Prawym okiem: Róbta co chceta

  • 21.01.2017, 18:04
  • Mariusz Strzępek
Prawym okiem: Róbta co chceta
Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. Ucichły dźwięki muzyki, która towarzyszy akcji od 25 lat. Ostygły też już nieco emocje. Zarówno te pozytywno euforyczne, jak i te negatywno hejterskie. Milkną więc internetowe spory, które powracają regularnie co roku i niestety mam wrażenie, że w coraz bardziej gwałtownej formie. Żałuję, że wchodzą w nie obrońcy akcji i Jurka Owsiaka. Dają się wciągać w ordynarne pyskówki i pozwalają, by ktoś w nich wyzwalał negatywne emocje.

W tym roku na przekór wszystkim nienawistnikom WOŚP znowu pobił rekord zbiórki. W Tomaszowie Mazowieckim zebrano ponad 150 tysięcy złotych. Część z tych pieniędzy być może trafi do nas z powrotem w postaci sprzętu medycznego. Być może datki te wrócą też do nas w innej formie. Dobro wraca do ludzi, tak samo jak wyrządzane zło. Kiedyś redakcja naszego portalu sprawdzała jak dużo i jakiej wartości sprzętu trafiła do naszego miasta. Zliczyliśmy też pieniądze, jakie udało się zebrać. Bilans był jak dotąd dodatni. A przecież w kategorii zysków nie da się wszystkiego przeliczyć na pieniądze.

 

Podstawowy zarzut, jaki stawia się Jerzemu Owsiakowi jest taki, że on i jego rodzina  żyją z Fundacji, którą prowadzą. Że sam Owsiak zarabia 10 tysięcy złotych. Och, ach, ech... Prawdopodobnie tak jest, tylko cóż z tego? Jeśli ktoś poświęca każda chwilę na pracę i działalność w organizacji, to dlaczego ma nie zarabiać i z czego miałby żyć? Uważa się u nas powszechnie, że każdy powinien prowadzić działalność za darmo i nie pobierać wynagrodzenia.

 

Wszak jednak każdy, to nie znaczy, że i my sami. Na własne działania patrzymy z większą dozą tolerancji, żeby nie powiedzieć pobłażliwości. Ale, ale przecież angażujemy się też za darmo. No pewnie, że tak. Tylko czy tej non profit działalności poświęcamy całe nasze życie? Skoro ślusarz za wymianę zamka w drzwiach potrafi zainkasować 100 zł, a takich zamków można wymienić w ciągu dnia 10, to znaczy, że ma możliwość zarobkowania na poziomie wyższym niż zarobki Owsiaka, o jakich mówi się w Internecie. Mimo to zawiść budzą nie nasza ale cudza kasa. Bo to co nas podnieca, to się nazywa...

 

 

Ale przecież ten Owsiak to jeździ Land Roverem. Cóż to za okropny typ. Lepiej byłoby, aby śmigał po Polsce rowerem. Cóż nawet na wyczynowym sprzęcie zbyt daleko by jednak nie zajechał. Przypomina mi się scena sprzed kilku lat, kiedy jeden z moich przyjaciół, pracujący w podobnej fundacji, jak ta Owsiaka ale działającej na dużo mniejszą skalę i pomagającej narkomanom wrócić do społeczeństwa, krytykował swojego szefa za to, jakim samochodem tamten jeździ. Zapytałem, czy zna kogoś, komu ten jego szef uratował życie. Bez zastanowienia odpowiedział, że zna wiele takich osób. Zapytałem więc na ile ludzkich istnień przeliczyłby wartość tego samochodu. Zaczerwienił się i powiedział: przepraszam, nigdy na to w ten sposób nie patrzyłem. Oczywiście problemem była zawężona percepcja.

 

Tak, tak, co z tego że pomaga, ale gdyby nie brał kasy, to więcej pieniędzy szło by na zakup sprzętu medycznego. Tyle tylko, że gdyby tej kasy nie brał, musiałby zapewne zająć się czymś innym i orkiestrowej zbiórki nie miałby kto organizować. Widzieliście kiedyś orkiestrę bez dyrygenta? Że znalazłby się ktoś inny? Że robiłby za darmochę? To dlaczego tej osoby wciąż nie ma? Bo aby chcieć, to trzeba móc, a także mieć... charyzmę.

 

Niestety wiele osób nie pojmuje, że robota w takiej fundacji, to robota przez cały rok. Najczęściej więcej niż przez 8 godzin dziennie i w dodatku z gigantyczną odpowiedzialnością, osobistą, karną, skarbową itd. Ale, co ja Wam będę gadał, wiecie przecież lepiej. Chłop bierze kasę, znaczy złodziej. No i ten samochód... Nieprawdaż? Już nawet mnie zaczyna wkurzać ten Land Rover. Jak sobie zarobię, to może sobie kupię, albo poproszę mamę, albo żonę.... zrobią zrzutkę i będę "brykał". W sumie jednak wciąż wolę motocykle.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest ewenementem w skali świata. Można powiedzieć (i to bez przesady), że to nasz narodowy produkt, który promuje Polskę i Polaków na całym świecie. Dzięki niej stajemy się czymś więcej niż tylko bywalcami dyskontów. Akcji przeprowadzonej na taką skalę nie ma nigdzie. Czegoś, co angażowałoby tysiące ludzi i wyzwalało pozytywną energię. Bo to o nią przecież także chodzi.

 

No dobra, powtórzymy to jeszcze raz, każdy by to przecież zrobił, gdyby miał do dyspozycji takie środki i możliwości. Ta telewizja, te media, gazety, internet... Czemu więc nie robi? Nawet za 10 "tysiów" na miesiąc. Przecież ludzie dadzą.

 

[reklama2]

 

Znaczy się frajerzy dadzą, bo przecież Ci co dają na Jerzego Owsiaka, to głupcy i frajerzy. Tylko, że oni nie na Owsiaka dają, a w skomasowanej nagonce, doprawdy trudno uwierzyć, by ktokolwiek z tych "niedojdów" wrzucał datek do puszki, nie mając świadomości, że przecież pan Jerzy pobierze z tych pieniędzy wynagrodzenie.

 

No i dobrze, niechaj bierze. Znam lekarzy, którzy w tomaszowskim szpitalu wystawiają rachunki zbliżające się do 40 tysięcy złotych co miesiąc. A co, chcecie tyle? Cóż, lekarzy w Polsce brakuje. Jeśli to prawda, że animator WOŚP zarabia "dyszkę", to znaczy tylko jedno: ten człowiek jest żenująco słabo wynagradzany. I piszę to całkiem serio, bo i takich Owsiaków w Polsce wciąż jest za mało.

 

WOŚP ma jeszcze jedną zaletę. Jest nią walor edukacyjny. Oczywiście nie w rozumieniu publicznego systemu oświaty, ale w wymiarze humanitarnym. Jestem głęboko przekonany o tym, że tysiące innych akcji organizowanych w całej Polsce przez cały rok od ćwierć wieku, udaje się tylko dlatego, że dzięki "medialności" Owsiaka nasze dzieci od najmłodszych lat uczą się dobroczynności i tego, że pomagać to powód do dumy a nie wstydu. Dzieciaki pomagają swoim kolegom w szkołach, chorym dzieciom itd. Ten walor, tę zaletę trudno jest wycenić.

 

Jest jeszcze ten znienawidzony Przystanek Woodstock. Wszak to rozpasanie, te publiczne orgie, kąpiele w błocie, ta "sodomia" i "gomoria", seks i narkotyki, to wszystko też z pieniędzy, jakie do puszek są wrzucane pochodzi. Cóż, od najmłodszych lat uczestniczyłem w setkach takich imprez. Każda z nich wnosiła do mojego życia coś pozytywnego. "Akademia Sztuk Przepięknych" to naprawdę rewelacyjny pomysł.  

 

Mam trochę pretensji do zwolenników akcji. Właśnie o to, że wdając się w dyskusje z internetowymi "napinaczami", sami reagują agresją na agresję, a czy na pewno nam wszystkim o to chodzi? W ten sposób dobrowolnie przekraczacie linie podziału, które ktoś wyznaczył za Was i dokładnie o to mu chodziło. Jak mały szkolny łobuziak, na tyle cwany, by bić kolegów tak, aby nikt nie widział i na tyle tchórzliwy, by pobiec na skargę, kiedy sam dostanie od kogoś "klapsa".

 

Trudno mi też pogodzić się ze społeczną presją, graniczącą z ostracyzmem. "Nie było Cię na finale, to jesteś przeciw nam, my przeciwko Tobie i jesteś nic nie wart". W ten sposób krzywdzi się wiele osób. Ponadto takie myślenie odbiera im prawo do osobistej wolności i swobody decydowania o własnym zachowaniu.  

 

Wspierasz, no i bardzo dobrze. Nie chcesz? Nic w tym złego. Granica naszej wolności jest tam, gdzie zaczyna się wolność kogoś innego. Wchodząc w zwarcia chcąc nie chcąc bierze się udział w zohydzaniu fajnej idei i ludzi, którzy wciąż w nią wierzą i mają prawo do tej wiary, tak jak mają prawo do wiary w Boga, istnienie obcych cywilizacji i przepowiednie Królowej Saby. 

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (41)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kiki
kiki 15.02.2017, 13:58
Nie wolno robić co się chce, bo Pan Bóg z góry patrzy i za zło kary rozsyła !!!
antykk
antykk 21.01.2017, 12:03
"Mówta co chceta" ja od 25 lat dawałem na WOŚP i będę dawał dopóki będzie uczciwe rozliczenie uzyskanych pieniędzy i innych precjozów. Niestety , ale inne fundacje czy organizacje nie zawsze uczciwie się rozliczają. Kto chce ten daje, kto nie to nie. Takiego sposobu rozliczania i publikowania jego wyników oczekiwał bym od pozostałych organizacji i fundacji
księgowość
księgowość 15.02.2017, 12:46
nie wykonywanie wyroków sądowych nakazujących wgląd w księgi rachunkowe nazywasz uczciwym rozliczaniem?! - dla mnie to raczej kreatywna księgowość.
szyderca
szyderca 21.01.2017, 15:12
Tak tak, wszyscy dają, tylko gdzie są te pieniądze? Gdyby wszyscy tak dawali jak opisują, Ministerstwo Zdrowia nie byłoby potrzebne. Wystarczyłyby pieniądze z WOŚP. A za 62 miliony to se w skali roku możesz kupić. Waciki do przemywania ran.
Ad vocem do Pana Mariusza
Ad vocem do Pana Mariusza 21.01.2017, 07:19
Zarzuty wobec Owsiaka nie dotycza Land Rovera, a dzialanosci firmy Zloty Melon i - co dla mnie równie ważne - ojca w komendanta milicji ds politycznych. W tej ostatniej sprawie - mowiac najkrocej - Owsiakowi umozliwono promocje swojej fundacji na wowczas drugim najbardziej popularnym kanale jakim byla TVP2, dlatego, ze pochodzi z zaufanej mocno uwiklanej w komunizm, rodziny.
Ojca awansowano za utrwalanie wladzy ludowej, syna awansowano za promocje postawy umozliwiajacej komunistom prosperowanie na polskim tzw wolnym rynku.

Teraz jest juz troche za pozno, gdyz w te akcje zaangazowane sa duze instytucje i wplaty na WOŚP z naszych podatkow sa, czy chcemy tego czy nie - mozna powiedziec - są już zakontraktowane, ale gdyby te informacje byly dostepne w latach 90tych, ludzie by o tym wiedzieli to WOŚP skonczyla by jak dzis konczy KOD. Bo w istocie to to samo.

A tak marka Owsiaka stala sie rozpoznawalna, wmowiono ludziom - w co wielu uwierzylo, ze "orkiestra" dziaja w ich interesie, i jej wygaszanie bedzie trwalo dluzej. Oby trwalo, miejmy nadzieje, ze PiS ich przydusi tak jak przydusil Wyborcza. To są firmy ktore na prawdziwym wolnym rynku, bez swietych krow, po prostu nie utrzymalyby sie.

No ale coz, jest jak jest. Dobrze by PiS teraz wycofywal udzial wszystkich firm skarbu poanstwa i wymuszal na tych ktore zarabiaja na "wspolpracy" z panstwem, wycofywaly sie z udzialu w Orkiestrze.
m&m
m&m 20.01.2017, 08:19
Prawdziwym problemem WOŚP-u jest po prostu to, że jakiś czas temu Pan Owsiak umoczył się trochę w polityce dając do zrozumienia, z którą stroną sceny politycznej sympatyzuje. Zresztą wynika to też z jego życiorysu, ale uważam, że popełnił duży błąd, bo mógł pilnować swojej apolityczności i dziś nie wzbudzałoby takich kontrowersji. Jak widzę na facebooku serduszka z napisem "na złość pisowi dam na owsiaka", to uważam, że to początek końca orkiestry. Jej poparcie lub nie zaczyna wiązać się z emocjami, które są umoczone mocno w szambie politycznym a takie akcje, żeby mieć ogólny zasięg, powinny się trzymać od tego z daleka. Powoli to, czy się daje czy nie daje na orkiestrę staje się jakąś deklaracją poparcia dla jednej lub drugiej partii. To tragedia i otwarcie kolejnego frontu dzielenia się Polaków ze względu na sympatie do tego stada ćwoków siedzących na wiejskiej. Trochę to smutne, ale chyba już się tego nie odkręci. Porównywanie z Caritasem czy jakieś wyciąganie afer z finansami być może nie wychodzi korzystnie dla Owsiaka, ale to nie o to chodzi. Kto chce powinien dawać, tak jak taca w kościele jest dobrowolna i tyle. Z tym, że mieszając się trochę ze światem polityki Owsiak sam sobie mocno zaszkodził. I to jest największy smród i bolączka orkiestry a nie jakieś dokumenty fundacji czy to jakim autem jeździ. A niech jeździ i niech wywala miliony ze zrzutek na Woodstock czy światełka do nieba. JAk komuś to nie przeszkadza i daje , to niech daje. Z tym, że więcej zacietrzewienia widzę po stronie popierającej i akcentującej to ze względu na politykę. To żałosne.
cd.
cd. 19.01.2017, 09:59
że nie mają serca, a to chyba jednak z troski o te dzieci rodzą się pytania i z postępowania dowodzącego ,,jedyną taką akcją na świecie,,. A tysiące ludzi codziennie w ciszy i pokorze pomagają innym. Nie mam nic do WOSP, ale pozwólcie, byśmy mogli skorzystać z prawa demokracji i zadać pytania, te trudne też.
popieram pomoc dla dzieci- każdą uczciwą
popieram pomoc dla dzieci- każdą uczciwą 19.01.2017, 09:43
Mam pytanie. Ilu tu jest tak bardzo popierających WOSP, którzy będąc pracodawcami dają umowy o dzieło zamiast umów o pracę, żeby nie płacić składek na NFZ, których tak bardzo potrzebują w Polsce dzieci? Albo zatrudniają na czarno? Albo najniższa na umowie reszta do ręki. Ilu jest pracowników pracujących na czarno żeby pobierać zasiłki? Okradacie chore biedne dzieci na tysiące, czasem setki tysięcy. Dacie 5 zł raz do roku albo 1000 zł, a kroicie te same biedne dzieci na grubą kasę. Wmawiacie osobom, które troszcząc się o to żeby zebrane pieniądze uczciwie trafiły dla dzieci do szpitali zadają pytania, że
pacjent
pacjent 19.01.2017, 19:46
Jednym z takich pracodawców jest tomaszowski szpital, wymusza pracę na jednoosobowych działalnościach gospodarczych bez prawa do płatnego urlopu, za groszowe stawki. za normalne 8 godzin pracy po opłatach taki ktoś znajduje w swoim portwelu 1300 zł. I co pan radny zamierza z tym zrobić?
aj tam aj tam
aj tam aj tam 18.01.2017, 21:02
bravo Owsiak ... wstyd że władza ma w dupie ratowanie ludzi!!! bo taki ma sens WOŚP ... ale jak nie ma x to bee bee ... a przy okazji, impra w galerii i zakaz z góry czyli 3 powody by nasz pryncypał ominął ja z daleka ... cena wody w kranie cholera ;) dzięki Tomek za torcik i promocję Tomaszówka w Polsce!!!
AK-47
AK-47 18.01.2017, 21:07
".....wstyd że władza ma w dupie ratowanie ludzi!!!"- A co? Szpitale zamykają?
aj tam aj tam
aj tam aj tam 18.01.2017, 21:37
nie ale Owsiak za chwilę zabezpieczy szpitale niż one same ;)
tomasz
tomasz 15.02.2017, 12:39
no właśnie nie - matematyka królowa nauk, jak juz ktoś tu pisał, nie ulegajmy nachalnej propagandzie a podliczmy pieniądze...
Matematyka nie kłamie!
Matematyka nie kłamie! 18.01.2017, 18:18
Fanatycy WOŚP i samego Owsiaka ogłaszają "urbi et orbi" o kolejnym, niebywałym sukcesie akcji. Tymczasem okazuje się, że przy tej zaangażowanej wielkiej machinie propagandowej, udaje się zebrać ZALEDWIE kilkadziesiąt milionów złotych, czyli ok. DWÓCH ZŁOTYCH na jednego Polaka! Czy to tak dużo? Dwa złote do rzucają moje dzieci księdzu na tacę CO TYDZIEŃ! Więcej niż dwa złote, to ja rzucam ulicznemu grajkowi na ulicy w Belgradzie, Brukseli czy Lizbonie! I czym się podniecacie? Że po odliczeniu wszystkich licytacji oraz wielkich datków ze strony banków i innych bogatych firm wyjdzie goła prawda o waszej "dobroduszności"? A jaka ona jest? Ano taka, że najczęściej tylko dużo mówicie, a nic do puszek nie dajecie. Jeśli już, to w najlepszym przypadku kilkadziesiąt groszy. Ze mną nie musicie się zgadzać - możecie mnie nawet opluć. Ale spróbujcie podyskutować z matematyką - królową wszystkich nauk. Ona nie kłamie! Ona udowadnia, że za waszymi słowami nie idzie ofiarność. Chyba, że te kilkadzisiąt groszy jest dla was wielką wartośćią. Żal mi was, fanatycy WOŚP i Owsiaka!
chemik
chemik 15.02.2017, 12:38
widzę że sporo osób nie lubi Królowej nauk
maniek
maniek 18.01.2017, 13:23
Nie jestem zwolennikiem samego Owsiaka. 25 lat temu będą młodym chłopcem był moim idolem, potem moje uczucia do niego znacznie osłabły. Obecnie to nawet mnie lekko irytuje swoim zachowaniem. Natomiast popieram samą Orkiestrę. Każdy kto bywa z dzieckiem po szpitalach - tych bardziej specjalistycznych wie, ile sprzętu z serduszkiem tam jest. Te zbierane pieniądze nie rozpływają się nie wiadomo gdzie, jak te zbierane kiedyś na Stocznie, tylko faktycznie ratują życie dzieci.
Tak się zastanawiam, czy jak poseł PiS podjedzie z dzieckiem do szpitala i podłączą je pod urządzenie z serduszkiem Orkiestry, to taki poseł zrezygnuje z leczenia urządzeniem od Owsiaka?
Dominika
Dominika 18.01.2017, 13:14
Najbardziej wkurza mnie postawa publicznej TVP. Ogólnopolska akcja w którą angażuje się większość społeczeństwa a oni poświęcają temu lakoniczną informację a dodatkowo za publiczne pieniądze manipulują telewidzami: przykład- wymazywanie serduszek. Czy na taką TV mamy płacić? Na tym polega jej misja? Ewidentnie jest to tuba propagandowa i skoro służy jednej partii to niech ona ją utrzymuje. Precz a abonamentem!
19.01.2017, 12:37
TVP nie ma koncesji na WOŚ.
Precz z abonamentem?
Precz z abonamentem? 18.01.2017, 18:21
Przecież i tak nie płacisz, więc w czym problem? Może masz jakieś statystyki, ile w latach poprzednich TVN poświęcał WOŚP-owi? Chętnie się z nimi zapoznam.
K-7
K-7 18.01.2017, 12:02
Nie wiem w czym jest problem? chcesz to dajesz albo nie,a pan redaktor pisze taki artykuł specjalnie żeby niektóre osoby mogły sobie troche popisać na internecie i biznes się kręci no nie??
18.01.2017, 11:41
do Sławek/Robi: proszę przeczytać co powyżej napisała pani Bogna Hes.
marek
marek 18.01.2017, 11:08
uwazam ze Polacy zostali poddani spolecznemu szantazowi. Ci ktorzy zadaja p[ytania badz nie chca uczestniczyc w tej sa pietnowani.Urzednicy ktorzy maja odwage powiedziec nie zostaja zwalniani ze stanowisk, pietnuje sie ich. A jak mnie sie wydaje pomoic powinna wyplywac z ludzkich serc a nie z obowiazku, czy politycznej pioprawniosci. Niejednokrotnie p. Owsiak uzywa moralnego szantazu, wyglasza polityczne manifestacje, miesza sie w polityczne spory. Madrym polskim przyslowiem jest takie to" Kto sieje wiatr ten zbiera burze" Wiec nie dziwmy sie ze ktos kto staja tak wyraziscie po jednej stronie sporu dostaje ciegi od tych ktorzy maja inne zdanie
Antoś
Antoś 18.01.2017, 10:58
Orkiestra rzeczywiście gra na emocjach, znajoma na przekór plebanowi... zaniosła do puszki 1500 pln. Niech ma Jurek a plebanowi nie dam, z lekkim zdenerwowaniem nabierała ulgi po wrzuceniu do puszki zwitki banknotów.
♥
19.01.2017, 13:41
Bajkopisarz się znalazł. Już ci wierzę ... Oddała całą emeryturę i na obiady będzie chodzić do MOPS-u? Pod szpic to Szweda, bo się Polak nie da.
Daniela
Daniela 19.01.2017, 13:07
ta Pani powinna dostać złote serduszko bo ma serce na dłoni
18.01.2017, 09:28
Każdy może to sprawdzić, chociażby w internecie jakim i ilu kontrolom poddawana jest w Polsce każda fundacja. Ile instytucji w Polsce ma prawo i obowiązek do kontrolowania fundacji. I to ciągłe pisanie, że "w tym przypadku sprawa ta pozostawia wiele do życzenia" to już jest chyba u niektórych stan umysłu. Ciągłe prowokowanie i zmuszanie kogoś żeby udowadniał całemu światu, że nie jest wielbłądem, to chyba jest zwykłą podłością.
jakim kontrolom poddawana jest fundacja ?
jakim kontrolom poddawana jest fundacja ? 15.02.2017, 12:56
no właśnie "nie" podaj - "jakim i ilu kontrolom poddawana jest w Polsce każda fundacja" i zdziwisz się - jest duża samowolka, mająca swoje uzasadnienie w historii RP, sam obowiązek publikowania danych jest słabym narzędziem kontroli i bez społecznego _ osobistego etc. "sprawdzam" fundacje (poza oczywistym - bezpośrednim łamaniem prawa) są poza kontrolą.
18.01.2017, 20:28
W Polsce było kilka takich głośnych fundacji, np. pani Kwaśniewskiej, czy te od WSI;-) To doskonałe przykrywki do różnych magli. Oczywiście macie prawo się nie zgodzić z taką opinią nawet jeśli przedstawiciel rządu mówi wprost, iż państwo istnieje tylko teoretycznie;-) Chapeau bas!;-)
Robi
Robi 18.01.2017, 10:30
coś i mu płacą, dla mnie nie ma problemu. Chodzi mi o coś innego i szkoda, że tego wątku nie rozwija pełniej. Dlaczego Juras się wściekał jak padały pytania o firmy należące do rodziny i obsługujące różne okołoorkiestrowe przedsięwzięcia przez kilka lat? Dlaczego światła nie ujrzały księgi rachunkowe pomimo polecenia sądu? Dlaczego Jurek stwierdził, że ich nie pokaże(???)....tu są niejasności. Zastanów się, bo mnie to zastanawia. Nie jest to żadna podłość, lecz normalny stan umysłu, bo człowiek myślący wątpi, a nie przyjmuje wszystko bezkrytycznie. I nie piszę też, jak krzyczą partyjniacy, że moja racja jest najmojsza;)!
Kato
Kato 18.01.2017, 16:59
Przecież to bzdura co piszesz. Myslisz że jakas findacja mogłaby działać jaky coś bylo w niej nie halo? I na dodatek za rządów PiS i taka fundacja której nie lubi PiS? Chya żeś sie szaleju najadł chłopie!
Przeczytaj
Przeczytaj 19.01.2017, 00:27
jescze raz o czym napisałem, ale ze zrozumieniem.
18.01.2017, 11:26
i tak to ze Sławka zrobił się Robi, no i teraz chodzi o Fundację WOŚP czy spółkę Złoty Melon, a to są już dwa różne podmioty?
Osoba
Osoba 18.01.2017, 13:29
o loginie Sławek to nie ja, panie detektywie. Po co te nerwy? Moje wpisy są pod nr: 4 i 7. Admin może to potwierdzić. Przecież napisałem o co mi chodzi, czego szanowny pan nie rozumie? Nie neguję samej istoty orkiestry, tylko jeśli są jakieś dodatkowe powiązania biznesowe to powinny być wyjaśnione, bo to niestety rzutuje na całość. Odpowiedź Mariusza potwierdza, że nie wszystko jest klarowne. Rozumiem, że pięterko wie najlepiej i ich racja jest najmojsza, można i tak. Tylko proszę nie traktować reszty społeczeństwa jak idiotów, bo można się przejechać. Nie tylko podczas wyborów;)
18.01.2017, 10:36
To faktycznie dosyć dziwne, ale mamy tę informacje jedynie z przekazów medialnych. Z mojego doświadczenia wynika kilka rzeczy:

1. Nikt nie może odmówić przekazania określonych dokumentów Sądowi, poza osobą oskarżoną, która nie ma obowiązku dostarczania materiałów dowodowych ją obciążających.

2. Sąd w przypadku odmowy ma możliwość zastosowania środków przymusu w postaci wydania nakazu zabezpieczenia służbom mundurowym. Ponadto może zlecić kontrole Urzędowi Kontroli Skarbowej oraz zbadania dokumentacji biegłym sądowym.

3. Wynika z tego, że najwyraźniej o czymś nie wiemy.
#
# 18.01.2017, 16:41
Może po prostu nie można tego tematu ruszyć (mogą być inne powiązania, albo zależności).
Sławek
Sławek 18.01.2017, 08:25
A nie wydaje się panu, że ta cała "otoczka" - ta z prawej czy lewej strony to tylko zasłona? To o czym pan piszę należy nam się jak "psu miska". Wszyscy płacimy na to w skali kraju olbrzymie pieniądze. Oczywiście także uważam, że wspieranie innych w potrzebie to jest normalna ludzka rzecz. Ale wszystko powinno być transparentne. A w tym przypadku sprawa ta pozostawia wiele do życzenia, choć idea jak wcześniej wspomniałem jak najbardziej słuszna.
18.01.2017, 10:13
Dlaczego zasłona? Nie dajmy się zwariować. Ten jest dobry, tamten zły. W ten sposób można ludziom zohydzić wszystko. Że nam się należy jak psu miska? Tego nie wiem. Wiem natomiast, że w system opieki zdrowotnej pompujemy ogromne ilości pieniędzy. Od dwóch lat obserwuje to niejako z bliska i uważam, że system ten sam w sobie jest chory. Choroba i leczenie, to dwie strony tego samego medalu. Nie żyjemy w świecie wolnym od chorób. Za to w świecie, gdzie postęp nauki dokonuje się w sposób lawinowy. Zacząć więc należy od podstaw, bo i ile choroby sa pewne i każdy z nas na nie zapada, to już co do leczenia każdy z nas ma sporo wątpliwości. Nie ma tu miejsca na romantyzm i bohaterskie porywy serca, bo świat jest mocno skomercjalizowany. Powinniśmy natomiast móc liczyć na rynek usług medycznych. Na dzień dzisiejszy stworzono jedynie pozory jego funkcjonowania. Pacjent może skorzystać z dobrodziejstw rynku, samodzielnie wybrać sobie lekarza, albo klinikę i uniknąć np. wielomiesięcznych kolejek do specjalistów. Jest jeden warunek. Musi za to indywidualnie zapłacić. Jeśli go nie stać musi zdać się na publiczną służbę zdrowia. No i tu zaczynają się schody. Bo pieniędzy ponoć w systemie brakuje a pacjentów nie ma kto leczyć. Więc zacząć od tego, że należy zwiększyć liczbę lekarzy w Polsce. Ułatwić zdolnym ludziom studiowanie, a następnie zarabianie pieniędzy i to już na etapie rezydenta. Zwiększenie podaży rąk do pracy wpłynie korzystnie i na dostępność i na jakość usług. Nie wszyscy są jednak zainteresowani zwiększaniem konkurencji. Tam gdzie nie ma konkurencji tam jest korupcja.

Pieniędzy w publicznej służbie zdrowia wbrew pozorom nie jest tak mało, jak mogłoby się wydawać. One tylko w niewidzialny sposób podlegają redystrybucji. Zdziwilibyście się jak dużo pieniędzy w ten sposób podróżuje w naszym TCZ.

Inny przykład. Od jakiegoś czasu zachęcam aby w tomaszowskim szpitalu wprowadzić możliwość świadczenia usług komercyjnych. Co stoi na przeszkodzie, by ktoś zamiast czekać w kolejce na finansowane przez NFZ porady specjalistyczne przez kilka miesięcy skorzystał z takiej porady w naszym szpitalu. Otóż moim zdaniem nic, poza samymi lekarzami. Mechanizm jest prosty, jeśli ktoś zapłaci 100 zł za wizytę w szpitalu, nie zapłaci 200 w prywatnym gabinecie (i to najczęściej wolne od podatków). Jakie jest formalne uzasadnienie? Że nie można w tej samej placówce tworzyć pacjentów dwóch kategorii. Rzecz jednak w tym, że osiągnięty w ten sposób dochód szpital może przeznaczyć na poprawę warunków hospitalizacji, zakup sprzętu, czy wynagrodzenia ratowników medycznych i pielęgniarek.

Osobny problem to sami pacjenci. Wiele osób zgłasza się do mnie ze swoimi problemami ze szpitalem, ale kiedy zaproponuję interwencję, wycofują się rakiem. Ludzie boją się, że kiedyś trafią do lekarza na którego napisali skargę. Smutne, nieprawdaż?

Wracając do Owsiaka, sprawozdania finansowe i merytoryczne fundacji są jawne co do zasady. Muszą być składane w KRS i Ministerstwach. Nie jest tajemnicą dla nikogo, że obecny Rząd jest entuzjastycznym wyznawcą samego Owsiaka i prowadzonych przez niego zbiórek Czy ktoś rozsądny wierzy, że WOŚP nie jest transparentne i pozostaje poza kontrolą?
moim prawem jest wątpić
moim prawem jest wątpić 15.02.2017, 12:53
odpowiadając na ostatni akapit: TAK Bloger Piotr Wielgucki, piszący pod pseudonimem „MatkaKurka”wskazujący na przelewy pomiędzy "złotymelon" a "mrówka cała" oraz ludzie którzy myślą, nie ufając nachalnej propagandzie, którą to logiczną (nie)wiarę wzmacnia nie wykonanie polecenia sądu nakazującego ujawnienie ksią rachunkowych.
Dobre
Dobre 18.01.2017, 09:27
ujęcie problemu, bo nie wszystko jest takie klarowne. Znowu strzelanie focha przez Jurka, zamiast wyjaśnień daje podstawy do nieufności. Z drugiej strony jak widzę zaangażowanie młodych to i tak wrzucam do puchy...
18.01.2017, 09:10
Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty[1][2], która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.
18.01.2017, 09:03
Psy szczekają, a karawana jedzie dalej

Pozostałe