obciążone hipoteką, ale jeszcze w kadencji Pana Zagozdona. Niezbędne było zabezpieczenie pożyczki branej przez spółkę wodną na budowę instalacji kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków. Za kadencji Pana Witko, żadna nieruchomość nie została obciążona hipoteką, a nawet z części nieruchomości została zdjęta hipoteki w związku z terminowym składaniem pożyczki przez spółkę wodną.
nic nie róbice
nic nie róbice 16.06.2018, 14:53
to na pewno nie zadłużycie miasta. jeżeli znacie ekonomię i zasady inwestycji, kredyt winniśmy zaciągać wyłącznie na rozwój i inwestycję. Tak jest obecnie. Proszę zauważyć, iż każde dofinansowanie uzależnione jest od wkładu własnego. Jeżeli nawet miasto dopłaca do bezpłatnej komunikacji to przecież idzie to dla mieszkańców miasta. W tym przypadku to mieszkańcy miasta bezpośrednio korzystają z mienia komunalnego. oczywiście nie wszyscy, ale przecież nie wszyscy korzystają z przedszkoli, szkół, toalet publicznych, ośrodków kultury, pomocy społecznej itp. tak już to jest zorganizowane.
Pan Samochodzik
Pan Samochodzik 19.06.2018, 08:14
Wytłumacz mi proszę Einsteinie od kiedy to inwestowanie w beton, krzaki i lampy to rozwój ?????? I jak możesz porównywać bezpłatną komunikację do szkół itp?????? Idźmy dalej wszystkie swoje dochody przekażmy państwu w zamian będziemy otrzymywać "bezpłatną" żywność, odzież, paliwo a no i oczywiście trzeba "ustawowo znieść ubóstwo".
vlad_palovnick
vlad_palovnick 16.06.2018, 14:12
Zupełnie pomijany jest duży potencjał PR obecnego Prezydenta, a jest to bardzo istotne. Niewątpliwie jego podejście do elektoratu z punktu widzenia marketingu jest wzorowe. Mam wrażenie że ten wątek kampanii, jest całkowicie przez ewentualnych kontrkandydatów pomijany. Opozycja wobec Witko medialnie nie istnieje. Obserwując w tym kontekście aktywność p. Gajewskiego chociazby na nasztomaszow.pl, to widzę to czarno. Raczej chyba lepiej by nic nie publikowal. Aktywności p Klatka nie sposób ocenić, bo jej nie widać. Jeśli szybko nic się nie zmieni, druga kadencja murowana.
Ja
Ja 16.06.2018, 14:03
A mnie bawi to, ze wszyscy krzyczą ze zaciągnęli pożyczki , ale nikt nie napisze ze swojego czasu spłacili pare milionów szybciej, żeby teraz te pożyczki mogli bezpiecznie brać. Litości! Serio myślicie, ze ludzie są tak głupi????
emeryt
emeryt 16.06.2018, 12:50
W pełni się zgadzam z wypowiedzią z wpisu 2. Pan Witko nie zastał w Gminie pełnej kasy. Gdy obejmował urzędowanie w grudniu 2017 r. zadłużenie miasta sięgało już ponad 70 milionów złotych. W czasie swojej kadencji zaciągnął dług ok. 20 milionów, ale w tym samy czasie pozyskał ponad 100 milionów dofinansowania. Ŕalizując wiele pożytecznych inwestycji. Jeszcze raz należy powiedzieć, łatwo krytykować, trudniej realizować. Widać że inni kandydaci nie mają większego pomysłu tylko krytyka.
K.Sil
K.Sil 16.06.2018, 11:33
Mariusz pod wieloma względami masz rację a zwłaszcza o niemocy opozycji .Brak pomysłów przedstawionych większej rzeszy mieszkańców będzie skutkować jak zawsze pogadamy to może coś zrobimy......śmieszne. Natomiast Marcin Witko działa i nie czeka aż ludzie mu powiedzą co ma robić , a tak nawiasem mówiąc czy Marcin Witko zastał pełny wór pieniędzy....nie.A jako przedsiębiorca nie mam możliwości rozwoju bez kredytu sam wiesz jak to jest tak samo jest z Miastem jako przedsiębiorstwo aby się rozwijało musi być kredyt a to subwencje czy inne dotacje Marcin Witko potrafi je załatwić i z nich korzystać mam nadzieję w dobrej wierze. No może ktoś dołączy do dyskusji merytorycznej,w której chętnie wezmę udział
.Panie Mariuszu.
.Panie Mariuszu. 16.06.2018, 11:14
Tak naprwdę proponuję kandydować na prezydenta, moja cała rodzina będzie na pana głosować i wiele innych osób
kiki
kiki 16.06.2018, 20:18
Ale nie ja .
Maniek
Maniek 16.06.2018, 14:17
Pan Mariusz moim zdaniem na ta chwilę nie ma szans z obecnym prezydentem tak samo jak każdy inny kandydat, to jeszcze nie ten czas i Pan Mariusz pewnie zdaje sobie z tego sprawę ale w kolejnych wyborach może już tak. Tak czy siak lepiej przeczekac.

Pozostałe