Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 10 sierpnia 2022 19:01
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Budowlanka na odstrzał

Przygotowania do likwidacji tomaszowskiej "budowlanki" ruszyły pełną parą. Na ostatniej Sesji rady Powiatu radni przystąpili de facto do procesu likwidacyjnego. Mimo, że ze strony Zarządu padały zapewnienia o tym, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona, nikt na sali tak naprawdę w to nie wierzył.
Budowlanka na odstrzał

Przyjęcie zestawu trzech uchwał ”edukacyjnych” wywołało dużo emocji wśród radnych i sprowokowało wyjątkowo burzliwą dyskusję.

 

Zarząd Powiatu przedstawił propozycję utworzenia przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 Zaocznego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych i Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Natomiast przy Zespole Szkół numer 3 (samochodówka) powstać ma Ośrodek Doskonalenia Zawodowego.

 

Z uzasadnienia uchwał wynika w sposób jednoznaczny, iż utworzenie szkół dla dorosłych związane jest bezpośrednio z planowaną likwidacją budowlanki.

 

Większość radnych nie kryła swojego oburzenia. Nawet koalicjanci z SLD i Platformy Obywatelskiej odgrażali się, że „ręki za likwidacją budowlanki nie podniosą”. Ostatecznie zagłosowali jednak za zaproponowanymi uchwałami, twierdząc, że są one bez znaczenia. Więc o co cały szum?

 

Serię pytań rozpoczął radny Goska pytając wprost – Czy jest to początek likwidacji budowlanki?

 

Katarzyna Banaszczak, Naczelnik Wydziału Edukacji odpowiadała – Niekoniecznie. Na ten moment ma to celu przygotowanie całego procesu, by rada mogła przystąpić do głosowania nad uchwałą intencyjną w sprawie likwidacji szkoły, którą przedstawimy najprawdopodobniej na najbliższej Sesji. Chodzi o to, byśmy spełnili wymóg zapewnienia kształcenia zaocznego.

 

Radny Misiak domagał się szerszej dyskusji – Proszę nam powiedzieć, jakie są powody likwidacji budowlanki – dopytywał.

 

Przewodniczący Andrzej Barański starał się nie dopuścić do szerszej dyskusji – Projekty dzisiejsze są tylko pewnym wycinkiem całości – próbował przekonywać. – Dyskusję nad likwidacją szkoły przeprowadzimy na następnej sesji.

 

Wtórował mu wicestarosta Staroń (PSL) – Podjęcie dzisiejszych uchwał niczego nie przesądza w sprawie likwidacji.

 

Wspierał ich radny Sławomir Żegota Zapraszam wszystkich Państwa na obrady mojej Komisji, gdzie będzie ten problem w najbliższym czasie omawiać.

 

Do dyskusji włączył się Sławomir Szewczyk proszę radnym wyjaśnić uzasadnienie uchwały. Przecież tu pisze wprost, że powołanie nowych szkół dla dorosłych związane jest z likwidacją szkoły na Farbiarskiej.

 

Również radny Misiak nie dawał za wygraną – Jak wszystko z tej szkoły zabierzemy, to ona zlikwiduje się sama.

 

- Nie gmatwajmy całej sprawy – mówił radny WitkoPytamy przecież wprost: czy macie Państwo zamiar likwidować szkołę, bo ja jako radny tego nie chcę!

 

- Jeżeli w lutym Rada nie podejmie uchwały, co wtedy stanie się ze szkołami zaocznymi – dopytywała radna Klatka.

 

- Będą one funkcjonować w tym samym miejscu – odpowiedziała naczelnik Banaszczak.

 

- Nie jest tajemnicą, że zamierzamy likwidować ale na dzień dzisiejszy nie likwidujemy – dodawał  wicestarosta Staroń.

 

Radny Szewczyk jednak nie odpuszczał – Skoro te uchwały są związane z likwidacją budowlanki, to może warto głosowanie nad nimi przenieść na następną sesję i przegłosowywać po przegłosowaniu likwidacji – argumentował w sposób nie pozbawiony słuszności. – Pan, Panie wicestarosto Staroń dorzyna tą szkołę. Składam wniosek formalny o przeniesienie tych uchwał na kolejną Sesję. – zakończył.

 

- Gdyby takie licea istniały w innych szkołach to dzisiejsza uchwała nie byłaby potrzebna – bronił stanowiska Zarządu Powiatu Jacek Kowalewski zapominając .

 

- Gdybyście w ubiegłym roku nie zabrali 8 zawodów z tej szkoły, dzisiaj nie byłoby problemu – zripostował Szewczyk.

 

Nikt oczywiście nie zapytał w jakim wymiarze i jakie zapotrzebowanie na szkoły zaoczne o profilach zawodowych i ogólnokształcących istnieje w naszym powicie. Widocznie to, co najważniejsze umyka czasami w ferworze walki. Nie dowiedzieliśmy się ile osób na dzień dzisiejszy do nich uczęszcza i czy potrzebne jest tworzenie kolejnych.

 

Blisko 30 osób dyskutowało o problemie. Tymczasem postronny obserwator musiał mieć wrażenie, że nie wszyscy mówili tym samym językiem, że nie rozumieją się nawzajem.

 

Ostatecznie wniosek formalny radnego upadł. Radni Platformy Obywatelskiej SLD i PSL- nie zgodzili na zmianę w porządku obrad. Przeszedł natomiast wniosek radnego Misiaka o głosowanie imienne.

 

- Niech Pan dobrze pokaże likwidatorów szkoły – mówił do kamerzysty radny Szewczyk wskazując na radnych koalicji Żegotę i Paradę.

 

Projekty uchwał zostały przyjęte. Radni opozycji byli przeciw.

 

- Dlaczego na mojej Komisji głosował Pan za przyjęciem uchwał a teraz jest Pan przeciw – zaatakował radnego Świetlika, Sławomir Żegota z Platformy Obywatelskiej.

 

- Doszliśmy do wniosku, że jest to pierwszy krok do likwidacji szkoły i wprowadziliśmy dzisiaj dyscyplinę w tym glosowaniu – w mało przekonywujący sposób tłumaczył się radny Świetlik.

 

W obronie radnego wystąpił Marcin Witko – Jakby Pan się zachowywał, gdyby taka decyzja dotyczyła Pańskiej szkoły, której Pan jest dyrektorem, w której prowadzenie wkłada Pan całe serce. 

 

P.S.

 

W Radzie Powiatu Tomaszowskiego sześcioro radnych związanych jest ze środowiskiem nauczycielskim. W tej nadreprezentacji znajduje się 4 dyrektów szkół


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
UCZNIOWIE 13.02.2009 20:29
Zapamiętamy nazwiska LIKWIDATORÓW juz 19 lutego tłusty czwartek na XXIV sesji RADY POWIATU. Nie dopuścimy ich juz nigdy do władzy!!!!

Darek 02.02.2009 14:02
Aby dyskutować trzeba się troszkę znać na zasadach finansowania oświaty. Od dłuższego już czasu szkoły dostają subwencję na ucznia a więc im więcej uczniów tym więcej kasy. W Budowlance jak tak dalej pójdzie więcej będzie nauczycieli i pracowników niż uczniów i niby skąd mają brać kaskę na utrzymanie, co roku Starostwo ma do nich dokładać, kosztem czego - innych szkół? W tej chwili Starostwo zapewnia wszystkim pracownikom pracę ewentualnie odprawy a jeśli ich nie zlikwidują to i tak szkoła wkrótce umrze (brak uczniów)śmiercią naturalna i wtedy pracownicy pójdą na bezrobocie albo sami będą szukać pracy o którą jak wiadomo w Tomaszowie nie jest łatwo. A niby czyja to jest wina, że dzieciaki wybierają ogólniaki a nie szkoły z zawodem ?

XYZ 29.01.2009 07:20
Nie wiem dlaczego nikt wprost nie powie o co chodzi z budowlanką. Działkę ,i być może budynki ma chęć nabyć Bardzo Wysoko Postawiona Osoba dlatego wcześniej trzeba zlikwidować szkołę ,jest to przecież publiczną tajemnicą.Dowodów oczywiście nie ma bo być nie może-"Po owocach ich poznacie"

Kibic 29.01.2009 00:47
obelix. Jeśli już to Mat. 7:16 BW. I leci to tak: Z owoców ich poznacie*je; izali zbierają z ciernia grona winne, albo z ostu figi? I w kwestii szkół też nie masz racji. Ale jak można dyskutować z kimś, kto błędnie przytacza Pismo.

obelix 28.01.2009 23:27
"Po ich owocach poznacie ich..."(Mat. 7:15-20 BW). Zadziwiający jest upór w podejmowanych przez Władze Starostwa działaniach(ograniczanie naboru,likwidacja kierunków kształcenia,tworzenie w innych szkołach klas istniejących już w "budowlance") . Nigdzie nie mówi się o planach związanych z terenem "Budowlanki". Myślę, że poznamy wszyscy w rok dwa po likwidacji(jeżeli do takowej dojdzie), intencje obecnego zarządu, ale wtedy będzie już za późno...Trzeba będzie dobudować nowe budynki dydaktyczne przy innych szkołach("pękających w szwach")i halę sportową.Kto za to zapłaci? Oczywiście, my wszyscy mieszkańcy Tomaszowa.

Karol 25.01.2009 19:23
Widac wyraźnie mierność koalicji ale i miernośc opozycji. Siedza i nie wiedza co robić mają. Poględzą na sesji i na tym się kończy. Wpadki Zarządu powiatu pozostają bezkarne. Faktycznie składać wniosek o odwołanie starosty jest bez sensu, bo radni koalicyjni go nie przegłosują, chyba że ... No własnie chyba, że co i dlaczego tego nikt jeszcze nie wymyslił. Pomysł moim zdaniem prosty i w krótkim czasie do ralizacji. Wniosek o odwołanie Kagankiewicza należy poprzedzić akcją zbierania podpisów w mieście i powiecie. Gdyby szanowna opozacja zaangażowała się tak, jak w przypadku zbierania podpisów za telewizyjnymi transmisjami obrad myślę, że w ciągu miesiąca uzbierano by kilka lub kilkanaście tysiecy podpisow w całym powiecie. Wtedy wniosek podparty byłby jakimś tam "głsoem społecznym" i ciekawe jakby się zachowała wtedy koalicja.

liczebnik 25.01.2009 18:59
@ 17 Ja też mam odruch wymiotny, jak widzę te facjaty od lat. Łatwiej napisać niż zrobić. Czy masz sposoby na zmiany, bo to jest istota, jak się tej zgnilizny, która toczy nasze Miasto pozbyć? Przeczytaj oświadczenie majątkowe p. Łaskiego, jeśli się nie mylę zaczynał jako radny z 1 mln, w następnym roku miał 3, za 2007r, 8 milionów, jeśli poprawnie odczytałem. Można spaść z krzesła. Jak na Warszawę takie dochody to abstrakcja.

M 25.01.2009 17:33
Drodzy Tomaszowianie, jesteście winni sobie sami. Od 1989 r. w Tomaszowie na szczeblu samorządowym widzimy te same osoby, bądź młodsze pokolenie z tych samych układów. Powiem, wprost - poza miastem pozostaje całe mnóstwo rodowitych Tomaszowian, osób rzetelnie wykształconych, pracujących dla innych miast, gdzie rozwój stawiany jest na pierwszym miejscu. W TM takiej polityki od lat nie ma. Nie ma ani świeżości, ani młodości. Ludzie mogący coś zmienić muszą wuyjeżdżać z miasta bo nie ma dla nich miejsca w TM. Ja również jestem poza naszym miastem. Jak słyszę nazwiska Barański, Staroń, Parada, Kumek, Adamski - jak widzę ich twarze, to mam odruch wymiotny. Takich ludzi, którzy pastwią się nad TM od wielu lat jest więcej. A propos. Czy redakcja nasztomaszow.pl może opisać jak się zakończyła sprawa z pewnymi byłymi politykami SLD: Jerzym Adamskim i Zbigniewem Dębcem. Co oni dziś robią? Czy nie warto się przyjżeć wszystkim poważniejszym decyzjom w mieście podczas ich urzędowania?

kiki 25.01.2009 17:12
Qrde...nic nie kapujecie ?.... Zlikwidują budowlankę. ŁASKI skończy jakies tam studia. Założy prywatną szkoła zawodów budowlanych. Będzie brał kasiorę z MEN,a w ramach praktyk będzie miał darmowa siłę roboczą. Zapowiedzieli przecież mutanty cudoki z POpaprańców prywatyzację szkolnictwa. Ćwaniaki i cudoki nie takie jeszcze cuda porobią jak naród się nie obudzi.!

RK 25.01.2009 16:33
@7 Proszę zwrócić uwagę, że najwięcej korzystają szkoły radnych np.Żegotów, Parady. Otóż za poparcie rządzących dostają od nich dowody wdzięczności i społeczność szkoły jest zadowolona z takiego "operatywnego" dyrektora. A to nic innego jak... ustawianie meczu, a dokładnie głosowanie tak jak chce władza. Przechodzi w ten sposób budżet, stanowiska prezesów w spółkach podległych pod Urząd Miasta i starostwo, wszelkie nominacje do rad nadzorczych,itp. Ręka rękę myje, mechanizm na zasadzie: jesteś lojalny wobec nas to my poprzemy ciebie. Wy nam, my tobie. A naiwni myślą, że oni-radni tacy działacze. Głosowania są wcześniej "dograne" i wiadomo co za co. Rodzinki POzatrudniane do kilku pokoleń, aby żyło się lepiej. W następnych wyborach ludziska znowu powybierają tych "obrotnych" działaczy i kręci się od nowa. Taka jest dysPOzycyjność radnych. Niedługo dowiemy się, dlaczego starostwo rozłożyło budowlankę, komu była POtrzebna?

lala 25.01.2009 16:26
Ja napiszę tak,to jest WSTYD,w tej chwili chociaz jest szkoła w krórej kształci sie młodzież w wybranych zawodach a co bedzie jak zlikwidujecie budowlankę?przeniesiecie ich do saochodówki która jest zbyt mała a już młodzież chodzi tam na godz 7 a za rok zlikwidujecie samochodówkę?a fryzjerzy podobno do 4LO na strefową?zastanówcie się jaka młodzież się tam uczy co druga panna w ciąży a na samą szkołę młodzież krótko mówi bu...Więc czy o to wam chodzi aby nasza młodzież została bez wykształcenia?Budowlanka jednak kształci młodzież a kadra jest na wysokim poziomie więc co niektórzy radni niech pomyślą zanim coś zamkną a niezadługo wybory prawda?więc nie wiem kto na taką radę będzie głosował bo na pewno nikt mądry

kiki 25.01.2009 13:20
jęsli Barański nie dopuszczał do dyskusji w małpimstracie,to tutaj można zapytać. Może po likwidacji szkoły powstanie tam muzeum czerwonej zarazy? Tomaszów ma wielkie tradycje (Wielki Proletariat) i wielu innych działaczy żydokomuny i UB. Najlepiej jak by powstał gabinet figur woskowych tychże zasłużonych,a i wspólczesnych mutantów! Budynki,jak i otoczenie najbardziej odpowiednie,bowiem wszystko z cegły czerwonej.

clear-headed 25.01.2009 09:57
hehe widzę, że zaawansowany trolling kwitnie na nasztomaszow... :) czy ktoś pamięta jeszcze temat dyskusji ? A może poprosimy administratora o zmianę tematu artykułu na "Panu Żegocie i Pani Bąk mówimy stanowcze NIE"

kiki 25.01.2009 09:38
Za dużo belfrów w tej radzie,miasto zmierza ku zagładzie. Nauczyciele to niby madrzy ludzie,ale niech mnie ktoś odpowie.... Dlaczego z pośrod nich jest najwiecej świrów?....

xx 25.01.2009 09:14
A gdzie ty masz głupku rodzinę? U Was coś ginie?

Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! W sierpniu sieć kin Helios przygotowała dla swoich widzów kolejną porcję filmowych emocji i spotkań z największymi gwiazdami na dużym ekranie! Już najbliższy weekend może upłynąć pod znakiem niekończącej się akcji z dużą dawką humoru, bez względu na których aktorów i które historie widzowie postawią! Wszystkie z prezentowanych produkcji, zarówno te dla młodszych czy starszych kinomanów, mają wspólny mianownik: świetną zabawę oraz fantastyczny humor. Pierwsza premiera nadchodzącego weekendu to zabawna, a zarazem życiowa historia pewnej patchworkowej rodziny. Pełna humoru i wzruszeń komedia „Każdy wie lepiej” opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Główni bohaterowie filmu, Ania i Grzesiek, próbują stworzyć nową rodzinę z połączenia dwóch odmiennych światów. Jej dzieci, jego dzieci – klasyczny patchwork – trzeba zawierać kompromisy, uważać żeby nikogo nie urazić… To fascynująca układanka, ale straszliwie trudna! Dla wielu par byłby to wspaniały początek etapu „zżyli długo i szczęśliwie”, ale nie dla tej dwójki. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele rożni, ale mają wspólny cel – rozbić związek Ani i Grzesika. Czy nowa relacja ma szansę przetrwać najazd swoich rodzin? Widzowie przekonają się już w najbliższy piątek. Kolejna z nowości to „Lena i Śnieżek” - familijne kino przygodowe i naprawdę piękna historia… Wszystko zaczyna się od pary złodziejaszków kradnących białe lwiątko na zlecenie bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go właśnie Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Dziewczyna boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje. Czy Lena zdoła ochronić przyjaciela przed grożącym mu niebezpieczeństwem? Mały lew – wielka przyjaźń – to trzeba zobaczyć w kinie! Na ten film czekały miliony widzów! Kolejna nowość – „Bullet Train” - to szalona, nieustająca jazda przez współczesną Japonię w towarzystwie Brada Pitta. Wciela się on w tej produkcji w rolę pechowego zabójcy o imieniu "Ladybug", który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja stoi na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata... a Ladybug musi wymyślić, jak z niego wysiąść. Producentem jest spec od hollywoodzkich filmów akcji - sam Antoine Fuqua, a reżyserem David Leitch, który ma na koncie „Johna Wicka”, „Szybkich i Wściekłych” czy „Deadpoola 2”. Zapowiada się niezła jazda!  Na ekranach kin Helios wciąż szaleją zwierzaki z super mocami pod przywództwem psa Krypto, którego właścicielem jest sam Superman. „DC Liga Super-Pets” to pełna humoru i żartów sytuacyjnych animacja, w której pupile ratują herosów z Ligi Sprawiedliwości! Tego świat jeszcze nie widział żeby obrońców świata takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman uprowadziła złowieszcza Świnka Morska?!  Jeżeli komuś umknęły filmowe hity lata to nic straconego, bo na ekranach sieci kin Helios wciąż można spotkać „Minionki: Wejście Gru”, Toma Cruise’a w „Top Gun: Maverick” czy Boga Piorunów w kolejnej części brawurowej serii „Thor: Miłość i Grom W poniedziałek, 8 sierpnia Kino Konesera zaprosi widzów na film „Księgarnia w Paryżu” - życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. 11 sierpnia cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast film „Piosenki o miłości”. To opowieść o walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Ten film to mocny, nowy głos polskiego kina, jak najlepszy indie-popowy kawałek uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? Tego spotkania absolutnie nie można przegapić! Po szczegółowe informacje dotyczące sierpniowego repertuaru warto zajrzeć na stronę www.helios.pl oraz do nowej, mobilnej aplikacji Heliosa. Wcześniejszy zakup biletu to nie tylko gwarancja zajęcia ulubionego miejsca w kinowej sali, ale także korzystniejsza cena.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.08.2022