Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 22:20
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Park niczym melina: za szkody wyrządzone przez dzieci... odpowiedzialni są rodzice

Park "Bulwary" to jedna z wizytówek Tomaszowa Mazowieckiego. Położony w centrum miasta, razem z parkami im. Solidarności i dr Jana Serafina Rode stanowią ochronną strefę zieleni przed wszechobecnym smogiem i przede wszystkim ulubione miejsce spacerów tomaszowian. W ubiegłym roku Bulwary zostały uznane za na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w województwie łódzkim w roku 2019. Nagrodę w kategorii „Zrewitalizowana Przestrzeń Publiczna” przyznała komisja konkursowa łódzkiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Nagroda przyznawana jest co roku dla miejsc, które zyskują nowe życie i służą społecznościom lokalnym. Inwestycja znalazła się też pośród 18 projektów nominowanych do Nagrody na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce 2020. Tego, co potrafili docenić fachowcy, nie potrafimy uszanować sami. Stworzenie przyjemnego parku, który wcześniej był "chwastowiskiem" ze spróchniałymi wierzbami, i miejscem spotkań lokalnych pijaczków wiązało się i nadal wiąże ze sporymi kosztami.

Krótko o starszej... 

Do historii zawsze warto sięgać. Szczególnie tej lokalnej i nam najbliższej. W odniesieniu do Parku "Bulwary" posłużymy się opisem pasjonatów zrzeszonych w Towarzystwie Przyjaciół Tomaszowa. 

 trzeba przypomnieć, że nieomal do końca lat 30.XX wieku to miejsce było zalane wodami Stawu Miejskiego, nazywanego w odróżnieniu od stawu w Starzycach, Wielkim Stawem. Ten sztuczny zbiornik o powierzchni ponad 12 ha wybudowany został w latach 1785-1788 w celu spiętrzenia wody używanej do napędu maszyn tomaszowskich kuźnic (huty żelaza i fryszerek).

Od połowy lat 20.XIX wieku spadek wód wykorzystywano do napędu maszyn przędzalni „Stara Filatura” i „Batavia”. W stawie łowiono ryby, pływano poń łódkami a w mroźne zimy ślizgano na łyżwach. Począwszy od lat 80. XIX wieku przy jego brzegach zaczęły powstawać fabryki. Od strony północnej powstały trzy duże fabryki sukna, fabryka zapałek i dwie farbiarnie.

Przy południowym brzegu ulokowały się cztery fabryki sukna, fabryka dywanów, farbiarnia i zakłady metalowe. Zanieczyszczone wody tych zakładów zmieniły staw w cuchnące bajoro.

Pod koniec lat 20.XX wieku, kiedy w fabrykach napęd wodny zastąpiono maszynami parowymi, postanowiono zlikwidować zanieczyszczony zbiornik wodny. Ówczesne władze miasta przygotowały projekt i od połowy lat 30. rozpoczęto jego realizację. W pierwszym etapie, wraz z budową mostu i przedłużeniem ul. Legionów, zasypano jego część zachodnią.

Drugi etap likwidacji rozlewisk i ich osuszanie rozpoczyna się pod koniec lat 30.XX wieku. Na początku lat 60., głównie w ramach prac społecznych splantowano teren i posadzono kilkadziesiąt drzew. Po obu stronach Wolbórki wytyczono dwie aleje spacerowe, przy których ustawiono kilkanaście ławek.

Plac po stronie północnej rzeki, tuż za płotem ZPW „Mazowia”, służył jako miejsce postoju dla objazdowych cyrków i wesołych miasteczek. Wtedy też zaczęto ten teren nazywać Bulwarami. Jednak brak systematycznej dbałości o zieleń i utrzymanie porządku, akty wandalizmu i powtarzające się powodzie spowodowały nieomal całkowitą degradację tego obszaru.

... i nowszej historii 

Przez całe lata zaniedbane miejsce budziło raczej lęk. Mało kto skracał sobie tędy drogę. Sytuacja jednak zaczęła się zmieniać. Chyba jako pierwszy potencjał tego miejsca dostrzegł śp. Grzegorz Haraśny., który od koniec 2006 roku, tuż po wyborach samorządowych, załatwił w Łodzi pieniądze na rewitalizację centrum miasta. Mimo, że nie było żadnego programu, nie istniały żadne projekty, mimo zaniedbań poprzedników, dla Tomaszowa w Regionalnym Programie Operacyjnym województwa łódzkiego zarezerwowano 100 milionów złotych, na podstawie tzw. fiszki, którą władze samorządowe złożyły u Urzędzie Marszałkowskim. Co istotne miasto nie musiało brać w żadnych konkursach. Nasza rewitalizacja trafiła bowiem na listę projektów kluczowych.

Rozpoczęto przygotowania do realizacji programu. Należało przygotować projekty. Całość podzielono na kilka części. Niektóre wstępnie planowane ostatecznie pominięto, jak np. remont dawanej łaźni i zaadoptowanie jej na centrum kultury z małym amfiteatrem, czy adaptację jednego z podwórzy przy Placu Kościuszki na pasaż artystyczno - gastronomiczny (obecnie siedziba Straży Miejskiej  czyt. Straż Miejska w Tomaszowie Mazowieckim pod nowym adresem)

Polecamy artykuł

 Reanimacja miasta

Niestety termin złożenia wniosku o udzielenie dotacji na wszystkie z projektów zbiegł się z kolejnymi wyborami samorządowymi. Prezydent w walce z konkurentami się nieco pospieszył ogłaszając medialnie sukces, bo jak się okazało miejscy urzędnicy wniosek przygotowali w sposób niepoprawny formalnie. Przy czym warto nadmienić, że wspomniana powyżej ekipa Haraśnego już przy rewitalizacji nie pracowała  (czyt. Wniosek formalnie niepoprawny). Winnych zaniedbań nie wskazano do dzisiaj a z pracy odejść musieli ci, którzy z urzędniczą "wtopą" nie mieli nic wspólnego

 


Do projektu z małymi korektami wrócił  obecny Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Marcin Witko i trzeba przyznać, że skutecznie do samego końca go zrealizował. Aby tak się jednak stało należało pozyskać na ten cel odpowiednie środki finansowe. Miasto przygotowało więc dobry projekt i napisało w sposób "zawodowy" wniosek. Pieniądze udało się pozyskać.  

- Zagospodarowanie Parku Bulwary jest ostatnią częścią zagospodarowania centrum Tomaszowa Mazowieckiego Do tej pory możemy korzystać ze zrewitalizowanego Placu Kościuszki, a niebawem rusza budowa Galerii Tomaszów. Przestrzeń pomiędzy nimi ma zostać zaprojektowana i oddana do użytku mieszkańcom i odwiedzającym nasze miasto gościom na całej długością 

- podkreślał Marcin Witko

 

 

Co było dalej? Wszyscy wiemy. Nowe Bulwary oddano do użytku w kwietniu 2019 roku. Prace trwały kilkanaście miesięcy.  Powstały tu plaże krajobrazowe, tor do jazdy ekstremalnej na rowerze, miejsce pod park linowy, fontanny, podesty widokowe, oświetlone kładki pieszo-rowerowe i siłownia zewnętrzna. Posadzono ponad 300 nowych drzew, 41 000 krzewów i ponad 30 000 bylin i innych roślin.  

Gmina-Miasto Tomaszów Mazowiecki pozyskała dofinansowanie na kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni publicznej oraz modernizację miejsc rekreacji i terenów zielonych w Parku Bulwary. Wartość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 wynosiła 11 584 901,17 zł. Park jest też monitorowany przez nowoczesne kamery. 

Niestety ich obiektywy nie wszystko są w stanie dojrzeć... 

Obraz zniszczenia i rozpaczy

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Może ten śródtytuł jest użyty nieco "na wyrost", jednak faktem jest też, że do różnego rodzaju zniszczeń i dewastacji dochodzi w Parku regularnie. na filmie widzimy zjeżdżalnię, a właściwie stan do jakiego została doprowadzona. Zniszczeń nie dokonali przybysze z kosmosu, tylko młodzi mieszkańcy miasta, których rodzicom najprawdopodobniej zabrakło czasu na nauczenie, czy przekazanie właściwych wzorców zachowania. 

Szkody, jak informuje nas dyrektor Zakładu Dróg i Utrzymania Miasta, Szymon Michalak są regularnie naprawiane. W ich miejscu pojawiają się nowe. Prawdziwa zabawa w kotka i myszkę. 

Miasto i komendant Straży Miejskiej obiecują większą liczbę patroli w tym miejscu. Czy będą one skuteczne? Mało prawdopodobne. 24 godzinne dyżury w każdym punkcie Tomaszowa są niemożliwe do zrealizowania. 

Polecamy także 

Prezentacja koncepcji


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jacek 28.04.2022 13:52
Co do parku w Zelowie przytoczę cytat jednego z forumowiczów: "Parki w promieniu 500 m od ich super bazy. Złapać jednego czy drugiego dla przykładu , przywalić kolegium, to reszta by się zastanowiła. Na co idzie kasa?.... " Bardzo trafnie i Zelów i park Traugutta wpisują się w to idealnie

Czekamy na zmiany 17.04.2022 20:10
Park Traugutta w Zelowie trafnie nazwany tu meliną to ewenement chybionych inwestycji. Plany wręcz wspaniałe ale że realia to pijaństwo i poniszczone otoczenie i infrastruktura to już zakrawa na nagrodę. Służby też jakoś chyba szczególnie nie mogą się pochwalić jakimiś wynikami skoro problem tewa od lat.

Obwywatel miasta 17.09.2021 14:36
W Zelowie jest park Traugutta tak zwany kwas. Jest tam taka melina że latem od 20 tej to tyko pijaństwo, wulgaryzmy, głośna muzyka z głośników. O zgrozo jest tam jeszcze plac zabaw i pomnik ofiar katastrofy pod Smoleńskiem i Dęby Pamięci o Katyńczykach. Ogólnie malina i syf który corano jest sprzątany przez slużby porządkowe. Co powiedzą Ci co mordki mają pełne frazesów o patriotyzmie, odpowiedzialnym społeczęstwie i trosce o młode pokolenia. Niech powiedzą co zrobili poza wywożeniem z parku zniszczonej przez wandali i pijaków infrastruktury? Centrum miasta XXI wiek.

Mam pomysł 22.09.2021 10:31
Najgorsze jest to że nie ma pieszych i nieumundurowanych patroli. Jadą samochodem oznakowanym. Wszyscy choeają butelki i puszki. Jest cisza, porządek, spokój jak w szkole na lekcji. Ale jak przyjadą to melina zaczyna żyć swoim melinarskim życiem. Wstyd mi że ja prosty spacerowicz to widzę i wiem w czym jest problem i wiem co by go zozwiązało. A machina państwa jest bezsilna i bezradna. No od lat nic się nie zmienia. A wystarczy raz w tygodniu wieczorem patrol nieumundurowany. Mandacik albo sprawa do sądu. A może coś cy sie jeszcze znalazło przy takich meliniarzach. Ukarać przykładnie. Rozejdzie się fama że picie w parku jest ryzykowne i po problemie. Jak latami się nie da meliniarstwa rozwiązać to może tak trzeba. Taka porada.

Kwas 04.10.2021 10:09
Nic się w Zelowie nie zmieni. To temat na którym nie można zyskać a tylko stracić. Zelowska parkowa melina moim zdaniem pozostanie jeszcze latami. A można ten park ogrodzić i oddać kościołowi i parafi jako park przykościelny i zamykany.

anna 12.02.2021 12:05
prawdopodobnie można sprawców złapać ale rodzice nie będą mieli pieniędzy aby zapłacić więc łapanie na nic się nie zda . A MOŻE RAZEM Z DZIEĆMI POWINNI TO SPRZĄTAĆ

Dodatkowo ubrani 13.02.2021 11:35
wraz ze swoimi "pociechami" w koszulki z adekwatnymi do sytuacji napisami na plecach.

m&m 09.02.2021 14:56
Do czego służy straż miejska? Ganiać stare babcie po rynku? To powinna właśnie być ich robota. Misja niewykonalna - pogonic łepko-wandali w takiej wielkiej i rozległej metropolii... Parki w promieniu 500 m od ich super bazy. Złapać jednego czy drugiego dla przykładu , przywalić kolegium, to reszta by się zastanowiła. Na co idzie kasa? Lepiej zlikwidować budżet straży miejskiej i płacić za naprawy szkód, którym oni powinni zapobiegać.

Senior 07.02.2021 11:12
Jestem w tym parku prawie codziennie i nigdy nie widziałem tam patrolu czy to straży miejskiej, czy to policji, ale rozwydrzonych małolatów jest tam pełno zwłaszcza wieczorową porą. Alkohol, narkotyki i bajzel w konsekwencji. Gdzie są rodzice???

RODZICE 07.02.2021 11:21
Rodzice o tej porze są w Starzycach na drugiej zmianie przy linii produkcyjnej w jednym z tomaszowskich zakładów. Pytanie gdzie są odpowiednie służby które po zarejestrowaniu monitoringu powinny poinformować rodziców co robią ich pociechy?

Strong 08.02.2021 14:26
A wychowanie tych dzieci... też jest na 3 zmianie w Starzycach... Echhh...

Też rodzic 08.02.2021 23:50
Nie wiadomo w sumie kto to zrobił i gdzie pracują ich rodzice. To wszystko domysły i leczenie swoich kompleksów. Równie dobrze mogły to zrobić "dzieci z dobrego domu' jak i młodzież z patologicznych rodzin. Nie jeden rodzic już się kiedyś zdziwił.

Tom 07.02.2021 13:48
Patrole nowymi samochodami jadą tylko po dobrej drodze. W parku raczej trudno dużo drzew i ludzi. Wysiąść z autka też się nie chce bo zimno.

Rebus 07.02.2021 19:16
pewnie rodzice są w parku Rodego i zapijają

On 06.02.2021 20:59
Już nie raz było pismo o, monitoring... Takto jest jak nic się w mieście nie robi...

t 06.02.2021 15:58
Jak by taki wandal dostał karę np. 100 godzin pracy społecznej przy robieniu porządku takiego bajzlu na całym terenie. To po kilku razach może sprzątania by się nauczył.

357 07.02.2021 08:39
No czyn społeczny został wyśmiany, właściwie tylko bardzo powierzchownie i nie bardzo wiadomo dziś co było w nim złęgo. Warstwa ideologiczna w Tomaszowie i pewnie w większości tego typu miasteczek była bardzo cienka. Praca, śmiech, trochę zabawy, potem picie. Kto chciał. Muszla była budowana w czynie społecznym. Inteligenckie środowiska już dziś się samoorganizują co widać na warszawskiej Ochocie, postrobotnicze ...nie moje? Nie znam. Wolę popiłować płytki na handel w garażu przy blokowisku.

t 07.02.2021 13:39
Nie chodzi o czyn społeczny lecz próbę nauki przez pracę bez wynagrodzenia jako karę, a dodatkowo obciążenia kosztami napraw. Obciążenie samą karą pieniężną nic nie daje konieczna jest ciężka praca bez wynagrodzenia.

357 08.02.2021 00:36
Tylko byś ludzi karał i piętnował. Ostatecznie tu nic nie zostało zniszczone. Pobazgrali trochę markerem deski, czego usunięcie wymagało użycia butelki denaturatu. Śmieci to jest bardziej przytyk do kogoś kto tam sprząta. Bo widać, że to nie z jednego dnia. Po prostu nie było tam zaglądane. A PRL? Próbowano ludzi integrować również przez wspólną prace. Przymus sprowadzał się jedynie do tego, że trzeba było tam przyjść, kto to kwestionował to i tak udawał, że pracuje. Ale część nie kwestionowała. Parki, jakieś prostsze prace nie wymagajace cięższego sprzętu stoją do dziś. Co pozostawicie po sobie wy? Drobnomiszczańcy kapitaliści? Plamy oleju na marketowych parkingach. Poniszczona mała architektura na zmozołem odnowionych przez miasto ulicach. Budowle? Ciągi garaży z pustaka.

Jimmy 06.02.2021 15:07
Oczywiście potwierdziło się to, co pisałem tutaj kilka dni po otwarciu parku - że w krótkim czasie za sprawą lokalnej patologii to miejsce zmieni się w syf.

M 06.02.2021 17:56
Nie chodzi o patologie tylko o zapewnienie odpowiednich środków na bieżące naprawy i sprzątanie. Nie wystarczy zbudować, trzeba jeszcze umieć utrzymać w dobrym stanie obiekt. No i monitoring - jak już jest to niech spełnia swoją funkcję. A młodzież zawsze taka była i taka będzie.

Artur 06.02.2021 19:38
Chodzi właśnie o patologie, chodzi o to ze jakemuś debilowi przychodzi coś takiego fo pustego łba. Cudowne Masz wytłumaczenie, bo taka jest młodzież. Zastanow się co piszesz. Lepiej przecież wydawać kolejne publiczne pieniądze na naprawy niż wychowywać. Wszak wydaje sìe nie swoje tylko jakieś ogólne. Pewnie wydawajmy bo dzieci się bawią. S domu tez tak masz. Tez dzieciątka demolują pokój. Pewnie nie no bo to Twoje a to wspólne. Wspólne mogą niszczyć byle pieniądze na naprawy były. No a jak capną to się zaczyna, to nie ono, nie to nie możliwe to koledzy pewnie namówili. Rozwala mnie taki durny tok myślenia.

M 07.02.2021 03:11
Artur, więc co proponujesz ? Od tej pory nie budujemy placów zabaw tylko wychowujemy młodzież i może za 50 czy 100 lat jak już wychowamy młodzież powstaną jakieś pierwsze place zabaw dla dzieci ? Świetna perspektywa. Artur, przecież nie wszystkie dzieci to demolowały, nie możesz karać wszystkich dzieci w Tomaszowie za kilku debili.

Do M 07.02.2021 08:19
Taki Artur nigdy nic nie proponuje. Jedyne co potrafi to napisać że za wszystko odpowiada wychowanie.Wybudują nową drogę...jeżdżą po pijaku- wychowanie...wybudują chodnik...ktoś zostanie na nim pobity- wychowanie...wybudują plac zabaw...zdewastują- wychowanie...postawią znak drogowy ...wyrwą-wychowanie. I tak od tysięcy lat pobytu człowieka na Ziemi wychowują,wychowują,wychowują i świat wygląda jak wygląda. Taki Artur ma cały czas problem ze zrozumieniem że taka jest natura człowieka. ZE ZROZUMIENIEM NIE AKCEPTACJA I USPRAWIEDLIWIENIEM!!!!!!

Artur 07.02.2021 10:11
Oczywiście że nie wszystkie. Oczywiście że budujmy tylko może najpierw zajmijmy się dziećmi w domu a nie róbmy zrzutki na wypadek demolki. Chodzi o to by reagować zanim coś takiego się stanie. No i nie tłumaczmy Naszych dzieci za każdym razem. Pewnie ze pieniądze są potrzebne ale na pielęgnację nie naprawy po sobotnich imprezach. Zdlgadzam się natomiast co do monitoringu i działań SM.

Artur odleciał 07.02.2021 11:38
,,Zajmijmy się dziećmi w domu" ...a to dobre. U niektórych dzieci w ,,domu" widok flaszki do obiadu na stole to codzienność. Co zrobiłeś Artur aby się tym zająć?

Strong 08.02.2021 21:50
Nawet b.dobre '~Artur odleciał'... ich dziećmi, czy flaszką miał się Artur zająć? Jedno i drugie to problem rodziców chyba, cieniu co? Narobiłeś to się zajmuj, wychowuj, dbaj, nikt za ciebie tego nie zrobi. Nie ma tu gotowizny. Jak sobie pościelisz to się wyśpisz, albo będziesz miał indywidualny ból głowy, zęba. Nikt za nich tego nie zrobi... i bez zdziwienia :-)))

M 07.02.2021 12:51
Artur, moje dzieci są wychowane i nie demolują. Nie oczekuj ode mnie, że wychowam też pozostałe dzieci w Tomaszowie. Moje dzieci chcą korzystać z bezpiecznych placów zabaw, płacę podatki i mam do tego prawo. Trzeba naprawić to co zostało zepsute i tyle. UTOPIA ma rację, twoim tokiem rozumowania powinniśmy zakazać jazdy samochodem do momentu aż nauczymy wszystkich kultury na drodze, zamknąć banki z powodu napadów, zamknąć wszystkie plaże bo ludzie śmiecą itp.

UTOPIA 07.02.2021 07:45
Wytłumaczenie to nie to samo co usprawiedliwienie!!!!!! 10 lat temu tak było, 20 lat temu tak było, 30 lat temu tak było i w przyszłości tak będzie. Masz pełne prawo twierdzić że to złe i tak być nie powinno ale rzeczywistość jest taka jak na zdjęciach.Zrozum to albo będziesz żyć utopią że wychowanie spowoduję że dzieci będą grzeczne, nie będzie patologii, nie będzie złodziejstwa, bandyterki, jazdy po pijaku, wojen i świat będzie lepszy. Skoro masz rację to dlaczego od tysięcy lat jakoś nikt na to nie wpadł i nie zrealizował ?

Strong 08.02.2021 15:43
Ok, stań 'utopia' w tym parku na warcie z miotłą i koszem... i całuj po rączkach dzieci i młodzież dewastującą i zaśmiecającą teren. A w nagrodę obetrzyj im buźki, poklep po plecykach, dla maluchów po lizaku, a starszym po piwku jeszcze daj, no i twój wykład jeszcze o rzeczywistości.

Utopia 09.02.2021 00:17
Strong, cieniu nikt nie mówi żeby nie karać za wandalizm, ale geniuszu, zanim ich złapiesz i ukarzesz to plac zabaw będzie przez ten czas zdemolowany, nie nadający się do użytku i twoje dobrze wychowane (pewnie pasem i kijem) dzieci lub wnuki nie skorzystają z niego. Więc, mój ty populistyczny głuptasie, jakieś służby muszą naprawić szkody zanim policja i sądy wymierzą karę. Inaczej w żadnym mieście w Polsce nie było by żadnych placów zabaw bo policja i sądy działają wolniej niż wandale. Ale trzeba umieć myśleć racjonalnie żeby to zrozumieć. Jak zwykle Strongu, ktoś musi ci tłumaczyć proste sprawy jak dziecku, których pewnie i tak jak zwykle nie zrozumiesz.

Strong 09.02.2021 13:13
Trudno 'utopia' mój post jw. raz jeszcze i dodatkowo weź młoteczek, gwoździki, inne narzędzia i galopuj naprawiać park. Tylko byś nie robił sobie zbyt długiej przerwy, bo przyjdą inni i zniszczą. A twoja robota o kant pójdzie się 'walić'. Musisz wziąć tam stałe dyżury, obserwuj i wychowuj za rodziców na nowo młodzieżówkę wg swojej 'obecnej' rzeczywistości. Pewnie odpłaci ci ona z nawiązką za tą robociznę :-)) Startuj już dziś.

Utopia 10.02.2021 01:17
Strong, szeryfie i tak wyjdzie na moje, plac zabaw będzie naprawiany i sprzątany, a ty będziesz skowyczał coś o patologii i żeby wandali kamienować. Może nawet wrzodów żołądka się nabawisz z utrapienia, że za twoje podatki naprawiają dla "patologii". Twoje zdanie się nie liczy cieniu. HAHAHAHAHAHA (demoniczny śmiech)

Strong 10.02.2021 08:56
Na razie widać to ty skowyczysz, czy tam demonizujesz, to nie istotne, gdyż twoje zdanie w niczym nie jest lepsze od mojego. Nikt nie mówił, by nie naprawiać szkód, tylko im zdecydowanie zapobiegać i ścigać patologię. A winni są temu w największym stopniu rodzice i nikt inny, ale co ty możesz o tym 'utopia' miękki, cieniu wiedzieć :-)) Majsterek bierz się do roboty w parku, a o moje wrzody się nie zamartwiaj, myśl o swoich, buahhaahha.

Utopia 10.02.2021 15:36
Strong, cieniu, mordo, najwyraźniej mamy podobne zdanie na ten temat, różnica jest taka, że ty większy nacisk kładziesz na znalezienie winnych, a ja na naprawienie szkód. Jedno i drugie trzeba zrobić. Więc nie rwij już włosów z głowy. Po co te nerwy ?

Jimmy 07.02.2021 12:24
Jeśli młodzież taka jest, to może trzeba ją zamykać w klatkach jak dzikie zwierzęta. Oczywiście tylko tę jej część, która nie jest w stanie respektować powszechnie przyjętych norm społecznych.

KLATKI 07.02.2021 12:45
Jeżeli nie znasz innych metod to całe szczęście że nie ty o tym decydujesz. Mamy 2021 rok są inne sposoby i metody których ty nie pojmujesz i są skuteczne.Młodzież była taka zawsze nic się nie zmieniło.

M 07.02.2021 13:02
Jimmy, widzę że marzy ci się Korea Północna w naszym pięknym kraju. Tam wszystko jest pod linijkę. Nigdy nie byłeś młody ? Mózgi młodych ludzi działają trochę inaczej niż ludzi dojrzałych, mniej analizują a bardziej działają. Coś w danym momencie wydaje się fajne, to to robią. Nie znaczy to automatycznie, że wyrosną na złych dorosłych. Znam dużo rozsądnych dorosłych osób, które w młodości coś odwaliło w tym stylu.

Strong 08.02.2021 14:43
No niestety dla niektórej, "wybranej" młodzieżówki Korea KRLD zdecydowanie by się przydała. Przestroiłaby nieco ich mózgi i system wartości, myślenia itp.

Wolność 09.02.2021 00:02
Strong, to ja wolę mieć zdemolowany plac zabaw niż żyć Korei Północnej. Niech nie naprawiają. Pójdę na spacer do lasu.

Strong 09.02.2021 13:03
To szerokości, wolności i nie płacz więcej tak mocno.

Jimmy 08.02.2021 16:37
Byłem kiedyś młody, ale nie miałem wtedy ciągotek do demolowania czyjejś własności lub efektu ciężkiej pracy innych ludzi. Takie akty wandalizmu zawsze były typowe tylko dla tej części młodzieży, którą ja zbiorczo określam mianem PATOLOGII.

Strong 08.02.2021 14:30
Tylko patrole, nic więcej. A wychowanie przez rodziców to pewnie ...uj, bo młodzież zawsze taka była buahhaahha, kabaret. Jeszcze ich w ...upę ucałuj 'M' w wolnej chwili.

Strong 08.02.2021 14:55
_miało być "Tylko patole"_

Strong na prezydenta 08.02.2021 23:57
Strong zawsze w formie, może to twoja robota ? nie było tam czasem puszek Stronga ? A teraz na młodzież zwalasz. W sumie taką trochę patologią od ciebie zalatuje więc bym się nawet nie zdziwił. Strong, to co mają nie naprawiać, nie sprzątać tylko szukać winnych ?

Strong 09.02.2021 13:01
A gdzie ja coś takiego napisałem. Widać problemik czytania ze zrozumieniem się u ciebie kłania :-)) Powoniaj sam siebie, od razu zaskoczysz o co chodzi.

Nie da się. Po prostu się nie da. 06.02.2021 13:12
1. Kolejny raz kamery okazały się nieskuteczne 2. Olewający robotę sprzątacze. Symboliczne dla nich są te powykrzywiane kosze, których dla wygody nie zamykają i ustawiają na skos. W CAŁYM mieście. Okropnie to wygląda, na razie nie widzę by ktoś o tym wspominał, więc myślę sobie, że przeszkadza tylko mnie, zatem trudno – jak tak ma być to niech będzie.

I Bajo 06.02.2021 13:06
Kiedyś rodzice wychowywali teraz zapierd..... całe dnie psycholog, od biedronek się znalazł a ten męczennik co przez park chodzi, co mu krzyki przeszkadzają zmień park jak ci nie pasuje, bo za głośno gdzie te dzieci młodzież ma się podziać nie pochwalam śmiecenia czy wandalizmu, ale krytyka psychologów biedronkowych i ludzi którzy chcą zamykać się na dzieci jest żałosna, zaproponuj coś jeden z drugim zanim ich zaczniesz krytykować, a teraz możecie po mnie jechać wali mnie to pełen ziew

Loius 09.02.2021 23:19
I Bajo to słaby i cienki ziew od pewnie walonki.

Bob G 06.02.2021 12:38
A to jest taki problem żeby zamontować tam wandaloodporną kamerę i nagrywać każdego śmiecia, który niszczy własność publiczną? Jak jeden z drugim zapłaci kilka tysięcy kary to się nauczy i reszta będzie się powstrzymywać, a tak, masz babo placek.

Psycholog 06.02.2021 10:57
Kiedyś wychowywali rodzice oraz lekcje wychowawcze realizowane przez wychowawcę klasy wraz z religią w salkach katechetycznych przy kościele. Dzisiaj wychowuje smartfon, świecki katecheta, hot dog z MCD oraz czipsy i Drsperado z Biedronki.

Ajdejano 06.02.2021 13:28
Do "Psychologa"" : piszesz tak, jakby oczekiwał tego powiatowy katecheta. Więc może, już pomińmy te salki katechetyczne i to wyidealizowane "wychowanie realizowane przez wychowawcę klasy". Te Twoje pomysły NIGDY nie sprawdziły się. MIszczu: nie salka katechetyczna, nie wychowawca klasy, a ZWYKŁY RODZIC MA WYCHOWYWAĆ SWOJE DZIECI. A ty ciągle mędzisz o tych swoich salkach katechetycznych ..... Daj sobie na wstrzymanie. Dobrze ci to pomoże. PS. Jak ty jesteś psychologiem, to ja jestem prezydentem USA.

Sekretarz POP 06.02.2021 16:45
A na tym UW to byłeś prymusem z Naukowego komunizmu czy Filozofii marksistowsko-leninowskiej?

Hasło 06.02.2021 17:32
"Róbta co chceta" przynosi efekty. Rodzic po pracy zalega w fotelu z browarem w łapie, a rodzicielka ogląda kolejny odcinenek serialu. Skoro jest monitoring, to należałoby przyłapać na gorącym uczynku takie latorośle i przysolić rodzicom dotkliwą finansowo karę za zaniedbywanie własnych dzieci i brak dozoru nad nimi. To by najlepiej poskutkowało.

Stare pokolenie bez skazy 06.02.2021 13:31
Tak, a ich rodzice wychowani w salkach katechetycznych przy kościele, wywożą stare opony, eternit, stare pralki itp. do lasu, pala w kotłach śmieciami. Zawsze to młode pokolenie złe, ale to młode pokolenie jest dokładnie takie samo jak to stare. Przykład idzie z góry.

...) 06.02.2021 10:56
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"...

Edek 06.02.2021 10:54
chodzę na spacer co dziennie przez park i co dziennie grupa młodzieży siedzi na górze ślizgawki słychać ich z daleka a wystarczy na zimę zablokować wejście

monitoring 06.02.2021 13:34
A kamery są przy placu zabaw, wystarczy żeby osoba, która je obsługuje wypełniała swoje obowiązki.

Ale 07.02.2021 09:27
W środku nie mam kamer...

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama