Z ekologią do spółki

  • 26.06.2020, 21:00 (aktualizacja 26.06.2020, 21:14)
  • Gedeon Goedel
Z ekologią do spółki
Bez wątpienia czystość powietrza spędza nam wszystkich sen z powiek. Wskaźniki airly, szczególnie w sezonie zimowym pokazują dane, które biją wszelkie europejskie rekordy. Zabójcze pyły unoszą się w stężeniach wielokrotnie przekraczających dopuszczalne normy. Co robi miasto i nadzorowane przez nie spółki komunalne aby ten stan rzeczy zmienić.

Pierwszą rzeczą, jaką najczęściej się wymienia w kontekście ekologii, to zakup nowego taboru dla komunikacji miejskiej oraz wprowadzenie bepłatnych przejazdów dla mieszkańców miasta. Ma to ograniczyć liczbę poruszających się po ulicach samochodów. Czy tak stało się rzeczywiście w czasie ostatnich lat? Trudno powiedzieć. W każdym razie według danych Miejskiego Zakładu Komunikacji, autobusy przewożą coraz więcej pasażerów. Kolejne działania MZK planuje po połączniu ze ZDiUM. 

W te działania w zakresie komunikacji ekologicznej włącza się też bezpośrednio miasto, które przymierza się do budowy stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. - Podpisaliśmy już umowę z PGE Nova Energia na budowę trzech stacji ładowania. W tej chwili prace nieco zwolniły ze względu na epidemię. Pojawią się one przy Arenie Lodowej, Urzędzie Miasta i na Placu Kościuszki. Mamy też w planach kolejne dwie lokalizacje przy Skansenie Rzeki Pilicy oraz w MZK. Dla miasta będą to inwestycje bezkosztowe - wyjaśnia dyrektor Adam Koziełek. 

Prezydent Witko poszukuje też rozwiązań w zakresie mozliwości budowy farm fotowoltaicznych. Magistrat zinwentaryzował tereny miejskie, na których mogły by one być zlokalizowane. Urzędnicy zapoznają się też z dostępnymi na rynku technologiami. - Chcemy wejść też w  projekt hydro agro, gdzie będziemy mieli możliwość nie tylko wytwarzania energii ale również zbierać wodę spływającą po panelach do zbiorników a następnie wykorzystywać do podlewania roślin. Wspólnie z moimi współpracownikami niedawno podobne instalacje oglądaliśmy - tłumaczy Prezydent. Miasto złożyło jakiś czas temu wniosek o dofinansowanie wymiany oświetlenia na ulicach. Dzięki temu projektowi będzie taniej i bezpieczniej. Zredukowana zostanie też ilość pobieranej energii. 

Zakład Gospodarki Cieplowniczej, zgodnie z opracowaną strategią, przymierza się do zdywersyfikowania źródeł dostarczanego przez siebie ciepła. ZGC będzie wytwarzać je z tzw. biomasy. Podpisano już umowę z firmą, która zbuduje przy ulicy Wierzbowej nowy kocioł na biomasę o mocy 5 MW. Dzięki tej inwestycji spółka nie będzie ponosić opłat związanych z emisją dwutlenku węgla.

Prezes Jan Woźniak zapowiada także budowę nowoczesnej kotłowni gazowej. Inwestycja będzie możliwa na przełomie roku 2023/2024 kiedy PGNIG doprowadzi do Tomaszowa odpowiednią linię przesyłową. Ponadto ZGC wystąpił o zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego terenów  przy ul. Wierzbowej pod budowę farmy fotowoltaicznej 0 mocy 0,5 MW. Spółka zamierza finasować swoje inwestycje m.in. z tzw. funduszy norweskich. 

Roman Derks, prezes Areny Lodowej planuje inwestycje, które pozwolą mu zaoszczędzić w skali roku ok. 300 tys. zł. Jedna z największych w Polsce "chłodni" ma wysokie zapotrzebowanie energetyczne. W spółce powinny pojawić się instalacje fotowoltaiczne. 

Zakład Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej chce wprowadzić energetyczny obieg zamknięty. Początek to gospodarka odpadami (więcej na ten temat: W Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowoczesny PSZOK). ZGWIK złożył do Narodowego Funduszu Ochrony  Środowiska wnioski o dofinansowanie szeregu inwestycji w tym obejmujących wykorzystanie osadów powstałych po oczyszczaniu ścieków. Chciałoby również zainwestowac w farmę fotowoltaiczną. Spólka z środków NFOŚ zbudowała wzorcową turbinę wodną, która wykorzystuje do wytwarzania energii odprowadzane do Pilicy oczyszczone  ścieki. 

Największe problemy z działaniami związanymi z ochroną czystości powietrza ma Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Zarządza zasobami nieruchomości, w których duża liczba mieszkań nie jest wyposażona w instalacje centralnego ogrzewania. To między innymi z nich dobywa się trujący dym. Spółka ponosi kolosalne koszty związane z adaptacją lokali mieszkalnych.

W ubiegłym roku przeprowadzono kompleksową termomodernizację (w tym doprowadzenie miejskiego ciepła) budynku wielorodzinnego wprzy ul.Farbiarskiej. Obecnie TTBS przymierza się do remontu kolejnych budynków. Montuje też panele (m.in. na swojej siedzibie przy ul. Majowej). Panele zaprojektowano także na nowych blokach przy ul. Barlickiego. Inwestycji mogłoby być więcej, gdyby spółka nie ponosiła strat przez lokatorów nie płacących czynszów oraz nie wnoszących opłat za zużyte media. 

Warto pamiętać też, że na przestrzeni lat zmodernizowano szereg podległych miastu szkół i przedszkoli. 

Gedeon Goedel

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 29.06.2020, 21:20
Cytaty z powyższego materiału, autorstwa kogoś z Urzędu Miasta lub Admina:
1. "Stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, Prezydent Witko poszukuje też rozwiązań w zakresie mozliwości budowy farm fotowoltaicznych."

2. " Magistrat zinwentaryzował tereny miejskie, na których mogły by one być zlokalizowane.Zakład Gospodarki Cieplowniczej, zgodnie z opracowaną strategią, przymierza się do zdywersyfikowania źródeł dostarczanego przez siebie ciepła. ZGC będzie wytwarzać je z tzw. biomasy. Prezes Jan Woźniak zapowiada także budowę nowoczesnej kotłowni gazowej. "

3. "Zakład Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej chce wprowadzić energetyczny obieg zamknięty. Początek to gospodarka odpadami (więcej na ten temat: W Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowoczesny PSZOK). ZGWIK złożył do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wnioski o dofinansowanie szeregu inwestycji w tym obejmujących wykorzystanie osadów powstałych po oczyszczaniu ścieków. Chciałoby również zainwestowac w farmę fotowoltaiczną. Spólka z środków NFOŚ zbudowała wzorcową turbinę wodną, która wykorzystuje do wytwarzania energii odprowadzane do Pilicy oczyszczone ścieki. "

Smutna refleksja na temat tej "amerykanskiej" bajki dla.... no właśnie: dla kogo ?!

Ad. 1. Stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. No, tak: będą tysiące tych samochodów, jak, kur... , w Japonii !!! I tymi samochodami będą jeździły - kur...., również dziesiątaki tysięcy ludzi, jak w Tokio w Japonii.....Nie wiadomo: śmiać się, czy płakać ?!

Ad. 2. Skąd będzie ten pier.... gaz z biomasy w ciepłowni w ZGC przy Wierzbowej ? Z odpadów przy ul. Wapiennej ???... (inna strona miasta, odległa o ok. 5 km od ZGC).

Ad. 3. Fotowoltaika. Nie mieszajcie w to g.ó.w.n.o tego ZGWiK.
To g.ó.w.n.o już za rok - dwa lata pójdzie do lamusa. Czytajcie trochę, m.a.t.o.ł.y, najnowsze wiadomości z tego tematu: Japońcy i Amerykańcy już wymyślili fotowoltaiczne dachówki na budynki.
Pytam: kto i za ile podpuszcza Was na tę fotowoltaikę, co...????
I dodatkowo: gdzie tę fotowoltaikę będziecie masowo stosować ????

Zenek
Zenek 01.07.2020, 21:45
No moje gratulacje Adejano mimo takich tam k.... a to za...... y komentarz, pierwszy raz 10
Ajdejano
Ajdejano 02.07.2020, 19:57
"Miszczu" pingpongowej piłeczki: jak już chcesz mnie pochwalić (wyjątkowo), to przynajmniej przy tej (wyjątkowej) okazji - mógłbyś jeden, jedyny raz poprawnie napisać moja ksywkę. Pomogę ci: AJDEJANO, a nie Adejano.
Będę dozgonnie wdzięczny, jeżeli spełnisz moją prośbę - "Miszczu" pingpongowej piłeczki.

PS. Ja rzeczywiście jestem zatwardziałym pisiorem i katolem, jednak większość z naszego zatwardziałego towarzystwa miewa również i "normalne" ( w waszym - europejskim, "nowocesnym" pojęciu) pomysły na życie.
Jak przestaniecie wierzyć w tego ryżowatego Tuska, frajera Lewandowskiego z Gdańska i innych zdrajców Polski - to wam daruję wiele waszych błędów.
Zenek
Zenek 03.07.2020, 06:21
Ajdejano ok, no właśnie ta wiara chyba Ci nie pozwala normalnie oceniać ludzi a nie ich ciągle obrażać. Jeszcze może być normalnie j a poprawiłem twoją ksywkę a ty teraz odpuść nazywanie ludzi którzy inaczej widzą niż Ty.
M
M 27.06.2020, 08:16
Piękna laurka i nic więcej. M to piece węglowe w kamienicach i budynkach jednorodzinnych. Większość opisanych działań przyniesie spółkom oszczędności, ale nie zmniejszy smogu. Ilu Tomaszowian stać na samochód elektryczny, w ogóle ilu Tomaszowian stać na nowy samochód. Ilu Tomaszowian nie korzysta z MZK bo autobusy jeżdżą za rzadko np. co 2 godziny.
marian
marian 27.06.2020, 16:38
Serio chciałbyś żeby miasto darmowo woziło ludzi na wielką skalę? Rozumiem dowozy do pracy czy szkoły chociaż i tu mam wątpliwości czemu ta usługa ma być udostępniana za darmo. Symboliczna złotówka za bilet nie byłaby zbyt wygórowaną stawką.

Pozostałe