Alkoholizm nie tylko wśród młodzieży... także w DPS 

  • 01.11.2019, 23:54
  • Joanna Sztymelska
Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Tomaszowie…
loadingŁaduję odtwarzacz...
Pracownicy Domów Pomocy Społecznej od lat borykają się z problemem alkoholizmu wśród swoich pensjonariuszy. Kierowane są do nich często osoby z chorobą alkoholową, a placówki nie są odpowiednio przygotowane, by z problemem skutecznie się zmierzyć. Dyrektorki mówią wprost, że cele DPS'ów są inne. Przede wszystkim mają sprawować opiekę nad osobami niedołężnymi, starymi i pozbawionymi opieki najbliższych. Alkoholizm powinien być czynnikiem eliminującym z pobytu. Głównie dlatego, że nadużywający alkoholu stanowią zagrożenie dla siebie i innych mieszkańców, często zakłócają spokój i porządek. Ośrodki pomocy społecznej, mimo protestów od lat przyznają prawo do pobytu w DPS osobom pijącym. Nie mają za bardzo wyjścia, bo w Polsce nie ma odpowiednich ośrodków, dedykowanych alkoholikom. Wyborem jest DPS lub... bezdomność, a przecież mimo uzależnienia, wciąż mamy do czynienia z ludźmi. W środę, (29 października 2019 roku), rozmawiali na ten temat członkowie Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych, dyrektorzy DPS'ów oraz przedstawiciele Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

- O takie spotkanie poprosiła Marta Goździk, od kilku dni szefowa Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Członkowie MKRPA odwiedzili niedawno nasze domy pomocy społecznej i zwrócili uwagę na problem nadużywania alkoholu przez część pensjonariuszy. Chcemy wspólnie poszukać możliwych sposobów na rozwiązanie problemu. Nie jest łatwo. Nie chcemy iść po najmniejszej linii oporu i skazywać tych ludzi na bezdomność - mówi przewodniczący komisji, Mariusz Strzępek. 

Wynikiem odwiedzin MKRPA w DPS-ach było wypracowanie szeregu wniosków. Zwrócono przede wszystkim uwagę, że nadużywanie alkoholu zakłóca spokój i poczucie bezpieczeństwa współmieszkańców oraz stwarza poważne problemy personelowi. Odsetek osób pijących w domach pomocy społecznej jest różny. Sięga od kilku do 40 procent ogółu pensjonariuszy (w zależności od placówki). Najwięcej takich osób jest w DPS przy ulicy Farbiarskiej

Rozmawiamy na ten temat z panem Markiem Kubiakiem, członkiem Zarządu Powiatu. Doszliśmy do takich ustaleń, że będziemy występować o cofnięcie decyzji w sprawie przyznania prawa do pobytu w DPS, z powodu niewłaściwego wykorzystania środków z pomocy społecznej. Problem jednak rośnie i jest on ogólnopolski. W najbliższym czasie jeden taki wniosek złożymy. Mam nadzieję, że będzie to jakieś ostrzeżenie, że w przypadku nadużywania alkoholu można takie miejsce utracić. najważniejsze jednak, by nie kierować do nas ludzi z problemami alkoholowymi, tylko osoby przewlekle chore. Wyposażono nas w narzędzie do pracy z takimi osobami. - mówi Anna Pawlak dyrektor DPS nr 1.  

Dyrektorka zwraca uwagę, że alkoholicy, którzy trafiają do jej placówki nie chcą podjąć leczenia, a warunki w DPS skutecznie do niego zniechęcają, ponieważ, mają oni zapewnione zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, a więc snu i jedzenia. Są to warunki idealne do tego, by w nałogu się utrzymywać. 

W Domu Pomocy Społecznej numer 2 skala problemu jest mniejsza. Przybywa w nim 4-5 osób pijących. To około 5 procent wszystkich mieszkańców. Jednak średnia wieku jest tu sporo wyższa, ponieważ sięga 80-lat. 

Robimy co możemy. Współpracujemy z Komisją, wysyłamy te osoby na terapie, ale tak naprawdę ze wszystkim jest problem. Część z nich porusza się na wózkach inwalidzkich, więc samodzielnie nie jest w stanie dotrzeć do zespołu ds. uzależnień. Trzeba do tego angażować całą grupę osób. Pod warunkiem, że te osoby będą chciały się tam udać. Często też leczenie nie przynosi żadnych rezultatów. Nie działa też przymusowe leczenie. Nakaz sądowy działa tylko o tyle, że pacjent dostarczany jest na leczenie i na tym się kończy. Jednego dnia Policja zawozi, kolejnego my odbieramy - dodaje Małgorzata Bugajska. 

Dlatego właśnie MKRPA sugeruje aby każdy z DPS-ów opracował i wdrożył strategię składającą się z wielu różnych działań, w tym działań zapobiegawczych, wraz z opracowaniem procedur postępowania z osobami nadużywającymi alkoholu. W ocenie komisji żadne pojedyncze działania nie będą skuteczne. Iluzją jest, że wprowadzenie zakazu spożywania alkoholu rozwiąże problem. 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Załączone pliki do pobrania (1)

Zdjęcia (3)


Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 03.11.2019, 07:56
Do "kiki" wczoraj 6:45.
Chyba zacznę mieć o Tobie złe zdanie.
Alkoholik to chory człowiek, przeważnie z własnej woli, ale to jednak człowiek. Może najpierw należałoby pomyśleć o ratowaniu kogoś takiego.
Najpopularniejsi w historii entuzjaści eutanazji to: Hitler, Stalin, Mao-Dze Dong, Pol-Pot, a teraz - debilowaci Holendrzy, Belgowie.

PS. Życzenia ode mnie: abyś nie musiał/musiała podlegać Twojej ulubionej eutanazji.
Tak myślę
Tak myślę 03.11.2019, 09:54
Tak, to istota, która z wyglądu przypomina jeszcze człowieka, ale nie chce przestać pić, nie chce nic zmienić w swoim życiu. Czy to jeszcze człowiek, jak wygląda jego mózg po spożyciu morza alkoholu ? Dla mnie takie osoby powinny być odizolowane, przebywać w ośrodkach zamkniętych a nie leżeć po parkach itp. Państwo powinno ich utrzymywać z pieniędzy, które ma z akcyzy a nie szpitale z własnych pieniędzy.
BYŁY pracownik
BYŁY pracownik 02.11.2019, 17:08
DPSy mają w regulaminie zakaz spożywania alkoholu i nic z tym kompletnie nie robią, tak samo nie są przystosowane dla osob z chorobami psychicznymi. A kto koło nich chodzi OPIEKUNOWIE I POKOJOWE. To ten personel robi wszystko zgłasza i jakby się od sciany odbijał. Pr. socjalni zamknięci w swoim pokoiku i kawusia ciasteczko. Nie wiem jak jest gdzie inndziej ale nie każda dyrekcja szanuje pracownika DPS. BYŁY PRACOWNIK
Z
Z 02.11.2019, 13:29
A moze podac panstwo nasze za to ze sa marnowane pieniadze, tak jak podali w sprawie smogu.? Moze ktos sie zastanowi jak podpisze taka decyzje. A propo teoretykow jest wielu, a do roboty nikogo chetnego. Panie ktore przyjezdzaja na kontrole z Polityki Spolecznej mowia ze to sa ludzie, im sie tez naleza dobre warunki. Tylko sie pytam a co MY PRACOWNICY, CZY MY CHODZIMY DO PRACY ZA KARE? NIC NIKOMU NIE ZROBILISMY ZEBY NAS GORZEJ TRAKTOWAC.! W prywatnych domach hezeli mieszkaniec rozrabia, nie stosuje sie do zasad jakie panuja jest wezwany do dyrektora z żądaniem natychmiastowego opuszczenia domu i maja spokoj.
Ahaja
Ahaja 02.11.2019, 13:02
Tsk to prawda. A pracownicy Dps mają ciężko nikt ich nie docenia pr.socjalni wyzywani pensja najniższa krajowa.Zaraz bedzie brakować pr socjalnych bo nie chcą pracować w tym zawodzie.Pracownicy socjalni uciekajcie bo od nowego roku będziecie zarabiać mniej niż opiekun sprzataczka itp
Ajdejano
Ajdejano 02.11.2019, 12:56
Do "Z".
100% racji. Najważniejsze są Twoje ostatnie zdania. Taka sytuacja w tych dps-ach, to jest ewidentne marnowanie NASZEJ KASIORKI, czyli naszych podatków.
Ale przecież, tym naszym przedstawicielom - radnym (nie daj Panie Boże) i szefostwu powiatu, bezsensowne wydawanie NASZEJ KASIORKI, czyli naszych podatków, obojętnie zwisa wielkim kalafiorem.
Właśnie dlatego ci nasi przedstawiciele (nie daj Panie Boże), celowo udają, że (g.a.m.o.n.i.e) nie wiedzą - o co chodzi w temacie.

To jest świat matrixu. Tylko szkoda, że my - PODATNICY za tę zabawę musimy bulić.
Ajdejano
Ajdejano 02.11.2019, 11:10
Cały ten temat przyjmowania i pobytu smakoszy alkoholu etylowego do DPS - to jakaś kosmiczna paranoja, wynikająca z całego systemu pomocy społecznej państwa.

No, dobra: zostaje przyjęty alkoholik. Wszyscy o tym wiedzą. Ten ktoś jest chory na gorzałę, więc wszyscy powinni wiedzieć, że takiemu komuś trzeba uniemożliwić dostęp do gorzały.
Pytam: w jaki sposób takich chory alkoholik ma ciągły dostęp do tej gorzały ?!
Jakoś nie wyczytałem powyżej dokładnych i konkretnych informacji w tym temacie.
Może ja czegoś tu nie rozumiem.....
Powyższy tekst - to jest takie typowe międlenie tematu i to p.i.e.r.d.o.l.e.n.i.e nic nie wnosi.
Z
Z 02.11.2019, 12:12
Wytlumacze skad biora alkohol. Niedaleko Dps ow sa meliny, biedronka. Przeciez to nie jest zamkniety dom mozna w kazdej chwili wyjsc. Dojada na wozkach bo kulosy im juz odmowily posluszenstwa, sa tez mieszkancy ktorzy juz chadza okrakiem i przynosza. Pieniazki maja, wyplacane sa co miesiac, jeszcze na dodatek maja przyznane 500+. I takim sposobem sobie radzą. Wiele osob jest np w wieku 60 lat ktore nie maja wypracowanej ani renty ani emerytury bo cale zycie balowali. Co miesiac z naszych podatkow gminy musza na takiego pasozyta dawac po3300 zl., pomnozyc to razy 12, to ja takich pieniedzy nie mam w ciagu calego roku. Zadne panstwo nie jest takie chojne. A stwierdzenie ze to jest choroba to glupota nad glupotami. To tak samo rozciagnijmy parasol nad osobami z nadwaga, bo moze lubia jesc , tak jak alkoholik lubi wypic. Mysle ze taka komisja do spraw zwalczania powinna porozmawiac z personelem, tylko boja sie tej konfrontacji. W materiale panie dyrektorki b dobrze opisywaly sytuacje, a wszyscy ktorz nie mieli doczynienia nigdy z takimi osobami, albo udaja ze nie wiedza o co chodzi. CHODZI O MARNOWANIE PIENIEDZY PODATNIKOW..
Opiekun DPS
Opiekun DPS 02.11.2019, 07:23
O Opiekunach nikt nie pisze,ale prawda jest taka że przy osobach z nadurzyciami to właśnie On pracuje,kąpie,przebiera łóżko,wysłu***e obelg,jest narażany na utratę uszczerbek zdrowia za najniższą krajową a osoba uzależniona od Państwa dostanie na utrzymanie 3000.
Magda
Magda 02.11.2019, 10:06
Też jestem opiekunką, za głodowe stawki. A praca jaka? Czasami człowiek, nie wie jak się sam nazywa. Pielęgniarkom się wszystko należy, łącznie z podwyzkami!!!! A A Rząd i wszyscy inni zapomnieli, że czarną robotę, to My odwalamy... opiekunowie. Jeszcze trochę i za takie gowniane pieniądze Panowie posłowie będą, zasuwac, przy pochorowanych, niedoleznych starszych osobach. Wtedy wszyscy zaczną bardziej, doceniać Naszą pracę. Wszyscy opiekunowie pod Sejm i ogólnopolski strajk!!!
Edit
Edit 02.11.2019, 16:09
Jestem pielegniarką. Nie wiem jaki DPS....ale u nas jest w wielu przypadkach tak, ze roznica miedzy mna a opiekunką to 100 zl.Nie wspomne o odpowiedzialnosci.
kiki
kiki 02.11.2019, 06:35
Najlepszym wyjściem dla alkoholika jest przymusowa eutanazja.
Pracownik dps
Pracownik dps 02.11.2019, 01:06
Pan Kagankiewicz mowi o zatrudnieniu terapeutow dla alkoholikow? Tylko czemu sam ich nie zatrudnil w dps-ach kiedy byl starosta, przeciez to problem odwieczny i nie zniknal na czas jego kadencji.
Nie alkoholik
Nie alkoholik 01.11.2019, 11:36
2 godziny debatowania nad prostym wnioskiem by alkoholików nie kierować do DPS. A co z tego mają nie alkoholicy? Dlaczego mamy płacić za leczenie /przeważnie nieudane/ zdrowych byków, którym chce się używek? Kto zapłaci obitej przez pijaków obsłudze psychiatrii szpitalnej? A nikt bo on jest niepoczytalny, chory... Do du..y to jest.
Wierzba płacząca
Wierzba płacząca 01.11.2019, 12:58
Do "Nimiec" tam centusiu (najprawdopodobniej dy.ma.jacy to panstwo na 100 razy wiecej niz taki pijaczek szarpiacy sie w DPSie), w "Nimczech" bedziesz placil 3 razy tyle i to na śniaduch "byków" ktorzy po pierwszym naplywie gmiewu z byle powodu, pod pretekstem Allaha obetna ci leb maczeta po lokalnym ALDI. A nie zaplac pol centa podatku, to bedziesz mial i dosiadczenia wiezienne. Wciskanie liberalizmu Polsce to tak jak w I RP z demokracja szlachecka i oslabianiem wladzy króla bylo. U siebie silne fiskalne panstwo, a w kondoinium wspieranie anarchii i bezchołowia. Dziel, wczesniej manipuluj, skłócaj ludzi, potem rządź. Tyle , ze wielu z nas ten bagaz zabprowych doswiadczen ma juz w glowie. Wystarczylo sumiennie przeczytac lektury pozytywistyczne z polskiego i przynajmniej obowiazkowe z historii. Nauczyciele sa rozni, ale kazdy ma dostep do minimum programowego MENu a te ksiazki sa dostepne. Teraz nawet za darmo. W moich czasach czekalo sie jako 2-3-4 w kolejce, a jesli ktos nie oddawal po dwoch tygodniach, to pani z biblioteki ujawniala potrzebujacemu nazwisko bibliotecznego dluznika i szukalo go sie na wlasna reke. W szkole to kazdy wiedzal kto to, bo w obrebie jednego-dwoch rocznikow taki ktos byl.
Nie alkoholik
Nie alkoholik 01.11.2019, 23:15
Oho obrońca uciśnionych i nadworny pisarz pierdół niezrozumiałych się odezwał. Co mnie jakieś Niemcy obchodzą albo jakieś bzdury o liberalizmie? Pisz na temat i nie odwracaj kota ogonem.
Pijący z umiarem
Pijący z umiarem 01.11.2019, 11:02
Nasze władze uważają, że problemu nie ma a problem jest i to bardzo duży. Upijają się osoby w różnym wieku. Brak izby wytrzeźwień przy takiej skali pijaństwa jest dla mnie niezrozumiały. Starostwo udaje, że problem nie istnieje? Lepszym rozwiązaniem jest wożenie tych osób do szpitala? Szpital na tym zarabia czy traci? Czy jest tam wystarczająco personelu, by zajmować się upojonymi? Tyle pytań, a to już po wyborach.
.
. 31.10.2019, 22:46
1.
Jak sie definiuje w przypadku DPSu alkoholizm? Jesli ktos mieszka kilkanascie lat, to wypicie pol litra wodki ze wspolpensjonariuszami jest naprawde takim problemem? Cos sie zlego potem dzieje? Czy ida po prostu spac? To sa ludzie jak kazdy z nas, a alkohol jest w legalnej sprzedazy. Jesli dla kogos jest to dom, to w domu pije sie rowniez wodke.

2.
Zastanawiam sie czesto patrzac spod Biedronki na Farbiarskiej na tamtejszy DPS, co z seksualnoscia tych ludzi? U samodzielnych, a bez rodzin, jest w Tomaszowie z tym problem - nie ma po prostu agencji towarzyskich w Tomaszowie, to co dopiero w sutuacji gdy siedzi sie na wozku.

a)
Chocaz szerokopasmowy darmowy internet powinni miec. Tak, by sie masturbowac. I nie ma sie czego wstydzic.

b)
Ale internet to sa tez pasje, ktore pozwalaja na odrobine szczescia. Jeden z wysokich ranga polskich wikipedystow jest osoba przykuta do wozka i zyjaca w bardzo skromnych warunkach w Krakowie (piec weglowy, bardzo male mieszkanie, przerobione z przedwojennej sluzbowki. Jest - nie tylko w mojej ocenie - wybitnym chemikiem. Po edycjach widze, ze biegle wlada 3 jezykami obcymi) Skromna renta, ale jest, dobre stosunki z sasiadami, siedzisz i pracujesz. Nie przejmujac sie specjanie standardami, to jest wspaniale zycie. Koszt 200-300 zl miesiecznie na dwa routery na osrodek, to jest chyba do uniesienia? Moze by mniej chlali?


3.
Wg GUS 30% mieszkancow Tomaszowa w wieku 30+ jest singlami/kami...
E
E 01.11.2019, 14:47
Zupelnie sie nie zgodzę, tu nie chodzi o wypicie butelki wódki z wspolpensjonariuszem. Osoby nagminnie zalewają się w trupa, dodatkowo na złość personelowi sikają w łóżka, wyzywają personel oraz są agresywni, takie osoby nie wspolparacują . Uważają, że personel jest od tego i ma po nich posprzątać.
Zdesperowane
Zdesperowane 01.11.2019, 19:49
Spotkanie ciekawe, pan Kagankiewicz powiedzial 3500 miesiecznie dla terapeuty, poszuka i napewno znajdzie. A my ktorzy tam pracujemy moze za 20 lat osiagniemy taka podstawe. My juz jestesmy zmeczeni tymi alkoholikami. Dla nas pracownikow juz nic sie nie nalezy, nalezy sie worek upokorzen, wyzwisk. Czujemy sie jak takie dziwki malo oplacane a naszym pracodawcom jest starostwo. Zapraszamy chociaz na 1 tydzien do tego burdelu
Magda
Magda 02.11.2019, 10:16
Skąd ja, to znam 🙉🙈🙊 Dokładnie tak jest!!! Jak nie zadbamy same, o siebie i mam tutaj na myśli strajk Wszystkich Opiekunów. Zobaczymy wtedy, czy Ktoś Nas w zastąpi, za takie marne grosze? Wszyscy strajkują, a My co? W dalszym ciągu będziemy zasuwac, za takie grosze???

Pozostałe