Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 19:56
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Prawym okiem: Róbta co chceta

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. Ucichły dźwięki muzyki, która towarzyszy akcji od 25 lat. Ostygły też już nieco emocje. Zarówno te pozytywno euforyczne, jak i te negatywno hejterskie. Milkną więc internetowe spory, które powracają regularnie co roku i niestety mam wrażenie, że w coraz bardziej gwałtownej formie. Żałuję, że wchodzą w nie obrońcy akcji i Jurka Owsiaka. Dają się wciągać w ordynarne pyskówki i pozwalają, by ktoś w nich wyzwalał negatywne emocje.

W tym roku na przekór wszystkim nienawistnikom WOŚP znowu pobił rekord zbiórki. W Tomaszowie Mazowieckim zebrano ponad 150 tysięcy złotych. Część z tych pieniędzy być może trafi do nas z powrotem w postaci sprzętu medycznego. Być może datki te wrócą też do nas w innej formie. Dobro wraca do ludzi, tak samo jak wyrządzane zło. Kiedyś redakcja naszego portalu sprawdzała jak dużo i jakiej wartości sprzętu trafiła do naszego miasta. Zliczyliśmy też pieniądze, jakie udało się zebrać. Bilans był jak dotąd dodatni. A przecież w kategorii zysków nie da się wszystkiego przeliczyć na pieniądze.

 

Podstawowy zarzut, jaki stawia się Jerzemu Owsiakowi jest taki, że on i jego rodzina  żyją z Fundacji, którą prowadzą. Że sam Owsiak zarabia 10 tysięcy złotych. Och, ach, ech... Prawdopodobnie tak jest, tylko cóż z tego? Jeśli ktoś poświęca każda chwilę na pracę i działalność w organizacji, to dlaczego ma nie zarabiać i z czego miałby żyć? Uważa się u nas powszechnie, że każdy powinien prowadzić działalność za darmo i nie pobierać wynagrodzenia.

 

Wszak jednak każdy, to nie znaczy, że i my sami. Na własne działania patrzymy z większą dozą tolerancji, żeby nie powiedzieć pobłażliwości. Ale, ale przecież angażujemy się też za darmo. No pewnie, że tak. Tylko czy tej non profit działalności poświęcamy całe nasze życie? Skoro ślusarz za wymianę zamka w drzwiach potrafi zainkasować 100 zł, a takich zamków można wymienić w ciągu dnia 10, to znaczy, że ma możliwość zarobkowania na poziomie wyższym niż zarobki Owsiaka, o jakich mówi się w Internecie. Mimo to zawiść budzą nie nasza ale cudza kasa. Bo to co nas podnieca, to się nazywa...

 

 

Ale przecież ten Owsiak to jeździ Land Roverem. Cóż to za okropny typ. Lepiej byłoby, aby śmigał po Polsce rowerem. Cóż nawet na wyczynowym sprzęcie zbyt daleko by jednak nie zajechał. Przypomina mi się scena sprzed kilku lat, kiedy jeden z moich przyjaciół, pracujący w podobnej fundacji, jak ta Owsiaka ale działającej na dużo mniejszą skalę i pomagającej narkomanom wrócić do społeczeństwa, krytykował swojego szefa za to, jakim samochodem tamten jeździ. Zapytałem, czy zna kogoś, komu ten jego szef uratował życie. Bez zastanowienia odpowiedział, że zna wiele takich osób. Zapytałem więc na ile ludzkich istnień przeliczyłby wartość tego samochodu. Zaczerwienił się i powiedział: przepraszam, nigdy na to w ten sposób nie patrzyłem. Oczywiście problemem była zawężona percepcja.

 

Tak, tak, co z tego że pomaga, ale gdyby nie brał kasy, to więcej pieniędzy szło by na zakup sprzętu medycznego. Tyle tylko, że gdyby tej kasy nie brał, musiałby zapewne zająć się czymś innym i orkiestrowej zbiórki nie miałby kto organizować. Widzieliście kiedyś orkiestrę bez dyrygenta? Że znalazłby się ktoś inny? Że robiłby za darmochę? To dlaczego tej osoby wciąż nie ma? Bo aby chcieć, to trzeba móc, a także mieć... charyzmę.

 

Niestety wiele osób nie pojmuje, że robota w takiej fundacji, to robota przez cały rok. Najczęściej więcej niż przez 8 godzin dziennie i w dodatku z gigantyczną odpowiedzialnością, osobistą, karną, skarbową itd. Ale, co ja Wam będę gadał, wiecie przecież lepiej. Chłop bierze kasę, znaczy złodziej. No i ten samochód... Nieprawdaż? Już nawet mnie zaczyna wkurzać ten Land Rover. Jak sobie zarobię, to może sobie kupię, albo poproszę mamę, albo żonę.... zrobią zrzutkę i będę "brykał". W sumie jednak wciąż wolę motocykle.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest ewenementem w skali świata. Można powiedzieć (i to bez przesady), że to nasz narodowy produkt, który promuje Polskę i Polaków na całym świecie. Dzięki niej stajemy się czymś więcej niż tylko bywalcami dyskontów. Akcji przeprowadzonej na taką skalę nie ma nigdzie. Czegoś, co angażowałoby tysiące ludzi i wyzwalało pozytywną energię. Bo to o nią przecież także chodzi.

 

No dobra, powtórzymy to jeszcze raz, każdy by to przecież zrobił, gdyby miał do dyspozycji takie środki i możliwości. Ta telewizja, te media, gazety, internet... Czemu więc nie robi? Nawet za 10 "tysiów" na miesiąc. Przecież ludzie dadzą.

 

[reklama2]

 

Znaczy się frajerzy dadzą, bo przecież Ci co dają na Jerzego Owsiaka, to głupcy i frajerzy. Tylko, że oni nie na Owsiaka dają, a w skomasowanej nagonce, doprawdy trudno uwierzyć, by ktokolwiek z tych "niedojdów" wrzucał datek do puszki, nie mając świadomości, że przecież pan Jerzy pobierze z tych pieniędzy wynagrodzenie.

 

No i dobrze, niechaj bierze. Znam lekarzy, którzy w tomaszowskim szpitalu wystawiają rachunki zbliżające się do 40 tysięcy złotych co miesiąc. A co, chcecie tyle? Cóż, lekarzy w Polsce brakuje. Jeśli to prawda, że animator WOŚP zarabia "dyszkę", to znaczy tylko jedno: ten człowiek jest żenująco słabo wynagradzany. I piszę to całkiem serio, bo i takich Owsiaków w Polsce wciąż jest za mało.

 

WOŚP ma jeszcze jedną zaletę. Jest nią walor edukacyjny. Oczywiście nie w rozumieniu publicznego systemu oświaty, ale w wymiarze humanitarnym. Jestem głęboko przekonany o tym, że tysiące innych akcji organizowanych w całej Polsce przez cały rok od ćwierć wieku, udaje się tylko dlatego, że dzięki "medialności" Owsiaka nasze dzieci od najmłodszych lat uczą się dobroczynności i tego, że pomagać to powód do dumy a nie wstydu. Dzieciaki pomagają swoim kolegom w szkołach, chorym dzieciom itd. Ten walor, tę zaletę trudno jest wycenić.

 

Jest jeszcze ten znienawidzony Przystanek Woodstock. Wszak to rozpasanie, te publiczne orgie, kąpiele w błocie, ta "sodomia" i "gomoria", seks i narkotyki, to wszystko też z pieniędzy, jakie do puszek są wrzucane pochodzi. Cóż, od najmłodszych lat uczestniczyłem w setkach takich imprez. Każda z nich wnosiła do mojego życia coś pozytywnego. "Akademia Sztuk Przepięknych" to naprawdę rewelacyjny pomysł.  

 

Mam trochę pretensji do zwolenników akcji. Właśnie o to, że wdając się w dyskusje z internetowymi "napinaczami", sami reagują agresją na agresję, a czy na pewno nam wszystkim o to chodzi? W ten sposób dobrowolnie przekraczacie linie podziału, które ktoś wyznaczył za Was i dokładnie o to mu chodziło. Jak mały szkolny łobuziak, na tyle cwany, by bić kolegów tak, aby nikt nie widział i na tyle tchórzliwy, by pobiec na skargę, kiedy sam dostanie od kogoś "klapsa".

 

Trudno mi też pogodzić się ze społeczną presją, graniczącą z ostracyzmem. "Nie było Cię na finale, to jesteś przeciw nam, my przeciwko Tobie i jesteś nic nie wart". W ten sposób krzywdzi się wiele osób. Ponadto takie myślenie odbiera im prawo do osobistej wolności i swobody decydowania o własnym zachowaniu.  

 

Wspierasz, no i bardzo dobrze. Nie chcesz? Nic w tym złego. Granica naszej wolności jest tam, gdzie zaczyna się wolność kogoś innego. Wchodząc w zwarcia chcąc nie chcąc bierze się udział w zohydzaniu fajnej idei i ludzi, którzy wciąż w nią wierzą i mają prawo do tej wiary, tak jak mają prawo do wiary w Boga, istnienie obcych cywilizacji i przepowiednie Królowej Saby. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kiki 15.02.2017 13:58
Nie wolno robić co się chce, bo Pan Bóg z góry patrzy i za zło kary rozsyła !!!

tomasz 15.02.2017 12:39
no właśnie nie - matematyka królowa nauk, jak juz ktoś tu pisał, nie ulegajmy nachalnej propagandzie a podliczmy pieniądze...

antykk 21.01.2017 12:03
"Mówta co chceta" ja od 25 lat dawałem na WOŚP i będę dawał dopóki będzie uczciwe rozliczenie uzyskanych pieniędzy i innych precjozów. Niestety , ale inne fundacje czy organizacje nie zawsze uczciwie się rozliczają. Kto chce ten daje, kto nie to nie. Takiego sposobu rozliczania i publikowania jego wyników oczekiwał bym od pozostałych organizacji i fundacji

szyderca 21.01.2017 15:12
Tak tak, wszyscy dają, tylko gdzie są te pieniądze? Gdyby wszyscy tak dawali jak opisują, Ministerstwo Zdrowia nie byłoby potrzebne. Wystarczyłyby pieniądze z WOŚP. A za 62 miliony to se w skali roku możesz kupić. Waciki do przemywania ran.

księgowość 15.02.2017 12:46
nie wykonywanie wyroków sądowych nakazujących wgląd w księgi rachunkowe nazywasz uczciwym rozliczaniem?! - dla mnie to raczej kreatywna księgowość.

Ad vocem do Pana Mariusza 21.01.2017 07:19
Zarzuty wobec Owsiaka nie dotycza Land Rovera, a dzialanosci firmy Zloty Melon i - co dla mnie równie ważne - ojca w komendanta milicji ds politycznych. W tej ostatniej sprawie - mowiac najkrocej - Owsiakowi umozliwono promocje swojej fundacji na wowczas drugim najbardziej popularnym kanale jakim byla TVP2, dlatego, ze pochodzi z zaufanej mocno uwiklanej w komunizm, rodziny. Ojca awansowano za utrwalanie wladzy ludowej, syna awansowano za promocje postawy umozliwiajacej komunistom prosperowanie na polskim tzw wolnym rynku. Teraz jest juz troche za pozno, gdyz w te akcje zaangazowane sa duze instytucje i wplaty na WOŚP z naszych podatkow sa, czy chcemy tego czy nie - mozna powiedziec - są już zakontraktowane, ale gdyby te informacje byly dostepne w latach 90tych, ludzie by o tym wiedzieli to WOŚP skonczyla by jak dzis konczy KOD. Bo w istocie to to samo. A tak marka Owsiaka stala sie rozpoznawalna, wmowiono ludziom - w co wielu uwierzylo, ze "orkiestra" dziaja w ich interesie, i jej wygaszanie bedzie trwalo dluzej. Oby trwalo, miejmy nadzieje, ze PiS ich przydusi tak jak przydusil Wyborcza. To są firmy ktore na prawdziwym wolnym rynku, bez swietych krow, po prostu nie utrzymalyby sie. No ale coz, jest jak jest. Dobrze by PiS teraz wycofywal udzial wszystkich firm skarbu poanstwa i wymuszal na tych ktore zarabiaja na "wspolpracy" z panstwem, wycofywaly sie z udzialu w Orkiestrze.

m&m 20.01.2017 08:19
Prawdziwym problemem WOŚP-u jest po prostu to, że jakiś czas temu Pan Owsiak umoczył się trochę w polityce dając do zrozumienia, z którą stroną sceny politycznej sympatyzuje. Zresztą wynika to też z jego życiorysu, ale uważam, że popełnił duży błąd, bo mógł pilnować swojej apolityczności i dziś nie wzbudzałoby takich kontrowersji. Jak widzę na facebooku serduszka z napisem "na złość pisowi dam na owsiaka", to uważam, że to początek końca orkiestry. Jej poparcie lub nie zaczyna wiązać się z emocjami, które są umoczone mocno w szambie politycznym a takie akcje, żeby mieć ogólny zasięg, powinny się trzymać od tego z daleka. Powoli to, czy się daje czy nie daje na orkiestrę staje się jakąś deklaracją poparcia dla jednej lub drugiej partii. To tragedia i otwarcie kolejnego frontu dzielenia się Polaków ze względu na sympatie do tego stada ćwoków siedzących na wiejskiej. Trochę to smutne, ale chyba już się tego nie odkręci. Porównywanie z Caritasem czy jakieś wyciąganie afer z finansami być może nie wychodzi korzystnie dla Owsiaka, ale to nie o to chodzi. Kto chce powinien dawać, tak jak taca w kościele jest dobrowolna i tyle. Z tym, że mieszając się trochę ze światem polityki Owsiak sam sobie mocno zaszkodził. I to jest największy smród i bolączka orkiestry a nie jakieś dokumenty fundacji czy to jakim autem jeździ. A niech jeździ i niech wywala miliony ze zrzutek na Woodstock czy światełka do nieba. JAk komuś to nie przeszkadza i daje , to niech daje. Z tym, że więcej zacietrzewienia widzę po stronie popierającej i akcentującej to ze względu na politykę. To żałosne.

cd. 19.01.2017 09:59
że nie mają serca, a to chyba jednak z troski o te dzieci rodzą się pytania i z postępowania dowodzącego ,,jedyną taką akcją na świecie,,. A tysiące ludzi codziennie w ciszy i pokorze pomagają innym. Nie mam nic do WOSP, ale pozwólcie, byśmy mogli skorzystać z prawa demokracji i zadać pytania, te trudne też.

popieram pomoc dla dzieci- każdą uczciwą 19.01.2017 09:43
Mam pytanie. Ilu tu jest tak bardzo popierających WOSP, którzy będąc pracodawcami dają umowy o dzieło zamiast umów o pracę, żeby nie płacić składek na NFZ, których tak bardzo potrzebują w Polsce dzieci? Albo zatrudniają na czarno? Albo najniższa na umowie reszta do ręki. Ilu jest pracowników pracujących na czarno żeby pobierać zasiłki? Okradacie chore biedne dzieci na tysiące, czasem setki tysięcy. Dacie 5 zł raz do roku albo 1000 zł, a kroicie te same biedne dzieci na grubą kasę. Wmawiacie osobom, które troszcząc się o to żeby zebrane pieniądze uczciwie trafiły dla dzieci do szpitali zadają pytania, że

pacjent 19.01.2017 19:46
Jednym z takich pracodawców jest tomaszowski szpital, wymusza pracę na jednoosobowych działalnościach gospodarczych bez prawa do płatnego urlopu, za groszowe stawki. za normalne 8 godzin pracy po opłatach taki ktoś znajduje w swoim portwelu 1300 zł. I co pan radny zamierza z tym zrobić?

Przeczytaj 19.01.2017 00:27
jescze raz o czym napisałem, ale ze zrozumieniem.

aj tam aj tam 18.01.2017 21:02
bravo Owsiak ... wstyd że władza ma w dupie ratowanie ludzi!!! bo taki ma sens WOŚP ... ale jak nie ma x to bee bee ... a przy okazji, impra w galerii i zakaz z góry czyli 3 powody by nasz pryncypał ominął ja z daleka ... cena wody w kranie cholera ;) dzięki Tomek za torcik i promocję Tomaszówka w Polsce!!!

AK-47 18.01.2017 21:07
".....wstyd że władza ma w dupie ratowanie ludzi!!!"- A co? Szpitale zamykają?

aj tam aj tam 18.01.2017 21:37
nie ale Owsiak za chwilę zabezpieczy szpitale niż one same ;)

Matematyka nie kłamie! 18.01.2017 18:18
Fanatycy WOŚP i samego Owsiaka ogłaszają "urbi et orbi" o kolejnym, niebywałym sukcesie akcji. Tymczasem okazuje się, że przy tej zaangażowanej wielkiej machinie propagandowej, udaje się zebrać ZALEDWIE kilkadziesiąt milionów złotych, czyli ok. DWÓCH ZŁOTYCH na jednego Polaka! Czy to tak dużo? Dwa złote do rzucają moje dzieci księdzu na tacę CO TYDZIEŃ! Więcej niż dwa złote, to ja rzucam ulicznemu grajkowi na ulicy w Belgradzie, Brukseli czy Lizbonie! I czym się podniecacie? Że po odliczeniu wszystkich licytacji oraz wielkich datków ze strony banków i innych bogatych firm wyjdzie goła prawda o waszej "dobroduszności"? A jaka ona jest? Ano taka, że najczęściej tylko dużo mówicie, a nic do puszek nie dajecie. Jeśli już, to w najlepszym przypadku kilkadziesiąt groszy. Ze mną nie musicie się zgadzać - możecie mnie nawet opluć. Ale spróbujcie podyskutować z matematyką - królową wszystkich nauk. Ona nie kłamie! Ona udowadnia, że za waszymi słowami nie idzie ofiarność. Chyba, że te kilkadzisiąt groszy jest dla was wielką wartośćią. Żal mi was, fanatycy WOŚP i Owsiaka!

chemik 15.02.2017 12:38
widzę że sporo osób nie lubi Królowej nauk

# 18.01.2017 16:41
Może po prostu nie można tego tematu ruszyć (mogą być inne powiązania, albo zależności).

Osoba 18.01.2017 13:29
o loginie Sławek to nie ja, panie detektywie. Po co te nerwy? Moje wpisy są pod nr: 4 i 7. Admin może to potwierdzić. Przecież napisałem o co mi chodzi, czego szanowny pan nie rozumie? Nie neguję samej istoty orkiestry, tylko jeśli są jakieś dodatkowe powiązania biznesowe to powinny być wyjaśnione, bo to niestety rzutuje na całość. Odpowiedź Mariusza potwierdza, że nie wszystko jest klarowne. Rozumiem, że pięterko wie najlepiej i ich racja jest najmojsza, można i tak. Tylko proszę nie traktować reszty społeczeństwa jak idiotów, bo można się przejechać. Nie tylko podczas wyborów;)

maniek 18.01.2017 13:23
Nie jestem zwolennikiem samego Owsiaka. 25 lat temu będą młodym chłopcem był moim idolem, potem moje uczucia do niego znacznie osłabły. Obecnie to nawet mnie lekko irytuje swoim zachowaniem. Natomiast popieram samą Orkiestrę. Każdy kto bywa z dzieckiem po szpitalach - tych bardziej specjalistycznych wie, ile sprzętu z serduszkiem tam jest. Te zbierane pieniądze nie rozpływają się nie wiadomo gdzie, jak te zbierane kiedyś na Stocznie, tylko faktycznie ratują życie dzieci. Tak się zastanawiam, czy jak poseł PiS podjedzie z dzieckiem do szpitala i podłączą je pod urządzenie z serduszkiem Orkiestry, to taki poseł zrezygnuje z leczenia urządzeniem od Owsiaka?

Dominika 18.01.2017 13:14
Najbardziej wkurza mnie postawa publicznej TVP. Ogólnopolska akcja w którą angażuje się większość społeczeństwa a oni poświęcają temu lakoniczną informację a dodatkowo za publiczne pieniądze manipulują telewidzami: przykład- wymazywanie serduszek. Czy na taką TV mamy płacić? Na tym polega jej misja? Ewidentnie jest to tuba propagandowa i skoro służy jednej partii to niech ona ją utrzymuje. Precz a abonamentem!

Precz z abonamentem? 18.01.2017 18:21
Przecież i tak nie płacisz, więc w czym problem? Może masz jakieś statystyki, ile w latach poprzednich TVN poświęcał WOŚP-owi? Chętnie się z nimi zapoznam.

19.01.2017 12:37
TVP nie ma koncesji na WOŚ.

K-7 18.01.2017 12:02
Nie wiem w czym jest problem? chcesz to dajesz albo nie,a pan redaktor pisze taki artykuł specjalnie żeby niektóre osoby mogły sobie troche popisać na internecie i biznes się kręci no nie??

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama