Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 6 maja 2026 03:27
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Prezes Instytutu Obywatelskiego: "Poradnik kryzysowy" powinien zachęcać do posiadania gotówki

Koalicja dla Gotówki napisała do szefa MSWiA pismo, w którym rekomenduje, by edukacyjny "Poradnik kryzysowy" zachęcał obywateli do posiadania gotówki na wypadek kryzysu. Jak powiedział PAP Rafał Górski, prezes Instytutu Obywatelskiego, to kwestia instynktu obywatelskiego, ale też zdrowego rozsądku.

Nad "Poradnikiem kryzysowym" pracują obecnie MSWiA, MON oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wzorowany będzie na szwedzkim poradniku.

Jak podkreślił Rafał Górski, Koalicja dla Gotówki rekomenduje, żeby poradnik zachęcał obywateli do posiadania gotówki.

"Szwedzka broszura pt. +W razie sytuacji kryzysowej lub wojny+ zawiera następującą informację: możliwość płacenia na różne sposoby zdecydowanie poprawia gotowość. Od czasu do czasu używaj gotówki. Warto mieć: gotówkę w różnych nominałach przynajmniej na tydzień" – napisała Koalicja w piśmie do ministra Tomasza Siemoniaka.

Rafał Górski zapytany przez PAP o powód takiego apelu, odparł, że "gotówka w sytuacjach kryzysowych jest bardzo ważnym wyposażeniem obywatela". Przypomniał, że wszyscy w Polsce doświadczyli tego w 2020 roku, podczas pandemii koronawirusa, kiedy "wypłaty z bankomatów w całej Polsce sięgnęły zenitu, co można zaobserwować na wykresach udostępnianych przez Narodowy Bank Polski".

Górski wskazał także, że drugą taką sytuacją kryzysową był początek wojny na Ukrainie – "również wtedy Polacy ruszyli, by masowo wypłacać pieniądze" – powiedział. Dodał, że chęć posiadania przy sobie gotówki w sytuacjach kryzysowych to "z jednej strony instynkt obywatelski, z drugiej strony zdrowy rozsądek".

Jednocześnie szef Instytutu Obywatelskiego wyraził zadowolenie, że rząd Donalda Tuska postanowił wydać i rozesłać do wszystkich gospodarstw domowych broszurę, która by instruowała, jak przetrwać w sytuacjach zagrożenia. Gdyż, jak stwierdził, żyjemy w niebezpiecznych czasach i powinniśmy być przygotowani na to, że w przyszłości, także niedalekiej mogą się wydarzyć "różne rzeczy, np. cyberataki na naszą infrastrukturę krytyczną, co może spowodować np. trwające przez dłuższy czas black outy". Wtedy - zaznaczył - warto mieć przy sobie gotówkę, gdyż pieniądze elektroniczne na jakiś czas przestaną działać.

"Rząd szwedzki także zaleca swoim obywatelom, żeby na wszelki wypadek przygotowali zapas gotówki – przynajmniej na tydzień. Radziłbym jednak, by w związku z tym, że ceny w czasach kryzysu zawsze idą w górę, abyśmy zrobili sobie taką finansową zakładkę w postaci trzykrotności sumy, którą normalnie wydajemy na życie w czasie siedmiu dni" – zarekomendował Górski.

Stwierdził także, że zalecałby dywersyfikację środków finansowych – np. aby część walorów trzymać w krajowej gotówce, część w obcej walucie, a część w złocie lub biżuterii.

Dodał, że szwedzcy eksperci zalecają obywatelom, aby i bez kryzysu od czasu do czasu płacić gotówką. "To bardzo ważne, ponieważ pokazuje, że gotówka jest potrzebna i nie powinniśmy jej likwidować" – zaznaczył Górski.

Nad "Poradnikiem kryzysowym" pracują obecnie MSWiA, MON oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak powiedział PAP wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, wzorowany on będzie na szwedzkim poradniku, który został wydany także w polskiej wersji językowej. "Okazuje się, że ponad 90 proc. obywateli Szwecji ma pozytywne podejście do tego poradnika i mamy nadzieję, że taki sam odbiór będzie w Polsce" - wskazał Leśniakiewicz.

Podkreślił, że w sytuacji kryzysowej państwo nie zastąpi działań samego obywatela i każdy z nas powinien być przygotowany w ramach swoich możliwości na przynajmniej trzy doby przetrwania bez pomocy struktur państwa. "Miejmy zapas wody, niezbędne leki, środki higieniczno–sanitarne, zapas żywności, oświetlenie, które zadziała nam bez sieci elektrycznej, naładowane powerbanki. Miejmy także radio tranzystorowe, bo dzisiaj zapomnieliśmy, że to może być czasami jedyne medium do odbioru komunikatów" - zalecił wiceszef MSWiA. To jednak nie wszystko, gdyż RCB w swoich poradnikach, m.in. tym dotyczącym wyposażenia plecaka ewakuacyjnego, podkreśla, że należy mieć przy sobie gotówkę w małych nominałach.

Członkami Koalicji dla Gotówki są: ESG PRO Sp. z o.o.; Forum Prawo dla Rozwoju; Fundacja Instytut Libertatis; Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości; Fundacja Wolność i Własność; Instytut Spraw Obywatelskich; Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność"; Obywatelski Akcelerator Innowacji; Polska Sieć Ekonomii; Polskie Towarzystwo Gospodarcze; Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu; Tavex Sp. z o.o.; Warsaw Enterprise Institute; Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. (PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Reklama

4 maja: Najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie

4 maja łączy w Polsce historię, pamięć i bieżące wydarzenia: w Warszawie trwają centralne obchody Dnia Strażaka, a 344,8 tys. maturzystów pisze dziś język polski. W Erywaniu liderzy 48 państw rozmawiają o bezpieczeństwie Europy i wojnie w Ukrainie.Data dodania artykułu: 04.05.2026 08:22
4 maja: Najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie

Dziś w kraju i na świecie (niedziela, 3 maja)

Niedziela, sto dwudziesty trzeci dzień roku. Poranek przyszedł dziś wcześnie – słońce wstało o 5.04, jakby samo chciało przypomnieć, że to dzień nie tylko kalendarzowy, ale i symboliczny. Zachód o 20.02 zamknie go spokojnie, ale między tymi godzinami rozegra się historia – ta współczesna i ta sprzed lat. Imieniny obchodzą dziś m.in. Aleksander, Antonina, Maria, Piotr i Tymoteusz – imiona brzmiące jak echo dawnych kronik i rodzinnych opowieści.Data dodania artykułu: 03.05.2026 07:50
Dziś w kraju i na świecie (niedziela, 3 maja)

Piątek, 1 maja – dzień, w którym historia spotyka się z teraźniejszością

Słońce wstało dziś o 5:08, zajdzie o 19:59. To 121. dzień roku, a kalendarz przypomina o imieninach m.in. Anieli, Jakuba, Jeremiego, Józefa i Mai. Ale 1 maja to nie tylko kartka z kalendarza — to dzień, który niesie ze sobą ciężar historii i puls współczesnych wydarzeń.Data dodania artykułu: 01.05.2026 09:37
Piątek, 1 maja – dzień, w którym historia spotyka się z teraźniejszością

Środa, 29 kwietnia. Dzień, w którym historia patrzy w lustro współczesności

Są dni, które układają się jak szybki serwis informacyjny – migawki, fakty, nazwiska. I są takie, które wymagają zatrzymania. Bo za każdym nagłówkiem kryje się proces, który trwa latami.Data dodania artykułu: 29.04.2026 08:52
Środa, 29 kwietnia. Dzień, w którym historia patrzy w lustro współczesności

MS: Wolność słowa pod ochroną. Rząd przyjął przepisy uderzające w pozwy SLAPP (komunikat)

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma chronić dziennikarzy, aktywistów i organizacje społeczne przed pozwami SLAPP. Szybsze oddalanie bezzasadnych spraw, kaucje i wysokie kary mają ograniczyć używanie sądów do uciszania debaty publicznej.Data dodania artykułu: 28.04.2026 21:19
MS: Wolność słowa pod ochroną. Rząd przyjął przepisy uderzające w pozwy SLAPP (komunikat)

Poniedziałek, 27 kwietnia – dzień zapisany między światłem a pamięcią

27 kwietnia przypomina, jak w jednym dniu splatają się wielkie nazwiska, przełomowe decyzje i najciemniejsze karty historii. Od Jagiellonów i Komedy po Auschwitz oraz współczesną dyplomację — to data, którą warto czytać jak kronikę Polski i Europy.Data dodania artykułu: 27.04.2026 07:25
Poniedziałek, 27 kwietnia – dzień zapisany między światłem a pamięcią

Medioznawczyni: zbiórka Łatwoganga może stać się „WOŚP-em” młodego pokolenia

Zbiórka Łatwoganga i Cancer Fighters może stać się „WOŚP-em” młodego pokolenia - oceniła w rozmowie z PAP prof. Monika Kaczmarek-Śliwińska, medioznawczyni z UW. 97 proc. komentarzy w Internecie dotyczących akcji ma charakter wspierający, a około 3 proc. krytyczny lub neutralny - wynika z raportu Res Futury.Data dodania artykułu: 26.04.2026 18:31
Medioznawczyni: zbiórka Łatwoganga może stać się „WOŚP-em” młodego pokolenia

Politolog: zdarzenie w Waszyngtonie bardziej pomoże Trumpowi niż mu zaszkodzi

Zdarzenie, do którego doszło na gali w Waszyngtonie bardziej pomoże Donaldowi Trumpowi niż mu zaszkodzi - ocenił w rozmowie z PAP politolog z Uniwersytetu Łódzkiego dr Jacek Reginia-Zacharski. Zwrócił uwagę, że do tej pory narracja administracji Trumpa w tej sprawie jest wyważona.Data dodania artykułu: 26.04.2026 18:15
Politolog: zdarzenie w Waszyngtonie bardziej pomoże Trumpowi niż mu zaszkodzi
Reklama
Smaki świata na Placu Kościuszki

Smaki świata na Placu Kościuszki

Food trucki wracają do TomaszowaJuż w dniach 8–10 maja Plac Kościuszki w Tomaszów Mazowiecki zamieni się w tętniącą życiem strefę street foodu. Przed mieszkańcami i gośćmi trzy dni pełne kulinarnych doznań, spotkań na świeżym powietrzu i dobrej energii. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą na chwilę zwolnić, wyrwać się z codzienności i spędzić czas w luźnej, weekendowej atmosferze. Wydarzenie rozpocznie się w piątek o godzinie 15:00 i potrwa do niedzieli. Na miejscu pojawią się różnorodne food trucki serwujące dania z różnych stron świata – od klasyków street foodu po bardziej oryginalne smaki. Organizatorzy zapowiadają, że każdy znajdzie coś dla siebie – niezależnie od tego, czy przyjdzie na szybki posiłek, czy spędzić kilka godzin ze znajomymi lub rodziną.Weekend pełen atrakcjiPiątek (8 maja, 15:00–21:00)Start wydarzenia to idealna okazja, by po pracy rozpocząć weekend w dobrym stylu. Luźna atmosfera, pierwsze kulinarne odkrycia i spokojne tempo – tak zapowiada się otwarcie zlotu.Sobota (9 maja, 12:00–21:00)Najbardziej intensywny dzień wydarzenia. Jeszcze więcej smaków, ludzi i dobrej energii. Od godziny 13:00 do 21:00 przestrzeń wypełni muzyka na żywo – DJ zadba o klimat, który sprzyja zarówno relaksowi, jak i wspólnej zabawie.Niedziela (10 maja, 12:00–19:00)Ostatni dzień wydarzenia upłynie pod znakiem rodzinnej atmosfery. W godzinach 13:00–15:00 zaplanowano warsztaty cyrkowe oraz pokaz „Jak on to robi?”, który dostarczy widzom sporej dawki śmiechu, magii i interakcji na żywo – szczególnie najmłodszym uczestnikom.Przepis na udany weekendZlot food trucków w Tomaszowie Mazowieckim to nie tylko jedzenie – to przede wszystkim doświadczenie. Spotkania z ludźmi, wspólne chwile przy stole, muzyka i przestrzeń, w której można po prostu być tu i teraz. Bez pośpiechu, bez presji – za to z dużą dawką smaku i dobrej energii.Organizatorzy zachęcają: zbierzcie znajomych, rodzinę i przyjdźcie na Plac Kościuszki. Ten weekend ma smakować dokładnie tak, jak lubicie. Na miejscu będzie można spróbować:frytki belgijskie – chrupiące i konkretnekurczaki w panierce – złociste i soczystezapiekanki, langosze, grill (karkówka, kiełbasa)churrosy, lody włoskie, granita – coś na słodko i na ochłodęData rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2026
Tydzień Bibliotek w Tomaszowie: poetyckie działania, flashmob i biblioteka pełna odkryć

Tydzień Bibliotek w Tomaszowie: poetyckie działania, flashmob i biblioteka pełna odkryć

W dniach 8–15 maja w całej Polsce obchodzony jest Tydzień Bibliotek, ogólnopolski program promocji czytelnictwa organizowany od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jego głównym celem jest podkreślenie roli bibliotek w życiu społecznym i kulturalnym oraz zachęcenie do korzystania z ich zasobów i oferty edukacyjno-kulturalnej.To również okazja, aby docenić pracę bibliotekarzy – osób, które z pasją i zaangażowaniem budują przestrzeń spotkań z literaturą, wiedzą i drugim człowiekiem. Wydarzenie to inauguruje Dzień Bibliotekarza, przypadający na 8 maja.Tegoroczna XXIII edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz”. Pokazuje ono bibliotekę jako miejsce, w którym każdy może zacząć swoją przygodę z wiedzą i kulturą. „Otwierasz” oznacza wejście do biblioteki i sięganie po jej zasoby, a „odkrywasz” – poznawanie nowych inspiracji i możliwości.Tomaszowska książnica przygotowała bogaty program wydarzeń adresowany do różnych grup odbiorców:Miejska Biblioteka Publiczna ul. Browarna 7- akcja „Przyłapani na czytaniu” ma na celu promocję czytelnictwa poprzez uchwycenie codziennych chwil spędzanych z książką. W bibliotece oraz jej najbliższym otoczeniu fotografowane będą osoby pochłonięte lekturą- „Filmowa giełda – przynieś, zostaw, wymień” -  wymiana filmów na płytach DVD- konkurs fotograficzny „Biblioteka w nowym miejscu – gdzie ta biblioteka…?” jest zaproszeniem do poznania biblioteki w jej nowej lokalizacji przy ul. Browarnej 7. Zadaniem uczestników będzie wykonanie najciekawszego, nieoczywistego i nieszablonowego zdjęcia biblioteki- akcja „Odkrywam Bibliotekę”. Każda osoba, która w czasie trwania Tygodnia Bibliotek założy kartę czytelnika w nowej siedzibie biblioteki, otrzyma los uprawniający do udziału w loterii13.05.2026 r. godz. 12 „Poetyckie parkowanie” to poetyckie działania w terenie, które łączą miłość do literatury z aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzuOddział dla Dzieci i Młodzieży Plac T. Kościuszki 18- „Literackie Bingo”, „Książka w ciemno” – niespodzianki dla Wypożyczających- wystawa „Odkryj swoją bibliotekę”-  Fotobudka - akcja „Nadaj drugie życie przedmiotom! Podziel się, nie wyrzucaj!” - zabawka za wypożyczenie książek11.05.2026 r. godz. 10 - lekcja biblioteczna „Odkryj emocje, pozwól im być”12.05.2026 r. godz. 10 - lekcja biblioteczna „Otwórz serce na bibliotekę”13.05.2026 r. godz. 10 - Flashmob - akcja promująca czytelnictwo i bibliotekę. Przemarsz z książkami w centrum miasta14.05.2026 r. godz. 15 - Warsztaty dla najmłodszych ,,Dziecięca biblioteka bez tajemnic”Filia nr 1 ul. Akacjowa 1, Filia nr 2 ul. Opoczyńska 22, Filia nr 3 ul. Koplina 1- wystawy tematyczne - lekcje biblioteczne- akcja "Biblioteczna polecajka"- Filia nr 3 ul. Koplina 1 12.05.2026 – Filia nr 3 ul. Koplina 1 - „Kwadrans na czytanie" czyli wiosenna biblioteka pod chmurkąWięcej informacji na stronie internetowej www.mbptomaszow.pl oraz mediach społecznościowych.Zapraszamy serdecznie do udziału w wydarzeniach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2026

Polecane

Choroba nie jest równa dla wszystkichZderzenie z dzikami dwóch BMW. Niebezpieczne miejsce znów daje o sobie znaćStaże dla osób 55+ w Tomaszowie. Urząd pracy rusza z naboremUdany start lekkoatletów Lechii Tomaszów Mazowiecki. Medale i obiecujące otwarcie sezonuTomaszów Mazowiecki uczcił majowe święta patriotyczneZakończyła się elektroniczna rekrutacja do miejskich placówek oświatowych w TomaszowieSzymanówek: między zaniedbaniem a inwestycjąCiepło zamiast starych pieców. Przy Piłsudskiego 22 szykują ważną modernizacjęSmaki świata na Placu Kościuszki. Food trucki wracają do TomaszowaMarchewianka z Tomaszowa. Historia kobiety, która stała się muzą TuwimaRekordowa majówka z ŁKA. Tomaszów Mazowiecki i Spała wśród najchętniej wybieranych kierunkówSpokojny długi weekend nad Zalewem Sulejowskim. Policja podsumowała majówkę
Reklama
Reklama
Reklama
Czy nasz szpital zniknie z mapy? Jedna decyzja, która może zmienić wszystko w Tomaszowie

Czy nasz szpital zniknie z mapy? Jedna decyzja, która może zmienić wszystko w Tomaszowie

Działacze tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej i PiS z żenująca infantylnością publikują kolejne internetowe wpisy na temat tzw. konsolidacji tomaszowskiego szpitala. Dla nich to "szansa" dla pacjentów... ograniczenie dostępności usług medycznych. Lokalny poseł podrzuca kilka pism, jako kukułcze jajo, mając świadomość, że propozycja jaką serwuje, jest nie do zaakceptowania. Mówiąc wprost: niezły cwaniaczek, bo z jednej strony przypodoba się partyjnym liderom, co może skutkować dobrym miejscem w przyszłorocznych wyborach, z drugiej dolał paliwa do zardzewiałego politycznego baku. W sumie to dla niego nawet lepiej, by powiat pomysł odrzucił, bo będzie publikował kolejne rolki i wpisy w sieci, na temat, że ruszył na ratunek a źli radni i Starosta z jego pomocy skorzystać nie chcieli. Tyle, że... żadnej pomocy tu nie było, a jedynie typowa polityczna ściema. Nabór wniosków konsolidacyjnych ma trwać do 30 października. Za to przez ostatni rok koalicji KO-PiS w powiecie, gdzie w Radzie Powiatu za Zdrowie odpowiada Alicja Zwolak Plichta, udało się z rentownej placówki uczynić niemalże bankruta. na stronach internetowych nie znajdzie się żadnego wniosku w tym temacie. Zresztą niemal w żadnym innym również
Choroba nie jest równa dla wszystkich

Choroba nie jest równa dla wszystkich

Właśnie zobaczyłam zdjęcie chorej osoby poselskiej. I nie wiem, dlaczego – a może właśnie wiem – nie wzbudziło ono we mnie współczucia. Zamiast empatii pojawiło się coś zupełnie innego: pamięć. Pamięć o chorobie moich najbliższych, o bezradności, o systemie, który dla jednych jest drzwiami szeroko otwartymi, a dla innych – zamkniętym korytarzem bez końca.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: EchTreść komentarza: A mnie obrzydza wykorzystywanie zdjęć „z rurką w nosie” do takiej promocji - bo nic innego tu nie ma.Źródło komentarza: Choroba nie jest równa dla wszystkichAutor komentarza: TaxiTreść komentarza: Jak nie ma znaku A-18b czyli dzikie zwierzęta to za taką sytuacje odpowiada nie zarządca drogi a tylko lasy polskieŹródło komentarza: Zderzenie z dzikami dwóch BMW. Niebezpieczne miejsce znów daje o sobie znaćAutor komentarza: @@@Treść komentarza: Jak z taką kwotę wyżyć skoro ludzie 55+ musza zazwyczaj kupić leki i opłacić czynszŹródło komentarza: Staże dla osób 55+ w Tomaszowie. Urząd pracy rusza z naboremAutor komentarza: ŻartTreść komentarza: Zielone co proszę? XdŹródło komentarza: Szymanówek: między zaniedbaniem a inwestycjąAutor komentarza: tomTreść komentarza: To bardzo ważny teren rekreacyjny, zielone płuca miasta. Tam bloki lub inne budynki to jakiś poroniony pomysł. Teren należy uporządkować odchaszczyć i wykonać prace na rzecz terenu rekreacyjnego ,spacerowego a nie budowlanego. Ludzie opamiętajcie się...Źródło komentarza: Szymanówek: między zaniedbaniem a inwestycjąAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Komentarz jest krótki. Dwie gnidy dworskie, dwie, totalne miernoty, które mają w du...żym poważaniu swoich wyborców. Ale jest takie powiedzenie: jacy wyborcy, tacy wybrani. Debil goni debila.Źródło komentarza: Przyjaźń Witczaka i Wegrzynowskiego kwitnie - kolejne powiatowe intrygi
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama