Kto odpowie za bałagan w spółce? Czy sprawą zajmie się prokuratura?

  • 19.03.2020, 15:02 (aktualizacja 19.03.2020, 15:20)
  • Mariusz Strzepek
Kto odpowie za bałagan w spółce? Czy sprawą zajmie się prokuratura?
Prezentujemy oświadczenie Grzegorza Glimasińskiego w sprawie spółki Lechia SA.

Oświadczenie

 

Szanowni Państwo,

w związku z powołaniem mnie na prezesa Zarządu Spółki Lechia SA, informuję, że niemożliwe jest obecnie przejęcie w pełni obowiązków od byłego prezesa zarządu. Mimo próśb oraz zobowiązań nałożonych przez Radę Nadzorczą nie otrzymałem szeregu dokumentów, a co za tym idzie, nie mogę wypełnić przepisów wynikających z Kodeksu Spółek Handlowych.

Ze wstępnych ustaleń dokonanych przez delegowanych pracowników urzędu miasta oraz jednostek podległych wynika,  że poprzedni  Zarząd Spółki nie dopełnił obowiązków w poniższym zakresie:

1. Brak wprowadzenia regulaminu organizacyjnego,

2. Brak wprowadzenia regulaminu wynagradzania,

3. Brak wprowadzenia regulaminu Klubu Sportowego Lechia SA,

4. Brak regulaminu pracy zgodnie z kodeksem pracy,

5. Brak dokumentacji akt osobowych pracowników, jak również dokumentacji zawodników i trenerów,

6. Brak zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego wszystkich pracowników,   trenerów, z którymi zostały zawarte umowy (kontrakty),

7. Brak składania i rozliczenia miesięcznych deklaracji rozliczeniowych – ZUS,

8. Brak złożenia zgodnie z przepisami PIT-4R i PIT-11 do Urzędu Skarbowego oraz brak ich właściwego przekazania pracownikom, trenerom i zawodnikom,

9. Brak dokumentacji pracowniczej w tym:

‒ list obecności

‒ kart urlopowych

‒ ewidencji czasu pracy

‒ brak zakresów obowiązków

‒ brak badań lekarskich

‒ brak szkoleń bhp

10. Brak polis ubezpieczeniowych na dzień dzisiejszy pracowników, trenerów i zawodników,

11. Brak prawidłowej ewidencji księgowej, co uniemożliwia sporządzenie zakończenia roku obrotowego 2019 oraz sporządzenie sprawozdania finansowego. Brak sprawozdania z działalności zarządu spółki za rok 2019,

12. Brak deklaracji VAT i JPK oraz potwierdzeń UPO,

13. Brak prawidłowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,

14. Brak terminowego regulowania zobowiązań, w tym zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, dostawcy energii, jednostek samorządowych oraz pracowników i trenerów i innych dostawców usługowych,

15. Brak procedur w zakresie księgowości,

16. Brak wyboru biegłego rewidenta,

17. Brak zamknięcia poszczególnych okresów rozliczeniowych Spółki

18. Brak prawidłowego rozliczenia i złożenia deklaracji VAT

19. Brak prawidłowego opisu dowodów księgowych: dekretacji na konta księgowe, sprawdzenia pod względem merytorycznym, formalno-rachunkowym, zatwierdzenia
do zapłaty, informacji o dyspozycji zapłaty.

20. Wykonywanie prac remontowych na terenie Spółki przez podmioty zewnętrzne bez właściwych umów.

To tylko część nieprawidłowości powstałych w Spółce ustalonych na dziś. Ze względu na brak dokumentów finansowych niemożliwe jest obecnie ustalenie faktycznego stanu zadłużenia Spółki. Brak powołania biegłego rewidenta i sporządzenia sprawozdania finansowego za rok 2019 stanowi naruszenie przepisów ustawy o rachunkowości oraz aktów wykonawczych.

Obecnie więc, w związku z ustaleniem wspomnianych wyżej nieprawidłowości, nie mam możliwości skutecznego i prawidłowego przejęcia obowiązków oraz prowadzenia bieżących spraw Spółki, mimo składanych deklaracji przez byłego prezesa, oraz księgowego od 5 marca 2020 r. nie otrzymałem opracowanych dokumentów finansowo-księgowych, w tym bilansów, deklaracji ZUS itp. Dlatego podjąłem decyzję o rezygnacji. 

 

Grzegorz Glimasiński 

 

Wiecej informacji znajdziecie tutaj

Tomasz Zdonek nie jest już prezesem Lechii

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (72)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

!
! 26.03.2020, 19:24
Do Marek. Przepraszam ale zapomniałem dodać. W latach 90 i w 2000e w Tomaszowie była jeszcze II Liga Mężczyzn, trenerem był Marek Hertel. Tak że siatkówka w Tomaszowie miała się dobrze i nie zaczeła się dopiero jak pojawił się podmiot prywatny.
!
! 23.03.2020, 14:22
Do Marek. Chciałbym uzupełnić dane do lat 90 i 2000. W połowie lat 90 w Tomaszowie powstały klasy sportowe w piłce siatkowej chłopców w Szkołach Podstawowych nr 10, 12,14( dzięki p. Darkowi Pietrasikowi wówczas Prezesowi "Lechii" ). Efektem było: VII m. MP Młodzików r. 1982/83 w roku 1997, IV m. MP Kadetów w roku 1998 r.82, III m. MP Młodzików w roku 1998 r.83, Półfinał MP Młodzików r. 84, III m.MP Młodzików r. 85 i IV m. MP Kadetów r. 83/84 w roku 2000.W tych rocznikach grali: Paweł Woicki ( Mistrz Świata Juniorów, Olimpijczyk), Robert Milczarek (wielokrotny medalista MP Seniorów - Skra Bełchatów), Bartek Neroj (Mistrz Świata Juniorów, wielokrotny medalista MP Seniorów - Skra Bełchatów), Michał Dębiec, Sebastian Pawlik ( trener Mistrzów Świata Juniorów i II trener Mistrzów Świata Seniorów). Jak na trzy roczniki to chyba nieźle? Do tego trzeba dodać Finał MP Juniorów w roku 1993 - Trener Jacek Nawrocki ( zawodnik Maciej Zendeł - trener Mistrzów Świata Juniorów), jak również IV m. MP Młodzików r.88 w roku 2004 ( Michał Błoński). Oprócz w/w w różnych ligach i klubach grało jeszcze kilku innych zawodników. Rodzi się pytanie dlaczego nie grali w Tomaszowie? Odpowiedź jest jedna, proszę sprawdzić skład Zarządu Lechii w tym okresie (Prezes Okoński i Komorowski). Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz, niektórzy lansują temat że w Lechii trzon zespołu stanowią wychowankowie, to proszę zwrócić uwagę w jakim okresie ci wychowankowie musieli zacząć trenować.
Zawiedziony
Zawiedziony 23.03.2020, 09:33
Nie podam ci ręki i nie ważne czy mamy koronawirusa
XYZ....
XYZ.... 23.03.2020, 06:02
To jest karygodne, że na stanowisko prezesa powołuje się osobę która myśli tylko jak czerpać z tego korzyści majątkowe dla siebie już jako Dyrektor MDK pokazała na co go stać a później wcielał się w rolę ofiary widać teraz też tak będzie... Drodzy włodarze czy ta sprawa będzie zamieciona tak jak MDK pod dywan?
Lidek
Lidek 23.03.2020, 21:21
No kurczę to był przemyślany krok , teraz można np nie dac dotacji na piłkę i wszystko zrzucić na Zdonka a pan Witko cacy ha ha ha
cures
cures 21.03.2020, 21:18
Pan Tomasz to wizjoner. Tomaszów to nie ta półka. Chyba już czas na poważniejsze wyzwania typu Orlen,KGHM czy Azoty.
Bolo
Bolo 21.03.2020, 17:51
Przecież 90 % tych uchybień to praca księgowego czy ej . A czy Pan który miał objąć to czasami nie rodzina Pana W. Przecież to od razu widać tak jak tu jak i w poprzednich firmach ze z gościa robią kozła ofiarnego . Może tak miało być. Dziwna sprawa
Tak to widzę...
Tak to widzę... 21.03.2020, 14:43
Panie Witko jak to teraz jest.Sprawa z tymi przekrętami zaniedbań w Lechii jest dla prokuratora - ewidentnie. Zobaczymy co zrobi Pan Prezydent , nikt na niego nie szczuje ale jako rodzic dzieciaka z akademii bardzo nie lubię jak jakiś Zdonek przeżera moje pieniądze. To jest niedbalstwo tego Pana.
&&
&& 21.03.2020, 14:32
A córeczka p. Z lans na FB . takim samochodem , innym , tu tam była i POKAZÓWA
?
? 21.03.2020, 13:34
Do Snarki. Osiągnięcia sekcji piłki nożnej w Tomaszowie Maz..................
Kaszmir
Kaszmir 21.03.2020, 09:06
Dieta radnego wzięta w wielkim stresie? Zły stan zdrowia nie przeszkadza założyć maski i posiedzieć?
13
13 20.03.2020, 17:37
Kor......mac niech kryja koszty z wlasnej pensji.Piciagnac ich do odpowiedzialnosci.Tak powinno byc ze wszystkim i u wdxystkich.A oni ro ia co chca.
Tak to widzę...
Tak to widzę... 20.03.2020, 17:07
Tak na marginesie warto sprawdzić, poprzednie prace miejskie i gminne Pana Zdonka. A co do akademii i klubu , rodzice mieli rację, że Zdonek nie nadaje się na Prezesa i traktuje Lechię jako swój folwark. Szkoda ,że rodzice muszą interweniować, bo władza nie widzi jakie przekręty robią ich pracownicy. Gdyby nie nasze pismo do Pani Prezydent , może wszystko by było dalej tuszowane i bajki opowiadane przez Zdonka.
Prezes
Prezes 20.03.2020, 16:59
Ciekawe od Kiedy taki bałagan jest?
WuPe
WuPe 20.03.2020, 15:02
Z wielkim zdziwieniem duża część osób przyjęła powołanie na prezesa pana Zdonka. Jak ten pan potrafi zarządzać udowodnił niejeden raz w niejednym podmiocie. Jako osoba która śledzi poczynania ludzi, na których głosuje (pan Zdonek był radnym) byłem przerażony! Nie jest to osoba anonimowa w naszym mieście. Mieście w którym każdy każdego zna. Przymioty pana Zdonka były zapewne znane osobom przyklepującym jego kandydaturę i to bezpośrednio wyłącznie ich wina, bo jaki koń jest każdy widzi. Pozostaje pytanie, czy wykazali się indolencją, czy działali z premedytacją mając w tym interes, czyli zrobienie w klubie burdelu. Niestety pociągnąć urzędnika do odpowiedzialności dyscyplinarnej w dobie obecnych przepisów jest w zasadzie niemożliwe.
Prezes
Prezes 20.03.2020, 13:18
Czy Pan prezes brał pensje i można wiedzieć jaka? Czy w związku z tym że nie wykonał pracy jak należy, nie powinien oddać kasy za braki, które wg mnie nie są skandaliczne. Są mega skandaliczne.
Ola
Ola 20.03.2020, 11:55
Masło maślane. W 5 punktach, że ksiąg nie prowadzili zgodnie z UoR, VAT to samo. Pytanie podstawowe ile kasy mogli ukraść. Bo to najtrudniej będzie ustalić.
qwerty
qwerty 20.03.2020, 11:15
https://www.youtube.com/watch?…
Mieszkaniec
Mieszkaniec 20.03.2020, 09:46
A może to wszystko fake news?:) Strona oficjalna klubu milczy
Strona
Strona 20.03.2020, 21:54
Bo nie ma oficjalnej strony klubu, przynajmniej siatkarskiej... http://kslechia.pl/wbudowie/
Didi
Didi 20.03.2020, 11:45
Milczy bo punkt 21. Nikt na bieżąco nie prowadził oficjalnej strony klubu
Ja
Ja 20.03.2020, 10:51
Strona milczy???
A widziałeś gadającą stronę?
Opublikowane jest oświadczenie radnego powiatu. Glimasinskiwgo.
Wcześniej podano do publicznej wiadomości, że prezes Zdonek zrezygnował i został powołany nowy.
Jeśli to fejk to może mieć sprawę w sądzie. Zacznij myśleć! A może celowo zamydlasz?
Co za czasy.
Ja
Ja 20.03.2020, 09:17
Prezydent nie potrafi zarządzać sportem. Obietnice wyborcze o nowym stadionie weszły w kampanię.
Po pierwszej kadencji gdy wycofali się sponsorzy zaczęła się walka o przetrwanie.
Doszła Arena Lodowa. Najlepiej niech połączą te dwa nieudane projekty. Łatwiej będzie zaorać (sic).
Co do prezesa to nikt z PiSu nie chciał tego trupa. Padło na przyjaciela z innej partii. Teraz winę chcą przenieść na legitymację partyjną? Śmieszny argument. Pytam kto jako właściciel zadecydował o obsadzie zarządu i prezesa. Pytam gdzie nadzór właścicielski????
Kuba
Kuba 20.03.2020, 07:23
Napiszę coś mało popularnego - dajmy spokój z piłką nożną w Tomaszowie. Dogadajmy się z jakimś dużym klub, żeby otworzył tu akademię żeby dzieciaki miały zajęcie. Bez sponsora tą drużynę czeka 4 liga albo okręgówka. Utrzymanie drużyny to sporo pieniędzy a pożytek społeczny jest żaden. Na mecze przychodzi po kilkadziesiąt, może kilkaset osób. W mieście kilkudziesięciotysięcznym to kiepski wynik. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na siatkarzy, przynajmniej jakieś sukcesy odnoszą i mają potencjał. Piłkę ręczną w Tomaszowie zaorano, a perspektywy również miala większe.
Snarki
Snarki 20.03.2020, 16:12
Sam sobie daj spokoj.
A ileż to ludzi przychodzi na siatkę???a jakie sukcesy ma siatkówka?bo poza grą w I lidze,to ja żadnych sukcesów nie widzę.
Leto
Leto 20.03.2020, 23:57
Leto
A ile może przybyć do hali szkolnej. Nie ma odpowiedniej hali miejskiej, jest arena, ale łyżwy to sport niszowy.
Marek
Marek 20.03.2020, 20:24
Widocznie masz mało lat. Poczytaj o sukcesach siatkarzy w przedzłosci. W Tomaszowie w przeszlosci byl dobry klimat da siatkowki, pozniej lata80te90te i 2000e to posucha. No i od kilku lat gdy powoli zaczeto odbudowywac na bazie podmiotu prywatneego tradycje siatkarskie i gdy zaczeło sie cos krecic wobec tej dyscypliny,.wkraczają nieudacznicy i ich działania zagrazają rozwojowi tomaszowskiej siatkowki. A tak na marginesie to podam kilka faktow i podzukaj gdziekolwiek czy tomaszowscy pilkarze kiedykolwiek choc na yroszke zblizyli sie do tych osiagniec: mistrz Swiata i Olimpijski Wychowanek Lechii Tomaszow Skorek i Gawłowski. Juniorzy misyrzowie i w-ce. Mistrzowie Polski. Lechia przez dwa sezony w latach 1977-1979 w I lidze siatkowki(odpowiednik dzisiejszej Plus Ligi) mnustwo wuchowankow ktorzy grali. W topowych zespolach w kraju i za granicą, reprezentanci Polski. Warych, Kobędza, Baranowicz,Pachniewicz, Zielinski, Jarzebski, i wielu bardzo wielu kyorych pominąłem za co ich przepraszam. I Ty wyrazasz sie z pogardą o tej dyscyplinie. Wstydz sie, Nigdy pilkarze nie otarli sie o takie osiagniecia. Nie wiesz o czym mowisz
Syn zawodnika
Syn zawodnika 21.03.2020, 14:14
O przepraszam, były czasy gdy Lechia wówczas pod nazwą Spójni grała w rzeczywistej 2 lidze (tylko jedna była wyżej) i odnosiła sukcesy. Ale to były lata 50-te ubiegłego wieku :)
Snarki
Snarki 20.03.2020, 23:03
Ja chcialem uslyszec o druzynie ,a nie o jednostkach.
Sam napisałeś "na prywatnym kapitale "budowana byla siatkówka.
Wiec ja zadam pytanie:
Jak to możliwe, ze czlowiek/sponsor, ktory odbudowywał siatkowke za swoje środki decyduje sie na przekazanie drużyny do spolki MIEJSKIEJ ,gdzie prezesem zostaje niekompetentny człowiek??
Syn zawodnika
Syn zawodnika 21.03.2020, 14:17
Postawcie tam prezesa, który jest pasjonatem sportu a nie cwaniakiem od brania łatwej kasy. Lechia nie ma ostatnio niestety szczęścia do zarządzających. A siatkarzy z lat 70-tych ubiegłego wieku gdzie Lechia grała w I lidze też pamiętam... Chodziłem na mecze gdzie stara hala pękała w szwach i było na meczu ponad 2 tys widzów, a świetny Hutnik Kraków odjeżdżał po godzinie czasu z kąpielą z wynikiem 0-3!
Marek
Marek 21.03.2020, 09:40
Pewnie uwierzyl prezydentowi ze bedzie lepiej. A po drugie wymogiem ubiegania sie o licencje na gre w Plus Lidze ale i w I lidze jest przeksztalcenie klubu w spolke akcyjną. Sam byc moze nie m8ał ja to odpowiednich srodkow finansowych jak rowniez organizacyjnych. No i mam do Ciebie prosbe odpieprz sie wreszcie od siatkarzy i tych ktorzy kochaja siatkowke. Jak lubisz ta swoja kopana to tkwij w tym nikt Ci.nie zabiera tego prawa
Rarki
Rarki 21.03.2020, 16:53
To kto w końcu ma władze w spółce i kto ma tworzyć dokumenty? A pewny jesteś ze przestawione zaniedbania to koniec problemu?
Snarki
Snarki 21.03.2020, 19:35
To poczatek...oby nie końca
Snarki
Snarki 21.03.2020, 12:46
Posuchaj mistrzu cietej riposty,ja w odróżnieniu od Ciebie nie chce kasowac pilki siatkowej i bywam na meczach kibucujac druzynie.
Wskaz mi jeden wpis kibica pilki nożnej, który szkaluje druzyne siatkówki i chce aby ja skasowac???
Tylko wez sobie tydzien urlopu,a i tak nic nie znajdziesz,natomiast takie interentowe trolle jak Ty buduja zla atmosfere pomiedzy kibicami.

Pozostan w.zdrowiu i urodzie
A ja pozdrawiam.prawdziwych kibicow jedenj i drugiej drużyny.
Aj
Aj 20.03.2020, 16:36
A jakie sukcesy ma piłka nożna? I jakie ma widoki na przyszlosc:)? Ludzi przychodzi pewnie tyle ile przychodzi oglądać piłkę nożną, a nie zapominaj ze obiekt jest dużo mniej pojemny niż stadion...
snarki
snarki 20.03.2020, 20:33
A czy ktos chwali sie sukcesami piłki noznej w naszym mieście takmjak chwalinsie siatka.Wskaz prosze te sukcesy.Chetnie sie zapoznam
Ta mniejsza pojemnosc pokazuje ile ludzi bylo na ostatnim meczu telewizyjnym. Sprzedano ok 200 biletów...tłok...ciepło, na głowe nie kapie...
Warren Buffett
Warren Buffett 20.03.2020, 18:43
Dajcie już spokój z tą siatkówką. Mogą grać i w mistrzostwach galaktyki, ale dalej będzie to tylko siatkóweczka, której popularność jest sztucznie pompowana przez jej sympatyków. Oglądalność i liczba zer po przecinku nie kłamie.
I nie, na siatkówkę Lechii nie przychodzi tylu ludzi co na piłkę tylko dużo mniej

Pozostałe