Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 16:47
Reklama
Reklama

Wakacje na półmetku. Pora porozmawiać na poważnie

W minionym tygodniu poruszaliśmy na łamach portalu temat tomaszowskiej oświaty. Okazuje się, że nie jest różowo. Świadczą o tym komentarze pod opublikowanymi tekstami. To czego brakuje najbardziej to spójna miejsko - powiatowa strategia. Tej nie ma kto przygotować, bo wezmą się za nią albo urzędnicy (z całym do nich szacunkiem), albo nauczuciele (nie odmawiając i im należnego szacunku). Rzecz w tym, że z doświadczeń dotychczasowych można wnioskować, że albo będą reprezentowac jedynie własną grupę zawodową, albo postawę "tego się nie da zrobić". Dzisiaj jednak spojrzymy na nauczycieli nieco inaczej, ponieważ są oni także beneficjentami systemu. By tak jednek było trzeba im stworzyć odwpowiednie warunki oraz system motywacyjny oraz możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. I to nie tylko te wynikające z "karty nauczyciela" ale też takie, które może zapewnić pracodawca. Aby jednen z moich ulubionych dziennikarzy TIT nie miał znowu okazji napisać, że powinienem więcej konkretów a mniej filozofii w swoich tekstach zawierać, posłużę się liczbami, które zbierałem. Dziękuję dyrektorom szkół, którzy mi je przygotowywali, chociaż czuję się rozczarowany tym, że nie były one dostępne ad hoc w Wydziale Oświaty Starostwa Powiatowego. Przepraszam, że nałożyłem na Was dodatkowe zajęcia, ale zapewniam, że w dobrej wierze.
Wakacje na półmetku. Pora porozmawiać na poważnie
Tomaszowski "Mechanik" - szkoła lider

Zacznę od tego, że już od dłuższego czasu miałem wrażenie, że aktywny nauczyciel w szkołach zarządzanych przez Powiat stanowi problem. Nie wiem skąd się to bierze, ale może stąd, że taki człowiek ciągle czegoś chce, a to podpisu, bo przygotował wniosek o dofinansowanie własnego projektu, a to jakiegoś innego wsparcia. A przecież każdy kwit musi przejść drogę służbową (nauczyciel - sekretarka - dyrektor szkoły - kancelaria - dekretacja - odpowiedni wydział - zarząd powiatu - i następnie taka sama trasa powrotna). Dodając fakt, że naczelniczka zawsze ma czas, albo czasu nie ma (bo jest akurat na jakiejś ważnej akademii, wręczając kwiatki i uśmiechając się do obiektywów) zanim "papierek" wróci do jego autora, musi kilka tygodni się wyleżakować.

A terminy gonią. Wiem o czym piszę, bo niedawno w takiej właśnie sprawie musiałem podejmować interwencję. Dzięki wicestaroście Leszkowi Ogórkowi udało się szybko (chociaż nie bez nerwów i emocji) temat popchnąć do przodu. Ciekawe jest to o tyle, że Ci sami "hamulcowi" lubią się chwalić nie swoimi sukcesami. Po niedawnej "debacie" nad raportem o stanie powiatu, kiedy prosiłem, by nauczycieli, którzy odnoszą szczególne sukcesy w jakiś godny sposób docenić i uhonorować usłyszałem komentarz, że przecież to nie oni są tych sukcesów autorami. Przyznam, że z takim poziomem bezczelnoości rzadko się spotykam i trudno mi obok niego przejść obojętnie. Do rzeczy... Mam paskudną manierę odbiegania od tematu, albo wtrącania wątków pobocznych...

Zapewne niewielu moich czytelników ma świadomość, że jest w naszym mieście grupa "belfrów", którym się... chce. W dzisiejszych czasach w każdym z zawodów to cecha rzadko spotykana, ale tu akurat przekłada się ona na nasze życie (w sensie społecznym) na lata i to liczone w dekadach. Dopóki nasze dzieci chodzą do szkoły to jakieś fragmenty oświatowej rzeczywistości dostrzegamy ale i tak w sposób niezwykle wybiórczy.

Władze samorządowe i szkolne chwalą się czasami takimi czy innymi działaniami, ale zawsze za nimi stoi konkretny, żywy człowiek, który ma pomysł, siedzi po nocach i go doprecyzowuje, następnie pisze wniosek i zabiega o jego realizację. Tak to dokładnie jest, nie urząd, nie szkoła. To pani Mariola, pan Jacek itd... Czy ktoś słyszał, by takie osoby zostawały "Przyjaciółmi Powiatu Tomaszowskiego" albo otrzymywały inne miłe wyróżnienie (nie zawsze musi być finansowe). Smutne to, bo zamiast takich ludzi, którzy są solą naszej ziemi, honoruje się różnych partyjnych dziwaków (od dwóch lat proszę by temat ten uregulować).

Pytania, jakie postawiłem Zarządowi Powiatu w ubiegłym roku brzmiały tak:

  • Jakiego rodzaju programy realizowano w latach 2014-2018?
  • Ile osób /beneficjenów/ uczestniczyło w ich realizacji?
  • Jaka była wartość pozyskanych środków?
  • Kto przygotowywał projekty /proszę o wskazanie konkretnych osób lub podmiotów/?
  • Kto ponosi koszty ich przygotowania i w jakiej wysokości?
  • Proszę o przekazanie listy projektów realizowanych przez konkretne szkoły?
  • Czy istnieje system premiowania nauczycieli przygotowujących tego rodzaju programy i wnioski?
  • Ilu nauczycieli - autorów wniosków zostało w jakiś /jaki?/ sposób uhonorowanych przez organ prowadzący?
  • Jakiego rodzaju korzyść ( sprzęt, wsparcie technologiczne , kompetencje lub inne) w wyniku realizacji projektu uzyskała szkoła uczniowie i nauczyciele?
  • Czy szkoły maja w swoich planach rozwoju nakreślone działania związane z realizacją projektów z środkami UE?

Myślałem w swej naiwności, że dane takie są dostępne w Starostwie niemalże od ręki, że ktoś prowadzi jakieś statystyki, przygotowuje jakieś sprawozdania roczne itd. Pomyliłem się. Moje pismo przekierowano do poszczególnych szkół. Raz jeszcze więc dziękuje dyrektorom za przygotowanie odpowiedzi, skoro organ prowadzący nie wie co się dzieje w podległych im placówkach.

Dzisiaj, przed startem nowego roku szkolnego, możemy pokusić się o prezentację wyników, szeregując szkoły w kolejności zależnej od wysokości pozyskiwanych środków.

Niekwestionowanym liderem jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1, czyli popularny Mechanik. Udało się tu pozyskać dla szkoły (a więc przede wszystkim uczniów) kilka milionów złotych. To zasługa oczywiście grupy nauczycieli mocno zaangażowanych w swoją pracę. Wśród nich: Jolanta Nikodemska, Jacek Matyszewski, Sylwia Błoch, Arkadiusz Broniarek i Arkadiusz Świątek. Dyrektor Szkoły stara się jakoś swoich pracowników docenić dlatego też składa między wnioski do Ministerstwa Edukacji, Kuratora Oświaty oraz organu prowadzącego. Oczywiście koordynatorzy poszczególnych projektów otrzymują za ich prowadzenie wynagrodzenie, ale są to sumy stosunkowo niskie (szczególnie w stosunku do pozyskanych kwot). 

Jeśli jesteście zainteresowani konkretnymi danymi, zachęcam do pobrania informacji poniżej. Dla porządku warto jednak zaznaczyć, że wielkośc pozyskanych funduszy we wskazanym  okresie przekracza 3,5 miliona złotych, z czego prawie 700 tysięcy to pozyskane wyposażenie dla placówki. Z projektów, które były finansowane ze środków UE skorzystało 320 uczniów, kórzy mieli okazję pozdnosić swoje kwalifikkacje w czasie kursów, szkoleń oraz zagranicznych staży i praktyk. Podkreślić należy, że Powiat Tomaszowski nie ponosił żadnych kosztów związanych z realizowanymi programami. 

Podobne kwoty udało się pozyskać w Zespole Szkół Ponadgimnazjlanych numer 2. Ich wartość to ok. 3 milionów złotych. Skorzystało z nich 573 uczniów. Według przekaznej mi informacji wszystkie projekty przygotowywał dyrektor szkoły. W placówce zrealizowano szereg programów edukacyjnych, podnoszących kompetencje zawodowe nauczycieli a także zapewniejących możliwości rozwoju osobistego uczniów. Mogli oni skorzystać między innymi z dodatkowych zajęć ułatwiających zdanie egzamminy zawodowego. 

Nieźkle radzą sobie nauczyciele w Zepsole Szkół Ponadgimnazjalnycn numer 6. Między 2014 a 2018 rokiem realizowano w szkole kilka ciekawych projektów. Ich wartość to ponad 2 miliony złotych. Autorami są dyrektor, wicedyrektor, kierownik kształcenia praktycznego. Uczniowie szkoły mieli możliwość między innymi wyjechać na staże zawodowe do Grecji.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 8 pozyskano ponad milion zlotych na wyposażenie szkoły związane z kształceniem zawodowym. 

Bardzo słabo na tym tle wypada Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3. Nie realizowano tu żadnych programów unijnych. Jedynie w 2018 roku 27 uczniów uzyskało stypendia finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. 

Jesi chodzi o licea, to I Liceum Ogólnokształcące realziowało projekt przygowany przez Ewę Mecinę i Sylwię Wilmańską skierowany do nauczycieli. Jego wartość to ponad 20 tys. Euro. W szkole wprowadzono m.in. nowe metody nauczania języków obcych. 

Według danych jakie udało mi sie pozyskać w II Liceum Ogólnokształcącym nie przygotowywano programów z udziałem środków unijnych itp. Realizowano natommiast szereg zajęć o chcrakterze edukacyjnym, prozdrowotnym oraz profilaktycznym. Jak informował poprzedni dyrektor, Tomasz Węgrzynowski, placówka unikała ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z realizowanymi programami. 

Analizując całość materiału (w załączniku) można wyciągnąć niezwykle ciekawe wnioski. Jakie? Zostawiam to moim czytlnikom zaintersowanym oświatą. Zachęcam też do aktywnej dyskusji. 

Polecam także 

Tomaszowska oświata za żorżetową kotarą


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

sztmn 03.08.2020 09:22
Analizując całość materiału można dojść do wniosku, że autor jednak nie ma elementarnej wiedzy... Z zaciekawieniem czytam o tomaszowskiej oświacie (dlatego, że pierwszy artykuł wydawał się sensowny) i powiem szczerze, że zaczynam je traktować w kat satyrycznej. Należałoby zacząć od tego, że aby coś porównać, trzeba przyjąć punkt wyjścia, niestety autor, chyba celowo pominął ten fakt. Pytanie 1: Z jakich programów mógł korzystać Mechanik a z jakich 2 LO. Jakie środki przeznaczona były na kształcenie zawodowe a jakie na ogólne? Nie można porównać do siebie bezpośrednio szkół realizujących różne typy nauczania (co podprogowo realizuje autor).

nmtsz 03.08.2020 19:03
obie szkoły mogły aplikować do projektów - Erasmusa i PO WER . Mechanik napisał i otrzymał 3 . Dotyczyły one projektów kształcenia ogólnego i nauczycieli.

Ka 02.08.2020 18:25
Do brzegu....

wiedzący o co biega 30.07.2020 22:38
no faktycznie zarys był opracowany przez poprzednią dyrekcję ale wdrożenie i realizacja włącznie z pozyskaniem dodatkowych środków to już zasługa obecnej dyrekcji. w projektach unijnych ważne jest samo opracowanie ale też sama realizacja. więc jak ktoś nie ma pojęcia o realizacji projektów to niech się nie wypowiada

kicay 31.07.2020 21:48
Z artykułu wynika, że chodzi o projekty z lat 2014-2018. O ile mi wiadomo dyrekcja zmieniła się we wrześniu 2018. Więc wszystko, co było wcześniej, robione było przez wcześniejszą dyrekcję. Najważniejszy jest projekt i jego złożenie do Urzędu Marszałkowskiego. Musi być napisany na tyle dobrze, aby przeszedł przez dwie instancje weryfikacyjne, potem negocjacje. Sama realizacja to już pikuś. Wystarczy trzymać się harmonogramu i budżetu. "więc jak ktoś nie ma pojęcia o realizacji projektów to niech się nie wypowiada" - wypowiadam się właśnie dlatego, że wiem na czym to polega.

wiedzący inaczej 31.07.2020 22:44
Czy to jest już normą przypisywanie sobie przez władzę (dyrektora, prezydenta, wójta itp.) zasług innych osób? Trochę sprawiedliwości i pokory.

kicay 30.07.2020 21:52
Ach i jeszcze jedno - czy wiadomo coś o komputerach, na które Starostwo dostało - chwaląc się w maju - 100.000 zł na zakup jednostek w celach nauczania zdalnego. Bo miasto już dawno odbębniło zwycięstwo.

Migotka 31.07.2020 11:23
Być może zakupili i rozdali po dwa na szkołe. Dyrektor może sobie wziąć jeden do domu (z wgranym Wulkanem) a drugi w gabinecie do fejsbuka. Praca z domu, a jakby z biura. Zdalne nadzorowanie zdalnego nauczania :-))

kicay 31.07.2020 12:20
Niekoniecznie, bo napisali na stronie, że będzie kupionych 35 laptopów. Licząc szkoły podległe powiatowi wychodzi po 7 na szkołę. Może pan Redaktor wyjaśni te sprawę.

ustawa PZP 31.07.2020 13:48
I płacili ponad 2800 za laptopa???? To chyba z pozłacanymi grawerami były ...

A czytasz ta usrawe? 01.08.2020 08:11
Wuiesz ile kosztuje legalny system operacyjny i pakiet office?

Tępiciel osłów 01.08.2020 13:02
Miałeś/aś język polski w szkole czy wtedy wagarowałeś?

kicay 30.07.2020 21:48
Dwie sprawy. 1. Nie wymieniony został Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychoowawczy, w którym także były realizowane projekty unijne i nie tylko. 2. Brak informacji, że w ZSP nr 2 projekty pisane były nie przez podpisującego się dyrektora tylko przez poprzednią dyrektorkę Mariolę Przybylską.

Nauczyciel nie wypełniacz tabelek 30.07.2020 18:14
Są miejsca w powiatowych i instytucjach gdzie dyrektorzy wręcz robią wszystko aby nauczyciel za dużo nie robił bo to jest problem dla niego. Lepiej zamknąć

EmEs 30.07.2020 15:47
Gratuluję artykułu... W punkt. I nie, nie jestem nauczycielem. Ale znam takich, którym się chce... I nie jest im łatwo. Nie dość, że inny koledzy po fachu ich nie lubią (delikatnie mówiąc), bo zawyżają poziom i później inni rodzice też chcą, jak w tej drugiej klasie... To jeszcze w instytucjach zarządzających są na "czarnej liście"... Znowu TEN/TA. Na równi z nasza władzą centralą- lepiej promować nieróbstwo i płacić za to, niż pomóc tym, którzy się starają. Przykre.

EmEs 30.07.2020 15:46
Gratuluję artykułu... W punkt. I nie, nie jestem nauczycielem. Ale znam takich, którym się chce... I nie jest im łatwo. Nie dość, że inny koledzy po fachu ich nie lubią (delikatnie mówiąc), bo zawyżają poziom i później inni rodzice też chcą, jak w tej drugiej klasie... To jeszcze w instytucjach zarządzających są na "czarnej liście"... Znowu TEN/TA. Na równi z nasza władzą centralą- lepiej promować nieróbstwo i płacić za to, niż pomóc tym, którzy się starają. Przykre.

Ajdejano 30.07.2020 15:38
Te przedstawione różne programy we wszystkich szkołach, to jedna wielka papierologia, która głownie ma świadczyć o tym, że szkoły (a raczej dyrektorzy tych szkół - w obawie o utratę stanowisk) chcą nadążyć nad "odgórnymi" naciskami starostwa, ministerstwa edukacji na konieczność wykorzystania kasiorki, spadającej z centrali, bo jest taki wielki "trynd" na tę Europę. I te ludziska w terenie kombinują jak koń pod górkę, aby się z tych "odgórnych" nacisków wywiązać. I jak to w praktyce wygląda? A tak, jak zawsze: programy stworzono, zrealizowano (???), kasiorka poszła (została wzięta), sprawozdania wyglądają pięknie i......no właśnie: i co dalej z tego wynika ?! A spawaczy za 100 zł/h i innych zawodów i tak nie ma, bo nie ma ŻADNEGO, systemowego naboru uczniów do szkól zawodowych, do techników. Więc te wszystkie unijne programy, te unijne "tryndy", ta cała nauczycielska mitręga byłaby bardzo potrzebna, gdyby była poprzedzona SYSTEMOWYM NABOREM do szkół zawodowych i techników, liceów. A my będziemy ciągle zalewani tym tonami papierowych sprawozdań i tonami papierowych np. różnych strategii rozwoju: gminy, miasta, powiatu, województwa, z których nic nie wynika i które są tylko diabłu potrzebne.

kicay 30.07.2020 21:42
Jakbyś tak przeczytał artykuł ze zrozumieniem pisałbyś komentarz na temat, a nie jakiś bełkot o SYSTEMOWYM NABORZE. I nie ma tu mowy o naciskanie z góry na pisanie i realizacje projektów. Jakbyś spojrzał na rankingi ile projektów zostało odrzuconych, zobaczyłbyś ile jest chętnych do "brania kasiorki" tylko im nie wyszło. Poczytaj sprawozdania, ile dóbr materialnych pozyskały szkoły, na które organ prowadzący nigdy by nie było stać. Gdyby nie te programy w szkołach np. informatyki do tej pory uczyłoby się na liczydłach. A spawacze - no cóż chcesz mieć fachowca - płać. Skoro nie ma spawaczy za mniejszą kasę - znaczy gdzieś ten zawód zdobyli, czyli system działa.

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama