Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 20:42
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Smacznego? Nie ma do czego

Kolejny przejechany kilometr po nowoczesnej dwupasmówce, wybudowanej za unijną kasę, by produkty z zachodu mogły szybko i sprawnie "podróżować" na wschód. Jestem za kierownicą od rana i wypadałoby się zatrzymać gdzieś na nieco spóźniony obiad. Problem w tym, że nie ma za bardzo gdzie. Wybór niezbyt wielki, wszak drogi budowano w szczerym polu a dawne zajazdy i restauracje zostały wypchnięte poza wytyczoną asfaltem linię. Na mijanych stacjach benzynowych można połknąć co najwyżej hot doga lub zapiekankę. Jedyną jadłożernią okazuje się lokal ze światowym logo symbolizującym niezdrowe, śmieciowe jedzenie. Nie było wyjścia, musiałem się zatrzymać. Na co dzień nie jadam hamburgerów ani bułek nasączonych ulepszaczami. Co jednak zrobić, kiedy ssie w żołądku, a rozświetlony neon zawieszony na wysokim słupie świeci niczym gwiazda na niebie i woła nas z odległości wielu kilometrów? Kierunkowskaz w lewo i noga z gazu, pas zjazdowy i auto toczy się po parkingu zapchanym do granic możliwości. Nic dziwnego, przecież nie ja jeden jestem w podróży. Zostawiam auto i popycham drzwi do prawdziwego piekła. Istne centrum Mordoru... Na początek atakują mnie pomarańczowo czerwone barwy, które jeszcze bardziej pobudzają mój apetyt /uwierzcie, dobór kolorów w tym miejscu nie jest przypadkowy/. Następnie oszałamiający gwar głosów. To setka młodych, zaledwie kilkuletnich ogrów, dokonuje swoich niezbyt dobrych życiowych wyborów. Na pierwszy rzut oka widać, że dzieciaki z podstawówki są na wycieczce, a opiekunowie prezentują im niesmaczną atrakcję turystyczną.

- Nie wiem jak jest obecnie, ale kiedy kilkanaście lat temu moje dzieci chodziły do szkoły, to stałym punktem w programie wycieczek klasowych była wizyta w McDonaldzie lub innym tego rodzaju fast foodzie. Nie zwracaliśmy na to uwagi, bo była to dla dzieciaków dodatkowa atrakcja. Nieważne, czy jechali do ZOO, czy do teatru lub zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego, bez wizyty w tym miejscu impreza byłaby nieudana. Czasem miałam wrażenie, że to właśnie był główny punkt programu. Prawdziwa Ameryka w pigułce - opowiada Iwona Kornacka, mama tegorocznego maturzysty. 

Rodzice rzadko zastrzegają sobie, by dzieci nie zabierać do fast foodów. Ja przynajmniej nie przypominam sobie takich rozmów na wywiadówkach.  Ja akurat ze swoimi dziećmi w takim miejscu się nigdy nie zatrzymuję, chyba że szukamy możliwości skorzystania z toalety. Moje dzieciaki nie lubią "maka" - opowiada jeden z nauczycieli. 

Pokazuje to, jak niską świadomość nadal posiadamy. Rodzice bagatelizują problem, twierdząc, że przecież to są wizyty okazjonalne i nie powinny zaszkodzić ich pociechom. Otóż nic bardziej błędnego, w ten sposób wyrabia się złe nawyki żywieniowe. W dodatku proszę zwrócić uwagę, że używane przez fast foody aromaty i przyprawy w pewien sposób uzależniają. Buduje się też pewna aura. To mechanizm podobny do tego wykorzystywanego w reklamach piwa czy alkoholi. Ma się dobrze kojarzyć, z przygodą, zabawą. Takie miłe skojarzenia budzą też wycieczki szkolne. Od najmłodszych więc lat aprobujemy ale i kształtujemy preferencje żywieniowe - mówi dietetyk Kinga Wieteska, podkreślając, że już na etapie planowania wycieczek rodzice w sposób kategoryczny powinni wymagać omijania fast foodów. 

Nadwaga i otyłość są coraz powszechniejsze

Jeszcze do niedawna w Polsce rosła średnia długość życia. W ostatnich latach ten trend zaczął wyhamowywać. Specjaliści alarmują, że problem leży w złej diecie i stylu życia. Nieprawidłową masę ciała ma u nas ponad 30 proc. maluchów w wieku od 5. do 36. miesiąca życia. Ten sam odsetek zanotowano u dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Pora bić głośno na alarm. Czy osoby odpowiedzialne w kraju i w samorządach za oświatę zauważają, że już co trzecie dziecko w wieku 6-9 lat ma nadwagę lub jest otyłe? Najwyraźniej nie, skoro nadal w programach szkolnych wycieczek znajdują się posiłki w fast foodach. Niestety problem otyłości dotyczy ponad 10 proc. dzieci do 16. roku życia. Z czasem te odsetki zmieniają się jeszcze bardziej na niekorzyść. W wieku dojrzałym nadwagę lub otyłość ma już 64 proc. mężczyzn i 49 proc. kobiet.

 Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że Polacy umierają przedwcześnie przede wszystkim na choroby układu krążenia. Polki zaś na nowotwory. Te przypadłości mają związek ze stylem życia i dietą.  

Nie słyszałam, by w Tomaszowie ktoś przeprowadził bardziej wnikliwą analizę zachowań i nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży. Nie słyszałam też o żadnych poważnych programach profilaktyczno-edukacyjnych. Tymczasem są one bardzo potrzebne, bo smog nie jest jedynym czynnikiem, który zagraża naszemu zdrowiu. - przekonuje dietetyczka. 

Prawidłowe odżywianie... czyli właściwie jakie

W Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie opracowano  niedawno piramidę zdrowego żywienia. Można w niej wyczytać to, co czytamy w wielu różnych poradnikach, a więc "jedz mniej cukru, soli i tłuszczu, a więcej błonnika". Podstawą piramidy są przede wszystkim warzywa i owoce. To one są źródłem wielu składników mineralnych, witamin, polifenoli. To one w istotny sposób zmniejszają liczbę zachorowań na choroby układu krążenia, cukrzycę i nowotwory. Zmniejszają w ten sposób śmiertelność i wydłużają długość życia człowieka. Ważną pozycją diety są także zioła, które z jednej strony poprawiają smak potraw, z drugiej dostarczają wielu prozdrowotnych składników, oraz redukują spożycie soli.  

Polacy nie znają zasad zdrowego odżywiania, bo kto miał im te zasady wpajać. Edukacja zdrowotna w szkołach to fikcja. Zamiast uczyć zasad czytamy o nowych cud dietach. Równocześnie wydaje się nam, że  o zdrowym trybie życia wiemy wszystko. Dopiero jak zajrzymy w oficjalne statystyki, okazuje się, jak bardzo się mylimy. Widać w nich, że nadal dominuje u nas spożycie czerwonego mięsa, będące główną przyczyną nowotworów jelita grubego. Jemy go coraz więcej. Przeciętny Polak zjada go ponad 70 kg w ciągu roku.

Lubimy słodkości. Spożycie cukru jest u nas rekordowe. W ubiegłym roku średnio 44,5 kg na osobę. Przyrost to prawie 5 kilogramów na przestrzeni ostatnich 6 lat. Z tym, że dietetycy zwracają uwagę, że tak naprawdę pochłaniamy go jeszcze więcej w postaci wyrobów przetworzonych m.in. w serkach, jogurtach, słodyczach, napojach, dżemach, płatkach śniadaniowych czy sosach.

Problemem jest także alkohol. Jego spożycie wciąż wzrasta. Wystarczy prześledzić dane z tomaszowskiego magistratu, dotyczące wysokości opłat, które skorelowane są z wielkością sprzedaży. Mieszkańców w mieście ubywa a wpływy rosną. Wzrost szczególnie widoczny jest w ilości spożywanego piwa.  

Otyłość u dzieci i młodzieży budzi przerażenie. Dla naszego zdrowia bardzo ważne jest, by zdrową dietę i aktywny tryb życia wprowadzić jak najwcześniej.  Nadwaga i otyłość wiąże się także z problemami ortopedycznymi. Chcesz wyobrazić sobie jaki efekt wywołuje 30-40 kg ciała więcej. Załóż plecak o tym ciężarze na plecy i spróbuj z nim spacerować przez cały dzień. Bolą stawy i kręgosłup? Nic dziwnego, że do odczuwanych dolegliwości dochodzą też problemy ortopedyczne, dramatycznie wysoki odsetek pacjentów z nadciśnieniem czy cukrzycą.  

Panie doktorze... ale on nie lubi ćwiczyć

Pojawia się uśmiech na twarzach? To niedobrze. Powinien pojawić się smutek. Wielu rodziców załatwia swoim pociechom lekarskie zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego. Ulegając presji dzieciaka de facto mu szkodzą. Skala zjawiska jest porażająca, bo szacuje się, że tylko 20 procent dzieci regularnie uczestniczy w zajęciach wf. W szkołach średnich bywa również nie najlepiej. Winę za taki stan rzeczy ponoszą też trochę nauczyciele, którzy punktują nie starania dzieci a ich osiągnięcia motoryczne. U wielu budzi to zniechęcenie, bo przecież trudno wyobrazić sobie, by chłopiec ważący 20 kilogramów za dużo biegał równie szybko lub skakał równie wysoko i daleko co jego szczupły rówieśnik. Jeśli więc ma narazić się na kpiny i śmieszność woli wymóc na rodzicach "załatwienie" zwolnienia. 

Dokładnie tak było w przypadku mojego dziecka. Po operacji, jaką przeszedł, nie był tak sprawny, jak jego rówieśnicy z podstawówki. Tymczasem wuefista z "jedynki" organizował zajęcia na zasadach współzawodnictwa. Ocena uzależniona była od wyników. Chłopak nigdy nie mógł wyjść z oceny dopuszczającej lub dostatecznej. Pojawił się problem. Kiedy w planie lekcji był wf, dziecko zaczynało skarżyć się na różne dolegliwości, czasem żołądkowe, czasem bolała go głowa. Do szkoły szedł niechętnie. Uraz pozostał mu do dzisiaj, mimo, że w gimnazjum trafił na nauczyciela, który miał diametralnie inne podejście - opowiada Igor. 

Oczywiście nie jest to regułą, bo duża liczba dzieci po prostu unika aktywności fizycznej. Wiąże się to z trybem życia i negatywnymi wzorcami, bo tylko co drugi rodzic wspiera aktywność swojej pociechy. Dzieci w Polsce są w kiepskiej kondycji fizycznej, ale nie należą w Europie do wyjątków. Podobnie jest w Niemczech, Danii, Estonii czy Szkocji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

MC 25.02.2019 19:19
A co jest dzisiaj zdrowe może mleko z Biedronki, ryba panga itp. przesadzacie czasami ja jem wszystko i wszędzie i jakoś nie tyje i dobrze się czuje.

Marek 25.02.2019 19:04
Ja i moje dzieci w McD... jemy tylko jak jedziemy na wakacje zazwyczaj nad morze. Chodzi, że szybko i w miarę dobre (jakoś się uniezależniam). Któregoś roku skusiłem na jedzenie w ala chacie góralskiej w drodze powrotnej. Czekaliśmy z1.5 godziny, jedzenie okropne i jeszcze biegunka na szczęście tylko u mnie. Mc przynajmniej trzyma jakiś standard. A w tej chacie może nie było to śmieciowe jedzenie,ale padlina

On@ 25.02.2019 11:33
Uwielbiam jedzonko z Maka

Krzysiek 24.02.2019 18:54
Moje dzieci zjadają coś z MC lub jakiejś pizzeri raz na miesiąc, kolorowych napoi zero. MC i fast foody to nie zło wcielone, złem wcielonym są rodzice, którzy karmią tym dzieci non stop bo wygodniej, bo płaczą bo po prostu chcą.

kasika27 24.02.2019 17:12
To, że zje hamburgera od czasu do czasu na jakiejś wycieczce napewno jej nie zabije. Przecież nie żywi się tym codziennie. Ludzie dajcie trochę na luz?

gorszysort. 24.02.2019 14:52
Używajàc kolokwializmu,jak starzy są głupi to dzieci nie będą mądre.....mój młody ma 19 lat i nigdy bie był w MC Syfie....jak się chce to można.Jak chcą to niech chodzą,w końcu lekarze muszę też mieć pracę.Tylko wielbiciele tego plastikowego jedzenia niech pokrywają koszty leczenia z własnej kieszeni....z resztą na głupotę leków nie ma.

Snarki 24.02.2019 18:34
Jak mlody ma 19 lat, to na pewno wiesz czy nie był w Macu....no weź....skoro klienci MC powinni placic za swoje leczenie, bo jedza w MC, to co z tymi którzy nie szczepią dzieci....???

jo 23.02.2019 22:33
Mój syn bywa czasem w MC Donaldzie i nie jest to spowodowane hamburgerami, które je, a wychowaniem :-) Nie je chipsów na co dzień. Napoje gazowane pija rzadko, ale chodzimy na pizzę, do MC Donalda, na kebaba bo zwyczajnie lubimy. Dzisiaj problemem rodziców nie jest MCDonald a ich uległość wobec dzieci. Ja od malutkiego uczyłem dzieciaka jeść owoce, warzywa i czasem słodycze. Wobec dziecka podstawową zasadą jest "konsekwencja" i tyczy się to także zdrowego żywienia.

Snarki 24.02.2019 12:09
Dokładnie tak.Wszystko jest dla ludzi.

Opinie

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Dzisiejsze głosowania nad udzieleniem absolutorium i wotum zaufania dla Starosty Powiatu Tomaszowskiego trudno nazwać inaczej niż... cyrkiem. Ostatecznie, Dariusz Kowalczyk zarówno jednego, jak i drugiego nie uzyskał, bo... Mariusz Węgrzynowski i radni PiS zagłosowali przeciwko budżetowi, który sami... realizowali. Z kolei radni Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu (co de facto oznacza również głosowanie przeciw), mimo że wcześniej budżet i jego zmiany przyjmowali właściwie bezdyskusyjnie. Węgrzynowski przy okazji potwierdził, że odwołanie go było jak najbardziej uzasadnione. Dyskusja toczyła się głównie wokół peanów na własną cześć, wygłaszanych przez Węgrzynowskiego. Data dodania artykułu: Wczoraj, 16:49 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 4
Auto prywatne czy z komisu — co wybrać? Tomaszów Mazowiecki wymienia System Informacji Miejskiej. Nowe oznakowanie obejmie blisko 1000 punktów Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Żar nadciąga nad Tomaszów. NFZ ostrzega: upał może zabić Nowe ekopracownie w Tomaszowie. Dwie szkoły z dofinansowaniem na nowoczesne wyposażenie Jak zapewnić dziecku opiekę w wakacje, gdy rodzice pracują? Sprawdźcie ofertę półkolonii! Wianki popłynęły Wolbórką. Biesiada Świętojańska połączyła tradycję, muzykę i rodzinną zabawę Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Filmowy początek wakacji w Heliosie. Supergirl, Minionki, horrory i wielkie powroty na ekran Biznesowe spotkanie na wysokości: jak nowoczesny taras widokowy w Warszawie robi wrażenie na klientach? 24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama