Alkohol i narkotyki w Tomaszowie. Sytuacja jest dramatyczna 

  • 18.04.2019, 12:08 (aktualizacja 11.05.2019, 17:57)
  • redakcja
Alkohol i narkotyki w Tomaszowie. Sytuacja jest dramatyczna
W Tomaszowie Mazowieckim mamy poważny problem z osobami uzależnionymi od środków psychotropowych i alkoholu. Lekarze biją na alarm. Nie ma dnia, by na oddział psychiatryczny nie trafiali pacjenci z objawami wynikającymi z ich nadużywania. Są takie dni, kiedy pod opiekę lekarzy oddawanych jest nawet 5 lub 6 osób. Zdaniem koordynatora oddziału dr n. med. Macieja Kowmana jest to zdecydowanie powyżej średniej krajowej. Problem jest poważny, tym bardziej, że dotyka on coraz młodszych osób.

- O tym, że jest źle świadczy z jednej strony liczba pacjentów, jacy do nas trafiają, z drugiej liczba orzeczeń dotyczących leczenia bez zgody pacjenta. Sytuacja jest dramatyczna. Pracowałem w kilku szpitalach w Łodzi i czegoś takiego nie było. 50 procent naszych pacjentów, to osoby, które do nas trafiły z powodu zaburzeń psychicznych związanych z używaniem alkoholu i/lub narkotyków, w tym oczywiście dopalaczy - mówi w rozmowie z portalem NaszTomaszow.pl dr n. med. Maciej Kowman

Osoby trafiające na tomaszowską psychiatrię bywają w różnym stopniu uzależnienia, dlatego też czas ich hospitalizacji bywa różny. Część pacjentów opuszcza mury szpitala następnego dnia po wytrzeźwieniu, część spędza na oddziale nieco więcej czasu. Są też i tacy, którzy pojawiają się na nim co kilka dni. Często w parze z alkoholem idą skłonności i próby samobójcze. Zdarza się, że pacjenci pozbawieni są opieki rodziny lub bliscy nie chcą się nimi zajmować.

Leczenie osób uzależnionych stanowi spory problem. Co do zasady alkoholik lub narkoman musi wyrazić zgodę na terapię. Aby ją podjąć wbrew niemu potrzebne jest orzeczenie Sądu.  Wnioski najczęściej składane są przez członków najbliższej rodziny, ale nie tylko...

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marek
Marek 25.04.2019, 09:23
Grzechem pierworodnym jest imposybilizm. Niby wszystko jest ok ale nie jest. To ze alkoholik ma prawo do leczenia, moze dobrze rokowac dla tych ktorzy chca sie leczyc, bo rzeczywiscie sa takie mozliwosci w Polsce. Ale Ci ktorzy tego nie chca, maja prawo do odmowy leczenia nawet gdy sad wyda wyrok o leczeniu odwykowym, ale nawet gdy wyrok ten zapadnie to egzekucja tegoz jest w oplakanym stanie. Na miejsce w kolejce czeka sie ok 2 lat, a gdy ten termin minie to sprawa sie przedawnia. Wracajac do impisybilizmu to na poziomie Komisji PA, Policji MOPSu kuratorow panuje przekonanie ze przeciez ja nic nie moge, nie mam srodkow prawnych, jak on/ona beda chcieli to dalej beda pili i tak patologia kwitnie. Instytucje ktore są do tego predystynowane odczuwaja niemoc. W naszym codziennym dzialaniu , ale rowniez w prawodawstwie zbyt maly nacisk jest polozony na wychodenie z problemu aljoholowego poprzez AA. Przede wszytkim wszystko wrzuca sie do.iednegp wora i wszystko co zwiazane jest z leczeniem tego problemu nazywa sie AA, a tak nie jest. AA jest specyficzną organizacją i nie ma nic wspolnego z organizacjami zajmujacymi sie "leczeniem" tej choroby. Jest to organizacja ktora nie potrzebuje i nie korzysta z rzadnych pieniedzy a skutecznosc jest duzo wieksza od tuch organizcji ltore generuja b. duze pieniadze, mowie tutaj o wszystkich publicznych odwykach, poradniach, klubach abstynenckich, psychologach, pedagogach, psychiatrach. AA jest bezplatne jest to struktura dobrowolna, a reszta piwinna byc odplatna. Pijesz, sam wpedzasz sie w stan chorobowy, to za swoje leczenie plac, jesli Ci nie stac masz mozliwosc isc na AA. Jesli sposobu myslenia sie nie zmieni i dalej bedziemy utrzymywac roznego rodzaju formy wychodzenia z alkoholizmu to problemu nie rozwiazemy. Pieniadze sa, programy sa i jakie sa efekty?. Ja proponuje AA a reszta to za swoja kase
jakub_olczyk
jakub_olczyk 23.04.2019, 09:51
Od kilku, jeśli nie kilkunastu lat, wszyscy w Tomaszowie, a i w całej Polsce (za sprawą kilku pijanych rodzących, czy pijanych opiekunów opisanych w mediach ogólnopolskich) wiemy, że "jest problem" z nadużywaniem alkoholu. Do tego dochodzą narkotyki i dopalacze. No i jeszcze dorzuciłbym do tego uzależnienie od hazardu (kilka lat temu przeprowadzono w Tomaszowie badanie, i najmłodszy uzależniony od hazardu obywatel naszego miasta miał bodajże 8 lat). Środki na przeciwdziałanie alkoholizmowi w budżecie są i z roku na rok rosną. Działania z tych środków też są realizowane ... i tylko efektów nie widać. Z całym szacunkiem dla wspaniałych akcji, np. Forum Trzeźwości, inicjatyw, np. Młodzieżowy Teatr do Spraw Ciężkich, czy wydarzeń, np. Piknik Organizacji Pozarządowych, nie odnoszą one już skutku. Chyba czas zmienić podejście. Może takim krokiem będzie utworzenie w naszym mieście, przy naszym (powiatowym) szpitalu oddziału odwykowego? Może doczeka się remontu i doposażenia poradnia leczenia uzależnień (czy też, może już taki remont był)? Może zamiast pogadanek z rodzicami w szkołach, przy okazji wywiadówek (na które i tak mało osób przychodzi), zbudować program kompleksowy i ciągły?
Pielęgniarz
Pielęgniarz 23.04.2019, 19:16
Jasne i z całego terenu będą nam zwozić pacjentów alkoholowych. My będziemy ponosić koszty, a oni będą się "leczyć". Za to faktycznie potrzebujący będą czekać w kolejce, jak czekali. Tylko zwiększone kontrole jakości alkoholu, mniej zezwoleń i dokładniejsze rozliczanie "kapslowego", bo efekt który mają zapewnić te środki jest daleko niezadowalający.
jakub_olczyk
jakub_olczyk 24.04.2019, 08:47
Szanowny Pielęgniarzu, na razie to naszych, tomaszowskich pacjentów alkoholowych "eksportujemy" do Łodzi, czy Bełchatowa. Czyli my możemy, ale nam już nie? Dla nas, tomaszowian chyba też jest ważne, aby prowadzić terapię odwykową jak najbliżej domu, ze wsparciem (i kontrolą rodziny). Natomiast pełna zgoda co do kontroli, bo jak profilaktyka zawodzi, to niech chociaż prewencja działa. I tu moja prośba do radnych miejskich o zadanie pytania, ile takich kontroli wykonała Miejska Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i jakie były tych kontroli efekty?
Znajoma
Znajoma 20.04.2019, 17:36
Mysle,ze policja powinna bardziej sie postarac i wylapac typków handlujacych narkotykami.Nie wierze w to,ze policja NIE WIE kto i gdzie handluje.Moze zaczną cos z tym robic? Oczywiscie,ze tomaszowska mlodziez jest zacpana.
***polcyje
***polcyje 01.05.2019, 22:00
Niech lepiej prohibicję wprowadzą i godzinę policyjna najlepiej to pozamykać bary i sklepy z alkoholem i papierosami ograniczyć do zera dostęp do leków psyhotropowych i karać śmiercią za zażywanie papierosów alkoholu i wszystkich środków psyhoktywnych....
Anafazy
Anafazy 20.04.2019, 13:18
Pętla autobusowa na Modrzewskiego. Wieczorami dzień w dzień pijana młodzież spożywa wszystkie alkohole i ćpa coś. Co ćpa to ja nie wiem bo na tej nowoczesności to ja się nie znam ale to widać po nich że normalne upicie się to nie jest. Najwięcej ich w piątek i soboty. Nie zwracali my uwagi bo my do żuli przyzwyczajone. Ale jak spokojnych ludzi zaczepiać zaczęli to na policję musowo trza będzie zameldować. I skończy im się ten bardak pod chmurką.
w_p
w_p 19.04.2019, 14:00
Trzeba podziękować prezydentowi Zagozdonowi oraz Witko (Witce?), radzie miejskiej poprzedniej i jeszcze wcześniejszej kadencji za zwiększanie liczby punktów ze sprzedażą alkoholu i komendantowi policji za bierność w działaniu. Na samej Strzeleckiej pod nocnym dochodziło do tylu zakłóceń porządku związanych z piciem, że koncesję na wniosek komendanta można było cofnąć wielokrotnie.
RICK
RICK 23.04.2019, 15:46
Naród upity łatwiejszy jest do manipulowania, Dowód - wybory
Dobrze znajacy temat
Dobrze znajacy temat 18.04.2019, 16:14
Sa srodki na profilaktyke i leczenie alkoholizmu, ale juz od dawna podczepily sie po nie rozne instytucje ktore nie robia nic na tym polu. Klubom abstynenckim obcina sie srodki, pozbawia sie lokali. Ludzie ktorzy mogliby miec cos do powiedzenia sa traktowani jak 5 kolo u wozu. A w komisji PA sa swoi, aby sobie dorobic
Misia
Misia 18.04.2019, 14:44
Proponuję więcej dawać 500+
G.L.
G.L. 18.04.2019, 15:14
500 plus degeneruje! coraz więcej bezmyślnych dzieciorobów w naszym mieście a przoduje w tym patologia, tacy inwestują tylko w zasiłki zamiast pracować.
kozak
kozak 09.05.2019, 11:19
No prosze po sie odezwalo
Jagna
Jagna 23.04.2019, 13:19
Święta prawda. Zamiast zachęcać ludzi do pracy, zachęcają do lezenia i życia na koszt państwa, czyli wszystkich nas, którzy są aktywni zawodowo. A przecież można zwiększyć było kwotę wolną od podatku, obniżyć podatki i już by ludzie zyskali. A jeżeli chcieli promować rozwiązania prorodzinne, to obnizyc VAT na pieluchy, ubrania dziecięce i inne tego rodzaju rzeczy.

Pozostałe