Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 15:19
Reklama
Reklama

Publicystyka

Awangarda populizmu

Awangarda populizmu

Rzadko zdarza mi się pisac dwa felietony jedno dnia. W dodatku oba o tym, że "ciemny lud wszystko kupi". Dodam tylko, że kupi wszystko to, co ten czy inny polityczny szaman mu jako prawdę objawioną podsunie. Tym razem zainspirował mnie Facebookowy wpis posła PO, Krzysztofa Piątkowskiego. Aż przykro patrzeć co ludzie zrobili z partii, która w chwili założenia miała być nowowczesną w działaniu konserwatywną światopoglądowo, liberalną gospodarczo i w dodatku opartą na pragmatyzmie i zdrowym rozsądku. Nie zostało z tego kompletnie nic. Przez lata stała się taką samą populistyczną formacją, jaką jest PiS, a momentami mam wrażenie, że w tej dziedzinie partię z Nowogrodzkiej próbuje przegonić. 30.05.2020 20:44    33    7
Lanie wody na szpitalnym parkingu

Lanie wody na szpitalnym parkingu

Często słyszymy o konieczności ograniczenia liczby sprawowanych kadencji przez samorządowców. Teoretycznie wydaje się to dosyć słusznym pomysłem, szczególnie, kiedy spotyka się osoby, których aktywność ogranicza się jedynie do podnoszenia ręki, lub pospolitego pieniactwa, które nie przynosi żadnych wymiernych efektów. Z drugiej strony spotykam często ludzi, zasiadających w radach po 20 lat i nie mających podstawowego pojęcia o funkcjonowaniu samorządu. To nie żart, ludzie nie znają nawet samorządowego elementarza. Często braki w wiedzy można nadrabiać kreatywnością, ciekawymi pomysłami itp. Niestety i tu najczęściej mamy do czynienia z festiwalem populistycznych wniosków, tworzonych "pod publiczkę". Niektóre mądrzejsze, inne głupsze, a jeszcze inne bezmyślnie skopiowane z innych samorządów, nie mające żadnego odniesienia do tomaszowskiej rzeczywistości. W radzie miejskiej naszego miasta w tym względzie przoduje radny Adrian Witczak. Od razu napiszę, że nie chodzi o to, że reprezentuje taki czy inny komitet, zwyczajnie irytują mnie pospolite cwaniactwo i głupota. 28.05.2020 20:55    26    11
M. Witko: Nie grozi nam tsunami, ale sytuacja jest poważna

M. Witko: Nie grozi nam tsunami, ale sytuacja jest poważna

Rząd zapowiedział tarczę ochronną dla samorządów. Póki co jeszcze nic o niej wiemy. Straty finansowe jednak są i już teraz trzeba na nie reagować. W miniony wtorek Prezydent Marcin Witko zorganizował specjalną konferencje prasową na ten temat. Po konferencji znalazl kilka minut na rozmowę dla czytelników portalu. Polecamy nasz wywiad. 28.05.2020 11:46    23    4
Przez Twe oczy, Twe oczy zielone...

Przez Twe oczy, Twe oczy zielone...

Niestety (a może na szczęscie) mamy takie czasy, które wymuszają na nas przewartościowanie myślenia dotyczącego wielu aspektów naszego życia. To, o czym wspomina Prezydent w wywiadzie dla NaszTomaszow.pl (który przeczytacie jutro), a więc zmiany podejścia do kultury, dla uważnych obserwatorów jest oczywiste od dawna. Często na ten temat pisaliśmy na łamach naszego portalu. Niestety wydatkowanie dużych pieniędzy na festyny i wydarzenia kulturalne stosunkowej niskiej jakości, to nie przypadłość Tomaszowa Mazowieckiego, ale niemal wszystkich samorządów. U nas i tak jest z tym w sumie nienajgojrzej  27.05.2020 23:18    18    10
Przedsiębiorców ci u nas... niedostatek

Przedsiębiorców ci u nas... niedostatek

Polska to kraj niezwykłych paradoksów. Schizofrenia społeczna, jakiej jesteśmy wszyscy "udziałowcami" zatacza coraz szersze kręgi. Jeszcze nie tak dawno temu otrzymywaliśmy setki maili krytykujących pracę pielęgniarek, ratowników i lekarzy (część z nich nie nadawała by się do publikacji). Tymczasem wystarczyło kilka dni epidemii strachu, by wychodzić na balkony i bić brawo. Niewiele więcej czasu było potrzeba, by ci sami ludzie zaczęli spotykać się z ostracyzmem i by spoglądać na nich jak na trędowatych. Polski naród jest dziwaczny, ale nie o lekarzach i pielęgniarkach ma być ten felieton. Rzecz będzie o przedsiębiorcach. 25.05.2020 12:23    18    5
Wojewoda przesuwa granicę województwa łódzkiego

Wojewoda przesuwa granicę województwa łódzkiego

Nasi czytelnicy od dłuższego czasu alarmują nas o ogrodzeniu, jakie pojawiło się nad Pilicą w okolicach Małych Grot. Dochodzi ono do samej rzeki, uniemożliwiając jakiekolwiek przejście. To miejsce należy do ulubionych terenów spacerowych, tym razem to Wojewoda Łódzki postanowił odgrodzić teren drucianą siatką. Czy zrobił to zgodnie z obowiązującym prawem? Trudno jednoznacznie to stwierdzić, bo ani służby prasowe wojewody ani też Wód Polskich nie znalazły czasu, by udzielić odpowiedzi na dziennikarskie zapytania. 16.05.2020 13:38    2    7
Totalna kompromitacja

Totalna kompromitacja

Tu już nie jest wstyd, to totalna kompromitacja. Notowania Małgorzaty Kidawy Błońskiej przed wyborami prezydenckimi osiągnęły poziom równy poziomowi błędu statystycznego. Wiele osób sugeruje słabość kandydatki, jej liczne wpadki medialne oraz apele o bojkot wyborów. Wszystkie te argumenty są poniekąd prawdziwe. Rzadko natomiast pojawia się argument o prawdziwej słabości Platformy Obywatelskiej. Tu leży prawdziwa przyczyna tych druzgocących sondaży. Pozostałym kandydatom również wpadek nie brakuje, w tym i samemu Andrzejowi Dudzie (jak chociażby koszmarna konwencja bez udziału publiczności - zwolnić pomysłodawcę natychmiast). 04.05.2020 11:51    65    20
"Pisior sisior, kolega cienkopisa"

"Pisior sisior, kolega cienkopisa"

Przestaje mnie dziwić, że ludzie często mają problem z przeczytaniem tekstu dłuższego niż sms. Scrollowanie Facebooka i ciągłe skupianie uwagi na obrazkach i nagłówkach wywoluje formę otępienia umysłowego, które rodzi frustrację i towarzyszącą jej agresję. Pole percepcji zawężają dodatkowo wszechobecne memy, nie nastawione na przekaz intelektualny, a emocjonalny. Co to oznacza? W skrócie to, że ludzi łatwo jest zaprogramować i w krótkim czasie wykształcić w nich odruchy warunkowe, wywoływane określonymi obrazami lub zwrotami. To nie jest żadne nowe zjawisko, jednak mechanizm jego stosowania jest obecnie o tyle łatwiejszy, że posiadamy nowoczesne narzędzia programistyczne. Wrócę do tego tematu, przy okazji felietonu na temat wspólczesnego totalitaryzmu, do którego od jakiegoś czasu się przymierzam. Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na falę agresywnych i napastliwych wpisów, jaka dotknęła w tym tygodniu Marcina Witko. 02.05.2020 15:37    103    15
Fabryki drewna a nie tlenu

Fabryki drewna a nie tlenu

Mieszkańcy naszego miasta i powiatu od dłuższego czasu zwracają uwagę na masową wycinkę drzew, jaka jest prowadzona na naszym terenie. Harwestery pracują, nie oglądając się na nic. Nawet okresy lęgowe ptaków nie stoją na przeszkodzie. Jaka jest skala tej dzialalności? Trudno tak naprawdę powiedzieć. Próbuję ustalić to od kilku miesięcy. Bezskutecznie. Starostwo Powiatowe nie posiada danych na temat wielkości leśnych wyrębów. Lasy Państwowe ze względu na koronawirusa (idealna wymówka) również od kilku tygodni nie pokusiły się o odpowiedź. Państwo w państwie. "Nie mamy Pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi"? 25.04.2020 11:13    114    35
Społecznie zbędny…

Społecznie zbędny…

Zastanawialiście się kto na dziś należy do takiej kategorii osób? Dziś nie ma lesbijek, gejów, księży, dyrektorów, dzieci, dziadków, cioć i innych tematów zastępczych. Od ponad miesiąca jesteśmy społecznie zbędni lub społecznie użyteczni. Kto do cholery wymyślił taką klasyfikację ludzi, nie wiem. Wiem jednak, że chce być „społecznie użyteczną” i kropka. 02.04.2020 11:18    6    10
Tak należało się zachować

Tak należało się zachować

Dzisiejszy tekst o koronawirusie będzie nieco bardziej optymistyczny. Dotyczył on będzie pewnego poziomu odpowiedzialności, do którego każdy z nas powinien być zobowiązany. Oprę się na przykładzie młodego człowieka, u którego wykryto koronawirusa. Myślę, że warto tych parę zdań przeczytać. 14.03.2020 12:06    37    34
Dzień z życia wzięty

Dzień z życia wzięty

Mądry Polak po szkodzie? Oby nie tym razem... 13.03.2020 01:59    7    7
Koronawirus w natarciu. Żarty się skończyły.

Koronawirus w natarciu. Żarty się skończyły.

Dzisiejsza konferencja prasowa zorganizowana w Starostwie Powiatowym miała uspokoić mieszkańców miasta i powiatu. Zwołano na nią "Wszystkich Świętych", nawet tych, którzy w temacie niewiele mieli do powiedzenia. Na moją uwagę usłszałem, że nie będzie mi Strzępek mówił co mam robić. No pewnie, przecież chodzi o to, by pokazać, żeśmy są Silni, Zwarci i Gotowi.... Znacie to skądś? Pamiętacie? Jeśli znacie, to wiecie, jak się skończyło głoszenie podobnych haseł. Mnie ta konferencja nie uspokoiła ani trochę, wręcz przeciwnie, niepokój mój wzrasta. Główne zalecenie, to obserwacja samych siebie i nie wychodzenie z domu. Na pytanie ile osób telefonuje do SANEPiD-u usłyszeliśmy, że to jakieś tajne dane. Zapewne, psują idylliczny obraz przedapokaliptycznego świata. Jesteśmy spokojni, zabezpieczeni, niczego nie brakuje... Jeśli obejrzeliście relację, to czy poczuliście się przekonani i uspokojeni? Odetchęliście z ulgą? Odpowiedzcie... Tylko szczerze... 11.03.2020 22:04    29    11
Reklamy w chaotycznym nieładzie. Czy powstanie uchwała krajobrazowa?

Reklamy w chaotycznym nieładzie. Czy powstanie uchwała krajobrazowa?

Wiele miast w Polsce przyjęło tzw. uchwały krajobrazowe. Mają one na celu ograniczenie ekspansji reklam w przestrzeni publicznej. Zdaniem wielu samorządowców ale i przede wszystkim mieszkańców wprowadzają one chaos i szpecą polskie miasta. Część z reklam wisi na elewacjach budynków latami. Zdarza się, że są brudne i porozdzierane. Ich części zwisają tworząc zagrożenie dla przechodniów. Na nieład reklamowy wskazują też mieszkańcy Tomaszowa. Do naszej redakcji w tej sprawie przychodzą dziesiątki maili. Co na to władze miasta? 04.03.2020 20:40    4    2
Warto sprawdzić zanim się coś napisze

Warto sprawdzić zanim się coś napisze

Zdarza mi się polemizować z artykułami publikowanym w lokalnej gazecie. Najczęściej bierze się to stąd, że z przedstawianymi treściami się nie zgadzam lub staram się prostować nieścisłości, by mieszkańcy Tomaszowa nie byli wprowadzani w błąd. W ostatnim numerze pojawił się artykuł o problemie, którego... nie ma. W dodatku okazuje się, że z działań komisji, którą kieruje nic nie wynika. Co jest kosmicznym wręcz przekłamaniem. Czasem ręce opadają. Może pora, by ktoś publikowane w gazecie treści zaczął wreszcie weryfikować pod kątem zgodności z prawdą 24.02.2020 23:33    10    6
W tomaszowskim TTBS naliczają VAT zgodnie z prawem

W tomaszowskim TTBS naliczają VAT zgodnie z prawem

Zdarza mi się czasem trafić na tekst, który irytuje mnie osobiście, jako zarządcę nieruchomości, wieloletniego przewdsiębiorcę, ale i dziennikarza. Co prawda nie wykonuję obecnie czynnie pracy zawodowej i część przepisów ulega dynamicznym zmianom, ale pewne zasady pozostają niezmienne, jak chociażby sposób naliczania podatku od towarów i usług, gdzie mamy podatek należny i naliczony, kwoty netto, brutto, płatnika, podatnika, podstawę opodatkowania itd. W artykule, jaki niedawno przeczytałem opisano proceder "podwójnego" naliczania VAT dla dzierżawców pomieszczeń garażowych, zarządzanych przez miejską spółkę. Prowadząc od 1990 roku dzialalność gospodarczą nie jestem sobie w stanie wyobrazić mechanizmu, który pozwoliłby VAT dwa razy naliczać, a dziennikarz w swoim artykule tego w żaden sposób nie wyjaśnił, poprzestając na prostym stwierdzeniu, że tak się dzieje i że w jego ocenie jest to niezgodne z prawem. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to naliczenie podatku od kwoty brutto, zamiast netto. Czy to jest niezgdne z prawem? Wydaje się, że tak, ale w artykule zabrakło informacji na ten temat. Szkoda, bo być może się mylę, nie mam racji i powinienem coś jeszcze doczytać. 22.02.2020 10:43    16
Kontrowersyjne pomysły? Może nie do końca

Kontrowersyjne pomysły? Może nie do końca

Mam okazję często rozmawiać z radnymi, którzy krytykują zbyt małą intensywność działań w zakresie likwidacji w naszym mieście smogu. Domagają się między innymi od TTBS inwestycji w wymianę źródeł ciepła w zarządzanych przez spółkę budynkach. Niestety prawdą jest, że inwentaryzacja przeprowadzona niedawno przez magistrat pokazuje, że komunalne mieszkania, zlokalizowane w kamienicach wyposażone są głównie w stare piece węglowe. Gdyby spojrzeć na problem w sposób liniowy krytyka mogłaby się wydawać uzasadniona. Zawsze jest jednak jakieś "ale"... 16.02.2020 20:00    17    4
Wszędzie znajdzie się Lichocka

Wszędzie znajdzie się Lichocka

Czy to nie przerażające, że od dwóch dni, cała Polska żyje wyciągniętym w geście cynicznego triumfu środkowym palcem Joanny Lichockiej? Mnie to przeraża, bo z jednej strony mamy w Polsce poważniejsze tematy do dyskusji, z drugiej drażni mnie hipokryzja. Mało oglądam telewizji, za to słucham sporo radia i czytam niemało w sieci. Przez te ostatnie 48 godzin temat jest właściwie jeden (o pieniądzach na leczenie onkologoczne w osobnym felietonie). Jesteśmy wręcz zasypywani memami, wpisami, artykułami i Bóg wie czym jeszcze. Wszędzie środkowy palec i wszechobecna krytyka. Zachowanie posłanki niestety odzwierciedla to, co dzieje się w Sejmie, programach publicystycznych i na polskich uliicach i nie jest to wcale usprawiedliwienie. Nie chcę komentować również tłumaczeń byłej dziennikarki, bo zwyczajnie były śmieszne. Czy powinna przeprosić, zapewne tak. Ja Wam jednak opiszę sytuację, która dotyka mnie i moją rodzinę. Jedną z bohaterek jest też niegdysiejsza dziennikarka z ambicjami politycznymi... no ale po kolei. 15.02.2020 20:52    37    19
„Rynkacze”  i łapki w górę

„Rynkacze” i łapki w górę

Oczywiście pewnie pojawią się pytania „co to takiego?”. Też nie wiedziałam, ale mama pewnego nastolatka mi wytłumaczyła. 12.02.2020 20:51    3    13
Komu zależy na tym, by nie powstała S74. Patelnią przez las

Komu zależy na tym, by nie powstała S74. Patelnią przez las

Rada Powiatu Tomaszowskiego przyjęła w miniony czwartek zmiany w budżecie na 2020 rok. Wśród nich 100 tysięcy złotych na opracowaie koncepcji przeprowadzenia południowej obwodnicy miasta. Kolejne 200 tysięcy ma pochodzić od miasta oraz od gminy Tomaszów Mazowiecki. Planowana inwestycja od początku budzi liczne kontrowersje. Dzielnica przemysłowa położona jest po drugiej stronie miasta, podobnie jak droga krajowa numer 48 oraz ekspresowa S8. Ponadto budowa, co podkreślał były starosta a obecnie dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich, Mirosław Kukliński, nie wyeliminuje z tomaszowskich ulic samochodów ciężarowych. Co gorsza, budowa nowej drogi, mającej pełnić rolę obwodnicy, najprawdopodobniej zniweczy w przyszłości plany budowy drogi S74 w wariancie tomaszowskim, zatwierdzonym już przez Komisję Europejską i umieszczonym w sieci TEN-T. 03.02.2020 21:32    39    12
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:58 Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 05:45 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 20:32 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Data dodania komentarza: 20.06.2026, 09:44 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:22 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:38 Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama