Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 czerwca 2026 21:03
Reklama
Reklama

Alkohol i narkotyki w Tomaszowie. Sytuacja jest dramatyczna

W Tomaszowie Mazowieckim mamy poważny problem z osobami uzależnionymi od środków psychotropowych i alkoholu. Lekarze biją na alarm. Nie ma dnia, by na oddział psychiatryczny nie trafiali pacjenci z objawami wynikającymi z ich nadużywania. Są takie dni, kiedy pod opiekę lekarzy oddawanych jest nawet 5 lub 6 osób. Zdaniem koordynatora oddziału dr n. med. Macieja Kowmana jest to zdecydowanie powyżej średniej krajowej. Problem jest poważny, tym bardziej, że dotyka on coraz młodszych osób.

- O tym, że jest źle świadczy z jednej strony liczba pacjentów, jacy do nas trafiają, z drugiej liczba orzeczeń dotyczących leczenia bez zgody pacjenta. Sytuacja jest dramatyczna. Pracowałem w kilku szpitalach w Łodzi i czegoś takiego nie było. 50 procent naszych pacjentów, to osoby, które do nas trafiły z powodu zaburzeń psychicznych związanych z używaniem alkoholu i/lub narkotyków, w tym oczywiście dopalaczy - mówi w rozmowie z portalem NaszTomaszow.pl dr n. med. Maciej Kowman

Osoby trafiające na tomaszowską psychiatrię bywają w różnym stopniu uzależnienia, dlatego też czas ich hospitalizacji bywa różny. Część pacjentów opuszcza mury szpitala następnego dnia po wytrzeźwieniu, część spędza na oddziale nieco więcej czasu. Są też i tacy, którzy pojawiają się na nim co kilka dni. Często w parze z alkoholem idą skłonności i próby samobójcze. Zdarza się, że pacjenci pozbawieni są opieki rodziny lub bliscy nie chcą się nimi zajmować.

Leczenie osób uzależnionych stanowi spory problem. Co do zasady alkoholik lub narkoman musi wyrazić zgodę na terapię. Aby ją podjąć wbrew niemu potrzebne jest orzeczenie Sądu.  Wnioski najczęściej składane są przez członków najbliższej rodziny, ale nie tylko...



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Marek 25.04.2019 09:23
Grzechem pierworodnym jest imposybilizm. Niby wszystko jest ok ale nie jest. To ze alkoholik ma prawo do leczenia, moze dobrze rokowac dla tych ktorzy chca sie leczyc, bo rzeczywiscie sa takie mozliwosci w Polsce. Ale Ci ktorzy tego nie chca, maja prawo do odmowy leczenia nawet gdy sad wyda wyrok o leczeniu odwykowym, ale nawet gdy wyrok ten zapadnie to egzekucja tegoz jest w oplakanym stanie. Na miejsce w kolejce czeka sie ok 2 lat, a gdy ten termin minie to sprawa sie przedawnia. Wracajac do impisybilizmu to na poziomie Komisji PA, Policji MOPSu kuratorow panuje przekonanie ze przeciez ja nic nie moge, nie mam srodkow prawnych, jak on/ona beda chcieli to dalej beda pili i tak patologia kwitnie. Instytucje ktore są do tego predystynowane odczuwaja niemoc. W naszym codziennym dzialaniu , ale rowniez w prawodawstwie zbyt maly nacisk jest polozony na wychodenie z problemu aljoholowego poprzez AA. Przede wszytkim wszystko wrzuca sie do.iednegp wora i wszystko co zwiazane jest z leczeniem tego problemu nazywa sie AA, a tak nie jest. AA jest specyficzną organizacją i nie ma nic wspolnego z organizacjami zajmujacymi sie "leczeniem" tej choroby. Jest to organizacja ktora nie potrzebuje i nie korzysta z rzadnych pieniedzy a skutecznosc jest duzo wieksza od tuch organizcji ltore generuja b. duze pieniadze, mowie tutaj o wszystkich publicznych odwykach, poradniach, klubach abstynenckich, psychologach, pedagogach, psychiatrach. AA jest bezplatne jest to struktura dobrowolna, a reszta piwinna byc odplatna. Pijesz, sam wpedzasz sie w stan chorobowy, to za swoje leczenie plac, jesli Ci nie stac masz mozliwosc isc na AA. Jesli sposobu myslenia sie nie zmieni i dalej bedziemy utrzymywac roznego rodzaju formy wychodzenia z alkoholizmu to problemu nie rozwiazemy. Pieniadze sa, programy sa i jakie sa efekty?. Ja proponuje AA a reszta to za swoja kase

J
jakub_olczyk 23.04.2019 09:51
Od kilku, jeśli nie kilkunastu lat, wszyscy w Tomaszowie, a i w całej Polsce (za sprawą kilku pijanych rodzących, czy pijanych opiekunów opisanych w mediach ogólnopolskich) wiemy, że "jest problem" z nadużywaniem alkoholu. Do tego dochodzą narkotyki i dopalacze. No i jeszcze dorzuciłbym do tego uzależnienie od hazardu (kilka lat temu przeprowadzono w Tomaszowie badanie, i najmłodszy uzależniony od hazardu obywatel naszego miasta miał bodajże 8 lat). Środki na przeciwdziałanie alkoholizmowi w budżecie są i z roku na rok rosną. Działania z tych środków też są realizowane ... i tylko efektów nie widać. Z całym szacunkiem dla wspaniałych akcji, np. Forum Trzeźwości, inicjatyw, np. Młodzieżowy Teatr do Spraw Ciężkich, czy wydarzeń, np. Piknik Organizacji Pozarządowych, nie odnoszą one już skutku. Chyba czas zmienić podejście. Może takim krokiem będzie utworzenie w naszym mieście, przy naszym (powiatowym) szpitalu oddziału odwykowego? Może doczeka się remontu i doposażenia poradnia leczenia uzależnień (czy też, może już taki remont był)? Może zamiast pogadanek z rodzicami w szkołach, przy okazji wywiadówek (na które i tak mało osób przychodzi), zbudować program kompleksowy i ciągły?

Pielęgniarz 23.04.2019 19:16
Jasne i z całego terenu będą nam zwozić pacjentów alkoholowych. My będziemy ponosić koszty, a oni będą się "leczyć". Za to faktycznie potrzebujący będą czekać w kolejce, jak czekali. Tylko zwiększone kontrole jakości alkoholu, mniej zezwoleń i dokładniejsze rozliczanie "kapslowego", bo efekt który mają zapewnić te środki jest daleko niezadowalający.

J
jakub_olczyk 24.04.2019 08:47
Szanowny Pielęgniarzu, na razie to naszych, tomaszowskich pacjentów alkoholowych "eksportujemy" do Łodzi, czy Bełchatowa. Czyli my możemy, ale nam już nie? Dla nas, tomaszowian chyba też jest ważne, aby prowadzić terapię odwykową jak najbliżej domu, ze wsparciem (i kontrolą rodziny). Natomiast pełna zgoda co do kontroli, bo jak profilaktyka zawodzi, to niech chociaż prewencja działa. I tu moja prośba do radnych miejskich o zadanie pytania, ile takich kontroli wykonała Miejska Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i jakie były tych kontroli efekty?

Znajoma 20.04.2019 17:36
Mysle,ze policja powinna bardziej sie postarac i wylapac typków handlujacych narkotykami.Nie wierze w to,ze policja NIE WIE kto i gdzie handluje.Moze zaczną cos z tym robic? Oczywiscie,ze tomaszowska mlodziez jest zacpana.

***polcyje 01.05.2019 22:00
Niech lepiej prohibicję wprowadzą i godzinę policyjna najlepiej to pozamykać bary i sklepy z alkoholem i papierosami ograniczyć do zera dostęp do leków psyhotropowych i karać śmiercią za zażywanie papierosów alkoholu i wszystkich środków psyhoktywnych....

Anafazy 20.04.2019 13:18
Pętla autobusowa na Modrzewskiego. Wieczorami dzień w dzień pijana młodzież spożywa wszystkie alkohole i ćpa coś. Co ćpa to ja nie wiem bo na tej nowoczesności to ja się nie znam ale to widać po nich że normalne upicie się to nie jest. Najwięcej ich w piątek i soboty. Nie zwracali my uwagi bo my do żuli przyzwyczajone. Ale jak spokojnych ludzi zaczepiać zaczęli to na policję musowo trza będzie zameldować. I skończy im się ten bardak pod chmurką.

W
w_p 19.04.2019 14:00
Trzeba podziękować prezydentowi Zagozdonowi oraz Witko (Witce?), radzie miejskiej poprzedniej i jeszcze wcześniejszej kadencji za zwiększanie liczby punktów ze sprzedażą alkoholu i komendantowi policji za bierność w działaniu. Na samej Strzeleckiej pod nocnym dochodziło do tylu zakłóceń porządku związanych z piciem, że koncesję na wniosek komendanta można było cofnąć wielokrotnie.

RICK 23.04.2019 15:46
Naród upity łatwiejszy jest do manipulowania, Dowód - wybory

Dobrze znajacy temat 18.04.2019 16:14
Sa srodki na profilaktyke i leczenie alkoholizmu, ale juz od dawna podczepily sie po nie rozne instytucje ktore nie robia nic na tym polu. Klubom abstynenckim obcina sie srodki, pozbawia sie lokali. Ludzie ktorzy mogliby miec cos do powiedzenia sa traktowani jak 5 kolo u wozu. A w komisji PA sa swoi, aby sobie dorobic

Misia 18.04.2019 14:44
Proponuję więcej dawać 500+

G.L. 18.04.2019 15:14
500 plus degeneruje! coraz więcej bezmyślnych dzieciorobów w naszym mieście a przoduje w tym patologia, tacy inwestują tylko w zasiłki zamiast pracować.

Jagna 23.04.2019 13:19
Święta prawda. Zamiast zachęcać ludzi do pracy, zachęcają do lezenia i życia na koszt państwa, czyli wszystkich nas, którzy są aktywni zawodowo. A przecież można zwiększyć było kwotę wolną od podatku, obniżyć podatki i już by ludzie zyskali. A jeżeli chcieli promować rozwiązania prorodzinne, to obnizyc VAT na pieluchy, ubrania dziecięce i inne tego rodzaju rzeczy.

kozak 09.05.2019 11:19
No prosze po sie odezwalo

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność
Festiwal „A może byśmy tak do…Tomaszowa” – Dni Tomaszowa Mazowieckiego 2026

Festiwal „A może byśmy tak do…Tomaszowa” – Dni Tomaszowa Mazowieckiego 2026

Święto miasta pełne koncertów i atrakcjiFestiwal „A może byśmy tak do…Tomaszowa” – Dni Tomaszowa Mazowieckiego 2026 odbędzie się w dniach 26–28 czerwca 2026 roku. Przez trzy dni na mieszkańców i gości czeka bogaty program koncertowy, wydarzenia towarzyszące oraz liczne strefy aktywności przygotowane z myślą o całych rodzinach.Program wydarzeniaW piątek, 26 czerwca, obchody rozpoczną się o 19:00 przemarszem Tomaszowian z Placu Kościuszki ulicami miasta. Tego samego dnia o 20:00 w Parku Miejskim „Solidarność” wystąpią TM Orchestra i Maciej Balcar.W sobotę, 27 czerwca, na Tomaszowskich Błoniach zaplanowano koncerty od godziny 16:30. Na scenie pojawią się Kazzu, wokaliści MCK, Teatr Piosenki MCK, Chór Artis Gaudium, Sarius oraz Happysad.W niedzielę, 28 czerwca, również na Tomaszowskich Błoniach, od godziny 17:00 wystąpią Akcent Zenek Martyniuk, Michał Szczygieł z Zespołem oraz Fun Factory. Przed koncertami odbędą się także pokazy akrobatyki powietrznej przygotowane przez Fundację Astra Fly Academy.Dodatkowe atrakcjeW sobotę i niedzielę w godzinach 17:00–20:00 działać będą specjalne strefy na Tomaszowskich Błoniach oraz na Przystani. W programie znalazły się m.in. Strefa Przedszkolaka, Strefa Mieszkańca, Strefa Mundurowa oraz Strefa Sportu.W ramach wydarzeń sportowych zaplanowano także Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta oraz Turniej Plażowej Piłki Siatkowej o Puchar Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.Informacje organizacyjneWydarzenie skierowane jest do mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i wszystkich gości, którzy chcą wspólnie świętować dni miasta. Główne koncerty i atrakcje odbędą się na Tomaszowskich Błoniach, a inauguracja rozpocznie się przemarszem z centrum miasta. Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Legenda o „ratowaniu szpitala” zaczyna pękać? Pracownicy finansów TCZ zaprzeczają słowom z sesji Rady Powiatu

Legenda o „ratowaniu szpitala” zaczyna pękać? Pracownicy finansów TCZ zaprzeczają słowom z sesji Rady Powiatu

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego, gdy rozstrzygano sprawę wygaszenia mandatu radnej Pauliny Sochy, usłyszeliśmy opowieść o fachowości, ratowaniu szpitala i rzekomo usuniętych danych po odejściu poprzedniej księgowej. Teraz do redakcji zgłosili się pracownicy działu finansowego Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Twierdzą, że żadnych danych nikt nie kasował, a informacje przekazywane radnym są — ich zdaniem — nieprawdziwe. Przekazali redakcji zdjęcia zbiorów danych prowadzonych od 2019 roku. Sprawa wymaga pilnych wyjaśnień, bo w tle nie chodzi już tylko o mandat jednej radnej, ale o wiarygodność informacji, na podstawie których radni podejmują decyzje. Data dodania artykułu: Dzisiaj, 18:41
Legenda o „ratowaniu szpitala” zaczyna pękać? Pracownicy finansów TCZ zaprzeczają słowom z sesji Rady Powiatu Radny Szczepan Goska w prokuraturze. Zawiadomienie dotyczy stalkingu Pijany za kierownicą. Sprawa radnego Leona Karwata zakończona w sądzie. Redakcja występuje o akta Dzień tych, którzy nie mają działu PR, ale mają telefon zawsze pod ręką Samochody z USA z bogatym wyposażeniem - dlaczego wersje amerykańskie często różnią się od europejskich? Zdrowie ile cię trzeba cenić ?!! Dyskopatia Prognoza pogody na 27 i 28 czerwca. Tomaszów pod czerwoną lampą upału Ponad milion złotych na ratowanie zabytków w powiecie tomaszowskim. Od Krzemienicy po Inowłódz Rowerem do Skansenu i Grot. Tomaszów Mazowiecki z nową inwestycją turystyczną za 120 tysięcy złotych Jaki hotel SPA w łódzkiem wybrać na weekendowy relaks Ponad 6,2 mln zł z KPO dla szpitala onkologicznego w Tomaszowie. Dane, sztuczna inteligencja i bezpieczeństwo pacjentów Kiedy najlepiej umówić wymianę opon w Warszawie
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: ixi Treść komentarza: Chłopie. Nie dziwię się, że obrałeś ksywkę jako :Zdziwiony". Czy Ty rzeczywiście nie rozumiesz tego, że ci, którzy niedawno zostali utopieni, będą robić wszystko , aby uwalić swoich następców?! Więc, koleś: nie wal głąba. Tu nie chodzi o żadną logikę, ale o totalną, lokalną wojnę lokalnych sitw. I to wszystko. Tak to trudno zrozumieć?! Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Jednym słowem, wyrok sądu w drugiej instancji podtrzymuje wyrok sądu pierwszej instancji..... Bardzo dobrze, że chcecie obejrzeć akta sprawy. Skomentuję to krótko: niech żyje piotrkowsko-tomaszowski, lokalny zaścianek. I zapytam: co tu się, kur..., dzieje ?!?! Źródło komentarza: Pijany za kierownicą. Sprawa radnego Leona Karwata zakończona w sądzie. Redakcja występuje o akta Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: I jeszcze dorzucę. W młodości byłem ministrantem, ale totalnie nie cierpię takich świętoje..liwych hipokrytów. Źródło komentarza: Radny Szczepan Goska w prokuraturze. Zawiadomienie dotyczy stalkingu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Młody człowieku: i tak, kur..., trzymaj !!! Źródło komentarza: Radny Szczepan Goska w prokuraturze. Zawiadomienie dotyczy stalkingu Autor komentarza: Mariusz Strzępek Treść komentarza: Panie Janku, czas powiedzieć STOP. Ten człowiek robi to nie tylko na profilu, o jakim mowa, ale także próbował na tym portalu, całkiem anonimowo, ale jak Pan wie, mam tu nieco szerszy dostęp do danych użytkownika. Pana Goskę czekają też procesy cywilne i karne dotyczące znieważenia i stosowania pomówień. Wystąpiłem też o zakaz zbliżania się do mnie na odległość mniejszą niż 50 metrów. Ja wytrzymam jeszcze chwilę ten hejt. Już nie takich typów sprowadzałem na ziemię Źródło komentarza: Radny Szczepan Goska w prokuraturze. Zawiadomienie dotyczy stalkingu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Szanowny Panie Mariuszu: no WRESZCIE Pan nie wytrzymał. Coraz częściej, a może nawet nagminnie zdarzają się nie tyle radni - przedstawiciele wyborców (tak powinno być), ale (niestety) zwykłe samorządowe i inne publiczne szuje i debile. Jedynym celem takiego debilowatego dziadostwa jest ich własny tyłek (czyli układziki) i ich własna kasiorka z tytułu pełnienia jakiegokolwiek mandatu publicznego. I dobrze by się stało, gdyby taki jeden z drugim, lokalny, zapyziały ciemniak i ćwok dobrze dostał po jajach. Źródło komentarza: Radny Szczepan Goska w prokuraturze. Zawiadomienie dotyczy stalkingu
Reklama
Reklama
Profilowana poduszka do siedzenia SEAT COMFORT

Profilowana poduszka do siedzenia SEAT COMFORT

Cena: Do negocjacji Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientówWygodna pozycja siedzącaOchrona przed napięciami mięśniowymiOdciążenie kręgosłupaSeat Comfort to idealne rozwiązanie dla osób szukających komfortu i prawidłowego ułożenia ciała podczas siedzenia. Dostosowująca się do ciężaru użytkownika pianka z pamięcią kształtu umożliwia właściwą pozycję i równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Dzięki temu odciążony jest kręgosłup, co niweluje odczucie zmęczenia podczas czynności wykonywanych na siedząco. W zajęciu prawidłowej pozycji pomagają dodatkowe wyprofilowania pod uda.Poduszka uniwersalna ze względu na swoją elastyczność i możliwość dopasowania do miejsca, w którym jest stosowana. Idealna do wykorzystania w domu, pracy, samochodzie lub na wózku inwalidzkim. Spód wykonany jest z materiału antypoślizgowego, dzięki czemu poduszka nie przesuwa się i w przeciwieństwie do innych tego typu wyrobów, doskonale działa ze śliskimi powierzchniami (np. metal, tworzywo sztuczne).Wskazania: Profilaktyka w powstawaniu odleżyn, przeciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, wymuszona długotrwała pozycja siedząca.Przeciwwskazania: Nie stwierdzonoKonserwacja: Pianka z pamięcią kształtu nie nadaje się do prania. Pokrowiec zewnętrzny jest zdejmowalny i może być prany w temperaturze do 30°C/ 86°F. Ze względu na sposób transportu, poduszka po wyjęciu z opakowania może mieć "zapach fabryczny". Aby zniknął, przed pierwszym użyciem, wystarczy przewietrzyć poduszkę.Skład:Poduszka: 100% PUPoszewka (góra i boki): 93% poliester, 7% spandex, z uchwytem z bokuPoszewka (spód): 100% poliester z kropkami antypoślizgowymiWymiary: 45X 37X9cmGęstość: 45kg/m3

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama