Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 22:45
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna

Wszystko o zdrowiu

Zdrowie – informacje, profilaktyka i medycyna | NaszTomaszow.pl

Zdrowie to jedna z najważniejszych kategorii na portalu NaszTomaszow.pl – Codzienna Gazeta Internetowa. Publikujemy tutaj najnowsze informacje dotyczące zdrowia mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, regionu łódzkiego i całej Polski. Poruszamy tematy związane z profilaktyką, leczeniem chorób, zdrowym stylem życia, dietą, aktywnością fizyczną oraz zdrowiem psychicznym.

W kategorii „Zdrowie” znajdziesz rzetelne artykuły o chorobach cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, choroby serca, nowotwory czy depresja. Informujemy o objawach, metodach leczenia i nowoczesnej diagnostyce. Publikujemy także rozmowy z lekarzami, specjalistami i ekspertami ochrony zdrowia.

Na bieżąco opisujemy wydarzenia związane ze służbą zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim i regionie: działania szpitali, poradni, ratownictwa medycznego, programów profilaktycznych oraz lokalnych akcji zdrowotnych. Czytelnicy znajdą tu również informacje o nowych badaniach naukowych, zagrożeniach epidemiologicznych i zmianach w systemie ochrony zdrowia.

Dużą uwagę poświęcamy codziennym nawykom wpływającym na jakość życia. Piszemy o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, wpływie stresu na organizm, śnie, odporności i profilaktyce zdrowotnej. Pokazujemy, jak dbać o zdrowie nie tylko w gabinecie lekarskim, ale przede wszystkim każdego dnia.

Kategoria „Zdrowie” na NaszTomaszow.pl to miejsce dla osób, które chcą świadomie troszczyć się o siebie i swoich bliskich. Łączymy lokalne informacje z praktyczną wiedzą medyczną, tworząc przestrzeń, w której zdrowie staje się tematem bliskim codziennemu życiu mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.

Co trzeci Polak zamiast posiłku pije sok

Co trzeci Polak zamiast posiłku pije sok

Polacy są europejskim liderem spożycia soków warzywnych, jak pokazuje raport Europejskiego Stowarzyszenia Soków Owocowych (AIJN), już w 2014 roku wypiliśmy ich aż 243 miliony litrów. Najczęściej sięgają po nie kobiety. Soki warzywne są dużo chętniej niż soki owocowe traktowane jako zamiennik posiłku. W ten sposób spożywa je 36,2% badanych, czyli aż 6% więcej niż w 2015 roku. Ich spożycie między posiłkami wynosi 69,5%, co stanowi wzrost o 4% w stosunku do wyników sprzed dwóch lat. 25.10.2017 10:00
Przesadzanie z aspiryną może skończyć się ciężkim przebiegiem grypy

Przesadzanie z aspiryną może skończyć się ciężkim przebiegiem grypy

Na ból, na przeziębienie, czy gdy mamy gorączkę. W takich sytuacjach Polacy często sięgają po aspirynę. Lek pomaga w prewencji chorób sercowo naczyniowych, zawału serca, czy też udaru mózgu. Mało kto wie, że nadużywanie aspiryny może być czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu grypy. 24.10.2017 17:51
Jesienny rajd nordic walking za za nami

Jesienny rajd nordic walking za za nami

W sobotni poranek 21 października Miejskie Centrum Kultury zorganizowało jesienny rajd nordic walking. Pomimo deszczowej pogody ponad 20 osobowa grupa przemaszerowała 9-kilometrową trasę lasami Spalskiego Parku Krajobrazowego pomiędzy Studzianną a Inowłodzem. Tradycyjnie na zakończenie odbyło się ognisko z kiełbaskami oraz gry i zabawy integracyjno-ruchowe. 24.10.2017 12:52
„Bieg z Wandą Panfil - Ubiegamy się o zdrowie"

„Bieg z Wandą Panfil - Ubiegamy się o zdrowie"

W sobotę, 21 października 2017 roku, na terenie NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej przy ulicy Jana Pawła II 35, odbył się bieg profilaktyczny "Ubiegamy się o zdrowie... bieg z Wandą Panfil". Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi i była to akcja związana z walką z tymi nowotworami. 22.10.2017 05:52    4
Mamy karmiącej nie ma w domu. Ile odciągniętego mleka będzie potrzebowało twoje dziecko?

Mamy karmiącej nie ma w domu. Ile odciągniętego mleka będzie potrzebowało twoje dziecko?

Karmiąc piersią, można robić prawie wszystko- jeść co się chce, raz na jakiś czas wypić drinka (najlepiej po skończonym 6 miesiącu życia dziecka ), ćwiczyć, umawiać się ze znajomymi do kina. Wyjście z domu dla relaksu raz na jakiś czas może okazać się dla niejednej kobiety wspaniałą odskocznią od codziennej rutyny. Zdarza się także, że mama musi być jakiś czas nieobecna przy dziecku z przyczyn niezależnych od siebie. Nie ma co wpadać w panikę- nie musi to oznaczać końca drogi mlecznej. Wystarczy przygotować się do rozłąki tak, aby zapewnić komfort i sobie, i dziecku. 20.10.2017 10:43
250 tysięcy złotych od Owsiaka dla tomaszowskiego szpitala

250 tysięcy złotych od Owsiaka dla tomaszowskiego szpitala

We wtorek, 17 października 2017 roku, w szpitalu na ulicy Niskiej w Tomaszowie Mazowieckim, w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym, odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu zakupionego dla tomaszowskiego szpitala przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. 19.10.2017 19:48    69
DPS w nowej szacie

DPS w nowej szacie

Od maja do września 2017 roku w Domu Pomocy Społecznej nr 1 filii przy ulicy Farbiarskiej trwała termomodernizacja budynku. Prace zostały już zakończone, budynek po remoncie wygląda bardzo efektownie. Mieszkańcy DPS-u zyskali dużo lepsze warunki 17.10.2017 23:42
Odszkodowanie za błędną diagnozę nowotworu

Odszkodowanie za błędną diagnozę nowotworu

„Rak to nie wyrok” – można usłyszeć podczas wielu kampanii promujących profilaktykę nowotworową oraz wspomagających pacjentów zmagających się z tą chorobą. Specjaliści wskazują, że wysoka śmiertelność wśród pacjentów onkologicznych jest spowodowana m. in. zbyt późno zdiagnozowaną chorobą, ale również niewłaściwym stylem życia. Niestety w Polsce ciągle niedostatecznie jest rozwinięty system przeciwdziałania nowotworom, które stały się już chorobą cywilizacyjną – obecnie schorzenia onkologiczne są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Tym większego znaczenia nabiera profilaktyka ich występowania oraz jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jednak co zrobić w przypadku, gdy to błąd lekarza, a nie zaniedbanie pacjenta spowodował brak właściwego leczenia? 17.10.2017 19:18
Ubiegamy się o zdrowie… bieg z Wandą Panfil – Już 21 października!

Ubiegamy się o zdrowie… bieg z Wandą Panfil – Już 21 października!

21 października o godzinie 14 na terenie NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej przy ulicy Jana Pawła II 35 rozpocznie się bieg profilaktyczny pod hasłem: „Ubiegamy się o zdrowie… bieg z Wandą Panfil” promujący zdrowy styl życia wolny od uzależnień. 17.10.2017 16:25
W solarium poproszą o dowód

W solarium poproszą o dowód

Kto nie ma 18 lat nie skorzysta z solarium – to jedne z ważniejszych zmian jakie wprowadza projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium przygotowany przez prezydenta. Projekt ma także wprowadzić całkowity zakaz reklamy. Według branży wprowadzenie całkowitego zakazu reklamy nie tylko nie pozwoli utrzymać się w biznesie, ale także zabierze możliwość obrony i informowania o pozytywnych skutkach korzystania z solarium, takich jak chociażby naturalna synteza witaminy D. 16.10.2017 16:59    1
Mity na temat karmienia piersią

Mity na temat karmienia piersią

Wiemy nie od dziś, że karmienie piersią wzbudza skrajne emocje. Często mamy się gubią w poradach, zaleceniach, bo… każdy wie najlepiej, tak mówiła ciocia, tak zaleciła położna… Trudno odnaleźć się w gąszczu informacji, dlatego wokół karmienia naturalnego narosło wiele mitów. Poniżej tylko kilka z nich. Jest ich tak wiele, że trudno ogarnąć je za jednym zamachem 14.10.2017 17:40
6 trików pomoże ograniczyć wyrzucanie jedzenia

6 trików pomoże ograniczyć wyrzucanie jedzenia

W rok w naszym kraju marnują się aż 52 kg żywności na osobę. Polska jest w czołówce krajów europejskich, w których wyrzuca się najwięcej jedzenia. Co roku marnujemy około 9 mln ton żywności, z czego 2 mln ton wyrzucane jest przez gospodarstwa domowe – wynika z danych Banków Żywności. Jak unikać marnowania jedzenia? 13.10.2017 16:31
Polak zjada co miesiąc ponad kilogram cukru

Polak zjada co miesiąc ponad kilogram cukru

Jedna, dwie łyżeczki cukru do kawy czy herbaty to wydaje się mało. Ile cukru rzeczywiście jemy? Przeciętny Polak zjada co miesiąc ponad kilogram cukru, czyli więcej niż jedno opakowanie – pokazują dane GUS. W 10 lat, średnie spożycie cukru w gospodarstwach domowych, w przeliczeniu na jedną osobę, zmniejszyło się aż o pół kilograma, czyli o jedną trzecią. Jednak mimo mniejszych zakupów cukru pod czystą postacią, jego całkowite spożycie wzrasta, szczególnie w formie wyrobów bardziej przetworzonych 13.10.2017 15:07    5
Ubiegamy się o zdrowie z Wandą Panfil

Ubiegamy się o zdrowie z Wandą Panfil

Promocji zdrowia nigdy za wiele 13.10.2017 13:43
Jesienny „detoks” organizmu! Dietetyk radzi jak to zrobić!

Jesienny „detoks” organizmu! Dietetyk radzi jak to zrobić!

Sezon wakacyjny za nami, po wyjazdach czy obfitym grillowaniu warto zadbać o oczyszczenie naszego organizmu czyli pozbycie się nagromadzonych toksyn i dostarczenie cennych wartości odżywczych. Jesień to doskonały czas na rozpoczęcie detoksu. Ta pora roku obfituje w moc warzyw i owoców, które doskonale oczyszczają i odkwaszają organizm, a przy tym są niskokaloryczne i wspomagają redukcję masy ciała-tłumaczy dietetyk Naturhouse TOMAX Joanna Jankowska. -Toksyny pochodzą z tego co jemy, z kosmetyków lub ze środowiska, w którym żyjemy. Bardzo często powstają w wyniku stresu lub chorób. W sezonie jesienno-zimowym takie oczyszczenie dobrze zrobi naszemu organizmu gdyż wspomoże go w walce z infekcjami-dodaje dietetyk. Wskazówką do zastosowania „detoksu” może być ciągłe uczucie zmęczenia, osłabienie, problemy z żołądkiem czy ze skórą, a także nadliczbowe kilogramy. 12.10.2017 18:42
Rehabilitacja pulmonologiczna po raz pierwszy w Łódzkiem

Rehabilitacja pulmonologiczna po raz pierwszy w Łódzkiem

Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia po raz pierwszy zakontraktował świadczenia w zakresie rehabilitacji pulmunologicznej. Dotąd pacjenci z takiego leczenia musieli korzystać poza naszym województwem. Od 1 października 2017 r. z takiej formy rehabilitacji można bezpłatnie korzystać w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczeniu Chorób Płuc i Rehabilitacji przy ul. Okólnej 181 w Łodzi. 10.10.2017 18:21
Czy to blokada rynku czy stabilizacja? 100 dni Apteki dla Aptekarza

Czy to blokada rynku czy stabilizacja? 100 dni Apteki dla Aptekarza

Stabilny poziom cen leków, widoczna równowaga i uspokojenie rynku, a także większa odpowiedzialność farmaceutów za prowadzenie aptek – tak Naczelna Izba Aptekarska ocenia skutki nowelizacji Prawa farmaceutycznego, zwanej „Apteką dla Aptekarza”. Zupełnie inaczej wprowadzone zmiany ocenia Business Centre Club: – Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, która weszła w życie 25 czerwca br., zwana potocznie „apteką dla aptekarza” (AdA), wprowadziła najbardziej przeregulowany i restrykcyjny model. 09.10.2017 16:06
Groźny mit utrudnia leczenie raka

Groźny mit utrudnia leczenie raka

Każdego roku w Polsce u około 250-500 kobiet nowotwór jest diagnozowany w trakcie ciąży lub do roku po jej rozwiązaniu. Niestety lekarze obserwują stały wzrost zachorowań. Co gorsze niektórzy lekarze bagatelizują guzy u kobiet w ciąży, bo uważają, że zmiany są związane z przebudową gruczołu piersiowego i przygotowaniem do laktacji. Nadal panuje też groźny mit, że ciąża chroni przed rakiem. 09.10.2017 15:00
Kim jest Promotor Karmienia Piersią

Kim jest Promotor Karmienia Piersią

Bardzo często dzwonią lub piszą do mnie mamy, zaczynając w ten sposób: „Dzień dobry. Słyszałam, że jest Pani doradcą laktacyjnym. Potrzebuję pomocy…”. Za każdym razem prostuję, mówiąc: „Nie, nie jestem doradcą laktacyjnym, ale dyplomowanym promotorem karmienia piersią”. Wtedy zaczynam wyczuwać konsternację, bo… prawie nikt nie wie, kto to taki. 07.10.2017 12:42    3
Mało kto w Europie unika szczepionek tak jak Polacy

Mało kto w Europie unika szczepionek tak jak Polacy

Polska od wielu lat znajduje się w ogonie Europy pod względem wyszczepialności przeciw grypie w całej populacji (3,4%). W ostatnim sezonie NIZP-PZH odnotował 4,8 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, o 19% więcej w porównaniu do sezonu poprzedniego. 16,9 tys. osób było hospitalizowanych, a 25 zmarło. 06.10.2017 15:25    5
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama Twój Sklep Medyczny

Komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Nóż sam otwiera mi się w kieszeni, jak czytam te różne opowieści o tych debilowatych radnych, o tych debilowatych samorządowych układzikach. To jest kupa dziada bez zelówek. Kto wybrał to debilowate, samorządowe towarzystwo? To jest proste, jak świńska kita: tylko i wyłącznie debilowaty elektorat wyborczy. Ta zgraja samorządowych przygłupów-radnych, to jest emanacja przygłupiastych wyborców. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 19:59 Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Rys Treść komentarza: Nie ma się czym jarać,Walne odwołane! Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:53 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Szczepan Treść komentarza: Wojewoda powinien rozgonić te tuzy, wyznaczyć Komisarza i ogłosić nowe wybory. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 06:50 Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama