Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 7 sierpnia 2022 20:52
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Partyjniacki beton i totalna indolencja

A felieton będzie dotyczył... oświaty i dzisiejszej debaty rady miejskiej, która ostatecznie się nie odbyła. Miały być likwidowane dwa przedszkola i obecnie nikt nie wie, czy aby naprawdę będą. Był czas, były narzędzia, była możliwość rozmowy, prezentacji stanowisk i robienia burzy mózgów. A chyba tych ostatnich w niektórych głowach zabrakło. Były też jakieś rozmowy w czasie posiedzenia "resortowej" komisji oświaty. I powiem, że jeśli relacje z nich przekazano mi w sposób nie zniekształcony, to faktycznie skończyć się mogło nerwami. Prezydent Witko zazwyczaj spokojny tym razem nie wytrzymał i dał się ponieść emocjom. Niepotrzebnie. W mojej ocenie pion magistratu odpowiedzialny za oświatę wpuścił go w przysłowiowe maliny. Jak dla mnie, pora na zdecydowane decyzje personalne i chyba pożegnania. Niezależnie od osobistych sympatii, czy antypatii. Widać gołym okiem, że ten tramwaj dalej nie pojedzie
Partyjniacki beton i totalna indolencja

Rok minął i.... nic

I to są po prostu jaja. Trudno uwierzyć, ale temat likwidacji przedszkoli (właściwie jednego) pojawił się niemalże rok temu. Napisałem na ten temat kilka tekstów i sumie mógłbym dzisiaj je powtórnie przekopiować, bo nic się nie zmieniło. Ani sytuacja demograficzna, ani nie przybyło w cudowny sposób pieniędzy w budżecie, pojawiło się za to mnóstwo problemów pandemicznych związanych także niestety z oświatą, ale pozostających bez związku z planami restrukturyzacji sieci przedszkoli i szkół. Magistraccy "spece" od oświaty mieli ROK na przygotowanie niezbędnych danych, informacji, ale i przygotowanie siebie, radnych, rodziców i dzieci (ostatnie elementy łańcucha są oczywiście najważniejsze) .

I czy ja mam tylko wrażenie, że nie zrobiono w tej sprawie... nic... Jeśli prześledzi się relacja ze spotkań sprzed roku, dotyczących losów przedszkola przy ulicy Stolarskiej, tom przyznać należy, że deklaracja likwidacji placówki wprost nie została wyrażona. Urzędnicy kluczyli, twierdząc, że istnienie przedszkola zależy od rodziców. Zapewne tak, bez reprodukcji, przedszkola wcale nie będą potrzebne. Chyba najgorsze w tym wszystkim jest to, że styl debaty się w tym czasie nie zmienił. 

Polecam artkuł z 5.02.2020 roku Przedszkolna Wieża Babel. Przeczytałem go raz jeszcze i mam uporczywe deja vu. Temat powrócił. I znowu z zaskoczenia. Radni dowiedzieli się, że będą likwidować dwa przedszkola w mieście. Nie oceniając słuszności samego działania, to przecież tak nie można... Sesje zwoływane są raz w miesiącu, a materiały na nie dostaje się na kilka dni wcześniej. Czy to jest poważne? Dokładnie to samo denerwuje mnie w Starostwie Powiatowym. Podkreślę, to jeszcze raz: minął rok.

Koniec, nie ma żadnego argumentu na obronę. Żadnego. Oczywiście szersze konsultacje (tak zwane) społeczne można prowadzić po podjęciu uchwał intencyjnych ale analizy, i jakieś koncepcje można przygotować. Jeśli radni mówią, że usłyszeli, że strategię oświatową w mieście ma przygotować zewnętrzna firma, ale nie ma na to pieniędzy, no to sooooorryyy... Przecież to samo krytykuję w Powiecie, gdzie oświatą w sposób całkowicie pozbawiony wyobraźni kieruje Beata Stańczyk, równocześnie radna miejska (w ubiegłej kadencji - o ile się nie mylę szefowa komisji problemowej). To system "naczyń połączonych". Może wreszcie wiele osób pojmie, że nie chodzi o to, czy ja kogoś lubię, czy nie. Chodzi o ludzi z wizją a nie kiepskich administratorów zamglonej rzeczywistości. Ostry cień mgły... bez niskiej saturacji. Zresztą zobaczcie w jakim stanie jest powiatowa oświata na bazie choćby rankingu Perspektywy. 

Nie ma co ściemniać

Ano właśnie. Ćwierć wieku obserwuje życie samorządowe w naszym powiecie. Widziałem już likwidację różnych placówek oświatowych. Zawsze pojawiały się protesty. Zawsze pojawiały się te same argumenty, że to tylko uchwała intencyjna, że nic nie przesądzone, że kurator, że konsultacje społeczne, po czym "rach ciach ciach"  i szkoła czy przedszkole znikały. Nie chodzi o to, czy słusznie czy nie, ale o sam mechanizm działania. Nigdy nie prowadzono rzetelnej debaty publicznej. Tę kalkę działania stosuje się do dzisiaj.

Stąd mamy efekty totalnej zapaści oświatowej . To nie jest wina Marcina Witko, czy obecnych radnych z jakiegokolwiek komitetu by oni nie byli. To proces psucia, który należy odwracać, a właśnie minęły dwa lata kolejne kadencji naszych samorządów. Pomysłów jednak sensownych nie widać. I nie zanosi się na to, by się pojawiły, także pom stronie tzw. opozycji. Próżno się ich doszukać w słowotoku Adriana Witczaka, szkoda czasu, by znaleźć je w prezentowanym w kampanii programie wyborczym. Mogę Wam go przypomnieć. Wystarczy sięgnąć do archiwum portalu. 

Propozycje opozycji w zakresie oświaty ograniczały się do poprawy wygody dyrektorów kilku szkół . Trudno je było nawet nazwać jakimkolwiek programem. Przedstawiciele różnych korporacji zawodowych mają to do siebie, że patrzą na problemy w sposób obejmujący jedynie wąski horyzont. Koncentrują się na własnych interesach i korzyściach. Rzadko są w stanie wyjść poza sztywne mundurki tej czy innej profesji.

Trzeba przyznać, że zapowiedzi były szumne. Komitet Wyborczy powołał zespoły programowe, które miały opracować propozycje dla poszczególnych dziedzin życia samorządowego. Powstał tez zespół do spraw oświaty. Efektem jego pracy to pięć podstawowych tez: autonomia szkół i przedszkoli, więcej żłobków, więcej zajęć dodatkowych i klasy sportowe, likwidacja Centrum Usług Wspólnych, budowa hali sportowej przy II LO. 

Do rzeczy. Reformę oświaty, niezbyt mądry Rząd PiS przeprowadził w 2017 roku. Wybory były w 2018. Przecież wszyscy wiedzieli, jaka jest perspektywa. Miejskim placówkom oświatowym zabrano cały rocznik, przesuwając go o poziom wyżej do szkół zarządzanych przez powiat. Na to nałożyła się niska dzietność i emigracja. Nikt nie zauważył , ze efektem musi być likwidacja dwóch podstawówek? Nikt wciąż nie domyśla, że los podobny wkrótce spotka szkołę jakąś ponadpodstawową? Należy o tym rozmawiać. Beż ściemy i populizmu. Rozmawiać od dwóch lat. Tyle, że jak można prowadzić debatę z zacietrzewionymi typami wsłuchanymi w tembr własnego głosu i spędzającymi więcej czasu przed lustrem niż na matematycznych analizach.

Z drugiej strony posiadając w radzie miejskiej radnych PiS, którzy sami są bezwolni i decyzję podejmuje a nich wszelkie centrala na Nowogrodzkiej. Skoro Jarosław likwidować zakazał, to likwidować nie będziem. I... już. Zapewne to stanowisko radnych PiS zdecydowało o tym, że uchwały likwidacyjne Marcin Witko zdjął dzisiaj z porządku obrad. 

No to obradujem

Prawie godzina o... zaproszeniu na sesję, Ewy Brzezińskiej, pełniącej obecnie obowiązki dyrektorki Zespołu Szkolno Przedszkolnego, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa numer 14. Jej obecności domagał się radny Witczak. Jak łatwo się było domyśleć, chodziło o informację, jaką Izabela Śliwińska przekazała radnym w czasie posiedzenia komisji, na temat planów likwidacji tej szkoły w przyszłości. Zapewne, gdybym się podobnej rzeczy dowiedział też chciałbym porozmawiać z dyrektorką. Zaprosiłbym ją na komisje, zamiast z premedytacją wywoływać chaos w czasie obrad całej Rady. 

Skupmy się jednak przez chwilę nad koniecznością likwidacji dwóch szkół w naszym mieście. To wcale nie jest łatwa decyzja, którą z placówek wskazać. Należy brać pod uwagę setki czynników. Analiza danych to nie tylko chciejstwo. Warto zapytać tego czy innego radnego (choćby Witczaka), którą szkołę najlepiej wyłączyć? Jakie kryteria przyjąć do oceny? Stan techniczny budynku? Może liczbę klas? Rejonizację i liczbę dzieci na danym terenie? Może to, czy jedna szkoła nie będzie zabierać uczniów innej? Tu, mamy stosunkowo blisko położne szkoły: 14, 3, 8, 1 i 11. Zdziwieni? Szczególnie bliskością 3 i 11? Hm....

Rzecz w tym, że do likwidacji są dwie szkoły tak naprawdę i trzeba rozmieścić dzieci w sposób proporcjonalny, by do minimum ograniczyć konkurowanie placówek. Co jest trudniejsze niż się wydaje. Przy tym warto pamiętać, że każda z nich to duży obiekt, z którym trzeba coś zrobić. Przykład "Budowlanki" pokazuje, że może być z tym problem. Chociaż zawsze można oddać oba budynki kurii z 99 procentową bonifikatą od ceny. W sumie o nawet dzisiaj dostaliśmy na nasze skrzynki mailowe dokument o dobrych praktykach przy zbywaniu nieruchomości na rzecz związków wyznaniowych z bonifkatą".

Budynek dydaktyczny samochodówki nadaje się tylko do rozbiórki.  Przy czym, przy licznych moich rozmowach z ostatnich tygodni na ten temat prowadzonymi z różnymi osobami,  wydaje mi się, że najmniej zainteresowana była przejęciem "czternastki", Katarzyna Banaszczak, a więc obecna dyrektorka ZSP. Ma nowe sale w Centrum Aktywizacji Zawodowej i wydaje się czuć tym zaspokojona.  

Dyskusja o udziale dyrektor Brzezińskiej nie była zbyt grzeczna. Prezydent zarzucał Witczakowi paraliżowanie miejskich służb, Witczak prezydentowi manipulacje. Z kolei Prezydent  brak powagi radnemu. Zrobiło się nerwowo. Przez kilka minut sytuację mentorskim tonem objaśniał Jarosław Batorski. W końcu Prezydent projekty uchwał wycofał, a następnie powtórnie  wdał się w "dyskusję" z Witczakiem. Czas.... bezpowrotnie stracony... 

I co dalej?

A nic... miasto ani powiat nadal nie zrestrukturyzują systemu oświaty. Dlaczego? Głównie ze strachu... by się komuś nie narazić. Ponadto coś w systemie siadło kilka lat temu i nikt nie reagował.  Efekt jest taki, jak widać. Brak dialogu, brak pomysłów, trwanie, mierne administrowanie, a więc równia pochyła, Dodatkowo wydaje się, że nie ma zainteresowania współpracą miedzy miastem a powiatem, a bez niej sukcesu nie będzie. 

Jak wspomniałem, opozycyjny radni też niewiele mają do zaproponowania. Czy ktoś słyszał jakieś konkretne propozycje rozwiązań? Albo coś, co zgłosili... No... właśnie. 2 lata minęły. Zgadzam się jednak z Barbarą Klatką, któr mówi, że działania pionu edukacji w tomaszowskim magistracie są kompletnie nieprzemyślane i robią wrażenie chaotycznych. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
WIADRO 31.01.2021 15:54
Panie Redaktorze a może zrobi pan sonde wśrod czytelnków ktorą szkołę zlikwidowac To pomoże prezydentowi i radnym Oni nie mają żadnego interesu w likwidacji

BETON 30.01.2021 12:19
Panie Mariuszu zdecydowanie beton. To nie godzi się bowiem głosować , likwidować na 3 lata przed wyborami. czasem oglądam te sesje i bawię się w liczenie na kalkulatorze. I tak mi wychodzi Rybak zrobi wszystko by nie likwidować SP 3, Czarna Mamba wszczebiota NIE przeciwko SP 14, Seredyn to samo co Mamba bo to teraz jej przełożona,dalej układanka Starostwa pisiorki i Krawczyk, no a koalicja nie bo nie W zasadzie tylko Witczak ma to gdzieś bo on przecież ma swoją szkołę z proemu to nikomu się nie narazi Basia jest ....no cóż od niedawna Tomaszowianką bo to kobieta z Brzustowa Kucharskich dwóch jeden z nagórzyc to też ma to ..........a drugi z wsiowej czesci miasta. No i wszystko się zgadza...do najbliższych wyborów:)

Kwiatek 29.01.2021 12:24
Wysłać na praktykę do Starostwa. Tutaj trzyma się wysoki poziom. Niech biorą przykład i się uczą teraz, skoro za młodu nie chcieli.

t 29.01.2021 14:57
Oni wszyscy cały czas się uczą (ile to już lat). Może na na te stanowiska zatrudniać osoby, które już się wcześniej nauczyli niezależnie od opcji kierującej.

Duda 29.01.2021 10:35
Niezależnie od poziomu dyskusji i agresywnej postawy prezydenta (może miał zły dzień) w czym problem aby na sesję byli zapraszani dyrektorzy? W obradach radnych powiatowych widownia jest zapełniona naczelnikami i dyrektorami za każdym razem. Czy to paraliżuje pracę powiatu? Czy debata w tak ważnym temacie ma się odbyć bez osób odpowiedzialnych za oświatę?

Anka 29.01.2021 15:45
Dyrektorzy szkół w naszym mieście nie mają nic do gadania. Nikt nie pyta ich o zdanie. Mają wykonywać polecenia. Tak to niestety wygląda.

Święta 29.01.2021 17:33
prawda. Jak fikają to się ich pozbywa. Bierny mierny, ale wierny. Gomułka rechocze w zaświatach towarzysze i towarzyszki partyjni.

Lolo Pindolo 29.01.2021 07:12
Czy nie ma nikogo, kto zarządza tą dziedziną? Brak pomysłów, koncepcji? Przecież to już kilka lat. Nie można zwalać na poprzedników.

Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! W sierpniu sieć kin Helios przygotowała dla swoich widzów kolejną porcję filmowych emocji i spotkań z największymi gwiazdami na dużym ekranie! Już najbliższy weekend może upłynąć pod znakiem niekończącej się akcji z dużą dawką humoru, bez względu na których aktorów i które historie widzowie postawią! Wszystkie z prezentowanych produkcji, zarówno te dla młodszych czy starszych kinomanów, mają wspólny mianownik: świetną zabawę oraz fantastyczny humor. Pierwsza premiera nadchodzącego weekendu to zabawna, a zarazem życiowa historia pewnej patchworkowej rodziny. Pełna humoru i wzruszeń komedia „Każdy wie lepiej” opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Główni bohaterowie filmu, Ania i Grzesiek, próbują stworzyć nową rodzinę z połączenia dwóch odmiennych światów. Jej dzieci, jego dzieci – klasyczny patchwork – trzeba zawierać kompromisy, uważać żeby nikogo nie urazić… To fascynująca układanka, ale straszliwie trudna! Dla wielu par byłby to wspaniały początek etapu „zżyli długo i szczęśliwie”, ale nie dla tej dwójki. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele rożni, ale mają wspólny cel – rozbić związek Ani i Grzesika. Czy nowa relacja ma szansę przetrwać najazd swoich rodzin? Widzowie przekonają się już w najbliższy piątek. Kolejna z nowości to „Lena i Śnieżek” - familijne kino przygodowe i naprawdę piękna historia… Wszystko zaczyna się od pary złodziejaszków kradnących białe lwiątko na zlecenie bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go właśnie Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Dziewczyna boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje. Czy Lena zdoła ochronić przyjaciela przed grożącym mu niebezpieczeństwem? Mały lew – wielka przyjaźń – to trzeba zobaczyć w kinie! Na ten film czekały miliony widzów! Kolejna nowość – „Bullet Train” - to szalona, nieustająca jazda przez współczesną Japonię w towarzystwie Brada Pitta. Wciela się on w tej produkcji w rolę pechowego zabójcy o imieniu "Ladybug", który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja stoi na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata... a Ladybug musi wymyślić, jak z niego wysiąść. Producentem jest spec od hollywoodzkich filmów akcji - sam Antoine Fuqua, a reżyserem David Leitch, który ma na koncie „Johna Wicka”, „Szybkich i Wściekłych” czy „Deadpoola 2”. Zapowiada się niezła jazda!  Na ekranach kin Helios wciąż szaleją zwierzaki z super mocami pod przywództwem psa Krypto, którego właścicielem jest sam Superman. „DC Liga Super-Pets” to pełna humoru i żartów sytuacyjnych animacja, w której pupile ratują herosów z Ligi Sprawiedliwości! Tego świat jeszcze nie widział żeby obrońców świata takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman uprowadziła złowieszcza Świnka Morska?!  Jeżeli komuś umknęły filmowe hity lata to nic straconego, bo na ekranach sieci kin Helios wciąż można spotkać „Minionki: Wejście Gru”, Toma Cruise’a w „Top Gun: Maverick” czy Boga Piorunów w kolejnej części brawurowej serii „Thor: Miłość i Grom W poniedziałek, 8 sierpnia Kino Konesera zaprosi widzów na film „Księgarnia w Paryżu” - życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. 11 sierpnia cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast film „Piosenki o miłości”. To opowieść o walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Ten film to mocny, nowy głos polskiego kina, jak najlepszy indie-popowy kawałek uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? Tego spotkania absolutnie nie można przegapić! Po szczegółowe informacje dotyczące sierpniowego repertuaru warto zajrzeć na stronę www.helios.pl oraz do nowej, mobilnej aplikacji Heliosa. Wcześniejszy zakup biletu to nie tylko gwarancja zajęcia ulubionego miejsca w kinowej sali, ale także korzystniejsza cena.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.08.2022
41. Ogólnopolski Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego 41. Ogólnopolski Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego 4 września br. ulicami miasta Tomaszowa Mazowieckiego po raz 41. zostanie przeprowadzony bieg im. Bronisława Malinowskiego. Uczestnicy zawodów będą rywalizować podczas Biegu Głównego na dystansie 10 km.Celem wydarzenia jest uczczenie pamięci Bronisława Malinowskiego - wybitnego sportowca, reprezentanta Polski, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972), Montrealu (1976) i Moskwie (1980). Zawody będą również popularyzować bieganie jako powszechnie dostępną formę rekreacji oraz zdrowy styl życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.Start i meta zostaną przeprowadzone na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim.Program wydarzenia:• 8 - 8.45 – Przyjmowanie zgłoszeń, wydawanie numerów i kart startowych w biurze zawodów;• 9 - Otwarcie• 9.10 – Bieg Rekreacyjny pamięci Marii Grzegorzewskiej;• 9.25 – Quiz z nagrodami;• 9.40 – Bieg Główny;• Dekoracja – po zakończeniu biegu.Uczestnictwo:Bieg Rekreacyjny: - w biegu mogą uczestniczyć osoby bez ograniczeń wiekowych.- wszyscy zawodnicy biorący udział w biegu są zobowiązani do wypełnienia i podpisania deklaracji uczestnictwa (dostępna także w biurze zawodów).- podpisując deklarację, uczestnik oświadcza, że stan jego zdrowia umożliwia mu udział w biegu i że bierze udział w zawodach na własną odpowiedzialność.- za osoby niepełnoletnie oświadczenie podpisują rodzice lub opiekunowie prawni.- każdy uczestnik powinien posiadać kartę startową.Bieg Główny na 10 km – każdy uczestnik musi posiadać ubiór sportowy, czytelnie wypełnioną kartę startową lub numer startowy oraz oświadczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do udziału w biegu. Udział w Biegu tylko dla zawodników od 16 roku życia (posiadających zgodę rodzica/opiekuna prawnego). W Biegu obowiązuje limit czasu wynoszący 2 godziny.Zgłoszenia: - w Biegu Rekreacyjnym zgłoszenia uczestników oraz wpłaty należy dokonać w dniu imprezy w biurze zawodów (nie na konto organizatora). Zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmowane będą do godz. 8:30. Opiekun grupy zobowiązany jest do posiadania listy zawodników oraz wymaganych do biegu deklaracji.- zgłoszenia do Biegu Głównego na dystansie 10 km przyjmowane będą drogą elektroniczną do dnia 31 sierpnia 2022 roku. - wpisowe należy wpłacić w ciągu 3 dni od dnia zgłoszenia, w przeciwnym razie zgłoszenie zostanie anulowane.- zgłoszenia do Biegu Głównego przyjmowane będą również w dniu imprezy w godz. 800 – 845 (w przypadku wolnych miejsc do określonego limitu) w biurze zawodów.UWAGA! Wszyscy uczestnicy biegu na dystansie 10 km muszą zgłosić się do biura zawodów w celu weryfikacji i pobrania numeru startowego. Zawodnik podczas weryfikacji powinien posiadać dowód tożsamości.LIMIT zgłoszeń w biegu na 10 km – 300 osób. W przypadku wyczerpania się limitu zgłoszeń do 15 sierpnia 2022 roku organizator może zwiększyć limit. O limicie zgłoszeń do biegu decydują dokonane wpłaty na konto organizatora.Wpisowe: - uczestnicy Biegu Rekreacyjnego – 5 zł płatne w dniu zawodów przy zapisach,- uczestnicy Biegu Głównego – 60 zł przy wpłacie dokonanej do 31 sierpnia 2022 roku. W dniu zawodów 80 zł.Klasyfikacja: w Biegu Rekreacyjnym nie będzie prowadzona klasyfikacja.W Biegu Głównym prowadzona będzie klasyfikacja generalna mężczyzn i kobiet oraz klasyfikacja w następujących kategoriach wiekowych:• kobiety i mężczyźni 16-19 lat;• kobiety i mężczyźni 20-29 lat;• kobiety i mężczyźni 30-39 lat;• kobiety i mężczyźni 40-49 lat;• kobiety i mężczyźni 50-59 lat;• kobiety i mężczyźni 60 lat i powyżej.Nagrody i wyróżnienia: Bieg Główny - wszyscy uczestnicy otrzymają pakiet startowy;- zwycięzcy w klasyfikacjach indywidualnych otrzymają puchary/statuetki i bony upominkowe:1. w klasyfikacji generalnej mężczyzn: I, II, III miejsce;2. w klasyfikacji generalnej kobiet: I, II, III miejsce;3. w klasyfikacji najlepszy mężczyzna mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego: I, II, III miejsce;4. w klasyfikacji najlepsza kobieta mieszkanka Tomaszowa Mazowieckiego: I, II, III miejsce.• Zawodnicy, którzy zajmą I, II i III miejsca w poszczególnych klasyfikacjach indywidualnych otrzymają puchary/statuetki i dyplomy.• Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają pamiątkowe medale oraz będą mieć możliwość wydrukowania dyplomu.• Najstarszy uczestnik i uczestniczka, który ukończyli bieg otrzymują bony upominkowe i dyplomy.Bieg rekreacyjny pamięci Marii Grzegorzewskiej z okazji 55. rocznicy śmierci twórczyni pedagogiki specjalnej, która w swojej pracy kierowała się mottem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Przez całe życie zawodowe walczyła o to, by zapewnić dzieciom z niepełnosprawnościami jak najlepsze warunki do rozwoju. Zakładała szkoły specjalne i kształciła nauczycieli. Z okazji jubileuszu stulecia utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, którego założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska, Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej.Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają dyplomy. Wśród nich przeprowadzony zostanie quiz z nagrodami (nagroda główna – rower).We wszystkich sprawach dotyczących imprezy prosimy kontaktować się z biurem głównego organizatora, które mieści się w Tomaszowie Mazowieckim:Stowarzyszenie Abstynenckie „Azyl”, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, ul. Niska 81 tel. 512 993 041 e-mail: [email protected] 41. Ogólnopolskiego Tomaszowskiego Biegu im. Bronisława Malinowskiego oraz trasa Biegu Głównego w załącznikach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.09.2022 09:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.09.2022 17:00
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AgaTreść komentarza: To jest droga pełna absurdów. Ścieżka rowerowa kończy się przed Grotami, ale szlak rowerowy teoretycznie biegnie dalej. Wąsko tam, dziurawo i spacerowicze wkurzają się na wiecznie dzwoniących rowerzystów, którzy teoretycznie jadą po chodniku i pierwszeństwa absolutnie tam nie mają, a wręcz nie powinni pojawiać się tam w ogóle.Data dodania komentarza: 07.08.2022, 13:21Źródło komentarza: Jaki to ma sens - pyta czytelnik portaluAutor komentarza: TedTreść komentarza: Przy dzisiejszych przepisach kilku przestępców nie uzbrojonych mogą cię pobić gołymi rękoma na śmierć a ty mając broń jeśli jej użyjesz w obronie własnej zostaniesz przestępcą . co za prawo ?Data dodania komentarza: 07.08.2022, 10:32Źródło komentarza: Łatwiejszy dostęp do broni. Pozwolenie na wyciągnięcie rękiAutor komentarza: RalfiTreść komentarza: wpierw zmienić przepisy obrony koniecznej skoro przy aktualnych przepisach strach się bronić .Data dodania komentarza: 07.08.2022, 10:27Źródło komentarza: Łatwiejszy dostęp do broni. Pozwolenie na wyciągnięcie rękiAutor komentarza: StevenTreść komentarza: a tw nadal twierdzi że jest ofiarą. Pisze że uwielbia szkalowanie , wyrzucanie, deptanie . Człowieku o czym ty piszesz ? Zero , zero , zero , zero wszystkiego . Masz szansę się oczyścić i wytłumaczyć - zrobisz ten krok i odpowiesz na wszystkie pytania ?Data dodania komentarza: 06.08.2022, 21:18Źródło komentarza: TW Robert, czy Tomasz Zdonek? Ujawniamy dokumentyAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Dobrze to czytać. Kolejny generał z 25 BKPow. z Tomaszowa Maz. A jeden już jest w samym czubie polskich sił zbrojnych. I co wy NA TO, wrogowie Polski z tzw. totalnej opozycji - palanciarze?Data dodania komentarza: 06.08.2022, 19:25Źródło komentarza: Generalskie szlify dla Mariusza Pawluka. Prezydent wręczy nominacjeAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Temat jest krótki. Kadeci z Mechanika: tak trzymać - dziewczyny i chłopaki !!! To jest bardzo budujące.Data dodania komentarza: 06.08.2022, 19:19Źródło komentarza: Baltic Guards 2022 z mundurowymi z Mechanika
Reklama
Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! W sierpniu sieć kin Helios przygotowała dla swoich widzów kolejną porcję filmowych emocji i spotkań z największymi gwiazdami na dużym ekranie! Już najbliższy weekend może upłynąć pod znakiem niekończącej się akcji z dużą dawką humoru, bez względu na których aktorów i które historie widzowie postawią! Wszystkie z prezentowanych produkcji, zarówno te dla młodszych czy starszych kinomanów, mają wspólny mianownik: świetną zabawę oraz fantastyczny humor. Pierwsza premiera nadchodzącego weekendu to zabawna, a zarazem życiowa historia pewnej patchworkowej rodziny. Pełna humoru i wzruszeń komedia „Każdy wie lepiej” opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Główni bohaterowie filmu, Ania i Grzesiek, próbują stworzyć nową rodzinę z połączenia dwóch odmiennych światów. Jej dzieci, jego dzieci – klasyczny patchwork – trzeba zawierać kompromisy, uważać żeby nikogo nie urazić… To fascynująca układanka, ale straszliwie trudna! Dla wielu par byłby to wspaniały początek etapu „zżyli długo i szczęśliwie”, ale nie dla tej dwójki. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele rożni, ale mają wspólny cel – rozbić związek Ani i Grzesika. Czy nowa relacja ma szansę przetrwać najazd swoich rodzin? Widzowie przekonają się już w najbliższy piątek. Kolejna z nowości to „Lena i Śnieżek” - familijne kino przygodowe i naprawdę piękna historia… Wszystko zaczyna się od pary złodziejaszków kradnących białe lwiątko na zlecenie bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go właśnie Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Dziewczyna boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje. Czy Lena zdoła ochronić przyjaciela przed grożącym mu niebezpieczeństwem? Mały lew – wielka przyjaźń – to trzeba zobaczyć w kinie! Na ten film czekały miliony widzów! Kolejna nowość – „Bullet Train” - to szalona, nieustająca jazda przez współczesną Japonię w towarzystwie Brada Pitta. Wciela się on w tej produkcji w rolę pechowego zabójcy o imieniu "Ladybug", który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja stoi na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata... a Ladybug musi wymyślić, jak z niego wysiąść. Producentem jest spec od hollywoodzkich filmów akcji - sam Antoine Fuqua, a reżyserem David Leitch, który ma na koncie „Johna Wicka”, „Szybkich i Wściekłych” czy „Deadpoola 2”. Zapowiada się niezła jazda!  Na ekranach kin Helios wciąż szaleją zwierzaki z super mocami pod przywództwem psa Krypto, którego właścicielem jest sam Superman. „DC Liga Super-Pets” to pełna humoru i żartów sytuacyjnych animacja, w której pupile ratują herosów z Ligi Sprawiedliwości! Tego świat jeszcze nie widział żeby obrońców świata takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman uprowadziła złowieszcza Świnka Morska?!  Jeżeli komuś umknęły filmowe hity lata to nic straconego, bo na ekranach sieci kin Helios wciąż można spotkać „Minionki: Wejście Gru”, Toma Cruise’a w „Top Gun: Maverick” czy Boga Piorunów w kolejnej części brawurowej serii „Thor: Miłość i Grom W poniedziałek, 8 sierpnia Kino Konesera zaprosi widzów na film „Księgarnia w Paryżu” - życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. 11 sierpnia cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast film „Piosenki o miłości”. To opowieść o walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Ten film to mocny, nowy głos polskiego kina, jak najlepszy indie-popowy kawałek uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? Tego spotkania absolutnie nie można przegapić! Po szczegółowe informacje dotyczące sierpniowego repertuaru warto zajrzeć na stronę www.helios.pl oraz do nowej, mobilnej aplikacji Heliosa. Wcześniejszy zakup biletu to nie tylko gwarancja zajęcia ulubionego miejsca w kinowej sali, ale także korzystniejsza cena.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.08.2022 Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar!
Reklama
Reklama
a