Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 10:32
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Szukają oszczędności kosztem pacjentów. Rozdawnictwo kosztem naprawdę potrzebujących

W czasie kryzysu, kiedy wszystko drożeje w sposób lawinowy Rząd z jednej strony lekką ręką rozdaje miliardy złotych na cele nie będącymi z rodzaju tych najważniejszych, z drugiej odbiera możliwość godnego życia tysiącom chorych, którzy nie z własnej winy dotknięci różnego rodzaju schorzeniami (w tym nowotworowymi) zmuszeni są załatwiać swoje fizjologiczne potrzeby do noszonych pod ubraniem woreczków. Już dzisiaj limity cenowe mają się nijak do faktycznych cen większości produktów. Mimo to zaproponowano dalsze ich okrojenie i zmuszenie pacjentów do dopłat. Kwoty są niebagatelne mogą sięgać nawet 600 w skali kwartału. A należy pamiętać, że duża grupa obecnie wyeliminowana jest z rynku pracy. Zmiany, jakie zaproponowało Ministerstwo Zdrowia wykluczy kolejnych chorych. W skali całego kraju problem dotyczyć może nawet 100 tysięcy osób. W samym Tomaszowie Mazowieckim jest kilkuset stomików

            W odpowiedzi na projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w prawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z dnia 8 lipca 2022 r. zwracamy uwagę na istotne zmiany, dalece idące konsekwencje oraz zagrożenia.

            Przypisanie do liczby porządkowej 97 w grupie P sprzętu do nefrostomii stanowi bardzo realne ograniczenie w dostępie do sprzętu dla Pacjentów z nefrostomią. Obecnie Pacjenci mają dostęp do bezpłatnych worków, cewników oraz pasków do mocowanie tych worków. Proponowane zmiany wprowadzają niepotrzebne zamieszanie ale przede wszystkim dopłatę Pacjentów z nefrostomią, której do tej pory nigdy nie było! Jest to obciążenie dla Pacjenta w wysokości około 4,5zł za worek czyli 54,00zł tylko w jednym miesiącu. Do tej pory był to przydział bezpłatny dla Pacjentów z nefrostomią. Konieczność dopłaty do tego sprzętu spowoduje obniżenie jakości życia, wpłynie na pogłębienie izolacji społecznej, zwiększenie ilości wizyt u lekarzy specjalistów: zagrożenie infekcjami wzrośnie. Większość Pacjentów z nefrostomią to osoby chore, na rentach lub nie pracujące, nie będzie ich stać na dopłaty. Nie jest to zgodne z obietnicą lepszego i tańszego dostępu do sprzętu dla Pacjentów.

Przypisanie do liczby porządkowej 98 w grupie P tylko i wyłącznie pasków w kwocie 25,00zł  raz na 6 miesięcy też nie poprawia życia Pacjenta ze nefrostomią. Wręcz przeciwnie – ogranicza możliwość swobodnego poruszani się z workiem do zbiórki moczu. Obecnie Pacjent ma możliwość pobrania takiego paska co miesiąc i to bez dopłaty! Nie jest to zgodne z obietnicą lepszego i tańszego dostępu do sprzętu dla Pacjentów.

            Przypisanie do liczby porządkowej 99 grupie P limitu ceny za sztukę spowoduje, iż wielu Stomików stanie przed wyborem czy mieć co jeść czy mieć do czego oddać kał lub mocz. Zmiany w zakresie sprzętu stomijnego są wyrazem daleko idącej ignorancji, braku wiedzy merytorycznej, braku empatii i całkowitej nieznajomości fizjologii, stomii i sprzętu stomijnego.

Przez wiele lat limity na sprzęt stomijny pozostawały takie same. Z roku na rok co raz bardziej niewystarczające, gdyż trzeba zauważyć, iż inflacja występuję co roku. Obecna sytuacja na rynku logistyki, surowców oraz aktualny stan ekonomiczny świata sprawia, że wszystko drożeje, następują braki w dostawach poszczególnych wyrobów lub składników lub niektórych wyrobów nie ma w ogóle. Dotyczy to także wyrobów medycznych. Sprzęt ten zawsze był bezpłatnie wydawany dla Pacjentów. Od przeszło 20tu lat Pacjent onkologiczny nie dopłacał do sprzętu stomijnego.

Stwierdzenie, że Ministerstwo Zdrowia zamierza obniżyć Pacjentom dopłaty do sprzętu jest kłamstwem, wyrachowanym cynizmem i czystą manipulacją. Jest to cofnięcie dostępności sprzętu stomijnego do lat 80tych, do „pasów krakowskich” i „worków poznańskich”, do słusznie minionej epoki….

Wprowadzenie czterech kodów jest próbą wymuszenia na Pacjentach tego, czego potrzebują – najwyraźniej za biurka można nakazać wszystko, także cofnięcie się kału lub moczu na swoje miejsce…Do tej pory Pacjent sam doskonale znał swoje życie, organizm i potrzeby, w tym także fizjologiczne.

Oznacza to także wydłużenie czasu wizyty Pacjentów  w gabinetach lekarzy rodzinnych ( 4 zlecenia zamiast 1), gdyż znakomita większość korzysta ze wszystkich sklasyfikowanych produktów i będzie wymagała wystawienie wszystkich czterech (4!!!) zleceń. A jeżeli Pacjent ma trzy przetoki (3 przetoki!) to będzie mógł mieć dwanaście (12) zleceń!! Wydłuży to także czas oczekiwania na wizytę innym pacjentom, spowolni czas realizacji tych zleceń i wydłuży kolejki w punktach zaopatrzenia medycznego. Jest to sztuczne i nikomu nie potrzebne nadmuchanie biurokracji.

Odbiera także możliwość korzystanie w ramach refundacji z takich wyrobów jak paski mocujące do płytki, pasta gojąca, kremy i pudry do pielęgnacji skóry wokół stomii, pianki czy chusteczki. Te ostatnie tak często wykorzystywane prze Pacjentów by móc bez większych przeszkód zmienić sprzęt stomijny np. w ogólnie dostępnej toalecie. Zmniejszy to komfort życia, zwiększy izolację społeczną a także podniesie znacząco koszty opieki medycznej na skutek zwiększenia ilości powikłań.

Dodatkowemu wykluczeniu zostali poddani Pacjenci z kolostomią: zostali pozbawieni możliwości uszczelnianiu stomii. Tylko nieznajomością anatomii i fizjologii człowieka oraz wyjątkową ignorancją może wytłumaczyć ten fakt. Każda stomia może być powikłania lub trudna do zaopatrzenia. Każda stomia może podciekać.

Projekt zmian nie uwzględnia potrzeb fizjologicznych, życiowych i osobniczych różnić morfologicznych! 

Oto jak kształtuje się zestawienie obecnego sposobu refundacji z proponowanym przez Ministerstwo Zdrowia zakładając, że Pacjent pobierze tylko jeden rodzaj sprzętu (ceny uśrednione):

Rodzaj stomii

Rodzaj sprzętu

Cena za 1 sztukę

Obecnie:

Po zmianie:

Ileostomia (przydział 400,00zł na 1 miesiąc)

Worek jednoczęściowy z płaskim przylepcem

14,00zł

28 sztuk/bez dopłaty

28 sztuk/102,20zł

Worek jednoczęściowy z przylepcem wypukłym typu convex

24,00zł

16 sztuk/ bez dopłaty

16 sztuk/ dopłata 218,40zł

Worek dwu częściowy do płytki

9,00zł

44 sztuki/ bez dopłaty

35 sztuk/ 63,00zł

Płytka płaska

23,00zł

17 sztuk / bez dopłaty

8 sztuk / 40,00zł

Płytka wypukła typu convex

27,00zł

14 sztuk / bez dopłaty

8 sztuk / 72,00zł

pasta

58,00zł

6 sztuk / bez dopłaty

6 sztuk / 108,00 zł

Pierścień

10,00

40 sztuk / bez dopłaty

15 sztuk / 72,00zł

Półpierścień

7,00zł

57 sztuk / bez dopłaty

30 sztuk / 138,00zł

Spray do usuwania przylepca (tylko)

50,00zł

8 sztuk / bez dopłaty

1 sztuka / 26,00zł

Gazik do usuwania przylepca

2,00zł

200 sztuk / bez dopłaty

30 sztuk / 36,00zł dopłata

Kolostomia (300,00zł na 1 miesiąc)

Worek jednoczęściowy z płaskim przylepcem

11,00zł

27 sztuk/ bez dopłaty

27 sztuk / 29,700 zł

Worek jednoczęściowy z przylepcem wypukłym typu convex

15,00zł

20 sztuk / bez dopłaty

20 sztuk / 102,00zł dopłaty

Worek dwuczęściowy do płytki

6,00zł

50 sztuk / bez dopłaty

35 sztuk / 21,00zł dopłaty

Płytka płaska

23,00zł

13 sztuk / bez dopłaty

8 sztuk / 40,00zł dopłaty

Płytka wypukła typu convex

27,00zł

11 sztuk / bez dopłaty

8 sztuk / 72,00zł dopłaty

Pasta

58,00zł

5 sztuk / bez dopłaty

Poza refundacją

Pierścień

10,00zł

30 sztuk / bez dopłaty

Poza refundacją

Półpierścień

7,00zł

42 sztuki / bez dopłaty

Poza refundacją

Sprey do usuwania przylepca

50,00zł

6 sztuk / bez dopłaty

1 sztuka / 26,00zł dopłaty

Gazik do usuwania przylepca

2,00zł

150 sztuk / bez dopłaty

30 sztuk / 36,00 zł dopłata

Urostomia (480zł na 1 miesiąc)

Worek jednoczęściowy z płaskim przylepcem

18,00zł

26 sztuk / bez dopłaty

26 sztuk / 163,80zł dopłaty

Worek jednoczęściowy z przylepcem wypukłym typu convex

28,00zł

17 sztuk / bez dopłaty

17 sztuk / 227,10zł dopłaty

Worek dwuczęściowy do płytki

11,00zł

43 sztuki / bez dopłaty

35 sztuk / 38,50zł dopłaty

Płytka płaska

23,00zł

20 sztuk / bez dopłaty

8 sztuk / 40,00zł dopłaty

Płytka wypukła typu convex

27,00zł

17 sztuk / bez dopłaty

8 sztuk / 72,00zł dopłaty

Pasta

58,00zł

8 sztuk / bez dopłaty

8 sztuk / 144,00 zł dopłaty

Pierścień

10,00zł

48 sztuk / bez dopłaty

15 sztuk / 69,00zł dopłaty

Półpierścień

7,00zł

68 sztuk / bez dopłaty

30 sztuk / 138,00zł dopłaty

Spray do usuwania przylepca

50,00zł

9 sztuk / bez dopłaty

1 sztuka / 26,00zł dopłaty

 

Gazik do usuwania przylepca

2,00zł

240 sztuk / bez dopłaty

30 sztuk / 36,00 zł dopłaty

 

Wielu Pacjentów nie będzie stać na tak horrendalnie wysokie dopłaty. Są to ludzie na emeryturach, rentach czy zasiłkach, chorzy, nie mogący pracować przez choroby lub wiek i nie mogący się bronić.

Jeżeli Pacjent będzie posiadał kilka przetok i do tego orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności to obecnie otrzymuje więcej sprzętu i to bezpłatnie. Po zmianie będzie musiał wydać dużo pieniędzy by „utrzymać” swoją niepełnosprawność w „przyjaznym osobom niepełnosprawnym państwie”….

Dodatkowym czynnikiem ekonomicznym przemawiającym za błędnym rozumowaniem w proponowanych zmianach jest fakt, iż dopłaty sprawią, że Pacjenci będą odbierali sprzęt stomijny co miesiąc. Nie będą w stanie pokryć dopłat na dłuższy okres czasu- obecnie mogą odbierać sprzęt nawet na 6 miesięcy bez dopłaty. Bardzo utrudni to odbiór za pomocą wysyłek, gdyż ceny usług kurierskich jak i ceny paliwa bardzo zdrożały. Pacjenci będą dodatkowo musieli wystawać w kolejkach do punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne.

Tak wysokie dopłaty wykluczą Pacjentów z życia społecznego, zawodowego, ekonomicznego czy rekreacyjnego społeczeństwa polskiego. Staną się stygmatem Pacjentów ze stomią. Wpłyną bardzo znacząco na funkcjonowanie psychiczne w wielu aspektach.

Brak możliwości pokrycia dopłat oraz ograniczenie ilości i rodzaju sprzętu skutkować będzie także zwiększeniem ilości i rodzajów powikłań. Podwyższy to znacząco wydatki na ich leczenie, dodatkowo obciąży system ochrony zdrowia i wydłuży kolejki do lekarzy.

Odgórne ograniczenie i narzucenie ilości i rodzaju sprzętu stominjnego na taką skalę nie miało miejsca nigdy. Spowoduje to brak dostępu do właściwej pielęgnacji stomii i skóry wokół niej. Nigdy Państwo Polskie nie ograniczało w taki sposób dostępu do nowoczesnych technologii i współczesnej wiedzy medycznej z jej wykorzystaniem w praktyce.

Jak widać kłamstwem jest jakoby Ministerstwo Zdrowia chciało zmniejszyć dopłaty do sprzętu stomijnego – gdyby miało być to prawdą (i logiczną całością) musiałoby dopłacać bo jak zmniejszyć coś czego nie ma?

Trzeba zauważyć, iż proponowane zmiany zrównują wszystkie typy przetok (rodzajów stomii) tak jakby bez różnicy byłoby czy Pacjent potrzebuje ortezy na kolano, staw skokowy czy nadgarstek…..

            Pozostawienie limitu ceny w liczbie porządkowej 127 w grupie P na tej samej wysokości przy obecnych cenach wózków nie wróży niczego dobrego. O ile dostęp do lekarzy mogących wystawić zlecenie na taki wózek jest wystarczająca o tyle dostęp na runku do wózków w takiej cenie już obecnie jest bardzo ciężki. Może powodować to ograniczenie do tego sprzętu na masową skalę a przynajmniej wymusić dopłatę Pacjenta. Nie jest to zgodne z obietnicą lepszego i tańszego dostępu do sprzętu dla Pacjentów.

            W liczbie porządkowej 102 w grupie P został zmniejszony limit cenowy o 200,00zł. W chwili obecnej, w czasie światowego kryzysu i wzrostu cen surowców, braku towaru na rynku oznacz to, że zabraknie także aparatów do leczenia bezdechu, które mogłyby spełnić cenowo te warunki lub będą musiałby zostać zmniejszone pod względem ilości części w tak zwanym standardzie, np. o nawilżacz. Z pewnością nie wpłynie to na poprawę jakości życia Pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym.

            Proponowane zmiany będą bardzo kosztownym i nie potrzebnym obciążeniem dla budżetu Państwa. Wymuszą konieczną i drogą modernizację systemów informatycznych. System EZWM do obsługi zleceń będzie o wiele bardzo przeciążony poprze czterokrotnie zwiększonej ilość zleceń na sprzęt stomijny. Warto zauważyć, że i tak co kwartał następują przerwy w działaniu tego systemu.

            Czy będzie wprowadzony okres przejściowy? Jak ma to wyglądać? Co z obowiązującymi zleceniami? Jak je rozliczyć? Czy system NFZ jest do tego przygotowany?

            Rekomendujemy w grupie P:

- w liczbie porządkowej 99: zwiększenie limitu o 150,00zł każdy, pozostawienie limitu bez dopłaty i do dyspozycji Pacjenta według indywidualnych potrzeb, różnic morfologicznych i w zależności jak się sprzęt zużywa. Sprawiło by to na szerszy dostęp Pacjentów do współczesnych produktów wynikających z nowoczesnej technologii i aktualnej wiedzy medycznej.

 

- 100, 101: zwiększenie poziomu refundacji do 90% wraz z zwiększonymi limitami co pozwoli na uwzględnienie realnych, współczesnych cen produktów oraz na zaspokojenie codziennych, fizjologicznych potrzeb Pacjentów.

- 102: zwiększenie poziomu refundacji wraz z limitem do 2600,00zł co pozwoli na uwzględnienie realnych, współczesnych cen produktów. Pozwoli to na szerszy dostęp Pacjentów do współczesnych produktów wynikających z nowoczesnej technologii i aktualnej wiedzy medycznej.

- 127: zwiększenie limitu do 900,00 zł wraz pełną refundacją, co pozwoli Pacjentom na pełen dostęp do współczesnego sprzęt oraz będzie adekwatne do współczesnych cen produktów.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 23.07.2022 12:43
Szanowny Panie Mariuszu: wiemy, że poruszony temat bardzo Pana interesuje. Jednak, mimo to, trzeba panować nad szczegółami. Takie szczegóły, to np. stwierdzenie: " Kwoty są niebagatelne mogą sięgać nawet 600 w skali kwartału." 600 - czego ? Gruszek w popiele, procentów, pieniędzy .....? Poza tym, wszystkie firmy okołomedyczne są w takiej samej sytuacji, jak np. wykonawcy robót budowlanych, którzy w swoich ofertach przetargowych nie nadążają nad wzrostem cen: materiałów, transportu, itp., itd. Tak więc, rozumiem pański niepokój.

Opinie

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Dzisiejsze głosowania nad udzieleniem absolutorium i wotum zaufania dla Starosty Powiatu Tomaszowskiego trudno nazwać inaczej niż... cyrkiem. Ostatecznie, Dariusz Kowalczyk zarówno jednego, jak i drugiego nie uzyskał, bo... Mariusz Węgrzynowski i radni PiS zagłosowali przeciwko budżetowi, który sami... realizowali. Z kolei radni Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu (co de facto oznacza również głosowanie przeciw), mimo że wcześniej budżet i jego zmiany przyjmowali właściwie bezdyskusyjnie. Węgrzynowski przy okazji potwierdził, że odwołanie go było jak najbardziej uzasadnione. Dyskusja toczyła się głównie wokół peanów na własną cześć, wygłaszanych przez Węgrzynowskiego. Data dodania artykułu: Wczoraj, 16:49 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 4
Tomaszów Mazowiecki wymienia System Informacji Miejskiej. Nowe oznakowanie obejmie blisko 1000 punktów Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Żar nadciąga nad Tomaszów. NFZ ostrzega: upał może zabić Nowe ekopracownie w Tomaszowie. Dwie szkoły z dofinansowaniem na nowoczesne wyposażenie Jak zapewnić dziecku opiekę w wakacje, gdy rodzice pracują? Sprawdźcie ofertę półkolonii! Wianki popłynęły Wolbórką. Biesiada Świętojańska połączyła tradycję, muzykę i rodzinną zabawę Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Filmowy początek wakacji w Heliosie. Supergirl, Minionki, horrory i wielkie powroty na ekran Biznesowe spotkanie na wysokości: jak nowoczesny taras widokowy w Warszawie robi wrażenie na klientach? 24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama